22 квітня 1954 року наказом ректора № 270 ХДПІ ім. Г.С. Сковороди створена кафедра філософії та наукового комунізму. У серпні 1972 року кафедра отримала назву „Кафедра філософії” (Наказ Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти № 232 від 24. 08. 1972р.)
Завідувачі кафедри:
З квітня 1954 року завідувачем кафедри був призначений канд. філос. н., доцент І.О.Устінов. До її складу входили: канд. філос. н, доцент Л.В. Сохань, канд. філос. н, доцент Й.М. Непомнящий, канд. філос. н, доцент Г.І. Редькин, асистенти Л.Г. Григорчук, З.М. Черьомухіна.
З грудня 1962 року до червня 1973 року кафедру філософії та наукового комунізму очолював канд. філос. н., доцент М.О.Челак. У складі кафедри працювали кандидати філософських наук, доценти А.С. Пирогов, Ю.И. Розенфельд, Є.Л. Уварова, викладачі Ф.М. Аріє, В.В. Арсюкова, О.П. Єфімець, І.С. Томких, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Г.М. Чернявська. У ці роки відбулися реорганізаційні зміни - кафедра філософії та наукового комунізму знову отримала назву „Кафедра філософії”., завідуючим кафедрою був призначений канд. філос. н. – О.П.Єфімець.
Колектив кафедри філософії станом на 01.09. 1973 р. складався з 5 викладачів: В.В. Арсюкова, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Є.Ф. Волков. Протягом наступних 10 років на кафедрі працюють викладачі В.С. Немцова, М.М. Ричков, З.Г. Савиних, О.І. Головін, Л.Ю. Полтавцева, І.В. Лебединьська, С.В.Жерьобкін, І.О. Храброва, Л.А. Бокоєва, Г.П. Бровченко, канд. філос. н., доцент Олейник Б.І., доцент В.Я. Мартиненко. Кафедра направила до аспірантури з відривом від виробництва викладачів Г.В. Володимирову, М.Д. Култаєву, В.В. Корженка, які після повернення на кафедру захистили дисертації. У червні 1975 року захистив дисертацію О.Г. Головін, у квітні 1976 р. – Я.Б. Рабкін.
У 1984 році кафедру очолив канд. філос. н., доцент В.К.Рибалко. При кафедрі було відкрито аспірантуру (1988 р.) та докторантуру (1992 р.). За цей час у складі викладачів кафедри сталися якісні зміни: Єфімцю О.П. присвоєно вчене звання професора (1990 р.), захистила докторську дисертацію і стала професором М.Д. Култаєва (1991р.), присвоєно звання професора В.К. Рибалко (1991р.), захистили кандидатські дисертації аспірантки Солодка С.О. та Щитова Л.Г., запрошено на кафедру доцента Бачиніна В.Я., Л.О. Малкову, І.В. Степаненко, В.В. Навроцького, випускників філософських факультетів Білого Ю.К., О.В. Садоху. Після виходу Б.В. Дагаівої на пенсію зав. кабінетом філософії у 1985 році став Анатолій Опанасович Борисенко, якому допомагали у лаборантській роботі О.Б. Сироп’ятова і Романенко О.В.
3 1994 року завідувачем кафедри працює кандидат філософських наук, професор О.П.Єфімець. В цей час, усвідомлюючи вимоги часу, викладачі кафедри здійснили практичні кроки спрямовані на зміну культурно-освітніх і теоретико-методологічних парадигм. Завдяки науковій та подвижницькій діяльності проф. М.Д.Култаєвої на кафедрі було відкрито Центр філософії освіти, утворюються наукові школи проф. М.Д. Култаєвої, а згодом – проф. І.В.Степаненко (2004р.).
Починаючи з 2000 року, коли кафедру очолила доктор філософських наук, проф. М.Д. Култаєва, кафедра філософії ХНПУ імені Г.С.Сковороди здобула авторитет не лише як освітній, а й науковий осередок, відомий далеко за межами України. За плідну наукову й освітню діяльність завідувача кафедри проф. М.Д.Култаєву було нагороджено відзнакою „Заслужений працівник освіти” (2009р.), з 2016 року член-кореспондент НАПН України.
