Новини кафедри соціальної педагогіки

Онлайн-круглий стіл «Вчитель життя Григорій Сковорода»

29 листопада здобувачі вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» долучилися до участі у віртуальному тематичному засіданні СНТ, присвяченому святкуванню 300-річчя з Дня народження Григорія Савича Сковороди. Захід проходив у незвичайному форматі – онлайн-круглого столу «Вчитель життя Григорій Сковорода» із застосуванням технічних засобів онлайн-зв`язку у спеціально створеному Вайбер-чаті.

Здобувачі та викладачі факультету соціальних і поведінкових наук мали можливість поринути у царину віртуальної взаємодії. Найпершим завданням було обрати афоризм Григорія Сковороди, що найбільше підходить власним думкам. Далі – учасники заходу мали можливість пройти віртуальну пізнавальну вікторину про життя та творчість Г.С. Сковороди, ознайомитися з цікавими відомостями щодо світоглядних ідей філософа, творчим представленням його поезії та взяти участь у конкурсі «Поетичні перлини» на краще декламування поезії, а також ознайомитися з досвідом організації святкових вечорниць «SKOVORODA FAMILY», які організовано здобувачем освіти (другого) магістерського рівня групи 55-СР Оксеніч Аліною 22.11.2022 у м. Київ та наприкінці заходу взяти участь у конкурсі фото-колажів «Ми – Сковородинівці»!

Всі учасники заходу залишилися задоволеними та поділилися своїми враженнями:

«Шановні організатори та учасники онлайн заходу СНТ, присвяченого 300-річчю з Дня народження Григорія Сковороди! Щиро дякуємо за можливість долучитися до цікавого, пізнавально-розважального та святкового заходу! Афоризми, вікторина, цікаві факти, поезія… стільки всього)) Цей захід ще раз підтверджує тезу – філософія Григорія Савича є невичерпним скарбом для натхнення, самовдосконалення та гуманізму кожного українця! Було цікаво, пізнавально, інтерактивно, але для того щоб все відбулося – кожен із Вас доклав максимум зусиль і кропіткої праці. Від адміністрації факультету соціальних і поведінкових наук – щиро дякуємо та вітаємо всю Сковородинівську родину із знаковою подією для ХНПУ – 300-річчям з Дня народження Григорія Савича Сковороди» (Калюжна Юлія Іванівна – координатор з виховної роботи факультету соціальних і поведінкових наук);

«Любі учасники нашого заходу, щиро дякуємо за активність, за вашу справжню згуртованість великої Сковородинівської родини в ці непрості для нашої країни часи. Сподіваємося, що мудрість та сила великого Григорія Савича буде для нас справжнім натхненням у подальшому житті!» (Костіна Валентина Вікторівна – Керівник СНТ спеціальності «Соціальна робота»);

«Любі друзі, щиро дякуємо всім за вашу активність!!! Бажаємо процвітання й великого майбутнього рідному УНІВЕРСИТЕТУ, миру, здоров’я й добробуту всій СКОВОРОДИНІВСЬКІЙ РОДИНІ!!!». (Кабусь Наталія Дмитрівна – Керівник СНТ спеціальності «Соціальна робота»);

«Дуже вдячна бути присутньою навіть за таких умов. Особлива подяка організаторам заходу, за теплу та інформаційно наповнену атмосферу, а учасникам за активність» (Бейник Ксенія – голова СНТ, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 42-СР групи);

«Теж дуже дякую! Було дуже змістовно і єднаюче! Одразу долучитися не вийшло, проте ознайомлююсь зараз. Афоризм крутила кілька разів, собі і рідним, а мій -  ...дружня бесіда полегшує мандрівникові дорогу...)  в саму ціль потрапило. Ще раз Дякую! (Сиротюк Марія – активна діячка СНТ, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 42-СР групи)

«Тільки-но ознайомилася з матеріалами конференції. Дякую всім за старанність та такий цікавий формат, незважаючи на перешкоди! Всім мирного неба над головою» (Збаранська Дарина – активна діячка СНТ, здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня 55-СР групи).


Захист-презентація кваліфікаційних робіт здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 «Соціальна робота»

25-26листопада 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди на факультеті соціальних і поведінкових наук відбувся захист-презентація результатів кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 231 «Соціальна робота», присвячених актуальним проблемам соціальної педагогіки та соціальної роботи.

Під час захисту кваліфікаційних робіт здобувачами було презентовано власний досвід практичної діяльності з вирішення актуальних соціально-педагогічних проблем, зокрема, щодо підготовки майбутніх фахівців соціальної галузі до профілактики негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі, зокрема, профілактики алкоголізму та жорстокої поведінки підлітків у закладах загальної середньої освіти, профілактики правопорушень та булінгу серед підлітків, попередження проявів дискримінації до дітей молодшого шкільного віку з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти, формування безпечної поведінки підлітків у соціальних мережах, формування відповідального батьківства у старшокласників,а також підготовки майбутніх фахівців до розвитку активної життєвої позиції підлітків старшого віку на базі Центру соціально-психологічної реабілітації дітейта роботи з дітьми-сиротами, які підлягають усиновленню, на базі Центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Захист кваліфікаційних робіт підтвердив, що наукові дослідження, представлені здобувачами, характеризує теоретична та практична значущість, наукова новизна, аргументованість та достовірність результатів.

Щиро вітаємо магістрів з успішним захистом кваліфікаційних робіт й бажаємомиру, здоров’я, добробуту, особистого щастя та успіхів у професійній діяльності!


Науковий дебют першокурсників 2022

18 листопада 2022 р. відбулася радісна подія у житті наших здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 курсу 15-СР та 141 груп спеціальності «Соціальна робота» факультету соціальних та поведінкових наук – пройшов «Науковий дебют першокурсників». Їхніми наставниками були магістри 6 курсу, які протягом майже двох місяців проводили серйозну підготовку, завдяки чому першокурсники якнайкраще змогли представити свою першу наукову доповідь.

Здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня розпочали захід з представлення напрямів наукової діяльності викладачів та магістрантів кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Далі – наші першокурсники змогли презентувати свої перші власні наукові надбання у напрямі актуальних проблем досліджень у галузі соціальної роботи. Як завжди не обійшлося без цікавої пізнавальної вікторини з питань соціальної педагогіки та соціальної роботи для наших наймолодших здобувачів освіти та напутних слів від активних діячів СНТ старших курсів, що поділилися власним досвідом наукової діяльності.

Кожна доповідь, представлена на дебюті, була наповнена корисними та цікавими матеріалами. Без сумніву, кожен учасник заслуговує на нагороду, а призові місця «Наукового дебюту першокурсників» зайняли:

І місце – Потіхенська Олена Вікторівна, здобувачка вищої освіти 141 групи за темою «Формування безпечної поведінки підлітків у соціальних мережах» (науковий керівник Новицька А. О., магістр 62-СР групи);

ІІ-ІІІ місце – Харитонова Марія Олексіївна, здобувачка вищої освіти 15-СР групи за темою «Профілактика булінгу в закладах загальної середньої освіти у підлітків середнього шкільного віку» (науковий керівник Гвоздьова У. А., магістр 62-СР групи);

ІІ-ІІІ місце – Єлецька Аліна Сергіївна, здобувачка вищої освіти 15-СР групи за темою «Профілактика булінгу в закладах загальної середньої освіти у підлітків молодшого шкільного віку» (15-СР, науковий керівник Гвоздьова У. А., магістр 62-СР групи).

Вітаємо наших переможців та їхніх наукових керівників з першим науковим досягненням та бажаємо подальших успіхів у науковій діяльності!


Виробнича практика на підприємствах здобувачів вищої освіти третього курсу спеціальності «Соціальна робота»

Майбутні соціальні працівники груп 32-СР та 341 спеціальності «Соціальна робота» факультету соціальних та поведінкових наук ХНПУ імені Г. С. Сковороди успішно пройшли виробничу практику на підприємстві на базі КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ з 10.10.2022р. по 15.10.2022р.

Під час проходження виробничої практики здобувачів вищої освіти було ознайомлено з нормативно-правовою базою та багатим професійним досвідом закладу спеціальної освіти щодо роботи соціального педагога з організації якісного та змістовного дозвілля дітей з особливими освітніми потребами. Здобувачі-практиканти брали активну участь у взаємодії з керівниками практики, вихованцями закладу, їхніми батьками та класними керівниками в умовах дистанційної взаємодії у віртуальному просторі різних соціальних мереж Viber, Zoom, Google meet та ін.

Термін практики був дуже маленьким – 1 тиждень, тому, після проведення настановчої конференції, всі одразу поринули до активної діяльності та почали роботу над розробкою спільного практичного завдання – організацією цікавої, емоційно-привабливої соціально-виховної взаємодії для дітей з особливими освітніми потребами в умовах складних та невизначених умов воєнного стану.

Під час роботи над створенням заходу група студентів перетворилась на творчу проєктну команду, де були і розробники і виконавці спільної проєктної пропозиції, й упродовж терміну практики здобувачі підготували і провели масовий соціально-виховний захід у віртуальному просторі Google meet до Дня захисників та захисниць України «Казка-подорож до дня 14 жовтня» для дітей з особливими освітніми потребами, їхніх батьків та вихователів.

Під час подорожі майбутні фахівці соціальної галузі створили цікавий віртуальний простір виховної взаємодії, в якому всі гості заходу спочатку занурилися в світ казкових героїв-охоронців, а потім – поринули у світ справжніх героїв – сучасних захисників і захисниць України, змогли потренувати свою кмітливість та перевірити навички фізичної вправності з чарівним Роботом-охоронцем, потрапити у казковий ляльковий театр, де, поряд із грою самих здобувачів-практикантів, побачили неперевершену гру дітей-акторів, що створювали чарівне дійство разом зі своїми батьками та вихователями, а також трішки відпочити за допомогою музичної розваги та виготовити обереги для наших захисників та захисниць у традиційній українській техніці лялька-мотанка «Янгол-охоронець.

Проходження практики на базі КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ надало не тільки можливість набуття практичного досвіду, а і дозволило відчути підтвердження того, що ми робимо важливу спільну справу – захищаємо найголовніший та найцінніший скарб Держави – її дітей, як її майбутнього, разом ми – сила та багато чого можемо!

А вже 01.11.2022р. провели підсумкову конференцію з виробничої практики на підприємстві де здобувачі змогли презентувати свої індивідуальні науково-дослідні роботи стосовно організації дозвілля дітей з особливими освітніми потребами, підвести підсумки проведеної роботи під час практики, а також визначити наші плани на майбутнє.

Своїми враженнями після проходження практики поділилися її учасники:

«Особисто для мене було дуже важливо бачити зацікавленість дітей на нашому заході, але я не очікувала настільки великої віддачі. Можу сказати, що після проведення заходу відчуваю мотивацію та натхнення працювати ще більше» (Чернушенко Аліса);

«Практика збагатила мої знання щодо організації виховної взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами. Вважаю дану практику досить важливою для свого подальшого професійного становлення» (Коловоротна Наталія);

«Практика збагатила цінними знаннями з організації взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами та дозволила розробити власні методичні рекомендації. Вважаю це справжнім і серйозним поштовхом для майбутнього професійного становлення» (Гончарова Анна);

«Для мене було важливо пройти практику саме в такому закладі, щоб знати методику роботи з особливими дітками. Дуже вдячна Віолетті Леонідівні за можливості проходження практики на базі їх школи» (Аксакова Поліна);

«Практика залишила дуже багато вражень і позитивних емоцій. Під час соціально-виховного заходу я відчула себе справжнім соціальним педагогом, навчилась організовувати роботу учнівського колективу за допомогою різних форм і видів навчальної діяльності» (Пихова Поліна).


Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні реалії та перспективи соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях», присвячена 300-річчю з дня народження Григорія Савича Сковороди

21 жовтня 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди на факультеті соціальних і поведінкових наук відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні реалії та перспективи соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях», організована кафедрою соціальної роботи і соціальної педагогіки та присвячена 300-річчю з дня народження Григорія Савича Сковороди. Співорганізаторами конференції стали ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка та Криворізький державний педагогічний університет.

