Історія кафедри анатомії і фізіології людини імені професора Я.Р. Синельникова


75 років Кафедрі анатомії та фізіологіі людини

 

Закохані в анатомію

 

Кафедра анатомії і фізіології людини була створена в 1931 році. Першим завідувачем був проф. Є.С. Катков, курс анатомії людини читав проф., д. м. н. Л.П. Ніколаєв. У 1943 році, після визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників, відновлюється Харківській державний педагогічний інститут та в його складі біологічний факультет. Курс анатомії людини читає доц. В.П.Панов, курс фізіології доц. М.Є.Тесленко. Тематика перших наукових досліджень на кафедрі «Вікові особливості дітей і підлітків у зв’язку із заняттям спортом».

У 1958 році Харківський державний педагогічний інститут був реорганізований у Харківський державний інститут фізичного виховання імені Г.С. Сковороди. Кафедра анатомії і фізіології людини входить до складу факультету фізичного виховання. Завідувачем кафедри був проф. О.С. Борщевський, який читав курс фізіології, курс анатомії читав д.м.н. П.О.Євдокимов. Лабораторні заняття вели доц. В.П. Панов і ас. Т.І. Тріньова, тобто на кафедрі було всього 4 викладача.

З 1958 по 1965 р. основним напрямком наукових досліджень кафедри є дитячий та юнацький спорт. Професор П.О. Євдокимов вивчав будову м’язів спини при виконанні спеціальних фізичних вправ, доц. В.П. Панов і ст. викл. Ю.І. Пісаревський — вплив занять плаванням та боксом на організм школярів.

З 1965 по 1990 р. кафедру очолював проф., д.м.н. Я.Р. Синельников. Була відкрита аспірантура. Поряд з проблемою дитячого та юнацького спорту на кафедрі почали вивчати питання впливу факторів зовнішнього середовища на організм.

Досліджуються морфо-функціональні зміни в різних органах при дії на організм магнітного поля (В.А.Друзь), іонізуючого випромінювання (А.С.Хілько, В.В.Алєксєєв), альтерації і голодування (С.В.Віслова), гіпоксії та ефірного наркозу (В.І.Курілова).

З 1968 року визначився основний науковий напрямок кафедри — «Вплив факторів зовнішнього середовища на організм людини у віковому аспекті». Великий внесок у розвиток наукової тематики кафедри зробив колишній завідувач проф. Синельников Я.Р. Співробітники кафедри та вихованці школи проф. Синельникова Я.Р. досліджували морфологічні зміни в усіх основних системах організму: нервовій (Я.Р.Синельников, Є.П.Страхова, В.І.Без’язичний, О.М.Микитюк, Г.Є.Загоруйко, М.Г.Самойлов, О.І.Камаєв, Ю.Ю.Ільїна), серцево-судинній (В.І.Кучеров, О.О.Смірних, Г.Є.Загоруйко), дихальній (С.П.Шапіро), ендокринній (Ю.Г.Сінаюк, А.И.Гладкова, І.О.Кушнарьов, О.Л.Говаленкова, Т.Є.Комісова), в опорно-руховому апараті (Я.Р.Синельніков, І.В.Кучеров, Є.П.Страхова, Б.В.Цибізов, С.І.Сагалянов, Є.І.Швидкий, В.М.Крамських, Н.М.Санжарова, Б.В.Рогозянський, Г.Г.Помогайбо, Т.І.Гогіна), сенсорних системах (В.Ф.Слюсарєв, В.В.Алєксєєв, А.С.Ровний, В.І.Завадський).

Результати досліджень були опубліковані в наукових журналах, доповідалися на наукових з’їздах та конференціях. Було захищено понад 30 кандидатських дисертацій.

Під керівництвом проф. Я.Р.Синельникова на кафедрі підготовлено перевидання «Атласу анатомії людини», за допомогою якого зараз навчаються студенти медичних та біологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.

Один з напрямків наукової роботи кафедри анатомії та фізіології (70-80 роки) очолив доц. Герасімов В.В. Він вивчав ритмічну гімнастику як метод удосконалення здоров’я, постави та рухової підготовленості людини, як засіб розвитку й укріплення скелетної мускулатури. Особлива увага приділялась розробці засобів та методів укріплення і покращення стану здоров’я осіб з вираженими відхиленнями здоров’я постійного або тимчасового характеру при достатній компенсації патологічного процесу. Доц. Герасимовим В.В. спільно з кафедрою гімнастики ХДПІ ім. Г.С. Сковороди були розроблені комплекси вправ для людей цієї категорії всіх вікових груп.

У зв’язку з виникненням проблеми гіпокінезії людини з одного боку, і підвищенням фізичного навантаження — з іншого, та враховуючи той факт, що існує тенденція до «омолодження» спорту, до наукової роботи кафедри була включена серія дослідів, які висвітлюють питання про вплив цих двох, прямо протилежних факторів середовища на організм, що росте. Поступово сформувався новий науковий напрямок, пов’язаний із вивченням дії гіпер- та гіпокінезії на основні системи організму. Для проведення цих дослідів на кафедрі був сконструйований третбан (доц. В.В.Алєксєєв, доц. В.Г. Без`язичний).

