Навчально-методичний центр факультету історії і права

Оголошення

14 листопада 2024 р. (четвер) на факультеті історії і права в онлайн-режимі відбулася XVІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії».

          З привітальними промовами до учасників цього наукового заходу звернулися проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна; декан факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Людмила Зеленська; доктор габілітований, професор Роман Томашевський (Поморський університет у Слупську).

До програми пленарного засідання увійшли три доповіді: доктора Макса Лонга (Коледж Ісуса, Кембриджський університет, Велика Британія); професора, доктора габілітованого Романа Томашевського (Поморський університет в Слупську, Республіка Польща); доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри освітології та інноваційної педагогіки, декана факультету історії і права ХНПУ імені Г.С.Сковороди Людмили Зеленської. Зокрема, було охарактеризовано сучасні підходи до використання засобів навчання у закладах середньої освіти і розглянуто вплив історії шкільництва на формування локальної освітньої ідентичності. Доповіді викликали жвавий інтерес в аудиторії, спричинили численні питання та жваве обговорення заявленої проблематики.

          Пленарне засідання було поєднане з презентацією Матеріалів XV науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії» (Харків, 23 листопада 2023 р.) / за ред. Людмили Зеленської, Сергія Сєрякова, Тотраза Місостова. Харків: ХНПУ імені Г. С. Сковороди, 2024. 150 с.

          Під час конференції працювали чотири тематичні секції:

          1. Традиційні підходи та інноваційні методи у викладанні історії та географії (модератор – Тотраз Місостов, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії, керівник навчально-методичного центру факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди);

2. Національно-патріотичне виховання у процесі викладання правознавства та громадянської освіти (модератор – Олександр Олійник, кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди);

3. Використання інноваційних цифрових інструментів в освітньому процесі: поточний стан та перспективи (модератор Лариса Ямпольська, кандидат історичних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри всесвітньої історії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди);

4. Вища школа та актуальні проблеми розвитку вітчизняної системи освіти: нові виклики та реалії (модератор – Микола Трубчанінов, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди).

Тематика доповідей стосувалася широкого кола питань. Під час роботи Секції 1 розглядалися окремі історичні етапи розвитку методики викладання історії, висвітлювався досвід використання традиційних та інноваційних методів для розвитку критичного мислення учнів на уроках географії, обговорювалися питання історії релігії та церкви як складової підготовки вчителя історії тощо. Учасниками Секції 2 було висвітлено проблеми громадянського виховання так званого «четвертого покоління», усвідомлення учнями правового значення терміну «перша леді» та його значення в суспільстві, проаналізовані виклики та перспективи національно-патріотичного виховання учнів на уроках громадянської освіти, особливості проведення уроків в форматі дебатів тощо. Під час засідань Секції 3 та Секції 4 розглядалися питання впровадження в освітній процес різних інноваційних технологій та цифрових інструментів, аналізувалося значення інтерактивних навчальних платформ, роль історичної освіти на деокупованих територіях, різні аспекти самоосвіти історика тощо. В цілому робота всіх секцій була високорезультативною та, безумовно, збагатила всіх учасників корисним досвідом професійної діяльності. 

Загалом, в роботі конференції взяло участь  біля 50-ти учасників, в т.ч. двоє представників закордонних вищих навчальних закладів. Важливою рисою цього наукового заходу стала присутність численних представників ЗЗСО, в т.ч. викладачів і здобувачів всіх рівнів вищої освіти. Це зробило конференцію дієвою платформою для трансферу знань і методичних наробок та обміну педагогічним досвідом. Учасники конференції репрезентували всі частини України: захід (Чернівецька область), південь (Одеська і Херсонська області), центр (Дніпропетровська область), північ (м. Чернігів) та схід (Харківська та Донецька області). Конференція пройшла в теплій і змістовній інтелектуальній атмосфері. Вона позначилася численними цікавими й новаторськими методичними ідеями, доречними паралелями та пропозиціями щодо подальшого вивчення заявленої тематики. Сподіваємося, що цей науковий захід надасть потужний поштовх подальшій плідній роботі у сфері методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії.
Матеріали та більше фото на гугл драйві


Методичний вебінар

1 листопада 2024 р., на базі навчально-методичного центру факультету історії і права, було організовано і проведено черговий методичний вебінар з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії».
 Спікером вебінару була запрошена доктор філософії (PhD) з галузі знань 10 Природничі науки спеціальності 103 Науки про Землю, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін і географії, членкиня навчально-методичного центру факультету історії і права, членкиня РМУ ХНПУ імені Г. С. Сковороди, членкиня Вінницького відділу Українського географічного товариства Коптєва Тетяна Сергіївна, яка презентувала актуальну для сучасного освітнього процесу тему «Використання інструментів штучного інтелекту на уроках географії» 
На  вебінарі було зареєстровано біля 100 вчителів географії з різних регіонів України. На початку заходу з вітальним словом до учасників вебінару звернувся керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Місостов Тотраз Юрійович і побажав всім учасникам творчого натхнення та плідної, результативної роботи під час заходу.
   Під час вебінару були обговорені наступні питання:
Штучний інтелект: основні можливості та застосування у навчанні географії;
Переваги та виклики використання штучного інтелекту у викладанні географії;
Розвиток критичного мислення за допомогою ШІ на уроках географії;
Сценарії практичного використання ШІ у навчальних програмах з географії;
Роль учителя в епоху ШІ: нові підходи та інструменти для адаптації до технологій.

По завершенні, учасникам  вебінару було надано посилання на презентацію, а також  було проінформовано, щодо проходження тестування і, внаслідок успішного його проходження, отримання сертифікату  (6 годин / 0,2 кредити ЄКТС), що засвідчуватиме набуття наступних компетентностей:
Здатність використовувати штучний інтелект для покращення навчання географії.
Уміння критично оцінювати переваги та виклики впровадження ШІ у викладанні географії.
Розвиток навичок створення інтерактивних навчальних матеріалів із застосуванням ШІ.
Знання нових підходів до ролі вчителя в умовах технологічних інновацій.