З вітальним словом і побажаннями плідної праці до наукової спільноти звернулись проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, доктор філософських наук, професор С.В. Бережна та координатор з наукової роботи факультету соціальних і поведінкових наук ХНПУ імені Г.С. Сковороди, кандидат педагогічних наук, доцент Н.Г. Білоцерківська, яка підкреслила високу місію майбутніх соціальних педагогів і працівників у сучасному суспільстві, їх роль у зціленні дітей і дорослих, постраждалих під час бойових дій. Зі зворушливими словами вітання й підтримки до присутніх на конференції викладачів і студентів з різних університетів України звернулась, доктор PhD Жешовського університету п. Барбара Скочинська-Прокопович (республіка Польща).

Широку спільноту науковців і практиків поєднали розв’язання актуальних питань соціального виховання й підтримки населення в сучасних умовах.

Значний інтерес викликали представлені на пленарному засіданні доповіді відомих вчених у галузі соціальної педагогіки і соціальної роботи з найактуальніших проблем сьогодення, зокрема: «Роль соціального виховання особистості в умовах війни» (д.пед.н., проф. М.П. Васильєва, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди), «Підготовка майбутніх соціальних працівників до роботи з біженцями і вимушено переміщеними особами» (д.пед.н., проф. В.А. Поліщук, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка), «Соціальні технології життєзбереження дітей, підлітків та молоді в умовах воєнного стану» (д.соціол.н., проф. А.С. Лобанова, Криворізький державний педагогічний університет), «Соціальна дезадаптація підлітків з ВІЛ через переривання антиретровірусної терапії» (к.пед.н., доц. Т.Л. Лях, Київський університет імені Бориса Грінченка), «Формування соціальної активності студентської молоді через участь в діяльності громадської організації «Ліга сучасних жінок» (к.пед.н. доц. Л.І. Пономаренко, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка).

Червоною ниткою конференції стали незламна віра професійної і наукової спільноти в те, що освіта, знання й наполеглива якісна праця збережуть Україну. Д.пед.н., професор М.П. Васильєва висловила загальну думку про надзвичайно високий рівень наукових досліджень, що проводяться й впроваджуються в надскладних умовах воєнного стану й прагнення кожного на своєму місці працювати для блага і процвітання рідної землі.

Свято до дня Захисників та захисниць України у Комунальному закладі «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради

13 жовтня 2022 року здобувачами вищої освіти першого (бакалаврського) рівня факультету соціальних і поведінкових наук Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди спеціальності «Соціальна робота» 32-СР групи було організовано та проведено соціально-виховну взаємодію для дітей з особливими освітніми потребами та їхніх батьків на базі комунального закладу «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради до дня Захисників та захисниць України. 

Під час активної взаємодії у віртуальному форматі Goоgle Meet здобувачами було представлене просвітницьке відео про захисників і захисниць України та всі учасники активної взаємодії змогли проникнутися любов’ю та повагою до наших справжніх героїв, а також взяти участь у захопливій вікторині та поринути у чарівний світ казки під назвою «Гостинна хатка», де діти разом зі здобувачами вищої освіти мали можливість проявити свої таланти у ролі різних героїв лялькової вистави, а інші учасники дійства – спостерігати за розвитком захопливого сюжету.

Для зняття зайвої напруги була проведена фізкультхвилинка «Танець з роботом» та музикальна взаємодія «Відгадай мелодію з улюбленого мультфільму. З метою здійснення арт-терапевтичного заспокійливого впливу кінці заходу організовано майстер-клас з виготовлення Янгола-мотанки, як оберегу для наших захисників та захисниць. 

Кожен з присутніх на святі залишився задоволеним, діти навчилися дружбі та працьовитості, набули мужності та сили, потренували розум та розвинули власні творчі здібності, а їхні батьки та вихователі трішки перепочили, поринувши разом з дітьми у чарівний світ казкової взаємодії. Присутні на заході гості наприкінці любо ділилися приємним враженнями та говорили, що сьогоднішнє дійство їм дуже сподобалося, бо результат, який демонстрували діти разом зі здобувачами вищої освіти, дійсно вражає. Коли діти з особливими освітніми потребами говорили, як вони люблять нашу Країну, свою школу та бажали нашим захисникам та захисницям скоріше звільнити нашу Землю, то, з одного боку, нагорталися сльози, а з іншого – зростала впевненість у тому, що наша нація – сильна, вона непереможна та нездоланна. Все буде Україна! Героям слава!


Навчальні тренінги «Методи та техніки в роботі з постраждалими від бойових дій»для здобувачів спеціальності «Соціальна робота» 

Починаючи з 3 вересня 2022 року щосуботи здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» відвідують серію тренінгів та ворк-шопів «Методи та техніки в роботі з постраждалими від бойових дій», що проводяться Благодійним фондом "Дон Калабрія" для психологів, соціальних педагогів та студентів у межах проєкту «Психологічна арт-студія для дітей та підлітків, які постраждали внаслідок бойових дій» за фінансової підтримки ТОВ «БАЙЄР». Тренером виступає практикуюча психологиня БФ "Дон Калабрія Україна" Антоніна Богачова. Серед тем, які розглядаються у межах навчання: «Вікові кризи», «Ігрові методи в роботі з дітьми», «Можливості казкотерапії. Як допомогти подолати страх, напругу, навчитися вирішувати конфлікти», «Ресурсні методи роботи з дітьми», «Методи та техніки в роботі з постраждалими від бойових дій», «Профілактика вигорання у роботі з дітьми», «Особливості роботи з групами дітей і дорослих», «Особливості травми війни у дітей та дорослих. Специфіка станів. Способи корекції та пошуки виходу», «Питання адаптації у новому місті. Складнощі та ресурси. Як допомогти впоратися», «Складнощі у роботі психолога. Супервізія».

По закінченню тренінгів студенти отримають сертифікати, що дозволять професійно працювати з особами, постраждалими внаслідок бойових дій. Студенти і викладачі висловлюють щиру вдячність Благодійному фонду "Дон Калабрія Україна" за організацію тренінгових занять з актуальних проблем сьогодення. Майбутні фахівці соціальної галузі відзначають, що знання, отримані під час навчання, є цінними, змістовними й актуальними для подальшої професійної діяльності. Крім того, матеріал легко засвоюється й цікаво подається.


Привітання першокурсників 2022!

30 вересня 2022 р. на факультеті соціальних та поведінкових наук проведено професійно-спрямований виховний захід «Привітання-СЮРПРИЗ!» для наймолодших здобувачів вищої освіти – першокурсників спеціальності «Соціальна робота», що відбувся у Zoom форматі. 

У створеному віртуальному просторі здобувачі бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти старших курсів творчо вітали першокурсників: ознайомили з можливостями та традиціями студентського життя; запропонували пізнавальну вікторину; листівку та відео з найкращими побажаннями; підібрали ліричний вірш, який надихнув на подальшу плідну працю.

Куратор групи – Шеплякова Ірина Олександрівна та студентські куратори – Вазуля Карина та Черненко Кристина побажали першому курсу прагнення до знань та самовдосконалення, насичених студентських років, терпіння, наполегливості, енергії, вдачі та успіхів, окреслили традиції кафедри та здобутки попередніх здобувачів освіти. 

Багато приємних побажань здобувачі вищої освіти першого курсу отримали і від координатора з виховної роботи факультету соціальних і поведінкових наук – Калюжної Юлії Іванівни та викладачів кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки, присутніх на святі. 

Справжньою цікавою несподіванкою наприкінці заходу була анонсована здобувачами-магістрами нова цікава подія у студентському житті першокурсників – підготовка до наукового Дебюту. 

Після заходу учасники залишилися задоволеними та поділилися своїми враженнями:

 • «Дуже класно, прямо згадала свій перший курс в такий тяжкий час такі заходи є дуже важливими» (Гвоздьова Уляна, здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти, групи 62-СР);
 • «Добрий день, захід був чудовий та феєричний, першокурсники дуже активні і кмітливі. З кожним роком на нашу спеціальність приходять все більш і більш розумні студенти, які своїми знаннями захоплюють нас ще більше працювати та не відставати від них. Був дуже радий вести цей захід! Бажаю першокурсникам наснаги до нових знань та оптимізму по життю» (Лейба Андрій, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, групи З2-СР);
 • «Дуже всім вдячна, так чудово, що в нас така згуртована, відповідальна та креативна команда. Так тримати!» (Бейник Ксенія, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, групи 42-СР, голова СНТ).
Статтю підготували:
відповідальна за медіаактивність
у СНТ спеціальності «Соціальна робота»,
здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти,
групи 32-СР – Наталія Коловоротна та
керівник СНТ д.п.н., доцент кафедри соціальної 
роботи і соціальної педагогіки
Валентина Костіна

Науково-педагогічна практика магістрів у закладі вищої освіти

26.09.2022 розпочалась Науково-педагогічна практика магістрів-практикантів очної та заочної форм навчання спеціальності «Соціальна робота», що проходить на кафедрі соціальної роботи і соціальної педагогіки факультету соціальних і поведінкових наук Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. 

Протягом першого тижня здобувачі вищої освіти були залучені до освітньо-виховного процесу та відвідували заняття викладачів кафедри: 28.09.2022 – заняття д.п.н., професора Васильєвої Марини Петрівни зі здобувачами 2 курсу, які вивчають дисципліну «Основи соціально-педагогічних досліджень»; 26.09.2022 – заняття д.п.н., доцента Костіної Валентини Вікторівни, що проводила лекцію та семінарське заняття для здобувачів 2 курсу за дисципліною «Опіка та піклування з практикумом», практико-спрямоване заняття в межах Виробничої практики на підприємствах (соціально-педагогічної практики в ЗЗСО та СЗО) зі здобувачами 4 курсу на базі практики Харківської гімназії № 43 і 27.09.2022 відкриту лекцію для здобувачів 3 курсу із залученням гостьового спікера – доктора філософії в галузі соціальної роботи та керівника соціальних проєктів ХБОБФ «Благо» Могилка Олександра Петровича з дисципліни «Соціально-педагогічне проєктування»; 29.09.2022 – заняття к.п.н., доцента Єсіної Наталії Олександрівни зі здобувачами 1 курсу з дисципліни «Охорона прав дитини».

Під час практики здобувачі-практиканти також ознайомлювалися з виховною взаємодією кураторів груп 1-6 курсів спеціальності «Соціальна робота» й 30.09.2022 долучились до організації та проведення професійно-спрямованого виховного заходу «Привітання-СЮРПРИЗ!» для першокурсників спеціальності «Соціальна робота».


Перше засідання студентського наукового товариства спеціальності «Соціальна робота» у новому навчальному році

Новий навчальний рік на факультеті соціальних та поведінкових наук Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди – це новий сезон наукових досліджень і волонтерських ініціатив. 15 вересня 2022р. як завжди за традицією, відбулося засідання студентського наукового товариства спеціальності «Соціальна робота», на якому здобувачі знову змогли обмінятися ідеями стосовно своїх наукових робіт та залучити молодих науковців, молодших бакалаврів до наукової діяльності.

Засідання почалося з привітання координатора з наукової роботи факультету соціальних та поведінкових наук, кандидата педагогічних наук, доцента Білоцерківської Наталії Геннадіївни, яка побажала натхнення, творчої наснаги, здійснення всіх мрій та задумів, ознайомила з основними напрямами державної політики у сфері науки та можливостями молодих науковців у цьому навчальному році, а також довела радісну новину про обрання Бейник Ксенії – Головою СНТ факультету соціальних і поведінкових наук. 

Зі словами привітання та мотивуючими побажаннями до всіх активних діячів студентського наукового товариства та гостей заходу звернулися керівники роботою СНТ спеціальності «Соціальна робота» - доктор педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Костіна Валентина Вікторівна та доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Кабусь Наталя Дмитрівна, а також заступник декана з виховної роботи, кандидат політичних наук, доцент – Калюжна Юлія Іванівна.

