Наукові події

25 листопада 2021 року в університеті розпочато складання звітів з науково-дослідної роботи кафедр ХНПУ імені Г.С. Сковороди.


Урочисте засідання вченої ради університету

У понеділок, 22 листопада 2021 року, відбулося урочисте засідання вченої ради університету, на якому було вручено диплом Почесного доктора (Honoris Causa) ХНПУ імені Г.С. Сковороди професорці, док. історичних наук, ректорці Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія» Катерині Астаховій.

Вступне слово виголосив ректор Юрій Бойчук, який зазначив, що ця урочиста подія була довгоочікуваною та розповів про закономірність прийняття рішення присудити це високе звання проф. Катерині Астаховій.

Слово на пошану номінантки також виголосила проректорка з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності університету Світалана Бережна, яка акцентувала увагу присутніх на багатогранності творчої особистості пані Астахової, її значних наукових здобутках та вагомому особистому внеску у розбудову історії освіти в Україні.

Тож, на підставі аналізу наукових досліджень, професійного досвіду та за особисті творчі здобутки Юрій Бойчук оголосив Катерину Астахову Почесним доктором (Doctor Honoris Causa) ХНПУ імені Г.С. Сковороди та вручив відповідні клейноди - диплом і мантію, що засвідчують це високе звання. Урочистий момент учасники святкової події зустріли оплесками та вітаннями.

Катерина Вікторівна зворушено подякувала ректоратові й усьому науковому співтовариству Сковородинівського університету за високе почесне звання та виступила з науковою доповіддю «Освіта в епоху змішаних реальностей: сюжет щодо кризи мотивації».

Під час засідання вченої ради ректор Юрій Бойчук вручив дипломи про присудження наукових ступенів здобувачам освіти. Ступінь доктора філософії за спеціальностями було присуджено:

 • 011 (Освітні, педагогічні науки): Ганні Жозе де Коста; Олександру Кіму; Тятяні Бондар; Діяні Кохан; Наталі Лисенко; Валерії Сікоровій; Лю Чан; Ван Цзін І.
 • 017 (Фізична культура і спорт): Настасії Уваровій.
 • 035 (Філологія): Карині Вакуленко; Наталії Міняйло; Євгенії Поляковій; Юлії Ковризі.
 • 052 (Політологія): Тимуру Андрієвському; Андрію Житко.
 • 053 (Психологія): Олені Сілютіній; Набіл Діабл.

Юрій Дмитрович привітав новоспечених докторів філософії із присвоєнням наукових ступенів, побажав їм міцного здоров’я, творчого натхнення, реалізації наукового потенціалу, успіхів у роботі для зростання наукового рівня Сковородинівського університету.

У ході засідання було розглянуто питання порядку денного та ухвалено відповідні рішення:

 • Інформаційне повідомлення про досвід створення міжнародного журналу «Освітні виклики» (доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри теорії і практики англійської мови Ілона Костікова);
 • Інформаційне повідомлення про «Бібліографічні покажчики, присвячені 210-річчю Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди» (директорка Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Олена Коробкіна);
 • Про структурні зміни в університеті (ректор, доктор педагогічних наук, професор, член – кореспондент НАПН України Юрій Бойчук);
 • Про створення робочої групи з оформленням музею університету (ректор, доктор педагогічних наук, професор, член – кореспондент НАПН України Юрій Бойчук);
 • Про затвердження наукових шкіл в університеті (доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедрою теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Олена Іонова);
 • Про визначення кафедр та призначення рецензентів для проведення попередніх експертиз дисертаційних робіт (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Тетяна Тищенко);
 • Про утворення разових рад для проведення захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Тетяна Тищенко);
 • Про рекомендацію до друку (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Тетяна Тищенко).

Наступне засідання вченої ради університету відбудеться 14 грудня о 12:00.


Нові проєкти у сферi мiжнародних вiдносин!
Цього тижня відбулася онлайн-зустріч проректорки з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності університету Світлани Бережної з представниками університету Султан Муле Сліман
(місто Бені- Меллаль, Королівство Марокко).
Підготовку до зустрічі забезпечили д.ф.н., проф. кафедри романської філології Анастасія Лепехюха, і д.філос.н., доц. кафедри англійської філології, завідувачка центром міжнародної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ганна Крапівник.
Під час спілкування були окреслені основні шляхи співпраці у наукововій сфері, обговорені можливі шляхи впровадження академічної мобільності між нашими університетами.

Сподіваємося, що процес стартових перемовин завершиться підписанням договору про співпрацю між ХНПУ імені Г.С. Сковороди та університетом Султан Муле Сліман у м. Бені- Меллаль!


Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю УШКАЛОВСЬКІ ЧИТАННЯ «(НЕ)МОЖЛИВІСТЬ КАНОНУ: СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА / ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКА»

12 листопада 2021 рокуу Сковородинівському університеті розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «УШКАЛОВСЬКІ ЧИТАННЯ «(НЕ)МОЖЛИВІСТЬ КАНОНУ: СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА / ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКА»».

Конференція проходить у дистанційному форматі на платформі Google Meet, за ініціативи

кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова ХНПУ імені Г.С. Сковороди та Центру транскультурних посттоталітарних студій Філологічного факультету Вроцлавського університету

Щорічні «Ушкаловські читання» були започатковані з нагоди ювілею та на пошанування пам'яті видатного літературознавця, письменника, доктора філологічних наук Леоніда Ушкалова. 5 листопада професору Леоніду Ушкалову виповнилося б 65 років.

Вступним словом роботу конференції відкрив ректор університету, доктор педагогічних наук, член- кореспондент НАПН України Юрій Бойчук.

У відкритті конференції взяли участь та виступили:

 • проректорка з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна;
 • проректор з навчально-наукової роботи, кандидат філологічних наук, доцент Володимир Борисов;
 • декан українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, доктор філологічних наук, професор Костянтин Голобородько;
 • завідувач кафедри української і зарубіжної літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, кандидат філологічних наук, професор Ростислав Мельников.

Конференція проходить протягом двох днів. 13 листопада планується робота круглого столу «13-е. СИНІЙ ЛИСТОПАД» (спільно з Центром транскультурних посттоталітарних студій Філологічного факультету Вроцлавського університету).


Розширюємо міжнародні зв’язки.

10 листопада 2021 року в Сковородинівському університеті відбулася зустріч ректора Юрія Бойчука з директором «Альянсу Франсез» у м. Харкові Фабрісом Дідьє.

У зустрічі також взяли участь проректорка з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Світлана Бережна та проректор з навчально-наукової роботи Володимир Борисов.

З метою поглиблення культурного, освітнього та наукового партнерства було підписано Угоду про співробітництво між ХНПУ імені Г.С. Сковороди та культурно-просвітницькою некомерційною громадською організацією «Альянс Франсез», що здійснює свою діяльність за підтримки Посольства Франції.

Ця угода надає нові можливості для співпраці у галузі освіти та культури, передбачає спільну роботу у сфері вищої освіти, організації партнерства щодо обміну фахівцями, науково-педагогічного складу, у проведенні науково-дослідних проєктів і в зміцненні культурних зв'язків.

Під час зустрічі було обговорено широке коло питань двосторонньої співпраці та взаємодії, зокрема було окреслено шлях розвитку партнерських відносин Сковородинівського вишу з французькими університетами.


Вітаємо всіх науковців із професійним святом!

Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО.

В цей святковий день популяризують науку в суспільстві, необхідність взаємодії науки та громадськості. Тож давайте сьогодні пригадаємо незабутні моменти з унікального науково-освітнього проєкту «Ніч Науки в Сковородинівському -2021»!

Вітаємо всіх науковців із професійним святом! Висловлюємо глибоку повагу за нелегку працю та зичимо міцного здоров’я, невичерпної творчої наснаги, миру, злагоди і великих звершень!


Міжнародний науково-практичний семінар "Інтернаціоналізація вищої освіти в Україні: європейський контекст і вітчизняні практики"

28.10.2021- 29.19.2021 на базі ХНПУ імені Г.С. Сковороди було проведено Міжнародний науково-практичний семінар "Інтернаціоналізація вищої освіти в Україні: європейський контекст і вітчизняні практики". Співмодератори Оксана Жерновникова та Анна Крапивник філігранно провели захід. З привітаннями до учасників семінару звернулися:  заступниця керівника секретаріату Комітету ВРУ Олена Козієвська, директорка Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Анжеліка Крутова, директорка державного підприємства "Український державний центр міжнародної освіти" Елена Шаповалова,  в. о. генерального директора Директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України Григорій Мозолевич, голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Олеся Ващук, президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков, членкиня Правління ГО "Інноваційний університет" Iryna Degtyaryova.

Презентації доповідей

Під час панельних засідань з доповідями виступили:

 •  Освіта міжнародних студентів і докторантів в Україні: добрі практики та нові інструменти, Олена Шаповалова директорка державного підприємства «Український державний центр міжнародної освіти»
 •  Роль інтернаціоналізації в забезпеченні якості вищої освіти, заступниця голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
 • Участь українських університетів у проєктах Європейського Союзу: уроки і рекомендації, Жанна Таланова експерт з аналітичних питань, координатор Національної команди експертів з реформування вищої освіти Еразмус+ офісу в Україні
 • Формування стратегії інтернаціоналізації ЗВО та кращі практики її впровадження при підготовці здобувачів другого і третього рівнів вищої освіти, Анна Осмоловська, директорка навчально-наукового інституту розвитку академічного потенціалу Донецького національного університету імені Василя Стуса
 • Український викладач закордоном і вдома:трансфер досвіду, набутого в європейських університетах, Ірина Біскуб, завідувачка кафедри прикладної лінгвістики Волинського національного університету імені Лесі Українки
 • Напрями діяльності Турецького культурного центру при ХНПУ імені Г. С. Сковороди та його роль в інтернаціоналізації освіти, Ірина Скразловська, доцентка кафедри східних мов ХНПУ імені Г. С. Сковороди
 • Короткий огляд системи вищої освіти в Туреччині, Ібрахім Унсалди, викладач кафедри східних мов ХНПУ імені Г. С. Сковороди
 • Роль міждисциплінарних освітніх програм в інтернаціоналізації освіти і науки в Україні, завідувач кафедри НТУ «Дніпровська політехніка»
 • Досвід проведення міжнародної літньої школи-хакатону в Каразінському університеті, Олена Миколенко, доцентка кафедри міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
 • Дослідницька доброчесність: Україна та світ Артем Артюхов, член Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, керівник групи сприяння академічній доброчесності Сумського державного університету,
 • Інтернаціоналізація вищої освіти в Польщі: перспективи використання досвіду в Україні, Олександра Янкович, завідувачка кафедри ранної освіти, спеціальної педагогіки та ресоціалізації Куявсько-Поморської Вищої школи (м. Бидгощ, Польща)
 • Поетика педагогіки в міжкультурному діалозі, Малгожата Мушинська, професорка вищої школи банківської справи (м.Торунь, Польща)
 • Законодавчі новації в розвитку міжнародної освіти в Україні Олена Козієвська, заступниця керівника секретаріату Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій
 • Підтримка наукових досліджень та дослідницької інфраструктури в рамках програми Європейського союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», Григорій Мозолевич, в.о. генерального директора Директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України
 • Інтернаціоналізація української науки: перспективи, Олеся Ващук, голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України
 • Що потрібно робити, щоб вигравати європейські освітні гранти? Андрій Лотарєв, начальник управління міжнародного співробітництва Університету економіки та права " КРОК"
 • Чому варто змагатися за національні освітньо-наукові гранти? Тарас Фініков, Президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики
 • Інтернаціоналізація вдома – практика розвитку інституціональної спроможності до реалізації програм міжнародної освіти в українських університетах, Оксана Краєвська, доцентка кафедри країнознавства і міжнародного туризму Львівського національного університету імені Івана Франка
 • Підготовка докторів філософії: європейський досвід та вітчизняні практики, Вікторія Меняйло, професорка кафедри загальної та прикладної фізики Запорізького національного університету
 • Інструменти інтернаціоналізації вищої освіти в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини, Анастасія Богуш, начальниця відділу міжнародних зв’язків Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини
 • Польський культурно-освітній центр Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини: напрями діяльності та його роль в реалізації програм академічної мобільності, Ігор Кривошея , директор Польського культурно-освітнього центру Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини
 • Інтернаціоналізація як важлива складова розвитку вищої освіти, Оксана Ковтун, проректор з міжнародних зв’язків та проєктної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі
 • Особливості роботи іноземного викладача в українському університеті, Наомі Раклі, викладачка-стажерка ХНПУ імені Г. С. Сковороди
 • Український викладач у системі турецької освіти: враження, труднощі, досвід,Олена Карпенко, доцентка Ардаханського університету (Туреччина)

Дякуємо співорганізаторам та учасникам семінару.


Інклюзивний арт-хаб у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди

За сприяння Українського культурного фонду в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відкрито унікальний освітній простір для здобувачів та викладачів – «Інклюзивний ART-HUB».

Інклюзивний арт-хаб у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди прийняв перших своїх відвідувачів.

