Історія кафедри теорії, методики і практики фізичного виховання


Кафедра створена шляхом поєднання трьох кафедр (Теорії і методики фізичного виховання (ТМФВ); Одноборств, фехтування і силових видів спорту; Фізичного виховання)

Кафедра ТМФВ виникла з циклу дисциплін історико-теоретичних і методичних знань. Першим викладачем дисципліни ТМФВ (з 1947 по 1957 рр.) була Акімова Г.І. У наступні роки провідним викладачем ТМФВ став піонер фізкультурного руху Харківщини Шабайдаш Г.В. Курс історії фізичної культури в ці роки читав один з відомих спортсменів Харківщини Селезньов Б.Є.

У 1959 р. була створена кафедра ТМФВ. До її складу, крім названих викладачів, увійшли Філь С.М., Масюк А.І., Ігнатієв О.В. З 1962 р. кафедра поповнилася молодими, на той час, науковцями Медведєвим В.Х., Горчаковим А.М., Терент’євою Н.М. Очолив кафедру Пазовніков О.О. У 1967 р. завідувачем кафедри став доцент Філь С.М., а з 1979-1986 рр. його змінив доц. Медведєв В.Х. В цей період кафедра поповнилася викладачами Мірошниченко В.І., Крамських В.М., які в наступні роки стали кандидатами наук, доцентами. 1986-1994 рр. кафедру очолював доктор біологічних наук, професор Друзь В.А., 1995-1998 рр. – професор Філь С.М., 1998-2020 рр. – доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор Худолій О.М., з 2020-2022 рр. – доктор педагогічних наук, професор Іващенко О.В.

У 1959 р. на кафедрі було відкрито перший прийом до аспірантури. Серед аспірантів були представники педагогічних інститутів із всіх регіонів України. Більшість з них захистили кандидатські дисертації, а Вільчковський Е.С. і Сергієнко Л.П. стали докторами педагогічних наук. У 1982-1987 рр. аспірантуру при кафедрі ТМФВ закінчили і захистили кандидатські дисертації доц. Худолій О.М., доц. Мірошниченко В.І., доц. Іващенко О.В., у 2008 р. – Марченко С.І., у 2019 р. – Веремеєнко В.Ю. Докторські дисертації захистили у 2011 р. Худолій О.М.,  у 2017 р. – Іващенко О.В.

Кафедру фізичного виховання, що була створена в 1956 році, очолювали: Пояснік Віктор Федорович – майстер спорту зі стрільби; Балбенко Степан Юрійович - доцент, кандидат педагогічних наук; Хаджинов Дмитро Іванович - майстер спорту з волейболу; Кочетов Георгій Максимович – майстер спорту з туризму; Гаврилов Віктор Миколайович - майстер спорту з боротьби; Гогіна Тетяна Іллівна - доцент, кандидат біологічних наук; Цимбалюк Жанна Олексіївна - доцент, кандидат наук з фізичного виховання.

У різні роки викладачами кафедри фізичного виховання були 14 кандидатів наук (8 з них – доценти), понад 30 викладачів мали звання майстрів спорту та кандидатів у майстри спорту (більшість з них були переможцями всеукраїнських та міжнародних змагань).

У різні роки на кафедрі були організовані тренування студентів з 18 олімпійських видів спорту та 10 неолімпійських видів спорту. Серед вихованців кафедри – понад  40 студентів стали майстрами спорту. Понад 150 студентів перемагали в регіональних, всеукраїнських та міжнародних змаганнях.

З 1995 року на гуманітарних факультетах університету: іноземної філології, російської мови, юридичному, економічному, психології та соціології, в межах годин навчальної дисципліни «Фізичне виховання» було введено предмет «Фізичне виховання засобами фехтування» і організовано нову структурну одиницю – секцію фехтування, як самостійний підрозділ кафедри теорії та методики фізичного виховання (ТМФВ). Завідувачем секції була призначена Кривенцова І.В. Нею була розроблена навчальна програма та методичні рекомендації щодо викладання фехтування студентам саме педагогічного університету.

