Новини кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко

НАУКОВИЙ ДЕСАНТ ДО НОРВЕГІЇ
18– 23 вересня 2023 року

професор кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко Олена Андріївна Олексенко відвідала Естфолдський університетський коледж (м. Голден, Норвегія), де на запрошення факультету педагогічної освіти і мов коледжу завідувач кафедри загального мовознавства і романо-германської філології Ярослава Сазонова та декан факультету іноземної філології Лілія Корнільєва взяли участь у фестивалі мов.

Незважаючи на неофіційність свого візиту, проф. О. А. Олексенко налагодила робочі контакти, заручилася згодою закордонного закладу освіти бути співорганізатором наших кафедральних і факультетських наукових конференцій, запросила до співпраці на сторінках збірника наукових праць «Лінгвістичні дослідження». Харківська делегація відвідала заняття зі студентами, бібліотеку коледжу, навчальні аудиторії, центр вивчення іноземних мов, замок-фортецю в м. Голден і визначні місця м. Фредрікстада, мандрувала паромом по річці Гломма, насолоджувалася красою узбережжя Осло-фіорда.

Подорож була цікавою й результативною. Сподіваємося, що до активної співпраці з Естфолдським університетським коледжем доєднаються зі своїми науковими пропозиціями члени кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко.


Атестація аспірантів і докторантів

14 вересня 2023 року відбулося засідання кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко, ключовим питанням якого була атестація аспірантів і докторантів кафедри за 2022-23 навчальний рік. Аспіранти звітували про свої досягнення, отримавши схвалення, зауваження й побажання членів кафедри.

Докторантка Світлана Нікіфорова (науковий консультант – проф. Голобородько К. Ю.) виголосила доповідь за темою докторської дисертації, відповіла на запитання, що виникли в кафедрян та аспірантів. Виступив науковий консультант докторантки, окреслив перспективи завершення роботи й проходження процедури захисту.

У цілому наукова робота аспірантів і докторантів була схвалена, атестація пройшла продуктивно й успішно.


7–8 вересня 2023 року

В Інституті української мови НАН України відбулася Міжнародна наукова конференція «Історія української мови: від тексту до словника», присвячена 90-річчю з дня народження члена-кореспондента НАН України Василя Васильовича Німчука.

У роботі секції № 1 Українське лінгвістичне джерелознавство взяла участь д.ф.н., проф. Піддубна Наталія Віталіївна, яка виступила з доповіддю «Лексичні експресеми в українській проповіді: традиції та новації».

За матеріалами конференції заплановано видати науковий збірник фахових статей.


15–16 червня 2023 р.

У Варшавському університеті відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 70-річчю кафедри україністики «Традиції та виклики українознавства в сучасному світі». На конференції, в межах роботи секції Медійно-дискурсивний простір сучасної України виступила д.ф.н., проф. Наталія Піддубна з доповіддю «Новітні вектори української теолінгвістики: сакралізація в умовах війни». Доповідь викликала зацікавлення й жваве обговорення серед колег з Одеси, Києва, Львова, Варшави, Кам’янець-Подільського, що відбувалося у форматі живого спілкування.


12 червня 2023 року

на підсумковій конференції студенти 2 курсу звітували про проходження діалектологічної практики-2023. У доповідях і презентаціях здобувачі продемонстрували свої вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, а також навички комунікації з різними верствами населення. В основному практиканти працювали в громадах Харківської області з метою дослідження діалектних особливостей Слобожанщини.


03 червня 2023 року

завершилася робота освітнього «Сковорода-хабу» з української мови. Три місяці, починаючи з лютого, доцент кафедри української мови Осіпова Тетяна Федорівна й доцент кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Чернушенко Ніна Миколаївна готували школярів до НМТ-2023. Було проведено цикл занять, що сприяли поглибленню знань з української мови й формуванню навичок виконання екзаменаційних тестів.


01–08 червня 2023 року

Члени кафедри української мови долучилися до роботи міждисциплінарного наукового семінару «Пам’ять війни: мовно-літературний і соціокультурний досвід», який розпочався лекцією доктора філологічних наук Галини Сюти (Інститут української мови НАН України) «Пам’ять: зміна ментально-мовних конфігурцій у час російсько-української війни», і продовжився 08 червня лекцією кандидата філологічних наук, доцента кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова Олени Муслієнко (ХНПУ ім. Г. С. Сковороди) «Наративи війни. Модуси трансляції індивідуальної травми».

Партнерами заходу стали Інститут української мови НАН України, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, Харківська гуманітарно-педагогічна академія. В обговоренні взяли участь науковці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Бердянського державного педагогічного університету,  Університету Коменського у Братиславі (Словаччина).


31 травня 2023 року

у межах взаємодії зі стейкхолдерами відбувся методичний семінар «Практичний досвід психолога освітнього закладу» (доповідач – практичний психолог ЗОШ № 114 м. Харкова НАДІЯ ВОВК). Було розглянуто низку питань, пов’язаних зі злободенною проблемою: як знайти сили під час воєнного стану учасникам навчального процесу – учням, студентам, викладачам, батькам. Учасники семінару поділилися досвідом, послухали поради спеціаліста.


31 травня 2023 року

Голова студентської ради українського мовно-літературного факультету імені Г. С. Сковороди Євген Бондаренко завершив свою діяльність, залишивши посаду в органах студентського самоврядування. 4 роки активної громадської роботи позаду. За цей період Євгену вдалося зміцнити студентську громаду, створивши надійну й дієву команду, збагативши життя факультету цікавими проєктами й заходами. Свій організаторський досвід Євген передав наступникам, залишившись почесним членом Студради, консультантом і помічником. Від імені своєї команди Євген Бондаренко висловив подяку професорсько-викладацькому складу факультету за всебічну підтримку й сприяння в розвитку студентського самоврядування.


24 травня 2023 року

Відбувся методичний семінар «Як написати мотиваційний лист» за участі кандидата філологічних наук, доцента, доцента кафедри українознавства і лінгводидактики Ольги Вікторівни Ткач для учнів і вчителів Богодухівського ліцею № 2 і Харківської ЗОШ № 57 у межах співпраці кафедри української мови із закладами середньої освіти відповідно до укладених угод.


23 травня 2023 року

Професор Олена Андріївна Олексенко й доцент Інна Андріївна Павлова Взяли участь у ІІІ Міжнародній славістичній конференції «Національні наукові традиції у слов’янському світі», присвяченій пам’яті святих Кирила і Мефодія.

На пленарному засіданні з доповідями виступили П. Гриценко (НАН України), С. Вакуленко (Харківське історико-філологічне товариство), Л. Генералюк (НАН України, література), Т. Брага (Болгарія), Анісава Мілтенова (Болгарія).


22.05.2023 – 30.06.2023

На кафедрі славістики (секція україністики) Філософського факультету Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка) у межах міжнародної співпраці пройшли науково-педагогічне стажування к. ф. н., доц., завідувач кафедри української мови ім. професора Л. А. Лисиченко Щербакова Наталія Володимирівна і д. ф. н., проф., професор кафедри Наталія Віталіївна Піддубна.

Колеги успішно виконали програму стажування за темою «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології підвищення якості застосування е-лірингових програм» (180 годин, 6 кредитів ECTS), отримавши відповідні Сертифікати.

Вітаємо колег з підвищенням кваліфікації!


19 травня 2023 року

на кафедрі відзначали ДЕНЬ НАУКИ.

Силами Студентського наукового гуртка (керівник – заст. декана з наукової роботи канд. філол. наук, доцент, доцент кафедри української мови Ю. М. Лебеденко) було проведено «Студентські наукові читання», де здобувачі мали можливість оприлюднити результати своїх перших наукових розвідок. Цікаві теми, доповіді, презентації не залишили нікого байдужими – точилися жваві дискусії, шліфувалася молода наукова думка.


16 травня 2023 року

Кафедра української мови взяла участь у роботі відкритого засідання вченої ради Інституту української мови НАН України, на якому було заслухано й обговорено наукову доповідь доктора філологічних наук, професора, академіка НАН України Світлани Яківни Єрмоленко на тему «Теоретична і практична лінгвостилістика в західноєвропейському мовознавстві».


