6 червня 2023 року відбувся семінар за програмою Освітнього Хабу ХНПУ імені Г.С. Сковороди "Як зняти стрес за допомогою простих рухів? Танець життя". Спікер - завідувач лабораторії біофізики, біомеханіки та кінезіології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Козін Валентин Юрійович. В семінарі взяли участь понад 40 зацікавлених студентів, викладачів, абітурієнтів, науковців тощо. Валентин Юрійович в цікавій і доступній формі надав засоби подолання стресу. Ці засоби містять як сучасні технології рухів у поєднанні з психологічними вправами, так і авторські методики. Семінар містив виключно науково обгрунтовану інформацію у поєднанні з методами вдосконалення сприйняття природи і Всесвіту. Презентація супроводжувалась яскравими ілюстраціями та відео з авторською демонстрацією рухів для зняття стресу.
Семінар викликав великий інтерес і зацікавленість слухачів.
Посилання на відео
Академічна доброчесність - шлях до розкриття таланту, до успіху
26 грудня 2022 року відбулася гостьова лекція Козіної Ж.Л. - доктора наук. професора головного реактора журналу бази Scopus “Health, Sport, Rehabilitation”, автора понад 100 публікацій у виданнях баз Scopus і Web of Science. Лекція проходила в онлайн режимі у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького на тему: «Академічна доброчесність - шлях до розкриття таланту, до успіху». На лекції були присутні викладачі та студенти університету, загальна кількість – понад 40 осіб.
Лекція викликала великий інтерес у слухачів нестандартним представленням матеріалу, цікавими підходами до розкриття основних понять, яскравими прикладами з власного досвіду автора.
Були розглянуті наступні питання:
- Що таке академічна доброчесність?
- Чи має вона історичні аналоги, які виникли задовго до появи наукової форми пізнання світу?
- Чому люди порушують правила академічної доброчесності і які бувають види цих порушень?
- Які існують інструменти для перевірки наукових і навчальних робіт на відповідність правилам академічної доброчесності? Як розкрити власні здібності до створення нового, до творчого натхнення?
Відповіді на ці та інші питання надано у відео в цікавій та зрозумілій формі з прикладами з власного досвіду автора та інших науковців.
Посилання на відео
Сковородинівський Олімп – 2022
З давніх-давен свято напередодні зимового сонцестояння було чарівним. Люди наряджали ялинку, даруючи природі щось цікаве, красиве, корисне... Також вони дарували подарунки своїм друзям, рідним, близьким... Зранку вони дивились під ялинку і раптом знаходили там щось незвичайне!
Ми також святкували цей день в ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Протягом року ми робили дарунки університету, місту, країні - все найкраще, що ми могли зробити. І 19 грудня 2022 року ми також отримали дарунки - грамоти від ректора університету Юрія Дмитровича Бойчука.
Кафедра олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму і лабораторія біофізики, біомеханіки та кінезіології були відзначені в наступних номінаціях:
Краща кафедра з профорієнтаційної роботи, кращий науковець з міжнародних зв'язків (Козіна Ж.Л), кращий громадський діяч (Тихонова А.О.), кращий викладач (Сірий О.В.), за відбудову університету (Гринченко І.Б., Козін В.Ю., Сірий О.В.), високий рейтинг викладача (Козіна Ж.Л.), людина року 2022 (дипломант - Козіна Ж.Л.).
Дякуємо ХНПУ імені Г.С.Сковороди, особисто Юрію Дмитровичу за високу оцінку нашої праці! Вітаємо всіх з Новим роком та з усіма святами, що наближаються! Бажаємо Мира, здоров'я, щастя, здійснення мрій!
