Новини Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

З початку війни зарубіжні колеги нашого факультету активно нам допомагають. Професорка ізраїльського університету п. Жанна, яка була змушена виїхати після окупації Криму 2014 року, на початок війни виходила в Тель-Авіві з протестами проти війни, організувала збір коштів, і завдяки взаємодії проф. Костікової І.І, Левченко Н.М. та її колишньої аспірантці нашого факультету (прізвище не називаємо, бо служить) кошти були спрямовані для тероборони м.Харкова на придбання 15 плитоносок – легких бронежилетів, які призначені захищати життєво важливі органи від потрапляння уламків або куль. Дякуємо, п.Жанно!

Допомога закордонних колег студентам нашого факультету була і з боку далеких бразильців. Професор бразильського університету Андре Луїс Шпехт організував збір коштів української діаспори штату Парана, бразильських колег для допомоги студентам фаху української мови. Завдяки підтримці проф. Костікової І.І. було організовано  15 «соціальних стипендій» для студентів-сиріт, студентів-інвалідів, студентів з малими дітьми. Особлива увага приділялася студентам, які опинилися в зоні бойових дій, на непідконтрольній території – Харківська, Луганська, Донецька область, Волноваха, Маріуполь, Мелітополь, Бердянськ, Херсон. 

Навіть далека Бразилія наближає нашу перемогу.


18 квітня 2022 року кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова Галина Іванівна Хоменко прочитала лекцію «Сучасна українська література про війну як простір ризикованого мислення» у Волинському національному університеті імені Лесі Українки. Це було зроблено на пропозицію керівників факультету філології та журналістики цього закладу. Лекторка вбачає у зробленому маленький спосіб висловити невимовну вдячність Луцьку, куди на запрошення професора Галини Іванівни Яструбецької прибула евакопоїздом із Харкова 6 березня. 

Інформація про враження від лекції розміщена на сайті ВНУ імені Лесі Українки


Онлайн-лекція «Юрій Шевельов і Юрій Шерех: біографія як ідея»

18 грудня 2021 року український мовно-літературний факультет імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка мав честь зустрічати учену із світовим іменем, докторку філологічних наук, професорку, завідувачку відділу теорії літератури Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Тамару Гундорову з гостьовою онлайн-лекцією «Юрій Шевельов і Юрій Шерех: біографія як ідея». Задум такої лекції виник у межах курсу Галини Хоменко актуальні проблеми вивчення української літератури, який уперше студіювали магістранти шостого року: це була спроба наслідувати традицію «останньої лекції» університетів Заходу (на завершення навчання її пропонують людині, від якої очікують особливо важливого).

Хоча завдяки організаційним зусиллям керівництва факультету й кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова авдиторія вийшла за межі магістрантів-випускників (серед понад ста учасників зустрічі – і здобувачі різних рівнів знань та професори ХНПУ імені Г. С. Сковороди, і учасники традиційного на факультеті міського конкурсу Тараса Шевченка, і науковці-філологи університетів та установ культури Харкова, України, Європи), однак вона відповідала духові «останньої»: лекторка постала не тільки адептом сучасного наукового жанру інтелектуальної біографії, подавши «театральну» оптику Юрія Шевельова, але й тонким теоретиком, висунувши сумнів щодо універсальних методик та зауваживши необхідність живої відповідності аналітичного інструментарію й предмета прочитання.


Обласний етап XII Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка

18 грудня 2021 року на базі ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся обласний етап XII Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка. Зважаючи на карантинні обмеження, творче змагання довелося пристосувати до дистанційного формату, тож написання робіт провели в онлайн-режимі на платформі ZOOM.

На Конкурс зареєструвалися 82 учасники з 25 вишів і представляли три секції: гуманітарні спеціальності, негуманітарні спеціальності й курсанти ВВНЗ. Приємно відзначити, що виявили бажання взяти участь у конкурсі не лише здобувачі освіти гуманітарного профілю, а й технічного, економічного та ін., а також курсанти військових спеціальностей. У цьому й полягає сила рідної мови, яка об’єднує й зміцнює державу!

З вітальним словом до учасників звернулися: головний спеціаліст відділу науки, вищої та професійної освіти управління освіти і науки Департаменту освіти і науки ХОДА Н.А. Сухорукова, проректорка з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди професор С.В. Бережна, декан українського мовно-літературного факультету ім. Г.Ф. Квітки-Основ’яненка професор К.Ю. Голобородько. Голова журі обласного етапу конкурсу доцент Ю.М. Лебеденко представила членів журі та ознайомила конкурсантів з регламентом роботи.

Загалом для студентів і курсантів закладів вищої освіти Міжнародний мовно-літературний конкурс імені Тараса Шевченка проводиться у три етапи: І етап – на рівні закладів вищої освіти, ІІ етап – на обласному рівні, ІІІ етап – на загальнодержавному рівні.

Мета конкурсу – вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.

