Історія кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму

Кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор була створена в 1947 р., коли на базі Харківського педагогічного інституту ім. Г.С. Сковороди був організований Харківський педагогічний інститут фізичного виховання ім. Г.С. Сковороди, і є, таким чином, самої «старої» кафедрою факультету. Першим завідувачем кафедри спортивних ігор був Поясник В.Ф.
Викладачами кафедри стали провідні тренери та спортсмени 30-х і 40-х років (Шелекетін Г.І., Титарь В.А., Єфименко Г.Л., Бакуменко А.І.).

Період, коли утворилася кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор, був не зовсім звичайним в історії фізкультурної освіти і спорту м. Харкова. Це був дивовижний час величезного піднесення спортивної роботи у всьому інституті і навіть у всьому місті, а педагогічний інститут був зосередженням більшості провідних спортсменів, тренерів, організаторів, науковців та методистів. І тому не випадково, що більшість провідних фахівців у галузі спорту були студентами педагогічного інституту в кінці 50-х - початку 60-х років. І саме в цей період утворилася кафедра спортивних ігор. Практично всі випускники того часу домоглися високих успіхів у якості спортсменів, тренерів, організаторів, суддів, науковців, масажистів.

Загальний підйом спортивно-фізкультурного руху, природно, відбився і на розвитку кафедри. Цей період був початком розквіту чоловічої волейбольної команди Харківського педагогічного інституту фізичного виховання, дворазового чемпіона СРСР серед команд вищих навчальних закладів. Практично всі гравці цієї команди входили і до складу команди «Буревісник» - чемпіона СРСР 1959 р. Тренером команди інституту, так само, як і тренером команди «Буревісник», був викладач кафедри заслужений тренер СРСР Титарь В.А.

У складі команди «Буревісник» грали студенти Харківського педагогічного інституту, з іменами яких пов'язані всі найбільші досягнення харківського волейболу, - Юрій Поярков, Юрій Венгеровський. Так, Юрій Поярков  - дворазовий олімпійський чемпіон (1964, 1968 рр..) Та бронзовий призер (1972 р.) Олімпійських ігор, Юрій Венгеровський - олімпійський чемпіон 1964 р. Це найтитулованіші волейболісти за всю історію існування волейболу Харкова, і вони вписали яскраву сторінку в історію кафедри спортивних ігор, педагогічного інституту, міста, України.

Високих успіхів добивалася і жіноча команда «Буревісник», в складі якої головним чином грали студентки пед.інстітута, а її тренером був викладач кафедри Шелекетін Г.І.
 У ті роки інститут закінчив Бабушкін В.З., який став першим кандидатом наук зі спортивних ігор (баскетбол) на Україну, а потім і першим професором зі спортивних ігор на Україну.

Випускники кафедри олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор: дворазовий олімпійський чемпіон (1964, 1968 рр..) Поярков Ю.М. (№ 2),
та олімпійський чемпіон (1964р.) Венгеровський Ю.Н. (№3)
Поярков Ю.М. - Заслужений майстер спорту, «людина-катапульта» - завідувач кафедри в 1995-2011рр.

У 70-і рр.. закінчили інститут Єфімов А.А., який став в подальшому тренером жіночої баскетбольної команди «Динамо» і суддею всесоюзної та національної категорії, Зозуля В.В., який став директором ДЮСШ № 13, Кудімов В.М., який став тренером чоловічої баскетбольної команди «Кіровець »і доцентом Харківської академії фізичної культури і багато інших фахівців в області спортивних ігор.

Однак наприкінці 70-х - початку 80-х рр.. подальший розвиток спортивних успіхів вже стало неможливо лише на базі особистого ентузіазму і працездатності тренерів і спортсменів. Стало очевидно, що без опори на наукові основи спортивного тренування неможлива не тільки підготовка висококваліфікованих спортсменів, а й фахівців у галузі масової фізичної культури. І тому не випадково багато викладачів і студенти почали активно цікавитися і займатися науковими дослідженнями в галузі спорту.

Серед таких студентів був Єрмаков С.С.., Майстер спорту з волейболу, гравець команди «Локомотив», бронзовий призер першості СРСР, а в складі команди педагогічного інституту - переможець першості педагогічних вузів Україні. Він закінчив інститут в 1981 р. Ще в студентські роки почавши цікавитися питаннями біомеханічних законів техніки волейболу, Єрмаков С.С. став кандидатом, а пізніше - і доктором педагогічних наук, професором.
 