Видання чергового випуску журналу бази Scopus “Health, Sport, Rehabilitation” (2022. Т.9. №4)
15 грудня 2022 року головний редактор журналу категорії А разом з лабораторією біофізики, біомеханіки та кінезіології випустили черговий номер журналу “Health, Sport, Rehabilitation”. У випуску - цікаві статті з проблем фізичного виховання, спорту, фізичної терапії:
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL EDUCATION
Role of aerobics exercise and kettlebell training improving on selected health related physical fitness parameters in obese male adults
Chandrababu Suresh, Karuppasamy Govindasamy, Saran KS, Mithin Anand, Dilpreet Kaur, John Bosco Anitha , Ali Aloui, Hiba Boughanmi, Imen Achouri (Author)
8-19
Comparative characteristics of the functional state of future art teachers and other pedagogical specialties students
Oleksii Kozin, Marian Cretu, Yurii Boychuk, Zhanneta Kozina, Vitalii Korobeinik, Pavlo Sirenko (Author)
20-31
ORIGINAL ARTICLES. SPORT
Special physical fitness factors of athletes involved in pole sports
Iryna Sobko, Anastasia Velieva, Yana Sobko, Olena Slastina (Author)
32-46
Analysis of platelet count among female athletes of volleyball, judo, and football: a comparative study
Dilpreet Kaur, Arvind Malik, Karuppasamy Govindasamy, Binoy K, Atul Meethal , Tushar Dhar Shukla, Shailesh Kumar, Mou Pramanik, Chandrababu Suresh, Usha Tiwari, Iryna Skrypchenko (Author)
47-57
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL THERAPY
Correction system effectiveness of the children physical development of early and younger preschool age with psychomotor disorders (on the example of posture)
Volodymyr Biesieda (Author)
58-69
Inclusive physical education program of schoolchildren with autism spectrum disorders
Ivanna Bodnar , Iuliia Pavlova , Ali Hamade (Author)
70-82
REVIEW ARTICLES
Culture of Movement Awareness through Physical Literacy Integrated in Physical Education, Physical Activity and Sport during COVID-19: Systematic Literature Review
Ruslan Abdul Gani, Edi Setiawan, Novri Gazali, Zsolt Németh, Irfan Zenat Achmad, Firman Septiadi, Jeki Haryanto (Author)
83-94
World's leading countries experience in the management of elite sports: a review article
Oleksandr Driukov , Volodymyr Driukov (Author)
95-104
Дослідження лабораторії лягли в основу доповіді Козіної Ж.Л. на міжнародному конгресі
27.10.2022 Козіна Ж.Л. виступила на Міжнародному конгресі онлайн в Польщі з результатами досліджень, проведених лабораторією біофізики, біомеханіки та кінезіології. Назва конгресу:
3 rd World Scientific Congress “Quality of Life in Interdisciplinary Approach”.
Була представлена доповідь за результатами досліджень з виявлення особливостей роботи нервової системи майбутніх фахівців з початкового навчання та дошкільної освіти у порівнянні з іншими представниками педагогічного університету. Були також визначено знижені функціональні можливості серцево-судинної регуляціїї у студентів, які не займаються спортом. Студентам рекомендовано вправи, які найбільш підходять за їх особливостями роботи нервової системи, для поліпшення стану здоров'я.
Нові горизонти науки зі збереження здоров'я, спортивного тренування та фізичної терапії.
20 жовтня 2022 років відбулася XV Міжнародна конференція "Технології збереження здоров'я, реабілітація і фізична терапія". Організатори - завідувач кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С.Сковороди Козіна Ж.Л. разом з лабораторією біофізики, біомеханіки та кінезіології ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
Конференція відкриває нові горизонти в наукових дослідженнях з проблем здоров'я, спорту, фізичної терапії. Конференція пройшла на високому науковому рівні, сподобалась як присутнім професорам, викладачам, так і студентам та аспірантам.
