Роль кафедри філософії в підготовці студентів для виховної роботи в школі.
Сучасні розвинуті суспільства переживають кризу світоглядної орієнтації через поширення дезорієнтирів життєтворчості. Такими дезорієнтирами, особливо для молоді, стають цінності споживацького суспільства, еталони престижного споживання, ідеал «гламурного» життя, який нав’язується молоді у глобальному мас-медійному просторі, що в останні десятиліття гостро дається в знаки і в Україні. Усе це є викликами для системи освіти, яка повинна дати відповіді, як здійснювати селекцію світоглядних практик, як треба виховувати дітей і молодь.
Симптомами занепаду світоглядної культури української молоді є захоплення езотеричними вченнями, окультизмом, народною магією тощо, які звужують горизонти свідомості й обмежують життєві перспективи особистості. Українська національна система виховання за своїм змістом і спрямуванням має гармонійно поєднувати історію, сучасне і майбутнє нашої нації і держави з вищими здобутками світової цивілізації, для цього на кафедрі створений курс «Філософія освіти», який покликаний не тільки покращувати професійну підготовку студентів, а й виступає орієнтиром у складних виховних та освітніх процесах, становить духовно-інтелектуальне підґрунтя розвитку гуманітарного мислення. Особливу роль, при викладанні цього курсу, викладачі кафедри надають таким темам як: «Національна система виховання», «Родинне виховання», «Національно-патріотичне виховання», враховуються національні відмінності культур нашої держави, формування ціннісних орієнтацій особистості, толерантність взаємостосунків між суб’єктами процесу освіти.
З цією метою зусиллями кафедри створений студентський філософський клуб, стратегічну лінію програми клубу можна висловити таким чином:
- отримання нової інформації з проблем сучасної філософії;
- переосмислення уявлень про образ свого Я;
- побудова нового типу відносин з самим собою та оточуючими;
- формування позитивних, комунікативних установок;
- закріплення позитивного досвіду спілкування та позбавлення від неконструктивних способів реагування. Як правило заняття у клубі проводиться у формі диспуту, діалогу, круглого столу, що сприяє виділенню проблеми, вмінню підбирати аргументи; стисло і чітко формувати і висловлювати свою позицію, критичне мислення та здатність його виражати. Таким чином, практика проведення філософського клубу допомагає студентам систематизувати теоретичні знання та якісно використовувати їх на практиці.
Кафедра філософії систематично проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Освіта і доля нації», до якої активно залучають студентів, розвиваючи наукову діяльність, що сприяє підвищенню фахових якостей майбутніх вчителів.
Викладачі кафедри проводять відкриті лекції з проблем сучасного виховання та освіти, особливу увагу приділяють удосконаленню етичного навчання та виховання, формування світосприйняття студентів, національної ідентифікації, котрі в подальшому дозволять молоді об’єктивно та незалежно оцінювати надбання сучасної цивілізації та наукової думки. На думку викладачів кафедри філософії особливу увагу у вихованні та підготовці майбутнього вчителя слід приділяти вмінню керуватися в поведінці моральними нормами та цінностями, виявляти дружелюбність, ввічливість, повагу й чуйність до інших, толерантність та милосердя, оцінювати та регулювати свої взаємини з іншими, здійснювати свідомий вибір у складних життєвих ситуаціях, орієнтуючись на духовні цінності.
Викладачі кафедри філософії залучають студентів до участі не тільки у конференціях, які проводить кафедра та університет, але й на базі інших вищих навчальних закладів, зокрема, Харківський технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національна Українська академія, також брали участь у роботі конференції, організованої Міжнародним благодійним фондом «Фонд Олександра Фельдмана», де студенти нашого ВУЗу показали високий професійний та науковий рівень.
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.