У межах запропонованих заходів студенти активно долучилися до акварельного та акрилового живопису під супроводом Яни Чеботової, викладачки ХНПУ імені Г.С.Сковороди, професійної художниці та дизайнерки. Саме на Яну Валентинівну покладено обов’язки оволодіння учасниками хабу інструментарієм сучасного мистецтва у процесі створення художніх образів.

Техніка акварельного живопису сприяла оволодінню студентами знаннями особливостей живопису, як техніки візуального мистецтва; основами застосування кольору, колориту як засобами створення зразків візуального мистецтва; специфіки віддзеркалення емоційного стану особистості в колориті.

Техніка акрилового живопису допомогла відвідувачам майстер-класів виявляти свої внутрішні хвилювання та думки за допомогою живопису; інтерпретувати кольорові співвідношення, розташовувати образи і лінії на власному полотні.

Емоції учасників освітньої взаємодії в межах грантової програми від Українського культурного фонду Український культурний фонд «Інклюзивний ART-HUB» були надзвичайно позитивними та щирими, за що особливу подяку висловлюємо викладачці ХНПУ імені Г.С.Сковороди, професійній сурдоперекладачці Надії Олексіївні Козачок.


Семінар для аспірантів спеціальності 035 Філологія щодо заповнення звітної документації

06.10.2021 р. Проводився семінар для аспірантів спеціальності 035 Філологія щодо заповнення звітної документації. Здобувачам третього рівня освіти давалися роз'яснення щодо оформлення індивідуальних планів здобувачів наукового ступеня доктора філософії. Аспірантам були надані чітки алгорітми до роботи зі звітною документацією та відповіді на їхні питання. Зустріч проводили: доктор філологічних наук, доцент Радчук О.В та доктор філологічних наук, професор Гармаш Л.В.


6-го жовтня 2021 року в актовiй залi Малоï Академії Наук відбулися урочистості, присвячені ХХІХ щорічної конференції ВТЦ «Нові виклики для сучасної української освіти: реалії та перспктиви» (4 - 8 жовтня 2021 р., Харків, Чугуїв, Пархомівка). У конференції взяли участь директори гімназій; ліцеїв; НВК, обласних ССШ зі всіх міст, районів; ОТГ Харківської області, начальники відділів освіти ОТГ Харківської області; керівники ХОДА; Департамент науки і освіти ХОДА; ХАНО; ДСЯО. З вітальним словом до учасників заходу звернулася директорка Департаменту науки і освіти Харківської ОДА Анжеліка Крутова. Наш університет взяв участь у виставці, присвяченої конференції. Учасники заходу залюбки робили фото на згадку біля експозиції ХНПУ імені Г. С. Сковороди, особливо разом із копією пам’ятника Учительці.


ІІІ Осіння школа Сковородинівської академії молодих учених

Рада молодих учених активно долучилася до організації та проведення ІІІ Осінньої школи Сковородинівської академії молодих учених. Упродовж чотирьох днів (28 вересня - 1 жовтня 2021 року) молоді науковці й освітяни з різних ЗВО Харкова та України підвищували якість своєї наукової і професійної діяльності, оволоділи сучасними технологіями творчого наукового пошуку, розширили науково-освітнє середовище взаємодії з колегами з різних регіонів України.

Спікери Осінньої школи представляли педагогічні, психологічні, природничі, медичні, технічні, філософські, економічні, філологічні та юридичні напрями професійної діяльності науковця та викладача.

Слухачі Осінньої школи Сковородинівської академії молодих учених – аспіранти ХНПУ імені Г.С. Сковороди у межах діяльності школи підписали Декларацію про дотримання принципів академічної доброчесності.


Засідання Вченої ради
30 вересня 2021 року в університеті відбулося засідання Вченої ради. За умов карантину та враховуючи необхідність дотримання санітарних протиепідеміологічних заходів, зокрема, соціального дистанціювання, захід відбувся в актовій залі університету.
Традиційно роботу ради розпочали із урочистої частини, під час якої ректор, член-кореспондент НАПН України, професор Юрій Бойчук поділився з колегами актуальною інформацією про нові перемоги і здобутки сковородинівців.
Ректор висловив слова вітання і особисто вручив атестати вчених звань та дипломи наукових ступенів науково-педагогічним працівникам університету.
Міністерством освіти і науки України Віталію Масичу присвоєно вчене звання доцента кафедри фізики, Оксані Гресь присвоєно вчене звання доцента кафедри наукових основ управління, Олені Лямпрехт присвоєно вчене звання доцента кафедри української літератури та журналістики імені професора Л. Ушкалова, Миколі Данилюку та Ірині Ревенко присвоєно вчені звання доцентів кафедри музично-інструментальної підготовки вчителя.
З особливою гордістю Юрій Дмитрович вручив дипломи докторів наук Ірині Прокопенко та Сергію Черкашину.
Диплом кандидата педагогічних наук отримала Марина Васильєва.
Вітаємо науковців з вагомими досягненнями та бажаємо нових звершень, творчих успіхів та невичерпної енергії у підкоренні нових вершин!
Під час роботи засідання Вченої ради було розглянуто низку питань, зокрема, щодо освітньої та наукової діяльності університету:
1. Інформація про «Принципи та стандарти дотримання академічної доброчесності в закладах вищої освіти» (кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін і трудового права імені проф. О. Процевського Денис Новіков);
2. Про затвердження «Концепції виховної роботи ХНПУ ім. Г.С. Сковороди (2021-2025 рр.)» (проректор з навчально-виховної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Борисенко);
3. Про затвердження «Комплексної програми збереження здоров’я студентів у ХНПУ імені Г.С. Сковороди» (доктор наук з фізичної культури і спорту, професор, завідувачка кафедрою олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор Жаннета Козіна);
4. Про структурні зміни в університеті (ректор, доктор педагогічних наук, професор, член – кореспондент НАПН України Юрій Бойчук);
5. Про затвердження положень (ректор, доктор педагогічних наук, професор,член – кореспондент НАПН України Юрій Бойчук);
6. Про затвердження наукових шкіл в університеті (доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедрою теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Олена Іонова);
7. Про академічну відпустку (проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна);
8. Про зміну наукових керівників (проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна);
9. Про відрахування з аспірантури (проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна);
10. Про визначення кафедр та призначення рецензентів для проведення попередніх експертиз дисертаційних робіт (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Тетяна Тищенко);
11. Про рекомендацію до друку (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Тетяна Тищенко).

Посвята в аспіранти!

20 вересня 2021 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди відбувся традиційний захід - Посвята в аспіранти!

На захід завітала голова РМУ при МОН України Олеся Ващук, яка побажала молодим ученим наснаги та натхнення, а також нагородила переможців університетського конкурсу написання есе "Моя академічна доброчесність".

З привітальним словом звернулася голова РМУ при ХОДА Олександра Мандич. Очільниця молодіжного наукового руху області висловила подяку організаторам події та нагородила переможців регіонального конкурсу наукових робіт "Молода наука Харківщини: вектори розвитку".

Ректор університету Юрій Бойчук на правах господара вручив здобувачам освіти вишу грамоти за активну наукову діяльність та досягнуті результати в науково-дослідній роботі та подяки викладачам за керівництво науково-дослідною роботою студентів та аспірантів.

Аспіранти та докторанти першого року навчання отримали вичерпну інформацію від завідувачки відділу аспірантури та докторантури Ірини Разуменко та голови ради молодих учених ХНПУ імені Г.М.Сковороди Ольги Башкір стосовно особливостей навчання в аспірантурі та кар'єрного наукового зростання.


Ніч науки-2021

Сьогодні, 19 вересня 2021 року, саме той день, а точніше ніч, коли можна цікаво і наглядно говорити про багатогранний світ науки, пізнавати його та поринати в нього з головою. Тож з ранку до вечора, з неабияким задоволенням та захопленням, сковородинівці запалювали любов до науки в учасників загальноміського заходу «Ніч науки-2021».


Загальноуніверситетський семінар «Академічна доброчесність в університеті і вся правда про НЛО»

14 вересня 2021 року відбувся загальноуніверситетський семінар, присвячений популяризації академічної доброчесності на тему: «Академічна доброчесність в університеті і вся правда про НЛО». Спікерами заходу виступили: голова Групи сприяння академічній доброчесності Денис Новіков, директор Наукової бібліотеки університету Олена Коробкіна, голова Ради молодих учених Ольга Башкір. Учасники семінару дізнались про види порушень академічної доброчесності шляхом вирішення кейсів та ознайомлення із нормами чинного законодавства; розглянули систему забезпечення академічної доброчесності в університеті та участь Наукової бібліотеки у сприяння академічній доброчесності; виявили значення декларації про дотримання академічної доброчесності, місію написання конкурсного есе «Моя академічна доброчесність»; сформували зворотній зв'язок із учасниками семінару щодо їх оцінки важливості академічної доброчесності.

А що НЛО? Вони не прилетіли. Можливо... А якщо і були серед нас, то точно дізнались, що таке АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ.


Черговий номер журналу "Health, sport, rehabilitation"

Вийшов черговий номер журналу "Health, sport, rehabilitation": 

https://hsr-journal.com/index.php/journal/issue/view/10

В номері статті авторів з Китаю, Румунії, Польщі, Ірану, Ізраїлю, України. 

Зміст номеру:

REVIEW ARTICLES
Features of the organization of teaching for future physical education teachers in the People's Republic of China and the possibility of implementing an individual approach in their training: a review article
W. Xiaofei , V.A. Korobeinik, Z.L. Kozina (Author), 8-17
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL EDUCATION
Effects of Whole-Body Electromyostimulation and Resistance Training on Body Composition and Maximal Strength in Trained Women
S. Sadeghipour, B. Mirzaei, G. Korobeynikov, Yu. Tropin (Author), 18-28
ORIGINAL ARTICLES. SPORT
Features of vascular regulation of students – future specialists in physical education and sports of different sports specializations with different body lengths
M. Cretu, I.V. Borysenko, V.V. Ushmarova, V.M. Grynyova, V.V. Masych (Author),  29-44
Factor structure of the complex preparedness of young football players 12-13 years old
M. Cieślicka, R. Muszkieta, M. Bejtka, I. Gryn (Author), 45-56
Level of speed abilities of young football players in various training periods
P. Kalinowski, D. Jerszyński, M. Nowakowska (Author), 57-64
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL THERAPY
Biomechanical technology of injury prevention in the training of specialists in physical education and sports
S.V Kozin (Author), 65-76
Всім авторам дякую за вибір нашого журналу та за співпрацю.

Онлайн консультація на тему: особливості організації роботи з дітьми з особливий потребами в умовах провадження карантинних заходів

09.06.2021 проведено онлайн консультацію для здобувачки третього освітньо-наукового рівня ВО, спеціальність 011-освітні, педагогічні науки, Ірини Єсікової, фахівців кафедри освітології та інноваційної педагогіки Професором пані ТАН ТАЙ - деканом факультету корекційної педагогіки і психології Інституту розвитку дітей до 10 років Ханойського Університету, м. Ханой, В'єтнам.

Тема зустрічі: особливості організації роботи з дітьми з особливий потребами в умовах провадження карантинних заходів.

Пані ТАН ТАЙ зазначила у відповідях, що фахівці гнучкі івільні у виборі форм і методів взаємодії із дітьми та їх батьками. Наголос в роботі зроблено на налагодження співпраці педагога і батьків. Поради батькам фахівці з м. Ханой оформлюють у вигляді візуальних handbook - коротких стислих однозначно зрозумілих керівництв до виконання конкретного завдання. Таймінг виконання - від 1 до 3 днів.

Важливим завданням, наголосила п. ТАН ТАЙ, є допомога і підтримка дітей з особливими потребами в соціалізації і реабілітації.

А. Боярська-Хоменко, Л .Калашник, І. Разуменко, В. Ворожбіт-Горбатюк вдячні п. Тан Тай за увагу і підтримку наукового пошуку здобувачки І. Єсікової.

По завершенню зустрічі досягнуто домовленості про програму наступних консультацій.


Науково-методичний семінар: Сучасна академічна комунікація

08.06.2021 р. о 16.00 відбулася індивідуальна консультація аспірантки 2-го курсу ОНП Професійна освіта Тетяни Свиридової з питання щодо сімейної освіти в країнах світу з Ганою.

Фахівці для індивідуальних консультацій аспірантів:

1. Токтогулова Нургуль Асилбеківна - Завідуюча кафедрою, кандидат медичних наук, доцент Киргіскій Слов'янський університет, г. Бішкек, Киргизстан.
2. Проф. Тан Тай - декан факультету корекційної педагогіки та психології інституту розвитку дітей до 10 років Ханойського Університету, м.Ханой, В'єтнам
3. Котор Асар - кандидат соціальних наук, факультет міждисциплінарних досліджень, інститут Педагогіки і комунікацій, Університет професійної підготовки і розвитку підприємництва, г.Кумасі, Гана.

4 червня 2021 року, ректор університету проф. Юрій Бойчук та проректорка з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності проф. Світлана Бережна провели робочу нараду з завідувачами кафедр історичного факультету, юридичного факультету, факультету психології і соціології, представниками Інституту інформатизації освіти та Інституту підвищення кваліфікації, перепідготовки ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Під час зустрічі відбулося обговорення результатів науково-дослідної роботи за перше півріччя цього року та визнячені шляхи розвитку наукової роботи на друге півріччя 2021 року.


