Радчук Ольга Вячеславівна

Радчук Ольга Вячеславівна,

доктор філологічних наук, доцент,

доцент кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов

  ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА   

1984 – 1988 рр. навчалась на філологічному факультеті Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди, після закінчення якого отримала диплом з кваліфікацією вчителя російської мови та літератури.
1992 – 1999 рр. навчалась в аспірантурі Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди при кафедрі російської мови.
У 2009 р. захистила кандидатську дисертація на тему: «Реалізація суб’єктивної модальності в портретних та інтер’єрних описових контекстах (на матеріалі поеми М.В. Гоголя «Мертві душі»)» (Харків, ХНПУ імені Г.С. Сковороди, 2009 р) та здобула ступень кандидата філологічних наук зі спеціальності «Російська мова».
У 2011 р. отримала вчене звання доцента.
У 2020 р. захистила докторську дисертація на тему: «Семантика засобів вираження поняття «відсутність» у російській мові: лінгвокогнітивний аспект» (Дніпро, ДНУ імені Олеся Гончара, 2020 р.) та отримала ступень доктора філологічних наук зі спеціальності «Російська мова».

 ПРОФЕСІЙНА КАРʼЄРА ТА ДОСВІД УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ  

1988 –1990 рр. вчитель російської мови та літератури СШ №101 м. Запоріжжя;
1990 – 1992 рр. викладач кафедри сучасної російської мови ХДПІ імені Г.С. Сковороди;
1999 – 2003 рр. викладач кафедри мовознавства та сучасної російської мови ХДПІ імені Г.С. Сковороди;
2003 – 2009 рр. викладач кафедри загального мовознавства ХДПУ імені Г.С. Сковороди;
2009 – 2010 рр. доцент кафедри загального мовознавства ХНПУ імені Г.С. Сковороди;
2010 – 2015 рр. доцент кафедри російської мови ХНПУ імені Г.С. Сковороди;
2015 – 2020 рр. доцент кафедри слов’янських мов ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
2020 р. – по сьогодні доцент кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

  НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА  

О.В. Радчук викладає навчальні дисципліни на українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка («Основи мовознавства», «Історія лінгвістичних учень», «Історія російської літературної мови», «Стилістика»). Є автором та співавтором методичних посібників для студентів:

  • О.В. Радчук, Т.И. Соколова, Лю Юйин. История лингвистических учений (I содержательный модуль «Начальный этап в развитии языкознания»): Учебно-методическое пособие для студентов-иностранцев V курса филологических специальностей. Киев: «Українське видавництво», 2014. 60 с.
  • Введение в языкознание: Учебно-методическое пособие для студентов I курса филологических специальностей. Харьков:ХНПУ им. Г.С. Сковороды, 2016. 204 с.
  • Тестовые задания по курсу «Основы культуры речи, риторика и выразительное чтение»: Учебно-методическое пособие для студентов I курса филологических специальностей. Харьков. 2018. 41 с.
  • Радчук О.В. Методичні рекомендації: (Завдання до самостійної роботи з навчальної дисципліни «Академічне і професійно-орієнтоване спілкування» (російська)) Х.: ХНПУ імені Г.С.  Сковороди, 2019. 24 с.

Впродовж довгого часу доцент О.В. Радчук працює з іноземними студентами з Туркменістану, Кореї, Китаю та інших країн. Вивчення мовознавчих дисциплін вона не обмежує аудиторними заняттями. Активно залучає іноземців до відвідування харківського художнього музею, музею А.С. Макаренка, художніх виставок, екопарку О. Фельдмана, ХАТОБу.

  НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ   

Авторка одноосібної монографії «Лінгвокогнітивна репрезентація поняття «відсутність» у російській мові» (2019). О.В. Радчук має більше 85 науково-методичних праць, із яких дві колективні монографії, статті у фахових вітчизняних та закордонних виданнях, навчально-методичні посібники.

