V Осіння школа Сковородинівської академії молодих учених




05 листопада 2024 року доцентка кафедри загального мовознавства і романо-германської філології Чухно Олена Анатоліївна виступила з доповіддю "Навчання англійської мови учнів із високофункціональними розладами аутистичного спектра" у межах роботи V Осінньої школи Сковородинівської академії молодих учених. Чухно О.А. ознайомила учасників зустрічі з основними проявами високофункціонального аутизму у дітей. Основну увагу було приділено труднощам, з якими стикаються учні під час вивчення англійської мови. Було представлено низку рекомендацій щодо адаптації компонентів освітнього процесу до потреб означеної категорії школярів. Найбільшу зацікавленість учасників викликали навчальні онлайн-ресурси, розроблені з урахуванням викликів, що постають перед учнями з аутизмом у навчанні й повсякденному житті. Доповідь закінчилася жвавою дискусією й обговоренням досвіду учасників у роботі з учнями з аутизмом.
Міжнародна конференція «Мислення – мова – мовлення», присвячена пам’яті та 95-річчю від дня народження професора Л.М. Мінкіна.



11‒12 жовтня 2024 року в онлайн-режимі в нашому університеті пройшла Міжнародна конференція з актуальних проблем лінгвістики та дидактики «Мислення – мова – мовлення», присвячена пам’яті та 95-річчю від дня народження доктора філологічних наук, професора Л.М. Мінкіна. Конференцію проводила кафедра загального мовознавства і романо-германської філології факультету іноземної філології за ініціативи учнів Лева Михайловича Мінкіна, керівника «Наукової школи ґійомістів України», д.ф.н., проф. Лепетюхи А.В. зокрема.
Конференція зібрала представників України, Норвегії, Франції, Марокко, Лівану, Швеції, що свідчить про те, що ім’я і наукова спадщина Лева Михайловича є і залишиться відомими і впливовими в академічному середовищі. Україна була представлена 18 навчальними закладами зі сходу до заходу, і ми пишаємося кожним учасником!
Пленарне засідання відкрив ректор нашого університету доктор педагогічних наук, член-кореспондент НАПН України Бойчук Юрій Дмитрович, були присутні проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережна Світлана Вікторівна і проректор з навчально-наукової роботи Борисов Володимир Андрійович.
Приємно було чути слова підтримки від університету-партнера – Остфолдського університетського коледжу (виступили Мартін Голман, PhD, декан факультету педагогічної освіти і мов, і Ула Гуверунд Андерсон, завідувач кафедри мов, літератури і культури). Нам пощастило почути відомих мовознавців: д. ф. н., проф. Воробйову Ольгу Петрівну, д. ф. н., проф. Шевченко Ірину Семенівну, д. ф. н., проф. Чистяка Дмитра Олександровича, які знали Лева Михайловича особисто і поділилися не лише результатами наукових пошуків, а й спогадами під час круглого столу, що відбувся 12 жовтня, що, напевно, зробило конференцію затишним простором для спілкування.
Неоціненною була підтримка колег з кафедр нашого факультету (англійської філології і практики англійського усного і писемного мовлення), кафедри української мови імені проф. Л.А. Лисиченко і декана українського мовно-літературного факультету імені Г. Квітки-Основ’яненка, д.ф.н., проф. К.Ю. Голобородька, який мав дружні стосунки з Левом Михайловичем і доєднався до пленарного засідання і круглого столу.
Організатори щиро вдячні всім, хто долучився до конференції і словом, і ділом, хто надіслав тези, виступив на пленарному і секційних засіданнях, хто підтримав організаційно і морально!
Особлива подяка членам нашої кафедри, яка, створена лише рік тому, об’єдналася і зробила все, щоб на факультеті відбулася перша за його історію очна конференція. Попри війну, попри втрати і розпач!
Гостьова лекція Сазонової Я.Ю.
1 жовтня 2024 року д.ф.н., завідувач кафедри ЗМіРГФ Сазонова Я.Ю. провела гостьову лекцію “Hate Speech: Positive and Negative Manipulation” на запрошення кафедри іноземних мов та перекладу ХНУМГ ім. О.М. Бекетова. Це перша лекція з циклу обміну науково-методичним досвідом кафедр, які працюють на конкурентному полі підготовки фахівців бакалаврського і магістерського рівнів за освітніми програмами 035 «Філологія (переклад включно)».




25 квітня 2024 року доцент кафедри Чухно Олена Анатоліївна виступила з онлайн-доповіддю "Прийоми адаптації матеріалів із навчання англійської мови до потреб учнів із дислексією" у рамках IV Весняної школи Сковородинівської академії молодих учених. Слухачі познайомилися з поняттям дислексії, видами дислексії та їхніми основними проявами, а також рекомендаціями щодо адаптації вправ для навчання англомовних умінь читання, аудіювання, говоріння й письма. Тема доповіді викликала зацікавленість учасників, які також поділилися своїм досвідом роботи з учнями-дислектиками.
6-7 березня 2024 року в нашому університеті проходила ХХІ Міжнародна наукова конференція з актуальних проблем лінгвістики й лінгводидактики, присвячена 100-річчю від дня народження заслуженого діяча науки і техніки України, доктора філологічних наук, професора Сергія Івановича Дорошенка. Члени кафедри взяли в ній активну участь; завідувач кафедри Сазонова Ярослава Юріївна входила до складу оргкомітету конференції.
Кафедра загального мовознавства і романо-германської філології як активний учасник конференції отримала у подарунок посмертне видання словника С.І. Дорошенка «Словник-довідник лінгвістичних термінів юного мовознавця». У Вступі висловлюється подяка Сазоновій Я.Ю., Чухно О.А. (кафедра ЗМіРГФ) і Тучиній Н.В. і Каминіну І.М. (кафедра англійської філології) за допомогу в перекладі термінів англійською мовою.
ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція "Романо-германські мови: тенденції розвитку мовних явищ, контрастивні та ареальні дослідження"


16 листопада доктор філологічних наук, професор Лепетюха Анастасія Вікторівна виступила з доповіддю на пленарному засіданні 2-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції "Романо-германські мови: тенденції розвитку мовних явищ, контрастивні та ареальні дослідження", що відбулася у дистанційному форматі у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара. Анастасія Вікторівна доповідала на тему "Синтактико-фонетична синонімія у французькій художній прозі ХХ століття", що становить один з аспектів її наукових досліджень в галузі французького синтаксису. Наша колега познайомила учасників конференції з різних міст України з менталістською концепцією французького лінгвіста Ґ. Ґійома, послідовником якого був її науковий консультант, доктор філологічних наук, професор Мінкін Лев Михайлович, засновник української школи ґійомістів, до якої належить Анастасія Вікторівна.
Підвищення кваліфікації викладачів кафедри

Впродовж 18-23 вересня 2023 року викладачі кафедри Колода Дар’я Володимирівна, Панаріна Ірина Михайлівна і Чухно Олена Анатоліївна дистанційно навчалися за програмою Потебнянського колегіуму Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України обсягом 15 академічних годин (0,5 кредитів ЄКТС) і здобули нові знання зі спеціальності 035 «Філологія» (мовознавчий напрям) та вдосконалили свої компетентності із соціолінгвістики, перекладознавства, термінознавства, експертології, порівняльно-історичного мовознавства.