3 червня 2021 року відбулася робоча нарада керівництва університету з завідувачами кафедр фізико-математичного, природничого, факультету мистецтв та факультету фізичного виховання і спорту.
Під час зустрічі були обговорено результати науково-дослідної роботи за перше півріччя цього року та визнячені шляхи розвитку наукової роботи на друге півріччя 2021 року.

Засідання вченої ради університету
2 червня 2021 року відбулося засідання вченої ради університету. Традиційно роботу ради розпочали із урочистої частини, під час якої ректор, член-кореспондент НАПН України, професор Юрій Бойчук поділився з колегами актуальною інформацією про нові перемоги і здобутки викладачів, здобувачів вищої освіти та співробітників сковородинівського університету.
Юрій Дмитрович, зокрема, привітав сковородинівців з встановленням національного рекорду - проведення найбільшої кількості майстер-класів для дітей із правоохоронної тематики на одній локації. Досягнення зафіксували 1 червня 2021 року представники Національного реєстру рекордів у Центральному парку культури та відпочинку імені Максима Горького, під час проведення Шостого відкритого фестивалю дитячої та юнацької творчості «Вітаємо дитинство».
Додамо, що під час засідання вченої ради також відбулося нагородження працівників вишу. Зокрема, відзнаку університету «Медаль Григорія Сковороди» отримала професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Людмила Штефан.
Окрім того, за багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток педагогічної науки в Україні та до ювілею почесними відзнаками та грамотами були нагороджені: Володимир Марченко, Олександр Сірий, Геннадій Дейниченко, Світлана Веприк, Вікторія Ворожбіт-Горбатюк, Руслана Волкова, Анжела Чаплигіна, Людмила Титаренко.
Ректор також вручив атестати вчених звань та дипломи наукових ступенів науково-педагогічним працівникам університету.
Так, вчене звання професора кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова присвоїли Наталії Левченко. Крім того, атестати доцентів Юрій Дмитрович вручив Анні Боярській-Хоменко, Артему Ткачову, Олені Казачінер. Диплом доктора наук вручили Тетяні Твердохліб, дипломи кандидатів наук отримали
Ірина Радченя та Катерина Зозуля. Дипломи докторів філософії отримали Ірина Небитова та Василь Жуков.
Юрій Дмитрович привітав науково-педагогічних працівників із присвоєнням вчених звань та наукових ступенів, побажав їм міцного здоров’я, творчого натхнення, реалізації наукового потенціалу, успіхів у роботі для зростання наукового рівня сковородинівського університету.
Під час засідання було розглянуто питання порядку денного та ухвалено відповідні рішення:
1. Про внесення змін до «Правил прийому на навчання для здобуття вищої освіти до Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди у 2021 році (зі змінами) (відповідальний секретар приймальної комісії, кандидат педагогічних наук, доцент Гуцан Т.Г.);
2. Про присвоєння звання «Почесний доктор» голові наукого педагогічного товариства «Польща- Україна», іноземному члену НАПН України Франтішеку Шльосеку (ректор, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Ю.Д. Бойчук);
3. Про затвердження лімітів стипендій на 1 семестр 2021/2022 н.р. (проректор з навчально-наукової роботи, кандидат філологічних наук, доцент
В.А. Борисов);
4. Про утворення разової ради для проведення захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко);
5. Про визначення кафедри та призначення рецензентів для проведення попередньої експертизи дисертаційної роботи (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко);
6. Про рекомендацію до друку (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко).
✅ Наступне засідання вченої ради університету відбудеться 29 червня о 10:00.

ХІХ Міжнародна конференція з актуальних питань філологічних досліджень

20 травня 2021 року, у межах Тижня науки, на українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф.Квітки-Основ'яненка в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди розпочала роботу ХІХ Міжнародна конференція з актуальних питань філологічних досліджень, присвячена пам'яті доктора філологічних наук, професора Анатолія Тихоновича Гулака.

Конференція зібрала в онлайн форматі 176 учасників із 10 країн світу й майже всіх міст України. На пленарному засіданні заслухали 14 доповідей провідних фахівців-філологів.

Не менш активно й продуктивно розпочалася робота секцій, а 21 травня буде проведено круглий стіл, темою якого є саме постать А.Т.Гулака - мовознавця, літературознавця, поета, викладача, прекрасного колеги й щирого друга.


Науково-методичний семінар «Сучасна академічна комунікація»

19 травня 2021 року у результаті співпраці Бразильського середньо-західного університету та міжнародного відділу, відділу аспірантури, українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов та кафедри методики та практики викладання англійської мови  ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся англомовний вебінар. На вебінарі наші аспіранти-філологи (лінгвістика і літературознавство) та аспіранти-педагоги (методика з викладання англійської мови) оприлюднили свої наукові здобутки перед бразильськими професорами та студентами у межах науково-методичного семінару «Сучасна академічна комунікація». Вебінар був ініційований українським мовно-літературним факультетом імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка. Тематика доповідей фокусувалася навколо сучасних питань мовознавства, літературознавства, методики викладання мови та літератури.

Модераторами зустрічі були проф. І.І. Костікова та проф. С.К. Криворучко. Наш факультет презентували аспірантки Валерія Бєлінська з темою «Концептуальна сфера «природи» в поетичному словнику П. Перебійніс та А.Кічінського» (наук.керівник проф. К.Ю. Голобородько), Вікторія Паульс з темою «Теорія інструменталізму РенеГільз теми символізму: ідея і реальність» (наук.керівник проф. С.К. Криворучко), Анастасія Черненко з темою «Цифрова компетентність в навчанні студентів англійської мови» (наук.керівник проф. І.І. Костікова).

Бразильську сторону представляли викладач державного університету Мідл-Вест, штат Парана: Кароліна Філіпакі де Карвалью з темою «Зв’язки між мовою та літературою: непристойність у драматургії країн, що не є гегемонами, відповідно до національного навчального плану», студентка Кароліна Пол Форназарі Зене з темою «Аналіз дискурсу та структури влади у книзі-звіті «Знущання: Власник Морро Дона Марта», студентка Андрієллі Басняк з темою «Назва» про двомовні газети іммігрантської преси Бразилії. Міжнародні діалоги пройшли успішно, академічне спілкування між двома країнами виявилося плідним. Плануємо продовження співпраці.


Підсумки проведення міжвузівської дистанційної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми досліджень у галузі соціальної педагогіки і соціальної роботи» на факультеті психології і соціології ХНПУ імені Г.С. Сковороди

19 травня 2021 року під час святкування тижнів науки в нашому університеті, відбулась Міжвузівська дистанційна науково-практична конференція, в якій взяли участь молоді науковці різних рівнів вищої освіти (бакалаврського, магістерського та освітньо-наукового) з різних куточків України (м. Дрогобича, м. Полтави, м. Сум та м. Харкова). Зустріч відбулася в онлайн-форматі, але це не завадило створити дуже теплу та приємну атмосферу й залучити фахівців соціальної галузі та молодих науковців до аналізу практики, узагальнення та поширення досвіду у соціальній сфері.

На початку заходу з науковими привітаннями та настановами у науковій діяльності для майбутніх фахівців соціальної галузі виступили представники професорсько-викладацького складу оргкомітету конференції, побажали їм плідної праці та наукових звершень, підтримали, додали впевненості у власних силах та надихнули на подальшу активну роботу. Далі, як завжди, роботу молодих науковців розпочала голова СНТ, здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня – Артюшенко Валерія зі звітом про наукову діяльність здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди в цьому навчальному році.

У всіх присутніх під час конференції була можливість ознайомитися з цікавими науковими доповідями, що запропонували майбутні фахівці соціальної галузі з метою вирішення важливих соціальних проблем: «Я-реальне та Я-віртуальне як складові Я-соціального представників кіберпокоління» (Потьомкіна Н. З., здобувачка ступеня доктора філософії за спеціальністю 231-Соціальна робота, Харківська державна академія культури); «Соціальне виховання підлітків етнопедагогічними засобами у спеціалізованих соціальних інституціях» (Артюшенко В. В., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди); «Соціально-педагогічна діяльність з формування безпечної поведінки учнівської молоді в соціальних мережах у закладі професійно-технічної освіти» (Новицька А. О., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди); «Проблеми «Соло-батьків» з позиції соціальної роботи» (Лещенко Є. В., здобувачка другого (магістрського) рівня вищої освіти Харківської гуманітарно-педагогічної академії); «Супервізія у роботі волонтерів» (Кретчак Х. В., здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, факультету психології, педагогіки та соціальної роботи Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка); «Театральна феєрія у педагогічному» (Якимович Д.Д., Артюшенко В.В., здобувачи вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, група 32-СР, ХНПУ імені Г.С. Сковороди). Здобувачами вищої освіти було окреслено позитивні та негативні риси віртуальних соціальних мереж, відмінність та єдність «Я –реального» та «Я-віртуального» сучасних соціальних суб’єктів, представлено цікаві програми соціально-педагогічної діяльності з формування безпечної поведінки учнівської молоді в соціальних мережах у ЗПТО, з соціального виховання підлітків етнопедагогічними засобами у спеціалізованих соціальних інституціях, а також розробки, що спрямовані на вирішення проблем неповних сімей та організації молодіжного дозвілля й проблеми самих фахівців соціальної галузі.

Участь у конференції не обійшлась без приємних сюрпризів! Усі гості мали змогу поринути у чудовий світ майстер-класів різної тематики, що підготували активні діячі СНТ. Так, Бейник Ксенія та Сиротюк Марія допомогли ознайомитися з цікавими досвідом використання народних прислів’їв та приказок у соціально-виховній роботі з учнями. Тоді як Артюшенко Валерія, Лейба Андрій та Жигилій Ганна допомогли учасникам конференції поринути у світ етнопедагогіки, виготовити власноруч чудові весняні квіти та ознайомитися з соціально-виховним потенціалом казок. А, активні діячі СНТ - Якимович Дмитро та Пихова Поліна занурили всіх учасників у чарівний світ соціально-педагогічної театралізації та показали, як можна власноруч створити відео-сюжет і використовувати його у соціальній роботі.

Жодна наша конференція не проходить без участі зірок і ця, також, не стала виключенням! До нас по відео-зв’язку завітала сама Вірка Сердючка (Якимович Д.) та її мама (Трайно В.), які порадували всіх своїм виступом, а також до творчих виступів приєдналися актори гуртка «Волонтер» (Владимиров Д., Якимович Д., Трайно В. та ін.) із яскравими творчими мініатюрами, для здобувачів молодших курсів та гостей заходу.

Важливою для нашого СНТ подією є прийняття у свої ряди зовсім юних науковців-початківців - першокурсників спеціальності «Соціальна робота», які з цього моменту стають членами нашої єдиної «професійної сім’ї». Для них наші найдосвідченіші діячі – активісти СНТ підготували багато несподіваних сюрпризів-побажань та подарунків.

Конференція видалася досить інформативною, корисною та атмосферною, а всі учасники - залишились задоволеними нашим онлайн-зібранням і, наприкінці зібрання, у спільній розмові та спільному чаті поділилися своїми враженнями:

«Вітаю всіх учасників нашого зібрання з черговим справжнім святом молодої науки! Я пишаюся активністю та відповідальністю здобувачів вищої освіти, які вкотре приємно здивували власними науковими напрацюваннями! Впевнена, що наша майбутня наука - у належних руках! Украй важливим є те, що майбутні науковці реалізовують власні здобутки виключно на волонтерських засадах у системі різних соціальних інституцій нашої держави, що, без сумніву, підсилює її можливості та перетворює світ на краще. І, особливо приємним, є те, що у нашому СНТ панує дух підтримки та співпраці між початківцями та досвідченими активними діячами, які завжди готові поділитися своїми вміннями та прийти на допомогу молодшим!» (Костіна Валентина Вікторівна - керівник науковою роботою зі здобувачами вищої освіти спеціальності «Соціальна робота», доктор педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки);

«Дякую Вам велике за організацію, мені все дуууже сподобалося!!!! Вірка Сердючка – це щось неймовірне!!!!!)))» (Лещенко Є. В., здобувачка другого (магістрського) рівня вищої освіти КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія»);

«Сердечно вдячна за чудову нагоду взяти участь у досконало проведеній конференції. Це був справжній науковий діалог, який, без сумніву, збагатив усіх нас новим досвідом, надавши кожному учаснику широкі можливості ознайомлення з доробком колег. Найбільше вразила душевна та тепла атмосфера, що панувала в ході засідання. Уже з нетерпінням чекаю на наступну наукову зустріч» (Бейник Ксенія, 22-СР група);

«Дякуємо за актуальні проблеми, практичні доробки і креативні рішення, а ще, за можливість поділитися власними напрацюваннями!» (Сиротюк Марія, 22-СР група)

«Сьогодні відбулась така потужна, наукова та атмосферна конференція. Дякую організаторам за високий рівень підготовленості нашого заходу! Безумовно, дуже вдячна, за те, що мала нагоду прослухати таку кількість унікальних наукових здобутків. Феєрією заходу були майстер-класи. Висловлюємо подяку керівникам за таку плідну взаємодію!» (Пихова Поліна, 12-СР група);

«Дякую, за можливість вдосконалити свої знання та бути частиною наукового товариства» (Чернушенко Аліса, 12-СР група).


