Шляхами Г. Сковороди

В Україні на державному рівні відзначатимуть 300-річчя з дня народження філософа, а 2022 рік офіційно проголошений роком Григорія Сковороди.

Студенти кафедри образотворчого мистецтва натхненно й плідно готувалися до цієї знаменної дати і разом з викладачами планували провести виставку студентських робіт в музеях Харкова й області. Проте ворог втрутився в наші плани і знищив одну із справжніх святинь нашого краю, позбавивши художників, натхненних генієм Сковороди, можливості експонувати свої твори в такому благословенному місці – у музеї великого українського філософа.

Живопис

Канделакі Таісія. «Не равное всєм равенство», 2020, полотно, олія, 60х70. Науковий керівник – проф. Т. Паньок.

Канделакі Таісія. «Шляхами Г. Сковороди», 2021, полотно, олія, 100х80. Науковий керівник – проф. Т. Паньок.

Демченко Світлана. «Сад Сковороди», 2020, полотно, олія, 60х50. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Меланко Ольга. «Портрет Григорія Сковороди в яблуневому саду», 2021, полотно, олія, 60х80. Науковий керівник – доц. Д. Чаус.

Мараховська Олена. «Портрет Г. С. Сковороди», 2021, полотно, олія, 100х80. Науковий керівник – проф. Т. Паньок.

Бреславець Дар'я. «Народження Г. Сковороди в с. Чорнухи», полотно, олія, 80х60. Науковий керівник – проф. Т. Паньок.

Веліченко Анна. «Селище Чорнухи, Полтавської області», 2021, полотно, олія, 70х80. Науковий керівник – ст. викл. М. Азаркіна.

Паньок Тетяна, проф. кафедри образотворчого мистецтва. «Дуб Г. Сковороди», 2007, полотно, олія, 70х60.

Графіка

Нехаєнко Маріанна. «Світ ловив мене, але не співмав», 2021, папір, друк, 40х60.

Зінченко Катерина. «Дерево життя Г. С. Сковороди», 2021, офорт (травлений штрих), 40х40. Науковий керівник – доц. Л. Лісунова.

Гадада Юлія. «Байки Харківські», 2019, офорт (акватинта) 50х50. Науковий керівник – доц. Л. Лісунова.

Солдатенко Ірина. «Дуб Г. Сковороди», 2021, папір, авторська графічна техніка, 70х70. Науковий керівник – доц. П. Моценко.

Умірзакова Кароліна. «Пісенний світ Г. Сковороди», триптих папір, олівець, чорна ручка, вугілля, 32×42. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Глушич Лариса. «Байки Г. Сковороди», 2021, ліногравюра, авторська техніка, 30х50. Науковий керівник – проф. Т. Паньок.

Молчанова Марія. «Всякому місту звичай і права», 2021, папір, техніка виконання змішана (туш, перо, пастель), 50х70 см. Науковий керівник – доц. П. Моценко.

Девяніна Марія. «Сюжетно-тематична композиція за мотивами творів Г. С. Сковороди», 2021, творчий малюнок, акварель, гуаш, 35 x 80. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Романова Тетяна. «Духовні стежки Г. Сковороди», 2020, папір, акварель, 100х70. Науковий керівник – ст. викл. М. Азаркіна.

Куксіна Анастасія. Байки Сковороди. Книжка, флет-дизайн. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Людмила Лісунова, доц. кафедри образотворчого мистецтва. «Заповіт Г. Сковороди», 2019, офорт

Фуат Акденізлі, проф. факультету образотворчого мистецтва Університету дев’ятого вересня, Ізмір. Туреччина. «Шана Г. Сковороді!», 2021, ліногравюра, 20х30.

Мелешко Юлія. «Байки Сковороди», 2021, комп’ютерна графіка, 30х50. Науковий керівник – доц. Н. Чен.

Гарагата Альона. «З усіх утрат втрата часу найтяжча». Комп’ютерна графіка, 2021. Науковий керівник – викл. Макаренко В. П.

Ісіченко Валерія. «Світ Г. Сковороди», папір, витинанка, 40х60.

Кришталь Дар’я. «Байки сковороди. Бджола», 2021, папір, авторська техніка, 30х40. Науковий керівник – доц. Д. Чаус.

Сільченко Євгенія. «Філософія та мандри Г. Сковороди». Авторська графіка, 2021. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Декоративне мистецтво

Колаєва Олександра. «Стежками Г. Сковороди» 40х50 та 50х70, холодний батик. Науковий керівник – доц. Н. Чєн.

Сітнік Ірина. Декоративне панно «Портрет філософа Г. С. Сковороди» присвячене 300-річчю з дня народження Г. С. Сковороди, 2021 гуаш, підлаковий розпис. Науковий керівник – доц. Л. Лісунова

Іванців Ірина. Рельєф, «Світ Г. Сковороди», 2021, дерево, художнє різьблення, липа, 2.80 х 2.50. Науковий керівник – доц. П. Моценко.

Асадулова Малейко. «Музика Г. Сковороди», 2021, полотно, акріл, авторська вишивка. Науковий керівник – доц. А. Алтухова.

Шам Маргарита. «Філософія Сковороди», 2021, d40 см., d35 см. Петриківський розпис, дерево, гуашь (підлаковий розпис). Науковий керівник – доц. Л. Лісунова.

Миронюк Оксана. «Байки Харківські. Г. Сковороди», 2021, Петриківський розпис, Поліграфічна продукція. Науковий керівник – доц. Л. Лісунова.

У ніч проти 7 травня 2022 р. окупанти ракетою знищили Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, що розташований у садибі Ковалинських (сел. Сковородинівка в Харківській області).

Сама будівля музею була пам'яткою національного значення, адже у маєтку Ковалинських у XVIII столітті проживав український філософ, педагог, письменник і поет Григорій Савич Сковорода.  І саме в селі Сковородинівка (до 1922 року Пан-Іванівка), неподалік від знищеної будівлі, слобожанський Сократ і був похований.

У 1972 році на території маєтку відкрито Національний літературно-меморіальний комплекс Г. С. Сковороди — будинок-музей, де зберігалися особисті речі Григорія Савича, книжки, картини, документи, та унікальний парк з його особливою аурою. Багато вчених спеціально приїжджали, щоб вивчати унікальні артефакти, пов’язані з особистістю філософа, подивитися на унікальну скрипку, якої торкалися руки Сковороди – мислителя й митця універсального типу.

Незважаючи на військові дії, постійні обстріли й значні руйнування Харківщини, ми зібрали фото наших робіт та організували онлайн-виставку.

А після закінчення війни, за згодою працівників музею, ми подаруємо ці картини музею на знак нашої шани, якої достойний великий український мислитель і митець.

Паньок Т.В.,
канд. мистецтвознавства,