Мотивуючої творчої наснаги всім учасникам заходу у цей непростий час додала патріотична поезія Ігоря Калиниченка у виконанні здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) рівня групи 32-СР Коловоротної Наталії.

У якості запрошених спікерів на засіданні були присутні фахівці-практики соціальної сфери – Карнаухова Ірина Валеріївна, менеджерка у соціальній сфері, HR ГО «Інтерньюз-Україна» та Гавричкова Віолетта Леонідівна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради, які розповіли про особливості діяльності в соціальній галузі під час війни та представили нашим здобувачам велику кількість цікавих можливостей для співпраці у цьому році.

Найдосвідченіші науковці нашого наукового студентського товариства, наші магістри Гвоздьва Уляна, Губіна Яна та Новицька Анна представили напрями своїх наукових робіт та наштовхнули молодших здобувачів до пошуку та вирішення нових проблем у соціальній сфері.

На засіданні ми також дізналися, що наші здобувачі є активними волонтерами і, навіть, перебуваючи за кордоном, все одно продовжують волонтерську активну діяльність. Так, Чеховська Анна, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня групи 32-СР, яка наразі знаходиться в Словаччині, розповіла про свій закордонний волонтерський досвід під час війни як волонтер Erasmus & Evropsky snor solidarity за європейськими програмами у центрі допомоги українцям та у дитячих таборах.

Під час підведення підсумків наприкінці конференції після плідної співпраці з фахівцями соціальної сфери та активними діячами СНТ, було визначено актуальні напрями для подальших творчих зустрічей та тему наступного засідання.

Статтю підготувала
відповідальна за медіаактивність у СНТ
здобувачка вищої освіти 32-СР групи
Наталія Коловоротна

Випуск бакалаврів з соціальної роботи – 2022

30 червня 2022 року на факультеті психології та соціології відбулося урочисте привітання з нагоди випуску бакалаврів. Кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди вітає молодих фахівців з соціальної роботи з закінчення бакалавріату. 

Любі випускники, вітаємо Вас  з отриманням диплома БАКАЛАВРА! Ви – наша гордість і надія! Бажаємо Вам творчої  наснаги, здійснення мрій і щасливого життя під мирним небом України!

Чекаємо на Вас в магістратурі  зі спеціальності «Соціальна робота» в ХНПУ імені Г. С. Сковороди!
Вітаємо Ваших батьків, які вас підтримували вас усі ці роки.
Вітаємо викладачів кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки, які розправили вам крила для польоту в професійне майбутнє.
Всім бажаємо мати крила в правді, в довірі, вірності в коханні, в надії до миру!
Все буде Україна! Разом до перемоги!

Захист-презентація кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 231 «Соціальна робота»

16-17 червня 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди на факультеті психології та соціології відбувся захист-презентація результатів кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 231 «Соціальна робота», присвячених актуальним проблемам соціальної педагогіки та соціальної роботи.

Голова державної екзаменаційної комісії – доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Романова Інна Анатоліївна відзначила, що наукові дослідження, представлені здобувачами, характеризує теоретична та практична значущість, наукова новизна, аргументованість та достовірність результатів. 

Під час захисту кваліфікаційних робіт здобувачами було презентовано власний досвід практичної діяльності з вирішення актуальних соціально-педагогічних проблем, зокрема, щодо профілактики комп’ютерної адикції молодших школярів у закладах загальної середньої освіти, соціального виховання підлітків етнопедагогічними засобами в спеціалізованих соціальних інституціях, здійснення профорієнтаційної роботи зі старшокласниками в закладах загальної середньої освіти; соціального виховання підлітків у прийомній сім’ї, соціального виховання підлітків засобами театрального мистецтва в центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, профілактики булінгу в учнівському середовищі закладу професійно-технічної освіти, адаптації здобувачів-першокурсників у закладах вищої освіти, соціалізації людей похилого віку в благодійних фондах, формування мотивації молоді до волонтерської діяльності в громадських об’єднаннях та  інших.

Професорсько-викладацький склад кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки під керівництвом доктора педагогічних наук, професора Васильєвої Марини Петрівни привітали бакалаврів з успішним захистом наукових досліджень та бажають усім випускникам мирного неба, успіху й подальшого професійного вдосконалення під час навчання у магістратурі!


Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна підтримка сім’ї та дитини у соціокультурному просторі громади»

9 червня 2022 року відбулась ІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна підтримка сім’ї та дитини у соціокультурному просторі громади» на базі Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка, співорганізатором якої виступила кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки  Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди.

 Широку спільноту науковців і практиків поєднали розв’язання актуальних питань соціальної підтримки сім’ї та дітей в умовах сьогодення.   

Під час роботи конференції було презентовано досвід зі створення театру для людей з особливими потребами (м. Суми), захисту дітей-сиріт при їх влаштуванні в альтернативні сімейні форми (доповідач – магістрантка спеціальності Соціальна робота Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, директор Комунального  закладу соціального захисту для дітей «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» міста Харкова Черкашина Тетяна Володимирівна, м. Харків), ролі приватного театру в соціумі (м. Вільнюс Литовської республіки), організації підтримки сім’ї  соціальним підприємством (м. Чернігів), засобів соціального виховання важковиховуванних дітей (м. Тернопіль).

До обговорення соціальних проблем було залучено магістрів, що сприяло поглибленню професійних знань майбутніх фахівців у галузі соціальної роботи, розширенню їхнього професійного світогляду. Незважаючи на складний для нашої країни час, до конференції залучилось широке коло науковців з різних університетів України та зарубіжжя, здобувачі вищої освіти різних рівнів, випускники, педагоги-практики, отже професійна й наукова спільнота разом діє для перемоги!

 Ми віримо, що 

 Освіта збереже Україну!


Всеукраїнська науково-практична конференція здобувачів освіти «Актуальні проблеми досліджень у галузі соціальної педагогіки і соціальної роботи», присвячена 300-річчю з дня народження Григорія Савича Сковороди

Вже більше десяти років навесні під час Днів науки в університеті на факультеті психології і соціології Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди проходить щорічна науково-практична конференція здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми досліджень у галузі соціальної роботи та соціальної педагогіки», яка у цьому році присвячена 300-річчю з дня народження Григорія Савича Сковороди. Не дивлячись на надзвичайно тяжку ситуацію у країні, нам все-таки вдалося продовжити нашу традицію. Конференція відбулась 15 травня 2022 р. в онлайн-форматі, але це не завадило створити дуже теплу та приємну атмосферу для взаємодії фахівців і науковців у галузі соціальної роботи та соціальної педагогіки, а також, молодих дослідників (бакалаврського, магістерського та освітньо-наукового рівнів з різних куточків України (м. Дрогобича, м. Полтави, м. Сум та м. Харкова), що заглибилися до аналізу практики, узагальнення та поширення досвіду у соціальній сфері, зосереджуючи увагу на актуальних проблемах сьогодення.

Під час пленарного засідання, що відкрила доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Васильєва Марина Петрівна, лунали привітання від знаних науковців різних місць України (Харків, Полтава, Суми), фахівців практиків соціальної сфери, що є колишніми випускниками кафедри, а зараз працюють як в Україні так і за кордоном (м. Боблінген, Баден-Вюртемберг, Німеччина), що побажали учасникам плідної праці та наукових звершень, підтримали, додали впевненості у власних силах і надихнули на подальшу активну роботу. Для створення мотивуючого настрою для наукових пошуків здобувачка 2 курсу 22-СР групи Коловоротна Наталя подарувала учасникам поезію Ліни Костенко «Крила». Учасники були ознайомлені Бейник Ксенією, що є зам. голови СНТ спеціальності «Соціальна робота» з результатами наукової діяльності СНТ спеціальності «Соціальна робота» у 2021-2022 навчальному році. Найкращі здобутки у науковій царині були представлені у виступах Гончарової Анни, яка презентувала проєкт соціально-виховної взаємодії здобувачів вищої освіти 22-СР групи з дітьми з особливими освітніми потребами «Ми – рівні» на базі БОБФ «Карітас-Харків» та Якимовичем Дмитром і Тараненко Анастасією, здобувачами групи 42-СР, що презентували виховні заходи з дітьми з особливими освітніми потребами на базі КЗ «ХСШ ХОР» №2. 

Далі – зі стендовими доповідями виступили найкращі науковці: Жукова Леоніла – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради з доповіддю на тему «Інклюзивна освіта як чинник соціального виховання дітей із затримкою психічного розвитку»; Бейник Ксенія – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з доповіддю за темою: «Соціальна профілактика суїцидальної поведінки старших підлітків у центрах соціальних служб»; Новицька Анна – здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з науковою доповіддю на тему: «Особливості соціально-педагогічної діяльності з формування безпечної поведінки підлітків у соціальних мережах у закладах загальної середньої освіти»; Гвоздьова Уляна – здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди презентувала наукову доповідь на тему: «Актуальність професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до профілактики підліткової жорстокості у закладах загальної середньої освіти».

Надалі, як завжди, відбулося урочисте нагородження переможців за різними номінаціями серед здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» за підсумками наукової діяльності СНТ спеціальності «Соціальна робота» у 2021-2022 навчальному році.

За нашою давньою традицією саме на конференції здійснюється посвята наших наймолодших здобувачів-першокурсників у соціальні працівники. Студентські куратори першого курсу Черненко Кристина та Вазуля Карина здійснювали в цьому році цю поважну місію та побажали першокурсникам успіхів у подальшому навчанні та наснаги у науковій роботі. Особливо зворушливим було привітання першокурсників від їхнього куратора Макар Людмили Михайлівни, яка побажала їм сил, успіхів, терпіння та наснаги у наш непростий час. 

У другій частині конференції здобувачі вищої освіти різних рівнів мали можливість у форматі наукової дискусії презентувати результати власних наукових досліджень за актуальними темами: «Соціальне виховання дітей молодшого шкільного віку у прийомній сім’ї»; «Соціалізації дітей та молоді в будинках творчості»; «Профілактика різних форм девіантної поведінки підлітків у закладах загальної середньої освіти»; «Поняття та сутність соціальної адаптації дітей-сиріт  у прийомній сім’ї»; «Соціальне виховання дітей молодшої школи засобами інтелектуальних ігор у закладах загальної середньої освіти»; «Технологія роботи соціального педагога із профілактики девіантної поведінки молодших школярів засобами ізотерапії»; «Технологія роботи соціального педагога з соціального виховання підлітків засобами образотворчого мистецтва у закладах загальної середньої освіти»; «Методологічні засади вирішення проблеми профілактики наркотичної залежності старших школярів у закладах загальної середньої освіти»; «Соціалізація підлітків в умовах неформальних об’єднань» тощо. 

Здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 231 «Соціальна робота» Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, соціальний педагог та диякон Згромадження отців Салезіян Української Греко-Католицької Церкви Тарас Байовський висвітлив досвід соціально-педагогічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні.

Усі учасники та гості конференції залишилися приємно враженими від активної роботи молодих науковців: їхньої практичної діяльності, а також ґрунтовних виступів. Конференція видалася досить інформативною, корисною та атмосферною, а всі учасники – залишились задоволеними і, наприкінці, поділилися своїми враженнями: 

«Цей захід щороку збирає фахівців, відданих шляхетній справі – соціальній роботі та молодих науковців. Вважаю, що це чудова нагода для всіх обмінятися досвідом, новими напрацюваннями, досягненнями, відкриттями. Упевнена, що ця конференція стане вагомим внеском у розвиток пріоритетної для України галузі соціального захисту та підвищення якості надання соціальних послуг населенню. Тому висловлюю особливу подяку організаторам та учасникам конференції за надану можливість традиційно поспілкуватися з колегами. Бажаю учасникам науково-практичної конференції плідної роботи та нових творчих здобутків в ім’я соціального служіння громадян нашої країни під мирним небом. Все буде Україна!» (Карнаухова Ірина, випускниця 2013 року, фахівець соціальної галузі); 

«Дуже змістовна та активна наукова взаємодія, отримала багато корисної інформації для подальшого розвитку у галузі соціальної роботи» (Гончарова Анна, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти групи 22-СР); 

«Особливо цікаво було послухати виступи здобувачів старших курсів, щоб намітити перспективи майбутньої діяльності» (Чернушенко Аліса, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти групи 22-СР); 

«Цікава та інформативна взаємодія між дослідниками, отримав виключно позитивні враження» (Лейба Андрій, здобувач першого (бакалаврського ) рівня вищої освіти групи 22-С). 

