Порядок та процедура визнання результатів навчання здобувачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди отриманих у неформальній освіті
Неформальна освіта ‑ це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій. Види неформальної освіти: професійні курси/тренінги, громадянська освіта, онлайн освіта, професійні стажування тощо.
Порядок га процедура
2.1. Право на визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті поширюється на здобувачів усіх рівнів вищої освіти.
2.2. Визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті дозволяється для дисциплін, які починають викладатися з другого семестру. Визнання результатів проводиться у семестрі, який передує семестру, у якому згідно з навчальним планом освітньої програми передбачено вивчення певної дисципліни.
2.3. Визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті можливо лише для дисциплін обов'язкового циклу освітньої програми, оскільки дисципліни вибіркового циклу здобувач може обирати самостійно.
2.4. Університет може визнати результати навчання, здобуті у неформальній освіті в обсязі не більше 10% від загального обсягу кредитів, передбачених освітньою програмою.
2.5. Визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті повинно передбачати такі обов'язкові етапи:
- подання заяви та документів (матеріалів), які можуть підтверджувати наведену в ній інформацію;
- формування кваліфікаційної комісії, яка визначає можливість визнання, форми та терміни проведення оцінювання для визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті;
- проведення оцінювання для визнання результатів навчання набутих у неформальній освіті.
2.6. Здобувач вищої освіти звертається із заявою до завідувача відділу аспірантури та докторантури (для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти) із проханням про визнання результатів навчання, здобутих у неформальній освіті. До заяви можуть додаватися документи (сертифікати, свідоцтва тощо), які підтверджують ті знання та вміння, які здобу вач отримав під час неформального навчання. Заява подається не менше ніж за ЗО днів до закінчення семестру, вказаного у пункті 2.2. цього Положення.
2.7. Розпорядженням завідувачем відділу аспірантури та докторантури (для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти) створюється кваліфікаційна комісія, яка визначає можливість визнання, форми та терміни проведення атестації для визнання результатів навчання набутих у неформальній освіті. До комісії входить завідувач відділу аспірантури та докторантури (для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти), гарант освітньої програми, на якій навчається здобу вач, представник Спілки студентів та молоді факультету, науково-педагогічні працівники, які викладають дисципліни, що пропонуються до перезарахування на основі визнання результатів навчання у неформальній освіті.
2.8. Кваліфікаційна комісія визначає форму та методи оцінювання результатів навчання відповідно до освітньої програми. Здобувана вищої освіти ознайомлюють з програмою навчальної дисципліни та переліком питань, які виносяться на підсумкове оцінювання. Якщо навчальним планом передбачено виконання письмової роботи по даній дисципліні (курсової роботи, есе, реферату тощо), то здобувача ознайомлюють з переліком тем письмової роботи. Також здобувача ознайомлюють з критеріями оцінювання та правилами оскарження результатів.
2.9. Кваліфікаційна комісія дає 10 робочих днів для здобувача на підготовку до підсумкового контролю (з кожної дисципліни) та 20 робочих днів для написання письмової роботи (за наявності).
2.10. Підсумковий контроль проходить у вигляді екзамену/заліку (в залежності від того, яка форма підсумкового контролю передбачена освітньою програмою). Кваліфікаційна комісія виставляє підсумкову оцінку за інкалою ЄКТС, яка визначена у «Положенні про організацію освітнього процесу Університету».
2.11. Якщо здобувач отримав менше 60 балів, то йому не зараховуються результати навчання, здобуті у неформальній освіті.
2.12. За підсумками оцінювання кваліфікаційна комісія формує протокол у якому міститься висновок для деканату/відділу аспірантури та докторантури про зарахування чи не зарахування відповідної дисципліни.
2.13. При нерезарахуванні навчальних дисциплін відповідно до рішення кваліфікаційної комісії до індивідуального навчального плану здобувана вносяться: назва дисципліни, загальна кількість годин/кредитів, оцінка та підстава щодо перезарахування (номер протоколу). Відомості обліку успішності заповнюються викладачем на підставі протоколу, складеному кваліфікаційною комісією.
2.14. Здобувач звільняється від вивчення перезарахованої дисципліни у наступному семестрі.
2.15. У разі негативного висновку комісії щодо визнання результатів навчання здобувач має право звернути з апеляцією до ректора Університету.
2.15. Відповідно до апеляції ректор створює наказом апеляційну комісію у складі проректора з навчально-наукової роботи, декана факультету/завідувача відділу аспірантури та докторантури, гаранта освітньої програми, на якій навчається здобувач, представника Спілки студентів та молоді факультету і науково-педагогічних працівників випускової кафедри, які не входили до попередньої комісії. Апеляційна комісія за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення про повне або часткове задоволення скарги чи про залишення поданої скарги без задоволення.
З повним текстом «Положення про порядок визнання результатів навчання здобувачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди отриманих у неформальній освіті» можна ознайомитися за посиланням: завантажити