12 травня 2023 року

доктор філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко Осіпова Тетяна Федорівна провела відкриту лекцію з курсу «Сучасна українська літературна мова (фонетика, лексикологія, фразеологія)» на тему «Орфоепічні норми української мови» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 1 курсу 12СО/англ. групи.

          Лекцію було проведено на високому науково-методичному рівні, доцент Т. Ф. Осіпова проявила себе як фахівець, обізнаний у питаннях теорії і практики лінгвістики та методики викладання мовознавчих дисциплін у вищій школі.


12 травня 2023 року

у межах творчої співпраці ХНПУ імені Г. С. Сковороди із ЗОШ № 57 м. Харкова та Богодухівським ліцеєм № 2 Харківської області доктор філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко Осіпова Тетяна Федорівна провела для учнів 10-11-х класів навчальний тренінг з теми «Граматика. Лексика. Тести на редагування», зосередивши увагу на типових помилках під час виконання тестових завдань і запропонувавши ефективні стратегії їх уникнення.

          Професор кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко Олексенко Олена Андріївна провела профорієнтаційну бесіду, зацікавивши майбутніх абітурієнтів 33-ма професіями філолога, і зорієнтувала їх на вибір лінгвістичної спеціальності. На зустрічі були присутні понад 100 осіб, що свідчить про активне зацікавлення філологічною освітою.


10 травня 2023 року

в межах роботи зі стейкхолдерами – представниками загальноосвітніх закладів м. Харкова та Харківської області – було проведено науково-методичний семінар «Тест ЗНО / НМТ з української мови: динаміка і традиції», на якому з доповідями виступили докт. філол. наук, проф., проф. каф. української мови імені професора Л. А. Лисиченко Наталія Віталіївна Піддубна та докт. філол. наук, доц., доц. каф. української мови імені професора Л. А. Лисиченко Оксана Володимирівна Халіман.

Н. В. Піддубна ознайомила учасників семінару з основами тестології, висвітивши головні принципи укладання тестів, О. В. Халіман поділилася досвідом роботи з учителями-філологами на курсах підвищення кваліфікації. Учасники семінару взяли активну участь в обговоренні нагальних питань підготовки учнів до НМТ, отримавши в подарунок від доповідачів презентації й методичні матеріали.


НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА ПРАКТИКА МАГІСТРІВ У ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Згідно з освітньо-професійною програмою й навчальними планами здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти 1-го року навчання (денна і заочна форма) спеціальності 035 Філологія, проходили науково-педагогічну практику з 03.04.2023 р. по 29.04.2023 р. (дистанційно) на кафедрах українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка ХНПУ імені Г. С. Сковороди та  кафедрі української лінгвістики, літератури та методики навчання КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради. Це перший досвід проведення такої практики одночасно й на базі ХНПУ ім. Г. С. Сковороди, і за межами нашого університету, тому на магістрантів покладалася особлива відповідальність щодо практичної діяльності.

У процесі практики вдосконалювалася й методика її проведення, виникали нові ідеї щодо її організації, з’являлися нові пропозиції щодо форм проведення залікових заходів. Здобувачі відповідально поставилися до виконання завдань практики, що засвідчено позитивними характеристиками й високими оцінками керівників.

 


1 квітня 2023 року
Наукова діяльність

1–2 квітня 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди відбулася друга Міжнародна наукова конференція «Аргументи сучасної філології. Образ Жінки: “жіноче”, “феміністське”, “фемінне”». Метою конференції була можливість об᾽єднання традиційних та новаторських наукових підходів. У традиційному векторі “аргументи філології” науковці представили власні спостереження у сфері “живого мовомислення”.

Доктор філологічних наук, доцент кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко Халіман Оксана Володимирівна взяла участь у конференції й виступила на пленарному засіданні з доповіддю «Лінгвокреативність мовної особистості як вияв свободи: утворення форм ступенів порівняння в сучасному мовленні (на матеріалі словника А. Нелюби, Є. Редька «Лексико-словотвірні інновації (2017-2021)» та корпусу ГРАК)».


27 березня 2023 року

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ

Кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української мови імені проф. Л. А. Лисиченко НАТАЛЯ  ВОЛОДИМИРІВНА ЩЕРБАКОВА провела відкрите практичне заняття з курсу «Культура мови і практикум з виразного читання» за темою «Виразне читання художніх текстів. Лірика». Здобувачі продемонстрували достатньо високий рівень володіння базовою термінологією, технікою виконання дихальних та артикуляційних вправ, методикою аналізу художнього тексту, що свідчить про системність і послідовність засвоєння навчального матеріалу. З метою контролю навчальних досягнень студентів викладач використовувала різноманітні методи: традиційно усне опитування, що містило як репродуктивні, так і реконструктивні запитання й завдання, метод практичної перевірки, що дав змогу виявити, якою мірою здобувачі засвоїли теоретичний матеріал (зокрема літературознавчий аналіз художнього тексту), методи самоконтролю й самооцінки поетапно та в кінці заняття, коли здобувачі прокоментували якість власної роботи, наголосили на труднощах, з якими довелося зітнутися, відзначили кращих студентів на занятті. Серед інноваційних була використана технологія кооперативного навчання, зокрема робота в групах, а також метод формування критичного мислення, зокрема в процесі інтерпретації ідеї та аналізу художнього твору.

До переваг дистанційного навчання цілком справедливо долучають використання наочності та сучасних технічних засобів навчання. Візуалізація завдань та особливостей їхнього виконання (зокрема орфоепічна та акцентуаційна робота), демонстрація відеофрагментів як зразків художнього мовлення – усе це сприяло підвищенню культури мовлення, формуванню мовних компетенцій, демонструвало міжпредметні зв’язки.

Уважаємо, що практичне заняття «Виразне читання художніх текстів. Лірика» проведено на високому науково-методичному рівні, а методика його організації гідна наслідування.


23–24 березня 2023 року

XХ Міжнародна конференція  з актуальних проблем лінгвістичних досліджень «Мова, думка, людина»,  присвячена пам’яті й з нагоди 95-річчя від дня народження  доктора філологічних наук, професора Лідії Андріївни Лисиченко.

У роботі конференції взяли участь знані українські та зарубіжні мовознавці, зокрема  директор Інституту української мови НАН України, докт. філол. наук, професор Павло Гриценко; головний науковий співробітник, голова Наукової ради «Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності» Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, докт. філол. наук, професор Віктор Бріцин; член-кореспондент НАН України, докт. філол. наук, професор, професор кафедри загального та прикладного мовознавства і слов’янської філології Донецького національного університету імені Василя Стуса Анатолій Загнітко; член-кореспондент НАН України, докт. філол. наук, професор, завідувач кафедри стилістики та мовної комунікації КНУ імені Тараса Шевченка Лариса Шевченко; докт. філол. наук, професор кафедри загального і слов’янського мовознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія» Алла Лучик; докт. філол. наук, професор кафедри української мови та методики її навчання ТНПУ імені Володимира Гнатюка Любов Струганець; докт. філол. наук, професор, професор кафедри журналістики та мовної комунікації Національного університету біоресурсів і природокористування України Микола Степаненко; докт. філол. наук, професор, завідувач кафедри загального мовознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Флорій Бацевич; професор кафедри славістики, завідувач сектора україністики Університету імені Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), докт. філол. наук, професор Алла Архангельська; доктор хабілітований, професор факультету прикладних досліджень Колегіуму медіа та комунікаційних наук Університету Нижньої Сілезії (Республіка Польща) Агнєшка Веглінська; науковці України.

Було презентовано новостворену віртуальну аудиторію імені професора Л. А. Лисиченко, біобібліографічний покажчик «Лисиченко Лідія Андріївна, доктор філологічних наук, професор (до 95-річчя від дня народження)», укладений довідково-бібліографічним відділом наукової бібліотеки ХНПУ імені Г. С. Сковороди, книгу спогадів «Професор Лідія Андріївна Лисиченко: життя під знаком філології. Спогади сучасників» за заг. ред. О. О. Маленко.

На честь і в пам’ять Л. А. Лисиченко як засновника й багаторічного очільника кафедрі української мови нещодавно було присвоєно ім’я професора Л. А. Лисиченко.


