Кафедра музично-ритмічного виховання та єдиноборств

У 1963 році на факультеті фізичного виховання Харківського державного педагогічного інституту ім. Г.С. Сковороди згідно з наказом Міністерства освіти УРСР була відкрита кафедра музично-ритмічного виховання. Очолила кафедру, на той час єдину серед ВНЗ в СРСР, які готували фахівців з фізичної культури, відомий фахівець, автор численних наукових та навчально-методичних праць в галузі фізичного виховання і спорту Тайполе Людмила Володимирівна. Викладачі кафедри забезпечували навчальний процес з дисциплін:

1. «Музично-ритмічне виховання» (для студентів першого та другого курсів),
  2. «Рухливі ігри» проводились на другому та третьому курсах і закінчувались іспитом,
  3. «Художня гімнастика»,
  4. Курс ПСМ (художня гімнастика та фехтування).

Штат кафедри складався з відомих викладачів: Нарбекова Н. (рухливі ігри), Дубровіна В.(музично-ритмічне виховання), Болях Ю. двічі майстер спорту зі спортивної та художньої гімнастики, Авраменко Л. майстер спорту з художньої гімнастики, Веракса (Санжарова) Н. майстер спорту з художньої гімнастики. Кафедра у 60-80рр. була всесоюзним центром методичної підготовки викладачів цих дисциплін. На її базі проводились семінари, наукові конференції, курси підвищення кваліфікації, які організовували викладачі цієї кафедри.  Програма курсу музично-ритмічного виховання, яка була створена викладачами кафедри, взята за основу та видана разом з фахівцями Ленінградського інституту фізичної культури і затверджена Міністерством освіти СРСР для профільних вищих навчальних закладів.

У 1971-1975р. до програм з фізичної культури у середній школі були введені обов’язкові заняття з художньої гімнастики (дівчата) та боротьби (хлопці) для учнів старших класів. Згідно цього наказу на кафедрі були введені дисципліни «Художня гімнастика» та «Спортивна боротьба» (викладач Гранкін В.В., з 1981р. – Олефір В.О.) У 2005 році кафедру перейменовано в кафедру оздоровчої та лікувальної фізичної культури.

У 1979 році завідувачем кафедри було призначено кандидата біологічних наук, доцента Санжарову Ніну Миколаївну. Ніна Миколаївна протягом 26 років очолювала кафедру, під її керівництвом було створено ансамбль естрадно-спортивного танцю «Бумеранг», який сьогодні має звання «Народний».

Народний колектив естрадно-спортивного танцю «Бумеранг»

З 2005 року кафедру очолювала кандидат педагогічних наук, доцент Кравчук Тетяна Миколаївна.

У 2010 році назву кафедри було змінено відповідно профілю дисциплін, що викладаються. Новостворену кафедру «музично-ритмічного виховання та єдиноборств» знову очолила Санжарова Н.М.

На теперішній час на кафедрі працюють досвідчені спеціалісти з фізичного виховання і спорту, зокрема:

Професорсько-викладацький склад кафедри:

Санжарова Ніна Миколаївна

Огарь Геннадій Олексійович

Спузяк Вікторія Борисівна

Санжаров Вадим Анатолійович

Ласиця Вадим Іванович

Голенкова Юлія Валеріївна Кравчук Тетяна Миколаївна

Ручинський Дмитро Олександрович

Допоміжний персонал:
Глушкова Надія Олександрівна – акомпаніатор Безпала Світлана – ст. лаборант

Стратегічні завдання кафедри:

• високоякісна підготовка майбутніх учителів фізичного виховання до навчально-виховної та позаурочної діяльності в школі;
  • уведення нових навчальних дисциплін, що відображають сучасні напрямки розвитку теорії та практики фізичного виховання, а також елементи національних видів спорту (аеробіка, фітнес, черлідинг, національні види єдиноборств, тощо);
  • удосконалення та перебудова викладання спортивно-педагогічних дисциплін, що ґрунтуються на широкому застосуванні новітніх інформаційних технологій;
  • оновлення навчальних програм з усіх дисциплін, що викладаються на кафедрі з урахуванням нових наукових досягнень в галузі фізичного виховання та спорту;
  • підготовка спортсменів з видів спорту, які є на кафедрі (аеробіка, акробатика, художня гімнастика, черлідинг, тхеквондо, бокс, кікбоксинг, вільна та греко-римська боротьба, самбо і дзюдо).
  • підготовка учасників народного ансамблю естрадно-спортивного танцю «Бумеранг» до участі у фестивалях конкурсах та інших змаганнях обласного, національного та міжнародного рівня.

Кафедра забезпечує підготовку майбутніх учителів фізичної культури з наступних дисциплін: «Ритміка і хореографія», «Рухливі ігри і забави», «Сучасні технології в оздоровчій аеробіці», «Танці в фізичній реабілітації», «Спортивно-педагогічне вдосконалення (художня гімнастика, спортивна боротьба)», «Підвищення спортивної майстерності» з художньої гімнастики, спортивної акробатики, спортивної та оздоровчої аеробіки, боксу, кікбоксингу, вільної та греко-римської боротьби, боротьби самбо та дзюдо, тхеквондо.

Кафедра планує розширити навчально-методичну базу за рахунок уведення нових навчальних дисциплін та спецкурсів: «Фітнес», «Черлідинг», «Національні види єдиноборств», а також «Основи боротьби та самозахисту».

Команда ХНПУ імені Г.С.Сковороди по черлідингу

Основні напрямки наукових досліджень:

• підвищення ефективності професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів фізичної культури;
  • методика та методологія викладання спортивно-педагогічних дисциплін;
  • удосконалення спортивної підготовки у видах спорту, що є на кафедрі з урахуванням новітніх наукових досягнень в галузі фізичної культури.

61168, м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, навчально-спортивний комплекс імені Юрія Пояркова, к. 106/1,

тел.(057) 778-67-46

Санжарова Ніна Миколаївна кандидат біологічних наук, доцент