На конференції були представлені доповіді:
1. Коробейніков Г.В. - доктор біологічних наук, професор, професор кафедри спортивних єдиноборств та силових видів спорту Національного університет фізичного виховання і спорту України; професор дослідник Інституту психології Німецького спортивного університету Кёльну, Німеччина, Заслужений діяч науки і техніки України
Тема: «Функціональний стан у юних борців з різною латентністю зорової реакції»
2. Козін В.Ю. – завідувач лабораторії біофізики, біомеханіки та кінезіології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С, Сковороди
Тема: «Взаємодія біомеханічних і психофізіологічних аспектів техніки рухів в різних стилях ведення поєдинку боксерів-ветеранів»
3. Артем’єва Г.П. - кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент, Харківська державна академія фізичної культури
Тема: «Планування індивідуального фізичного навантаження жінок зрілого віку за показниками фізичного здоров’я у оздоровчому фітнесі»
4. Собко І.М. – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент, доцент кафедри олімпійського і професійого спорту, спортивних ігор та туризму Харківського національного педагогічного університету імені Г.С, Сковороди
Тема: «Метод колового тренування в умовах тренажерного залу в навчально-тренувальному процесі волейболістів 14-15 років»
5. Гармаш І.А. – аспірант Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди
Тема: «Особливості функціональних можливостей і властивостей нервової системи студентів факультетів початкової та дошкільної освіти педагогічних університетів»
Посилання на збірник статей конференції
Запрошення на 15 Міжнародну конференцію Технології збереження здоров’я, реабілітація і фізична терапія
Хочеш отримати цікаві новини з досліджень в галузі здоров'я, спорту, фізичної терапії або поділитись власними надбаннями в цій галузі
Запрошуємо на міжнародну конференцію
XV МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
«ТЕХНОЛОГІЇ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я, РЕАБІЛІТАЦІЯ І ФІЗИЧНА ТЕРАПІЯ»
20 жовтня 2022 року, м. Харків
(про В.П. Зайцева: //sportsscience.org/inde x.php/vuz/manager/files/V.P.Zajcev.pdf)
Організатори:
Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м.Харків, Україна
Національний фармацевтичний університет Університет Миколая Коперніка, Торунь, Польща
Лабораторія PROVIDI, Медичний центр Університету в Утріхті, Нідерланди
Науково-дослідний інститут лісу, Нью-Форест Дехрадун, Індія
Університет Східного Сараєво Факультет фізичного виховання і спорту, м. Східне Сараєво, Боснія і Герцеговина
Інститут спорту та спортивної медицини, Підгориця, Чорногорія
Університет Казиміра Великого, м Бидгощ, Польща
Напрямки роботи конференції:
1. Сучасні тенденції в підготовці спортсменів в олімпійському, професійному, паралімпійському спорті
2. Технології зміцнення здоров'я людей різних вікових і соціальних груп
3. Реабілітація, фізична терапія, ерготерапія
4. Управління в сфері фізичної культури, спорту, реабілітації
Форми та умови участі: 1 – публікація статті (вартість 500 грн., для студентів та аспірантів – безкоштовно); 2 – виступ з доповіддю (безкоштовно); 3 – публікація статті та виступ з доповіддю (вартість 500 грн., для студентів та аспірантів – безкоштовно).
Оплату за публікацію статті прохання відправляти на картку:
5457 0822 2436 2942 (Zhanneta Kozina)
За підсумками конференції планується видати збірник статей «Технології збереження здоров’я, реабілітація і фізична терапія» (в 2-х томах)
Вимоги до статей у збірник «Технології збереження здоров’я, реабілітація і фізична терапія» (мова статей - українська, англійська, польська). Текст обсягом не менше 4 повних сторінок і більше формату А4, редактор WORD. Шрифт - Times New Roman 14, поля 20 мм, орієнтація сторінки - книжкова, інтервал 1,5. Структура статті: назва статті, ПІБ автора (ів), повна назва ЗВО, анотація (укр., англ., 5-7 рядків), ключові слова, текст статті, література. Текст статті повинен включати: актуальність теми, матеріал і методи, результати дослідження та їх аналіз, висновки. Список літератури повинен включати 5-20 джерел, серед яких - не менше 50% за останні 5 років. Оформлення списку літератури: допускаються стилі ДСТУ або Vancouver чи АРА. В кінці статті вказати відомості про авторів: e-mail, прізвище, ім'я, по батькові авторів, назва та країна закладу (укр., англ.). Листування з авторами виключно електронною поштою.
Матеріали до збірника конференції направляти на e-mail: zhanneta.kozina@gmail.com (Козіна Жаннета Леонідівна) з позначкою «до збірки конференції».
Оплату за публікацію надсилати тільки після прийняття статті до друку.
Проведення конфенренції планується в режимі он-лайн 20.10.2022 о 13-00 (Київ)
Посилання (Zoom):
https://us02web.zoom.us/j/89429420380...
Ідентифікатор конференції: 894 2942 0380
Код доступа: 729746
З матеріалами попередніх конферецій можна ознайомитись на за посиланням: //sportsscience.org/index.php/vuz/issue/archive
Статті приймаються до 12.10.2022
Запис на виступи з доповіддю - за тиждень до початку роботи конференції. Про всі організаційні зміни буде повідомлено додатково.