21 березня 2023 року

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА ТА ПРОСВІТНИЦЬКА РОБОТА

З ініціативи Студентського наукового товариства українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Основ’яненка, за сприяння керівництва кафедри української мови ім. Л. А. Лисиченко й адміністрації Харківської ЗОШ № 57 для учнів 10-11-х класів зазначеної школи була організована онлайн-зустріч. Представники СНТ Вікторія Федоренко й Карина Залеська провели мовно-літературну вікторину «Ну що б, здавалося, слова...», завдання якої були спрямовані на підвищення мовної культури учнів. Наприкінці визначили переможців і висловили надію зустрітися з майбутніми абітурієнтами на вступній кампанії в нашому університеті.

На заході були присутні викладачі кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко – завідувач кафедри Наталя Володимирівна Щербакова, доценти Тетяна Федорівна Осіпова та Юлія Миколаївна Лебеденко.

Цей самий захід було проведено в ЗОШ № 97 Харківської міської ради


06 березня 2023 року

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ

Канд. філол. наук, доцент, доцент кафедри української мови Інна Андріївна Павлова провела відкриту лекцію з навчальної дисципліни «Сучасна українська мова (морфеміка і словотвір)» за темою «Словотвір як розділ мовознавства. Основні словотвірні одиниці сучасної української мови» (група 22 СО).

Лекція відзначалася змістовністю, науковістю, а вдало дібраний ілюстративний матеріал – сучасністю й актуальністю. Лекторка зробила огляд основної й додаткової літератури з курсу, який належним чином прокоментувала, зосередивши увагу на працях відомих мовознавців, академічних та нових посібниках з морфеміки й словотвору.

Психологічно комфортне середовище на навчальному занятті, зворотний зв’язок свідчать про вмотивованість здобувачів та визначають індивідуальний стиль доцента І. А. Павлової у багаторічній викладацькій діяльності.


Корпусна лінгвістика: опанування прикладних технологій дослідження української мови

У період 3–28 березня 2023 року відбулася серія воркшопів з корпусної лінгвістики під проводом кандидата філологічних наук, доцента кафедри прикладної лінгвістики Національного університету «Львівська політехніка» Оксани Сергіївни Таран, у якому взяли участь здобувачі 2-го і 3-го рівнів вищої освіти, викладачі українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Квітки-Основ’яненка і факультету іноземної філології.

Здобувачі отримали можливість ознайомитися зі змістом корпусу ГРАК, основами CQL, зокрема з атрибутами word, lemma; навчилися створювати список  авторських неологізмів на основі корпусу, здійснювати пошук граматичних конструкцій, виявляти сполучуваність слова з певною частиною мови, відшукувати фразеологічні варіанти й образні порівняння, користуючись алгоритмом запиту.

У планах співробітників кафедри – поглиблення вивчення курсу й розширення власних компетентностей у сфері Microsoft для філологів.


02 березня 2023 року

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР

Актуалізація питання академічної доброчесності на початкових етапах написання кваліфікаційних робіт – запорука не лише їх якісного виконання, але й формування у здобувачів культури академічного письма, запобігання плагіату як неприпустимого явища в науково-освітній діяльності.

Під егідою гарантів освітньо-професійних програм з філологічних спеціальностей було проведено науково-практичний семінар «Дотримання принципів академічної доброчесності в процесі написання кваліфікаційної роботи», у якому взяли участь здобувачі денної й заочної форм навчання, викладачі кафедр українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка.

Спікери: Халіман О. В. – д. ф. н., доц., доц. каф. української мови, Гармаш Л. В.  – д. ф. н., проф., проф. каф. української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова, Веретюк Т. В. – к. ф. н., доц., доц. каф. української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова.

Огляд нормативно-правових документів, ознайомлення з механізмами, що регулюють процес дотримання академічної доброчесності, відомостями соціологічних досліджень, презентація корисних  ресурсів – усе це було підпорядковано меті заходу: формуванню доброчесної свідомості у здобувачів вищої освіти й запобіганню недоброчесної поведінки в освітньому середовищі.


24 лютого 2023 року

МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР

У межах співпраці зі стейкхолдерами було проведено методичний семінар‑тренінг «Розвиваємо критичне мислення». У семінарі взяли участь здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, викладачі кафедр українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Квітки-Основ’яненка ХНПУ імені Г. С. Сковороди та кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Організатор і спікер заходу – Демченко Наталія Дмитрівна, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Учасники семінару отримали унікальну можливість взяти участь у психологічному тренінгу, познайомитися й апробувати методики формування критичного мислення. Особливо корисним цей науково-практичний захід виявляється в контексті організації й проведення науково-педагогічної практики магістрів у закладах вищої освіти, що передбачена зокрема й на базі Харківської гуманітарно-педагогічної академії з 03 квітня 2023 року.

Сподіваємося, набуті на семінарі навички стануть у пригоді чинним і майбутнім фахівцям вищої школи. Дякуємо організаторам за корисний і цікавий освітній захід!


23 лютого 2023 року

УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНОМУ ПРОЄКТІ

У межах співпраці за ініціативою канд. філол. наук, доцента, доцента кафедри прикладної лінгвістики Національного університету «Львівська політехніка» Оксани Сергіївни Таран наша кафедра отримала запрошення до участі в проєкті створення діалектного корпусу української мови, започаткованого кафедрою української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» в особі канд. філол. наук, доцента Людмили Василівни Дикої, з якою відбулася зустріч викладацького складу кафедри.

Обговорювалися питання налагодження співпраці з робочою групою укладачів, зокрема використання ресурсів діалектологічної практики як джерела його поповнення. Л. В. Дика поділилася досвідом використання комп'ютерних технологій у процесі обробки мовного матеріалу, зібраного студентами під час діалектологічної практики, запропонувала авторські методики  формування практичних навичок роботи з діалектним матеріалом.

Інна Андріївна Павлова, канд. філол. наук, доцент, доцент кафедри української мови ХНПУ імені Г. С. Сковороди як організатор і керівник діалектологічної практики на факультеті також поділилася власним фаховим досвідом, а завідувач Наталя Володимирівна Щербакова висловила пропозиції щодо участі кафедри української мови в запропонованому проєкті. Було окреслено найближчі стратегії взаємодії.


21 лютого 2023 року

ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ

У День рідної мови доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Наталія Віталіївна Піддубна провела гостьову лекцію для студентів та викладачів Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського на тему «Мова під час війни (за матеріалами соцмереж)». Лекція була високо поцінована слухачами, вразивши багатством мовного матеріалу, науковістю й креативністю ідей. Слухачі відзначили новизну й актуальність вивчення мовних явищ в умовах швидкого поповнення мови.

На кафедру української мови надійшов лист-подяка Наталії Віталіївні за науковий захід від Першого проректора Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського, у якому наші партнери висловили надію на продовження співпраці.


17 лютого 2023 року

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ

Доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Наталія Віталіївна Піддубна провела відкриту лекцію з курсу «Сучасна українська мова. Фонетика» для першого курсу (група 11 Ф) на тему «Зміни звуків у мовному потоці».

Лекцію відвідали викладачі кафедр української мови, українознавства і лінгводидактики, зарубіжної лiтератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця, представники адміністрації університету.

Було відзначено високий науково-методичний рівень заняття, інформативність і креативний підхід, що підтверджено відгуками присутніх на лекції фахівців.


17 лютого 2023 року

         ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ

У межах співпраці зі стейкхолдерами відбулася гостьова лекція доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри українознавства і мовної підготовки іноземних громадян Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця

Черемської Ольги Степанівни

на тему «Історія Харківської філологічної школи».

Глибоке й багаторічне дослідження наукового здобутку Харківської філологічної школи, починаючи від І. Срезневського, О. Потебні, Д. Овсянико-Куликовського до нашого сьогодення, втілено в монографічну працю професора Черемської О. С. «Становлення і розвиток Харківської філологічної школи (XIX – перша третина XX ст.)», яку авторка презентувала аудиторії. О. С. Черемська вперше в історії мовознавства запропоновала цілісний погляд на історію Харківської філологічної школи, починаючи від її виникнення (10-ті роки ХІХ ст.) до часу найвищого розквіту (20-ті роки ХХ ст.).

