Кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор

Історія кафедри

Кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор була створена в 1947 р., коли на базі Харківського педагогічного інституту ім. Г.С. Сковороди був організований Харківський педагогічний інститут фізичного виховання ім. Г.С. Сковороди, і є, таким чином, самої «старої» кафедрою факультету. Першим завідувачем кафедри спортивних ігор був Поясник В.Ф.
Викладачами кафедри стали провідні тренери та спортсмени 30-х і 40-х років (Шелекетін Г.І., Титарь В.А., Єфименко Г.Л., Бакуменко А.І.).

Період, коли утворилася кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор, був не зовсім звичайним в історії фізкультурної освіти і спорту м. Харкова. Це був дивовижний час величезного піднесення спортивної роботи у всьому інституті і навіть у всьому місті, а педагогічний інститут був зосередженням більшості провідних спортсменів, тренерів, організаторів, науковців та методистів. І тому не випадково, що більшість провідних фахівців у галузі спорту були студентами педагогічного інституту в кінці 50-х - початку 60-х років. І саме в цей період утворилася кафедра спортивних ігор. Практично всі випускники того часу домоглися високих успіхів у якості спортсменів, тренерів, організаторів, суддів, науковців, масажистів.

Загальний підйом спортивно-фізкультурного руху, природно, відбився і на розвитку кафедри. Цей період був початком розквіту чоловічої волейбольної команди Харківського педагогічного інституту фізичного виховання, дворазового чемпіона СРСР серед команд вищих навчальних закладів. Практично всі гравці цієї команди входили і до складу команди «Буревісник» - чемпіона СРСР 1959 р. Тренером команди інституту, так само, як і тренером команди «Буревісник», був викладач кафедри заслужений тренер СРСР Титарь В.А.

У складі команди «Буревісник» грали студенти Харківського педагогічного інституту, з іменами яких пов'язані всі найбільші досягнення харківського волейболу, - Юрій Поярков, Юрій Венгеровський. Так, Юрій Поярков  - дворазовий олімпійський чемпіон (1964, 1968 рр..) Та бронзовий призер (1972 р.) Олімпійських ігор, Юрій Венгеровський - олімпійський чемпіон 1964 р. Це найтитулованіші волейболісти за всю історію існування волейболу Харкова, і вони вписали яскраву сторінку в історію кафедри спортивних ігор, педагогічного інституту, міста, України.

Високих успіхів добивалася і жіноча команда «Буревісник», в складі якої головним чином грали студентки пед.інстітута, а її тренером був викладач кафедри Шелекетін Г.І.
 У ті роки інститут закінчив Бабушкін В.З., який став першим кандидатом наук зі спортивних ігор (баскетбол) на Україну, а потім і першим професором зі спортивних ігор на Україну.

Випускники кафедри олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор: дворазовий олімпійський чемпіон (1964, 1968 рр..) Поярков Ю.М. (№ 2), та олімпійський чемпіон (1964р.) Венгеровський Ю.Н. (№3)

Поярков Ю.М. - Заслужений майстер спорту, «людина-катапульта» - завідувач кафедри в 1995-2011рр. В теперішній час - професор кафедри, голова постійної комісії з гуманітарних питань Харківської міської ради

У 70-і рр.. закінчили інститут Єфімов А.А., який став в подальшому тренером жіночої баскетбольної команди «Динамо» і суддею всесоюзної та національної категорії, Зозуля В.В., який став директором ДЮСШ № 13, Кудімов В.М., який став тренером чоловічої баскетбольної команди «Кіровець »і доцентом Харківської академії фізичної культури і багато інших фахівців в області спортивних ігор.

Однак наприкінці 70-х - початку 80-х рр.. подальший розвиток спортивних успіхів вже стало неможливо лише на базі особистого ентузіазму і працездатності тренерів і спортсменів. Стало очевидно, що без опори на наукові основи спортивного тренування неможлива не тільки підготовка висококваліфікованих спортсменів, а й фахівців у галузі масової фізичної культури. І тому не випадково багато викладачів і студенти почали активно цікавитися і займатися науковими дослідженнями в галузі спорту.