«Було дуже приємно, цікаво й пізнавально зануритися в здобутки молодих науковців як Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди так і його партнерів. Я отримала порцію натхнення та мотивації для подальших наукових досліджень. Радію, що в мене є можливість приймати участь у конференціях нашого університету! (Бейник Ксенія, здобувач першого (бакалаврського ) рівня вищої освіти групи 32-ср);

«Я дуже рада, що мала можливість приймати участь в науковій конференції! Така дружня атмосфера і  набуття цінних знань надихають на наполегливу працю, наукові відкриття і дослідження! З боку викладачів відчувалася величезна підтримка. Дякую, за чудову конференцію! (Сапєльнікова Аліна, здобувач першого (бакалаврського ) рівня вищої освіти групи 32-ср); 

«Не дивлячись на труднощі, які зараз склалися в нашій країні, викладачі нашої кафедри роблять все можливе, щоб ми змогли для себе взяти всю інформацію на навички для професії соціального педагога/соціального працівника. Хочу сказати дякую викладачам, за силу та знання, які нам надаєте кожного дня!» (Івахненко Віта, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти групи 42-СР).


Практикум у соціальній галузі здобувачів 1 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота»

30.04.2022 р. у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Соціальна робота» 12-СР групи завершились заняття з Практикуму у соціальній галузі. Заняття відбувались раз на тиждень, по середах, на базі Комунального  закладу соціального захисту для дітей «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» міста Харкова. 

Під час настановчої зустрічі на базі Центру соціально-психологічної реабілітації здобувачі вищої освіти познайомились із адміністрацією закладу – директором центру соціально-психологічної Черкашиною Тетяною Володимирівною, заступником директора з виховної роботи, соціальним педагогом та психологом закладу, які ознайомили майбутніх соціальних працівників з основними напрямами роботи закладу, діяльністю психологічної служби та особливостями соціально-виховної роботи в центрі реабілітації. Здобувачів вищої освіти було надано завдання розробити соціальний відеоролик, спрямований на попередження соціального сирітства, ствердження сімейних цінностей, популяризацію усиновлення, створення прийомних сімей, повернення дітей у біологічні родини.

Під час практикуму здобувачі також мали можливість ознайомитись з діяльністю різних соціальних інституцій, які працюють з людьми у складних життєвих обставинах чи надають соціально-педагогічну допомогу. 

Так, здобувачам було презентовано діяльність «Інклюзивного ART-HUB», створеного у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди керівниками за сприяння українського культурного фонду. Майбутні фахівці ознайомились з досвідом організації різноманітних комунікацій, історією заснування, засобами розвитку творчих здібностей людей з особливими освітніми потребами на різних локаціях креативного простору: «Емоційний малюнок», «Handmade», «Музика», «Коворкінг», «Пісочна анімація», що забезпечує  безперервне спілкування. 

Президент Громадської організації багатодітних сімей «АММА», к.пед.н.  Ібрагім Юлія Сергіївна ознайомила майбутніх соціальних педагогів та праціників з основними напрямами роботи організації, досвідом розробки й реалізації розвивальних проектів. 

Під час практикуму також відбулась он-лайн зустріч здобувачів з головою Громадської організації «Спiлка ветеранiв Афганiстану», випускник нашого університету спеціальності «Соціальна робота», Биковим Михайлом Леонiдовичем, який розповів про основні напрями роботи організації, реалізовані проєкти з національно-патріотичного виховання учнівської молоді, досвід роботи з надання допомоги сім’ям військовослужбовців та вшанування пам’яті загиблих.

В межах практикуму здобувачі були залучені до серії он-лайн тренінгів щодо збереження психічного здоров’я та реабілітації дітей під час військових дій, проведених психологом Благодійного фонду "Дон Калабрія Україна" Антоніною Богачовою.

Результатом практикуму стала розробка здобувачами соціальних відео на теми «Свідоме батьківство», «Жодні гаджети не можуть замінити родинного тепла», «Ні – насиллю в сім’ї!», «Дитина – не іграшка», в яких на контрасті двох альтернативних реальностей висвітлювались актуальні проблеми  довірчих відносин між батьками та дітьми, було показано, наскільки важливою є батьківська турбота і любов для розвитку здорової психіки дитини і побудови міцної сім’ї.

Здобувачі відзначили, що результатом практикуму став розвиток професійних навичок, продуктивна співпраця з досвідченими фахівцями соціальної галузі та унікальний досвід


Виробнича практика магістрів зі спеціальності Соціальна робота ХНПУ ім. Г. С. Сковороди

Виробнича практика магістрів зі спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди триває. Здобувачі освіти денної і заочної форми навчання разом з викладачами беруть участь у навчальних тренінгах. Так 26 квітня 2022 р. розпочався вебінар з теми "Помічай, упізнавай, поводься безпечно: підвищення обізнаності про ризики вибухонебезпечних предметів".

За ініціативою EdCamp Ukraine  та  Національного агентства з питань корупції   проводяться заняття, на яких  розглядаються питання про можливі ризики на території України в сучасних умовах.

Всі можуть приєднатися до вебінарів за посиланням: https://edway.in.ua/uk/mpk/372/detail/


Навчальний тренінг  "Можливості казкотерапії для роботи з дітьми"

Здобувачі освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди в межах навчального процесу постійно підвищують свій рівень в соціальній сфері.

Так, завдяки нашим партнерам БО БФ "Дон Калабрія Україна" 18 квітня 2022 р. студенти занурилися в навчальний тренінг "Можливості казкотерапії для роботи з дітьми". Цей тренінг спрямовано на зняття тривожності у дітей засобами  терапевтичної казки. Майбутні соціальні педагоги та працівники навчалися алгоритму і засобам створення казки, прийомам підтримки дитини у кризовій ситуації. 

Тренінг відбувся в рамках: «WE ACT: Діємо задля жінок та їхніх можливостей» програма UNFPA, за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, основними завданнями якої є надання екстреної підтримки у кризових ситуаціях.

Серію тренінгів продовжено з психологом Антоніною Богачовою на  актуальні теми сьогодення.


Навчальний тренінг для здобувачів спеціальності «Соціальна робота» під час виробничої практики

17 лютого 2022 року на базі  БФ "Дон Калабрия Україна" майбутні соціальні працівники  прослухали тренінг  "Сексуальна грамотність. Навіщо це нашим дітям". Як потрібно, і як не потрібно говорити із дітьми про секс, говорила спікер Юлія Ермоленко. Лекція орієнтована на соціальних працівників, психологів, батьків. Приємно, що у сучасному суспільстві розкриваються такі надзвичайно важливі теми. 

Здобувач з курсу спеціальності "Соціальна робота" Ксенія Б. так схарактеризувала тренінг: "Мені дуже сподобався тренінг, оскільки був змістовним та  цікавим. Спікеру впродовж декількох годин вдалося зачепити аудиторію, тримати її увагу та передати свої знання. Деякі історії із життя реальних людей жахають й змушують зрозуміти наскільки важливо змалку розмовляти з дітьми на теми статевого дозрівання та сексуального виховання". 

Дякуємо нашим партнерам за можливість зануритися в особливості професійної сфери.


МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

У межах співпраці Харківського обласного благодійного фонду Соціальна служба допомоги здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, кафедри соціології управління та соціальної роботи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна та Нюрнберзького університету з жовтня 2021 по січень 2022 за підтримки постійного партнера фонду Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg долучилися до циклу лекцій, які проходили у режимі он-лайн на базі Нюрнберзького університету.
Майбутнім фахівцям соціальної галузі було запропоновано прослухати 7 курсів іноземною мовою, в яких, разом зі  здобувачами двох харківських вишів, взяли участь студенти  європейських закладів із Німеччини, Австрії, з країн Африки, а також представники ХОБФ "Соціальна служба допомоги".  Курс був дуже цікавий. Були лише невеличкі мовні перешкоди спочатку, але усе це долалося дружнім ставленням викладачів, які терпляче і толерантно ставилися до здобувачів з різних країн, допомагаючи долати мовні бар’єри у спільній діяльності. Результатом роботи стали нові знання з методики, опанування новими формами та методами соціально-педагогічної роботи. Дуже корисними були курси з попередження конфліктів, глобалізації, опанування міжнародними стандартами соціальної роботи, проблем соціальної нерівності та праці. Сподіваємося на продовження співпраці з Нюрнберзьким університетом вже на довгостроковій основі. Як зазначила студентка університету Г.С. Сковороди Валерія А., курси не лише дали знання з професії, але навчили людяності, неупередженості, толерантного ставлення до інших. А це вже багато! Сподіваємося на продовження співпраці!


Академічна мобільність: відвідування онлайн-курсів The Lutheran University of Applied Sciences здобувачами спеціальності «Соціальна робота»

А ми продовжуємо ділитися враженнями від онлайн-курсів The Lutheran University of Applied Sciences у місті Нюрнберг, Німеччина, які стали можливими для українських студентів за сприяння Das Nürnberger Haus in Charkiw та підтримки Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg

Васильєва Марина Петрівна, завідувач кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, завдяки якій студенти отримали можливість долучитися до онлайн-навчання, зазначає: "Академічна мобільність здобувачів вищої освіти на сьогодні становить не стільки можливості навчатися, здобувати навчальний досвід у різних вітчизняних або зарубіжних закладах освіти, скільки є вимогою до здобувача. 

І це не тому, що в одному (наприклад, вітчизняному) закладі не можна забезпечити ефективну підготовку майбутнього фахівця певної галузі, або такого рівня здобутої освіти є недостатньо. Мова йде про ті додаткові компетентності, за рахунок яких особистість здобувача може розширити, поглибити свій теоретичний рівень або виробити практичний досвід у певному напрямі професійної діяльності. 

Академічна мобільність забезпечує розширення загального кругозору особистості з вищою освітою, залучення до діалогу культур з формування толерантного ставлення до різних середовищ і культур, удосконалення навичок використання мов міжнародного спілкування".


Екскурсія здобувачів освіти за спеціальністю «Соціальна робота» до Харківської обласної ради

28 січня 2022 року здобувачі освіти за спеціальністю «Соціальна робота» відвідали з екскурсією Будинок Харківської обласної ради, серед важливих напрямів роботи якої – робота з молоддю. Студенти та викладачі університету, відвідали залу засідань обласної ради, малу залу, прес-центр та інші приміщення де працюють депутати. Представники виконавчого  апарату обласної ради розповіли про роботу постійних комісій, підготовку та проведення сесій вищого представницького органу регіону, реалізацію принципу відкритості діяльності місцевого самоврядування.

Студенти мали можливість поспілкувалися із заступниками голови обласної ради Богданом Мальованим та Валерією Мураєвою. Під час взаємодії Валерія Мураєва розповіла про різні аспекти депутатської діяльності, а також особливості роботи місцевих, районних та обласних рад, підкреслила, що депутати обласної, міської, районної, сільської, селищної рад не отримують заробітну плату. Спікер відзначила, що це виключно добровільна громадська робота, яку вони поєднують зі своєю основною професійною діяльністю, однак вони беруть на себе відповідальність, бо вважають своїм покликанням захищати інтереси громад та їх мешканців на обласному рівні.

 «Такі практичні заняття є потужним стимулом для студентів», – вважає голова постійної комісії обласної ради з питань науки, освіти та духовності, професорка кафедри політології, соціології та культурології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди Галина Куц. «Студенти на власні очі побачили де приймаються важливі для регіону рішення, дізналися про роботу депутатів та керівництва обласної ради. Безумовно, для них це унікальний досвід», – відзначила пані Галина.