Лекція викликала живий інтерес здобувачів, аспірантів, викладачів кафедри української мови й кафедри англійської фонетики і граматики, що були присутні на заході, й стимулювала пропозицію створити низку зустрічей у продовження наукового спілкування.


15 лютого 2023 року

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ

Доктор філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови Халіман Оксана Володимирівна провела відкриту лекцію з навчальної дисципліни «Стилістика української мови» на тему «Словотворчі засоби стилістики» для студентів четвертого курсу (42 СО група) – здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література). Тема лекції пов’язана з колом наукових зацікавлень Оксани Володимирівни й репрезентує сучасні досягнення лінгвістики у сфері функціональної граматики. Логічна й доступна форма викладу матеріалу, цікаві текстові ілюстрації мовних явищ, креативні коментарі лекторки викликали жвавий інтерес аудиторії до сучасних механізмів словотворення.

Відкриту лекцію відвідали викладачі й аспіранти українського мовно-літературного факультету ім.  Г. Ф. Квітки-Основ’яненка, представник адміністрації університету. В обговоренні проведеного заняття присутні дійшли одностайної думки, що лекція доктора філологічних наук, доцента, доцента кафедри української мови Халіман Оксани Володимирівни проведена на високому науково-методичному рівні, а методика цього навчального заходу гідна наслідування.


31.12.2022 року

На крилах професійного зростання і творчості

Кафедра української мови завжди пишається досягненнями своїх студентів та аспірантів. Але буває й так, що про деякі з них кафедряни дізнаються зі сторонніх джерел – із соціальних мереж, з преси, що значно приємніше для всіх. Саме такі новини потішили колектив кафедри в кінці календарного 2022 року.

Як стало відомо, аспірантка 4-го року навчання, Удовіченко Лілія, яка працює вчителем української мови й літератури в Харківській ЗОШ № 57, стала переможницею в конкурсі на кращий дистанційний курс з української мови й отримала Почесну грамоту Департаменту освіти Харківської міської ради. Вітаємо Лілію Геннадіївну з новим досвідом та його успішною реалізацією!

Галицька молодіжна преса опублікувала добірку поезій Ярослава Скидана, аспіранта 4-го року навчання, поета, члена Національної спілки письменників. Серед численних регалій і звань, зазначених про поета, найпочесніше місце посідає статус «аспірант кафедри української мови ХНПУ імені Г. С. Сковороди». Лірика Ярослава Скидана приваблює оптимізмом, що долає воєнні труднощі, любов’ю як основою життя. Нехай і далі поетична муза дарує Вам, Ярославе, натхнення, а Вашим прихильникам – естетичне й духовне задоволення!

Як повідомляє Facebook, напередодні святкування 300-річчя Г. С. Сковороди кафедра теорії і практики англійської мови оголосила конкурс серед здобувачів освіти українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка на кращий переклад англійською мовою відомої байки Г. С. Сковороди про дружбу «Собака і вовк». Конкурсна комісія одноголосно обрала переможця – це здобувачка першого року навчання другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Українська мова і література) Христина Гусенко. Вітаємо нову яскраву зірочку на безкрайніх зоряних просторах Філології!


20 січня 20232 року

Засідання кафедри

Новий семестр розпочався засіданням кафедри, на якому розглянуто нагальні питання, що окреслюють діяльність кафедри в найближчий період. Зокрема це підготовка Міжнародної конференції пам’яті професора Л. А. Лисиченко, планування навчально-методичної, наукової роботи, співпраці зі стейкхолдерами.

До початку навчальних занять 1 лютого передбачено налагодження зв’язку зі старостами груп і студентами, моніторинг академічних заборгованостей і робота з кафедральною документацією.


30 грудня 2022 року
ВИПУСК МАГІСТРІВ-2022!

Сьогодні настав урочистий, довгоочікуваний, сповнений світлої радості випускний. Позаду роки навчання, більша частина якого, на щастя цього випуску, відбувалася в аудиторіях університету. Позаду нескінченні пари й швидкоплинні творчі зустрічі, серйозні екзамени й веселі мандри, вимушена ковідна ізоляція й тяжкий воєнний рік. Натомість усе вдалося: виконано всі завдання, пройдено практики, написано й захищено магістерські роботи.

Ректорат і рада студентського самоврядування факультету відзначили плідну навчальну й громадську діяльність таких випускників, як Ситник Владислава, Коршунова Марія, Головченко Марина, Сідаш Катерина, Дечко Анастасія, Олєшко Аліна, Сергієнко Катерина, Радченко Яна, Федорова Вікторія.

Найвищу відзнаку університету – премію імені Г. С. Сковороди – вручено Марії Михайленко (науковий керівник магістерської роботи проф. Олексенко Олена Андріївна) за відмінне навчання й участь у науково-дослідній роботі університету.

Сьогодні магістри отримують документ, що свідчить про їхню наполегливість, наснагу в здійсненні свого професійного вибору.

Нехай щастить вам на довгому творчому шляху, нехай ваша праця проросте здобутками ваших учнів, а ви самі досягнете омріяних висот!

Пам’ятайте свою Alma mater, як вона пам’ятатиме кожного з вас!


19 грудня 2022 року
До 300-річчя від дня народження Г. С. Сковороди

19 грудня 2022 року в головному корпусі університету відбулося урочисте нагородження переможців щорічного конкурсу Людина року –2022. «Сковородинівський олімп» цьогоріч підкорили:

Щербакова Наталя Володимирівна, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української мови нагороджена почесною відзнакою Медаль «Г. С. Сковорода» за активну діяльність у популяризації української культури, патріотичне виховання молоді;

Олексенко Олені Андріївні, кандидату філологічних наук, професору, професору кафедри української мови присвоєно звання Заслуженого професора ХНПУ ім. Г. С. Сковороди за багаторічну роботу на посаді завідувача кафедри української мови (2003–2020) і формування міцного іміджу кафедри як потужного освітньо-наукового осередку університету, що зберігає й розвиває традиції Харківської філологічної школи; за високий професіоналізм у підготовці вчителів, лінгвістів широкого профілю, викладачів вищої школи Олена Андріївна відзначена в номінації «Ветеран праці»;

Павлова Інна Андріївна, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови відзначена в номінації «Громадський діяч» за багаторічне продуктивне виконання обов’язків профорга факультету й кафедри; високий професіоналізм у викладанні дисциплін з граматики української мови; активну діяльність у підготовці й виданні методичної літератури;

Клімову Тетяну Миколаївну, старшого лаборанта кафедри української мови відзначено в номінації «За відбудову університету» за сумлінну роботу з документообігу, збереження бібліотечного фонду кафедри, створення сприятливої робочої атмосфери в умовах воєнного часу.

ВІТАЄМО НОМІНАНТІВ,

БАЖАЄМО УСПІХІВ У ДОСЯГНЕННІ НОВИХ ВИСОТ!


19 листопада 2022 року
Зустріч зі стейкхолдером

З нагоди 300‑річчя від дня народження Г. С. Сковороди відбулася дистанційна зустріч з дослідницею творчості філософа, провідним редактором видавництва «Vivat» Оленою Рибкою. У лекції «Твій друг Сковорода: проблеми й ризики надактуалізації» доповідачка репрезентувала нові сучасні тенденції у вивченні унікальної постаті Григорія Сковороди та його творчої спадщини. 

У заході взяли участь викладачі, аспіранти й студенти українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Квітки-Основ’яненка та факультету іноземної філології.


16 листопада 2022 року
VIII Міжнародна науково-практична конференція «Григорій Сковорода в сучасному багатовимірному світі» (до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди), м. Львів, ЛНУ ім. Івана Франка

У форматі співпраці нашого університету зі Львівським національним університетом імені Івана Франка й Національним літературно-меморіальним музеєм Г. С. Сковороди 16 листопада 2022 року відбулася VIII Міжнародна науково-практична конференція «Григорій Сковорода в сучасному багатовимірному світі» (до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди), що об’єднала українських, німецьких, польських, словацьких, румунських, грузинських науковців у стінах і мережевому просторі Львівського національного університету імені Івана Франка.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, член-кореспондент НАПН України, професор Юрій Бойчук. У конференції взяли участь колеги нашого університету, зокрема професор Марія Култаєва, професор Наталія Левченко, професор Тамара Хомуленко.