Серед таких студентів був Єрмаков С.С.., Майстер спорту з волейболу, гравець команди «Локомотив», бронзовий призер першості СРСР, а в складі команди педагогічного інституту - переможець першості педагогічних вузів Україні. Він закінчив інститут в 1981 р. Ще в студентські роки почавши цікавитися питаннями біомеханічних законів техніки волейболу, Єрмаков С.С. став кандидатом, а пізніше - і доктором педагогічних наук, професором.

 

Випускник кафедри - майстер спорту Єрмаков С.С., академік, доктор педагогічних наук, професор, член Президії Олімпійської академії України, чемпіон Світу 2000 і 2004 рр.. серед ветеранів, чемпіон всесвітніх ігор ветеранів у Сіднеї 2009

В теперішній час Єрмаков Сергій Сидорович - проректор з наукової роботи та міжнародних зв'язків Харківської державної академії дизайну і мистецтв, член Президії Олімпійської академії України (2002-2007 рр.), член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди , академік Української академії наук; бронзовий призер першості СРСР 1978 року в складі "Локомотив" (Харків); багаторазовий чемпіон і призер першості України, володар Кубка України, фіналіст Кубка СРСР (1973-1980 рр..); учасник національних і міжнародних змагань з волейболу серед ветеранів з 1990 року по теперішній час; багаторазовий чемпіон і призер Кубка України, чемпіон Світу 2000 і 2004 рр.. серед ветеранів, чемпіон всесвітніх ігор ветеранів у Сіднеї 2009.

У 1981-82 рр.. педагогічний інститут закінчили також інші висококваліфіковані волейболісти: майстри спорту Чухраєв Г., Федоров С., Крят А.

З 1990 р. по 1993 р. кафедрою олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор завідував доктор педагогічних наук, професор Івойлов А.В. - Не тільки один з провідних фахівців в області спортивних ігор колишнього СРСР, але всесвітньо визнаний учений. Івойлов А.В. є засновником принципово нового напряму наукових досліджень в галузі спорту: «Вивчення завадостійкості в спорті».

З 1993 року по 1995 рік завідувачем кафедри олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор був Грінченко І.Б. Цей період характеризується бурхливим розвитком жіночого волейболу на кафедрі. Так, в основному з студенток ХНПУ ім.Г.С. Сковороди була створена жіноча волейбольна команда «Харків'янка» (тренер Казьмерчук А.П.), яка, поступово підвищуючи свої спортивні результати, в 2003 році стала чемпіоном України серед команд першої ліги і вийшла у вищу лігу, а студентка ХНПУ Крассовський Анжела отримала нагороду кращого ліберо серед жіночих волейбольних команд на Україну.
З 1995 року кафедрою спортивних ігор завідував заслужений майстер спорту, дворазовий олімпійський чемпіон, професор Поярков Ю.М. Це дало новий поштовх розвитку спорту на кафедрі. Так, в 1998 році студент 4 курсу факультету фізичної культури В.Сухомлінов (тренер - Сірий А.В.) став чемпіоном світу з міні-футболу в складі збірної команди України.

Зі спортивних подій за 2005-2011 роки найбільш значними є досягнення збірних команд з футболу, футзалу, які є багаторазовими переможцями змагань міжнародного та регіонального рівня, а також жіночої команди з волейболу - переможця студентської ліги в 2009-2011 роках. У 2009 році дебютувала збірна команда ХНПУ зі спортивного туризму, а в 2011 році - збірна команда ХНПУ зі скелелазіння, тренером яких є доктор наук з фізичного виховання та спорту Козіна Ж.Л.

