Український культурний центр

Діяльність Українського культурного центру в умовах воєнного часу 

Український культурний центр відкрили 9 листопада 2015 р. на базі кабінету української етнографії, який було започатковано із заснуванням факультету української мови і літератури в ХДПІ ім. Г.С. Сковороди (1988). 

Відкриття Центру приурочили до Дня української писемності і мови, ініціатором створення Центру є кафедра українознавства і лінгводидактики. Основним експозиційним фондом Центру стали колекції українських вишитих рушників та сорочок, давнього народного одягу, хатнього начиння. Директоркою Центру є канд. філол. наук, доцент Марцин Світлана Олександрівна, яка багато зусиль й енергії доклала для збереження народних артефактів, їхній паспортизації, створенню живої атмосфери, проведенню різноманітних культурницьких та просвітницьких заходів у Центрі.

Від часу започаткування на факультеті етнографічного кабінету експозиція предметів українського побуту постійно збільшувалася завдяки етнографічним раритетам, наданим викладачами факультету й усіма зацікавленими в збереженні української старовини. На сьогодні в Українському культурному центрі зберігається велика експозиція унікальних, привезених з усіх регіонів України предметів народного вжитку, що датовані ХVІІІ–ХХ століттями. Це й предмети, які використовували в процесі виготовлення тканини на Харківщині, Полтавщині, Житомирщині (ткацькі верстати та їхні елементи); вироби з дерева, які побутували в домашньому господарстві: ступа, ночви, пічна діжа, маслобійка, бочка, скриня та ін. У музейному реєстрі є жіночий та чоловічий українські національні костюми ХІХ ст., велика кількість українських вишитих рушників і сорочок, старовинний домашній посуд і традиційні українські вироби зі скла, фаянсу, фарфору. Також представлені численні зразки великодніх писанок з усієї України. Оригінальний орнамент писанок, цих християнських символів життя й воскресіння, чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією кольору. 

В Українському культурному центрі відтворено куточок традиційної української хати з піччю та хатнім начинням. У старих макитрах, глечиках, мисках та полумисках, чавунах, прасках, свічниках, гасових лампах зберігається пам’ять роду й народу. Усе це дозволяє наочно ознайомитися з обрядами, звичаями, традиціями українського народу, особливостями народного побуту.

Окрім історичної та естетичної спрямованості Центр виконує пізнавальну й виховну функцію. Тут проводяться заняття, на яких можна показати предмети, що згадуються в багатьох творах художньої літератури; також ці експонати дають можливість викладачам народознавчих дисциплін проілюструвати теоретичний виклад зразками української народної культури.

14 травня 2024 року у рамках роботи Українського культурного центру ХНПУ імені Г.С. Сковороди канд. філол. наук, доцент кафедри українознавства і лінгводидактики імені професора О.Г. Муромцевої Марцин Світлана Олександрівна підготувала і провела захід до Дня вишиванки на базі Основ’янського та Індустріального районних відділів філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області. З метою національно-патріотичного виховання до участі в заході були залучені працівники та суб’єкти пробації, зокрема й засуджені за колабораційну діяльність.

Під час заходу Марцин Світлана Олександрівна розповіла про історію вишиванки, її створення та символіку орнаментів і кольорів. Гості заходу ще раз переконалися, що вишиванка — це не просто національний одяг українців, а й символ української культури, єдності, традицій, духовності та національної гордості, що вона здавна вважається потужним оберегом, який охороняє людину від негативних впливів та забезпечує її благополуччя, а кожен візерунок, кожен орнамент має свою символіку та значення.

21 грудня 2023 року відбулася гостьова лекція доктора філологічних наук, професора Маленко Олени Олегівни на тему: "Комунікативні гнучкі навички: формування в системі компетентнісно орієнтованої освіти" для студентів 5 курсу заочної форми навчання. Під час лекції Олена Олегівна поділилася методами формування гнучких навичок на уроках української мови та дала поради, як краще формувати комунікативні навички в учнів.

18 грудня 2023 року відбулася гостьова лекція Савченко Оксани Михайлівни на тему: "Автентичні джерела сучасної української нашийної прикраси". Оксана Михайлівна поділилася із студентами та запрошеними викладачами факультету історією назв нашийних прикрас та їх створення.

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.