Історія кафедри спортивно-педагогічних дисциплін і фітнесу

Кафедра спортивно-педагогічних дисциплін і фітнесу створена в 2022 році на базі кафедри гімнастики, музично-ритмічного виховання і фітнесу. До складу кафедри увійшли науково-педагогічні працівники та співробітники секторів:

  • гімнастичних видів спорту і фітнесу, 
  • спортивних одноборств,
  • плавання.

Кафедра гімнастики, музично-ритмічного виховання і фітнесу починає свою історію у 1960 році. З цього року кафедра музично-ритмічного виховання і рухливих ігор була відокремлена від кафедри гімнастики в самостійну на факультеті фізичного виховання Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди (затверджена наказом Міністерства освіти УРСР у 1963 році). Вона стала єдиною кафедрою музично-ритмічного виховання і рухливих ігор серед кафедр вищих навчальних закладів в СРСР, які готували фахівців з фізичного виховання і спорту. Очолила кафедру відомий фахівець, автор численних наукових та навчально-методичних праць в галузі фізичного виховання і спорту Тайполє Людмила Володимирівна. Викладачі кафедри у складі: Брейгер М.Б., Нарбекова Н.В., Дубровіна В.В. Боліхова Ю.М., Веракса (Санжарова) Н.М. – забезпечували навчальний процес з дисциплін: «Музично-ритмічне виховання», «Рухливі ігри», «Рухливі ігри на місцевості» в спортивно-оздоровчому таборі «Гайдари»; курс підвищення спортивної майстерності з художньої гімнастики, спортивної боротьби (майстер спорту СРСР Гранкін В.П.) та фехтування (майстер спорту СРСР Іванов О.). 

Кафедра у 60-80 рр. була центром методичної підготовки викладачів з фізичного виховання вищих навчальних закладів СРСР. На її базі проводились міжнародні, всесоюзні семінари, наукові конференції, курси підвищення кваліфікації, які організовували викладачі цієї кафедри. Програма курсу музично-ритмічного виховання, яка була розроблена викладачами кафедри, взята за основу та видана разом з фахівцями Ленінградського інституту фізичної культури і затверджена Міністерством освіти СРСР для профільних вищих навчальних закладів. 

З 1979 року завідувачем кафедри «Музично – ритмічного виховання і рухливих ігор» після закінчення аспірантури була призначена майстер спорту СРСР з художньої гімнастики, кандидат біологічних наук, доцент Санжарова Н.М., яка очолювала кафедру протягом 40 років.

У 80-х рр. викладачі кафедри мали тісні зв’язки з вищими навчальними закладами інших країн: Німеччини, Польщі. Багато років кафедра співпрацювала з Магдебурзьким університетом імені Отто фон Геріке. За період співпраці, з метою проведення спільних наукових досліджень та вдосконалення методик викладання практичних занять, були організовані та проведені обміни викладачами (Санжарова Н.М., Кравчук Т.М.) і студентськими делегаціями. 

За період існування кафедри відбувались зміни у структурі та назвах кафедри. 

З 1989 року на кафедрі працює провідний фахівець зі спортивних одноборств Огарь Г.О., завдяки якому почав активно розвиватись напрям  підготовки фахівців зі спортивної боротьби.

З 1996 р. за пропозицією ректора академіка Прокопенко І.Ф. викладачами кафедри була розроблена та затверджена програма «Фізична культура засобами танцювальних вправ» (для студентів університету 1 – 4 курсів, крім студентів факультету фізичного виховання). Викладання цієї дисципліни забезпечували випускники кафедри: Адамова І.Р.- майстер спорту СРСР з художньої гімнастики, Адамова М.Р. – майстер спорту СРСР з художньої гімнастики, Кутирьова Н.В. – майстер спорту СРСР з художньої гімнастики, Голенкова Ю. В. – майстер спорту України з художньої гімнастики, Ісаєва М.В. – майстер спорту України з художньої гімнастики, Спузяк В.Б. – кандидат в майстри спорту з художньої гімнастики, Коник Л.В., Ласиця В.І. – кандидат в майстри спорту з боротьби самбо, Кравчук Т.М. – майстер спорту України з художньої гімнастики, Санжаров В.А. – кандидат в майстри спорту СРСР з сучасного п'ятиборства, Гусляєва О. – кандидат в майстри спорту України зі спортивної аеробіки, Губіна І. – майстер спорту України зі спортивної аеробіки, Безпала (Бибель) С.А. – майстер спорту України зі спортивної акробатики. 