У 2011 р. кафедра спортивних ігор була об'єднана з кафедрою циклічних видів спорту. Завідувачем кафедри призначено доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор Козіна Ж.Л.

В теперішній час кафедра спортивних ігор, переступивши своє 60-річчя, грунтуючись на науково-методичних розробках і спортивних успіхах минулого, готова до доріг майбутнього.

Сучасний стан кафедри

В теперішній час на кафедрі олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор (сектор спортивних ігор) працюють 1 доктор наук, 2 кандидата наук, 8 старших викладачів і викладачів, навчається 5 аспірантів. На кафедрі існують группs підвищення спортивної майстерності з туризму, баскетболу, фатболу, волейболу, гандболу.
Кафедра готує фахівців за наступними спеціальностями: «Фізичне виховання», «Методика туристичної роботи».

Професорсько-викладацький склад кафедри

Козіна Жаннета Леонідівна Поярков Юрій Михайлович Гринченко Ігор Борисович Без’язичний Брис Іванович

Сірий Олександр Володимирович

Вакслер Михайло Аркадійович

Казьмерчук Анатолій Петрович

Попова Алла Володимирівна
Тихонова Ася Олександрівна

Поліщук Станіслав Борисович

Чуприна Олександр Іванович  

Керівництво темами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України

 На термін 2011-2015 рр. МОНмолодьспорт України затверджено теми науково-дослідних робіт, які є продовженням тем Зведеного плану науково-дослідної роботи Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Зокрема, д.фіз.вих. Козіна Ж.Л. відповідає за тему 2.4.  «Теоретико-методичні основи індивидуализації навчально-тренувального процесу в ігрових видах спорту», а також за тему 91 «Теоретико-методичні основи індивидуализації навчально-тренувального процесу у фізичному вихованні і спорту» (№ державної реєстрації 0112U002001).

Напрямок наукових досліджень, пов’язаний з розробкою методології досліджень з індивідуалізації навчально-тренувального процесу в різних видах спорту являє собою продовження теми Зведеного плану науково-дослідної роботи Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту на 2006-2010 р. 2.1.9 «Теоретико-методичні основи індивидуализації навчально-тренувального процесу в окремих групах видів спорту» (№ 0108U010862). За цей напрямок на кафедрі відповідала доцент Козіна Ж.Л. Крім того, дослідження проводились відповідно до Зведеного плану науково-дослідної роботи Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту на 2006-2010 р. по темі 2.4.1.4.3 п "Психологічні, педагогічні й медико-біологічні засоби відновлення працездатності в спортивних іграх" (№ 01060011984) (відповідала Козіна Ж.Л.).

Наукові досягнення

 У 2011 році за даними напрямками був проведений ряд експериментальних досліджень та продовжена розробка теоретико-методичних основ індивідуалізації навчально-тренувального процесу в ігрових видах спорту. Отримані результати були оформлені в докторську дисертацію (Козіна Ж.Л.), яка 27 січня 2011 року була успішно захищена.

По даному напрямку досліджень розроблені наглядні динамічні приладдя із застосуванням сучасних інформаційних технологій. За аналізом ефективності застосування даного напрямку був проведений ряд наукових досліджень. Був розроблений ряд інформаційних технологій, які впливають на творчий аспект розвитку спортсмена.

На кафедрі проводяться дослідження з проблеми поліпшення рівня здоров’я і функціонального стану учнівської молоді та дітей. За цим напрямком розроблено комп’ютерні програми, створено навчальні фільми та навчально-методичні посібники.

              Отримано авторські свідотства за розроблені комп’ютерні програми з психофізіологічного тестування:

 1. Барибіна Л.М., Козіна Ж.Л., Тихенко В.О. А.с. 29859 Україна. Комп’ютерна програма «Восприятие – 1». - № 29859; заявка від.12.06.2009.
 2. Барибіна Л.М., Козіна Ж.Л., Толстобров А.В.. А.с. 29860 Україна. Комп’ютерна програма «Восприятие – 2». - № 29860; заявка від.12.06.2009.
 3. Козіна Ж.Л., Барибіна Л.М., Коробєйніков Г.В., Міщенко Д.І., Цикунов О.А., Козін О.В. А.с. 39679 Україна. Комп’ютерна програма «Психодиагностика». - № 39679; заявка від 10.06.2011.