Міжнародний круглий стіл «Світові тенденції і проблеми розвитку педагогічної науки та дошкільної освіти»

На відзначення Дня науки кафедра теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін ХНПУ імені Г.С. Сковороди організувала й провела 17.05.2021 р. онлайн Міжнародний круглий стіл «Світові тенденції і проблеми розвитку педагогічної науки та дошкільної освіти». Участь у роботі онлайн круглого столу взяли також педагоги-науковці і практики з Грузії, Білорусі та Вірменії.

Посилання на конференцію: https://bsu.edu.ge/sub-59/news/index.html

Онлайн спілкування колег-педагогів розпочалося з теплих привітань проректора з наукової роботи ХНПУ імені Г. С. Сковороди професора Світлани Бережної та її колеги, проректора з освітньої роботи Батумського державного університету імені Шота Руставелі (Грузія) професора Тамар Сірадзе. Також пролунали вітальні слова від завідувачки кафедри наук про освіту Телавського державного університету імені Якоба Гогебашвілі (Грузія) Тамар Мікеладзе і професора кафедри Ніно Нахуцрішвілі, від завідувачки департаменту педагогічних наук БГУ імені Шота Руставелі Нато Шерозія і професора департаменту Лели Тавдгирідзе, від завідувачки кафедри спеціальної педагогіки і методик дошкільної та початкової освіти Мозирського державного педагогічного університету імені І. П. Шамякіна (Білорусь) Наталії Жлудової, завідувача кафедри дошкільної педагогіки та методик Вірменського державного педагогічного університету імені Хачатура Абовяна Володимира Карапетяна.

Під час організаційного онлайн круглого столу 22 квітня 2021 р. викладачі кафедри теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін познайомилися зі своїми грузинськими колегами й окреслили коло питань і проблем професійної педагогічної освіти, актуальних для університетів України і Грузії. Сьогодні ми коротко поділилися досвідом щодо деяких аспектів професійної підготовки фахівців дошкільної освіти. 

К. Юр’єва стисло схарактеризувала провідні світові тенденції розвитку освітньої сфери та акцентувала на їх відображенні в нових освітніх програмах факультету дошкільної освіти. Завідувачка кафедри, доктор педагогічних наук, професор Наталія Тарарак розкрила зміст і особливості організації практичної підготовки здобувачів освітнього ступеня бакалавра дошкільної освіти, К. Юр’єва – майбутніх магістрів. Старший викладач Юлія Доля розкрила організацію і тематику науково-дослідної роботи студентів факультету; К. Юр’єва розповіла про діяльність науково-методичної лабораторії громадянської та міжкультурної освіти. Доцент Ірина Ларіна присвятила своє повідомлення ролі художньо-естетичного виховання в розвитку дитини-дошкільника. Доцент Марина Давидова познайомила учасників круглого столу з роботою Музею іграшки. Доцент Анна Ковтун поділилася досвідом формування в майбутніх фахівців дошкільної освіти soft skills. 

Це була своєрідна ілюстрація процесу реалізації нових стандартів вищої освіти та освітніх програм за спеціальністю «Дошкільна освіта», з якими грузинські колеги мали можливість познайомитися завчасно. Ми чекали на запитання і зауваження, обговорення і пропозиції, які допоможуть по-новому подивитися на наші розробки, можливо, побачити те, що до сих пір ховалося від очей проєктних груп.


Ніч молодіжної науки – 2021

18 травня 2021 року Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України було організовано Ніч молодіжної науки – 2021. Мета заходу – популяризація наукових здобутків молодих учених, налагодження співпраці між молодими науковцями, встановлення зв’язків з основними стейкхолдерами.

45 молодих учених з різних регіонів України презентували свої наукові досягнення та здобутки! Рада молодих учених Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди також долучилася до заходу. Зокрема, аспірант кафедри української мови Ярослав Скидан виступив із доповіддю на тему «Бути грамотним – модно! Помилки в мові рекламних текстів».


IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум»

Більше світлин

17 травня 2021 року у ХНПУ імені Г.С. Сковороди до Дня Науки відбулася IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум». У межах конференції на природничому факультеті у змішаному форматі працювала секція «Здоров’я людини, корекційна освіта». 

У роботі секції з вітальним словом виступив Бойчук Юрій Дмитрович, д.пед.н., професор, член-кореспондент НАПН України, ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Бондар Віталій Іванович, д.пед.н., професор, дійсний член НАПН України, професор кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди, заслужений працівник освіти України, взяла участь Золотоверх Владлена Віталіївна, к.пед.н., доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 

Модераторами та активними доповідачами конференції були науково-педагогічні працівники кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Галій А.І., Перетяга Л.Є., Казачінер О.С., Голуб Н.М., Сінопальнікова Н.М., Коваленко В.Є., Козачек Н.О., Міщенко О.А.  Під час роботи секції «Здоров’я людини, корекційна освіта» з цікавими та змістовними доповідями, що висвітлювали питання роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та здоров’язбереження, виступали здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівня.

Дякуємо всім учасникам конференції та запрошуємо до подальшої плідної співпраці. Бажаємо нових наукових звершень та відкриттів у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.


Засідання Вченої ради

17 травня 2021 року засідання Вченої ради на пропозицію ректора Юрія Бойчука розпочалося з вшанування пам’яті хвилиною мовчання викладачів університету, чиї життя забрав коронавірус. Ректор зауважив, що на жаль, за останній час університет зазнав великих втрат. Сковородинівська родина попрощалася з корифеями науки різних факультетів, з болем розуміючи, як в одну мить із цими людьми пішла ціла епоха.

Перш, ніж перейти до порядку денного, Юрій Бойчук повідомив, що цей тиждень буде насиченим. Так, в університеті продовжується Тиждень науки, який щорічно проводиться з нагоди Дня науки в Україні. Ректор відзначив наукові здобутки сковородинівців та побажав академічній родині досягнути нових наукових висот. За сприятливої епідеміологічної ситуації, зазначив Юрій Дмитрович, в університеті заплановано проведення урочитого заходу, під час якого відбудеться нагородження кращих науковців університету.

Потому Вчена рада розглянула 10 питань порядку денного. Спершу з інформаційним повідомленням «Закоханий в анатомію» (про життєвий шлях професора Я.Р. Синельникова) виступив зав. кафедри анатомії та фізіології людини імені проф. Я.Р. Синельникова проф. Ігор Іонов.

4 травня 2021 році минуло 100 років від дня народження видатного українського радянського анатома, педагога, доктора медичних наук, професора, Якова Рафаїловича Синельникова, який довгий час (з 1965–1990 рр.) працював завідувачем кафедри анатомії і фізіології людини Харківського державного інституту імені Г.С. Сковороди.

З другим питанням виступила декан фізико-математичного факультету проф. Наталія Пономарьова, яка розповіла про проведення ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Інноваційні педагогічні технології в цифровій школі» та урочисте відкриття Музею історії науки університету на базі факультету. Наталія Олександрівна акцентувала увагу на тому, що до комплектації музейного фонду також долучилися випускники університету та запросила всіх бажаючих відвідати музей, ознайомитися з історією фізико-математичного факультету, послухати цікаві розповіді студентів-екскурсоводів.

Вчена рада також розглянула низку важливих питань порядку денного:

 • Представлення до вчених звань (учений секретар університету, проф. Т. Тищенко);
 • Про зміну наукового консультанта та зміну наукових керівників (проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, проф.С. Бережна);
 • Звіт докторантки університету кандидата філологічних наук О. Муслієнко (перевіряюча: проф. кафедри зарубіжної літератури і слов’янських мов О. Скоробогатова);
 • Про відрахування з аспірантури (учений секретар університету, проф. Т. Тищенко);
 • Про видачу дипломів докторів філософії (учений секретар університету, проф. Т. Тищенко);
 • Про визначення кафедр та призначення рецензентів для проведення попередніх експертиз дисертаційних робіт (учений секретар університету, проф.Т. Тищенко);
 • Про затвердження тем дисертаційних досліджень (учений секретар університету, проф. Т. Тищенко);
 • Про рекомендацію до друку (учений секретар університету, проф. Т. Тищенко).

100-річчя Я.Р. Синельникова на кафедрі анатомії та фізіології людини

14 травня 2021 року на кафедрі анатомії і фізіології людини імені д.м.н., професора Я.Р. Синельникова пройшла конференція, присвячена святкуванню 100 років з дня народження доктора медичних наук, професора Якова Рафаїловича Синельникова. З вітальним словом виступив доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, ректор ХНПУ імені Г. С. Сковороди Бойчук Ю.Д. 

На конференції були заслухані наукові доповіді, а також теплі та чуттєві спогади учнів Якова Рафаїловича.

Докладніше тут


Конкурс есе «Моя академічна доброчесність»

Уже вдруге в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди Рада молодих учених проводить конкурс есе «Моя академічна доброчесність» серед здобувачів вищої освіти університету. 

Стендові доповіді

До конкурсного журі ввійшли голова РМУ О.І. Башкір, члени РМУ Т.В. Бондар, І.А. Проскурін, Я.А. Скидан, К.О. Макітренко, директор Наукової бібліотеки О.Г. Коробкіна та Голова Групи сприяння академічній доброчесності ХНПУ імені Г.С. Сковороди Д.О. Новіков. 

Переможців було оголошено напередодні Дня науки 14 травня 2021 року. 

Третє місце посіли Назаренко Катерина Михайлівна, здобувачка першого рівня вищої освіти другого року навчання факультет іноземної філології (керівник – доктор педагогічних наук, доц. Башкір О.І.) та Воропаєва Оксана Віталіївна, здобувачка першого рівня вищої освіти третього року навчання факультету дошкільної освіти (керівник – доцент кафедри теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін).

Друге місце посіли Коротун Марина Володимирівна, здобувачка першого рівня вищої освіти четвертого року навчання факультет початкового навчання (керівник кандидат педагогічних наук, доцент Ємець А.А.) та Гуліч Олег Геннадійович, здобувач першого рівня вищої освіти другого року навчання факультету фізичного виховання і спорту (керівник – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Собко І.М.).

Перше місце посіли Гладкіх Анастасія Михайлівна, здобувачка першого рівня вищої освіти третього року навчання природничого факультету (керівник – кандидат біологічних наук, доцент Комісова Т.Є.) та Штефан Марина Владиславівна, здобувачка третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти третього року навчання спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» (керівник – доктор педагогічних наук, професор Ворожбіт-Горбатюк В.В.).


14 травня 2021 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбулися три засідання разових спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій.

Усі дисертації стосувалися безпекової проблематики, наукові дискусії були цікаві та плідні. Велике вітання з успішним захистом усім дисертантам: Андрієвському Тимуру (тема дисертації «Гібридна війна у політичному процесі: особливості проявів та засоби протидії»); Тяпкіній Юлії (тема дисертації «Армія та суспільство: політико-інституційний вимір»); Житку Андрію (тема дисертації «Соціально-політичний феномен популізму: інформаційно-безпековий аспект»)!
Велика подяка усім членам разових спеціалізованих рад: опонентам (з Києва, Луцька, Дніпра, Чернівців) і рецензентам за жваве та плідне обговорення дисертаційних робіт, за цікаві й оригінальні ідеї! Також велика подяка усім причетним до багаторічного формування нових висококваліфікованих наукових кадрів у сфері політичної науки!
Окрема подяка відділу технічного забезпечення Сковородинівського університету! Бо дуже швидко усувалися труднощі стосовно забезпечення зв’язку із дисертантом, нашим випускником аспірантури, який знаходиться зараз у США (працює у Головному управлінні військового співробітництва та миротворчих операцій Генерального штабу ЗСУ).
ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКА  НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ «ІННОВАЦІЙНІ ПЕДАГОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ЦИФРОВІЙ ШКОЛІ»

13-14 травня 2021 року відбулася ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКА  НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ «ІННОВАЦІЙНІ ПЕДАГОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ЦИФРОВІЙ ШКОЛІ».

Цього року співорганізаторами конференції виступили Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди,  Львівський національний університет імені Івана Франка та Інститут модернізації змісту освіти.  Участь у роботі конференції взяли також представники понад десять освітніх закладів України – зокрема, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Комунальний вищий навчальний заклад «Харківська академія неперервної освіти», Харківський радіотехнічний коледж, Українська військово-медична академія та інші.  

На розгляд було подано більше 100 доповідей здобувачів вищої освіти усіх рівнів, молодих науковців та педагогів-практиків.

Із вітальним словом з нагоди відкриття до учасників звернулася Голова оргкомітету конференції, проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди доктора філософських наук, професор Бережна Світлана Вікторівна.

