Історія кафедри загального мовознавства та романо-германської філології

Кафедра загального мовознавства та романо-германської філології  створена 1 вересня 2023 року в результаті об’єднання двох кафедр факультету іноземної філології, кожна з яких має свою історію, пишається своїми здобутками.  

Кафедра романо-германської філології

Кафедра романо-германської філології була заснована у 1984 році. У 1990 році в результаті її реорганізації виникли дві окремі випускові кафедри: кафедра німецької філології та кафедра романської філології. Протягом 25 років завідувачем кафедри романської філології був доктор філологічних наук, професор, почесний академік АН ВШ України Мінкін Лев Михайлович (1929-2020 рр.). Наукова школа професора Мінкіна була однією з провідних українських наукових шкіл у галузі французької філології. З 1988 по 2017 рр. під його керівництвом було захищено понад 15 кандидатських дисертацій в Україні та за її межами. 

У січні 2021 р.  у спеціалізованій вченій раді Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся успішний захист доцентом кафедри Лепетюхою А.В. дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук на тему «Синтаксична синонімія у французькій художній прозі ХХ – поч. ХХІ століть»

Кафедра німецької філології з моменту її заснування 1 грудня 1990 року очолювала кандидат філологічних наук, доцент Скачкова Валентина Володимирівна, автор наукових та методичних робіт, досвідчений керівник і професійний викладач.

Багато років віддала кафедрі видатна прозаїк, перекладач та педагог Ковальова Олександра Прокопівна, якою було зроблено багато перекладів з німецької: П. П. Віплінгер «Знаки життя»; Вальтер Загорка «Листи Ромео»; Манфред Шваб «Поміж літом і зимою», а також поетичні антології «Потік» (2011), «Жіночі голоси» (2013), «Блакить»; упорядковано та перекладено антології харківської та нюрнберзької поезії: «Два міста» (2000); «Понад час і простір» (2006); «Мости поезії»; а також видано такі твори: поетичні книги «Степові озера»(1980), «Обрії»(1988), «На два голоси» (у співавторстві з німецькою поеткою Наду Шмідт, 1998), «Абетка доброти» (2005), «Осіння проща» (2006), «Ходім туди, де спить трава» (українською, англійською, німецькою мовами, у співавторстві з Ольгою Тільною) (2011),  повість «Овлур» (2014) та інші.

З 1999 року на кафедрі німецької філології працюють представники Німецької служби академічних обмінів (DAAD), які проводять практичні заняття з німецької мови зі студентами-германістами, консультують їх щодо можливостей мовного та наукового стажування у Німеччині.

У 2022 році кафедри романської філології та німецької філології було об’єднано у кафедру німецької і романської філології. Завідувачем кафедри стала кандидат філологічних наук, доцент  Лембік Сніжана Олександрівна.

Кафедра англійської фонетики і граматики

Кафедру англійської фонетики і граматики було створено у 2002 році під керівництвом доктора філологічних наук, доцента Сазонової Ярослави Юріївни.

За період свого існування кафедра показала якісний ріст штатного складу завдяки  успішному захисту кандидатських  та докторських дисертацій. За період з 2007 по 2019 рік включно викладачами кафедри було захищено 10 дисертацій, з них 3 - на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук, 6 - на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук, 1 - на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук.

Науково-педагогічні працівники кафедри англійської фонетики і граматики були активними учасниками спільного проєкту Міністерства освіти і науки України та Британської Ради в Україні «Шкільний вчитель нового покоління», який розпочався у березні 2013 року у відповідь на потребу оновити зміст та підходи до мовної та методичної підготовки майбутнього вчителя іноземних мов у закладах вищої освіти (ЗВО) країни. У рамках проєкту  викладачі кафедри  відвідали низку зимових і літніх шкіл, організованих Британською Радою, результатом чого стало оновлення практичних і теоретичних курсів, що викладаються на факультеті іноземної філології, і підвищення їх рівнів до загальноєвропейських стандартів. 

 Крім наукової і навчально-методичної роботи члени кафедр активно залучалися до адміністративної діяльності в університеті. Так, д.ф.н., доц. Я.Ю.Сазонова обіймала посаду заступника відповідального секретаря приймальної комісії ХНПУ імені Г.С.Сковороди (1999-2012 рр.), викладач Н.Ю. Кутова – заступника відповідального секретаря приймальної комісії  (2002-2011 рр.),  лаборант С.А. Довгова  - технічного секретаря та інженера приймальної комісії (2004-2011рр.), к.ф.н., доц. Ю.В.Невська - заступника декана факультету іноземної філології з навчальної роботи (2006 – 2017 рр.), викладач С.В. Пантелєєва - заступника декана з навчальної роботи факультету іноземної філології  (2003-2018 рр.),  к.ф.н., доц.  В.А.Борисов -  заступника декана (2007 – 2017 рр.) , декана факультету іноземної філології (2017 – 2020 рр.),  проректора з навчально-наукової роботи ХНПУ імені Г.С.Сковороди (з 2021 року), к.п.н., доц. О.А.Чухно  - заступника декана факультету іноземної філології (2020-2023 рр.), лаборант М.Т. Боярчук  - технічного секретаря приймальної комісії (2022-2023 рр.).

Викладачі кафедри  постійно підвищують рівень своєї кваліфікації завдяки стажуванням в Україні і за кордоном, намагаються впроваджувати інноваційні методики і технології, що знаходить своє відображення у проведених ними семінарах і воркшопах. 

61168,  м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2,  кор. В, к.409,

e-mail: 

kaf-english-phonetics-grammar@hnpu.edu.ua

kaf-romano-philology@hnpu.edu.ua

kaf-german-philology@hnpu.edu.ua

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.