    Програми апробовані в ХНПУ, ХНАДУ, ХНУРЕ, молодіжних спортивних клубах

                Отримано авторські свідотства за розроблені науково-методичні фільми та навчальні посібники, які апробовано у дитячих садках, школах:

 1. Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. А.с. 39670 Україна. Навчальний посібник для студентів ВНЗ, робітників дошкільних дитячих заклідів та методистів з лікувальної фізичної культури «Чудо природы»
 2. Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. А.с. 39671 Україна. Навчальний посібник для вчитлів початкових класів, вихователів дошкільних дитячих закладів та методистів з лікувальної фізичної культури «Маленькие волшебники»
 3. Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. А.с. 39669 Україна. Науково-методичний фільм «Раскрытие цветка» (гімнастика для подготовки беременных к естественным здоровым родам)
 4. Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. А.с. 39672 Україна. Науково-методичний фільм «Чудо природы» (динамическая гимнастика в стихах для новорожденных и грудных детей)
 5. Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. А.с. 39673 Україна. Науково-методичний фільм «Маленькие волшебники» (веселая гимнастика в стихах для детей 1-6 лет)

            Подано заявки на патенти з технічних пристроїв для інтегрального розвитку дітей 1-5 років:

 1. Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С., Лахно О.Г., Лахно Г.А., Козін В.Ю. Заявка на патент – промисловий зразок «Геометричні фігури з підставкою «Веселі куточки»
 2. Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С., Лахно О.Г., Лахно Г.А., Козін В.Ю. Заявка на патент – промисловий зразок «Комплект м’яких іграшок «Парочки»
 3. Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С., Лахно О.Г., Лахно Г.А., Козін В.Ю.Заявка на патент – промисловий зразок «Технічний пристрій «Розумне кільце».

              Публікації кафедри

                За науковими напрямками за 2006-2012 рр. було опубліковано понад 300 наукових і науково-методична праць. Серед них такі роботи, як монографія «Система індивідуалізації підготовки спортсменів в ігрових видах спорта» (Козіна Ж.Л.), наукові статті «Система физической подготовки женщин в период беременности к естественному рождению здоровых детей» (Козіна Ж.Л., Ермаков С.С., Прусик Кристоф) «Педагогические, рекреационные и реабидитационные особенности системы физического воспитания в интегральном развитии детей в воздасте 1-5 лет» (Козіна Ж.Л., Прусик Кр., Прусик Е., Горнер К.), «Програмне забезпечення діагностики психофізіологічних можливостей як засіб визначення спортивних спеціалізацій у фізичному вихованні студентів» (Козіна Ж.Л., Барибіна Л.М., Міщенко Д.І., Козін О.В., Цикунов О.А.), «Методологический анализ системы подготовки студенческих баскетбольных команд» (Козіна Ж.Л., Ермаков С.С., Прусик Кристоф), «Система інтегрального розвитку дітей 1-5 років із застосуванням технічних пристроїв» (Козіна Ж.Л., Лахно О.Г., Москалець Т.В., Кондак Н.М.) та інші, а також понад 60 робіт студентів, які були представлені на наукових конференціях регіонального та міжнародного рівня.

