Іранський культурний центр

Іранський культурний центр було засновано в 2004 році під патронатом Посольства Ісламської Республіки Іран та за ініціативою С.Г. Гіяї, старшого викладача перської мови кафедри східних мов Харківського педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

З 2011 року роботою Центру керує викладач перської мови Олена Сергіївна Завгородня. Основними напрямками роботи центру є організація культурних, наукових та виховних заходів; ознайомлення студентів університету та усіх бажаючих з культурою, мовою та літературою Ірану; співпраця в освітній сфері з університетами України та Ірану, участь студентів у різноманітних міжнародних освітніх програмах поглибленого вивчення перської мови, програмах обміну студентів та викладачів (“Доуре-є Данешафзаі-є Забан ва Адабіят-е Фарсі” / Фонд “Сааді”); сприяння розвитку добросусідських відносин між Україною та Ісламською Республікою Іран.

В Центрі є бібліотека художньої, довідкової, наукової і країнознавчої літератури, яка доступна всім, хто цікавиться інформацією про Іран та вивчає перську мову, літературу та культуру.

На базі Центру проводяться зустрічі студентів нашого університету з іранськими студентами та бізнесменами з метою культурного обміну, мовної практики, обговорення перспектив роботи і працевлаштування в Україні та Ірані, влаштовуються культурні заходи, присвячені національним іранським святам Мехреган, Шаб-е Яльда та ін., щорічний святковий концерт, присвячений іранському новому року “Ноуруз”, літературні вечори поезії класиків перської літератури, зокрема, Джалаледдіна Румі, Омара Хайяма, Хафіза, Фірдоусі.  

З метою популяризації перської мови та культури Ірану в Центрі відбувається проведення циклу публічних лекцій з географії, політичного устрою, культури, релігії та освіти Ірану, майстер-класів з каліграфії; демонстрація фільмів іранського кінематографа. В рамках виховної роботи організуються екскурсії до Кримсько-татарської мечеті у місті Харкові.

Центр проводить профорієнтаційну роботу: приймає участь в загально-університетських профорієнтаційних заходах та проводить майстер-класи і презентації з метою знайомства школярів та абітурієнтів з перською мовою та культурою Ірану.

Іранський культурний центр плідно співпрацює з іншими культурно-освітніми організаціями нашого міста, долучається до різноманітних заходів, пов’язаних з основною діяльністю Центру, та знайомить студентів, що вивчають перську мову, з видатними іранськими особистостями сучасності.

Серед важливих подій, під час яких Олена Сергіївна Завгородня виступала перекладачем для іранських гостей, слід зазначити такі заходи: майстер-класи всесвітньо відомого іранського кінорежисера Расула Садр Амелі “Від ідеї до сценарію” в рамках Міжнародного дитячого телевізійного кінофестивалю “Дитятко” (2013 р.); майстер-класи сучасного іранського скульптора Фаршіда Елішаї Сайяда “Портрет Анахіти” (2016 р.); лекції доктора філософії Саната Басама “Історія перської мови та літератури класичного періоду” (2017 р.); презентації та майстер-класи сучасної іранської дизайнерки Паріси Ташакорі в рамках програми 10-ої Міжнародної Триєнале  екологічного плакату «4-й Блок» (2018 р.).

Перспективними напрямами роботи Центру є надання додаткових послуг, а саме: розробка лекцій на замовлення щодо специфіки Ірану (державне управління в ІРІ; історія освіти в ІРІ тощо); розробка та експертиза навчальних програм з викладання перської мови для непрофільних навчальних закладів, курсів, гуртків тощо; надання перекладацьких послуг силами студентів-волонтерів 4-5 курсів; організація курсів з вивчення перської мови та культури; створення на базі Іранського культурного центру літньої “Школи сходознавства” із залученням у якості викладачів та вожатих студентів 3 курсу; організація курсів підвищення кваліфікації з перської мови для викладачів-іраністів.

 Завгородня Олена Сергіївна

61168,  м. Харків, вул. Валентинівська, 2, кор. В, к. 505,
тел.(0572)68-61-74
e-mail:

Завгородня Олена Сергіївна

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.