Бібліотека Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди

Підпорядкування: Міністерство освіти і науки України

Рік утворення бібліотеки педагогічного інституту – 1811(при особистій участі першого директора інституту професора Х.Ф. Роммеля). За свою велику історію бібліотека змінювала кілька разів свій статус: з 1860 року – бібліотека педагогічної семінарії; з 1866 року – бібліотека вищих педагогічних курсів; з березня 1919 року – бібліотека 3-х літніх педагогічних курсів, що утворилися після злиття Харківських вищих педагогічних курсів і інституту шляхетних дівиць; з 1933 року - бібліотека педагогічного інституту. Дійсна назва – з 1994 року.

З листопада 1963 року колектив бібліотеки очолив Турко І.Ф., випускник Харківського бібліотечного інституту (1962), «Заслужений працівник культури України» і «Відмінник народної освіти». У його підпорядкуванні знаходяться 4 відділи: відділ обслуговування із секторами, відділ книгозберігання , відділ комплектування і технічної обробки документів із секторами і довідково-бібліографічний відділ.

Книжковий фонд бібліотеки багатогалузевий. Загальна чисельність – 714689 екземплярів на українській, російській, англійській, німецькій, французькій, італійській, японській, китайській, перській, польській мовах. Навчальної літератури – 313725, наукової – 60130, художньої – 116900, зарубіжної – 5915 примірників.

Фонд бібліотеки комплектується літературою з питань педагогіки, психології, історії, філософії, економіки, правознавства, етики, естетики, образотворчого мистецтва, дефектології, музичного виховання, хореографії, фізики, біології, хімії, математики, фізичного виховання, валеології, методики викладання іноземних мов та ін.

У бібліотеці є фонд рідкісних книг. Це твори класиків української і російської літератури, література по психології, географії, історії. Всі вони занесені в електронну картотеку рідкісних видань, яка нараховує більше 600 назв.

Для користувачів бібліотеки працюють:

абонементи:
абонемент № 1 – для студентів фізико-математичного і дошкільного факультетів (вул. Блюхера,2);
абонемент № 2 – для студентів російської та іноземної філології, юридичного факультету, а також для факультетів психології і початкового навчання (вул. Чернишевського, 60);
абонемент № 3 – для студентів біологічного, музично-педагогічного, художньо-графічного факультетів і факультету фізичного виховання (вул. Артема, 29);
абонемент № 4 – для студентів української філології, історичного й економічного факультетів (вул. Артема, 29);
МБА – міжбібліотечний абонемент (вул. Блюхера, 2).
читальні зали:

 • читальна зала № 1 – для студентів історичного, економічного факультетів і факультету фізичного виховання (вул. Артема, 29);
 • читальна зала № 2 – для студентів юридичного факультету (вул. Чернишевського, 60);
 • читальна зала № 3 – для студентів біологічного, фізико-математичного факультетів і факультету української філології (вул. Блюхера, 2);
 • читальна зала № 4 – для студентів російської та іноземної філології, факультету початкового навчання (вул. Блюхера, 2);
 • читальна зала № 5 – для студентів художньо-графічного факультету і факультету психології (пров. Фанінський, 3);
 • читальна зала для аспірантів і докторантів (вул. Блюхера, 2);
 • читальна зала у гуртожитку № 5.

Відділ обслуговування працює: абонементи - з 9.00 до 18.00, читальні зали - з 9.00 до 19.00 щодня, вихідний – неділя. У дні, коли проходять міжсесійні заняття, абонементи працюють без вихідних.

З січня 2003 року бібліотека ХНПУ ім. Г.С. Сковороди придбала АІБС «УФД Бібліотека». Програма розрахована на 25 АРМ. З березня 2003 року відділ комплектування і технічної обробки документів розпочав створення електронного каталогу(ЕК). Зараз ЕК складається з: 6272 книг; 7611 дипломних робіт; 135 нотних видань; 493 дисертацій; 40 АВД. Для СКС розписано 16708 статей із журналів та збірників. З 2005 року ведеться електронний каталог видань співробітників університету. Він налічує 383 видань.

Для здійснення пошуку в АІБС “УФД Бібліотека” читач може користуватися такими параметрами:

 • прізвище автора;
 • назва документу;
 • вид документу;
 • рік видання документу;
 • індекс ББК;
 • тема;
 • ключові слова.

Видання працівників університету розташовані за персоналіями.

АІБС “УФД Бібліотека” дає можливість вести розширений пошук за декількома параметрами одночасно. Зараз БД постійно поповнюється новими ключовими словами, рубриками ББК, персоналіями, що значно полегшує пошук інформації.

Доступ до електронного каталогу (ЕК) користувачі бібліотеки поки що мають тільки у 2-х відділах: довідково-бібліографічному (105/1-Б) і відділі комплектування та технічної обробки документів (227-Б), а також в лабораторіях кафедри інформатики (212-Б, 213-Б), що знаходяться на вул. Блюхера, 2 і які підключені до локальної мережі. Користувачі аспірантського залу (215-В, Блюхера,2) і комп’ютерного класу факультету іноземної філології також мають доступ до ЕК бібліотеки, але через Internet.

Студенти і викладачі юридичного факультету можуть знайомитись з матеріалами ЕК бібліотеки (розміщені на дисках) безпосередньо на абонементі № 2 у своєму навчальному корпусі.

У кінці 2005 року в читальній залі № 3 (225-Б) встановлено 1 АРМ, де читачі мають можливість отримати кваліфіковану допомогу з питань використання електронних ресурсів і самостійно працювати з програмою.

Користувачам бібліотеки пропонуються також традиційні алфавітний(АК) і систематичний каталоги(СК), а також систематична картотека статей (СКС), картотека дипломних робіт. Щороку видається інформаційний бюлетень “Періодика”, який відображає перелік назв журналів та газет, які отримала бібліотека за рік.

Засобом оперативного повідомлення користувачів є “День інформації”, який проводить бібліотека по мірі надходження нових книг. До кожного “Дня інформації” складається бюлетень “Інформація про нові надходження”, з яким можна ознайомитися в кожній читальній залі бібліотеки, а також в довідково-бібліографічному відділі (к. 105/1-Б, вул. Блюхера,2).

В 2004 році до 200-річчя заснування ХНПУ ім. Г.С. Сковороди було видано бібліографічний покажчик “Харківський педагогічний університет: історія та сучасність” (329 джерел).

Директор бібліотеки:
61002, м. Харків, вул. Артема, 29;
тел.: 717-10-34
факс: (057) 700-69-09 (ун-т)
E-mail: turko@hnpu.edu.ua

Відділ комплектації і технічної обробки документів, абон. №1:
61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2;
тел.: 68-11-72

Директор бібліотеки
Турко Іван Федорович

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.