Кафедру української мови на науковому форумі представляла професор Олена Олексенко з доповіддю на тему: „Комунікативна організація «учительних» текстів Г. С. Сковороди”.


15 листопада 2022 року

День народження Наталії Володимирівни Щербакової,

кандидата філологічних наук, доцента, завідувача кафедри української мови.

ВІТАЄМО

вельмишановну ювілярку з полуднем віку!

Бажаємо міцного здоров’я, щастя, родинного затишку, успіхів в усіх починаннях, творчої наснаги й світлих життєвих перспектив!

До привітань приєднуються вся факультетська родина, студентська спілка й ветеранський корпус кафедри та факультету.


09 листопада  – День української писемності

Студентське наукове товариство Українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ'яненка з викладачами кафедри української мови з нагоди Дня української писемності та мови, Всесвітнього дня науки провів низку заходів у закладах освіти Харкова й області: Первомайський ліцей № 7, Солоницівський ліцей № 1, Люботинська ЗОШ № 3, Нововодолазький ліцей № 1, Харківські ЗОШ № 57, № 97.

Культурно-освітні заходи були спрямовані на розвиток комунікативних умінь і навичок, на подолання мовних огріхів і вдосконалення культури мовлення учнівства. Разом із тим проведена й профорієнтаційна робота з учнями старших класів. Дякуємо за допомогу в організації та проведенні заходів аспірантам: Ярославу Скидану, Олені Половинко, Лілії Удовіченко, а також представникам СНТ факультету: Катерині Давидовій, Софії Осиці, Валерії Тарасовій. Уже отримуємо нові пропозиції від закладів середньої освіти на майбутню співпрацю.


01 листопада 2022 року

Вебінар Олени Рибки «Три кити редагування. Портфель досвіду видавництва Vivat»

1 листопада 2022 року викладачів кафедри української мови і студентів українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка об’єднав цікавий, натхненний і корисний вебінар на тему «Три кити редагування. Портфель досвіду видавництва Vivat». Наш стейкхолдер, заступниця головного редактора  видавництва «Vivat» Олена Рибка поділилася з аудиторією редакторським досвідом, продемонструвавши нестандартні стратегії у видавничій роботі.

Серед головних порад Олени Рибки редакторам – постійно вчитись, сумніватись, усе перевіряти, бачити чужі й визнавати свої помилки; бути делікатними й тактовними щодо авторського тексту, не зашкодити. Як фахівець редактор повинен бути грамотним, наполегливим, толерантним, уміти концентрувати увагу, мати широкий кругозір і творчу уяву. Пам’ятати: те, що ми читаємо, формує нас як особистість.

         Шістдесят п’ять учасників за короткий час вебінару отримали неоціненний досвід редагування художнього тексту, помножений на високий коефіцієнт майстерності. Дякуємо Олені Рибці за довірливу й доброзичливу атмосферу спілкування!


01 листопада 2022 року

Відбулася підсумкова конференція з науково-дослідної практики, яку, згідно з навчальним планом, проходили здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти 2 року навчання.

Магістранти поділилися досвідом виконання завдань практики, висловили пропозиції щодо її змістового доповнення, зокрема запропонували додати такі завдання, як інтерв’ю з науковим керівником про стратегії написання магістерської роботи та ознайомлення з цифровими інструментами Google для освіти, оскільки ці знання необхідні магістрам для практичної викладацької діяльності.

У цей самий день магістранти кафедри української мови пройшли попередній захист магістерських робіт, апробувавши свої доповіді й презентації й отримавши цінні поради щодо їхнього вдосконалення від викладачів кафедри.


26 жовтня 2022 р.

Удовіченко Лілія Геннадіївна стала лауреатом районного етапу міського конкурсу «Молода людина року 2022» у номінації «Наукова діяльність», що проводиться щорічно Управлінням департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради, починаючи з 2001 року.

Лілія Геннадіївна – аспірантка кафедри української мови, завершує навчання в аспірантурі, готує до захисту кваліфікаційну роботу доктора філософії.

Бажаємо їй творчої наснаги й успіхів на фінальному етапі


26 жовтня 2022 р.

відбулось нагородження лауреатів та переможців міського етапу конкурсу «Молода людина року–2022», який щорічно проводиться Управлінням у справах сім’ї та молоді Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту.

Церемонію нагородження провів міський голова Ігор ТЕРЕХОВ, який подякував молодим харків'янам за їхній внесок у розвиток міста.

ВІТАЄМО
аспіранта кафедри української мови,
голову Ради молодих учених ХНПУ імені Г. С. Сковороди,
члена Національної спілки письменників України
ЯРОСЛАВА СКИДАНА
зі званням ЛАУРЕАТА міського етапу конкурсу у номінації
«КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО».

 

Бажаємо творчої наснаги, цілеспрямованості,
успішного наукового і творчого зростання!

25 жовтня 2022 року

у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка стартувала ІV Всеукраїнська наукова конференція «ТРАДИЦІЇ ІВАНА ОГІЄНКА У СВІТЛІ ВІТЧИЗНЯНОЇ НАУКИ»

У межах конференції викладачі кафедри – д.ф.н., проф. Наталія ПІДДУБНА, д.ф.н., доц. Тетяна ОСІПОВА, к.ф.н., доц. Інна ПАВЛОВА й студенти українського мовно-літературного факультету на чолі з Головою Студентської Ради Євгеном БОНДАРЕНКОМ відвідали публічну лекцію із циклу щорічних лекцій на пошану Івана Огієнка «Леонід Білецький: чин науковця, організатора освіти, громадянина, патріота» у прочитанні професора кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості ІФ КНУ імені Тараса Шевченка, доктора філологічних наук, професора Ніни БЕРНАДСЬКОЇ.

Щиро вдячні спорідненим кафедрам Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в особах Людмили МАРЧУК – д.ф.н., проф., завідувача кафедри української мови та Олега РАРИЦЬКОГО – д.ф.н., проф., завідувача кафедри історії української літератури та компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, які в складний воєнний час гуртують наукову спільноту (на лекції були присутні близько 90 осіб) та розвивають національну науку.


13 жовтня 2022 року

Відбулося робоче засідання кафедри української мови, на якому обговорювалися питання про (1) підготовку до захисту кваліфікаційних робіт випускників другого (магістерського) рівня вищої освіти й заходи з популяризації академічної доброчесності; (2) активізацію профорієнтаційної роботи за межами університету; (3) взаємодію зі стейкхолдерами, підготовку здобувачів вищої освіти до роботи в НУШ, у класах з інклюзією, з різними категоріями людей; (4) про підготовку до ХХ Міжнародної конференції з актуальних питань лінгвістичних досліджень.


12 жовтня 2022 року

У рамках співпраці ХНПУ імені Г. С. Сковороди з КВНЗ “Харківська академія неперервної освіти” доцент кафедри української мови, доктор філологічних наук Оксана Володимирівна Халіман узяла участь в організації дистанційного семінару «Аналіз типових помилок абітурієнтів з української мови в національному мультипредметному тесті – 2022. Шляхи їх усунення» для керівників ТМО, учителів української мови й літератури закладів загальної середньої освіти ТГ Харківської області.


ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ

5 жовтня 2022 року відбулася гостьова лекція професора кафедри сучасних мов і культур Університету Пейс (Нью Йорк) Даниленка Андрія Івановича на тему «Святе письмо і формування української літературної мови».

На лекції були присутні викладачі, студенти різних курсів українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка, факультету іноземної філології ХНПУ імені Г. С. Сковороди та представники Харківської гуманітарно-педагогічної академії. Учасники заходу мали можливість ознайомитись із першими простомовними перекладами, а саме: з латини та західнослов'янських мов – "Пісня пісень" – середньочеська мова (XV ст.), із церковнослов'янщини – "Четья-Мінея" 1489 р. Крехівський Апостол (кінець XVI ст.). Також професор розповів про перший "церковнослов'янсько-говірковий" переклад та – повний говірний діалект. Учасники мали змогу почути розповідь про Пилипа Морачевського, його перший переклад Євангеліє, який було надруковано анонімно, після скасування заборони української мови, та про середньозакарпатський говіркий переклад, західнопольський, західнополіський, бачвансько-сремський. 