У підсумку, треба зазначити, вебінар пройшов успішно, результативно і плідно, про що свідчить велика кількість схвальних відгуків учасників заходу. Також, учасники вебінару цікавилися про наступні заходи навчально-методичного центру факультету історії і права, що свідчить про важливість і актуальність тем заходів, які проводяться на базі нашого факультетського осередку навчально-методичної роботи.


17 жовтня 2024 року на базі навчально-методичного центру факультету історії і права був проведений методичний вебінар «Дистанційний навчальний курс як засіб інформаційно-методичної підтримки самостійної роботи здобувачів вищої освіти під час вивчення дисциплін гуманітарного циклу». Спікером вебінару виступила кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Гончарова Ольга Сергіївна. На початку заходу всіх учасників привітала декан факультету історії і права, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Зеленська Людмила Дмитрівна. Вона наголосила на важливості обміну досвідом серед науково-педагогічних працівників факультету в роботі з освітньою платформою Moodle. Опанування всіма потенційними можливостями дистанційного навчання на платформі Moodle, безумовно, сприяє підвищенню ефективності роботи викладача зі студентами, а також надає можливість значно урізноманітнити види самостійної діяльності здобувачів вищої освіти. Людмила Дмитрівна побажала всім учасникам вебінару плідної співпраці та успіхів в опануванні цифровими освітніми технологіями. Протягом методичного вебінару, доповідач Ольга Сергіївна Гончарова проаналізувала основні існуючі та потенційні можливості організації навчального процесу при використанні дистанційних навчальних курсів на освітній платформі Moodle. Було розглянуто потенціал даної освітньої платформи як засобу інформаційно-методичної підтримки самостійної роботи здобувачів під час вивчення дисциплін гуманітарного циклу. Спікером вебінару було акцентовано увагу на важливих аспектах ролі саме самостійної роботи здобувачів вищої освіти. Висвітлені та проаналізовані основні етапи організації самостійної роботи: інформаційно-адаптивний, процесуальний, контрольно- аналітичний. На прикладі своїх навчальних курсів, Ольга Сергіївна продемонструвала технічні можливості Moodle для використання завдань самостійної роботи. Окремий тематичний блок вебінару склали відповіді доповідача на численні питання від присутніх учасників вебінару – науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти. По завершенні інформаційного вебінару, керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, доц. Місостов Т.Ю., який виступав модератором цього заходу, висловив щиру подяку запрошеному спікеру заходу, доц. Гончаровій О.С., за висвітлення свого особистого досвіду в реалізації нових освітніх технологій. Водночас він зазначив, що подібні вебінари є цінним засобом отримання корисного досвіду й професійної комунікації між колегами і тому, безумовно, практика проведення подібних заходів на базі центру буде продовжуватись й надалі.


МЕТОДИЧНИЙ МАЙСТЕР-КЛАС «НОВІ ПРАВИЛА ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ 5 – 7-Х КЛАСІВ (НУШ)»

14 жовтня 2024 р. на базі навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди був проведений методичний майстер-клас на тему: «Нові правила оцінювання знань учнів 5-7-х класів (НУШ)». Майстер-клас проводився спеціально для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, які зараз проходять педагогічну практику в закладах загальної середньої освіти міста Харкова та Харківської області.
Спікером консультативно-методичного заходу був запрошений керівник однієї з баз практик, досвідчений вчитель-методист, спеціаліст вищої категорії, стейкхолдер ОП «Історія в закладах освіти» другого (магістерського) рівня спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія та громадянська освіта), директор комунального закладу «Харківський ліцей № 124 Харківської міської ради», Сергій Петрович Макєєв. Модератором заходу виступив керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов.
В рамках майстер-класу С.П. Макєєв детально роз’яснив практикантам основні умови нових правил оцінювання знань учнів 5 – 7-х класів, які навчаються за програмою Нової української школи. Досвідчений фахівець висвітлив основні аспекти формувального оцінювання учнів, пояснив, як потрібно правильно оцінювати результати діяльності учнів за умовою відсутності загальноприйнятих тематичних та підсумкових оцінок, як правильно формувати підсумкові результати тощо. Майстер-клас пройшов цікаво й корисно для присутніх.
По завершенні методичного майстер-класу, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку С.П. Макєєву за детальне висвітлення нових правил й умов, які впроваджуються останнім часом в закладах загальної середньої освіти та презентацію ним корисного особистого досвіду щодо правильної та ефективної реалізації різноманітних нововведень в освітній процес, пов’язаних з Новою українською школою. Своєю чергою, Сергій Петрович подякував присутнім за увагу і цікаві питання, а також відзначив високий рівень методичної та теоретичної підготовки студентів-практикантів нашого факультету. Він запевнив, що з великим бажанням продовжуватиме співпрацю з факультетом історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, на якому він свого часу мав честь навчатися.


"Методичний вебінар на тему проєктного навчання: досвід впровадження в середній та старшій школі"

07 жовтня 2024 р., на базі навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, був проведений черговий методичний вебінар на тему: «Проєктне навчання: особливості впровадження в середній та старшій школі».

Спікером вебінару був запрошений досвідчений методист-практик, вчитель історії і правознавства комунального закладу «Безлюдівський юридичний ліцей імені І.Я. Підкопая», спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, стейкхолдер ОП «Історія в закладах освіти» другого (магістерського) рівня спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія та громадянська освіта), переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2020» в номінації «Історія», кандидат історичних наук Олена Коханова. Модератором заходу виступив керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Місостов.

