Історія кафедри психології

Кафедра психології є логічним продовженням найстарішої харківської кафедри психології, яка була cтворена при Харківському державному педагогічному інституті у 1933 році (Наказ № 80 від 3/Х − 33 р.). Керівником кафедри було призначено професора психології О.М. Леонтьєва. На посаду доцентів кафедри призначено В.І. Асніна та О.В. Запорожця.

Олексій Миколайович Леонтьєв (1903-1979) був одним із засновників Харківської психологічної школи, створеної на початку 30-х років ХХ ст., де було започатковано розробку діяльнісного підходу до вивчення психічних явищ та психологічної теорії діяльності. О.М. Леонтьєв виокремлював чотири періоди в її роботі: перший період (1932‒1933 рр.) присвячено вивченню співвідношення мови і практичного інтелекту, розвитку мислення дошкільника; у другому періоді (1934−1935 рр.) вивчалися проблемні знаряддя як предмети, в яких зафіксовані прийоми, вироблені у суспільстві; у третьому періоді (1935‒1936 рр.) розкрито взаємозв᾽язок теоретичної і практичної діяльності; четвертий період (1936−1940 рр.) присвячено дослідженням пам᾽яті, сприймання, гри. Потім наукові інтереси вчених розділилися, кожен став засновником різних напрямків у психологічній науці.

Яскраву сторінку у розвиток психологічної науки Харківщини вписав видатний вчений, завідувач кафедрою психології у період 1938 – 1941 років Олександр Володимирович Запорожець (1905-1981), наукова спадщина якого пов’язана з дослідженнями онтогенезу психіки.

Професорсько-викладацький склад кафедри О.М. Леонтьєв, О.В. Запорожець, П.І. Зінченко, В.І. Аснін, О.М. Концева, К.О. Хоменко та ін., зосередили увагу на розробці проблеми ролі діяльності в психічному розвитку особистості дитини, проведенні експериментальних досліджень про розвиток мислення, сприймання художніх творів, пам’яті, волі учнів.

У післявоєнні роки наукова робота кафедри була зосереджена у таких напрямках: перша група дослідників (Д.М. Арановська, О.В. Гордон, О.Ф. Грибанова, О.М. Концева, О.О. Хоменко) вивчали розвиток логічних форм мислення і пам’яті дітей дошкільного і шкільного віку. Друга група вивчала формування дисциплінованості учнів (В.І. Аснін, С.А. Нечипоренко Т.І. Тітаренко).

У період з 1957 по 1974 роки, у зв᾽язку з реорганізацією в інституті, кафедра психології була об’єднана з кафедрою педагогіки. Напрямки наукових досліджень були зосереджені на питаннях проблемного навчання та наочності в навчанні.

У 1975 – 1979 рр. кафедру психології очолювала доктор психологічних наук, професор Світлана Петрівна Бочарова (1928-2012), наукові інтереси якої були зосереджені в галузі загальної, педагогічної, соціальної, інженерної психології та ергономіки. Основними напрямками наукових досліджень на кафедрі були проблеми психології пам᾽яті, опрацювання інформації в процесах пам’яті, підвищення ефективності навчальної діяльності, психології управління та психодіагностики.

(професори Г.Г. Петренко, Л.Д. Попова та С.П. Бочарова)

В 1979 − 1999 рр. завідувачем кафедри психології була кандидат психологічних наук, професор Галина Георгіївна Петренко (1930-2019). Основними напрямками наукових досліджень якої були розвиток мислення; різноманітні аспекти взаємозв᾽язку навчання і розумового розвитку дитини, інтелектуальний розвиток школярів і студентів. Галина Георгіївна Петренко відзначена знаком «Відмінник народної освіти» (1976) та медаллю «За трудову доблесть» (1986).  

Наукові інтереси кафедри були зосереджені на проблемах мислення, пам’яті, питаннях соціальної психології. У цей період на кафедрі працювали Ф.Г. Боданський, С.П. Бочарова, Л.І. Волошенко, Н.В. Гродська, О.В. Землянська, М.А. Кузнєцов, В.В. Лобаньова, М.О. Туревський Т.Б. Хомуленко, В.В. Шпалінський та ін. На базі лабораторії психології навчання, під керівництвом доцента Ф.Г. Боданського, досліджувалися психологічні передумови побудови математичного та мовного курсів у початкових класах в умовах розвивального навчання.