У різні часи в складі секції (кафедри) працювали відомі тренери, спортсмени та фахівці фехтувального спорту. Найбільш титуловані з них:

  • Авербах Леонід Вікторович (06.01.1938 – 25.04.1998 рр.) – Заслужений тренер України, Майстер спорту СРСР з фехтування. Випускник Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди факультету фізичного виховання 1962 р., працював в ХДПУ з 1995 по 1998 рр. Тренер видатних фехтувальників СРСР та України, переможців та призерів українських, радянських та міжнародних змагань: бронзового призера Олімпійських ігор 1988 р. Михайла Тишка, В’ячеслава Данилова, Віктора та Володимира Соколових, Валерія Тумакова, Галини Дроговальової, Ірини Одокієнко, Володимира Лукашенка, Андрія Макарущенка і багатьох інших. Багато років поспіль Леонід Вікторович визнавався кращим тренером Харківщини.
  • Одокієнко Ірина Іванівна – Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, Заслужений тренер України з фехтування. Працює в ХНПУ імені Г.С. Сковороди з 1996 р. (докладніше)
  • Горбачук Олександр Володимирович – Заслужений майстер спорту України з фехтування.  Учасник Олімпійських ігор 2000 року. Випускник факультету психології та соціології. Працював викладачем у складі секції наприкінці 1990-х – початку 2000-х років. (докладніше)
  • Петрюк Ольга Володимирівна – Майстер спорту України міжнародного класу з фехтування. Чемпіонка Всесвітньої Універсіади 2009 р., Випускниця факультетів: економічного  та фізичного виховання, викладач кафедри фехтування з 2009 по 2015 рр. Випускниця аспірантури ХНПУ. (докладніше)
  • Димар Олександр Анатолійович – Майстер  спорту України міжнародного класу з фехтування.  Випускник факультетів фізичного виховання та економічного. Працював викладачем на кафедрі  фізкультурно-оздоровчого та спортивного фехтування з вересня 2014 по червень 2016 рр. (докладніше)
  • Найвідоміші фехтувальники - випускники нашого університету

У зв’язку з цим, з’явилися нові можливості у підготовці значної кількості студентів до участі в обласних, всеукраїнських та всесвітніх Універсіадах з фехтування, виконання ними спортивних розрядів, підвищення рівня фізичної культури особистості майбутнього педагога. А ХНПУ імені Г.С. Сковороди, з 1995 р., став центром студентського фехтування Харківщини.

З серпня 2014 року на базі секції фехтування було створено кафедру «Фізкультурно-оздоровчого та спортивного фехтування». Метою роботи кафедри було здійснення фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи на гуманітарних факультетах університету: історичному, юридичному, економічному, іноземної мови, славістики; залучення висококваліфікованих фехтувальників до навчання на всіх факультетах університету.

Влітку 2018 року було підписано договір про співпрацю між ХНПУ імені Г.С. Сковороди та КДЮСШ «ХТЗ». І з вересня 2018 року кафедру фехтування оптимізували, з метою більш якісної підготовки одноборців та спортсменів силових видів спорту, об’єднав з циклом «одноборств», який багато років викладає на факультеті фізичного виховання і спорту старший викладач Огарь Г.О.

Харківський педагогічний, за свою довгу історію, виховав цілю плеяду видатних одноборців. Серед них:

  • Заслужені працівники фізичної культури і спорту України: з дзюдо Алексеєв Анатолій Федотович; з греко-римської боротьби Панов Павло Петрович;
  • Заслужені тренери України: з греко-римської боротьби Панов Павло Петрович, Тімченко Юрій Леонідович, Жменько Вячеслав Миколайович, Пилипенко Анатолій Іванович, Тимошенко Борис Данилович; з вільної боротьби Гринь Леонід Васильович, Зеленський Володимир Олексійович, Дунай Леонід Олександрович;  з боротьби самбо Нечитайло Олександр Іванович,  Полянський Едуард Анатолійович; з боксу та кікбоксингу – Донде Семен Юхимович,  Мокров В.М., Демченко В.М., Володченко О.А. та інші;
  • Заслужені майстри спорту: Гвоздик Олександр Сергійович(бокс), Шевченко(Конєва) Марина Олександрівна (тхеквондо);
  • Майстри спорту міжнародного класу: Задорожний Леонід Якович(бокс); Сєроштанов Андрій Олегович, Саркісян Артур Григорович, Новікова Анастасія Романівна(самбо); Харківський Олександр Григорович, Кондратович Богдан Юрійович(бойове самбо); Мариненко Віктор Юрійович(пауерліфтинг); Попова-Лелюх Марія Вадимівна(тхеквондо ВТФ) і багато інших.

        

Кафедра запрошує усіх кому цікавий наш напрямок діяльності до плідної співпраці.

Ми опікуємося кожним спортсменом і вдячні за Ваш вибір!


61168, г. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, кор. Г, к. 105,
тел. (0572) 68-06-13 (деканат)

e-mail: Kaf-fencing@hnpu.edu.ua

 

Завідувач кафедри:

Кривенцова Ірина Володимирівна
канд. пед. наук, доцент

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.