Наприкінці зустрічі Андрій Іванович Даниленко відповів на всі запитання учасників конференції та провів жваву дискусію.


26 вересня 2022 року

здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти другого року навчання розпочали науково-дослідну практику на кафедрах українського мовно-літературного факультету, що триватиме 3 і 4 тижні залежно від спеціальності. Завдання практики передбачають ознайомлення з  основними напрямами, науковою проблематикою та результатами наукової діяльності ХНПУ імені Г. С. Сковороди, українського мовно-літературного факультету імені  Г. Ф. Квітки-Основ’яненка, кафедр української мови, української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова, українознавства і лінгводидактики, зарубіжної лiтератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця; з колом наукових інтересів представників наукових шкіл, створених в університеті; з періодичними науковими виданнями з фаху, що вміщені в електронних загальнодоступних ресурсах – репозитарії нашого університету, електронних бібліотеках інших українських університетів, на платформах пошукових систем Google Academy, Web of Science, Scopus.

Науково-дослідна практика для випускного курсу – це фінішна пряма на завершення магістерської роботи, захищати які їм доведеться вже за місяць. Майбутні магістри мають продемонструвати знання з методології й методики наукового дослідження, опрацювати вітчизняну й іноземну наукову літературу в аспекті обраної наукової проблеми, ознайомитися з принципами й правилами оформлення магістерської роботи, підготувати її до захисту.

Ці та інші завдання здобувачі реалізуватимуть у конкретних видах наукової діяльності: укладанні тексту вступної частини магістерської роботи, формуванні списку літератури, написанні анотації до тексту свого дослідження, зокрема й англійською мовою, створенні діаграм, картограм, схем і таблиць, написанні та публікації в періодичних виданнях наукових статей або тез тощо.

Створення постера й постерний захист результатів науково-дослідної практики – одне з нововведень, запропонованих програмою з практики й методичними рекомендаціями 2022 року.

Бажаємо випускникам успішного подолання цієї короткої дистанції, що додасть їм упевненості на захистах магістерських робіт!


13 вересня 2022 року

на черговому засіданні було заслухано й ухвалено звіти аспірантів кафедри.

Аспіранти успішно пройшли атестацію й розпочали новий навчальний рік.


 

11 серпня 2022 року

відбулося перше засідання кафедри укранської мови в новому 2022‑2023 навчальному році.

Незважаючи на те, що війна відкоригувала й літні відпустки, і початок навчального процесу, викладачі сповнені енергії та бажання зустрітися зі своїми студентами.

На засіданні обговорені робочі питання, що стосуються початку дистанційного навчання з 2–4 й 6 курсами з 15 серпня 2023 р.


16–17 червня 2022 р.

професор Олексенко О.А. взяла участь у Міжнародній науковій конференції «Актуальні проблеми синтаксису: сучасний стан і перспективи дослідження», присвяченій 110-річчю від дня народження професора Іларіона Слинька, що відбулася в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. 

Попри війну кафедряни продовжують активну наукову діяльність.


28 травня 2022 року

відбулося засідання вже традиційного круглого столу «Рецепції наукових ідей С. І. Дорошенка та Л. А. Лисиченко у працях їх послідовників», на якому виступили професори кафедри, аспіранти, магістри й студенти з доповідями, присвяченими науковій спадщині вчених.


25 травня 2022 року

День філолога

Сьогодні на 83-му році життя пішов у засвіти кандидат філологічних наук, доцент Станіслав Борисович Стасевський — Філолог, Викладач, Людина з великої літери.

Станіслав Борисович народився 7 січня 1940 р. в селі Олександрівка Олександрівського району на Донеччині. Упродовж 1957–1962 рр. навчався на філологічному факультеті Харківського державного педагогічного інституту імені Г. С. Сковороди. Після служби в армії (1962–1964 рр.) — викладач кафедри української мови рідного інституту. 1970–1973 рр. — аспірант Інституту мовознавства АН УРСР. У 1974 р. під керівництвом М. А. Жовтобрюха захистив кандидатську дисертацію, у 1979 р. присвоєно вчене звання доцента.

Усе життя Станіслав Борисович віддав роботі зі студентами в стінах сковородинівського університету, ветеран праці, проректор із заочного навчання (1975–1987), декан факультету української мови й літератури (1989–2002), доцент кафедри української мови (2002–2010). Підготував 3 кандидати філологічних наук. Нагороджений знаком «Відмінник народної освіти УРСР» (1983), медаллю А. С. Макаренка. Тривалий час очолював Художню раду педагогічного інституту, сприяв творчому розвитку студентiв i викладачiв.

Усім поколінням випускників і колегам Станіслав Борисович запам’ятався як надзвичайно мудра, виважена у своїх вчинках, толерантна, ерудована, залюблена у філологію людина, палкий патріот України.

Світла пам’ять про нього залишиться в серцях усіх, хто його знав, кого він навчав, кому давав слушні поради й підтримував мудрим словом.


12 травня 2022 року

У межах науково-освітньої співпраці відбулося відкрите заняття-workshop зі створення паралельних корпусів інструментами Sketch Engine.

Щиро дякуємо кандидату філологічних наук, доценту кафедри прикладної лінгвістики Національного університету «Львівська політехніка» пані Оксані Таран за майстер-клас, проведений  на високому науково-методичному рівні та спрямований на опанування англійсько-українського паралельного корпусу спеціальних текстів. Сподіваємося й на подальшу плідну академічну співпрацю!

На заході були присутні магістранти та викладачі українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ'яненка


09 травня 2022 року

09 травня 2022 року відбулася визначна подія в європейському науковому просторі.

Знані науковці, колеги й учні з різних куточків України, Республіки Польща, Чехії, Австрії вітали доктора філологічних наук, професора (Україна), професора титулярного (Польща) Тетяну Анатоліївну Космеду з 65-літнім ювілеєм. На честь ювілярки організовано й проведено в дистанційному форматі круглий стіл «Полігранна філологія без кордонів», на якому презентовано однойменну колективну монографію, видання якої ініціювали представники харківської гілки наукової школи професора Тетяни Космеди — доктори філологічних наук Т. Ф. Осіпова, Н. В. Піддубна, О. В. Халіман. Монографія була рекомендована до друку Вченою радою Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди (Протокол № 1 від 02.02.2022 р.), одним із рецензентів праці став доктор філологічних наук, професор, декан українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка К. Ю. Голобородько.

Тетяна Анатоліївна Космеда працювала на кафедрі української мови 6 років (2006–2012), підготувавши за цей час 8 кандидатів наук, а до 2020–2021 рр. — 3-х докторів філологічних наук. У співавторстві з учнями й колегами кафедри, під керівництвом професора було видано 6 монографій, 2 словники, 2 підручники з української мови для європейського вишу.

Кафедра вітає Тетяну Анатоліївну з ювілеєм і щиро зичить міцного здоров’я, творчого натхнення й нових наукових звершень!


05 травня 2022 року

Професор кафедри Олена Андріївна Олексенко взяла участь у науковому семінарі "Комунікативна категорія толерантності в наукових статтях", організованому кафедрою загального мовознавства Львівського національного університету імені  Івана Франка


24 лютого 2022 року

війна нещадно обірвала мирне життя українців, змусивши покинути рідні міста й села, перервавши роботу й навчання, позбавивши всіх спокою. Викладачі й студенти опинилися в різних куточках світу, але, міцно тримаючись за ниточку Інтернету, продовжують навчання, упевнено завершуючи академічний рік. Незважаючи на екстремальні умови, продовжується й наукове життя кафедри — зміцнюються давні зв’язки, будуються нові місточки, оновлюється комунікація.

Упевненістю в завтрашньому дні наближаємо нашу Перемогу!


21 лютого 2022 року

напередодні безперервної педагогічної практики в закладах середньої і профільної освіти було проведеновебінардля 5 курсу за темою:«На що в школі звертати увагу, щоб запобігати цькуванню».