           Участь у конференціях міжнародного та регіонального рівня

 Результати розробки наукових напрямків доповідалися на 10-ти конференціях регіонального та міжнародного рівня, серед них такі, як Міжнародна конференція «Технології збереження здоров’я, фізична реабілітація і рекреація у вищих навчальних закладах (25 листопада 2011 року), Красноярськ-Бєлгород-Харків), Міжнародна наукова конференція пам'яті А.М. Лапутіна «Актуальні проблеми сучасної біомеханіки фізичного виховання і спорту», 20 жовтня 2011р., (Чернігів), Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми і перспективи розвитку спортивних ігор і єдиноборств у вищих навчальних закладах», 4 лютого 2011р.  (Красноярськ-Бєлгород-Харків), Міжнародна науково-практична конференція «Фізичне виховання і спорт у вищих навчальних закладах», 24 квітня 2011 р. (Красноярськ-Бєлгород-Харків), та інші.

Впровадження результатів досліджень

Результати наукових досліджень за цими науковими напрямками впроваджуються в навчально-тренувальний процес різних команд, у тому числі - жіночої баскетбольної  команди першої ліги «БК - ХАІ», жіночої волейбольної команди «Харків’янка», навчальний процес із спортивних ігор та єдиноборств ХНПУ та інших ВНЗ (ХНУРЕ, ХДАДМ, ХДАФК). Це підтверджується наявністю п’яти актів впровадження у 2011 р. результатів досліджень.

Наукова робота студентів

 Наукова робота студентів кафедри спортивних ігор розвивається за загальним напрямком роботи студентського наукового товариства ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Студенти кафедри спортивних ігор є членами студентського наукового гуртка факультету фізичної культури сектора ситуаційних видів спорту, в який входять спортивні ігри та єдиноборства (науковий керівник сектору – Козіна Ж.Л.). Студентська наукова робота ведеться як за загальним напрямком роботи факультету фізичної культури ХНПУ імені Г.С. Сковороди, так і за темою Зведеного плану МОНмолодьспорт України на 2011-2015 рр. «Теоретико-методичні основи індивідуалізації процесу підготовки спортсменів в ігрових видах спорту» (керівник – Козіна Ж.Л.).

Щорічно студенти кафедри спортивних ігор беруть активну участь у конференціях, конкурсах студентських наукових робіт міжнародного та всеукраїнського рівня. Так, за 2006-2012 рр.. на кафедрі підготовлено 11 робіт - переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук за напрямом «Фізичне виховання і спорт» (науковий керівник Козіна Ж.Л.). Студентські наукові роботи - переможці Всеукраїнського конкурсу та міжнародних студентських конференцій готуються не тільки студентами кафедри, але й у співавторстві з іншими вузами м. Харкова - з Харківською державною академією дизайну і мистецтв (проректор з наукової роботи - випускник кафедри майстер спорту, дворазовий чемпіон світу серед ветеранів, переможець Всесвітніх Ігор Ветеранів в Сіднеї, доктор педагогічних наук, професор Єрмаков С.С.), з Харківським національним університетом радіоелектроніки, та ін..

 Так, у 2006 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських робіт стала команда студентів: Лахно Олена (ХНПУ), Мосійчук Юлія (ХДАДМ), Бондаренко Дмитро (ХДАДМ), друге місце зайняв Перепелкин Роман (ХНПУ); в 2007 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу стала команда студентів: Блудов Олександр (ХНПУ), Григор'єв Артем (ХНПУ), Пушанкіна Дар'я (ХДАДМ) , третє місце посіла Хрускіт (Собко) Ірина (ХНПУ-ХДАФК); в 2008 р. друге місце на Всеукраїнському конкурсі посіла команда студентів: Блудов Олександр (ХНПУ), Ляпота Павло (ХНУРЕ) і команда: Тагіров Марат (ХНПУ), Шишлова Дар'я (ХДАФК), третє місце посіла команда студентів: Почерніна Марія (ХНПУ), Мурашко Маріанна (ХДАДМ), Кривенко Олександра (ХДАФК); в 2009 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу стала команда: Григор'єв Артем (ХНПУ), Григор'єва Анна (ХНПУ), Лазебник Ольга (ХДАДМ), друге місце посіла команда: Антонов Олег (ХНПУ), Старов Олександр (ХНПУ).