З 2002 року на базі кафедри були додатково відкриті спеціалізації з боксу, кікбоксингу, тхеквондо, самбо, дзюдо, гирьового спорту, важкої атлетики, спортивної акробатики. Заняття з курсу підвищення спортивної майстерності проводили провідні тренери-викладачі: заслужений тренер України Полянський Е.А. (самбо), заслужений тренер України Шевченко В.І. (тхеквондо), заслужений тренер України Галашко М.І. (гирьовий спорт, армспорт), заслужений тренер України Зубко А.В. (спортивна акробатика), майстер спорту СРСР Примаков В.П. (бокс), заслужений тренер України, майстер спорту міжнародного класу Гавричкін С.В.(тайський бокс, козацький двобій, ММА), заслужений тренер України Михайленко А.В. (самбо), заслужений тренер України Володченко О.А. (кікбоксінг). 

З 2005 року кафедру перейменовано в кафедру «Оздоровчої та лікувальної фізичної культури», яку очолила випускниця цієї ж кафедри майстер спорту України з художньої гімнастики, кандидат педагогічних наук доцент Кравчук Т.М.

З 2010 року відновлена кафедра музично-ритмічного виховання та єдиноборств, яку очолила кандидат біологічних наук, доцент Санжарова Н.М.

З 2016 року склад кафедри поповнюється фахівцями, які викладають дисципліни з напряму теорії і методики викладання гімнастики (кандидат в майстри спорту зі спортивної гімнастики, старший викладач Карпунець Т.В., викладач Титаренко Д.С.).

З 2019 року кафедру гімнастики, музично-ритмічного виховання і фітнесу очолила майстер спорту України з художньої гімнастики, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Голенкова Ю.В.

У 2021 році робочою групою кафедри розроблена та впроваджена в навчально-виховний процес здобувачів факультету фізичного виховання і спорту освітня програма «Фітнес та рекреація» за спеціальністю 017 – Фізична культура і спорт.

Сектор циклічних видів спорту було створено у 1947 році на базі трьох кафедр: легкої атлетики, зимових видів спорту та водних видів спорту. У такому складі ця структурна одиниця носила назву кафедри легкої атлетики. У 1958 році кафедра була поділена на дві окремі кафедри: кафедра легкої атлетики та кафедра зимових і водних видів спорту, які існували до 1994 року.

Перший завідуючий Селезньов Борис Євгенович (1947-1957). 

Завідувачі кафедрами

кафедра легкої атлетики кафедра зимових і водних видів спорту

1. Первушин П.М.1958-1960 1. Поясник В.Ф. 1959-1976
2. Черкашин 1961-1962 2. Блещунов В.М. 1976-1978
3. Ращупкін Г.В. 1962-1972 3. Черніков В.М. 1979-1982
4. Алєксєєв В.В. 1972-1977 4. Гаврилов В.М. 1983-1988
5. Нікуліна О.А. 1977-1987 5. Філіпенко П.І. 1988-1992
6. Швидкий Є.І. 1987-1993 6. Ляшенко А.М. 1992-1994

З січня 1994 року створено кафедру циклічних видів спорту, яка складалась з трьох секцій: легка атлетика, зимові види спорту, плавання. Очолив кафедру Гогін О.В., доцент, завідуючий кафедрою циклічних видів спорту з 1994 р. по 2005 р.