Спікерка – Олена Масалітіна, віце-голова Ради ГО «ЕдКемп Україна», кандидатка філологічних наук, доцентка, співавторка концепції реформи Нової української школи, радниця міністра освіти і науки України і співкоординаторка робочої групи з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації в освіті Міністерства освіти і науки України (2016 – 2020 роки), переможниця Національної незалежної премії «Жінка України» в номінації «Освіта: середня» (2020 р.), входить до рейтингу «100 найупливовіших жінок України» за версією журналу «Фокус» (2020 р, 68 позиція).


14 лютого 2022 року

докт. філол. наук, проф. Піддубна Н. В., докт. філол. наук, доц. Осіпова Т. Ф., докт. філол. наук, доц. Халіман О. В. як представники наукової школи проф. Т. А. Космеди взяли участь у фаховому семінарі кафедри загального та прикладного мовознавства і слов’янської філології Донецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця), де обговорювалася докторська дисертація Петрової Тетяни Олексіївни «Українська термінографічна критика: становлення, розвиток та перспектива (на матеріалі критичної оцінки термінологічних словників)», науковий консультант – докт. філол. наук, проф. Т. А. Космеда. Дисертацію здобувачки рекомендовано до захисту в спеціалізованій раді.


12лютого 2022 року

Василь Миколайович Терещенко – керівник відділу аналітики та досліджень Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – дистанційно провів лекцію-вебінар«Інтегрований курс української мови, української та зарубіжної літератур».Василь Терещенко є членом авторського колективу зі створення програми, підручника й хрестоматії для інтегрованого курсу мови і літератури в 5 класі НУШ — «МОВОЛІТТЯ».

В обговоренні нового проєкту взяли участь викладачі українського мовно-літературного факультету, аспіранти, магістри.


10 лютого 2022 року

на запрошення адміністрації факультету гуманітарних та соціальних наук  Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, кафедри української філології та журналістики відбулася гостьова лекція професора кафедри української мови Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди доктора філологічних наук Наталії Віталіївни Піддубної на тему «Вербалізація релігійного світогляду в его-текстах Тараса Шевченка».


09 лютого 2022 року

відбулася нарада навчально-методичної комісії факультету з питань ОПП.

Гаранти кафедри української мови обговорили поточні питання й плани на наступний навчальний рік.


Аспірантка кафедри української мови 3 року навчання Удовіченко Лілія Геннадіївна стала лауреатом щорічного обласного фестивалю «Молодіжний лідер року», який організовує комунальна установа «Харківський обласний центр молоді» у номінації «Працівники сфери освіти».

Вітаємо переможницю, бажаємо успіхів у навчанні й освітній діяльності!


12 cічня 2022 року

Соприкіна Вікторія Дмитрівна успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 03 Гуманітарні науки зі спеціальності 035 Філологія за темою: «Український псевдонімікон культурно-мистецької сфери початку XXI ст.: номінативний та лінгвокультурологійний виміри».

Науковий керівник – докт. філол. наук, професор Маленко Олена Олегівна.

Голова спеціалізованої вченої ради ДФ 64.053.048 – докт. філол. наук професор Степанченко Іван Іванович.

Офіційні опоненти:

  • Кравець Лариса Вікторівна, докт. філол. наук, професор, професор кафедри філології Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ;
  • Сюта Галина Мирославівна, докт. філол. наук, старший науковий співробітник відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України.

Рецензували дисертацію докт. філол. наук, професор Голобородько Костянтин Юрійович та докт. філол. наук, доцент кафедри української мови Халіман Оксана Володимирівна.

ВІТАЄМО ВІКТОРІЮ ДМИТРІВНУ

зі здобуттям нового статусу, бажаємо натхнення та наукового зростання!


18 січня 2022 року

кафедряни відвідали Різдвяно-новорічний концерт Національної заслуженої капели бандуристів України імені Г. Майбороди, занурившись у магію Різдва й народної пісні. Організатор заходу – доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Піддубна Наталія Віталіївна. Ініціативу підтримала й Спілка студентів факультету.


29 грудня 2021 року

відбулося підсумкове розширене засідання ради факультету, на якому було підведено підсумки 2021 року та відзначено досягнення.

Кафедра української мови посіла чільне місце в номінації «Краща наукова кафедра факультету». Почесними грамотами нагороджені завідувач кафедри Наталя Володимирівна Щербакова та кафедряни.

Від керівництва університету почесні відзнаки отримали д. філол. н., проф. Н. В. Піддубна та д. філол. н., доц. О. В. Халіман за вагомий особистий внесок у розвиток наукової роботи університету.

Цього ж дня на зборах робочого колективу університету ректор урочисто вручив Оксані Володимирівні Халіман диплом доцента.

ВІТАЄМО кафедру української мови з успішним завершенням 2021 року й бажаємо успіхів у науковій та професійній діяльності!


«СКОВОРОДИНІВСЬКИЙ ОЛІМП» - 2021

21 грудня в стінах Харківського будинку вчених відбулося нагородження сковородинівців, які досягли професійних висот цього року.

У номінаціях університету відзначені

  • ОЛЕКСЕНКО ОЛЕНА АНДРІЇВНА – «За відданість справі»,
  • ПАВЛОВА ІННА АНДРІЇВНА – «Громадський діяч»,
  • ОСІПОВА ТЕТЯНА ФЕДОРІВНА – «Кращий науковець»,
  • КАЛАШНИК ОКСАНА ВІКТОРІВНА – «Кращий молодий науковець».

Кафедра вітає переможців, бажає професійних і творчих успіхів!


17-18 грудня 2021 року

у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. Михайла Коцюбинського відбулася наукова конференція, присвячена 90-й річниці від дня народження  Михайлини Коцюбинської

З доповідями на пленарному засіданні виступили:

  • Ігор Коцюбинський, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського, правнук М. Коцюбинського;
  • Сергій Гальченко, заступник директора з наукової та видавничої діяльності, завідувач відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, м. Київ;
  • Алла Віннічук, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри, Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського;
  • Ніна Поляруш, кандидат філологічних наук, доцент, Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського;
  • Віктор Крупка, кандидат філологічних наук, ст. викладач, член НСПУ, Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського;
  • Лариса Кравченко, директор Вінницького літературно-меморіального музею М.М. Коцюбинського;
  • Олег Рарицький, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка.

18 грудня представники Музею шістдесятництва – філії Музею історії міста Києва завідувачка музею Олена Лодзинська, доктор філологічних наук, професор Елеонора Соловей, журналістка, учасниця руху шістдесятників Маргарита Довгань, дисидент, правозахисник, письменник  Микола Горбаль  об’єднали слухачів круглим столом спогадів про письменницю.

У конференції взяли участь студенти першого, другого й третього курсу, а також викладачі кафедри української мови доктор філологічних наук, професор Піддубна Н. В., кандидат філологічних наук, завідувач кафедри української мови Щербакова Н. В., кандидат філологічних наук, доцент Павлова І. А., кандидат філологічних наук, доцент Лебеденко Ю. М.


16 грудня 2021 року

співробітники кафедри – к. ф. н., доц., зав. каф. української мови Н. В. Щербакова, д. ф. н., доц. О. В. Халіман, к. ф. н., доц. І. А. Павлова, к. ф. н. О. В. Калашник – узяли участь у вебінарі «НУШ у базовій школі. Інтегрований мовно-літературний курс».


ВІТАЄМО

ХАЛІМАН ОКСАНУ ВОЛОДИМИРІВНУ

з присвоєнням ученого звання ДОЦЕНТА.

Бажаємо творчого натхнення, нових наукових здобутків

та професійного росту!


18 листопада 2021 року

на кафедрі української мови Український Мовно-літературний Факультет відбувся І етап Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Переможці:

І місце – Гусенко Крістіна,
ІІ місце – Михайленко Марія,
ІІІ місце  – Дечко Анастасія.

Також на конкурсі відзначені в номінаціях

  • Шишкевич Юліана – «Творчий потенціал», «Стилістична вправність»;
  • Осика Софія – «Глибинне розуміння внутрішньої форми слова»,
  • Непран Анастасія – «Стилістична вправність».

Тримаймо перші позиції й на більш високих рівнях!