У рамках пленарного засідання конференції було проведено онлайн-відкриття Музею історії науки фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди, мета якого -  створення освітньо-розвивального середовища з фізико-математичної та інформатичної наук для здобувачів освіти усіх рівнів. Студентами ХНПУ імені Г.С.Сковороди було підготовлено та представлено онлайн-екскурсії за найбільш цікавими експозиціями музею.

Із пленарними доповідями виступили Колодій Вікторія Анатоліївна, засновниця клубу інтелектуального розвитку дитини «WINtik»; Василенко Ігор Ярославович, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової і дошкільної освіти (Львівський національний університет імені Івана Франка); Джура Наталія Миронівна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології (Львівський національний університет імені Івана Франка);  Малець Євген Борисович, кандидат фізико-математичних наук, доцент, професор кафедри фізики (Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди);  Носова Вікторія Володимирівна, здобувачка третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю «011 Освітні, педагогічні науки» (Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди).

Другого дня за основними напрямами роботи конференції на секційних засіданнях пройшли обговорення перспектив розвитку освіти в цифровому суспільстві; проблематики інновації в освіті (теоретичні й методичні аспекти); можливостей інформаційно-комунікаційних технології в сучасній освіті; новітніх тенденцій у природничо-математичній освіті; актуальних проблем підготовки та професійного розвитку сучасного педагога; академічної доброчесності в цифровому освітньому просторі.

Доповідачі та гості конференції відзначили високу актуальність та практичну значущість тематики доповідей та суттєве зростання якості представлених досліджень.

Усі учасники одержали сертифікати, готується до видання електронний збірник тез доповідей.

Щиро вітаємо учасників та бажаємо подальших наукових та творчих досягнень!


ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція для студентів, аспірантів, докторантів, молодих учених «Наука та освіта в дослідженнях молодих учених»

13 травня 2021 року Радою молодих учених при МОН України та Радою молодих учених Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди проведено ІІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію для студентів, аспірантів, докторантів, молодих учених «Наука та освіта в дослідженнях молодих учених».

Головою Ради молодих учених при МОН України, доктором юридичних наук, доцентом, професором кафедри криміналістики Національного університету «Одеська юридична академія» Олесею Ващук наголошено на важливості проведення конференцій саме для молодих учених, які ще перебувають на шляху вибору своєї індивідуальної науково-дослідницької траєкторії; об’єднання наукових зусиль молодих учених різних регіонів України з метою розробки спільних проєктів.

Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності ХНПУ імені Г. С. Сковороди, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна окреслила освітні та науково-дослідницькі можливості для здобувачів усіх рівнів вищої освіти, переконливо закликала всіх учасників конференції не зупинятися на досягнутому, працювати у своє задоволення та на користь своєї країни.

Модераторами заходу були Ольга Башкір – доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки, голова ради молодих учених ХНПУ імені Г. С. Сковороди та Анна Боярська-Хоменко – доктор педагогічних наук, в.о. завідувача кафедри освітології та інноваційної педагогіки, заступник голови ради молодих учених ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Конференція пройшла під девізом, взятим із цитат Григорія Сковороди: «Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися!». Після проведення заходу РМУ при МОН України та РМУ ХНПУ імені Г.С. Сковороди прийнято рішенні стосовно виконання членами організаційного комітету таких завдань:

 • популяризувати принципи академічно-дослідницької доброчесності серед учасників (здобувачів та педагогічних працівників) освітнього процесу закладів освіти всіх рівнів;
 • упроваджувати в освітню діяльності закладів вищої освіти виховні практики сучасного передового досвіду та напрацювання організації очного,
 • здійснювати апробацію запропонованих учасниками конференції форм і методів організації навчання відповідно до вимог сучасних викликів;
 • сприяти належному визнанню науковою спільнотою країни молодих учених як фундаторів становлення корпоративної культури закладів освіти.

Відкрита лекція доктора наук, професора Козіної Ж.Л. "Підготовка наукових робіт до публікацій у виданнях баз Scopus/WOS"

12 травня 2021 року з нагоди Дня науки та Неділі науки в ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулася відкрита лекція доктора наук, професора Козіної Ж.Л. "Підготовка наукових робіт до публікацій у виданнях баз Scopus/WOS".

Особливості цієї лекції для зацікавленості слухачів полягали в наступному:
1. Нестандартний підхід до визначення науки як подорожі  в Невідоме.
2. Велика кількість аналогій з художніми творами: Б. і А. Стругацькі "Пікнік на обочині", К. Кастанеда "Учение Дона Хана. Путь знання индейцев племени Яки", Г.Х. Андерсен "Снігова Королева" та інші, а також - цитат передових людей світу.
3. Лекція побудована як подорож Гєрди до царства Снігової Королеви - царства наукових знань.
4. Розкриття шляхів для активізації творчого нестандартного мислення, пошуку свого шляху в науці і в житті.
5. Нестандартне представлення всіх аспектів та кроків при підготовці статті для зацікавленості слухачів та створення основи для глибокого розуміння головної мети занять наукою - пошуку істини.
6. Посилання на інтернет-ресурси для отримання інформації щодо роботи з базами Scopus / WOS.
Лекція пройшла на високому науковому та художньому рівні.


Вебінар «Можливості Erasmus та інших програм для ХНПУ ім. Г. С. Сковороди»

12 травня 2021 року Радою молодих учених спільно з Центром інноваційної і проєктної діяльності Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди у рамках Тижня науки проведено вебінар «Можливості Erasmus та інших програм для ХНПУ ім. Г. С. Сковороди».

Родзинкою заходу стала ґрунтовна та практично зорієнтована доповідь кандидата історичних наук, доцента кафедри всесвітньої історії Сєрякова Сергія Олеговича на тему «Програма Erasmus та її можливості з перспективи ХНПУ ім. Г. С. Сковороди».

Редактор Центру інноваційної і проєктної діяльності Семененко Анастасія Олександрівна узагальнила та проаналізувала актуальну інформацію на тему «Травневі пропозиції програм, конкурсів та грантів».

Вебінар сприяв формуванню як у здобувачів освіти, так і у викладачів університету практичного досвіду покрокового оформлення грантових заявок, моніторингу перспектив наукової діяльності, розуміння важливості наукового складника освіти XXI сторіччя і персонального внеску в розбудову іміджу ХНПУ ім. Г. С. Сковороди.   


Яків Обухов-Козаровицький (Ізраїль)  про міжнародну співпрацю Інтернаціонального інституту символдрами – Кататимно-імагінативної психотерапії імені Х. Льойнера з кафедрою психології


Виступ в Польщі (м.Вроцлав) на 8-мій міжнародній конференції  "Quality in Sport" професорів, викладачів, аспірантів та здобувачів ХНПУ імені Г.С. Сковороди 

Відбулася VIII міжнародна конференція "Quality in Sport". В конференції взяли участь професори, викладачі, аспіранти та здобувачі ХНПУ імені Г.С. Сковороди: Юрій Бойчук, Жаннета Козіна, Сергій Козін, Олена Рєпко, Віталій Коробейнік, Ірина Євтіфієва, з них 4 - представники кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму. Спіавтори - польські колеги; Мірослава Цесліцька, Радослав Мушкета та інші. Конференція проходила в онлайн режимі. Виступала з доповіддю професор, доктор наук, завідувач кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму Козіна Ж.Л.

Посилання інформацію та на відео всієї конференції:

https://www.facebook.com/QualityInSport


Академічний обмін в умовах пандемії.

Важливим чинником якісного розвитку української вищої освіти у добу глобалізації є академічна мобільність. Вона сприяє пожвавленню контактів із закордонними науковими середовищами; створює умови для трансферу нових знань, а також – методик і технологій навчальної та наукової діяльності; забезпечує інтеграцію українських університетів до світового освітнього простора. Одним з дієвих інструментів вирішення цього комплексу завдань є програма Erasmus+, в якій мені пощастило взяти участь в період 19-23 квітня 2021 р.

Цій освітній подорожі передувала тривала і звивиста дорога. В 2019 р. було підписано відповідну угоду про співпрацю між Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди і Гданським університетом (Республіка Польща), яка, зокрема, передбачала здійснення обміну викладачами. Мій візит до затишного польського міста на Балтійському узбережжі планувався ще навесні 2020 р., але через об’єктивні обставини (закриття кордонів, запровадження карантину, перехід роботи вишів у режим онлайн etc.) був відтермінований на рік. Враховуючи збереження пандемії і карколомну зміну епідеміологічної ситуації в Україні та Польщі ця поїздка аж до останнього моменту залишалася під питанням, проте завдяки злагодженій співпраці представників обох вишів таки стала реальністю.

Програма візиту, який здійснювався на базі Інституту педагогіки Факультету суспільних наук Гданського університету, передбачала зустріч з керівництвом цього структурного підрозділу, а також – проведення низки лекцій, семінарів і консультацій для студентів та аспірантів цього польського вишу. Усі ці зустрічі, з огляду на існуючі карантинні обмеження, відбувалися дистанційно. Це втім не завадило жвавому спілкуванню і змістовному обговоренню проблематики занять. Особливо цікавим вийшло заняття з аспірантами Гданського університету, де обговорювалися нагальні виклики, які нині повстали перед системами вищої освіти в Україні і Польщі. Свій вільний час в міру можливостей присвятив знайомству з чудовою природою і пам’ятками історії, на які вкрай багаті Гданськ та найближчі до нього місцевості. Відвідування Олівського собору і старовинного центру міста, поїздки до Сопота і Хелю (перлин Балтійського узбережжя) – все це безперечно лише додало яскравих фарб до різнокольорової мозаїки моєї подорожі.

Загалом подібна співпраця є надзвичайно корисною з точки зору розвитку наукової і культурної комунікації між двома народами-сусідами. Вона сприяє збільшенню професійних контактів, створенню підґрунтя для спільних дослідницьких проектів, розширенню інтелектуальних кругозорів. Сподіваюся, що цей візит стане черговим кроком на шляху плідного співробітництва між ХНПУ імені Г.С. Сковороди і Гданським університетом.         


 20 квітня 2021 р. відбувся вебінар на тему: “Море можливостей”.

Голова Ради молодих учених університету д.пед.н., доцент, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Ольга Башкір розповідала про організацію проєктів від ХНПУ імені Г.С. Сковороди, котрі можуть бути підтримані через програму «Мріємо та діємо», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Редактор Центр інноваційної і проєктної діяльності Анастасія Семененко висвітлила необхідні етапи підготовки до реалізації даного проєкту.

Також своїми ідеями поділилися наші студенти Анастасія Гладких, Денис Касалап, Діана Кохан, Тетяна Бондар.

Долучайтеся до грантових можливостей нашого університету за посиланням:

 https://forms.gle/PKbQEMXJbZeDcvdr7


Віртуальна екскурсія до історико-археологічного музею «Прадавня Аратта - Україна»

Відповідно до плану заходів, присвячених Дню науки, 09.04.2021 р. студенти 51 і 52 груп факультету початкового навчання разом зі своїми кураторами доцентами А.А. Ємець і О.М. Коваленко здійснили віртуальну екскурсію до історико-археологічного музею «Прадавня Аратта - Україна» в селі Трипілля, який знаходиться поблизу місця, де київський археолог Вікентій Хвойка в 1899 році відкрив трипільську археологічну культуру.

http://incognita.day.kyiv.ua/museums/trypillia/

У музеї зібрано унікальну колекцію артефактів VІ – ІІІ ст. до нашої ери. Експозиція налічує понад 500 експонатів.

Подорожуючи залами музею, студенти мали можливість поруч із трипільськими речами побачити й предмети 19 століття в надзвичайно органічному з ними поєднанні. Віртуальна екскурсія дозволила опинитися ніби в іншому вимірі – постояти в трипільській світлиці, яка дивовижно нагадує українську, має таку ж піч – винахід трипільців, побачити дідух у куті, миски і горщики, якими користувалися наші пращури.


Досвід впровадження інституційної моделі управління якістю підготовки  майбутнього  фахівця в педагогічному університеті

8 квітня 2021 року о 15.00 год. відбувся вебінар на тему «Досвід впровадження інституційної моделі управління якістю підготовки  майбутнього  фахівця в педагогічному університеті» за підтримки проректорки з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди Бережної С.В. та  участі  гарантів освітніх та освітньо-наукових програм, завідувачів кафедр, стейкхолдерів, представників груп забезпечення та здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.

Висловлюємо подяку спікерам: Пежинській О.М. − очільниці відділу ліцензування та акредитації Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Бойко М.М. − к.п.н, доцентці кафедри педагогіки і методики початкової освіти, голові комісії з внутрішнього забезпечення якості освіти в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка.

Дякуємо за співпрацю!


Міжнародна науково-методична конференція «Актуальні проблеми освітньо-виховного процесу в умовах карантинних обмежень та дистанційного навчання»

6 –7 квітня 2021 року викладачі ХНПУ імені Г.С. Сковороди дистанційно взяли участь у Міжнародній науково-методичній конференції «Актуальні проблеми освітньо-виховного процесу в умовах карантинних обмежень та дистанційного навчання» на базі Харківського національного університету будівництва і архітектури.

Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності проф. Бережна Світлана Вікторівна виступила на пленарному засіданні з доповіддю «Забезпечення освітнього процесу в умовах пандемії COVID-19: проблеми та можливості».


Засідання ради молодих учених від 07.04.2021 р.

 

7 квітня 2021 року в змішаній формі відбулося засідання ради молодих учених Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди.

На засіданні головами студентських наукових товариств факультету мистецтв Юлією Сагіною та факультету дошкільної освіти Мариною Випирайло гідно представлено наукову роботу здобувачів освіти факультетів. 

Голова ради Ольга Башкір наголосила на важливості проведення та особливостях організації конкурсу есе «Моя академічна доброчесність». Заступниця голови ради Анна Боярська-Хоменко зазначили питання планування роботи з організації та проведення ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів, аспірантів, докторантів, молодих учених «Наука та освіта в дослідженнях молодих учених» 13 травня 2021р.

Засіданням ради були прийняті рішення щодо участі 18 травня у всеукраїнському заході «Ніч науки – 2021», організованому радою молодих учених при МОН України. Призначено відповідальним за участь у «Ночі науки» члена ради, аспіранта спеціальності 035 Філологія Ярослава Скидана. Ухвалили можливість підписання Меморандуму про партнерство з РМУ при МОН України. 


Міжнародна наукова конференція «Аргументи сучасної філології: „нестача” і „бажання” у тексті»

2-3 квітня 2021 року в Харківському педагогічному національному університеті імені Г. С. Сковороди відбулася у змішаному форматі – face-to-face та online–дистанційно та в реальності Міжнародна наукова конференція «Аргументи сучасної філології: „нестача” і „бажання” у тексті».

У роботі конференції взяли участь науковці із Бразилії, Білорусі, Німеччини, Словакії, Польщі, України із Анвайлера, Братислави, Бахмута, Дніпра, Івано-Франківська, Кам’янець-Подільського, Київа, Любліна,  Луцька, Львову, Мінську, Харкова, Херсону, Іраті (Парана), серед яких: 19 докторів наук, 22 кандидатів наук, 2 старших викладачів і викладачів, 14 аспірантів із 19 університетів світу, серед яких 16 іноземних учасників.

Засновники наукової конференції Ю.Д. Бойчук, С.В. Бережна, С.К. Криворучко сприяли обговоренню між ученими асоціацій «нестачі» і «бажання», які роблять наголос на «несвідомому», коли розкривають його в мові, кіно та літературі; це дозволило виявити «ефемерність», «умовність» та «суб’єктивність», що встановлює процеси «комунікації»: відкритої, ускладненої або неможливої.

Роботу конференції відкрив ректор ХПНУ імені Г.С. Сковороди Ю.Д. Бойчук.На пленарному засіданні своїми спостереженнями поділилися учені – доктори наук – із Братислави (Словакія), Львову (Україна), Любліну (Польща), Луцьку (Україна), Мінську (Білорусь), Києва (Україна), Харкова (Україна). У межах круглого столу «Нестача» і «бажання» як прагнення зберегти «коріння»: українське / слов’янське у бразильській культурі бразильські вчені виявили інтерес до вивчення української мови та літератури. Були намічені перспективи подальшого спілкування.У процесі пленарного та секційних засідань відбулася плідна дискусія. Секційні засідання проводили А.Г. Козлова, О.В. Радчук, А.В. Лепетюха, Т.В. Вєдєрнікова. Аспіранти харківської школи мали можливість обговорити наукові проблеми з досвідченими фахівцями іноземних та українських університетів. Виникла ідея спробувати утворити дистанційні кулуари: після конференції поєднати вчених. Так, навіть після завершення конференції продовжується спілкування між науковцями Польщі, України, Білорусі, Бразилії та Словатчини, між докторами філології Бахмута та Луцька. Наша конференція – це можливість поділитися своїми спостереженнями, відкрити перспективи, залучити до цього наших аспірантів.


V науково-практична інтернет-конференція студентів 2 курсу «Сучасний стан та тенденції розвитку початкової освіти в Україні»

1 квітня 2021 р. на факультеті початкового навчання відбулася V науково-практична інтернет-конференція студентів 2 курсу «Сучасний стан та тенденції розвитку початкової освіти в Україні», присвячена Дню науки. Тематика конференції включала актуальні питання з історії педагогіки, дидактики та теорії виховання (секції «Ідеї видатних педагогів минулого в контексті сьогодення», «Психологічні аспекти навчання і виховання молодших школярів», «Теорія і методика навчання молодших школярів», «Теорія і методика виховання молодших школярів», «Сучасні педагогічні технології в початковій школі», «Взаємодія та співпраця учителя, учня і батьків»).

Особливо цікавими були доповіді Петухової Анастасії «Застосування арттерапії у роботі з дітьми з особливими потребами у Новій українській школі» (наук. кер. – д. пед. н., проф. І. В. Гавриш), Черкашевої Катерини «Інклюзивне навчання в НУШ – рівні можливості для кожного» (наук. кер. – к. пед. н., доц. І. В. Єсьман), Доценко Валерії «Конфлікти як реалія сучасної школи» (наук. кер. – к. пед. н., доц. С. О. Лавренко), Желобкової Євгенії «Формування самоконтролю учнiв початкової школи».

Доповіді були змістовними, супроводжувалися цікавими презентаціями та викликали жваві дискусії.


V Міжнародна науково-практична конференція «Психолого-педагогічні проблеми вищої і середньої освіти в умовах сучасних викликів: теорія і практика»

З 31 березня по 2 квітня кафедрою освітології та інноваційної педагогіки була проведена V Міжнародна науково-практична конференція «Психолого-педагогічні проблеми вищої і середньої освіти в умовах сучасних викликів: теорія і практика». У ній прийняли участь більше трьохсот учасників з шести країн світу: Норвегії, Республіки Польщі, Словацької республіки, Туреччини, Китайської Народної Республіки, України – професори і викладачі вишів, здобувачі першого, другого і третього рівнів вищої освіти, педагоги закладів середньої освіти. Співорганізаторами конференції стали: Жешувський університет (Республіка Польща), Педагогічний інститут Чендуського університету (КНР), університет третього віку в Громадкі (Республіка Польща), Європейський інститут неперервної освіти (Словацька республіка). Цей захід об’єднав науковців і нашої великої країни, зібравши 29 міст з 19 областей України у єдиному науковому просторі.

За час роботи конференції були заслухані і обговорені близько сорока доповідей і проведено 5 майстер-класів. До слова запрошувались представники університетів різних країн. Науковці обмінювались думками з найбільш гострих і актуальних проблем освітянського сьогодення. Обговорювались теми, які є спільними і злободенними для країн-учасниць, йшов обмін практичним досвідом впровадження нових знахідок, підходів, форм, методів і прийомів роботи зі здобувачами освіти, а також дітьми у позашкільних закладах. Наприклад, змішане та дистанційне навчання, робота з обдарованими здобувачами освіти, питання реалізації здоров’язбережувального простору в університеті, забезпечення якісної перепідготовки учителів, професійної освіти та навчання дорослих, особливості інклюзивної освіти, зміст та інструменти підтримки педагогічного оптимізму та ін.

Учасники висловили вдячність організаторам конференції за можливість долучитися до такого масштабного науково-практичного заходу. При цьому був відмічений високий рівень організації конференції і добору доповідей, зазначено, що багато виступів захоплювали глибоким і цікавим змістом і прекрасною манерою викладення.

Науково-викладацький склад кафедри освітології та інноваційної педагогіки висловлює щиру вдячність ректору Юрію Дмитровичу Бойчуку, проректору з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Світлані Вікторівні Бережній, директору інституту інформатизації освіти Андрію Івановичу Прокопенку за допомогу в організації конференції і підтримку педагогічної науки.

Детальніше з доповідями учасників можна ознайомитися за відео-матеріалами на YouTube-каналі за посиланнями:

Дякуємо всім учасникам конференції і з нетерпінням чекаємо їх наступного року!


Засідання вченої ради університету

У понеділок, 29 березня 2021 року, розпочалося засідання вченої ради університету в офлайн форматі, із дотриманням усіх протиепідеміологічних заходів, зважаючи на продовження карантинних обмежень у закладах вищої освіти.

Порядок денний вченої ради:

 1. Конкурсні справи (учений секретар університету, кандидат філологічних  наук, професор Т.І.Тищенко).
 2. Представлення до вчених звань (учений секретар університету, кандидат філологічних  наук, професор Т.І.Тищенко).
 3. Наукова доповідь: «Дистанційне життя у романі сучасного німецького письменника Роберта М. Зоннтаґа „Сканери”» (в.о. завідувача кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов, доктор філологічних наук, професор С.К. Криворучко)
 4. Про висунення кандидатур на вакантні посади в НАН України (ректор , доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України  Ю.Д. Бойчук).
 5. Про затвердження наукових шкіл університету (проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор С.В. Бережна)
 6. Про оновлення «Положення про конкурсний відбір» (проректор з науково-педагогічної роботи, соціально-економічних і правових питань, доктор юридичних наук, професор Р.І.Шабанов).
 7. Звіт докторантки університету кандидата технічних наук, доцента І.Г. Яловеги (перевіряюча: доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедрою інформатики Н.В. Олефіренко)
 8. Про утворення разових рад для проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії (учений секретар університету, кандидат філологічних  наук, професор Т.І.Тищенко).
 9. Про затвердження тем дисертаційних досліджень (учений секретар університету, кандидат філологічних  наук, професор Т.І.Тищенко).
 10. Про рекомендацію до друку (учений секретар університету, кандидат філологічних  наук, професор Т.І.Тищенко).

Нарада-зустріч гарантів ОНП з представниками Національного агенства із забезпечення якості освіти

19 березня 2021 року відбулася нарада-зустріч гарантів ОНП з представниками Національного агенства із забезпечення якості освіти: доктором економічних наук, проф. Длугопольським Олександром Володимировичем; доктором економічних наук, професором Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка» Олексів Ігорем Богдановичем та доктором економічних наук, доц., радником ректора Національного університету «Львівська політехніка» Шуляром Романом Віталійовичем.


Треніг на тему: «Лайфхаки успішної проєктної заявки»

19 березня 2021 року молоді вчені та науково-педагогічний колектив ХНПУ імені Г.С. Сковороди мали змогу прослухати надзвичайно корисний, актуальний і цікавий треніг на тему: «Лайфхаки успішної проєктної заявки» від професіоналів у сфері грантингу та проєктингу.

Длугопольський Олександр Володимирович - доктор економічних наук, професор, представник комітету з питань стандартів економіки вищої освіти від Національного агенства із забезпечення якості освіти, розповів про можливі проєкти та гранти для нашого університету, поглиблено висвітлив тонкощі оформлення заявки та подання необхідної документації для успішного проходження на українські та міжнародні програми!

Олексів Ігор Богданович - доктор економічних наук, професор Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка» розповів про міжнародні можливості європеських грантових програм Erasmus+ та Jean Monet.

Дякуємо за безцінні лайфхаки, які, сподіваємося, будуть успішно втілені у життя спільними зусиллями колективу нашого університету!


Зустріч аспірантів з представниками структурних підрозділів університету щодо організації освітього процесу

10 березня 2021 року відбулася традиційна зустріч аспірантів з представниками структурних підрозділів університету щодо організації освітього процесу:
 • в.о. уповноваженого з питань запобігання та виявлення корупції (Тарасенко О.В.);
 • відділ з питань надзчичайних ситуацій і цивільного захисту населення;
 •  гендерний центр ХНПУ імені Г.С. Сковороди (Вороніна М.С.);
 •  відділ зв‘язків з громадськістю та ЗМІ (Клименко Ю.С.);
 • профспілка студентів, аспірантів і докторантів університету;
 • центр інноваційної діяльності і трансферу технологій (Кривобокова А. І.).

Теоретичний семінар гарантів освітньо-наукових програм
3 березня 2021 року відбувся теоретичний семінар гарантів освітньо-наукових програм.
Під час засідання відбулося обговорення наступних питань:
 • стратегія і проблеми інтернаціоналізації;
 • зарахування неформальної та інформальної освіти для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти;
 • моніторинг за періодичністю перегляду освітньо-наукових програм.

Засідання ради молодих учених

1 березня 2021 року відбулося чергове засідання ради молодих учених Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди!

Першим складником засідання було обговорення проєктної діяльності молодих учених за участі редактора Центру інноваційної діяльності та трансферу технологій Анастасії Семененко. Сторітелінг від аспіранта третього року навчання спеціальності 032 Історія та археологія Валентина Єрьоміна сприяв розвіянню стереотипів проєктної роботи.

Другим складником зустрічі були грунтовні та яскраві доповіді студентів про наукову роботу фізико-математичного факультету, факультетів іноземної філології та початкового навчання.

Сподіваємося на нові проєкти в царині науки та освіти! 


Онлайн зустріч зі здобувачами третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти

26 лютого 2021 р. Науковою бібліотекою, Центром інноваційної і проєктної діяльності за участю Проректорки з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережної С. В., завідувачки Відділу аспірантури і докторантури Разуменко І. В.  було організовано онлайн зустріч зі здобувачами третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.