У 2010 році в фінал Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук знову вийшла наукова робота студентів к nbsp; афедри (Антонов Олег (ХНПУ), Овсянніков Олег (ХНУРЕ), Меньшініна Ольга (ХДАДМ)), команда який також зайняла перше місце на фінальної конференції в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Одним з наукових керівниlaquo;Фізичнеlaquo;Фізичне виховання вихованняnbsp;p class=ків усіх робіт - переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу та міжнародних студентських конференцій є доцент кафедри Козіна Ж.Л.

У 2011 році перемогу у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук знову здобула збірна команда студентів на основі кафедри спортивних ігор ХНПУ імені Г.С. Сковороди (Антонов О. (ХНПУ), Рогач К. (ДГІФКС), Вергунова Н. (ХДАДМ), наукові керівники - Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С., Лахно О.Г. (випускниця ХНПУ імені Г.С . Сковороди 2006 року, баскетболістка, в даний час - викладач ДГІФКС).

У 2012 році Антонов О. зайняв 2 місце на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук, вперше представивши наукове дослідження за можливостями використання мотузяних парків у фізичному вихованні.

Крім того, студенти кафедри приймають активну участь у Міжнародних конференціях. Наприклад, студент Антонов Олег Володимирович  виступив з доповіддю на Міжнародній конференції «Технології збереження здоров’я, фізична реабілітація і рекреація у вищих навчальних закладах», яка відбулася 25 листопада 2011 року (організатори - Білгородський державний технологічний університет ім. В. Г. Шухова, Сибірський державний аерокосмічний університет імені акад. М. Ф. Решетнева, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П. Василенко, Харківська державна академія дизайну і мистецтв).

Антонов О.В. прийняв участь у конференції кафедри спортивних та рухливих ігор ХДАФК та спортивних ігор ХНПУ імені Г.С, Сковороди (квітень 2011р.), де посів друге місце.

Козіною Ж.Л. організовано співпрацю з іншими кафедрами університету та ВНЗ м.Харкова. У 2011 р. кафедра спортивних ігор співпрацює з представниками кафедри оздоровчої та лікувальної фізичної культури, інноваційних педагогічних технологій та ін.

Крім того, кафедра співпрацює з ХДАДМ, ХНУРЕ та ХДАФК, що виражається в проведенні сумісних наукових досліджень, публікаціях отриманих даних та представленні студентських робіт на конкурси.

    

           Студенти кафедри – переможці та призери Всеукраїнського куонкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (На фото - студенти зі співаторами, керівниками, членами жюрі)

Нагороди у сфері науки

 У 2006-2012 рр. викладачами та студентами кафедри отримано ряд нагород:

 1. Лахно О.Г. – переможець (1 місце) Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), нагороджена Дипломом МОН України (2006 р.)
 2. Перепьолкін Р.П. – призер (2 місце)  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), нагороджений Дипломом МОН України (2006 р.)
 3. Блудов О. – переможець (1 місце) та призер (2 місце)  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), нагороджений Дипломом МОН України (2007,2008 рр.)
 4. Григор’єв А.В. – переможець (1 місце)  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), нагороджений Дипломом МОН України (2007,2009 рр.)
 5. Тагіров М. – призер (2 місце)  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), нагороджений Дипломом МОН України (2008 р.)
 6. Антонов О.В. – переможець (1 місце) та призер (2 місце)  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), чотири рази нагороджений Дипломом МОН України (2009, 2010, 2011, 2012 рр)
 7. Козіна Ж.Л. – п’ять разів нагороджена Почсною грамотою МОН України за підготовку переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з технічних, природничих, гуманітарних наук  із спеціальності «Фізичне виховання та спорт» (МОНмолодьспорт України) (2006, 2007, 2009, 2010, 2011 рр.).

