Комісія з питань етики та біоетики ХНПУ

У своїй діяльності Комісія з питань етики та біоетики керується «Положенням про комісію з питань етики та біоетики ХНПУ імені Г.С. Сковороди» згідно принципами сумлінного виконання випробувань і клінічних досліджень (Якісної Клінічної Практики / GCP, Якісної Лабораторної Практики / GLP, Якісної Статистичної Практики / GSP, Якісної Виробничої Практики / GMP) та охорони і гуманного ставлення дослідників до лабораторних тварин відповідно до чинного законодавства, нормативних документів та міжнародних стандартів «Загальні етичні  принципи експериментів на тваринах» (Україна, 2001), узгоджених з положеннями «Європейської конвенції про захист хребетних тварин, які використовуються для експериментальних та інших наукових цілей» (Страсбург, 1985), а також Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 01.03.2012 № 249 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 2012 р. за № 416/20729) про «Порядок проведення науковими установами дослідів, експериментів на тваринах».

Голова комісії з питань етики та біоетики

Іонов Ігор Анатолійович, доктор сільськогосподарських наук,  професор, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України , тел. (057) 702-15-30.

Заступник голови

Комісова Тетяна Євгеніївна, кандидат біологічних наук, професор кафедри анатомії та фізіології  людини імені Я.Р. Синельникова.

Секретар комісії з питань етики та біоетики

Бачінська Яна Олександрівна кандидат сільськогосподарських наук, доцент.

Мета комісії з питань етики та біоетики - консультативна допомога та контроль дотримання етичних та морально-правових принципів проведення науково-дослідних робіт, дисертаційних досліджень на лабораторних тваринах та клінічних випробувань лікарських засобів. 

Предметом експертизи комісії з питань етики та біоетики є всі дослідження, які проводяться з використанням лабораторних тварин, культур клітин, органів тварин. 

Основні завдання комісії з питань етики та біоетики:

  • біоетичний захист лабораторних тварин, які використовуються для наукових досліджень;
  • захист прав та інтересів дослідників.
  • забезпечення етичної та морально-правової оцінки матеріалів клінічного випробування;

Функції комісії:

  1. До початку проведення експериментальних досліджень  комісія оцінює їх етичні та морально-правові аспекти.
  2. Комісія розглядає матеріали до початку та в процесі досліджень у встановлений термін і надає замовнику та/або досліднику висновок у письмовій формі із зазначенням назви досліджень, розглянутих документів і дати.
  3. Під час проведення наукового експерименту комісія періодично розглядає матеріали його проведення з частотою, що залежить від ступеня ризику для досліджуваних тварин, але не рідше одного разу на рік.
  4. У разі виникнення загрози здоров’ю або життю тварин у разі порушення етичних норм, комісія може подавати пропозиції про припинення експериментальних досліджень чи окремого йх етапу.
  5. Комісія, її члени та спеціалісти/експерти, які залучаються до експертизи окремих досліджень, забезпечують конфіденційність інформації, яку вони отримали, в порядку та з наслідками, передбаченими чинним законодавством щодо захисту інформації та об’єктів інтелектуальної власності.
  6. Комісія зберігає всі записи з проведення наукового дослідження протягом не менше 3 років після його завершення та забезпечує її конфіденційність протягом всього терміну зберігання.
  7. Комісія оцінює етичні та морально-правові аспекти до початку проведення досліджень за темою дисертаційної роботи та під час її виконання.
  8. Комісія розглядає матеріали проведених досліджень за темою дисертаційної роботи та у встановлений термін надає дисертанту висновок у письмовій формі із зазначенням назви і дати проведених досліджень та розглянутих комісією документів.

Для отримання висновку комісії з етики та біоетики при плануванні наукових досліджень необхідно надати голові комісії наступні документи:

Для отримання висновку комісії з біоетики при завершені наукових досліджень необхідно надати голові комісії наступні документи:

  • заяву встановленої форми;
  • результати дослідження, оформлені у вигляді рукопису дисертаційної роботи, звіту НДР чи рукопису наукової статті.

 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.