Контакти:
zhanneta.kozina@gmail.com (Козіна Жаннета Леонідівна)
Тел.: +38-066-481-36-66 (Козіна Жаннета Леонідівна)
+38-098-869-72-90 (Козіна Жаннета Леонідівна)
Видання чергового випуску журналу бази Scopus
Цікаві дослідження в галузі фізичної культури, спорту і фізичної реабілітації в черговому випуску журналу "Health, sport, rehabilitation" (Scopus)
https://hsr-journal.com/index.php/journal/issue/view/15
Відповіді на питання:
Чи відрізняється швидкість реакції, рухливість, сила нервових процесів та стан вегето-судинної регуляції у студентів різних педагогічних спеціальностей?
Чи залежить дистальний обсяг стегна від виду спорту, яким займаються студенти?
В чому особливості залежності фізичних якостей від розвитку аеробних та анаеробних можливостей жінок 25-35 років?
Чи відрізняється обсяг тромбоцитів у представників волейболу, регбі та тих, хто практикує йогу?
Як впливають антропометричні показники на результат в спринті у елітних бігунів?
Як вплинула зміна правил на тренувальний процес тхеквондистів 12-13 років?
Які функціональні особливості хворих на СНІД з різним обсягом Т-лімфоцитів?
Як впливають заняття фізичними вправами та йогою на імунітет від COVID-19?
___________________________________________
Interesting research in the field of physical education, sports and physical rehabilitation in the next edition of the magazine "Health, sport, rehabilitation" (Scopus) - answers to the questions:
Does the speed of reaction, mobility, strength of nervous processes and state of vegetative-vascular regulation differ in students of different pedagogical specialties?
Does the distal hip volume depend on the type of sport that students play?
What are the peculiarities of the dependence of physical qualities on the development of aerobic and anaerobic capabilities of women 25-35 years old?
Is platelet volume different in volleyball, rugby, and yoga players?
How do anthropometric indicators affect the sprint performance of elite runners?
How did the change in the rules affect the training process of 12-13-year-old taekwondo players?
What are the functional features of AIDS patients with different amounts of T-lymphocytes?
How do physical exercises and yoga affect immunity from COVID-19?
Зміст випуску:
Issue content:
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL EDUCATION
Sports activities and professional specialty influence on psychophysiological functions and orthostatic reactions indicators of pedagogical universities students
Monika Bejtka, Zhanneta Kozina, Yurii Boychuk, Iryna Garmash, Ganna Tamozhanska, Viktoriia Kovieria, Valentyna Lysenko (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.01
The determination of distal hip circumference in universities students depending on the sport type
Svitlana Karatieieva, Oleksandr Slobodian, Taras Lukashiv, Halyna Honchar, Volodymyr Komar, Svitlana Kozlovska (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.02
Dependence of physical qualities on aerobic and anaerobic body productivity in women aged 25-35
Viacheslav Miroshnichenko, Viktoriia Bohuslavska, Oksana Shvets, Ivan Hubar (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.03
ORIGINAL ARTICLES. SPORT
Comparative Analysis of Mean Platelet Volume Among female Volleyball, Rugby Players and Yoga Practitioners
Dilpreet Kaur, Aravind Malik, Karuppasamy Govindasamy, Saran KS, Mithin Anand, Chandrababu Suresh, John Bosco Anitha , Mou Pramanik, Imen Achouri , Hiba Boughanmi, Sigamani Jayasingh Albert Chandrasekar (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.04
Anthropometric parameters of elite male runners sprint: are body height and body weight predictors of results
Ratko Pavlovic, Ilona Mihajlović, Nikola Radulović , Siniša Nikolić (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.05
Peculiarities of the competitive activity of taekwondo players aged 12-13 years before and after the changes in the rules
Sergiy Strelchuk, Olena Lukina, Viktor Savchenko, Wojciech J. Cynarski, Mario Baić, Ioannis Barbas, Georgiy Korobeynikov (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.06
ORIGINAL ARTICLES. PHYSICAL THERAPY
Assessment of the functional state and level of physical fitness of people with immunodeficiency virus with different levels of T-lymphocytes in the practice of a physical therapist
Andrii Orfin, Maria Mazepa (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.07
REVIEW ARTICLES
Immunity benefits of yoga and physical exercises in the era of COVID-19 Pandemic
Karuppasamy Govindasamy, Chandrababu Suresh, Mithin Anand, Saran KS, Mou Pramanik, Dilpreet Kaur, Imen Achouri , Hiba Boughanmi (Author)
DOI: https://doi.org/10.34142/HSR.2022.08.03.08
Привітання аспірантів зі вступом до аспірантури
Шановні аспіранти!