В 1977 р. відкрито анатомічний музей, всі експонати для якого були виготовлені співробітниками, аспірантами та студентами кафедри. На базі музею анатомії проводяться заняття для студентів університету та екскурсії для учнів шкіл м. Харкова та області. З липня 1990 року кафедру очолює професор О.М. Микитюк.

В 1995 р. на кафедрі відкрито докторантуру.

Починаючи з 2002 року кафедра входить до складу природничого факультету. Наукова тематика кафедри стає більш різноманітною. У зв’язку з поширенням шкідливих звичок у юнаків та підлітків на кафедрі вивчається вплив алкоголю та тютюнопаління на організм людини (доц. Комісова Т.Є., аспіранти Дігтяр О.В., Ткаченко В.М., Москаленко М.Ю.).

Вивчення вітамінного та антиоксидантного статусу організму відбувається під керівництвом проф. Іонова І.А. (аспіранти Коц В.П., Коваленко Л.П.). Дослідження цих питань дає змогу підвищити адаптаційні можливості організму людини та розробити харчові добавки для забезпечення вітамінного та імунного статусу організму.

У зв’язку з тим, що резервом підвищення спортивних результатів є індивідуалізація підготовки спортсменів, на кафедрі проводяться дослідження по визначенню фізіологічних та психофізіологічних основ індивідуалізації процесу підготовки, засобів та методів тренувань, відновленню працездатності спортсменів різних спеціалізацій, віку та кваліфікації (доц. Слюсарев В.Ф., доц. Козіна Ж.Л.).

Разом з Інститутом проблем кріобіології та кріомедицини на кафедрі проводилось дослідження загальних закономірностей реакцій органел клітини на екстремальні температурні дії (1997 р.), електронно-мікроскопічне дослідження клітин щитоподібної залози і локалізація аденілатциклази при дії екстремальних температурних факторів (2000 р.), дослідження субклітинних реакцій гепатоцитів печінки щурів на дію низьких температур і кріопротектора ДМСО (2005 р.) (проф. Микитюк О.М., проф. Капрельянц О.С., доц.Алексєєв В.В., доц. Без’язичний В.Г., доц. Без’язична О.В.). Отримані результати мають теоретичне і практичне значення для електронно-мікроскопічних досліджень механізму впливу дії екстремальних факторів на клітини гепатоцитів печінки, дозволяють одержати нову інформацію про механізми відповіді клітини на ці екстремальні впливи.

В галузі навчальної роботи кафедра забезпечує проведення занять на всіх факультетах університету з курсів: анатомія людини, функціональна анатомія, фізіологія людини та тварин, спортивна фізіологія, вікова фізіологія, біомеханіка, спортивна морфологія, гігієна шкільна та фізичних вправ, анатомія та фізіологія дитини з основами патологічної анатомії, основи педіатрії, основи біології та генетики, анатомія та еволюція нервової системи, фізіологія вищої нервової діяльності та центральної нервової системи, антропологія, психогенетика, психофізіологія, антропогенез, судова медицина та психіатрія.

За останні 5 років науковцями кафедри захищено 1 докторська та 3 кандидатських дисертації, підготовлено 15 підручників, 3 монографії, 6 наукових збірників, 25 навчально методичних посібників як для вищих навчальних закладів, так і для середньої школи, опубліковано 142 статті, 28 тез доповідей.

Навчальну та наукову роботу в різні роки забезпечували викладачі та співробітники кафедри: проф. Я.Р.Синельников (зав. каф. з 1965 по 1990 рр.), доц. Ю.М.Мадієвський, доц. В.П. Поляков, доц. Є.П.Страхова, викл. Т.І.Тріньова, доц. С.П.Шапіро, доц. В.А. Комаров, доц. Герасімов В.В., доц. Ю.Г.Сінаюк, проф. В.А.Друзь, доц. В.Г.Без’язичний, доц. В.В. Алєксєєв, доц. І.В.Кучеров, проф. О.М.Микитюк (зав. каф. з 1990 по 2015р.), проф. А.І.Гладкова, доц.. Ільїна Ю.Ю., проф. М.Г.Самойлов, доц. В.Ф.Слюсарєв, доц. І.О.Кушнарьов, доц. О.Л. Говаленкова, доц. Т.Є.Комісова, доц. М.І.Коцько, доц. Л.В.Білоусова, проф. А.С. Капрельянц, проф. П.Ф.Сурай, проф. І.А.Іонов, доц. О.В.Без’язична, доц. В.П. Коц, доц. Сукач О.М., зав. лаб. електр. мікр. Н.Ф. Теремецька, зав. музеєм Т.К.Самойлова, зав. кабінетом О.Г. Черкашина, ст. лаборанти Т.І.Рахайлова, Л.Я.Рябова, Л.Т.Ященко, В.І. Шульга, Н.П. Чепурна, О.С.Беззубкін, В.Б.Нєдовєсов, Г.Ф.Кунчіч, А.О.Алєксєєв. В 2014 році кафедрі присвоено ім’я проф. Я.Р. Синельникова. З квітня 2015 року кафедру очолює доктор сільськогосподарських наук, член-кореспондент НААН України, проф. Іонов І.А.


 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.