  1. Ажиппо О.Ю., к.н.ф.в.с., доцент, завідуючий кафедрою циклічних видів спорту з 2005р. по 2012р.
  2. Козіна Ж.Л., д.н.ф.в.с., професор, завідуюча кафедрою циклічних видів спорту та спортивних ігор з 2012р. по 2013р.
  3. Коробейнік В.А. к.п.н., доцент очолював кафедру з 2013 по 2015р.р. 
  4. З березня 2015 р. кафедру очолював заслужений тренер України з підводного спорту, майстер спорту міжнародного класу з плавання, доцент Ляшенко А.М.

З лютого 2021 р. у склад кафедри циклічних видів спорту увійшла кафедра фізичного виховання (зав. кафедри Цимбалюк Ж.О.)

На теперішній час кафедра готує  фахівців з наступних спортивних спеціалізацій:

  • спортивна гімнастика (ст. викладач, кандидат в майстри спорту Карпунець Т.В.)
  • художня гімнастика (майстер спорту СРСР, кандидат біологічних наук, доцент Санжарова Н.М., майстер спорту України, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Голенкова Ю.В.)
  • спортивна аеробіка, чирлідинг (майстер спорту України, кандидат педагогічних наук, доцент Кравчук Т.М.)
  • види одноборств (самбо, дзюдо, греко-римська боротьба, вільна боротьба, бокс, тхеквондо та ін.) ( майстер спорту СРСР, суддя міжнародної категорії, кандидат юридичних наук, доцент Вострокнутов Л.Д.).
  • плавання, підводне плавання ( заслужений тренер України, майстер спорту міжнародного класу, суддя міжнародної категорії, тренер збірної України з плавання в ластах та фрідайвінгу, доцент Ляшенко А.М., заслужений майстер спорту з підводного плавання, ст. викладач Дєлова К.О., ст. викладач Клімакова С.М.).

Досягненням кафедри є створення ансамблю естрадно-спортивного танцю «Бумеранг», започаткованого Санжаровою Ніною Миколаївною в 1984 році. За високі творчі успіхи та професіоналізм у 2000 році колективу присвоєно звання «Народний». 

Колектив «Бумеранг» є переможцем та лауреатом всеукраїнських, обласних та міських фестивалів. Постійно бере участь в урочистостях, які проводять місто й область.

У 2019 році колектив став переможцем міського конкурсу художньої самодіяльності серед ЗВО Харківської області «Студентська весна» (керівники Н.Санжарова, Ю.Голенкова).

Випускники колективу «Бумеранг» гідно підтверджують високий авторитет кафедри, працюючи за спеціальністю в різних країнах: США, Канада, Греція, Франція, Фінляндія, Германія та в різних містах України. 

Кафедра пишається спортсменами, які гідно представляли університет на спортивних майданчиках та помостах Європи та світу: 

Гвоздик Олександр – заслужений майстер спорту з боксу, бронзовий призер Олімпійських ігор (2012).
Савчук Анастасія – заслужений майстер спорту з артистичного плавання, бронзовий призер Олімпійських ігор (2020).
Резнік Катерина - заслужений майстер спорту з артистичного плавання, бронзовий призер Олімпійських ігор (2020).
Садурська Катерина – заслужений майстер спорту з артистичного плавання.
Конєва Марина – заслужений майстер спорту з тхеквондо ВТФ, учасниця Олімпійських ігор (2012).
Дєлова Катерина – заслужений майстер спорту з плавання в ластах.
Попова Марія – майстер спорту міжнародного класу з тхеквондо ВТФ.
Саркісян Артур – майстер спорту міжнародного класу з самбо.
Новікова Анастасія – майстер спорту міжнародного класу з самбо.
Харківський Олександр - майстер спорту міжнародного класу з бойового самбо.
Мариненко Віктор - майстер спорту міжнародного класу з пауерліфтингу.
Пашкова Оксана – майстер спорту міжнародного класу з тайського боксу.
Желятдінов Владислав - майстер спорту міжнародного класу з плавання в ластах.

 

61168, м. Харків,вул. Валентинівська, 2, кор. Г, кабінет 107
тел.(057) 778-67-46
e-mail:

Завідувачка кафедри

Голенкова Юлія Валеріївна

кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.