Перш за все, я вітаю вас зі вступом до аспірантури. Аспірантура – це чудовий етап у вашому житті. Він спрямований не тільки на отримання вами знань, але й на створення нового і доведення його до наукової спільноти і до людей взагалі.
Пошук нового знання – це мандрівка в невідоме. Людина, взагалі – це мандрівник. Вона мандрує не тільки по нашій планеті і за її межами. Вона також мандрує своєю свідомістю. І саме мандрівка свідомістю дозволяє знаходити та створювати нові знання. Мандрівнику по планеті необхідно мати відповідні інструменти та приладдя: компас, карту чи GPS – навігатор, мати інформацію про місцевість, куди він йде, спілкуватися з людьми, які щось знають про ті місця, куди збирається прямувати людина. І, так само, як і мандрівнику по планеті, тому, хто збирається мандрувати для отримання та створення нових знань, необхідні також відповідні технології, інструменти та приладдя. Насправді, це – не тільки інструменти та приладдя. Це – також справжні друзі, які допоможуть не збитися на шляху до отримання та створення нових знань.
Основна цінність мандрівника в невідоме – це інформація. І отримується вона з відповідних наукових видань. І тому саме наукові видання, журнали – це один з найважливіших інструментів мандрівника в науку до пошуку нових знань, а також – для оприлюднення того нового, що він створив. Інформація завжди мала велику цінність.
Зараз інформація, в тому числі й наукова, поповнюється дуже швидко. Для отримання її є інтернет. А в інтернеті є спеціальні електронні бази видань, які містять достовірні знання високого наукового рівня. Щоб виданню попасти в таку базу, йому необхідно пройти сувору перевірку. І далеко не кожному виданню, яке подає заявку до включення його в ці бази, щастить. Тільки невеличка частина журналів, які є в світі, потрапляють в ці бази.
А для того, щоб опублікувати статтю у виданні такого рівня, треба також витримати сувору перевірку та взаємодію з рецензентами, якщо стаття не буде відкинута відразу. Таких баз в світі всього дві: Scopus та Web of Science. І всього 4 журнали в Україні з галузі фізичного виховання і спорту входять в ці бази.
Наш журнал, “Health, sport, rehabilitation”, входить в базу Scopus. Він також включений до найвищої категорії, тобто до категорії А, в Україні з наукових видань в галузі педагогіки зі спеціальностей 011, 012, 013, 014, 015, 016, в галузі фізичного виховання зі спеціальності 017 та в галузі охорони здоров’я, тобто з медичних наук, зі спеціальності 227 – Фізична терапія, ерготерапія. Журнал “Health, sport, rehabilitation” не просто несе інформацію про влаштування світу. Він, як і всі наукові видання, публікує лише науково перевірені та доведені факти. І тому його дух суворий і холодний, як зимовий вечір, а його душа схильна до постійного пошуку, прагне докопуватися до істини і нести цю істину людям, вона схожа на ранок весни чи літа. Як і кожен журнал, він має свій неповторний стиль і почерк.
Місія журналу: збирати, зберігати та нести людям науково обґрунтовану інформацію про те, як можна зміцнювати здоров'я за допомогою фізичних вправ, як удосконалювати своє тіло за допомогою занять спортом, як перемагати та робити неможливе, долаючи себе, відновлюючись після різних захворювань. Журнал орієнтований на природні закономірності, на кінцеву доцільність та гармонію природи та Всесвіту, на те єдине, що дає людині силу, здоров'я, красу, любов, знання та свободу. Тому на його обкладинці – ілюстрації природних пейзажів у різні пори року: весна, літо, осінь, зима. Він виходить чотири рази на рік, так само, як і змінюються пори року. У цих картинках природи – і джерело здоров'я, і природна наука перемагати, у тому числі – у спорті, і сила, яка дає імпульс та можливість подолати хворобу за допомогою найприроднішого, що є у людини, – руху.
