Іван Федорович Прокопенко

Іван Федорович Прокопенко

доктор педагогічних наук, професор,

академік Національної академії педагогічних наук України,

заслужений працівник народної освіти України,

Почесний громадянин м. Харкова,

радник ректора.

 

 

Бібліографія

Іван Федорович народився 10 червня 1936 року в с. Васильки Лохвицького району Полтавської області.

17 червня 2020 року закінчився термін контракту ректора Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Прокопенка І.Ф. Посаду ректора він обіймав 40 років.

Вшанування І.Ф. Прокопенка відбувається на розширенному засіданні Вченої ради університету.

З 18 червня 2020 року І.Ф. Прокопенко призначенний на посаду радник ректора.

  ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА   

 • У 1964 році закінчив Харківський юридичний інститут (нині Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого) і долучився до педагогічної роботи.
 • У 1970-1973 роках навчався в аспірантурі при кафедрі політичної економії Харківського державного університету імені О.М. Горького (нині Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна).
 • У 1973 році, після закінчення аспірантури захистив кандидатську дисертацію «Економічні закономірності управління суспільним виробництвом».
 • У 1996 році захистив докторську дисертацію: «Теоретичні та методологічні основи економічної освіти в загальноосвітніх навчальних закладах».
 • Вчене звання професора отримав в 1985 році.

  ПРОФЕСІЙНА КАРʼЄРА ТА ДОСВІД УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ  

 • З 1965 до 1980 р. працював викладачем, доцентом, завідувачем кафедри політичної економії Харківського юридичного інституту (нині Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого).
 • У 1966-1967 р. навчався в інституті після дипломної освіти за спеціальністю «Політична економія» при Київському національному університеті імені Т.Г. Шевченка.
 • З 1984 по 2015 р. очолював кафедру економічної теорії.
 • У 1992 році був обраний дійсним членом Національної академії педагогічних наук України та членом її Президії. Прокопенко І.Ф.- академік-засновник НАПН України.
 • З 2002 року - директор Інституту Українського козацтва при ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
 • З 1980 до 2020 року обіймав посаду ректора Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
 • З 2020 року радник ректора.

   НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ   

Академік І.Ф. Прокопенко - відомий науковець у галузі нових педагогічних технологій навчання і виховання, економічної освіти, історії економічної думки в Україні. Під його керівництвом розроблено та впроваджено в практику роботи закладів вищої освіти концепцію інтенсифікації навчальної діяльності студентів.

Наукові здобутки І.Ф. Прокопенка відображені в понад 600 працях. Це, зокрема: «Людина у світі економіки та бізнесу. Експериментальний підручник для середньої загальноосвітньої школи», «Основи економіки. Елементарна мікроекономіка. Підручник для X класу загальноосвітньої школи», «Основи економіки. Елементарна макроекономіка. Підручник для XI класу загальноосвітньої школи», навчальні посібники «Методика і методологія економічного аналізу», «Комп'ютеризація економічного аналізу», «Сучасні педагогічні технології в підготовці вчителів», «Курс з основ економічної теорії для студентів університетів». У 2009 році за редакцією І.Ф. Прокопенка видано монографію «Вища педагогічна освіта і наука України: історія, сьогодення та перспективи розвитку'».

І.Ф. Прокопенко впродовж багатьох років очолював роботу спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських і докторських дисертацій з педагогічних наук у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди. Він активно виступає офіційним опонентом на захистах кандидатських і докторських дисертацій, до його порад уважно прислухаються молоді й досвідчені науковці, усі, хто пов'язує своє життя з педагогічною наукою.

Під керівництвом Івана Федоровича захищено 9 докторських та 21 кандидатську дисертацій з педагогічних наук.

І.Ф. Прокопенко - член редколегій фахових видань «Економіка», «Педагогіка та психологія», «Новий Колегіум», в яких можуть публікуватисярезультати дисертаційнихдосліджень з економічних і педагогічних наук. Упродовж багатьох років був членом редколегій літературно-художнього, суспільно-політичного та теоретико-методологічного журналу «Слобожанщина».

  ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ  

У 1981-1990 р.р. — депутат Харківської міської ради.
З 1992 року — член Президії Академії педагогічних наук України.
У 1998-2001 р.р. — член Ради з питань мовної політики при Президентові України.
У 2006-2010 р.р. — депутат Харківської обласної ради.
З 2010 року  — член Комітету з Державної премії України в галузі освіти.
І.Ф. Прокопенко - польовий гетьман Українського козацтва, генерал-отаман Окремого науково-освітнього центру Українського козацтва імені Г.С. Сковороди.

  НАГОРОДИ І ВІДЗНАКИ  

Орден "Знак Пошани" (1958 р.)
Орден Дружби народів (1976 р.)
Нагрудний Знак "Відмінник освіти України" (1984 р.)
Орден Трудового Червоного Прапора (1985 р.)
Почесне звання "Заслужений працівник народної освіти України" (1990 р.)
Звання "Почесний громадянин міста Лохвиці" (1995 р.) 
За розробку нової технології освіти школярів отримав першу премію АПН України (1996 р.)
Повний кавалер ордена "За заслуги" III ступеня (1996 р.), ІІ ступеня (2010 р.), І ступеня (2016 р.)
Медаль "Василь Сухомлинський" НАПН України (1996 р.)
Звання "Почесний громадянин Ємільчинського району" (2000 р.)
Почесна нагорода "Свята Софія" (2001 р.)
Диплом "За плідну організаторську роботу з інноваційного розвитку освіти України" (2006 р.)
Медаль "Костянтин Ушинський" НАПН України (2006 р.)
Звання "Почесний громадянин міста Харкова" (2009 р.)
Почесна відзнака Президента України "За заслуги" II ступеня (2010 р.)
Звання лауреата Регіонального рейтингу "Харків'янин року" (2010 р.)
Медалі та інші нагороди МОН НАПН України, Почесні грамоти Верховної Ради України, Почесна грамота Кабінету Міністрів України.
Почесна грамота "За сумлінну й плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти і міста Харкова та з нагоди професійного свята — Дня працівників освіти"  ХОДА (2018 р.).
Почесна грамота "За сумлінну й плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти і міста Харкова та з нагоди професійного свята — Дня працівників освіти" ХОДА (2020 р.).
 

Профіль Прокопенка І.Ф. у Google Академії


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.