В першій чверті ХХ століття освіта витримала багато випробувань. Так, 1917-20 роки стали дуже тяжкими для Харкова: революційні події, війни, руйнація суспільно-політичних відносин залишили тяжкий слід. Але підготовка вчителів не переривалась навіть за таких обставин.
В 1919 роціі нститут шляхетних дівчат припинив діяльність, викладачі та студентки виїхали в еміграцію до Югославії. Вищі педагогічні курси залишились в Харкові. В тому ж році їм було присвоєно імяГ.С.Сковороди. Працювали тут здебільшого викладачі та науковці з дореволюційним досвідом, в скрутних умовах розрухи здійснюючи підготовку вчителів.
В 1921 році на базі Харківського класичного Університету, під час кампанії реорганізації університетів був створений Харківський інститут народної освіти.
ХІНО мав три факультети:
Педагогічні курси увійшли до його складу також. Інститут невдовзі став одним з провідних в освітньої галузі України. Щодо організації навчально-педагогічної роботи, слід зазначити, що в інститутах народної освіти були створені самостійні наукові структури — науково-дослідні кафедри. У 1924/25 навчальному роцы при ХІНО існувало 16 науково-дослідних кафедр. Іх очолювали відомі українські вчені. Так, науково-дослідну кафедру фізики очолював Д. А. Рожанський, науково-дослідну кафедру історії України — Д. І. Багалій. У 1930 році в ХІНО навчалося понад 9000 студентів. Незважаючи на велику кількість студентів та викладачів в ХІНО, були і проблеми.
Впровадження нових ідей з викладання, опанування нових галузей науки здійснювалось в цей період часто непродумано, на швидкоруч. Політичні кампанії, які проводились в галузі освіти також не сприяли її гармонійному розвитку. Майже десятиліття відбувався пошук нових форм роботи. І чергова хвиля реформ освіти вирішила долю Харківського інституту народної освіти.
У 1932–1933 роках на базі Інституту Народної Освіти, Інституту Народного Господарства та фахівців інших інститутів було відновлено ХДУ у вигляді класичного університету.
Галерея:
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.