У рамках вебінару Олена Коханова поділилася своїм досвідом роботи в середніх та старших класах юридичного ліцею, власними методами застосування сучасних цифрових технологій, вміннями і навичками застосування в освітньому процесі різних сучасних освітніх платформ.

Вебінар складався з двох частин. Перша частина була теоретичною, під час якої досвідчений вчитель-методист зосередився на аналізі такого актуального методичного напряму у викладанні історії, як метод проєктів або проєктне навчання. Ця освітня технологія передбачає динамічний підхід до організації навчального процесу, при якому учні отримують глибші знання через активне дослідження викликів і проблем реального світу.

Друга частина вебінару була практичною, під час якої учасники заходу були поділені на кілька команд і виконували завдання щодо створення проєктів у спеціальних секціях. По закінченню практичної частини Олена Олександрівна підвела підсумки роботи секцій, як показовий приклад можливого впровадження даної освітньої технології на уроках історії. Вебінар пройшов цікаво й динамічно.

У методичному вебінарі взяли участь біля 45 учасників, серед яких були представлені науково-педагогічні працівники факультету історії і права та здобувачі вищої освіти різних років навчання.

По завершенні методичного майстер-класу, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку Олені Кохановій за презентацію корисного особистого досвіду, змістовне викладення матеріалу і аналіз актуальних питань сучасного освітнього процесу. Своєю чергою, Олена Олександрівна подякувала присутнім за увагу і цікаві питання та запевнила, що з великим бажанням продовжуватиме співпрацю з навчально-методичним центром факультету історії і права та ХНПУ імені Г.С. Сковороди.


 

У вересні 2024 року Навчально-методичний центр факультету історії і права успішно розпочав вже традиційне проведення методичних вебінарів з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Так, 23 вересня 2024 р. на базі центру було організовано і проведено перший у цьому навчальному році теоретико-методичний вебінар з даного циклу на тему: «Економічний розвиток українських земель у складі сусідніх держав у середині XIV – на початку XVI ст.: факти, погляди, методика представлення матеріалу (для учнів 7 класу НУШ)». Спікером вебінару був запрошений кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Микола Анатолійович Трубчанінов. Модератором заходу виступив керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов.

На початку вебінару з вітальним словом виступила декан факультету історії і права, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Людмила Дмитрівна Зеленська, яка відмітила важливе значення й актуальність зазначеної проблеми викладання історії України в умовах НУШ, особливо під час сучасних реалій боротьби українського народу за свою національну ідентичність та збереження національного громадянського простору. Людмила Дмитрівна побажала учасникам заходу плідної співпраці та запросила присутніх освітян пропонувати свої теми для проведення майбутніх вебінарів навчально-методичного центру.

У своїй доповіді спікер М.А. Трубчанінов зосередився на аналізі сучасних підходів до викладу історичного матеріалу в 7 класі НУШ. Доповідачем було висвітлено основні етапи та напрями економічного розвитку українських земель у складі сусідніх держав у середині XIV – на початку XVI ст., а також проаналізовано відмінність думок і шляхи викладу презентованого історичного матеріалу. Було зазначено, що зв’язки українців із литовцями та поляками, а через них із Західною Європою істотно вплинули на соціальний та економічний розвиток українських земель, що стало основою соціально-економічних змін в українському суспільстві, яке розвивалось у різних політичних і державотворчих осередках, є предметом дослідження. В історичній науці сформувались два напрями аналізу політичної історії України XIV – XVII ст. Згідно з першим, представленим переважно у публікаціях радянської доби, українські та білоруські землі (Південно-Західна Русь) були загарбані Литвою та Польщею; протягом тривалого часу місцеве населення, спираючись на допомогу Московського князівства, вело боротьбу за звільнення, об’єднання в єдину державу. Другий напрям представлений працями польських, литовських, багатьох українських дослідників, які розглядають Велике Литовське і Московське князівства як дві рівноправні держави, дві Русі, що розвивались осібно.

Представлена тема та зміст доповіді викликали інтерес та жваве обговорення в учасників вебінару. Загалом, у заході взяли участь близько 40 слухачів, серед яких були представники освітніх закладів міста Харкова, Харківської та інших областей України, зокрема: Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка, КЗ «Харківський ліцей № 8 Харківської міської ради», КЗ «Харківський ліцей № 143 Харківської міської ради», КЗ «Харківський ліцей № 90 Харківської міської ради», КЗ «Харківський ліцей № 167 Харківської міської ради», КЗ «Козачолопанський ліцей» Дергачівської міської ради, КЗ «Богодухівський ліцей № 1» Богодухівської міської ради, КЗ «Богодухівський ліцей № 3» Богодухівської міської ради та інші. Також, у вебинарі взяли участь науково-педагогічні працівники факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, аспіранти кафедр факультету історії і права, здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня третього року навчання, які проходять в цьому році навчальний курс «Методика навчання історії в закладах загальної середньої освіти» та здобувачі четвертого року навчання, які зараз проходять педагогічну практику в закладах загальної середньої освіти м. Харкова.

По завершенні методичного вебінару, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку А.М. Трубчанінову за цікаву презентацію, змістовне викладення матеріалу і аналіз актуальних питань сучасного навчального процесу в умовах Нової української школи. Своєю чергою, Микола Анатолійович подякував присутнім за увагу і цікаві питання та запевнив, що з великим бажанням буде брати участь у подальших методичних заходах Навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди.


25 квітня 2024 р. на базі навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, в рамках циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії», було організовано та проведено гостьову лекцію з надзвичайно актуальною для сьогодення темою «Загрози тоталітаризму сьогодні. Порівняння злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України (теоретичні та методологічні аспекти)».

Своє бачення цього питання презентував запрошений лектор – відомий вітчизняний дослідник історії Голокосту, фундатор та керівник Українського центру вивчення історії Голокосту, автор численних наукових праць і публікацій з історії Голокосту та єврейської історії і культури в цілому, засновник і член редакційної колегії наукового часопису «Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі» та інформаційно-педагогічного бюлетеня «Уроки Голокосту», провідний науковий співробітник відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, кандидат історичних наук Анатолій Юхимович Подольський.