Цьогоріч учасникам ІІ етапу запропонували написати творчі роботи, що відображають різні аспекти життя, творчості та сучасного вивчення й трактування спадщини Тараса Григоровича Шевченка.

До конкурсантів висувалися такі вимоги: володіння знаннями про літературно-художню й мистецьку спадщину Тараса Шевченка; ерудованість; дотримання норм літературної мови в писемному мовленні; створення оригінальних текстів у формі есе, публіцистичної статті та твору-роздуму.

Із результатами конкурсу можна ознайомитись у поданих нижче протоколах.


Батьківські збори

13 листопада 2021 року в онлайн-форматі на українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка відбулись щорічні збори батьків здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти першого курсу. 

У зустрічі взяли участь декан факультету доктор філологічних наук, професор Голобородько К.Ю., заступник декана з навчальної роботи кандидат філологічних наук, доцент Варенікова О.В., заступник декана з наукової роботи, куратор 11 Ф групи кандидат філологічних наук, доцент Лебеденко Ю.М. та майже 90  батьків здобувачів освіти.

Головна мета таких зустрічей – зробити перші підсумки щодо навчальної активності першокурсників, перспектив першої заліково-екзаменаційної атестації, відповісти на актуальні питання батьків щодо формування рейтингу академічної успішності, специфіки організації навчально-виховного процесу на факультеті та налаштування на успішне складання заліків та іспитів.

У виступах керівництва факультету наголошувалось на необхідності дотримання етики спілкування під час онлайн-навчання, систематичної підготовки до занять та активної участі в обговоренні питань практичних та семінарських.

Батьківські збори були інформативними, відчувалось зацікавлення усіх присутніх у здобутті першокурсниками якісних, глибоких, актуальних знань з обраного фаху.


26 травня 2021 року в ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбулася гостьова лекція завідувача кафедри прикладної лінгвістики Люблінського католицького університету  Яна Павла ІІ, доктора філософії Альберта Новацького.

Тема лекції: Образ жінки в українській літературі: від традиції до новаторства.

Альберт Новацький навчався на факультеті слов'янської філології в Люблінському католицькому університеті, обравши українську спеціалізацію. У 2000 році захистив магістерську роботу на тему "Григорій Косинка - майстер малої прозової форми". Протягом чотирьох років навчання в аспірантурі підготував докторську дисертацію під назвою "Твори Миколи Хвильового в контексті української літературної дискусії 1925-1928 років".

Проводить дослідження в галузі української літератури 20-х років, а також сучасної української літератури, результатом якої стали публікації у вигляді наукових статей і монографія «"Думає проти течії". Творчість Миколи Хвильового в контексті української літературної дискусії 1925-1928 рр.». Постійно бере активну участь у міжнародних наукових конференціях, у тому числі в міжнародній науково-культурній акції "Квадратура трикутника: чотири дні з Хвильовим", яка проводилася в Харкові.

Альберт Новацький неодноразово бував в Україні. Так, у 2016 році в рамках європейської інтеграційно-освітньої програми «ERASMUS+» він завітав до Національного університету «Острозька академія»; у 2018 році на факультеті філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки пан Новацький провів цикл занять із польсько-українського перекладу для студентів полоністикитощо. 

Ініціатор лекції: кандидат філол. наук, доц. Хоменко Г.І.


28 квітня 2021 року відбулась онлайн-зустріч професорсько-викладацького складу, аспірантів та запрошених гостей  українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф.Квітки-Основ’яненка із пані Агнєшкою Матусяк – професоркою Вроцлавського та Ягелонського університетів, докторкою гуманітарних наук, завідувачкою Центру транскультурних посттоталітарних студій на філологічному факультеті Вроцлавського університету (Польща) 

У коло наукових інтересів пані Агнєшки входить: історія російської та української літератури XX століття, постколоніальні, деколоніальні, посттоталітарні та ґендернії студії, історія та культура українських євреїв. Пані Агнєшка також є Шефом-редакторкою наукової серії «Вроцлавські посттоталітарні студії», двох наукових часописів «Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia» (Вроцлав) та «Між. Полоністично-українознавчі наукові студії» (Київ-Львів-Вроцлав) та стипендіаткою Українського наукового інституту Гарвардського університету (2013).

Пані Агнешка виступила із гостьовою лекцією «Вийти з мовчання. Деколоніальні змагання української культури та літератури ХХІ століття з посттоталітарною травмою», яка стала результатом тривалих досліджень українських артворків: літературних текстів (прози, драматургії), квазілітературних текстів (есеїв), кіно, фотографії та культурних подій. У 2018 році ці дослідження були опубліковані у вигляді монографії, а у 2020 році перекладені українською і надруковані львівським видавництвом «Пірамида».

 

61168, м.Харків,  вул. Валентинiвська (Блюхера) , 2, кор. А, к. 202
тел. (0572) 68-11-74

Декан:

Костянтин Юрійович Голобородько, 

доктор філологічних наук, професор

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.