Біологія є наукою про живі системи, що можуть бути ви-значені як системи, здатні до самопідтримування та дарвінівської еволюції. Властивості самовідтворювання, спадкової мінливості, здатності до засвоєння енергії у термодинамічних циклах та підтримання певної молекулярної структури проявляються живими системами на декількох рівнях організації: молекулярному, клітинному, організмовому, популяційно-видовому, екосистемному тощо. Це різноманіття проявів та рівнів організації живого визначає перелік основних напрямів біологічної науки. Водночас, фізико-хімічна та еволюційно-історична єдність біологічних систем дозволяє встановлювати спільні закономірності їх виникнення, функціонування та розвитку. У біології використовуються такі методи: обсерваційні, експериментальні та порівняльно-аналітичні методи, комп’ютерне моделювання біологічних процесів, статистичний аналіз кількісних та якісних даних; методики польових та лабораторних досліджень, зокрема маршрутний метод, метод пробних ділянок, світлова та електронна мікроскопія, метод чистих культур, ПЛР, секвенування ДНК, методи біоінформатики та філогенетичного налізу, клініко-лабораторні методи, методи електрофізіології та ендокринології; комп’ютерні та геоінформаційні технології.
Сфера працевлаштування:
Доктори філософії у галузі біології мають право здійснювати наукову та науково-педагогічну діяльність у закладах вищої освіти і науково-дослідних установах згідно чинного законодавства і займати відповідні наукові та викладацькі посади відповідно до Класифікатора професій 003:2010.
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.