Дисципліни, які викладаються на кафедрі

1. Теорія та методика викладання спортивних ігор

Мета: формування у студентів цілісної системи знань та умінь щодо професійної діяльності у сфері фізичної культури і спорту на основі вивчення конкретних спортивних ігор (баскетболу, волейболу, гандболу), а також оволодіння навичками ігор, знаннями структури гри, техніки і тактики, ігрової та змагальної діяльності, засвоєння методів навчання, необхідних для самостійної педагогічної роботи в школі.

Програма:

 • зміст та характерис­тика спортивних ігор
 • методика навчання та тренувань
 • організація та про­ведення змагань з ігрових видів спорту
 • особливості навчання з ураху­ванням віку та полу учнів
 • планування та керування навчально-тренувальним процесом
 • форми організації спортивних ігор у школі, літніх оздоровчих та­борах
 • зміст та методика проведення і організації науково-дослідної роботи
 • набуття знань, умінь, навичок техніки, тактики, суддівства спортивних ігор
 • набуття умінь викорис­товувати засоби та методи навчання, методично вірно виправляти помилки, опановувати методикою проведення педагогічного контролю.

Баскетбол

       

 

Волейбол. Збірна жіноча команда ХНПУ імені Г.С. Сковороди з волейболу – переможець та призер змагань всеукраїнського рівня

Гандбол

2. Теорія та методика викладання футболу

Мета: формування у студентів цілісної системи знань та умінь щодо професійної діяльності у сфері фізичної культури і спорту на основі вивчення футболу, а також на основі оволодіння навичками футболу, знаннями структури гри, техніки і тактики, ігрової та змагальної діяльності, засвоєння методів навчання, необхідних для самостійної педагогічної роботи в школі.

Програма:

 • зміст та характерис­тика футболу
 • методика навчання та тренувань
 • організація та про­ведення змагань з футболу
 • особливості навчання з ураху­ванням віку та полу учнів
 • планування та керування навчально-тренувальним процесом
 • форми організації занять з футболу у школі, літніх оздоровчих та­борах
 • зміст та методика проведення і організації науково-дослідної роботи
 • набуття знань, умінь, навичок техніки, тактики, суддівства футболу
 • набуття умінь викорис­товувати засоби та методи навчання, методично вірно виправляти помилки, опановувати методикою проведення педагогічного контролю.

Футбол. Збірні команди ХНПУ імені Г.С. Сковороди з футболу та футзалу – переможці Спартакіади ВНЗ України

3. Організація краєзнавчо-туристичної діяльності

Мета: формування у студентів основ здорового образу життя, набуття навичок спілкування з природою, життя в природних умовах, користування природними засобами виживання, вивчення особливостей флори, фауни та історичних місць рідного краю.

Програма:

 • теоретичні основи туризму, орієнтування на місцевості, оволодіння туристськими навичками, основи гігієни, надання першої медичної допомоги
 • основи топографії та спортивного орієнтування
 • основи краєзнавства
 • ознайомлення з різними видами спортивного туризму (гірським, пішохідним, лижним, водним, велосипедним, спелеологічним), а також з рятувальними роботами
 • методика проведення туристських змагань

Туризм

4. Спортивно-педагогічне вдосконалення

Мета: формування у студентів цілісної системи знань та умінь щодо професійної діяльності у сфері спортивних ігор, а також оволодіння навичками спортивних ігор, знаннями структури гри, техніки і тактики, ігрової та змагальної діяльності, засвоєння методів навчання, необхідних для проведення секційних занять із спортивних ігор.

Програма:

 • зміст та характерис­тика спортивних ігор
 • методика навчання та тренувань
 • організація та про­ведення змагань з ігрових видів спорту
 • особливості навчання з ураху­ванням віку та полу учнів
 • планування та керування навчально-тренувальним процесом
 • форми організації спортивних ігор у школі, літніх оздоровчих та­борах
 • закономірності розвитку спортивної форми
 • періодизація підготовки спортсменів в спортивних іграх
 • етапи навчання технічним прийомам
 • принципи, методи та засоби викладання спортивних ігор
 • стомлення та відновлення в спортивних іграх
 • зміст та методика проведення і організації науково-дослідної роботи
 • набуття знань, умінь, навичок техніки, тактики, суддівства спортивних ігор
 • набуття умінь викорис­товувати засоби та методи навчання, методично вірно виправляти помилки, опановувати методикою проведення педагогічного контролю.

