Кафедра теорії і методики мистецької освіти та диригентсько-хорової підготовки вчителя

Заснування пов’язане з відкриттям на філологічному факультеті Харківського державного педагогічного інституту спеціальності «Вчитель музики і співу» та створення кафедри музики та співу в 1954 році. Очолив її засновник харківської професійної школи виконавців на народних інструментах, керівник та диригент оркестру народних інструментів Харківської філармонії В.А. Комаренко. З 1963 по 1969 роки кафедру очолював відомий харківський композитор Б.А. Михайловський. У 1982 році відновлено підготовку вчителів музики на факультеті початкових класів та у 1983 році створено кафедру музично-інструментальної підготовки вчителя. З цього часу керівництво кафедрою здійснювали педагоги і музиканти: кандидат педагогічних наук, професор Кузнецова О.А. (1983-1996, 2003-2016), доцент Білокур С.Н. (1996-2003). З 2016 р. кафедру очолює доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України Калашник Марія Павлівна.

Кафедра забезпечує викладання навчальних дисциплін: основний музичний інструмент; оркестровий клас; ансамбль (інструментальний); додатковий музичний інструмент; електроклавішні інструменти; диригування (оркестрове); концертмейстерський клас; інструментознавство; читання оркестрових партитур; світова художня культура; методика викладання художньої культури, етики та естетики; музикування та імпровізація; практикум за кваліфікацією; методика викладення дисциплін кваліфікації; тощо.

На кафедрі здійснюється підготовка бакалаврів і магістрів зі спеціальностей 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), 025 Музичне мистецтво.

На кафедрі плідно працюють творчі колективи: Народний оркестр народних інструментів «Слобожанські візерунки» (керівник проф. Кузнєцова О.А., диригент ст. викладач Жуков В.П.); Ансамбль акордеоністів «Доміно» (керівник доц. Данилюк М.М.); Ансамбль гітаристів «Тредо» (керівник доц. Мартем`янова А.В.); ансамбль скрипалів «Консонанс» (керівник Чистякова Н.В.). Усі колективи беруть участь у конкурсах та фестивалях міжнародного та національного рівня, в університетських, регіональних мистецьких заходах.

Кафедрою музично-інструментальної підготовки вчителя проводиться Міжнародний конкурс «Fortissimo», Всеукраїнський фестиваль ансамблевої музики «Rondo», Фестиваль слов’янської музики для педагогів-музикантів та студентської молоді (засновник мистецьких проектів проф. Кузнецова О.А.) та Міжнародний конкурс виконавців на народних інструментах «Арт-Домінанта» (директор конкурсу доц. Данилюк М.М.).

Науковими темами кафедри є: «Музично-просвітницька підготовка в педагогічній освіті» та з 2016 року «Сучасне українське інструментальне виконавство: художньо-естетичні, історико-теоретичні, культурологічні, педагогічні аспекти». У результаті наукової діяльності за останні роки професорсько-викладацьким колективом кафедри захищено докторські та кандидатські дисертації, видано ряд монографій, праць, навчальних посібників, музичних збірок, наукових статей, методичних рекомендацій.

Викладачі кафедри є членами творчих спілок: Національної всеукраїнської музичної спілки, Національної Спілки композиторів України, Асоціації піаністів-педагогів «ЕРТА Ukraina»; членами журі міжнародних, всеукраїнських та регіональних конкурсів і фестивалів у галузі музичного мистецтва.

61166, м. Харків,
пров. Фанінський, 3-в, к.406.
(станція метро «Наукова»)
тел. (057) 702-15- 26