Здобувачі освіти висловлюють вдячність представникам Обласної ради та університету за унікальну можливість ознайомитись з роботою органів місцевого самоврядуванні, а також за значні можливості набуття цінного досвіду майбутньої професійної діяльності, які надаються студентам університету.


Благодійна акція «Щедрий вівторок» для реалізації соціальних проєктів у  дитячому містечку «Отрадне»

Дитяче містечко «Отрадне» відкрило свої двері дитячим будинкам сімейного типу ще у 2010 році. Відтоді діти, які залишилися без батьківської опіки, мають можливість виховуватися у гармонійному сімейному середовищі та отримувати підтримку та любов від батьків. Сьогодні у дитячих будинках сімейного типу, які розташовані у Дитячому містечку "Отрадне", проживає чотири сім’ї. Кожна із них виховує до 10 дітей, які залишилися без батьківського піклування.  Звичайно ж, кількість потреб у ДБСТ не зменшується, а фінансових коштів на все, на жаль, не вистачає

Цього року в межах благодійної акції «Щедрий вівторок» на базі Українській Біржі Благодійності здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» Бейник Ксенія, Трайно Володимир та Тичина Лілія  виступили ініціаторами й організаторами двох проєктів для дітей-сиріт містечка «Отрадне».  Завдяки спільній роботі студентів 1, 3, 4 курсів було зібрано 4856 грн. на реалізацію проєкту «Засоби гігієни для дітей-сиріт» та  5133 грн. для закупівлі 20 настільних ламп в межах проєкту «Якісне освітлення для дітей-сиріт».


Виробнича практика здобувачів 4 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота»

З 01.11.2021р. по 27.11.2021р.  у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Соціальна робота» відбулась виробнича практика на підприємствах (соціально-педагогічна практика у закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) та спеціальних закладах освіти (СЗО)) в дистанційному форматі на базі Харківської гімназії №43, та Комунального закладу «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради.

Під час настановної зустрічі-конференції на базі спеціального закладу освіти – Комунального закладу "Харківська спеціальна школа № 2" Харківської обласної ради здобувачі вищої освіти мали змогу познайомитись із адміністрацією закладів – заступником директора з виховної роботи – Гавричковою Віолеттою Леонідівною та соціальним педагогом – Кулаковою Анастасією Олександрівною, які ґрунтовно ознайомили майбутніх соціальних працівників з основними напрямами власної професійної діяльності, а також діяльності психологічної служби та соціально-виховної діяльності закладу освіти. Було окреслено план діяльності, який має виконати кожен здобувач-практикант під час практики та розглянуто специфіку соціально-виховної роботи у спеціалізованому закладі освіти. Здобувачів вищої освіти, що проходять практику на цій базі, було закріплено за класами, в роботі з якими вони здобудуть власні професійні навички. З першої зустрічі стало зрозуміло, що здобувачів-практикантів очікує плідна співпраця з досвідченими фахівцями соціальної галузі та безцінний практичний досвід!

Під час практики кожний із здобувачів намагався якнайкраще виявити себе, відповідально ставився до виконання завдань, був активним та ініціативним і комунікабельним. Серед соціально-профілактичних та виховних заходів, розроблених і проведених здобувачами: «Корисні та шкідливі звички», «Спорт – є тим, що допомагає йти лише вперед»,  «Здоровий спосіб життя – наш свідомий вибір», «Професії – ким я хочу стати?» «Гендерна рівність», «Сім чудес України», «Подорож у дивовижний світ рослин», «Подорож театрами світу» та багато інших.

Під час підсумкової конференції за результатами практики студенти відзначили, що незважаючи на те, що виробнича практика пройшла в онлайн- форматі, вона буда надзвичайно продуктивною! Особливо цікавою стала практика в спеціальному закладі освіти. Якимович Дмитро висловив свої враження: «Виробничою практикою я залишився дуже задоволений! Завдяки зусиллям керівників практики та керівників бази практики ми отримали чудову можливість для перевірки своїх навичок здобуття нового досвіду! Робота з дітьми з особливими освітніми потребами стала для мене новим етапом професійного зростання  як майбутнього фахівця в галузі соціальної роботи. Робота з дітьми була дуже цікавою та особливою, ми побачили як вони мислять, відповідають на запитання, але головним стали емоції цих дітей, щирі та справжні емоції, а це багатого значить!»


Всеукраїнська науково-практична конференція фахівців соціальної галузі

На факультеті психології та соціології ХНПУ імені Г. С. Сковороди ще в 2010 році була започаткована традиція восени організовувати науково-практичну взаємодію фахівців соціальної галузі. Цього року щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні реалії та перспективи соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях», організована представниками кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки, відбулась 25 листопада 2021 року. До її участі долучилися провідні науковці та практики соціальної галузі з різних міст України (Київ, Суми, Полтава, Кривий Ріг, Слов’янськ, Дніпро, Харків). Зустріч фахівців з обміну досвідом та власними науковими здобутками відбулася в онлайн форматі на платформі Zoom.

Під час пленарного засідання відбулася плідна дискусія з питань соціального виховання особистості в глобальному, регіональному і практичному вимірах та підготовки майбутніх фахівців соціальної сфери до виховання клієнтів різних вікових груп. Учасниками було визначено важливі проблемні питання сьогодення та тенденції, що очікують соціальну галузь у майбутньому. Реалізація принципу академічної мобільності здобувачів вищої освіти, забезпечення професійного зростання майбутнього фахівця соціальної галузі, використання різних засобів у його підготовці, практика реалізації співпраці закладів вищої освіти з державними і недержавними соціальними інституціями в підготовці фахівців до ефективної професійної діяльності – питання, які викликали інтерес аудиторії і спричинили активне обговорення.

У форматі круглого столу молоді науковці отримали змогу представити свої напрацювання та поділитися науковими доробками. Було обговорено актуальні наукові та практичні проблеми сьогодення: особливості соціально-педагогічної роботи з дітьми-сиротами та дітьми, що позбавлені батьківського піклування; булінг в учнівському середовищі як соціально-педагогічна проблема та його профілактика в закладах професійно-технічної та загальної середньої освіти; досвід соціального виховання дітей з особливими освітніми потребами в різних соціальних інституціях тощо.

Організаторам конференції вдалося активізувати та зацікавити кожного учасника, незважаючи на такий незвичайний формат її проведення. Після конференції учасники залишилися задоволеними та поділилися своїми враженнями:

«Дякую за можливість взяти участь у конференції. Надихнулася цікавою, актуальною інформаціє, доповідями учасників і просто атмосферою, яка панувала на цій зустрічі!» (Романова-Тремль Марія, представниця Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги», м. Харків);

«Щиро дякую за надану можливість виступу! Дуже цікаві доповіді, презентації. Браво всім організаторам та учасникам!» (Суменко Тетяна, аспірантка кафедри соціальної роботи Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради);

«Дякую за глибокі ідеї євроінтеграції, практичний досвід наших партнерів!» (Василенко Ольга, доцент кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди);

«Дякую за цікаву і корисну інформацію, яку мала можливість почути і яка змусила замислитися…» (Гончарова Анна, здобувачка першого (бакалавського) рівня вищої освіти спеціальності 231 «Соціальна робота» ХНПУ імені Г.С. Сковороди);

«Неймовірні враження від отриманої інформації і перспектив, які відкриваються для нас, здобувачів освіти» (Сапога Олеся, здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 231 «Соціальна робота» ХНПУ імені Г.С. Сковороди).

Намічені учасниками конференції спільні заходи і перспективи розвитку співпраці в напрямі соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях обов’язково реалізуються!!!


Подорож до країни Добряндії

11 листопада 2021 р. на базі Благодійного фонду «Карітас Харків» в межах практики з дисципліни Опіка та піклування студентами другого курсу спеціальності «Соціальна робота» 22-СР групи було проведено спільний з нашими партнерами соціально-виховний захід з групою дітей з особливими освітніми потребами.

Завітати до фонду завадила пандемія COVID-19, але вихід було знайдено, тому зустріч провели онлайн через платформу Zооm. Здобувачі вищої освіти підготували сценарій «Подорож до країни Добряндії», за допомогою якого діти поринули у світ дива та казки. Ведучими та головними розробниками сценарію стали Гончарова Анна та Жигилій Ганна. Був проведений майстер-клас по виготовленню хом’ячка із кольорового паперу, який дуже сподобався дітям, ним керували Жигилій Ганна та Лейба Андрій. Разом з дітми було переглянуто стрічки з мультфільмів «Аладін», «Білосніжка», «Рапунцель», «Русалонька», «Смішарики», даною локацією керувала Чернушенко Аліса. Надалі – Вазуля Карина створила та допомагала розв’язувати дітям цікавий кросворд. Щоб діти трішки відпочили від завдань, Долобовська Марина та Щетина Вікторія провели вправи на дрібну моторику рук та розминку. Останнім цікавим завданням для дітей були загадки, які підготували Коловоротна Наталія та Чеховська Ганна, з якими діти дуже добре впоралися. Аксакова Поліна створила неперевершену презентацію, яка мала доступну та цікаву форму для взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами в форматі Zoom. Наостанок, як нагорода дітям за спільно виконані завдання, був представлений цікавий мультфільм.

Після проведеного заходу діти залишилися дуже радісними та задоволеними, їхні вихователі та батьки були дуже вдячні студентам 22-СР групи та їх керівнику – Костіній Валентині Вікторівні. Наші партнери – фахівці БОБФ «Карітас-Харків» відзначили: «Ми ділимося добром, яке є в наших серцях. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!». У студентів також залишилося безліч вражень від проведеного заходу, діти надихнули їх на подальшу роботу у сфері соціальної роботи, адже соціальна робота – це не робота, це покликання!

Статтю підготувала здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти групи 22-СР Коловоротна Наталія


Участь здобувачів у правовому  тренінгу «Правосуддя, дружнє до дитини: міжнародні стандарти»

30 жовтня 2021 р. майбутні соціальні працівники Ксения Бейник і Лілія Тичина (студенти факультету психології і соціології Хнпу Сковороди) взяли участь у правовому  тренінгу «Правосуддя, дружнє до дитини: міжнародні стандарти». Тренінг було організовано Громадською організацією «МАРТ» у межах проєкту «Формування спільноти юристів, які застосовують стандарти правосуддя, дружнього до дитини», що реалізується громадською організацією MAРT у партнерстві  з Гельсінським Фондом з Прав Людини (Варшава, Польща) та Освітнім домом прав людини – Чернігів за підтримки Фонду домів прав людини (Осло, Норвегія) та Європейського Союзу.

На тренінгу учасники були ознайомлені з міжнародними стандартами прав дитини, стандартами поводження з дітьми у конфлікті та у контакті із законом, а також з різними аспектами представництва інтересів дитини у цивільному судочинстві. Учасники та учасниці вирішували практичні кейси, спільно обговорювали проблемні питання у сфері захисту прав дитини. Для майбутніх соціальних педагогів та працівників участь у такому заході – чудова можливість удосконалити компетентності з соціально-правового захисту населення, що є важливим аспектом їхньої професійної діяльності.


Рекреативні заходи для дітей, позбавлених батьківського піклування

21.10.21 на основі Меморандуму між ХНПУ імені Г. С. Сковороди і  БО "БФ Дон Калабрія Україна" здобувачі освіти 4 курсу зі спеціальності «Соціальна робота»  разом з співробітником фонду взяли участь в організації дозвілля дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на лікуванні у стаціонарі Харківської міської дитячої клінічної лікарні № 24. 

 Студент 42-СР групи Дмитро Якимович організував для дітей арт-терапевтичну мастерню, де діти малювали, складали пазли, будували з конструктору потяг, машини, інші цікаві споруди, грали в "Дженга".  Така взаємодія дуже сподобалась дітям, вони охоче йшли на контакт, були активними, веселими. Позитивний настрій і щирі усмішки дітей – головне у  спілкуванні. Дітям було дуже цікаво і вони з нетерпінням чекатимуть нових друзів знову! А для здобувачів освіти – це творче занурення в майбутню професію СОЦІАЛЬНИЙ ПРАЦІВНИК.


