Освітній курс «Геноцид євреїв Європи: історична перспектива та підходи до вивчення».

 

26 серпня 2016 року закінчився третій етап освітнього курсу з вивчення історії Голокосту в період Другої світової війни, який проходив в місті Берлін (Німеччина). Організаторами даного освітнього курсу є Український центр вивчення історії Голокосту на чолі з А. Подольським (м. Київ), та Меморіальний комплекс «Будинок Ванзейської конференції» (м. Берлін.).

Керівник групи – Надія Уфімцева, викладач Києво-Могилянської академії. Серед учасників курсу були студенти, магістри, аспіранти з різних куточків України. Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди представляли студенти історичного факультету Булгакова Владислава (5 курс) та Гуйванюк Аліна (2 курс).

Головною метою подорожі до Берліну було вивчення місць пам’яті, порівняння української політики пам’яті та німецької. За час перебування в Німеччині (21.08 – 26.08. 2016 р.) учасниками були відвідані місця історичних подій, музеї, меморіальні комплекси, тощо. В аеропорту групу зустріла Тетяна Маникіна, яка була гідом нашої групи на протязі цих 5-ти днів.Після обіду почалася екскурсія містом. Було відвідано пам’ятник вбитим євреям Європи, та купол Рейхстагу. Наступного дня у Будинку Ванзейської конференції відбулося відкриття семінару. Учасники представилися, та мали змогу поділитися своїми очікуваннями від семінару, висловити перші враженнявід нового міста, адже більшість учасників потрапили в Берлін вперше. Пізніше Тетяна Маникіна провела групу постійною виставкою Будинку Ванзейської конференції. На завершення дня було проведеноворкшоп від Марини Чернівськи на тему: «Історія в пам’яті. Спадковість почуттівта пам’ять про націонал-соціалізм у різних поколінь».

Третій день семінару розпочався також з відвідання Будинку Ванзейської конференції, де учасники прослухали лекцію «Історія Будинку Ванзейської конференції» (Кюлінг). Пізніше приймали участь у воркшопі: використання фотографій як історичних джерел. Ввечері група завітала до центру 7xJung, де прийняла участь у воркшопі«Навчання солідарності та поваги один до одного» (Ян Кребс).

Наступного дня група відвідала Оранієнбург, де знаходиться Меморіальний комплекс Заксенхаузен. Потім на групу чекала екскурсія в Документальний центр/музей «Топографія террору». Пізніше учасники отримали завдання (поділившись на групки) за наданими координатами знайти той чи інший пам’ятник, або меморіальний комплекс, дізнатись його історію, та наступного дня презентувати його іншим групам. Передостанній день учасники розпочали у музеї Карлсхорст, з презентацій своїх результатів роботи з пам’ятниками («Будинок, що зник», «Покинута кімната», «Пам’ятник загиблим сінті та рома», тощо.) Пізніше група прослухала екскурсію в музеї Карсхорст, та лекцію від Руд Пройссе «Складні сторони в розмові про голокост та націонал – соціалізм у Німеччині». Цього ж дня відбулося закриття семінару, підведення підсумків, та обговорення роботи учасників протягом всього курсу.

Завдяки гарно спланованій програмі курсу, учасники встигли познайомитись, поспілкуватись, знайти спільні теми, краще ознайомитись з проблемою вивчення Голокосту, та мали час, щоб виділити для себе головні хвилюючі питання, та в ході курсу знайти відповіді на них. На нашу думку, даний курс є дуже важливим та пізнавальним, особливо для нас, студентів історичного факультету, адже питання пам’яті є досить глибоким.

Студенти історичного факультету Гуйванюк А. (2 курс), Булгакова В.(5 курс).

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.