Під час зустрічі було представлено доповіді:

 1. Використання електронних інформаційних ресурсів Наукової бібліотеки в дослідницькій діяльності здобувачів вищої освіти (директорка Наукової бібліотеки Коробкіна О. Г.)
 2. Робота з БД Scopus та Web of Science: практикум (редакторка Центру інноваційної і проектної діяльності Кривобокова А. І.)

Інформація, яка прозвучала в доповідях була корисною для учасників онлайн зустрічі. Після доповідей учасники зустрічі отримали відповіді на свої запитання.


Зустріч «Творимо історію університету разом»

24 лютого 2021 року відбулася чергова зустріч «Творимо історію університету разом» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, наукових керівників, гарантів, представників служб і підрозділів університету, які забезпечують освітнє середовище і реалізацію ОНП.


Робоча нарада з гарантами ОНП щодо підвищення якості підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти

17 лютого 2021 року на чолі з проректоркою з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережною С.В., завідувачкою відділу аспірантури і докторантури Разуменко І.В. відбувся  черговий семінар-нарада "Акредитація  PhD-програм" для  гарантів освітньо-нвукових програм  здобувачів третього  (освітньо-наукового) рівня вищої освіти. Було проведено аналіз критеріїв оцінювання якості освітніх програм, зокрема Критерій 10 «Навчання через дослідження».

Обговорено особливості вступної кампанії здобувачів до аспірантури та докторантури у 2021 році, обговорено заходи щодо заохочення молодих науковців до активної навчально-наукової діяльності через участь  у науково-методичних тренінгах, а також можливостей академічної мобільності для здобувачів.


Засідання ради молодих учених

16 лютого 2021 року відбулося засідання ради молодих учених Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди.

Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності С.В.Бережна і голова РМУ О.І.Башкір окреслили перспективи діяльності ради та студентського наукового товариства університету. Особливої уваги приділили грантовій та проєктній діяльності, принципам реалізації академічної доброчесності в ЗВО.

Голови СНТ природничого (Марія Довгопола) та українського мовно-літературного (Катерина Сергієнко) факультетів представили результати наукової роботи здобувачів першого та другого освітнього рівнів.


Міжнародний день жінок і дівчат у науці

Щорічно 11 лютого за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці (International Day of Women and Girls in Science). 

Свято “засновано для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчат до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат” - з резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року.

Щиро вітаємо зі святом колежанок, аспіранток, докторанток та студенток нашого університету!
Дякуємо за вашу активну життєву позицію, натхненну працю та відданість своїй справі!
Бажаємо вам щастя від відчуття наукового драйву, вагомих наукових досягнень, нових ідей та проєктів, успіхів у їх реалізації!

Засідання Вченої ради університету.

8 лютого 2021 року, в офлайн форматі, відбулося перше цьогоріч планове засідання Вченої ради університету. Традиційно роботу розпочали із урочистої частини, під час якої ректор університету Юрій Дмитрович Бойчук особисто привітав з високими досягненнями співробітників у галузі культури і мистецтва, науки і освіти та подякував колективу університету за результативну роботу.

Юрій Дмитрович вручив нагороди:

 • професору кафедри музично-інструментальної підготовки вчителя факультету мистецтв ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ользі Олексіївні Кузнецовій - їй надано державну нагороду та почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» відповідно до Указу Президента України №416/2020 від 30 вересня 2020 року;
 • переможцю ХХІІ обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації «Декан факультету» Володимиру Андрійовичу Борисову - кандидату філологічних наук, доценту, проректору з навчально- наукової роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди;
 • дипломанту ХХІІ обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації «завідувач кафедри (викладач) фізичного виховання» Ірині Миколаївні Собко - кандидату наук з фізичного виховання і спорту, доценту кафедри олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

За багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток педагогічної науки в Україні, за розбудову університету та реалізацію його місії, стратегічних завдань та до ювілею почесними відзнаками та грамотами були нагороджені:

 • Світлана Трофимівна Золотухіна, доктор педагогічних наук, професор, зав. кафедри педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди;
 • Ніна Миколаївна Чернушенко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті;
 • Віталій Анатолійович Коробейнік, кандидат педагогічних наук, доцент, декан факультету фізичного виховання і спорту ХНПУ імені Г.С. Сковороди;
 • Євген Тихонович Маліченко, зав. Ботанічного саду ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

На порядок денний було винесено широке коло питань:

1. Про структурні зміни в університеті (ректор, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Ю.Д. Бойчук);
2. Звіт про виконання «Антикорупційної програми Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди у 2019 – 2020 рр.» (помічник ректора з режиму та безпеки – уповноважений з питань запобігання та виявлення корупції в університеті В.В Ситнік);
3. Звіт докторантки університету кандидата педагогічних наук, доцента І.А. Прокопенко (перевіряюча: декан факультету початкового навчання, доктор педагогічних наук, професор Т.О. Довженко);
4. Про визначення кафедр та призначення рецензентів для проведення попередніх експертиз дисертаційних робіт (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко);
5. Про утворення разових рад для проведення захистів дисертацій наукового ступеня доктора філософії (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко);
6. Про рекомендацію до аспірантури (учений секретар університету, кандидат філологічних наук, професор Т.І.Тищенко).

На завершення були розглянуті поточні справи.


Робоча нарада з гарантами ОНП щодо підвищення якості підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти

03 лютого 2021 року на чолі з проректорами з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережною С.В., з навчально-наукової роботи Борисовим В.А., завідувачкою відділу аспірантури і докторантури Разуменко І.В. та керівниками провідних підрозділів університету відбулася чергова робоча нарада з гарантами ОНП щодо підвищення якості підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.


Освітній форум «Зворотній зв`язок»

21 січня 2021 р., у Міжнародний день аспіранта в онлайн форматі відбувся освітній форум «Зворотній зв`язок» аспірантів ХНПУ імені Г.С.Сковороди - іноземних громадян та осіб без громадянства. Після привітань проректора з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережної С.В. науковими керівниками, завідувачами кафедр, завідувачкою відділу аспірантури і докторантури, здобувачами третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти були обговорені актуальні питання щодо виконання ОНП та успішного захисту дисертацій.


Ніч «молодої» науки в педагогічному

У стінах Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з нагоди Всесвітнього дня науки в імʼя миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) 10 листопада проведено традиційне свято для наукової спільноти закладу освіти – «Ніч «молодої» науки в педагогічному».

За ініціативи в.о. ректора ХНПУ ім. Г.С. Сковороди д.пед.н., проф., член-кор. НАНП України Ю. Д. Бойчука та голови ради молодих учених д.п.н., доц., проф. кафедри педагогіки О.І. Башкір у цей день проведено конкурс відеороликів «SKOVORODA_SCIENCE». 

У категорії конкурсу «Я – молодий науковець і цим пишаюся» в онлайн-форматі студенти університету взяли участь у науковому челенджі з метою підвищення рівня інформованості про наукову діяльність студентських наукових товариств факультетів.

Високоповажними членами журі завідувачем кафедри педагогіки, д.пед.н., проф. Золотухіною С.Т. (голова журі), головою ради молодих учених, д.пед.н., доц., проф. каф. пед. Башкір О.І., деканом фізико-математичного фак-ту, д.пед.н., проф. Пономарьовою Н.О., координатором з наукової роботи фак-ту дошкільної освіти, к.пед.н., доц., доц. каф. теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін Мкртичян О.А., головою спілки студентів та молоді університету Касалапом Д.А. визначено номінантів і переможців.

Історичний факультет – номінація «Професійне спрямування наукової роботи»!
Природничий факультет – номінація «Гармонія освітньо-наукового середовища»!
Факультет мистецтв – номінація «Візуалізація наукових досягнень»!
Факультет психології і соціології – номінація «Науковий релакс»!
Факультет дошкільної освіти – номінація «Фундаментальність наукової роботи»!
Факультет іноземної філології переміг у номінації «Інтеграція студентської науки в міжнародний освітній простір» та посів ІІІ місце в конкурсі!
Фізико-математичний факультет переміг у номінації «Змістове розкриття тематики конкурсу» та посів ІІ місце в конкурсі!
Український мовно-літературний факультет імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка переміг у номінації «Професійна презентація студентської роботи» та посів І місце в конкурсі!
Факультет початкового навчання переміг у номінації «Сторітейлінг наукової роботи» та отримав Гран-прі конкурсу!

Окремою родзинкою заходу «SKOVORODA_SCIENCE» категорії «Я – молодий науковець і цим пишаюся!» стало визначення номінації «Глядацька симпатія», яку учасники та глядачі визначали в онлайн-форматі. Усього проголосували 1149 осіб. За результатами глядацького голосування найбільше голосів набрали український мовно-літературний факультет імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка та природничий факультет з різницею лише у три голоси, розділивши таким чином навпіл перемогу в номінації. 

В ім’я науки, в ім’я миру та розвитку щиро вітаємо переможців, учасників і координаторів з наукової роботи факультетів ХНПУ ім. Г. С. Сковороди!


Посвята молодих науковців в аспіранти та докторанти 2020

16 вересня 2020 року у стінах Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбулася традиційна подія посвяти молодих науковців в аспіранти та докторанти.

Презентація

Урочисто посвяту було розпочато з привітального слова виконувача обов’язків ректора Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, д-р пед. наук, професора, член-кор. НАПН України Бойчука Юрія Дмитровича.

У заході брали участь

 • головиня ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, головиня правління ГО «Міжнародна фундація розвитку», керівниця групи «De mendacio veritas», докторка юридичних наук, доцентка Ващук Олеся Петрівна;
 • перша заступниця головині ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, кандидатка технічних наук, доцентка Деревягіна Наталія Іванівна;
 • заступниця головині ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, кандидатка економічних наук, доцентка Сімахова Анастасія Олексіївна;
 • головиня ради молодих учених при ХОДА, докторка економічних наук, професорка Мандич Олександра Валеріївна;
 • головиня ради молодих учених Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», кандидатка технічних наук, доцентка кафедри гідрогеології та інженерної геології Деревягіна Наталія Іванівна;
 • голова ради молодих учених, старший науковий співробітник відділу управління станом гірничого масиву Інституту фізики гірничих процесів Національної академії наук України Хорольський Андрій Олександрович;

Окремою опцією події стало нагородження Олесею Ващук переможців конкурсу есе «Моя академічна доброчесність», який проходив серед аспірантів університету з метою формування в здобувачів освіти компетентностей академічної культури, конкурентоспроможності в українському, європейському та міжнародному науковому просторі!


Конкурс наукових і науково-технічних проєктів «Наука для безпеки людини та суспільства»

Національний фонд досліджень України оголошує конкурс наукових і науково-технічних проєктів «Наука для безпеки людини та суспільства». Таке рішення прийняла наукова рада Фонду на своєму засіданні 11 травня 2020 р. Прийом заявок для участі в конкурсі розпочинається 15 травня і закінчується 15 червня 2020 року.


Премія імені Івана Виговського

Центр Міжнародного співробітництва та міжнародної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди звертає увагу професорсько-викладацького складу нашого Університету на пропозицію прийняти участь у наборі кандидатур на Головну премію та наукові стажування у Польщі за лінією Премії імені Івана Виговського, яка надійшла до Університету із Генерального консульства Республіки Польща в Україні.

КОМІТЕТ ПРЕМІЇ ІМ. ІВАНА ВИГОВСЬКОГО

оголошує набір кандидатур на Головну премію та наукові стажування

на 2020/21 навчальний рік

ПРЕМІЯ ІМЕНІ ІВАНА ВИГОВСЬКОГО

12-місячне науково-методичне перебування у шести польських університетах для кандидата в галузі гуманітарних наук та
СТАЖУВАННЯ ПРИ ПРЕМІЇ
4-місячне дослідницьке перебування в двох польських університетах для кандидатів у галузях

 • соціальні науки,
 • точні науки,
 • економічні науки,
 • технічні науки,
 • сільськогосподарські науки,
 •  бібліотекознавство

Програма фінансується солідарно 24 польськими університетами та науковими установами

Заявки, що містять опис заслуг і досягнень кандидата – від університетів, інститутів, організацій, установ, асоціацій тощо або приватних осіб, а також заявки самих претендентів на премію (за умови схвалення університетів, інститутів, установ або осіб, які мають довіру громадськості) просимо надсилатидоStudiumЕurоруWschodniej (Студії Східної Європи) до 15 лютого 2020 року на адресу: stypendia.studium@uw.edu.pl

1. ХАРАКТЕРИСТИКА

ПРЕМІЯ ІМ. ІВАНА ВИГОВСЬКОГО прагне вшанувати заслуги громадян України у розвитку науки, культури та громадського життя, формуванні та розвитку громадянського суспільства в Україні та побудові демократичної України – спрямованої на Європу, враховуючи кращі традиції колишньої Речі Посполитої та історичні, сучасні та майбутні стосунки України з Польщею та Європою.

