Науково-дослідна діяльність на історичному факультеті

Науково-дослідна робота є необхідним складником діяльності науково-педагогічних працівників та студентів історичного факультету. Основними завданнями проведення наукових досліджень є подальший розвиток історичної думки, збагачення навчального процесу результатами новітніх наукових досліджень, практичне ознайомлення студентів із результатами дослідної роботи та залучення їх до цієї роботи, підвищення кваліфікації викладачів, підготовка науково-педагогічних кадрів, дослідження проблем науково-методичного характеру, підготовка підручників і навчальних посібників і т.д.

         Професорсько-викладацький колектив історичного факультету нараховує 10 доктори історичних наук, 8 професорів, 25 доцентів, 28 кандидата наук, 3 викладач.  На базі кафедр історії України, всесвітньої історії та філософії діє аспірантура (спеціальність 032 «Історія та археологія», 033 «Філософія»).

На історичному факультеті проводяться конференції  факультетського, міжфакультетського, міжуніверситетського та міжнародного форматів, зокрема, учнівсько-студентська наукова конференція «XVІ Козацькі читання», яка приурочена до Дня Захисника України та Дня Українського козацтва; учнівсько-студентська наукова конференція «Актуальні питання історичного розвитку України і світу очима молоді»; Всеукраїнська науково-практична конференція «Під знаком Григорія Сковороди. Зоряний час української культури» на базі Інститута Григорія Сковороди при Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди; низка міжнародних науково-практичних конференцій «Освіта і доля нації», «Сучасна школа: тенденції розвитку і рефлексія досвіду»;  «Краєзнавство і учитель»,  «Сходознавство. Актуальність та перспективи».

Факультет виступає і співорганізатором  багатьох конференцій, зокрема, з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна у міжнародній конференції молодих вчених  «Каразінські читання»,  «Слобожанські читання», де одна із секцій «Історія освіти Слобожанщини» проходить на базі історичного факультету, всеукраїнської науково-практичної конференції «Яворницькі читання» разом із історичним факультетом ДНУ, науково-практичної конференції «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства та суспільствознавчих дисциплін» у співорганізаторстві з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», установою адукацыі «Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П.М. Машэрава», Кіровоградським державним педагогічним університетом імені Володимира Винниченка, Київським університетом імені Бориса Грінченка.

Особливу увагу адміністрація та викладачі історичного факультету приділяють науковій роботі студентів. На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди працює Студентське наукове товариство, члени якого приймають участь у наукових проблемних групах, круглих столах, семінарах, підготовці наукових публікацій, у всеукраїнських і міжнародних олімпіадах і конкурсах наукових робіт, конференціях, стажуванні у закордонних університетах тощо. Це сприяє формуванню умов для розкриття наукового та творчого потенціалу студентів факультету; допомагає у забезпеченні глибокого вивчення і освоєння дисциплін навчального плану; заохочує та залучає студентів до участі у науковому житті університету; сприяє пошуку та підтримці талановитих дослідників серед студентів факультету, а також підвищенню якості фахової підготовки та кваліфікаційного рівня майбутніх фахівців. Важливим складником студентської наукової роботи є діяльність студентських наукових гуртків, які працюють на кожній кафедрі факультету.  Їх діяльність сприяє оволодінню спеціальністю, розширенню теоретичного кругозору і наукової ерудиції майбутніх істориків, ознайомленню студентів зі станом розроблення наукових проблем у галузі історичної науки, формуванню здібностей застосовувати теоретичні знання в практичній діяльності, формуванню у студентів навичок ведення наукових дискусій тощо.

На історичному факультеті діють 2 клуби (клуб військової історії «Шерман», дискусійний клуб «Толерант») 5 гуртків («Історіографічний гурток», «Правознавець», «Мандрівник», «Сходознавець», гурток ораторського мистецтва).

Ще зі студентської лави здобувачі вищої освіти долучаються до написання наукових статей, беруть участь у різноманітних наукових конференція, олімпіадах та конкурсах наукових робіт, в яких неодноразово займали призові місця. Чимало випускників факультету стали науковцями. Кандидатські дисертації вже захистили 20 випускників нашого факультету, ще декілька – завершують роботу над дослідженнями.

Студенти та аспірант беруть участь у багатьох міжнародних освітньо-наукових програмах, зокрема, у науково-дидактичному стажуванні Програми молодих науковців від «Студіум Східної Європи» Варшавського університету (на базі Краківського педагогічного університету ім. Національної комісії); наукових семінарах кафедри історії ХІХ століття Краківського педагогічного університету ім. Національної комісії; міжнародному круглому столі 9 жовтня 2020 р. «Варшавська битва 1920 р. на тлі польсько-українських відносин» (організатор: «Центр дослідження і популяризації польської спадщини на Слобожанщині» та Генеральне консульствоРеспубліки Польща у Харкові); лекціях та семінарі-робітні «Голодомор як геноцид в українському та світовому контексті»14 листопада 2020 р. тощо.

Протягом тривалого часу викладачі історичного факультету приймають  участь у багатьох грантових проектах: у проекті на базі Варшавського Університету (Республіка Польща), у гранті на участь в ASEEES-MAGSummer Convention фонд «Відродження», наукових стажуваннях в Massachusetts Institute of Technology (США), Research grant Canadian Institute of Ukrainian Studies (CIUS) from the Dr. Ivan Iwanciw and Dr. Myroslawa Mysko-Iwanciw Endowment Fund, University of Alberta, Канада у дослідженні проблеми «Features of students’ self-presentation in 1920s-30s Soviet Ukraine in letters to authorities» (2020 р.); у стипендійному гранті Canadian Institute of Ukrainian Studies (CIUS), University of Alberta, Канада, 2020–2021 рр., стажуванні в 2020 році в Берлінському університеті, в рамках угоди про співпрацю с Польським Товариством педагогіки філософічної імені Броніслава Ф. Трентовського (TPF) тощо.

У рамках підписання угод про співробітництво історичний факультет  співпрацює з Університетом Казимира Великого, Поморською академією, Варшавським Університетом фінансів та управління, Вроцлавським Університетом (Республіка Польща), з Телавським державним педагогічним університетом  імені Я. Гогебашвіллі (Грузія).


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.