Значного успіху М.Д. Култаєва досягла у підготовці наукових кадрів, в тому числі – з філософії освіти. Її учнями є такі відомі в Україні освітні філософи, як С.В. Клепко, Н.В. Радіонова, І. В. Степаненко та ін. Вона була ініціатором створення спеціалізованої вченої ради Д.64.053.07 ХНПУ ім. Г. С. Сковороди для захисту докторських і кандидатських дисертацій у 2009 р. Вона однією з перших у нашому університеті почала викладати філософію українською мовою (1984 р.). М.Д. Култаєва також була успішним організатором наукового виробництва. Вона на базі кафедри філософії створила наукову школу з власним оригінальним профілем інтеркультурних та міждисциплінарних досліджень у проблемному полі філософії освіти. Школа займається міжнародною діяльністю, встановлює і поглиблює контакти з польськими, німецькими та американськими освітніми філософами. Була ініціатором проведення щорічних міжнародних конференцій під загальним гаслом «Освіта і доля нації». Через співпрацю з читальним залом Гете –інституту створила найкращу у місті бібліотеку німецькомовної філософсько-освітньої літератури. В рамках цього інституту читала лекції з популярної філософії освіти німецькою мовою. На громадських засадах консультувала вчителів та молодих науковців з проблем сучасної філософії освіти, організовувала для студентів зустрічі з провідними філософами України та зарубіжжя, тим самим сприяючи освітній євроінтеграції України. Як завідувач кафедри М. Д. Култаєва виховала колектив однодумців, патріотів, які відстоюють і пропагують українську та європейську ідеї у навчально-виховному процесі. Тому болісною втратою для колективу стала передчасна смерть Марії Дмитрівни.
Керівництво кафедрою взяла на себе професор, доктор філософських наук Радіонова Наталія Василівна, вона ж і очолила Наукову Школу культурно-антропологічно та соціально-антропологічно орієнтованої філософії освіти (фундатор М.Д.Култаєва).
Сьогодні на кафедрі працює 5 викладачів: 4 доктори філософських наук, 1 кандидат філософських наук, це колишні учні та послідовники утвореної проф. М.Д.Култаєвою наукової школи. Кафедра філософії співпрацює з декількома інститутами неперервної освіти, а також з Інститутом вищої освіти НАПН України.
Сучасна кафедра філософії ХНПУ імені Г.С.Сковороди забезпечує викладання філософії і дисциплін філософсько-гуманітарного циклу на усіх факультетах – це «Філософія», «Філософія української культури та освіти», «Філософський вимір дитинства», «Сучасна комунікативна філософія», «Історія філософії», «Філософська антропологія», близько 20 дисциплін вільного вибору для студентів першого рівня вищої освіти, магістрів та здобувачів третього освітньо-наукового рівня вищої освіти. На базі кафедри створена і функціонує комісія по прийому вступних іспитів з філософії до аспірантури та кандидатських екзаменів з філософії. При кафедрі функціонує аспірантура і докторантура з спеціальності 033 Філософія.
Постійному підвищенню рівня філософської освіти у ХНПУ імені Г.С.Сковороди сприяє орієнтація кафедри на поєднання навчальної діяльності з науковими студіями, про що свідчить систематичне проведення науково-теоретичних семінарів і щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Освіта і доля нації», публікації наукових праць викладачів кафедри – підручників, монографій, наукових статей; захист дисертацій докторантів і аспірантів кафедри.
Наукова робота викладачів кафедри проводиться у рамках спільної комплексної теми наукових досліджень Інституту вищої освіти АПН України та Центру філософії освіти при кафедрі філософії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди - „Філософські засади трансформації вищої освіти в Україні на початку ХХІ століття”, підтема „Філософія освіти та духовне оновлення українського суспільства”. Кафедра філософії вже багато років співпрацює з Інститутом філософії НАН України та Інститутом вищої освіти АПН України.
Зусиллями кафедри створений студентський філософський клуб, стратегічну лінію програми клубу можна висловити таким чином:
61168, Україна, м.Харків, вул..Валентинівська, 2, к.311-В.
тел. (0572) 68-16-78
e-mail: kaf-philosophy@hnpu.edu.ua
Завідувач кафедри філософії
Радіонова Наталія Василівна
професор, доктор філософських наук
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.