Історія кафедри філософії

22 квітня 1954 року наказом ректора № 270 ХДПІ ім. Г.С. Сковороди створена кафедра філософії та наукового комунізму. У серпні 1972 року кафедра отримала назву „Кафедра філософії” (Наказ Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти № 232 від 24. 08. 1972р.)

Завідувачі кафедри:

• Устінов Іван Олександрович, канд. філос. н., доцент (1954-1962 рр.);
  • Челак Михайло Опанасович, канд. філос. н., доцент (1962-1973рр.);
  • Єфімець Олександр Петрович, канд. філос. н., доцент (1973-1983рр.);
  • Рибалко Веніамін Кузьмич, канд. філос. н., професор (1983-1994рр.);
  • Єфімець Олександр Петрович канд. філос. н., професор (1994-2000рр.);
  • Култаєва Марія Дмитрівна д. філос. н., професор (з 2000р. по теперішній час).

З квітня 1954 року завідувачем кафедри був призначений канд. філос. н., доцент І.О.Устінов. До її складу входили: канд. філос. н, доцент Л.В. Сохань, канд. філос. н, доцент Й.М. Непомнящий, канд. філос. н, доцент Г.І. Редькин, асистенти Л.Г. Григорчук, З.М. Черьомухіна.

З грудня 1962 року до червня 1973 року кафедру філософії та наукового комунізму очолював канд. філос. н., доцент М.О.Челак.   У складі кафедри працювали кандидати філософських наук, доценти А.С. Пирогов, Ю.И. Розенфельд, Є.Л. Уварова, викладачі Ф.М. Аріє, В.В. Арсюкова, О.П. Єфімець, І.С. Томких, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Г.М. Чернявська. У ці  роки відбулися реорганізаційні зміни -  кафедра філософії та наукового комунізму знову отримала  назву „Кафедра філософії”., завідуючим кафедрою був призначений канд. філос. н. –  О.П.Єфімець.

Колектив кафедри філософії станом на 01.09. 1973 р. складався з 5 викладачів:  В.В. Арсюкова, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Є.Ф. Волков. Протягом наступних 10 років на кафедрі працюють викладачі В.С. Немцова, М.М. Ричков, З.Г. Савиних, О.І. Головін, Л.Ю. Полтавцева, І.В. Лебединьська,  С.В.Жерьобкін,  І.О. Храброва, Л.А. Бокоєва, Г.П. Бровченко, канд. філос. н., доцент Олейник Б.І., доцент В.Я. Мартиненко. Кафедра направила до аспірантури з відривом від виробництва викладачів Г.В. Володимирову, М.Д. Култаєву,   В.В. Корженка, які після повернення на кафедру захистили дисертації. У червні 1975 року захистив дисертацію О.Г. Головін, у квітні 1976р. – Я.Б. Рабкін.

У 1984 році кафедру очолив канд. філос. н., доцент В.К.Рибалко. При кафедрі було відкрито аспірантуру (1988р.) та докторантуру (1992р.).  За цей час у складі викладачів кафедри сталися якісні зміни: Єфімцю О.П. присвоєно вчене звання професора (1990р.), захистила докторську дисертацію і стала професором М.Д. Култаєва (1991р.), присвоєно звання професора В.К. Рибалко (1991р.), захистили кандидатські дисертації аспірантки Солодка С.О. та Щитова Л.Г., запрошено на кафедру доцента Бачиніна В.Я., Л.О. Малкову, І.В. Степаненко, В.В. Навроцького, випускників філософських факультетів Білого Ю.К., О.В. Садоху. Після виходу Б.В. Дагаівої на пенсію зав. кабінетом філософії у 1985 році став Анатолій Опанасович Борисенко, якому допомагали у лаборантській роботі О.Б. Сироп’ятова і Романенко О.В.

3 1994 року завідувачем кафедри працює канд. філос. н., професор О.П.Єфімець. В цей час, усвідомлюючи вимоги часу, викладачі кафедри здійснили практичні кроки спрямовані на зміну культурно-освітніх і теоретико-методологічних парадигм. Завдяки науковій та подвижницькій діяльності проф. М.Д.Култаєвої на кафедрі було відкрито Центр філософії освіти, утворюються наукові школи проф. М.Д. Култаєвої , а згодом – проф. І.В.Степаненко (2004р.).

Починаючи з 2000 року, коли кафедру очолила докт. філос. н., проф. М.Д. Култаєва, кафедра філософії ХНПУ імені Г.С.Сковороди здобула авторитет не лише як освітній, а й науковий осередок, відомий далеко за межами України.  За плідну наукову й освітню діяльність завідувача кафедри проф. М.Д.Култаєву було нагороджено відзнакою „Заслужений працівник освіти” (2009 р.), нагороджена медаллю «Михайло Петрович Драгоманов 1841-1895 рр.» та Медаллю «Григорій Сковорода» Національної академії педагогічних наук України (2017 р.)

Сьогодні на кафедрі працює 8 викладачів: 5 докторів філософських наук, 3 кандидати філософських наук. Значну частину професорсько-викладацького складу кафедри складають колишні учні та послідовники утвореної проф. М.Д.Култаєвою наукової школи.

Під керівництвом М.Д. Култаєвої на кафедрі проводяться міжнародні науково-практичні конференції,  підтримується наукове співробітництво з науковими установами в Україні та за кордоном. На кафедрі працює постійно діючий науково-методичний семінар (керівник проф. О.В.Садоха).

Протягом усієї своєї історії провідні співробітники кафедри вели плідну працю з підготовки кадрів вищої кваліфікації. На кафедрі підготовлено  20 докторів і 28 кандидатів філософських наук.

61168, Україна, м.Харків, вул..Валентинівська, 2, к.311-В.

тел. (0572) 68-16-78

e-mail:  kaf-philosophy@hnpu.edu.ua