ФІЗИКО-МАТЕМАТИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ ДО СПІВПРАЦІ!
ПРОПОНУЄМО ВСІМ БАЖАЮЧИМ ДОЛУЧИТИСЯ ДО РЕГІОНАЛЬНОГО ЦЕНТРУ ЗМІШАНОЇ ОСВІТИ СКОВОРОДА-ХАБ -
https://sites.google.com/hnpu.edu.ua/khnpu-eduhub
Діяльність хабу спрямована на підвищення якості освіти на Харківщині в умовах сучасних викликів (перехід на дистанційне навчання в умовах пандемії та війни) за декількома векторами. Хаб об'єднав викладачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди задля допомоги дітям і дорослим отримувати нові знання та навички. Фахівці університету проводять методичні й просвітницькі семінари, практикуми, лекції й тренінги на різноманітні актуальні теми з методики навчання окремих предметів, інклюзивної освіти, управління й менеджменту, організації безпечного освітнього середовища, педагогіки партнерства, підготовки до складання НМТ, ЄВІ.
Взаємодія закладів освіти різних рівнів - чинник підвищення підготовки майбутніх фахівців. Основними напрямами взаємодії закладів загальної середньої освіти та закладів вищої освіти є навчально-методичний, науково-методичний та профорієнтаційний.
Профорієнтаційний напрям включає в себе:
Навчально-методична співпраця передбачає створення у закладі вищої педагогічної освіти цілісної системи, яка б передбачала:
Науково-методична співпраця характеризується залученням студентів і викладачів закладу вищої освіти та вчителів і учнів шкіл до науково-дослідної роботи у наукових гуртках, участі у конкурсах наукових робіт; спільним проведенням олімпіад та конференцій, розвитком системи пошуку та залучення учнів педагогічних ліцеїв до навчання у закладі вищої педагогічної освіти; проведенням гуртків, факультативів на базі закладу освіти; курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників різних рівнів тощо.
Базовими підрозділами фізико-математичного факультету щодо науково-методичної співпраці із закладами загальної середньої освіти виступають університетські кафедри в школах міста Харкова та Харківської області. Із зазначеними закладами проводиться робота із консультування вчителів та учнів, надається науково-методична допомога у забезпеченні освітнього процесу.
Слід відзначити, що як заклади загальної середньої освіти, так і управління освіти вкрай виявляють високу зацікавленість у співпраці із підрозділами факультету.
Кафедри фізико-математичного факультету брали активну участь у проведенні методичних семінарів для вчителів м.Харкова та Харківської області.
Так, наприклад, за останні рік кафедрою фізики було проведено семінари «Сучасні підходи до викладання фізики», «Методи застосування нових технологій при навчанні фізики в освітній процесі закладів загальної середньої освіти». Кафедрою математики було забезпечено проведення методичних семінарів для вчителів «Геометричні задачі у ЗНО-2019», «Формування і розвиток свідомого ставлення учнів до засвоєння знань з математики». На кафедрі інформатики було проведено семінар «Впровадження елементів STEM-освіти в навчальний процес закладів загальної середньої освіти», «Визначення рівня сформованості знань здобувачів освіти в умовах дистанційного навчання», семінар директорів закладів загальної середньої освіти Московського району м.Харкова «Управлінські аспекти в створенні умов для удосконалення цифрової компетентності вчителя нової української школи як одного із факторів забезпечення якості освіти».
Викладачами факультету ініційовано проведення відкритих лекцій та вебінарів для вчителів та школярів, найпопулярнішими серед яких є «Особливості підготовки до ЗНО з математики».
Викладачі кафедр факультету беруть участь роботі регіонального відділення Малої академії наук за відповідними напрямами.
Значним напрямом роботи кафедр факультету і, особливо кафедри інформатики, є забезпечення проведення предметних учнівських олімпіад різних рівнів. Так, щорічно, на базі нашого університету відбувається ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики. Спіробітники кафедри інформатики працюють також у складі журі ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з інформатики та з інформаційних технологій, які відбуваються на базі інших закладів вищої освіти м. Харкова.
Кафедра інформатики бере участь у проведенні міського турніру юних інформатиків для учнів 9-11-х класів закладів загальної середньої освіти.
Особливо слід відзначити участь нашого факультету у проведенні турніру з інформатики для учнів 5-7 класів харківських шкіл. Такі турніри проводяться з 1994 року за спільної ініціативи Науково-методичного педагогічного центру Департаменту освіти м.Харкова та колективу кафедри інформатики ХНПУ імені Г.С.Сковороди. За ці роки кафедрою було випробувано багато різних ідей щодо постановки завдань, видів конкурсів, організаційних форм їх проведення. Так, з великим емоційним підйомом проходили конкурси комп’ютерних ігроків, ерудитів, розв’язання японських кросвордів у спеціально створеному середовищі, конкурс майстрів комп’ютерного редагування текстів, конкурси програмістів, яким пропонувалося вирішити завдання, користуючись системою команд невідомого раніше виконавця, тощо. Програмне забезпечення для проведення конкурсів розроблялось силами викладачів і студентів кафедри інформатики. В останні роки турнір проводиться на базі Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, проте саме колектив нашого факультету повністю розробляє концепцію, завдання, систему перевірки, забезпечує роботу журі.
На базі кафедри математики працюють курси з підготовки до ЗНО з математики та започатковано щорічну університетську олімпіаду для абітурієнтів. Зауважимо, що зацікавленість у роботі курсів виявляють вчителі та батьки, які часто супроводжують дітей на заняттях.
Кафедрами запропоновано низку програм для роботи з учителями. Тематика таких програм ураховує аналіз реальних практичних потреб освітян. Кафедрами факультету розроблено тематику лабораторних робіт для школярів, проведення яких можливе за участю співробітників кафедр та на матеріальній базі факультету.
Новацією року на фізико-математичному факультеті стало проведення інтерактивних оффлайн та онлайн-екскурсій для школярів та вчителів.
Співпраця закладів вищої педагогічної освіти із ланкою середньої освіти може дієво допомогти у забезпеченні наступності та безперервності освіти, подолати спільні виклики на шляху до створення якісної системи підготовки та професійного розвитку вчителів.
ЛАСКАВО ПРОСИМО!
Декан:
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.