Надруковані наукові статті індексуються в наукометричних базах Science Index, Index Copernicus, Ulrichs Web Global Serials Directory, Google Scholar, ERIH PLUS, SCRIBD, ACADEMIA.EDU, ResearchBib, World Cat Knowledge Base, OCLC. Має посилання на наукові праці (25 посилань, h-індекс 3).

Працює з аспірантами. Є науковим керівником аспірантів Стаценко О.М. (спеціальність 035 Філологія), Корнєєвої О.М. (спеціальність 035 Філологія). Викладає вибіркову навчальну дисципліну «Історія російської літературної мови в аспекті сучасних філологічних підходів», з якої уклала навчальну та робочу програми, розробила силабус. Також є розробником навчальних програм з курсів «Академічно та професійно орієнтоване спілкування (російське)» та «Друга іноземна мова: російська» для аспірантів з КНР.

Щорічна учасниця міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій. когнітивна лінгвістика; лінгвокультурологія; етнолінгвістика; соціолінгвістика; психолінгвістика.

Протягом останніх років О.В. Радчук брала активну участь в роботі міжнародних науково-практичних конференцій. Підготовлений та прийнятий до друку розділ колективної монографії «Новое в русской и славянской фразеологии» в університеті імені Палацького в Оломоуці (Чехія, 2020 р.).

З 2020 року член спеціалізованої вченої ради К64.053.05 ХНПУ імені Г.С. Сковороди з захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей 10.02.01 – українська мова та 10.02.02 – російська мова.

  ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ  

О.В. Радчук систематично проводить значну виховну роботу серед студентської молоді згідно з положенням про виховну роботу ХНПУ імені Г. С. Сковороди. Є куратором академічної групи студентів. Працюючи в цьому напрямку, проводить цікаві заходи, присвячені відомому українському педагогу В.О. Сухомлинському, вітчизняному мовознавцю О.О. Потебні, етнокультурні свята «Масляна» та «Китайський новий рік». На ці заходи запрошує учнів та вчителів у межах профорієнтаційної роботи. Координатор з профорієнтаційної роботи по кафедрі зарубіжної літератури та слов’янських мов.

Доцент О.В. Радчук бере участь у заходах з профорієнтаційної роботи, що проводять органи районного, міського та обласного управляння освіти. Декілька років поспіль очолювала міський конкурс «Знавці російської мови». Систематично займається просвітницькою діяльністю серед студентів, учителів, учнів, батьків, керівників загальноосвітніх навчальних закладів. Під час проведення олімпіад з російської мови проводить методичні семінари. Пропагує здоровий спосіб життя та збереження довкілля.

  ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК  

  • Сертифіковане підвищення кваліфікації на кафедрі інформаційних технологій ХНПУ імені Г.С. Сковороди з відривом від виробництва 2016 р.
  • Сертифіковане підвищення кваліфікації на кафедрі інформаційних технологій ХНПУ імені Г.С. Сковороди без відриву від виробництва 2020 р.

  НАГОРОДИ І ВІДЗНАКИ  

  • Пам’ятне посвідчення як переможець у номінації «Майстер своєї справи». Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2012 рік.
  • Пам’ятне посвідчення як переможець у номінації «Майстер своєї справи». Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2013 рік.
  • Пам’ятне посвідчення як переможець у номінації «Наставник молоді». Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2016 рік.
  • Пам’ятне посвідчення як переможець у номінації «За відданість професії». Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2017 рік.
  • Почесна грамота за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у підготовку науково-педагогічних кадрів та з нагоди ювілею. Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2017 рік.
  • Почесна грамота за вагомий внесок у розвиток вітчизняної науки й освіти та з нагоди Дня працівників освіти. Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2018 рік.
  • Пам’ятне посвідчення як переможець у номінації «Кращий науковець -- дослідник». Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2019 рік.
  • Почесна грамота за сумлінне виконання професійних обов’язків, вагомий внесок у підготовку педагогічних кадрів та з Дня працівників освіти. Від ректорату ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 2020 рік.

 

E-mail: radchuk.o.v@ukr.net


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.