Премія була заснована у 2014 році закладомСтудії Східної Європи Варшавського університету (ініціатор), найважливішими польськими університетами: Варшавський університет, Ягеллонський університет, Університет Міцкевича у Познані, Вроцлавський університет та чотири університети, розташовані уздовж східного польського кордону: Білостоцький університет, університет Марії Кюрі-Склодовськоїв Любліні, Католицький університет Любліна та Жешувськийуніверситет, а також Коледж Східної Європи у Вроцлаві та Національний інститут Оссолінських у Вроцлаві.

У наступні роки до премії приєдналися нові університети: Гірничо-металургійна академія в Кракові, Академія Леона Козмінського, CollegeofEurope, Академія образотворчих мистецтв у Кракові, Академія образотворчих мистецтв у Варшаві, CollegiumCivitas, Познанський політехнічний університет, Жешувськийполітехнічний університет, Варшавський політехнічний університет, Вроцлавський політехнічний університет, Варшавський університет природничих наук [дослівно: Головна школа сільського господарства], Вроцлавський економічний університет, Гданський університет, Лодзький університет, Краківський педагогічний університет, Краківський сільськогосподарський університет, Вармінсько-Мазурський університет.

Церемонія нагородження проводиться щорічно у Варшавському університеті 22 травня, в день ратифікації Сеймом акта Гадяцької унії між Річі Посполитої та Козацьким Військом Запорізьким у 1659 році.

Лауреат Премії, кандидат у галузі у широкому розумінні гуманітарнихнаук, отримує можливість щорічного наукового перебування в шести польських університетах, які відвідуються по черзі, де він може читати лекції на теми, пов'язані з історією чи сучасністю України та регіону, польсько-українськими відносинами, а також проводити власні архівні та дослідницькі роботи.

Стажування при премії дозволить українським дослідникам з вищезгаданих галузей навчатися протягом 4 місяців у двох польських університетах.

2. ВІДБІР КАНДИДАТІВ

 1. набір кандидатів на Премію розпочинається 1 грудня,
 2. кандидати на премію та стажування можуть бути подані до 15 лютого,
 3.  Комітет на спеціальній нараді приймає рішення про присудження премії та стажування,
 4. реалізація Премії починається в жовтні в рік нагородження.

3. ОБОВ'ЯЗКИ УНІВЕРСИТЕТУ

 1. стипендія – 3500 злотих чистими щомісяця (якщо лауреат або стажист має науковий ступінь хабілітованогодоктора [приблизно відповідає доктору наук] чи професора);
 2. – 2500 злотих чистими щомісяця (якщо лауреат або стажист має ступінь магістра або доктора [приблизно відповідає кандидату наук, доктору філософії]),
 3. дуже хороші умови проживання протягом усього періоду перебування в даному університеті,
 4. піклування / наукова допомогатьютораз галузі лауреата в кожному університеті,
 5.  книги видавництва приймаючих університетів з галузі лауреата,
 6. за бажанням, курс польської мови.

4. ОБОВ'ЯЗКИ ЛАУРЕАТА / СТАЖИСТА

 1. 2 місяці перебування в кожному університеті,
 2. виклад однієї публічної лекції та, можливо, шести лекційних курсів в інституті, де він буде афілійований (відповідно до рішення університету),
 3. звіт про перебування,
 4.  якщо результатом перебування стажиста в Польщі будуть публікації –обов’язком лауреата / стажистає розміщення в них інформації про премію.

РЕАЛІЗАТОР ПРОГРАМИ

(Студії Східної Європи Варшавський університет)
PałacPotockich, KrakowskiePrzedmieście 26/28, 00-927Warszawa
(Палац Потоцьких, Краківське передмістя 26/28, 00-927 Варшава)
Tel. 22 55 22 555, fax 22 55 22 222,

Збори членів наукової ради

26 листопада 2019 р. о 14.00 в залі засідань (вул. Алчевських, 29) відбулися збори членів наукової ради, на якому були завтерджені результати проміжного звіту проекту молодих учених, що фінансується за кошти держбюджету.

Тема НДР: Теоретико-методичні основи розробки технологій для відновлення опорно-рухового апарату і функціонального стану та профілактики травматизму представників різних вікових груп у фізичній культурі і спорті.

Керівник теми – канд. пед. наук, доц. Ільницька Г.С.

Науковий консультант – докт. наук з фіз.вих. та спорту, проф., зав. каф. олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму Козіна Ж.Л.

Мета науково-дослідної роботи: сформувати і методологічно обґрунтувати концепцію створення та застосування технологій інформаційного, педагогічного та медико-біологічного напрямків для відновлення функціонального стану і опорно-рухового апарату та профілактики травмитизму людей різних вікових та соціальних груп.

Об’єкт дослідження: процес гармонійного розвитку людини для створення бази для оптимкальногофункцінування організму, запобігання хвороб і травм, а також поліпшення процкесів відновлення працездатності після фізичних навантажень

Предмет дослідження: розробка теоретико-методичних основ створення та застосування технологій інформаційного, педагогічного та медико-біологічного напрямків для відновлення функціонального стану та опорно-рухового апарату та профілактики травмитизму людей різних вікових та соціальних груп.

Результати дослідження. Доведено, що розробка технологій для створення оптимальних умов для відновлення функціонального стану й опорно-рухового апарату та профілактики травмитизму людей різних вікових та соціальних груп повинна базуватись на основних положеннях та досягненнях фундаментальних і прикладних наук.

 

Визначено теоретичну концепцію функціональних рухів для поліпшення функціонального стану і опорно-рухового апарату та профілактики травмитизму людей різних вікових та соціальних груп. Функціональна терапія – це метод фізичної терапії, спрямований на відновлення втраченого або поліпшення патологічного процесу.

Розроблено алгоритм визначення індивідуальних особливостей паралімпійців з вадами зору в легкоатлетичному спринті та виявлено індивідуальні компенсаторні механізми зорової дисфункції на основі взаємозв'язку між нейродинамічними показниками та біомеханічними характеристиками бігу, а також визначено компенсаторні механізми, в яких є значущими не тільки показники кінестатичного аналізатору, але й типологічні властивості нервової системи.


Друга Сковородинівська академія молодих учених

23-25 жовтня в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди працювала ІІ Сковородинівська академія молодих учених. Учасниками стали 54 молодих науковці, серед яких були аспіранти, докторанти, викладачі закладів вищої освіти та вчителі загальноосвітніх шкіл із різних куточків України: Дніпро, Запоріжжя, Куп’янськ, Львів, Суми, Умань, Харків, Хмельницький та Чернігів.

Навчання в Сковородинівській академії молодих учених поєднувало теоретичні та практичні заняття. Тематика занять торкалась найбільш актуальних для молодих учених питань. Слухачі академії ознайомились із основними вимогами до написання дисертаційних досліджень, оволоділи практичними аспектами написання наукових статей, навчились складати бібліографічні посилання, обговорили провідні аспекти академічної доброчесності та захисту права на інтелектуальну власність, пройшли практикум з пошуку журналів у наукометричних базах Web of Science та Scopus та статистичної обробки результатів наукових досліджень, поглибили свої знання з наукової української та англійської мов, стали учасниками тренінгу з правил написання проектних заявок та майстер-класу «Перевернутий клас», дізнались про засоби електронного навчання та можливості освітніх онлайн-платформ, а на завершення навчились боротись з емоційним вигоранням.

Спікерами академії молодих учених були професори та доценти нашого університету, а також представники інших закладів освіти: Зеленська Л.Д. д. пед. н., проф.; Зуб С.С. д. фіз.-мат. н., проф.; Козіна Ж.Л. д. н. з фіз. вих. і спорту, проф.; Колгатін О. Г. д. пед. н., проф.; Ткаченко Л.П. д. пед. н., доц.; Худолій О.М. д. н. з фіз. вих. і спорту, проф.; Щебликіна Т.А. д. пед. н., проф.; Боярська-Хоменко А.В. канд. пед. н., доц.; Жванія Т.В. канд. психол. н., доц.; Коробкіна О.Г. дир. наук. бібліотеки; Крівобокова А.І. ред. центру інноваційної діяльності та трансферу технологій; Піддубна Н.В. канд. філол. н., доц.; Романовська О.І. зав. наук.-метод. відділом наук. бібліотеки; Собченко Т.М. канд. пед. наук, доц.; Трубчанінов М.А. канд. істор. н., доц.; Лерантович Е.Т. провідний фахівець з патентознавства (Національний технічний університет «ХПІ»); Меняйло В.І. канд. фіз.-мат. н., доц. (Запорізький національний університет).

Щовечора ми запрошували гостей нашого міста на пізнавальні екскурсії до екопарку, парку імені Т.Г. Шевченка та на прогулянку центральною частиною Харкова. Забезпечення цікавого та змістовного дозвілля взяла на себе д.п.н., проф. Перетяга Л.Є.

По завершенню навчання у Сковородинівській академії молодих учених усі учасники отримали сертифікати.

Але на цьому наша робота не завершується. У дистанційній формі ми працюємо з викладачами і вчителями, які виявили бажання пройти стажування та підвищення кваліфікації. Навчання у дистанційному режимі триватиме ще два місяці. Після написання та захисту підсумкової кваліфікаційної роботи учасники отримають свідоцтва про підвищення кваліфікації та стажування.

Щиро дякуємо всім спікерам, які прийняли участь у роботі академії молодих учених, поділились своїми знаннями і досвідом з молодими науковцями, відповідали на їхні питання, надавали індивідуальні консультації, а також власним  прикладом надихали до наукової роботи.

Організаційний комітет вже готується до проведення ІІІ Сковородинівської академії молодих учених, програма якої буде не менш насиченою та цікавою!!! Чекаємо на нові зустрічі!!!

З повагою,
Боярська-Хоменко А.В. к.п.н., доц. кафедри
історії педагогіки і порівняльної педагогіки

Урочиста зустріч докторантів першого року навчання та керівництва університету

18 вересня 2019 року відбулася урочиста зустріч докторантів першого року навчання та керівництва університету

 Міжнародна наукова конференція «ХАРКІВПОЗНАНЬ: СПІЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ ПРОТЯГОМ СТОЛІТЬ»


9 листопада 2018 року

ОСІННЯ ШКОЛА СКОВОРОДИНІВСЬКОЇ АКАДЕМІЇ МОЛОДИХ УЧЕНИХ


17-19 жовтня 2018 року

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ Г. С. СКОВОРОДИ

ОСІННЯ ШКОЛА СКОВОРОДИНІВСЬКОЇ АКАДЕМІЇ МОЛОДИХ УЧЕНИХ


Наукові Пікніки-2018

У «гуманітаріїв» наукове життя бурхливо триває та постійно розвивається. Тому Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди зібрав блискучу команду науковців-практиків, які з радістю долучилися до когорти найактивніших експериментаторів нашого чудового міста на VIII Наукових пiкнiках.

Представники природничого факультету, анатоми, допомагали визначити природний біоритмологічний тип, а простіше хто Ви: сова, жайворонок або …) А також прямо на події проводили функціональну діагностику систем організму.

Факультет фізичного виховання і спорту поділився технологіями розвитку новонароджених, дітей, що ходять до садочку та школярів. У відвідувачів була унікальна можливість поспілкуватись саме з авторкою розробок, що довели свою дієвість та перевірені роками в приватних садочках та сімейних клубах.

Справжні польові археологи-науковці історичного факультету допомагали зануритись в атмосферу давніх віків, розповідали про наукові методи визначення приналежності археологічних знахідок до тієї чи іншої історичної епохи.

Музей іграшки факультету дошкільної освіти презентував колекції шкідливих та корисних іграшок, які гості могли побачити на власні очі, поторкати, щоб у подальшому уникати небезпечних екземплярів. Був майстер-клас, на якому власноруч відвідувачі виготовляли іграшку-оберіг, а щасливчику випала можливість зробити такий оберіг у вигляді знака безкінечності, символу цьогорічних «Наукових пікніків».

Привабливими «родзинками» локації ХНПУ імені Г.С.Сковороди були ростові ляльки та фотозона, яку допоміг зібрати наш центр Українського козацтва.

Бути координатором на події вiд унiверситету надали честь Тренiнговому центру соціального та професійного розвитку.

Імена безпосередніх учасників від ХНПУ імені Г.С.Сковороди на «8 Наукових пікніках»: Колода Володимир Васильович, Сировацький Володимир Петрович, Козіна Жаннета Леонідівна, Прокопенко Андрій Іванович, Прокопенко Ірина Андріївна, Коц Віталій Павлович, Коц Сюзанна Миколаївна, Тарарак Наталія Григорівна, Перетяга Людмила Євгенівна, Давидова Марина Олександрівна, Доля Юлія Володимирівна, Ларіна Ірина Олександрівна, Шевченко Надія Олександрівна, Кордубан Марина Валеріївна, Волковий В’ячеслав Олексійович та чудові студенти факультетів дошкільної освіти й природничого.

Дякуємо всім, хто допомагав в організації участі нашої команди, а також організаторам «8 Наукових пікніків» за цікаву ідею, професійне втілення та щиру турботу. Усі задоволені: науковці-практики – можливістю продемонструвати прикладний аспект своїх досліджень, відвідувачі – нагодою доторкнутись до науки й відчути, яка вона цікава та захоплююча.

Прокопенко І.А. керівник ТЦ СПРЛ


 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.