11 листопада 2021 року

в межах відзначення Дня української писемності та мови (9 листопада), Всесвітнього дня науки (10 листопада) на Український Мовно-літературний Факультет пройшов перший етап ХІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Переможцями стали:

І місце – Гусенко Крістіна,
ІІ місце – Мороз Валерія, Мороз Євгенія,
ІІІ місце – Ситник Влада.

Щиро вітаємо й бажаємо подальших успіхів!

22 листопада 2021 року

на засіданні вченої ради Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди

затверджено наукову школу професора

Лідії Андріївни Лисиченко у формулюванні:

«Наукова школа комплексного дослідження української мови в діахронійно-синхронійному вимірі: від мовознавчих доробків представників і послідовників Харківської філологічної школи до сучасних наукових парадигм вивчення мови».

Укладач реєстраційної картки Школи – докт. філол. наук, проф. О. О. Маленко.

ВІТАЄМО ВЕЛЬМИШАНОВНУ ЛІДІЮ АНДРІЇВНУ ТА УКРАЇНСЬКИЙ МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ІМЕНІ Г. Ф. КВІТКИ-ОСНОВ’ЯНЕНКА З ВИСОКОЮ ВІДЗНАКОЮ!

БАЖАЄМО УСПІХІВ І НАУКОВОГО НАТХНЕННЯ!


16 листопада 2021 року

відбувся захист дисертаційного дослідження випускниці аспірантури-2021 Валерії Бєлінської на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 035 Філологія на тему: «Концептосфера ПРИРОДА в поетичному словнику П. Перебийноса та А. Кичинського» (науковий керівник – докт. філол. наук, проф. К. Ю. Голобородько)

Вітаємо Валерію Євгенівну, бажаємо творчого натхнення й наукового росту!


15 листопада 2021 року

15 листопада 2021 року докт. філол. наук, доцент кафедри української мови Халіман О. В. разом з методистом центру методичної та аналітичної роботи КВНЗ “ХАНО” Румянцевою-Лахтіною О. О. провела методичний онлайн‑івент «Методи опрацювання типових помилок ЗНО з української мови», у якому взяли участь керівники методичних об'єднань, учителі української мови і літератури закладів ЗСО Харківської області (загалом понад 100 учасників).

Захід відбувся в межах методичного хакатону для педагогічних працівників «Шляхи підвищення якості підготовки учнів до ЗНО: проблеми, виклики, перспективи» – регіонального освітнього проєту співпраці ХНПУ імені Г. С. Сковороди із центром методичної та аналітичної роботи КВНЗ “Харківської академії неперервної освіти”.


21 жовтня 2021 року

відбувся фаховий семінар, на якому було обговорено й рекомендовано до захисту дисертаційне дослідження аспірантки Вікторії Дмитрівни Соприкіної на здобуття наукового ступеня доктора філософії за темою «Український неофіційний псевдонімікон культурно-мистецької сфери початку ХХІ ст.: номінативний та лінгвокультурологійний виміри» (наук. керівник – д. філол. н., проф. Маленко О. О.).

Дистанційні умови не завадили живій і конструктивній дискусії науковців.


12 жовтня 2021 р. Науково-методичний семінар «Як видати статтю в Scopus та WoS: досвід публікування»

12 жовтня 2021 р. у дистанційній формі пройшов міжкафедральний науково-методичний семінар «Як видати статтю в Scopus та WoS: досвід публікування»у якому взяли участь аспіранти й викладачі кафедр української мови й кафедри англійської фонетики і граматики. Досвідчені науковці поділилися "секретами" подолання труднощів на шляху до науковометричних видань. Доктори філологічних наук Я. Ю. Сазонова, О. В. Халіман, Т. Ф. Осіпова ознайомили колег і молодих науковців зі способами мережевого пошуку, особливостями вибору теми й викладу методології дослідження, вимогами рецензентів, загальними тенденціями зауважень.

 


28.09.2021 р. відбулося чергове засідання кафедри української мови

Серед нагальних робочих питань – обговорення наслідків роботи кафедри у 2020-2021 н. р. та окреслення завдань на 2021-2022 н. р. (завідувач кафедри к. філол. н., доц. Щербакова Н. В.), затвердження плану роботи студентського наукового гуртка (к. філол. н., доц. Лебеденко Ю. М.), плану виховної роботи кафедри (д. філол. н., доц. Піддубна Н.В.), тем кваліфікаційних робіт для здобувачів другого (магістерського) освітнього рівня вищої освіти та інших життєво важливих для освітньо-виховного процесу заходів.

Жвавий інтерес у кафедрян та аспірантів викликало обговорення дисертаційної роботи Соприкіної Вікторії Дмитрівни за темою «Український неофіційний псевдонімікон культурно-мистецької сфери початку ХХІ ст.: номінативний та лінгвокультурологійний виміри» (наук. кер. – д. філол. н., проф. Маленко О. О.). Рецензенти – к. філол. н., доц., проректор з навч.-виховної роботи Борисов В. А., д. філол. н., доц. кафедри Халіман О. В., к. філол. н., доц., зав. кафедри Щербакова Н. В. – високо оцінили науковий потенціал роботи, зауважили на деяких дискусійних питаннях. В обговоренні активну участь брали й аспіранти кафедри – Скидан М. С., Скидан Я. А., Сінна Л. Ю.

Приємною несподіванкою стала рекомендація до друку монографії нашої докторантки, к. філол. н., доц. Олени Вікторівни Ільїної «Архетипні концепти українського художнього мовомислення», яку випускниця кафедри вирішила видати за матеріалами своєї кандидатської дисертації (наук. кер. – д. філол. н., проф. К. Ю. Голобородько). Наукова скарбниця кафедри збагачується не тільки працями майстрів, але й роботами їхніх учнів.

Аспірантська когорта поповнилася шістьма першокурсниками, яким кафедра затвердила теми дисертаційних досліджень та наукових керівників.

Кафедра упевнено дивиться в майбутнє.


30 серпня 2021 року

ВІТАЄМО
з отриманням диплома доктора філологічних наук
ОСІПОВУ ТЕТЯНУ ФЕДОРІВНУ
(наук. консультант докт. філол. наук, проф. Т. А. Космеда)
з отриманням диплома кандидата філологічних наук
КАЛАШНИК ОКСАНУ ВІКТОРІВНУ
(наук. керівник канд. філол. наук, проф. О. А. Олексенко)
з отриманням диплома доктора філософії
ЧЕРНЕНКО ОЛЬГУ ІГОРІВНУ
(наук. керівник докт. філол. наук, проф. К. Ю. Голобородько)
з успішним закінченням аспірантури й презентацією
 кандидатської дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії
БЄЛІНСЬКУ ВАЛЕРІЮ ЄВГЕНІЇВНУ
(наук. керівник докт. філол. наук, проф. К. Ю. Голобородько)
БАЖАЄМО УСПІХІВ І НАУКОВОГО НАТХНЕННЯ!

ХІ Всеукраїнська науково-практична конференція студентства й наукової молоді «ФІЛОЛОГІЯ ХХІ СТОЛІТТЯ»

15 квітня 2021 року на Українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка відбулася ХІ Всеукраїнська науково-практична конференція студентства й наукової молоді «ФІЛОЛОГІЯ ХХІ СТОЛІТТЯ». 62 учасники й учасниці з Києва, Львова, Харкова й навіть Китаю виявили бажання взяти участь у роботі конференції. Доповідачі продемонстрували фахову компетентність, зацікавленість і креативність.


23 грудня 2020 року

Одеса–Київ–Харків

24–25 вересня 2020 р. в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова відбулися захисти докторських дисертацій Н. В. Піддубної та О. В. Халіман.

26 листопада 2020 р. наші колеги отримали підтвердження Атестаційної колегії та дипломи докторів філологічних наук.

Вітаємо з перемогою! Бажаємо успіхів і наукового натхнення!


 

61168, Харків, вул. Валентинівська, 2, к. 211-А

Телефон : +38 (0572) 68-02-36

E-mail : kaf-ukr-language@hnpu.edu.ua

Щербакова  Наталя Володимирівна,

кандидат філологічних наук, доцент

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.