Український культурний центр

Діяльність Українського культурного центру в умовах воєнного часу 

Український культурний центр відкрили 9 листопада 2015 р. на базі кабінету української етнографії, який було започатковано із заснуванням факультету української мови і літератури в ХДПІ ім. Г.С. Сковороди (1988). 

Відкриття Центру приурочили до Дня української писемності і мови, ініціатором створення Центру є кафедра українознавства і лінгводидактики. Основним експозиційним фондом Центру стали колекції українських вишитих рушників та сорочок, давнього народного одягу, хатнього начиння. Директоркою Центру є канд. філол. наук, доцент Марцин Світлана Олександрівна, яка багато зусиль й енергії доклала для збереження народних артефактів, їхній паспортизації, створенню живої атмосфери, проведенню різноманітних культурницьких та просвітницьких заходів у Центрі.

Від часу започаткування на факультеті етнографічного кабінету експозиція предметів українського побуту постійно збільшувалася завдяки етнографічним раритетам, наданим викладачами факультету й усіма зацікавленими в збереженні української старовини. На сьогодні в Українському культурному центрі зберігається велика експозиція унікальних, привезених з усіх регіонів України предметів народного вжитку, що датовані ХVІІІ–ХХ століттями. Це й предмети, які використовували в процесі виготовлення тканини на Харківщині, Полтавщині, Житомирщині (ткацькі верстати та їхні елементи); вироби з дерева, які побутували в домашньому господарстві: ступа, ночви, пічна діжа, маслобійка, бочка, скриня та ін. У музейному реєстрі є жіночий та чоловічий українські національні костюми ХІХ ст., велика кількість українських вишитих рушників і сорочок, старовинний домашній посуд і традиційні українські вироби зі скла, фаянсу, фарфору. Також представлені численні зразки великодніх писанок з усієї України. Оригінальний орнамент писанок, цих християнських символів життя й воскресіння, чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією кольору. 

В Українському культурному центрі відтворено куточок традиційної української хати з піччю та хатнім начинням. У старих макитрах, глечиках, мисках та полумисках, чавунах, прасках, свічниках, гасових лампах зберігається пам’ять роду й народу. Усе це дозволяє наочно ознайомитися з обрядами, звичаями, традиціями українського народу, особливостями народного побуту.

Окрім історичної та естетичної спрямованості Центр виконує пізнавальну й виховну функцію. Тут проводяться заняття, на яких можна показати предмети, що згадуються в багатьох творах художньої літератури; також ці експонати дають можливість викладачам народознавчих дисциплін проілюструвати теоретичний виклад зразками української народної культури.

 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.