Історія кафедри Історії України

Історія кафедри бере свій початок у 1990 році, коли в ХДПІ імені Г. С. Сковороди була утворена кафедра історичних дисциплін і у її складі – сектор історії України, який очолив доктор історичних наук, професор Василь Якович Білоцерківський. У 1991 р. в ХДПІ після 35-річної перерви було відновлено історичний факультет і сектор історії України було виділено в окремий підрозділ – кафедру історії України. За роки існування очільниками кафедри були Білоцерківський Василь Якович, доктор історичних наук, професор (1992 – 2001 рр.), Пікалова Тетяна Ісаївна, кандидат історичних наук, доцент (2001 – 2015 рр.), Гончарова Ольга Сергіївна, кандидат історичних наук, доцент (2015 – 2019 рр., 2020 – 2021 рр.), Ніколаєнко Ольга Олександрівна, доктор історичних наук, доцент (2019 – 2020 рр.). З вересня 2021 р. кафедру очолила Ірина Станіславівна Мартинова.

Кадровий склад кафедри у перші роки існування складався в основному з викладачів – випускників історичного факультету ХДУ ім. О. М. Горького (тепер – ХНУ ім. В. Н. Каразіна). З 1998 р. науково-педагогічний склад кафедри поповнюється вже власними талановитими кадрами – випускниками аспірантури історичного факультету: Чернікова Інна Володимирівна, Луценко Марія Володимирівна.

У різні роки у складі кафедри працювали і працюють доктори історичних наук, професори: Білоцерківський Василь Якович, Богдашина Олена Миколаївна, Ніколаєнко Ольга Олександрівна, кандидати історичних наук, доценти: Ксьонзенко Микола Іванович, Кочат Дмитро Олександрович, Стрєльцов Анатолій Юхимович, Оробинський Петро Дмитрович, Пікалова Тетяна Ісаївна, Сорочан Ніла Антонівна, Бурмака Віктор Павлович, Поволоцька Тетяна Миколаївна, Філіпова Тетяна Михайлівна, Колода Володимир Васильович, Гончарова Ольга Сергіївна, Мартинова Ірина Станіславівна, Дьякова Олена Василівна, Луценко Марія Володимирівна, Чернікова Інна Володимирівна, Овчаренко Волдодимир Павлович, викладачі: Костирко Анатолій Павлович, Дмитренко Михайло Вікторович.

Основний напрямок науково-дослідної роботи кафедри – історія України: проблеми суспільного, політичного, культурного, економічного розвитку (керівник – доц. Гончарова О.С.), проблеми слов'яно-хозарських відносин (керівник – доц. Колода В.В.).

Досягнення в розробці наукових проблем втілені у чисельних публікаціях викладачів та аспірантів кафедри, виступах та повідомленнях на науково-практичних конференціях. Колективом кафедри за останні п’ять років підготовлено та опубліковано понад 250 наукових та навчально-методичних публікацій, підготовлено та видано 13 навчально-методичних посібників.

На кафедрі історії України працює аспірантура зі спеціальності 032 Історія та археологія, захищено 30 кандидатських дисертацій.