За участь студентів та викладачів кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди у волонтерській фандрейзинговій акції «Щедрий вівторок», благодійну та волонтерську  допомога самотнім людям похилого віку, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, що виховуються у дитячих будинках сімейного типу, а також дітям, що виховуються у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах кафедру було відзначено дипломом Національного конкурсу «Благодійна Україна - 2020».

Протягом  вже чотирьох років здобувачі вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом викладачів кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди проходять навчальну практику на базі проєктів Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги». Завдяки цьому здобувачам вдається отримати практичні навички роботи з майбутніми отримувачами соціальних послуг – людьми похилого віку, дітьми, що залишилися без батьківської опіки, дітьми та сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Коли молода людина живе у звичайній благополучній сім’ї, то здається, що по-іншому і не буває. Але виявляється, що у житті  не зовсім так. Виявляється, що є діти, у яких немає ані тата, ані мами, і виховують їх сторонні особи, які стали для них вже рідними. Тож, коли студенти приходять для проходження практики за проєктом фонду «Дитяче містечко «Отрадне», вони  знайомляться саме з такими дітьми, вихованцями дитячих будинків сімейного типу, яких взяли на виховання українські сім’ї, щоб задовольнити базові потреби дітей, надати їм освіту, професію, виховати справжніми людьми.

Економічні труднощі у державі проєціруються і на життя сімей з дітьми. Кожна дитина хоче відчувати батьківську любов і турботу, а дитина-сирота – подвійно! Дитяче містечко "Отрадне" дарує батьківську любов 50 дітям-сиротам. На його території проживають наразі три сім’ї, три дитячі будинки сімейного типу. У розпорядженні кожної сім'ї є просторий двоповерховий будинок, який переданий фондом  родині у безкоштовне користування, необхідне побутове обладнання.  Проте тепло в зимовий період часу батьки сплачують самостійно. Щоб мати змогу зекономити на опаленні, більше витрачати коштів на дітей, і виникла гостра необхідність у встановленні твердопаливного котла в одному із будинків, оскільки вартість опалення з використанням газу коштує у п’ять разів більше. А це значить, що безпосередньо на дітей батьки будуть використовувати коштів менше: менше іграшок, менше смаколиків.  А ще потребували ремонту та оновлення дитячі майданчики, якими користуються мешканці Дитячого містечка вже більш 10 років, необхідно було знайти фінансовий ресурс для придбання молодих ялинок, придбання насіння квітів для озеленення території містечка та  насіння овочів для теплиць. Саме на ці потреби і вирішили зібрати кошти студенти, розмістивши соціальні проєкти під час фандрейзингового волонтерського марафону «Щедрий вівторок» на Українській Біржі Благодійності.

Як підсумок, для сім’ї було придбано твердопаливний котел (кошти на нього збирали майже рік!), матеріали для ремонту дитячих ігрових та спортивних майданчиків на території Дитячого містечка «Отрадне», насіння квітів та овочів і маленькі ялинки. Навесні студенти разом із батьками та дітьми оновили містечко, посіяли зернятка квітів та овочів, щоб зібрати для себе та інших також Добро, Увагу, Підтримку, Піклування.

Майбутні соціальні працівники отримують практичний досвід роботи з бенефіціарами, вміння бачити соціальні проблеми і самостійно вирішувати їх, досвід написання соціальних проєктів. Їм вдається зрушити думку громади і дорослих про те, що будь-яку проблему краще вирішувати разом, у тому числі з тими, хто цю проблему має.

Студентами 2-4 курсів,  викладачами кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди було зібрано 34192,00  грн., які були передані більш ніж 100 особами.

Девіз, за яким навчаються майбутні соціальні педагоги і працівники Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди: «ДОБРО ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ!»


Подорож майбутніх соціальних педагогів та працівників  цікавими місцями Харківщини

На завершення міжнародної програми DARE, в якій з самого початку, протягом 5 років поспіль, брали участь вихованці Дитячого містечка "Отрадне", відбулася екскурсія видатними місцями Харківщини: Старий Мерчик, Шарівка, Натальїно...

До подорожі долучилися здобувачі освіти спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди, які у межах програми оволодівали методикою проведення занять СООП – самоорганізованого освітнього простору, були волонтерами під час заходів з дітьми. Не дивлячись на дощову погоду, хмари на небі, громовицю, усі  присутні отримали велике задоволення від подорожі!

Враження від подорожі висловила менеджер проєкту «Дитяче містечко «Отрадне» Харківського обласного благодійного фонду "Соціальна служба допомоги" Печерських Тетяна Петрівна: «Пам'ятаю дуже хвилюючу фотовиставку у залі "Маестро" "Усадьбы тоже плачут".  Тоді дивилися на фото і уявляли  у зруйнованих вже залах Наташу Ростову, пушкінську Тетяну  у віхорі танцю, під час чергового балу. Минув вже не один рік. А усадьбы все также плачут... І пригадую іншу подорож. У Сполученому Королівстві подібні садиби, абатства використовуються власниками як для житла, так і (основна частина) для екскурсійної роботи, ознайомлення населення як своєї країни, так і інших,  з історією, видатними постатями, культурним надбанням. Нам теж є що показати! Але потрібні великі фінансові вкладення... Серед учасників екскурсії були і члени дитячого парламенту, який працював у межах програми Харківського обласного благодійного фонду "Соціальна служба допомоги".  Минуть роки, хтось із членів дитячого парламенту, отримавши у дитинстві досвід вирішення соціальних проблем, обов'язково стане депутатом міського, обласного чи всеукраїнського рівня! Знайде кошти і обов’язково відновить садиби Харківщини!»


Участь кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки в реалізації міжнародного проекту

20 травня 2021 року викладачами кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки було організовано й проведено он-лайн зустріч з представниками закладів вищої освіти України з поширення досвіду підготовки майбутніх соціальних педагогів і працівників до реалізації методики «Самоорганізований освітній простір» (СООП). У межах тристоронньої угоди між Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди, Харківським обласним благодійним фондом «Соціальна служба допомоги» і Міжнародним Фондом «Карітас Відень» викладачами кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки проф. Мариною Васильєвою, доцентами Інною Романовою й Ольгою Василенко було презентовано авторську методику підготовки здобувачів вищої освіти до організації позанавчальної діяльності з використанням методики СООП.

У зустрічі прийняли участь представники закладів вищої освіти різних регіонів України: Київського університету імені Бориса Грінченка, Криворізького державного педагогічного університету, Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Представницею Міжнародного Фонду «Карітас Відень» Наталією Церклевич було представлено напрями реалізації програми DARE в Україні. Наталією Лонщакова і Тетяною Печерських розкрито напрями роботи Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги», з яким кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди має багаторічну співпрацю на партнерських засадах.

У ході проведення зустрічі були обговорені перспективи використання розробленої методики. Учасники конференції виявили зацікавлення авторським досвідом підготовки майбутніх соціальних педагогів і працівників до реалізації методики СООП і окреслили подальші кроки співпраці з використання розроблених матеріалів у вигляді навчального посібника «Підготовка майбутніх соціальних педагогів і працівників до реалізації методики СООП» в різних закладах вищої освіти.


Підсумки проведення міжвузівської дистанційної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми досліджень у галузі соціальної педагогіки і соціальної роботи» на факультеті психології і соціології ХНПУ імені Г.С. Сковороди

19 травня 2021 року під час святкування тижнів науки в нашому університеті, відбулась Міжвузівська дистанційна науково-практична конференція, в якій взяли участь молоді науковці різних рівнів вищої освіти (бакалаврського, магістерського та освітньо-наукового) з різних куточків України (м. Дрогобича, м. Полтави, м. Сум та м. Харкова). Зустріч відбулася в онлайн-форматі, але це не завадило створити дуже теплу та приємну атмосферу й залучити фахівців соціальної галузі та молодих науковців до аналізу практики, узагальнення та поширення досвіду у соціальній сфері.

На початку заходу з науковими привітаннями та настановами у науковій діяльності для майбутніх фахівців соціальної галузі виступили представники професорсько-викладацького складу оргкомітету конференції, побажали їм плідної праці та наукових звершень, підтримали, додали впевненості у власних силах та надихнули на подальшу активну роботу. Далі, як завжди, роботу молодих науковців розпочала голова СНТ, здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня – Артюшенко Валерія зі звітом про наукову діяльність здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди в цьому навчальному році.

У всіх присутніх під час конференції була можливість ознайомитися з цікавими науковими доповідями, що запропонували майбутні фахівці соціальної галузі з метою вирішення важливих соціальних проблем: «Я-реальне та Я-віртуальне як складові Я-соціального представників кіберпокоління» (Потьомкіна Н. З., здобувачка ступеня доктора філософії за спеціальністю 231-Соціальна робота, Харківська державна академія культури); «Соціальне виховання підлітків етнопедагогічними засобами у спеціалізованих соціальних інституціях» (Артюшенко В. В., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди); «Соціально-педагогічна діяльність з формування безпечної поведінки учнівської молоді в соціальних мережах у закладі професійно-технічної освіти» (Новицька А. О., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди); «Проблеми «Соло-батьків» з позиції соціальної роботи» (Лещенко Є. В., здобувачка другого (магістрського) рівня вищої освіти Харківської гуманітарно-педагогічної академії); «Супервізія у роботі волонтерів» (Кретчак Х. В., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, факультету психології, педагогіки та соціальної роботи Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка); «Театральна феєрія у педагогічному» (Якимович Д.Д., Артюшенко В.В., здобувачи вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди). Здобувачами вищої освіти було окреслено позитивні та негативні риси віртуальних соціальних мереж, відмінність та єдність «Я –реального» та «Я-віртуального» сучасних соціальних суб’єктів, представлено цікаві програми соціально-педагогічної діяльності з формування безпечної поведінки учнівської молоді в соціальних мережах у ЗПТО, з соціального виховання підлітків етнопедагогічними засобами у спеціалізованих соціальних інституціях, а також розробки, що спрямовані на вирішення проблем неповних сімей та організації молодіжного дозвілля й проблеми самих фахівців соціальної галузі.

Участь у конференції не обійшлась без приємних сюрпризів! Усі гості мали змогу поринути у чудовий світ майстер-класів різної тематики, що підготували активні діячі СНТ. Так, Бейник Ксенія та Сиротюк Марія допомогли ознайомитися з цікавими досвідом використання народних прислів’їв та приказок у соціально-виховній роботі з учнями. Тоді як Артюшенко Валерія, Лейба Андрій та Жигилій Ганна допомогли учасникам конференції поринути у світ етнопедагогіки, виготовити власноруч чудові весняні квіти та ознайомитися з соціально-виховним потенціалом казок. А, активні діячі СНТ - Якимович Дмитро та Пихова Поліна занурили всіх учасників у чарівний світ соціально-педагогічної театралізації та показали, як можна власноруч створити відео-сюжет і використовувати його у соціальній роботі.

Жодна наша конференція не проходить без участі зірок і ця, також, не стала виключенням! До нас по відео-зв’язку завітала сама Вірка Сердючка (Якимович Д.) та її мама (Трайно В.), які порадували всіх своїм виступом, а також до творчих виступів приєдналися актори гуртка «Волонтер» (Владимиров Д., Якимович Д., Трайно В. та ін.) із яскравими творчими мініатюрами, для здобувачів молодших курсів та гостей заходу.

Важливою для нашого СНТ подією є прийняття у свої ряди зовсім юних науковців-початківців - першокурсників спеціальності «Соціальна робота», які з цього моменту стають членами нашої єдиної «професійної сім’ї». Для них наші найдосвідченіші діячі – активісти СНТ підготували багато несподіваних сюрпризів-побажань та подарунків.

