Григорій Сковорода в наукових рефлексіях ХХІ століття

22 вересні 2022 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Наукові рефлексії про Григорія Сковороду в ХХІ столітті», ініційована, організована й проведена двома провідними університетами Харкова: ХНУ імені В.Н. Каразіна й ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Пленарне засідання відкрили ректори університетів проф. Тетяна Кагановська й проф. Юрій Бойчук, прокоментувавши роль титульного українського філософа у духовному житті нашої нації. Творчість Григорія Сковороди об’єднала на конференції відомих учених — мовознавців та літературознавців з українських та закордонних університетів та академічних установ, представники яких виступили на пленарному й секційних засідання. 

Програма конференції

Наш Університет на пленарному представила проф. Лідія Ткаченко з доповіддю про риторичний потенціал творів Григорія Сковороди. Кафедра українознавства і лінгводидактики нашого університету стала модератором мовознавчої секції, до якої долучилися науковці з Інституту української мови НАН України, Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, Київського націонаьного університету імені Тараса Шевченка, Чернівецького університету імені Юрія Федьковича, Закарпатського угорського університету імені Ференца Ракоці ІІ, Сумського державного педуніверситету імені А. С. Макаренка, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Львівської національної музичної академії та інших українських вишів. 

Чим цікавить сучасних українських мовознавців творчість Григорія Сковороди? Насамперед його мова, яка й досі є предметом дискусій (що підтвердив виступ професорки Лідії Гнатюк, який викликав питання в опонентів); також актуальною дослідницькою проблемою є лінгвопоетика Сковороди, його художній світогляд, концептуалізація основних понять у картині світу філософа, дидактичний ресурс його байок і притч та ін.

Так через 300 років від свого народження наш патрон Григорій Сковорода об’єднав українських мовознавців у Харкові — місті, яке наділене магічною силою народжувати, плекати й гуртувати геніїв. 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.