Діяльність Українського культурного центру в умовах воєнного часу
Український культурний центр відкрили 9 листопада 2015 р. на базі кабінету української етнографії, який було започатковано із заснуванням факультету української мови і літератури в ХДПІ ім. Г.С. Сковороди (1988).
Відкриття Центру приурочили до Дня української писемності і мови, ініціатором створення Центру є кафедра українознавства і лінгводидактики. Основним експозиційним фондом Центру стали колекції українських вишитих рушників та сорочок, давнього народного одягу, хатнього начиння. Директоркою Центру є канд. філол. наук, доцент Марцин Світлана Олександрівна, яка багато зусиль й енергії доклала для збереження народних артефактів, їхній паспортизації, створенню живої атмосфери, проведенню різноманітних культурницьких та просвітницьких заходів у Центрі.
Від часу започаткування на факультеті етнографічного кабінету експозиція предметів українського побуту постійно збільшувалася завдяки етнографічним раритетам, наданим викладачами факультету й усіма зацікавленими в збереженні української старовини. На сьогодні в Українському культурному центрі зберігається велика експозиція унікальних, привезених з усіх регіонів України предметів народного вжитку, що датовані ХVІІІ–ХХ століттями. Це й предмети, які використовували в процесі виготовлення тканини на Харківщині, Полтавщині, Житомирщині (ткацькі верстати та їхні елементи); вироби з дерева, які побутували в домашньому господарстві: ступа, ночви, пічна діжа, маслобійка, бочка, скриня та ін. У музейному реєстрі є жіночий та чоловічий українські національні костюми ХІХ ст., велика кількість українських вишитих рушників і сорочок, старовинний домашній посуд і традиційні українські вироби зі скла, фаянсу, фарфору. Також представлені численні зразки великодніх писанок з усієї України. Оригінальний орнамент писанок, цих християнських символів життя й воскресіння, чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією кольору.
В Українському культурному центрі відтворено куточок традиційної української хати з піччю та хатнім начинням. У старих макитрах, глечиках, мисках та полумисках, чавунах, прасках, свічниках, гасових лампах зберігається пам’ять роду й народу. Усе це дозволяє наочно ознайомитися з обрядами, звичаями, традиціями українського народу, особливостями народного побуту.
Окрім історичної та естетичної спрямованості Центр виконує пізнавальну й виховну функцію. Тут проводяться заняття, на яких можна показати предмети, що згадуються в багатьох творах художньої літератури; також ці експонати дають можливість викладачам народознавчих дисциплін проілюструвати теоретичний виклад зразками української народної культури.
14 травня 2024 року у рамках роботи Українського культурного центру ХНПУ імені Г.С. Сковороди канд. філол. наук, доцент кафедри українознавства і лінгводидактики імені професора О.Г. Муромцевої Марцин Світлана Олександрівна підготувала і провела захід до Дня вишиванки на базі Основ’янського та Індустріального районних відділів філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області. З метою національно-патріотичного виховання до участі в заході були залучені працівники та суб’єкти пробації, зокрема й засуджені за колабораційну діяльність.
Під час заходу Марцин Світлана Олександрівна розповіла про історію вишиванки, її створення та символіку орнаментів і кольорів. Гості заходу ще раз переконалися, що вишиванка — це не просто національний одяг українців, а й символ української культури, єдності, традицій, духовності та національної гордості, що вона здавна вважається потужним оберегом, який охороняє людину від негативних впливів та забезпечує її благополуччя, а кожен візерунок, кожен орнамент має свою символіку та значення.
21 грудня 2023 року відбулася гостьова лекція доктора філологічних наук, професора Маленко Олени Олегівни на тему: "Комунікативні гнучкі навички: формування в системі компетентнісно орієнтованої освіти" для студентів 5 курсу заочної форми навчання. Під час лекції Олена Олегівна поділилася методами формування гнучких навичок на уроках української мови та дала поради, як краще формувати комунікативні навички в учнів.
18 грудня 2023 року відбулася гостьова лекція Савченко Оксани Михайлівни на тему: "Автентичні джерела сучасної української нашийної прикраси". Оксана Михайлівна поділилася із студентами та запрошеними викладачами факультету історією назв нашийних прикрас та їх створення.
вул. Валентинівська, 2,
корп. А, к. 215
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.