Конференція видалася досить інформативною, корисною та атмосферною, а всі учасники - залишились задоволеними нашим онлайн-зібранням і, наприкінці зібрання, у спільній розмові та спільному чаті поділилися своїми враженнями:

«Вітаю всіх учасників нашого зібрання з черговим справжнім святом молодої науки! Я пишаюся активністю та відповідальністю здобувачів вищої освіти, які вкотре приємно здивували власними науковими напрацюваннями! Впевнена, що наша майбутня наука - у належних руках! Украй важливим є те, що майбутні науковці реалізовують власні здобутки виключно на волонтерських засадах у системі різних соціальних інституцій нашої держави, що, без сумніву, підсилює її можливості та перетворює світ на краще. І, особливо приємним, є те, що у нашому СНТ панує дух підтримки та співпраці між початківцями та досвідченими активними діячами, які завжди готові поділитися своїми вміннями та прийти на допомогу молодшим!» (Костіна Валентина Вікторівна - керівник науковою роботою зі здобувачами вищої освіти спеціальності «Соціальна робота», доктор педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки);

«Дякую Вам велике за організацію, мені все дуууже сподобалося!!!! Вірка Сердючка – це щось неймовірне!!!!!)))» (Лещенко Є. В., здобувачка другого (магістрського) рівня вищої освіти КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія»);

«Сердечно вдячна за чудову нагоду взяти участь у досконало проведеній конференції. Це був справжній науковий діалог, який, без сумніву, збагатив усіх нас новим досвідом, надавши кожному учаснику широкі можливості ознайомлення з доробком колег. Найбільше вразила душевна та тепла атмосфера, що панувала в ході засідання. Уже з нетерпінням чекаю на наступну наукову зустріч» (Бейник Ксенія, 22-СР група);

«Дякуємо за актуальні проблеми, практичні доробки і креативні рішення, а ще, за можливість поділитися власними напрацюваннями!» (Сиротюк Марія, 22-СР група)

«Сьогодні відбулась така потужна, наукова та атмосферна конференція. Дякую організаторам за високий рівень підготовленості нашого заходу! Безумовно, дуже вдячна, за те, що мала нагоду прослухати таку кількість унікальних наукових здобутків. Феєрією заходу були майстер-класи. Висловлюємо подяку керівникам за таку плідну взаємодію!» (Пихова Поліна, 12-СР група);

«Дякую, за можливість вдосконалити свої знання та бути частиною наукового товариства» (Чернушенко Аліса, 12-СР група).


Про проходження виробничої практики здобувачами вищої освіти 42-СР групи факультету психології і соціології ХНПУ імені Г.С. Сковороди

У період з 01.02.2021 р. по 13.02.2021 р. здобувачі вищої освіти 42-СР групи проходили виробничу практику на підприємствах (у соціальних службах, центрах зайнятості) на базі Харківського міського центру соціальних служб «Довіра».

28.01.2021 р. було проведено настановчу конференцію з виробничої практики. У перший день практики здобувачі ознайомилися з програмою та документацією практики, а також з планом роботи служби.

Далі, здобувачі ознайомлювалися із загальними відомостями про установу, її структурою, основними напрямами діяльності, про склад спеціалістів, їх обов’язки та проблеми установи, визначали коло проблем, які вирішуються спеціалістами цього закладу.

Оформлювали і узгоджували індивідуальні плани роботи, коригували  індивідуальні плани, вивчали документацію на клієнтів, яка є в установі, вивчали особисті справи клієнта,

Займалися оформленням стенду «Соціальна профілактика» для ЦСС.

Здійснювали підготовку до виступу з презентацією Закон України «Про соціальні послуги».

Створювали соціальні реклами та буклети.

Узагальнювали результати виробничої практики у звіті, заповнювали звітну документацію з виробничої практики,  взяли участь у підсумковій конференції на базі практики, надали звітну документацію на перевірку.

За час проходження виробничої практики  здобувачі виконували роботу фахівців соціальної сфери, розробляли індивідуальні соціально-виховні бесіди, диспути, ігри, інтерактивні заняття, а також частину діагностичної програми індивідуальної науково-дослідної роботи, розглядали та заповнювали документацію, що стосується надання ХМЦСС «Довіра» різноманітних соціальних послуг, вивчали нормативно-правову документацію, проходили навчання на соціально-психологічних тренінгах.

Виробнича практика у  ХМЦСС «Довіра» є позитивним досвідом, який дає підґрунтя для розвитку компетентностей у соціальній роботі. Здобувачі отримували чіткі й зрозумілі, проте творчо сформовані завдання від адміністрації центру, мали можливості відвідати цікаві тренінги такі, як «Вивчення методичних рекомендацій щодо виготовлення соціальної реклами» та онлайн-конференція «Поради щодо підвищення продуктивності та особливості вмотивування на робочому місці» від професійних фахівців, за допомогою яких здобувачі поглибили свої знання, вдосконалили навички і набули умінь у сфері соціальної роботи.

Нажаль, визначений термін проходження виробничої практики є нетривалим, а тому, не можна було охопити всі сфери та напрями діяльності служби, а також попрацювати з кожною групою клієнтів по декілька разів. Незважаючи на це, здобувачі мали певну можливість дійсно випробувати себе в професійній сфері, обрати певний напрям руху для майбутньої реалізації, а також обрати найефективніші та найцікавіші методи та форми, які будуть здійснювати у подальшій діяльності.


2-й етап захисту студентських проєктів загальноуніверситетського конкурсу «Альма-матер in the Future»

16 грудня 2020 року у Харківському національному педагогічному університеті в дистанційному форматі відбувся 2-й етап захисту студентських проєктів загальноуніверситетського конкурсу «Альма-матер in the Future» - 2020. У конкурсі взяли активну участь здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» факультету психології та соціології.

Так, студенти 32-СР групи Артюшенко Валерія та Якимович Дмитро представили на розгляд організаційного комітету авторський соціальний проєкт зі створення студентського театру ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Театральна феєрія у педагогічному», націлений на формування активної молодої спільноти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, розвиток лідерських якостей, соціальної активності, забезпечення підвищення практичного компоненту професійної підготовки майбутніх фахівців та зростання інтересу й зацікавленості у навчанні у здобувачів вищої освіти.

Студентка 42-СР групи Новицька Анна презентувала соціальний проєкт з формування безпечної поведінки підлітків у соціальних мережах «Гаджет», орієнтований на забезпечення активного проведення дозвілля підлітків, створення комунікативного середовища для реалізації ідей за інтересами та формування колективу однодумців, запобігання ебезпечної поведінки підлітків у Інтернет-просторі.

Щиро підтримуємо наших учасників, бажаємо перемоги в конкурсі й успішної реалізації усіх творчих задумів!


Свято наймолодших науковців спеціальності «Соціальна робота»!

11 листопада відбулася радісна подія у житті здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» групи 12-СР - «Науковий дебют першокурсників - 2020»! В онлайн форматі наше свято проходило вперше, тому першокурсники трішки нервували, але, завдяки серйозній підготовці з боку їхніх наставників – магістрів 6 курсу заочної форми навчання та організаційній роботі магістрів 6 курсу очного відділення, а також підтримці активістів СНТ - все вдалося!

Розпочали захід магістри спеціальності «Соціальна робота», які ознайомили першокурсників з науковою школою кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди. А далі – розпочалося цікаве наукове змагання, в якому першокурсники висвітлили власні дослідження з актуальних проблем сфери соціальної роботи. Спікери повністю поринули у світ своїх досліджень та надали цікаві та корисні результати.

Після виступів почались бурхливі обговорення та дискусії, що і є дуже корисним у нашій спеціальності. Кожна доповідь без сумніву заслуговує особливої відзнаки, а переможцями «Наукового дебюту першокурсників 2020» стали:

І місце : Жигилій Анна за темою «Соціальна реабілітація дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в умовах прийомної сім’ї»;

ІІ місце:Пихова Поліна за темою «Соціальна підтримка багатодітних родин в Україні» та Гончарова Анна за темою «Методичні засади соціальної роботи з профорієнтації з учнівської молоддю в закладах загальної середньої освіти»;

ІІІ місце: Вазуля Карина за темою «Аналіз досвіду країн Європейского Співтовариства з соціального супроводу багатодітних сімей» та Лейба Андрій за темою «Розкриття поняття «Соціально-педагогічна діяльність з реабілітації дітей-сиріт» в умовах прийомної сім'ї"».

Бажаємо науковцям-початківцям подальшої творчої наснаги та успіхів у майбутні науковій діяльності!

Учасники нашого свята поділились своїми враженнями:

«Мене переповнюють дивовижні відчуття: радість за успіхи наймолодших науковців, бо це і моя рідна група, в якій я є куратором; гордість за найдосвідченіших – наших магістрів, які сьогодні продемонстрували власну вправність як наукові наставники; і відчуття задоволення від того, що наша наукова соціально-педагогічна школа ХНПУ імені Г.С. Сковороди має потужну команду молодих дослідників, що зростають в межах нашого наукового студентського товариства спеціальності «Соціальна робота» (Валентина Вікторівна Костіна, док. пед. наук, керівник наукової роботи зі студентами спеціальності «Соціальна робота»);

«Для мене це був приємний досвід, адже раніше я не брала участі у таких дистанційних конференціях. Приємною несподіванкою була перемога, котра дала мені поштовх і надалі досягати вершин у науковій діяльності» (Жигилій Анна, 12-СР);

 «Це був корисний досвід для мене. Я зміг побачити виступи інших і особисто відчути - як це виступати перед публікою» (Лейба Андрій, 12-СР);

«Я була приємно вражена, що не зважаючи на хвилювання, першокурсники неперевершено виступили. Також, хочу зазначити, що такі гарні виступи є заслугою в певній мірі їхніх наукових кураторів – магістрів спеціальності «Соціальної роботи» (Артюшенко Валерія, 32-СР);

«Не можна не зазначити високий рівень проведення безпосередньо самої конференції, рівень підготовки першокурсників, їх ініціативність та завзятість. Сам дистанційний формат конференції є досить інноваційним Саме такі заходи культивують розвиток української науки та української молоді» (Дерев'янко Гліб, 62-СРМ);

«Дебют першокурсників 2020 було організовано інформативно, цікаво та цілісно, особливо враховуючи сучасну ситуацію з COVID-19 та особливостями дистанційної освіти. Магістрами 6-го курсу було підготовлено ігрові елементи для створення сприятливої атмосфери та розвантаження під час сприйняття наукової інформації. Члени журі – магістри-переможці Всеукраїнських олімпіад і конкурсів з усім професіоналізмом опитували здобувачів освіти 1 курсу, що виступали із науковими роботами. Наукові керівники першокурсників – магістри заочного відділення також активно взаємодіяли зі своїми підопічними, підбадьорювали та налаштовували на перемогу» (Літвіненко Юлія, 62-СРМ).

Активний діяч СНТ спеціальності «Соціальна робота»,
здобувач вищої освіти групи 32 -СР Валерія Артюшенко

НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ ФАХІВЦІВ СОЦІАЛЬНОЇ ГАЛУЗІ НА ФАКУЛЬТЕТІ ПСИХОЛОГІЇ І СОЦІОЛОГІЇ

Як завжди восени на факультеті психології і соціології пройшло наукове свято - 20 листопада 2020р. відбулася науково-практична конференція «Сучасні реалії та перспективи соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях», що організовує кафедра Соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди. Правда на цей раз вона пройшла в онлайн форматі, але це не завадило провідним науковцям соціальної галузі з різних місць України та фахівцям соціальних інституцій міста Харкова, що працюють в системі надання соціальних послуг населенню, обмінятися інноваційним досвідом та власними науковими здобутками.  

Під час пленарного засідання відбулася плідна дискусія, учасники якої обговорювали проблеми соціального виховання дітей, молоді і дорослих, визначаючи важливі питання сьогодення та тенденції, що очікують суспільство у майбутньому. 

