Історія Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

Факультет має свою історію. У 1933 році було відновлено Харківський педагогічний інститут, у складі якого – філологічне відділення (пізніше факультет). На його базі створено кафедру мовознавства, яка спочатку об’єднувала дисципліни й українського, й російського циклу. Упродовж багатьох років М. Ф. Наконечний, О. Н. Синявський, П. Й. Горецький і багато інших досвідчених викладачів працювали й у педагогічному інституті, й у Харківському державному (тоді ще) університеті.

З 1938 року на кафедрі мовознавства працював відомий мовознавець Л. А. Булаховський, в аспірантурі при кафедрі навчалися майбутні академік Ю. В. Шевельов, професор Ф. П. Медведєв. Велике значення для формування і зростання кафедри в повоєнні роки мала діяльність О. Я. Петренка. Під його керівництвом працювала аспірантура, із якої вийшли професори К. М. Плиско та В. П. Забєліна. У 1967 році кафедра української мови виділилася в окремий підрозділ.

Леонід Арсенович Булаховський

Першовитоки кафедри української та світової літератури – в Інституті народної освіти (ХІНО). Визначною постаттю кафедри був відомий учений – академік О. І. Білецький.

Олександр Іванович Білецький

У 70-х роках ХХ століття кафедра почала працювати самостійно, очолив її кандидат філологічних наук В. Д. Тимченко.

Віктор Данилович Тимченко

У 1988 році відбулося виокремлення відділень української мови та літератури та російської мови і літератури філологічного факультету в самостійні факультети.

Факультет української мови і літератури більше не зазнавав реорганізацій і в 2003 році з нагоди 70-річчя заснування факультетові присвоїли ім’я Г. Ф. Квітки-Основ’яненка.

У 1991 році факультет російської мови і літератури зазнав трансформацій і на його базі був створений факультет іноземної філології. У 2000 році з нього виокремився факультет російської мови і світової літератури, який у 2010 році був названий факультетом славістики.

2020 року факультет славістики ввійшов до складу українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Квітки-Основ’яненка.

Лисиченко Лідія Андріївна,

доктор філологічних наук, професор, декан філологічного факультету з 1972 по 1980 рр., декан факультету української мови і літератури з 1988 по 1989 рр.

Доценко Ігор Іванович,

кандидат філологічних наук, доцент, декан філологічного факультету з 1981 по 1983 рр.

Світлична Алла Леонідівна,

кандидат філологічних наук, доцент, декан філологічного факультету з 1983 по 1985 рр.

Єфімець Олександр Петрович,

кандидат філософських наук, професор, декан філологічного факультету з 1985 по 1988 рр., декан факультету російської мови і літератури

з 1988 по 1993 рр.

Стасевський Станіслав Борисович,

кандидат філологічних наук, доцент, декан факультету української мови і літератури з 1989 по 2002 рр.

Тимченко Ірина Вікторівна,

кандидат філологічних наук, професор, декан українського мовно-літературного факультету ім. Г.Ф. Квітки-Основ’яненка з 2003 по 2012 рр.

Стаканкова Тамара Петрівна,

кандидат філологічних наук, доцент, декан факультету іноземної філології з 1993 по 2000 рр., декан факультету російської мови та світової літератури з 2000 по 2010 рр., декан факультету славістики з 2010 по 2018 рр.

Козлова Алла Григорівна,

кандидат філологічних наук, доцент, декан факультету славістики

з 2018 по 2020 рр.

Голобородько Костянтин Юрійович,

доктор філологічних наук, професор, декан українського мовно-літературного факультету ім. Г. Ф. Квітки-Основ’яненка з 2012 року.

61168, м.Харків,  вул. Валентинiвська (Блюхера) , 2, кор. А, к. 202
тел. (0572) 68-11-74