Крім бази Scopus, журнал входить також в інші наукові бази світу, без яких неможливо потрапити до бази Scopus. В теперішній час журнал "Health, Sport, Rehabilitation" – єдиний в Україні, який входить до баз Scopus або Web of Science та у категорію А за спеціальністю 227 Фізична терапія, ерготерапія, один з чотирьох в Україні, який входить до баз Scopus або Web of Science (і, відповідно, в категорію А в Україні) з фізичної культури і спорту, а також – один з небагатьох, які охоплюють широкий спектр педагогічних спеціальностей (011-016).
Журнал запрошує до співпраці всіх, для кого наука – це не просто етап кар'єрного зростання, а поклик душі; всіх, хто готовий зануритися з головою у дослідження невідомого та залишити свій слід у світовій системі знань. Дякую за увагу!
Посилання на сайт журналу:
https://hsr-journal.com/index.php/journal/index
Лабораторія підготувала відео з реабілітації після інсульту
Нові відео на каналі YouTube Жаннета Козіна
Плейлист: Відновлення після інсульту: унікальний досвід
Перший годині після інсульту. Початок відновлення
https://youtu.be/pjVIpZ9QGXY
Відновлюємо кисть та стопу: вправи у перші дні після інсульту
https://youtu.be/TEXy37vxEto
Хочеш відновитись після інсульту? Починай із хребта!
https://youtu.be/0FXgQWmNgXM
Найкращий засіб для відновлення координації після інсульту – танець
https://youtu.be/PJN90dUel_I
Вчимося ходити
https://youtu.be/XFbrYI7U3nQ
Хочеш добре ходити – бігай!
https://youtu.be/nU3vLk_UzPE
Хочеш добре ходити – стрибай!
https://youtu.be/nySJ4y_KRJI
Корисні посилання:
Мій фізичний терапевт:
https://www.instagram.com/scolioclinic/?hl=ua
https://www.instagram.com/kozin.sergey.pt/?hl=ua
Канал «Доктор Петрик» про здоровий спосіб життя:
https://www.youtube.com/c/doctorpetrik
Інсульт-блог Віталія Шабанова:
https://www.youtube.com/watch?v=T-s9Rkc3QHs
Лабораторія біофізики, біомеханіки та кінезіології виявила вплив професійної спеціалізації студентів та занять спортом на роботу нервової та серцево-судинної систем
Що найбільш впливає на швидкість реакції? А на стан вегетосудинної регуляції? Чи може вплинути спеціальність навчання на ці показники? А заняття спортом?
Ці та інші питання знайшли відповідь в дослідженнях, проведених лабораторією біофізики, біомеханіки та кінезіології ХНПУ імені Г.С. Сковороди в жовтні-листопаді 2021 року.
Студенти дев’яти факультетів університету на заняттях з предмету «Здоров’язбережувальні технології» пройшли тестування за програмою «Псиодіагностика» та за показниками зміни ЧСС при переході з горизонтального положення у вертикальне. Отримані результати було оброблено шляхом дисперсійного аналізу із застосуванням методу Дункан для великої кількості не пов'язаних вибірок.
Було отримано, що факультети початкового навчання, дошкільної освіти та природничого обрали студенти з достовірно найкращими показниками швидкості реакції та рухливості нервових процесів (рис. 2). І це не випадково: адже робота з маленькими дітьми вимагає великої швидкості реагування на будь-які обставини та великої швидкості перемикання уваги. А майбутні фахівці таємниць природи також повинні швидко реагувати на різні обставини, які може піднести Природа: якщо не реагувати, то можна потрапити в якусь халепу…
Так що швидкість реакції – це спадковий показник, хоча й може змінюватись в певному генетично обумовленому діапазоні. І тому можна укласти, що студенти з великою швидкістю реакції, коли поступали до університету, інтуїтивно обрали саме ті спеціальності, де потрібна швидкість реакції та рухливість нервових процесів.
Заняття спортом достовірно впливають на силу нервових процесів: вона найкраща у студентів факультету фізичного виховання (рис. 3). Також заняття спортом достовірно добре впливають на вегетативну регуляцію судинного тонусу, що попереджує запаморочення при раптовому переході з горизонтального у вертикальне положення (рис. 5).
Які ж рекомендації для студентів?
-
Студентам факультетів початкового навчання, дошкільної освіти та природничого факультету – більше застосовувати рухливі ігри.
