Спеціальність 051 Економіка, рівень вищої освіти Магістр

Концепція освітньої діяльності за спеціальністю 051 «Економіка» на другому (магістерському) рівні вищої освіти

Освітня діяльність Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди ґрунтується на концептуальних засадах Національної Доктрини розвитку освіти, Державній Національній програмі «Освіта» («Україна ХХІ століття»), Законом України «Про освіту», Законом України «Про вищу освіту», наказами Міністерства освіти і науки України, Статутом ХНПУ імені Г.С.Сковороди, Положенням про організацію освітнього процесу в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди, затвердженого Вченою радою університету 16 грудня 2016 року, протокол № 10, Правилами внутрішнього розпорядку Університету та іншими нормативно-правовими актами.

Код та найменування спеціальності  - 051 «Економіка».

Рівень вищої освіти - другий (магістерський) рівень вищої освіти та сьомий кваліфікаційний рівень за Національною рамкою кваліфікацій (НРК України – 7 рівень, FQ- EHEA- другий цикл, ЕQF- LLL – 7 рівень).

Орієнтовний перелік спеціалізацій та освітніх програм.

Освітньо-професійна програма підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти за галуззю знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» спеціальністю 051 «Економіка».

Акцент робиться на отриманні комплексу знань, набутті умінь та навичок у сфері економіки, що передбачає набуття предметно-спеціальних компетентностей із широким доступом до працевлаштування і подальшого професійного зростання.

Орієнтація освітньої програми. Характерною особливістю даної програми є її міждисциплінарний характер, що надає випускникам можливість оволодіння широким колом компетентностей на основі системних знань про закономірності функціонування сучасної ринкової економіки та економічної політики, механізмів прийняття рішень як в освітній (зокрема у вищій школі), так і в господарській діяльності. Основна увага приділяється ґрунтовній, практико-орієнтованій економічній та психолого-педагогічній підготовці, розвитку аналітичних, науково-дослідницьких та управлінських здібностей. Особливий акцент в програмі зроблено на поглиблене знання іноземних мов, формуванню актуальних професійно значущих особистісних якостей в умовах глобалізаційних викликів.

Загальний обсяг у кредитах Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи та строк навчання – 90 кредитів / 1 рік 4 місяці.

Професійні стандарти, на дотримання яких планується спрямувати навчання.

Основною метою освітньої діяльності Університету за спеціальністю 051 «Економіка» за освітнім ступенем «магістр» є професійна підготовка фахівців у галузі економіки та економічної політики, вищої економічної та бізнес-освіти, готових до таких видів професійної діяльності, як економічна, фінансово-аналітична, організаційно-управлінська, освітньо-наукова, індивідуальна підприємницька діяльність. Програма спрямована на формування економістів, науковців, викладачів нового перспективного способу мислення, здатних до фундаментального аналізу сучасної економіки, генерування нових знань на базі досягнень науки та практики.

Магістр економіки має оволодіти глибокими економічними знаннями, може формувати нове економічне мислення, адекватне ринковим відносинам, аналізувати реальні економічні процеси та приймати обґрунтовані управлінські рішення; опанувати комплексною системою економічного аналізу на базі використання економіко-математичних методів та спроможністю виконувати фахові аналітичні, експертно-консультативні та організаційно-управлінські функції; використовувати сучасні інформаційні технології та вміти застосувати їх у професійній діяльності; здійснювати проектування та розвиток власної справи, управління ресурсами організації та прийняття тактичних і стратегічних рішень щодо її функціонування.

Випускники можуть працювати у державних та приватних бізнес-структурах (на керівних посадах організаційно-управлінського та фінансово-економічного профілю); виконувати трудові обов’язки на державній службі (експертиза ключових документів у сфері соціально-економічної політики загальнодержавного, регіонального та місцевого рівнів); практикувати освітню та наукову діяльність у закладах вищої освіти, займати посади менеджера, адміністратора, керівника відділів навчання та розвитку персоналу, консультанта у сфері освіти та бізнесу); практикувати освітню та наукову діяльність у закладах вищої освіти і дослідницьких центрах (здійснюючи складні економічні дослідження і наукові проекти, розробляючи соціально-економічні прогнози, займаючись викладанням навчальних курсів).

Перелік основних компетентностей, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:

Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми у сфері економіки та у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки.