Випускник кафедри - майстер спорту Єрмаков С.С., академік, доктор педагогічних наук, професор, член Президії Олімпійської академії України, чемпіон Світу 2000 і 2004 рр.. серед ветеранів, чемпіон всесвітніх ігор ветеранів у Сіднеї 2009

В теперішній час Єрмаков Сергій Сидорович - проректор з наукової роботи та міжнародних зв'язків Харківської державної академії дизайну і мистецтв, член Президії Олімпійської академії України (2002-2007 рр.), член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди , академік Української академії наук; бронзовий призер першості СРСР 1978 року в складі "Локомотив" (Харків); багаторазовий чемпіон і призер першості України, володар Кубка України, фіналіст Кубка СРСР (1973-1980 рр..); учасник національних і міжнародних змагань з волейболу серед ветеранів з 1990 року по теперішній час; багаторазовий чемпіон і призер Кубка України, чемпіон Світу 2000 і 2004 рр.. серед ветеранів, чемпіон всесвітніх ігор ветеранів у Сіднеї 2009.

У 1981-82 рр.. педагогічний інститут закінчили також інші висококваліфіковані волейболісти: майстри спорту Чухраєв Г., Федоров С., Крят А.

З 1990 р. по 1993 р. кафедрою олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор завідував доктор педагогічних наук, професор Івойлов А.В. - Не тільки один з провідних фахівців в області спортивних ігор колишнього СРСР, але всесвітньо визнаний учений. Івойлов А.В. є засновником принципово нового напряму наукових досліджень в галузі спорту: «Вивчення завадостійкості в спорті».

З 1993 року по 1995 рік завідувачем кафедри олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор був Грінченко І.Б. Цей період характеризується бурхливим розвитком жіночого волейболу на кафедрі. Так, в основному з студенток ХНПУ ім.Г.С. Сковороди була створена жіноча волейбольна команда «Харків'янка» (тренер Казьмерчук А.П.), яка, поступово підвищуючи свої спортивні результати, в 2003 році стала чемпіоном України серед команд першої ліги і вийшла у вищу лігу, а студентка ХНПУ Крассовський Анжела отримала нагороду кращого ліберо серед жіночих волейбольних команд на Україну.
З 1995 року кафедрою спортивних ігор завідував заслужений майстер спорту, дворазовий олімпійський чемпіон, професор Поярков Ю.М. Це дало новий поштовх розвитку спорту на кафедрі. Так, в 1998 році студент 4 курсу факультету фізичної культури В.Сухомлінов (тренер - Сірий А.В.) став чемпіоном світу з міні-футболу в складі збірної команди України.

Зі спортивних подій за 2005-2011 роки найбільш значними є досягнення збірних команд з футболу, футзалу, які є багаторазовими переможцями змагань міжнародного та регіонального рівня, а також жіночої команди з волейболу - переможця студентської ліги в 2009-2011 роках. У 2009 році дебютувала збірна команда ХНПУ зі спортивного туризму, а в 2011 році - збірна команда ХНПУ зі скелелазіння, тренером яких є доктор наук з фізичного виховання та спорту Козіна Ж.Л.

У 2011 р. кафедра спортивних ігор була об'єднана з кафедрою циклічних видів спорту. Завідувачем кафедри призначено доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор Козіна Ж.Л.

В теперішній час кафедра спортивних ігор, переступивши своє 60-річчя, грунтуючись на науково-методичних розробках і спортивних успіхах минулого, готова до дорог майбутнього.

 

           Студенти кафедри – переможці та призери Всеукраїнського куонкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (На фото - студенти зі співаторами, керівниками, членами жюрі)

Баскетбол

Волейбол. Збірна жіноча команда ХНПУ імені Г.С. Сковороди з волейболу – переможець та призер змагань всеукраїнського рівня

Гандбол

Футбол. Збірні команди ХНПУ імені Г.С. Сковороди з футболу та футзалу – переможці Спартакіади ВНЗ України

Туризм

Спортивний туризм

      

Рекреаційний туризм

   

Випускники кафедри – гордість і краса університету


 

61168,  м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, навчально-спортивний комплекс, к. 106
тел.(057) 778-67-46

e-mail: kaf-sport-games@hnpu.edu.ua

Козіна Жаннета Леонідівна,

доктор наук з фізичного виховання та спорту,  професор

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.