-
Студентам факультетів іноземної філології, україномовного, історичного, психологічного та факультету мистецтв – заняття ходьбою, бігом, катанням на велосипеді та іншими циклічними вправами.
-
Всім студентам – застосовувати ритмічні вправи в якості домашніх занять та підвищувати свій рівень досвідченості в галузі фізичного виховання і спорту.
-
Студентам факультету фізичного виховання – продовжувати вдосконалення в обраному виді спорту у поєднанні з освоєнням на базовому рівні інших видів спорту, а також застосовувати засоби профілактики травматизму.
Посилання на препринт статті:
https://hsr-journal.com/index.php/journal/article/view/172
https://hsr-journal.com/index.php/journal/article/view/172/64
Подарунки для лабораторії біофізики, біомеханіки і кінезіології
У 2021 році лабораторії біофізики біомеханіки і кінезіології доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор Жаннета Козіна подарувала обладнання для проведення наукових досліджень з діагностики стану серцево-судинної та нервової систем. Загальна сума подарунків складає 5000 гривен.
До подарованого обладнання входить фітнес годинник фірми Полар з GPS для безперервної реєстрації частоти серцевих скорочень, пройдених (пробіганих) кілометрів, кількості кроків, енргозатрат при різних режимах функціонування організму. Годинник передбачає взаємодію з безкоштовним додатком Polar flow на комп’ютері та на телефоні. Годинник працює в автономному режимі з періодичною підзарядкою на комп’ютері або від електромережі.
На годиннику або в додатку можна вибрати види спорту та рухової активності, за якими передбачається аналіз частоти серцевих скорочень. Після кожного тренування, а також після сну для передачі результатів вимірювань проводиться сінхронізація годинника і додатку на телефоні. Для цього годинник потрібно просто піднести до телефону з відкритим додатком та натиснути кнопку на годиннику.
У додатку на телефоні та на комп’ютері можна побачити багато цікавої інформації. Перш за все, це значення частоти серцевих скорочень під час тренування. Програма дає можливість аналізувати як середні значення частоти серцевих скорочень, так і графік динаміки даного показника. Крім того, додаток дає інформацію динаміки частоти серцевих скорочень протягом дня, тижня, місяця. Також у додатку можна побачити швидкість пересувань, загальні енерговитрати та енерговитрати в динаміці за окремими елементами: жири, вуглеводи, білки.
Також годинник реєструє на основі аналізу динаміки частоти серцевих скорочень тривалість та якість сну, а також вегетативний баланс, тобто наскільки якісно людина відпочиває. До налізу сну також входить реєстрація різних фаз сну: глибокий, короткий, легкий сон.
До подарованого обладнання належить також автоматичний вимірювач артеріального тиску PARAMED EXPERT-X. Він дозволяє проводити точне автоматичне вимірювання артеріального тиску, може працювати від електромережі та від встроєних елементів живлення. Цей пристрій дозволяє вимірювати систолічний та діастолічний артеральний тиск та частоту серцевих скорочень натисненням кнопки «Пуск». Людині потрібно надіти манжету правильно, сісти, розслабитись, не розмовляти та не рухатись під час вимірювання тиску, потім – натиснути кнопку «Пуск». Після закінчення вимірювання на дисплеї приладу з’являються відповідні цифри: систолічний тиск, діастолічник тиск. Частота серцевих скорочень. У приладі також є функція пам’яті, де зберігається 60 попередніх вимірювать.
Крім того, до подарунків належать також дві стрибалки з міцним тросом, які передбачають дуже велику швидкість прокрутки. Стрибалки мають зручні ручки та дозволяють регулювати довжину тросів від 3-х метрів (на зріст людини понад 2 м) до мінімальних значень.
Також лабораторії були подаровані авторські комп’ютерні програми для визначення стану нервової системи, типологічних особливостей нервової системи, швидкості реакції в різних режимах роботи, швидкості реакції на предмет, що змінює своє положення в просторі, короткочасної пам’яті.
Обладнання передбачається застосовувати для проведення наукових досліджень з визначення впливу різних тренувальних програм на організм людини, визначення загального стану серцево-судинної системи та нервової системи людей різного віку, зокрема – студентів. Результати наукових досліджень планується публікувати в сучасних наукових виданнях, які входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science, зокрема – у виданні ХНПУ «Heals, sport, rehabilitation», який у 2021 році був проіндексований базою Scopus.