Загальні компетентності:

1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
3. Знання та розуміння предметної області професійної діяльності.
4. Здатність до усної та письмової професійної комунікації українською та іноземними мовами.
5. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.
6. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
7. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
8. Здатність до креативного та критичного мислення.
9. Здатність приймати обґрунтовані рішення.
10. Навички міжособистісної взаємодії.
11. Здатність виявляти ініціативу та підприємливість.
12. Здатність свідомо та соціально-відповідально діяти на основі етичних міркувань.

Фахові компетентності:

1. Здатність виявляти закономірності функціонування сучасної економіки на мікро- та макрорівні.
2. Здатність використовувати, актуалізувати діючі нормативні та правові акти, що регламентують професійну діяльність, розробляти внутрішні правові норми ведення бізнесу.
3. Розуміння основних особливостей провідних наукових шкіл та напрямів економічної науки.
4. Здатність описувати економічні та соціальні процеси і явища на основі теоретичних та прикладних моделей, аналізувати і змістовно інтерпретувати отримані результати.
5. Розуміння основних особливостей сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави.
6. Здатність застосовувати економіко-математичні методи та моделі для вирішення економічних задач.
7. Здатність застосовувати комп’ютерні технології обробки даних для вирішення економічних завдань, здійснення аналізу інформації та підготовки аналітичних звітів.
8. Здатність аналізувати та розв’язувати завдання у сфері регулювання економічних та соціально-трудових відносин.
9. Здатність прогнозувати на основі стандартних теоретичних та економетричних моделей соціально-економічні процеси.
10. Навички використання сучасних джерел економічної, нормативно-правової, соціальної, управлінської, фінансово-облікової інформації для складання службових документів та аналітичних звітів.
11. Здатність використовувати статистико-аналітичний та методичний інструментарій для обґрунтування економічних рішень.
12. Здатність самостійно виявляти проблеми економічного характеру при аналізі конкретних ситуацій, пропонувати способи їх вирішення.
13. Здатність визначати сегментацію ринку праці, структуру попиту та пропозиції, зайнятості та безробіття.
14. Здатність проводити аналіз функціонування та розвитку суб’єктів господарювання, стану функціональних підсистем підприємств, організацій та установ.
15. Здатність поглиблено аналізувати проблеми і явища в одній або декількох професійних сферах у межах спеціальності.
16. Здатність оцінювати вплив зовнішніх та внутрішніх чинників та враховувати їх при плануванні діяльності та розробці інноваційних стратегій розвитку підприємства.
17. Здатність розробляти та обґрунтовувати заходи та проектні рішення з підвищення ефективності діяльності підприємства в умовах невизначеності та ризику.
18. Здатність організації власної справи, формування підприємницького капіталу, ефективної управлінської діяльності, інновативності, лідерства та критичного мислення.
19. Розуміння сутності, методів, механізмів функціонування та управління підприємствами малого і середнього бізнесу; методології та організації аналізу їхньої господарської, фінансової та маркетингової діяльності; управління персоналом у системі менеджменту організацій; закономірностей розвитку логістичних систем.
20. Розуміння закономірностей господарських відносин та відносин в галузі державного правління, функціонування фінансового ринку; побудови стратегій інноваційного розвитку підприємств з урахуванням економічних ризиків.
21. Здатність організовувати системний і цілісний навчально-виховний процес; розробляти сучасні науково-методичні комплекси.
22. Здатність аналізувати, узагальнювати, використовувати і поширювати передовий педагогічний досвід; систематично підвищувати фахову науково-педагогічну майстерність і кваліфікаційний рівень.
23. Здатність використовувати традиційні і сучасні форми, методи і прийоми навчання та виховання, їх дидактичні можливості; основних напрямів і перспектив оновлення та розвитку національної освіти і педагогічної науки; способів пошуку, систематизації, узагальнення та використання інформації.
24. Здатність проводити науково-дослідницьку та методичну роботу за фахом, готувати інформаційні та науково-методичні матеріали.
25. Здатність ефективного управління навчальною діяльністю, виходячи з психологічних особливостей її реалізації, фахової методики навчання, технологій і методики організації виховної роботи.

Орієнтовний перелік професійних кваліфікацій, які планується надавати.