Модератором заходу виступив керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов. Загалом, у гостьовій лекції взяли участь більше 50 слухачів: науково-педагогічні працівники факультету історії і права та інших структурних підрозділів ХНПУ імені Г.С. Сковороди, вчителі закладів середньої освіти Харкова та Харківської області, серед яких найчисельнішою була делегація вчителів з міста Первомайська, представники Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Українського центру вивчення історії Голокосту, Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів, аспіранти кафедр факультету історії і права, здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів факультету історії і права та інших факультетів нашого університету.

На початку заходу з вітальним словом до учасників звернувся ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Дмитрович Бойчук. Він відзначив важливе значення проведення подібних заходів навчально-методичним центром факультету історії і права не тільки для здобувачів вищої освіти, а й для освітян в цілому. Питання, які висвітлюються на методичних заходах, є вкрай важливими для набуття професійних компетентностей майбутніми вчителями історії, а також національно-патріотичного виховання студентської молоді. Юрій Дмитрович подякував запрошеному лектору за висвітлення такої надзвичайно актуальної теми, особливо для харків’ян, які як ніхто інший відчув на собі всю трагедію війни проти України з самого її початку. В кінці свого вітання ректор  побажав всім учасникам заходу творчої наснаги та плідної роботи.

На початку своєї доповіді А.Ю. Подольський зазначив основні напрями тез, які планував висвітлити й обговорити протягом лекції. Насамперед, це був аналіз й порівняльна характеристика злочинів нацизму під час Другої світової війни з аналогічними військовими злочинами, які здійснювали російські військовослужбовці проти цивільного населення міст і сіл України, під час свого широкомасштабного вторгнення і подальшої окупації українських територій. Згодом, дослідник зосередився на аналізі самої природи тоталітаризму та ментальних відмінностях суспільств при різних системах управління державою: демократичній та автократичній. Було також висвітлено значний об'єм інформації щодо заходів, які проводилися у різні часи в післявоєнному світі в контексті збереження пам'яті про геноцид народів під час Другої світової війни.  Зокрема, й в Україні в ракурсі відновлення національної історичної пам’яті. Лектором був представлений багатий ілюстративний матеріал, який поєднував у своїх світлинах трагічні моменти Голокосту часів Другої світової та сучасні жахливі наслідки сучасної російської агресії. Окрему увагу А.Ю. Подольський приділив методологічним аспектам викладання історії Голокосту. Зокрема, ним було проаналізовано важливу роль освітнього напряму в діяльності очолюваного ним Українського центру вивчення історії Голокосту.    Друга частина заходу складалася з відповідей запрошеного лектора на численні питання аудиторії і дискусії, яка точилася навколо головних тематичних аспектів доповіді А.Ю. Подольського.

По завершенні гостьової лекції, організаторами та учасниками заходу була висловлена щира подяка відомому науковцю за змістовне викладення матеріалу і авторський підхід до аналізу вкрай актуальних питань. Декан факультету історії і права, доктор педагогічних наук, професор Зеленська Людмила Дмитрівна подякувала Анатолію Юхимовичу за надану ним можливість студентам факультету ознайомитися з новітніми науковими розробками і концепціями у вивченні історії Голокосту, а також теоретичними і методологічними аспектами порівняльного аналізу злочинів нацизму і сучасної російської ідеології у війні проти України. Своєю чергою Анатолій Юхимович Подольський подякував деканові за теплі слова, а присутнім за увагу і цікаві питання, побажав всім учасникам заходу скорішої перемоги у війні і запевнив, що з великим бажанням продовжуватиме співпрацю з навчально-методичним центром факультету історії і права та Університетом в цілому.

Більше фото за посиланням


21 березня 2024 р., на базі навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, був проведений черговий методичний вебінар з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Спікером вебінару була запрошена доцент кафедри теорії та методики викладання суспільно-правових дисциплін ХНПУ імені Г.С. Сковороди, кандидат педагогічних наук, доцент Світлана Олегівна Микитюк, яка презентувала актуальну для сучасного освітнього процесу тему «Модель «перевернутого класу» під час викладання навчального предмету «Основи правознавства». Модератором заходу виступив керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов.

На початку методичного вебінару з вітальним словом виступила декан факультету історії і права, доктор педагогічних наук, професор Зеленська Людмила Дмитрівна, яка звернула увагу на важливість проведення подібних методичних вебінарів, які яскраво висвітлюють впровадження різноманітних методичних технологій в освітній процес, особливо, за умовами дистанційного формату. Людмила Дмитрівна побажала всім учасникам заходу плідної співпраці, а присутнім здобувачам освіти успіхів в опануванні новими освітніми технологіями.

В рамках вебінару спікером С.О. Микитюк було презентовано основні методологічні  аспекти технології «перевернутого класу», на конкретних прикладах показано процес практичного впровадження даної технології під час викладання навчального предмету «Основи правознавства». Особливу увагу доповідачем було приділено висвітленню впровадження даної методичної технології під час освітнього процесу в дистанційному форматі. Світлана Олегівна поділилася особистим досвідом  використання зазначеного методу під час занять, а також власними методами застосування при цьому сучасних цифрових технологій. По закінченню доповіді спікер вебінару відповіла на численні питання аудиторії та взяла участь у дискусії щодо переваг та недоліків під час використання даної методичної технології в дистанційному режимі.

У методичному вебінарі взяли участь здобувачі вищої освіти різних рівнів і освітніх закладів, науково-педагогічні працівники факультету історії і права,  вчителі закладів загальної середньої освіти  Харкова та Харківської області, а також освітяни з Сумської та Черкаської областей.

