Гаптована доля

Українська традиція прикрашати сорочки вишитим орнаментом сягає сивої давнини. Екскурс в історію вишиванки (вишитої сорочки) був би не повним, якщо, крім ужитково-декоративного, естетичного аспекту, не згадати більш важливий – екзистенційний, світоглядний.

Малюнок на вишиванці становить собою цілісну знакову систему, де кожен вишитий символ покликаний запрограмувати долю її власника, захистити від зла та нещасть. Спеціальні сорочечки одягали немовлятам під час хрещення. Молодята на весілля так само мали особливі захисні візерунки на своїх сорочках-вишиванках. Рясно або скромно вишита сорочка – залежно від призначення та життєвої ситуації – стала невід’ємним побутовим або святковим атрибутом життя українців.

В Україні розвивалося й мистецтво філігранної вишивки шовком з використанням золотої та срібної нитки – гаптування. Гаптована сорочка, тобто вишиванка особливо тонкої, вишуканої роботи, становила особливу гордість того, хто її носив.

Отже, ГАПТОВАНА ДОЛЯ – це не лише красива поетична фігура. Це метафора, що концентрує у собі філософію життя. Наші вчинки – це фрагмент орнаменту, наші думки – це чисті або тьмяні кольори на полотні життя…

Кожен з нас сам покликаний створити свій орнамент, зібравши у світоглядну систему знаки, даровані долею. І від того, якою буде техніка нашого «вишивання» – недбалою чи філігранною – такою й бути долі українській…

Гаптуємо, бо ми цього варті!


Коментарі

Саме в таких конкурсах - майбутнє нашої держави!!!

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.