Фахівець-економіст другого (магістерського) рівня вищої освтіи має високий рівень теоретичної підготовки, спеціальні знання, поглиблену спеціалізовану фахову підготовку, що дозволяє займати такі посади: економіст-аналітик з дослідження мікро- та макроекономічного середовища; консультант з ефективної організації підприємницької діяльності та ринкового аналізу; фахівець з політико-економічного консультування та проектування інституціональних змін; керівник або фахівець економічних, фінансових, маркетингових, виробничо-економічних, аналітичних служб підприємств різних організаційно-правових форм й різних галузей, органів державної та муніципальної влади; науково-педагогічні посади в науково-дослідницьких установах, аналітичних та експертних центрах, установах системи вищої та середньої професійної освіти.

По закінченні навчання за освітньою програмою випускник здатен виконувати зазначену в Національному класифікаторі України: «Класифікатор професій» ДК 003:2010 професійну роботу і може займати  відповідну посаду:

1231

Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники

1474

Менеджери (управителі) у сфері досліджень та розробок

1475.3

Менеджери (управителі) з дослідження ринку та вивчення суспільної думки

1475.4

1477.1

1479

1483

Менеджер (управитель) (за видами та сферами діяльності)

1499

Менеджер (управитель) (компанії, фінансової, освітньої, державної установи, власного бізнесу)

2310.2

Асистент, викладач вищого навчального закладу

2320

2331

Вчитель, викладач навчального закладу

2351.2

Методист з економічної освіти

2352

Інспектор-методист

Інспектор середніх спеціальних та професійно-технічних навчальних закладів

2419.1

Науковий співробітник-консультант (інтелектуальна власність)

2419.2.

Професіонали у сфері маркетингу, ефективності господарської діяльності, раціоналізації виробництва, інтелектуальної власності та інноваційної діяльності

 

2441.1

Науковий співробітник-консультант (економіка)

2441.2

Економіст

Консультант з економічних питань

2447.2

Фахівець з управління проектами та програмами у сфері матеріального (нематеріального) виробництва

3340

Педагог професійного навчання

3436

Помічник керівника підприємства (установи, організації)

3475

Тренер-методист (бізнес-тренер, інструктор бізнес-навчання, коуч, фасилітатор, модератор в навчально-тренувальних центрах, корпоративних університетах, відділах навчання і розвитку персоналу, освітніх підрозділах підприємств)

 

Можливість навчання за програмою: 8 рівня НРК України, третього циклу FQ-EHEA та 8 рівня EQF-LLL; підвищення кваліфікації та перепідготовка.

Вимоги до рівня освіти осіб, які можуть розпочати навчання.

Особа має право здобувати другий (магістерський) рівень вищої освіти за умови наявності першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (диплом бакалавра, спеціаліста (зі споріднених спеціальностей), підтверджений документом державного зразка, що виданий вищим навчальним закладом III-IV рівня акредитації).

Порядок оцінювання результатів навчання:

Оцінювання здійснюється відповідно до Положення про організацію освітнього процесу в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди (протокол Вченої ради № 10 від 16.12.2016 р., наказ ректора № 155-од від 16.12.2016 р.) та Положення про організацію та проведення атестації на здобуття освітнього ступеня «бакалавр» і «магістр» (протокол Вченої ради № 9 від 28.10.2016 р., наказ ректора № 132-од від 07.11.2016 р.).
Оцінювання результатів навчання студентів відбувається під час проведення контрольних заходів упродовж і наприкінці семестру чи навчального року. Контрольні заходи включають поточний контроль, проміжний контроль, підсумковий контроль і контроль залишкових знань.
Оцінювання результатів навчання студентів Університету проводиться методами та у формах, що відповідають специфіці конкретної навчальної дисципліни. Методи оцінювання повинні забезпечити об’єктивне визначення рівня знань, вмінь і всіх інших навчальних досягнень студента. Детальний опис кожної форми контролю, методів перевірки знань і вмінь розміщений у робочих навчальних програмах дисциплін та доступний для студента на початку їх вивчення. Оцінювання результатів навчання студентів здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання.
Атестація випускника освітньо-професійної програми спеціальності 051 «Економіка» проводиться у формі єдиного кваліфікаційного іспиту (кваліфікаційний іспит з педагогіки вищої школи, психології за професійним спрямуванням; кваліфікаційний іспит зі спеціальності та методики її викладання; захист-презентація результатів наукового дослідження магістра) та кваліфікаційного іспиту з перевірки додаткових компетенцій і завершується видачею документу встановленого зразка про присудження йому ступеня магістр із присвоєнням кваліфікації «економіст, викладач економіки».

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.