По завершенні вебінару, керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, доц. Місостов Т.Ю., висловив щиру подяку запрошеному спікеру заходу, доц. Микитюк С.О., за презентацію корисного особистого досвіду та змістовне викладення матеріалу з зазначеної тематики. Водночас, він зазначив, що проведення подібних методичних вебінарів, є важливим й актуальним як для здобувачів освіти, в їхньому опануванні методикою викладання фахових предметів, так і для запрошених освітян, які отримують корисний професійний досвід.


22 лютого 2024 р., на базі Навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, був проведений черговий методичний вебінар з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Темою організованого заходу стало важливе питання: «Актуальні підходи викладання історії та громадянської освіти в старших класах: інтерактивні методи, використання джерел та засобів мультимедіа».

Спікером вебінару був запрошений досвідчений методист, учитель історії комунального закладу «Харківський ліцей № 3 Харківської міської ради», співавтор модельних навчальних програм, підручників з історії, півфіналіст національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2021, спікер освітнього проєкту «На Урок» Владислав Олександрович Кронгауз. Модератором заходу виступив керівник Навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов.

На початку методичного вебінару з вітальним словом виступила декан факультету історії і права, доктор педагогічних наук, професор Зеленська Людмила Дмитрівна, яка побажала учасникам заходу плідної співпраці та успіхів здобувачам освіти в опануванні новими освітніми технологіями та засобами сучасного викладання історії.

В рамках вебінару В.О. Кронгауз поділився своїм досвідом роботи в старшій школі, власними методами застосування сучасних цифрових технологій, вміннями і навичками застосування в освітньому процесі різних сучасних освітніх платформ. Досвідчений вчитель-методист зосередився на аналізі таких вкрай важливих і актуальних питань як компетентнісно орієнтоване навчання, його форми та методи; синхронний та асинхронний режими навчання; цифрові застосунки на уроці історії; використання штучного інтелекту в шкільному курсі історії; робота з обдарованими дітьми тощо. По закінченню доповіді Владислав Олександрович відповів на численні питання аудиторії та взяв участь у дискусії щодо певної обережності та принципу вибіркового підходу в обранні для навчання необхідних сучасних цифрових технологій.

У методичному вебінарі взяли участь науково-педагогічні працівники факультету історії і права, вчителі закладів загальної середньої освіти та викладачі закладів передвищої фахової освіти Харкова та Харківської області, здобувачі вищої освіти різних рівнів.

         По завершенні методичного майстер-класу, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку В.О. Кронгаузу за презентацію корисного особистого досвіду, змістовне викладення матеріалу і аналіз актуальних питань сучасного освітнього процесу. Своєю чергою, Владислав Олександрович подякував присутнім за увагу і цікаві питання та запевнив, що з великим бажанням продовжуватиме співпрацю з Навчально-методичним центром факультету історії і права та ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Більше фото за посиланням


 

7 грудня 2023 р., на базі Навчально-методичного центру факультету історії і права, було організовано і проведено черговий методичний вебінар з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Спікером вебінару була запрошена доцент кафедри теорії та методики викладання суспільно-правових дисциплін, кандидат історичних наук О.М. Солошенко, яка презентувала актуальну для сучасного освітнього процесу тему «ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПРИ ВИВЧЕННІ СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧИХ ДИСЦИПЛІН (НА ПРИКЛАДІ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ)».

З вітальним словом до учасників вебінару звернувся керівник Навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Т.Ю. Місостов. Він відмітив важливе значення й актуальність зазначеної проблеми, особливо в умовах сучасних реалій боротьби українського народу за свою національну ідентичність, збереження національного громадянського простору та, взагалі, своє існування.

У своїй доповіді О.М. Солошенко проаналізувала особливості формування громадянської компетентності та шляхи її набуття здобувачами загальної середньої освіти в період війни. Було зазначено, що формування громадянської компетентності, яка набувається при вивченні суспільствознавчих дисциплін, є важливою складовою сучасного освітнього процесу. Саме інтегрований шкільний курс «Громадянська освіта» надає учням здатність активно та відповідально реалізовувати і захищати свої права та свободи, відігравати активну роль у суспільному житті з метою захисту демократії і верховенства права, бути свідомим громадянином демократичного суспільства. У доповіді також були проаналізовані основні громадянські компетентності у відповідності до Концепції розвитку громадянської освіти в Україні, охарактеризований їх зміст щодо соціально-комунікативних, інформаційно-медійних, соціально-конфліктних, соціально-відповідальних та інших проявів.

Тема викликала інтерес та жваве обговорення в учасників вебінару. По завершенні методичного вебінару, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку О.М. Солошенко за цікаву презентацію, змістовне викладення матеріалу і аналіз актуальних питань сучасного навчального процесу. Своєю чергою, Олена Михайлівна подякувала присутнім за увагу і цікаві питання та запевнила, що з великим бажанням буде брати участь у подальших методичних заходах Навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди.


23 листопада 2023 р. (четвер) відбулася XV науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Разом з нашим Університетом, співорганізаторами заходу стали Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка і Поморський університет в Слупську (Республіка Польща). На початку конференції вітальні промови виголосили проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна; проректор з науково-педагогічної роботи Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, доктор педагогічних наук, професор Григорій Луценко; професор, доктор габілітований Роман Томашевський (Інститут педагогіки, Поморський університет в Слупську).

На пленарному засіданні були заслухані три доповіді, які розкривали різні аспекти одного з ключових тематичних вимірів цьогорічної конференції – використання історичних джерел і здобутків історіографії у навчальному процесі. Свої наукові наробки презентували доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри історії, правознавства та методики навчання Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка Андрій Гриценко; професор, доктор габілітований Роман Томашевський (Заклад загальної педагогіки i методології наук, Інститут педагогіки, Поморський університет в Слупську, Республіка Польща); доктор історичних наук, доцент, професор кафедри історії України Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Ольга Ніколаєнко. Доповіді викликали жвавий інтерес в аудиторії, спричинили численні питання та жваве обговорення заявленої проблематики.