На секційних засіданнях учасники перейшли безпосередньо від обговорень до практичної діяльності. Присутні мали змогу представити свої власні практичні напрацювання та поділитись науковими доробками. Так, під час засідання СНТ за темою «Інноваційні методи роботи фахівців соціальної галузі з запобігання та подолання проблеми насильства та жорстокого поводження» були представлені такі майстер-класи: «Профілактика булінгу у різних соціальних інституціях з використанням арт-терапевтичних засобів»; «Профілактика залежностей серед підростаючого покоління за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій»; «Використання етнокультурних засобів у соціальному вихованні дітей та молоді»; «Засоби в роботі з профілактики торгівлі людьми». 

Незважаючи на незвичний для соціальної галузі формат конференції, організаторам  вдалося активізувати та зацікавити кожного учасника, а також здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота», які теж приймали участь у цьому науковому зібранні та змогли збагатити власну професійну скарбничку здобутками провідних науковців та практиків соціальної галузі.

Після конференції учасники залишились задоволеними та поділились з нами своїми враженнями:

«Хочу висловити слова вдячності та захоплення за отримані позитивні враження та працю. Варто відзначити високий науковий та організаційний рівень проведеної конференції, яка залишила по собі лише самі позитивні враження. Актуальність її проблематики є зрозумілою для кожного спеціаліста із соціальної роботи, оскільки соціальні трансформації, які відбулися в нашій країні останнім часом, загострили старі та породили нові актуальні соціально-педагогічні проблеми. Сьогодні змінюються пріоритети соціального виховання, чого потребує сучасний суспільно-економічний розвиток України, що й обумовлює подальший розвиток соціальної педагогіки як окремої галузі педагогічного знання.
Безумовно, важливим результатом конференції є нові знання, отримані завдяки успішним доповідям її учасників та цікавим і чудовим майстер-класам, які було організовано і проведено нашими здобувачами, оскільки вони представляють практичну користь. Без обміну знаннями, активної взаємодії і взаємодопомоги ефективна наукова робота просто неможлива.
Зважаючи на актуальність питань, що обговорювалися під час конференції, я переконана, що доповіді, повідомлення, діалоги та дискусії будуть сприяти ефективній взаємодії фахівців соціальної сфери на шляху у вирішенні проблем соціального виховання особистості. 
Характерною ознакою конференції стала плідна співпраця науковців та представників громадських організацій. Приємно, що співпраця між вищими навчальними закладами та громадськими організаціями дедалі зміцнюється, адже разом ми – сила!
Висловлюю щиру подяку організаторам та учасникам конференції, сподіваючись на подальшу взаємодію і співпрацю, а також на продовження традиції проведення такого заходу у наступних роках!» (Макар Л.М. - кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної педагогіки). 

«Для мене це була перша така масштабна конференція і я вдячна, що мала таку можливість. Було дуже цікаво брати участь в обговореннях та дискусіях» (Чернушенко Аліса, здобувач вищої освіти групи12-СР).

«Особисто для мене було цікавим те, що кожного року підіймаються важливі теми, обговорюються перспективи розвитку, а це означає, що соціальна сфера не стоїть на місці». (Черненко Кристина, здобувач вищої освіти групи 22-СР)

«Я була щаслива, що змогла поділитись своїми власними практичними напрацюваннями та сподіваюсь, що цей досвід був корисним для учасників конференції». (Герасименко Євгенія, здобувач вищої освіти групи 42-СР). 

«Як на мене, секційне засідання мало високу цінність, адже кожен учасник мав змогу поділитись своїми власними рішеннями з різних питань соціальної сфери та послухати думки інших» (Сініченко Альона, здобувач вищої освіти групи 42-СР). 

Статтю підготували: 
відповідальний за наукову роботу кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди, док.пед.наук  - Валентина Костіна та
 активний діяч СНТ спеціальності «Соціальна робота», здобувач вищої освіти першого (освітнього рівня) групи 32-СР  - Валерія Артюшенко. 
05.10.20
Підготовку до наукового дебюту першокурсників розпочато!

Доброю традицією кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки стала організація наукового дебюту першокурсників, під час підготовки якого майбутні соціальні педагоги та працівники роблять перші кроки до науково-дослідної діяльності як важливого підґрунтя соціально-педагогічної діяльності. 

Традиційно до діяльності з підготовки наукового дебюту долучаються активні діячі студентського наукового товариства – здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Соціальна робота» денної та заочної форми навчання, які мають значний досвід наукової діяльності й презентують першокурсникам тематику власних наукових досліджень, знайомлять з актуальними проблемами соціальної роботи й методикою науково-дослідницької діяльності, стають керівниками-кураторами перших наукових спроб та проєктів своїх майбутніх колег. 

Крім того, магістри заочної форми навчання Гольфельд Тетяна, Ларіна Ельвіра, Ліщина Юрій, Пластун Тетяна презентували не лише тематику власний наукових досліджень, а й поділилися власним багаторічним досвідом практичної роботи з вирішення актуальних завдань соціально-педагогічної діяльності, зокрема, щодо організації профорієнтаційної роботи в закладах загальної середньої освіти та центрах зайнятості, соціально-педагогічного супроводу багатодітних сімей, особливостей соціально-педагогічної  реабілітації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в умовах прийомної сім’ї,  а також дітей з порушеннями опорно-рухового апарату в санаторних школах інтернатного типу.

Під час заходу магістри наголосили на важливості долучення здобувачів до науково-дослідної діяльності для професійного становлення фахівця, побажали першокурсникам успіхів в новому для виді діяльності й запевнили, що такий успіх є неминучим за умови активної творчої роботи під керівництвом досвідчених викладачів й з безпосереднім супроводом магістрів, для котрих означений досвід завжди є неоціненним.


Вітання майбутніх соціальних працівників до ювілею благодійного фонду «Карітас-Харків»

01.10.2020р. БОБФ «Карітас-Харків» святкував свій Ювілей. Так, так, вам не почулося БФ «Карітас-Харків» виповнилося 5 років!  Дуже приємно, що ця дата співпала зі святом – «Днем людей похилого віку», тому до БОБФ «Карітас-Харків» з подарунками завітали їх давні друзі і партнери активні діячі студентського наукового товариства – волонтерська група здобувачів вищої освіти факультету психології і соціології спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету Г.С. Сковороди, які підготували  святкову програму. 

Свято вийшло дуже чудове, всі були веселі, активні та в гарному настрої. Здобувачі вищої освіти разом з людьми похилого віку співали чарівні українські народні пісні, зробили дерево з картону і кольорового паперу. Всім дуже сподобався цей майстер-клас «Осінній клен», що підготували Артюшенко Валерія та Бейник Ксенія. Другий майстер-клас «Осіння квітка»  був  не менш цікавим, під час, якого усі навчилися зробити квітку з повітряних кульок, що підготувала Яринка. 

І звичайно, не обійшлося без сюрпризів, на свято завітала знайома всім зірка – Станіслав Михайлов, з піснею «Все для тебе», якого здобувачі вищої освіти також «запросили на свято». Цей виступ був дуже яскравим та енергійним, всі слухали, усміхалися та, навіть підспівували зірці! Свято вийшло неймовірним. Всі присутні були в захваті й висловили сподівання на наступні зустрічі найближчим часом, яких вони з нетерпінням очікуватимуть!  

Здобувач вищої освіти першого (освітнього рівня)
групи 32-СР спеціальності «Соціальна робота» 
Артюшенко Валерія

Свято привітання першокурсників - майбутніх соціальних педагогів та працівників

22 вересня 2020 року відбувся довгоочікуваний святковий захід, який є доброю традицією кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки – «Свято привітання першокурсників». Нарешті ми побачили нові обличчя майбутніх соціальних працівників, які приєдналися до нашої дружньої родини! 

Захід розпочався зі щирого привітання з найкращими побажаннями  від завідувача кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки д. пед. наук, професора М.П. Васильєвої й педагогічного колективу викладачів. Зі словами вітання, глибокої вдячності університету, факультету і кафедрі за незабутні роки навчання, а також з цінними порадами новачкам виступили здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти заочної форми навчання, які мають значний досвід роботи за фахом у  різних соціальних сферах. Почути такі зворушливі й виважені слова було дуже важливо для всіх нас!

Далі майбутні соціальні працівники поринули у захоплюючий вир яскравих подій. Своїм співом усіх підкорила студентка 42-СР групи Владислава Напольских з піснею «Хай живе надія». Здобувачі вищої освіти 22-СР групи Ванюшина Оля та Черненко Кристина організували з першокурсниками інтерактивну гру «Кахут», в якій не обішлося без використання наших улюблених інтернет-ресурсів. Здобувач вищої освіти 2 курсу Трайно Володимир подарував усім присутнім чудовий настрій, виступивши з авторським ліричним вітанням – віршем про «Студентські роки».

І звісно ж, як можна було не запросити для привітання першокурсників улюблену й знайому усім нам зірку – Вірку Сердючку, яка також побажала новоспеченим здобувачам вищої освіти творчої наснаги, активності, віри у себе та власні сили, й тоді в усіх нас все буде «Добре!» В кінці заходу всі отримали невеличкі пам’ятні подарунки. 

Тож, ми щиро бажаємо нашим новим колегам незабутніх цікавих років студентського життя й усього найкращого и й щиро запрошуємо до дружньої родини майбутніх соціальних педагогів та працівників!!! 

Здобувач вищої освіти першого (освітнього рівня)
групи 32-СР спеціальності «Соціальна робота» 
Якимович Дмитро

Партнерська взаємодія ХНПУ імені Г.С. Сковороди та БОБФ «Карітас-Харків» у межах проекту «Домашня опіка» дозвіллєвої платформи «Здоровенькі були»

18 вересня 2020 року під керівництвом доцента кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки Костіної В.В. відновилася щорічна волонтерська взаємодія здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня факультету психології і соціології спеціальності «Соціальна робота» ХНПУ імені Г.С. Сковороди та БОБФ «Карітас-Харків». Майбутні соціальні працівники провели майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки на базі дозвіллєвої платформи «Здоровенькі були» БОБФ «Карітас-Харків». 

Здобувач вищої освіти 2 курсу Трайно Володимир виступив з ліричним поетичним номером, подарував усім присутнім чудовий настрій та налаштував на творчу атмосферу під час подальшої роботи.

Далі усі присутні поринули у захопливий вир майстер-класу від здобувачки вищої освіти 3 курсу Артюшенко Валерії, під керівництвом якої власноруч створили ляльку-мотанку «Берегиня». В ході роботи організаторка розповіла цікаву історію виникнення таких оберегів, їх чудотворні властивості та повір’я, котрі існували в українському народі. Усі учасники заходу дізналися, що лялька-мотанка – не лише певний культурний символ, а й потужний родинно-побутовий оберіг, обрядовий атрибут, забава для дітей та дорослих, оригінальний сувенір і прикраса інтер’єру оселі. Зроблена вправними й дбайливими жіночими руками, лялька-мотанка випромінює світло й тепло.

Після майстер-класу здобувачі разом з учасниками заходу співали народні пісні та ділились своїми враженнями.  Як завжди, наприкінці заходу в майстерні панували захопленість, добрий гумор, святковий настрій та сподівання на наступні цікаві зустрічі!


Шановні колеги! Дорогі студенти і випускники!

Запрошуємо Вас до участі в роботі щорічної науково-практичної конференції «Сучасні реалії та перспективи соціального виховання особистості в різних соціальних інституціях», яка відбудеться 20 листопада 2020 року в режимі онлайн. 

Інформаційний лист

Планується робота за такими напрямами:

 1. теорія та історія соціального виховання особистості;
 2. досвід соціальних інституцій у соціальному вихованні особистості;
 3. технології та методики соціального виховання особистості;
 4. підготовка майбутнього фахівця до соціального виховання особистості.

До участі у конференції запрошуються:

 • фахівці у соціальній та соціально-педагогічній галузі України;
 • представники органів управління освітою; фахівці навчальних, культурно-освітніх закладів; працівники центрів зайнятості та соціальних служб;
 • суб’єкти неурядових організацій, які працюють в інтересах дітей та молоді;
 • докторанти, аспіранти, викладачі закладів вищої освіти, співробітники наукових установ, здобувачі вищої освіти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.