4. Теорія та методика спортивного та оздоровчого туризму

Мета: формування у студентів цілісної системи знань та умінь щодо професійної діяльності у сфері фізичної культури і спорту на основі вивчення теорії та методики викладання різних видів спортивного та оздоровчого туризму за видами пересувань,  а також – на оволодіння навичками пішохідного туризму, навичками проведення занять та спортивних змагань з різних видів спортивного туризму в системі фізичного виховання, засвоєння методів навчання техніці різних видів туризму, необхідних для самостійної педагогічної роботи в школі.

Програма:

 • методи навчання основним технічним навичкам в різних видах спортивного та оздоровчого туризму, організації фестивалів та спортивних святметодика навчання та тренувань
 • особливості проведення змагань, особливості навчання з ураху­ванням віку та полу учнів
 • організація та про­ведення змагань з ігрових видів спорту
 • методика викладання спортивного та оздоровчого туризму.

 

Спортивний туризм

5. Теорія та методика рекреаційного туризму

Мета: формування у студентів цілісної системи знань та умінь щодо професійної діяльності у сфері фізичної культури і спорту на основі вивчення структури та змісту рекреаційного туризму, ознайомлення з основними регіонами рекреаційного туризму в Україні, вивчення основних курортних територій та лікувально-туристичних режимів, ознайомлення з предприємницькою діяльністю в рекреаційному туризмі.

Програма:

 • структура та зміст рекреаційного туризмуособливості проведення змагань, особливості навчання з ураху­ванням віку та полу учнів
 • основні регіони рекреаційного туризму в Україні
 • курортні території та лікувально-туристичні режими
 • основи предприємницької діяльністі в рекреаційному туризмі.

      

Рекреаційний туризм

Навчально-методичне забезпечення кафедри (сектор спортивних ігор)

Наявність науково-методичного забезпечення. На кафедрі видано (надруковано) 4 навчальних посібника з грифом МОН України (Козіна Ж.Л., 2010, 2012 рр, Івойлов А.В. та ін.. 1995р.), 6 навчальних посібників (Козіна Ж.Л.), 23 методичних розробки. За останні 5 років викладачами кафедри видано понад 300 статей у фахових виданнях ВАК України (з них 210 - Козіною Ж.Л.), 2 монографії, одна з яких надрукована Германським видавництвом (Козіна Ж.Л.), отримано 8 авторських свідоцтв (Козіна Ж.Л.), подано 7 заявок на патенти (Козіна Ж.Л.), 6 навчально-методичних фільмів.

Наявність бази для проведення експериментальних досліджень.

 • На кафедрі розроблено 3 компютерні програми, за які отримано авторські свідотства, для проведення психофізіологічних досліджень: «Сприйняття – 1», «Сприйняття - 2», «Психодіаностика» (Козіна Ж.Л. та ін..).
 • Кафедра співпрацює з командою вищої ліги з футзалу «Локомотив», яка має наукове забезпечення для функціональної діагностики (систему для безперервного моніторингу ЧСС 10-12 гравців команди, велоергометри, тензоплатформи та ін..), що дозволяє проводити наукові дослідження не тільки в галузі спорту високих досягнень, але й в галузі масового спорту.

Наявність матеріально-технічного забезпечення:

 • спортивна зала для проведення занять з баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу, яка відповідає сучасним вимогам до матеріальних споруд;
 • відкриті спортивні майданчики;
 • футбольне поле.

   

Випускники кафедри – гордість і краса університету

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.