Пленарне засідання було поєднане з презентацією Матеріалів XІV Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії» (до 300-річчя з дня народження Г. С. Сковороди) (Харків, 18 листопада 2022 р.) / за ред. Людмили Зеленської, Сергія Сєрякова, Тотраза Місостова. Харків: ХНПУ імені Г. С. Сковороди, 2023.

Під час конференції також плідно працювали чотири тематичні секції:

1. Інноваційні підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти (модератор – Тотраз Місостов, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії, керівник навчально-методичного центру факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди);

2. Наукове підґрунтя шкільного курсу історії: використання джерел і здобутків історіографії на рівні середньої освіти (модератор – Сергій Сєряков, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії, координатор з наукової роботи факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди);

3. Використання сучасних інформаційних технологій та проєктної діяльності в освітньому процесі: проблеми та нові перспективи (модератор Лариса Ямпольська, кандидат історичних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри всесвітньої історії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди).

4. Викладання в умовах війни: нові виклики, реалії, засоби реалізації поставлених завдань (модератор – Микола Трубчанінов, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди).

Наприкінці конференції відбулася тематична дискусія «Розвиток сучасної освіти в Україні: нові виклики та випробування» (співмодератори – Сергій Сєряков, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії, координатор з наукової роботи факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди; Тотраз Місостов, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії, керівник навчально-методичного центру факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди). Також було підведено підсумки роботи секцій і ухвалено заключну резолюцію конференції.

Загалом в її роботі взяв участь 41 доповідач (в т.ч. 3 з них репрезентувало закордонні навчальні заклади). Важливою рисою цього заходу стала присутність численних представників ЗЗСО, викладачів, аспірантів і студентів університетів, що зробило його дієвою платформою для трансферу знань і методичних наробок та обміну педагогічним досвідом. Конференція пройшла у приязній і змістовній інтелектуальній атмосфері. Вона позначилася численними цікавими ідеями, доречними паралелями та пропозиціями щодо подальшого вивчення заявленої тематики. Сподіваємося, що цей науковий захід надасть потужний поштовх подальшій плідній роботі у сфері методики навчання історії, правознавства, громадянської освіти та географії.

Більше фото


09 листопада 2023 р. у рамках загальноуніверситетського методичного тижня, на базі Навчально-методичного центру факультету історії і права був проведений вебінар на тему «Географічні дистанційні застосунки та їх використання в навчальному процесі». Спікером вебінару виступила докторка філософії (PhD) з галузі знань 10 Природничі науки спеціальності 103 Науки про Землю, доцентка кафедри суспільно-економічних дисциплін і географії, членкиня Навчально-методичного центру факультету історії і права, членкиня РМУ ХНПУ імені Г. С. Сковороди, членкиня Вінницького відділу Українського географічного товариства Коптєва Тетяна Сергіївна.

У вебінарі взяли участь понад 70 учителів географії з різних регіонів України, передусім з Харківської та Дніпропетровської областей. На початку заходу з вітальним словом до учасників вебінару звернувся керівник Навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Місостов Тотраз Юрійович і побажав усім учасникам творчого натхнення та плідної, результативної роботи під час заходу.

Під час вебінару були обговорені наступні питання:

1. Огляд географічних дистанційних застосунків: які інструменти та програми доступні для використання в навчальному процесі?

2. Переваги використання географічних дистанційних застосунків у порівнянні з традиційними методами навчання.

3. Різновиди географічних дистанційних застосунків в умовах дистанційного навчання на уроках географії.

4. Рекомендації щодо використання географічних дистанційних застосунків для покращення якості навчання географії.

По завершенні, учасникам вебінару було надано посилання на презентацію, а також проінформовано щодо проходження тестування і, внаслідок успішного його проходження, отримання сертифікату (6 годин / 0,2 кредити ЄКТС), що засвідчуватиме набуття наступних компетентностей:

- розуміння різних географічних дистанційних застосунків та їх потенціалу для використання в навчальному процесі;

- уміння вибирати та застосовувати відповідні інструменти та програми для ефективного використання географічних дистанційних застосунків на уроках географії;

- здатність створювати цікаві та пізнавальні уроки з використанням географічних дистанційних застосунків.

Вебінар пройшов успішно, результативно і плідно, про що свідчить велика кількість схвальних відгуків учасників заходу. Також учасники вебінару зацікавилися наступними заходами Навчально-методичного центру факультету історії і права, що свідчить про важливість і актуальність тем заходів, які проводяться на базі нашого факультетського осередку навчально-методичної роботи.


07 листопада 2023 р. у рамках загальноуніверситетського методичного тижня на базі Навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, був проведений черговий методичний майстер-клас з циклу «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії». Темою нинішнього заходу стало надзвичайно цікаве й актуальне питання: «Компетентнісно орієнтований підхід до викладання історії засобами цифрових ресурсів та штучного інтелекту».

Для висвітлення свого бачення цього питання і практичного досвіду роботи був запрошений спікер майстер-класу – учитель історії комунального закладу «Харківський ліцей № 3 Харківської міської ради», співавтор модельних навчальних програм, підручників з історії, півфіналіст національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2021, спікер освітнього проєкту «На Урок» Владислав Олександрович Кронгауз. Модератором заходу виступив керівник Навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Юрійович Місостов.

У рамках майстер-класу В.О. Кронгауз поділився своїм досвідом роботи у профільній школі, власними методами застосування сучасних цифрових технологій, вміннями і навичками застосування в освітньому процесі різних сучасних освітніх платформ. Досвідчений вчитель-методист зосередився на аналізі таких вкрай важливих і актуальних питань як компетентнісно орієнтоване навчання, його форми та методи; синхронний та асинхронний режими навчання; цифрові застосунки на уроці історії в класах НУШ; штучний інтелект в шкільному курсі історії; формувальне, поточне та підсумкове оцінювання в умовах дистанційного навчання; робота з обдарованими дітьми тощо. По закінченню доповіді Владислав Олександрович відповів на численні питання аудиторії та взяв участь у дискусії щодо закономірного та логічного поєднання сучасних методичних засобів нової української школи з традиційною методикою викладання історії.

По завершенні методичного майстер-класу, організатори і учасники заходу висловили щиру подяку В.О. Кронгаузу за презентацію корисного особистого досвіду, змістовне викладення матеріалу і аналіз актуальних питань сучасного навчального процесу. Своєю чергою, Владислав Олександрович подякував присутнім за увагу і цікаві питання та запевнив, що з великим бажанням продовжуватиме співпрацю з Навчально-методичним центром факультету історії і права та ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

У майстер-класі взяли участь науково-педагогічні працівники факультету історії і права, інших структурних підрозділів ХНПУ імені Г.С. Сковороди, вчителі закладів середньої освіти та викладачі закладів передвищої фахової освіти Харкова та Харківської області, здобувачі вищої освіти різних рівнів. Окрему групу гостей заходу склали представники Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького – директор Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії і філософії, доктор історичних наук, професор Наталія Іванівна Земзюліна та її заступник, кандидат історичних наук, доцент Світлана Іванівна Гальченко. Черкаські науковці були приємно вражені рівнем організації методичної роботи на факультеті історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди і висловили щиру подяку за можливість взяти участь у цьому заході.


Теоретично-методичний вебінар «Краєзнавчий музей в умовах війни: реалії та перспективи»

12 травня 2023 р. на базі Навчально-методичного центру факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди був проведений черговий теоретично-методичний вебінар з надзвичайно актуальної і важливої для сьогодення теми: «Краєзнавчий музей в умовах війни: реалії та перспективи».

Спікером вебінару виступив кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г.С. Сковороди Микола Трубчанінов. З вітальним словом до учасників вебінару звернувся керівник Навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Місостов, окресливши важливість питання збереження історичних пам’яток і музейних цінностей в тяжких реаліях сьогодення. Збереження музейних колекцій в умовах війни та під час евакуації є одним із гострих питань, які потребують негайного практичного вирішення, враховуючи трагічну долю окремих краєзнавчих музеїв України і, зокрема, музеїв Харківської області, які були частково або повністю зруйновані під час ворожих обстрілів і бомбардувань.

На початку своєї доповіді спікер вебінару доцент Микола Трубчанінов зосередився на аналізі сучасного стану краєзнавчих музеїв України. Слухачі дізналися про динаміку змін у краєзнавчому музейному русі в період незалежності України, а також окремо в період війни 2014 – 2023 рр. Було акцентовано увагу на основних проблемах при створенні та відкритті музею, збереженні колекцій під час воєнного стану; висвітлені статистичні дані щодо кількості наявних краєзнавчих музеїв, подано їхню систематизацію. Доповідач проаналізував наявні способи викладу об’єктивного матеріалу на основі існуючих колекцій без втрати ними цінних експонатів, які викликають суперечності в сучасних умовах.

У другій частині вебінару відбулися жваві обговорення необхідності створення більш дієвого практичного інструментарію щодо евакуації музейних цінностей у більш безпечні райони країни, забезпечення необхідних умов для їх зберігання і більш системної інвентаризації. При цьому всі необхідні інструментарії повинні бути якнайшвидше затверджені на державному законодавчому рівні.

У вебінарі взяли участь науково-педагогічні працівники факультету історії і права та інших структурних підрозділів ХНПУ імені Г.С. Сковороди, вчителі ЗЗСО та викладачі закладів фахової передвищої освіти м. Харкова та Харківської області, здобувачі вищої освіти різних рівнів.


Навчально-методичний центр
факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди
запрошує всіх бажаючих взяти участь у теоретично-методичному вебінарі «Краєзнавчий музей в умовах війни: реалії та перспективи»
 
Час і дата проведення – 12.05.2023 р. (п’ятниця) о 15.00
Режим проведення – онлайн
Посилання на конференцію: https://meet.google.com/ivi-konb-arq?hs=224 

Спікер вебінару – кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г.С. Сковороди Микола Трубчанінов.

Вітальне слово – декан факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Людмила Зеленська.

Модератор заходу – керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Місостов.

Доцент Микола Трубчанінов зосередиться на аналізі сучасного стану краєзнавчих музеїв України. Слухачі дізнаються про динаміку змін у краєзнавчому русі в період війни 2014 – 2023 рр., основні проблеми при створенні та відкритті музею, збереженні колекцій під час воєнного стану. Доповідач проаналізує наявні способи викладу об’єктивного матеріалу на основі існуючих колекцій без втрати ними цінних експонатів, які викликають суперечності в сучасних умовах.

Запрошуємо вчителів, науково-педагогічних працівників, краєзнавців та співробітників музеїв, аспірантів, здобувачів вищої освіти!


Нові кордони між історією і пропагандою (на прикладі викладання питань історії освіти)

Навчально-методичний центр факультету історії і права ХНПУ імені Г.С. Сковороди запрошує всіх бажаючих взяти участь у методичному вебінарі «Нові кордони між історією і пропагандою (на прикладі викладання питань історії освіти)», який відбудеться в рамках циклу методичних вебінарів «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії».

Час і дата проведення – 21.04.2023 р. (пятниця) о 14.30

Режим проведення – онлайн

Посилання на конференцію: https://meet.google.com/uzx-mnsy-qjm

Спікер вебінару – доктор ґабілітований, професор Роман Томашевський (Кафедра загальної педагогіки і методології наук, Інститут Педагогіки, Академія Поморська в Слупську, Республіка Польща).

Вітальне слово – декан факультету історії і права ХНПУ імені Г.С.Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Людмила Зеленська.

Модератори заходу:

– керівник навчально-методичного центру факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Тотраз Місостов;

– координатор з наукової роботи факультету історії і права, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Сергій Сєряков.

Проф. Роман Томашевський зосередиться на аналізі специфіки різних історичних перспектив (наукової, буденної, шкільної і ін.) та з’ясує, де саме проходять кордони між минулим і сучасністю в процесі викладання історії. Як співвідносяться між собою рівні виховання і викладання історії? Яку роль відіграють підручники в межах середньої освіти і яким має бути викладання історії в університеті? Наскільки потужний вплив на зміст історичної освіти справляють політика і ЗМІ?

Відповідь на ці та інші питання Ви зможете отримати, відвідавши наш вебінар. Запрошуємо вчителів, науково–педагогічних працівників, аспірантів, здобувачів вищої освіти!



Шановні здобувачі вищої освіти!

Навчально-методичний центр факультету історії і права «Skovoroda associations» запрошує всіх бажаючих взяти участь у методичному вебінарі-практикумі «Гейміфікація як засіб підвищення мотивації на уроках історії і правознавства», який відбудеться в рамках циклу методичних вебінарів «Нові підходи у викладанні історії, правознавства, громадянської освіти та географії».

Спікер вебінару-практикуму – учитель вищої категорії КЗ Ліцей Мистецтв № 133 Ашортія Євген Демурович

Вітальне слово – декан факультету історії і права ХНПУ імені Г.С.Сковороди, доктор педагогічних наук, професор Зеленська Людмила Дмитрівна

Модератор зустрічі – керівник навчально-методичного центру факультету історії і права «Skovoroda associations», доц. Місостов Тотраз Юрійович

Час і дата проведення – 16.02.2023 р. о 14.00

Режим проведення – онлайн

Посилання на відеозустріч - https://meet.google.com/cqi-gwme-mpj

Навчально-методичний центр факультету історії і права був створений у 2022 році шляхом реорганізації Центру методики викладання історії та суспільствознавчих дисциплін колишнього історичного факультету.

Метою діяльності Центру є навчально-методичне та науково-методичне забезпечення освітнього процесу на факультеті історії і права, підвищення якості професійної підготовки здобувачів вищої освіти всіх освітніх рівнів, поширення передового педагогічного досвіду і методичних розробок фахівців відповідно до вказаних спеціальностей.

Основні напрями діяльності Центру:

  • розробка і поширення інноваційних методів викладання і навчання фахових дисциплін  факультету історії і права;

  • експертно-консультативна допомога здобувачам вищої освіти факультету історії і права та викладачам з питань методики викладання історії, права, суспільствознавчих дисциплін, громадянської освіти, географії;

  • розробка методичних рекомендацій і програм формування навичок soft skills стосовно патріотичного, правового, економічного виховання, утвердження в учасників освітнього процесу моральних цінностей, соціальної активності, громадянської позиції та відповідальності, вміння швидко адаптуватися та самоорганізовуватися в сучасних умовах;

  • створення необхідних умов для реалізації учасниками освітнього процесу їхніх здібностей і талантів;

  • підвищення рівня методики викладання історії, права, громадянської освіти, географії, інтегрованих суспільствознавчих дисциплін, що ґрунтуються на компетентнісному та інноваційному підходах;

  • вивчення та популяризація як традиційних підходів до методики викладання історії, права, громадянської освіти, географії, інших суспільствознавчих дисциплін, так і високотехнологічних, які активно використовуються в провідних університетах України і світу;

  • оновлення дидактичного інструментарію Центру шляхом власних розробок, напрацювань провідних освітніх центрів України;

  • розвиток консультативної діяльності Центру у напрямі організації дистанційної освіти, зокрема набуття навичок роботи на різних дистанційних платформах, які використовуються для організації освітнього процесу в закладах освіти України різних рівнів;

  • організація співпраці з профільними українськими та закордонними інституціями, виконання спільних проєктів, проведення досліджень, організація науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів, гостьових лекцій і публічних дискусій;

  • підготовка збірників наукових праць, зокрема електронних, за результатами роботи Центру;

  • створення мультимедійних і презентаційних навчально-методичних матеріалів із застосуванням інноваційних методик;

  • організація стажування та підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників з питань методики викладання історії, права, суспільствознавчих дисциплін, громадянської освіти та географії на базі Інституту післядипломної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди;

  • експертна участь у розробці й аналізі нормативних документів, що стосуються викладання історії, права, суспільствознавчих дисциплін, громадянської освіти та географії в закладах освіти, рецензування навчально-методичної літератури за фахом.

Функції Центру:

  • поширення передового педагогічного досвіду навчання історії, права,  суспільствознавчих дисциплін, громадянської освіти та географії в ЗВО та ЗЗСО;

  • використання бази Центру для проведення навчальних занять з методики викладання фахових дисциплін із використанням інноваційних технологій, зокрема цифрових; 

  • організація та проведення зустрічей з провідними методистами України, авторами навчальної і навчально-методичної літератури, посібників, робочих зошитів для здобувачів вищої освіти, викладачів і вчителів;

  • популяризація педагогічних і науково-методичних періодичних видань;

  • проведення методичних семінарів і консультацій для учителів історії, права, громадянської освіти та географії м. Харкова та Харківської області; 

  • організація профорієнтаційної роботи в закладах освіти і позашкільних закладах.


 

61002, м. Харків, вул. Алчевських, 29, к. 316, історичний факультет

Тел.: +38(057) 700-48-01

e-mail: kaf-world-history@hnpu.edu.ua

Керівник:

Місостов Тотраз Юрійович,

кандидат історичних наук, доцент,

доцент кафедри всесвітньої історії

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.