Кафедра стала випусковою з 1994 року, у зв᾽язку з відкриттям спеціальності «Психологія» на соціально-психологічному факультеті (відповідно до рішення МАК від 19 травня 1994 року, протокол № 11/1 наказом Міністерства освіти України від 17.06.1994 р. № 186), зараз факультет психології і соціології), який очолила професор нашої кафедри Оксана Георгіївна Волкова. За особистий вклад у підготовку висококваліфікованих педагогічних кадрів Оксана Георгіївна нагороджена знаком «Василь Сухомлинський» (2007). 

У цей період на кафедрі працювали Н.Є. Афанасьєва, О.Г. Волкова, Л.І. Волошенко, І.В. Головньова, Е.М. Єгорова, М.А. Кузнєцов, О.М. Крутій, О.В. Костікова, І. М. Лялюк, Г.І. Меднікова, В.О. Олефір, Т.Б. Хомуленко та ін.

У 1998 році засновано фахове видання «Вісник ХДПУ імені Г.С. Сковороди. Серія: Психологія» для публікації результатів психологічних досліджень щодо проблем підвищення ефективності навчально-виховного процесу у ВНЗ та середній школі, проблем поведінки та діяльності людини. З 1998 р. по 2017 р. редколегію Вісника очолював професор М.А. Кузнєцов, який за значні досягнення в галузі педагогічної і психологічної наук, особистий внесок у розвиток української освіти нагороджений медаллю НАПН України «Ушинський К.Д.».

У 2000 році кафедру реорганізовано та перейменовано на кафедру практичної психології, яку очолила доктор психологічних наук, професор Тамара Борисівна Хомуленко. Основний напрям її наукових досліджень це розвиток когнітивних процесів, політична, економічна та гендерна соціалізація, мовленнєві здібності, проблеми психосоматики. Наукова школа професора Т.Б. Хомуленко «Метакогнітивна та психосоматична феноменологія вищих психічних функцій в онтогенезі» налічує більше 35 науковців, (6 докторів наук, 30 кандидатів наук).

Т.Б. Хомуленко за вагомий внесок в освіту молоді відзначено нагрудними знаками:

«Відмінник освіти України» (2001)
«За наукові та освітні досягнення» (2015)

Професорсько-викладацький склад кафедри, аспіранти, докторанти тривалий час працюють над науково-дослідною темою «Психологія розвитку суб’єктів педагогічного процесу».

У різні часи на кафедрі працювали професори, доктори психологічних наук: І.В. Ващенко, Т.І. Доцевич, О.С. Кочарян, О.Ф. Іванова, О.М Крутій; доценти Л.І. Бондаренко, Н.О. Бурейко, О.О. Сегеда, О.В. Скориніна, Б.В. Хомуленко, А.О. Шейко.

У 2009 році в ХНПУ імені Г.С. Сковороди була створена спеціалізована вчена рада К 64.053.08 по присудженню наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія, до складу якої входили викладачі кафедри. На базі ради у період 2009 ‒ 2020рр. було захищено 100 кандидатських дисертацій.

Викладачі кафедри активно приймають участь у профільних науково-практичних конференціях та друкують свої наукові доробки у фахових збірниках наукових праць. Науковці кафедри є співавторами базового підручника для студентів ВНЗ «Психологія» (2012 р.), що затверджено МОН України (Лист № 1/11-12988 від 08.08.2012).

В 2012 році з нагоди 80-річного ювілею Харківської психологічної школи на факультеті психології і соціології були відкриті аудиторія імені О.М. Леонтьєва (ауд. 203) та тренінговий кабінет (ауд. 210а).

Кафедра є хранителькою фонду раритетних підручників з психології, деякі з них були видані у 1880-х рр. Обсяг бібліотечного та електронного фонду кафедри складає понад 600 екземплярів підручників та більш ніж 400 примірників періодичних видань.

У 2019 році кафедра практичної психології рішенням Вченої ради університету перейменована на кафедру психології.

Кафедра психології тривалий час є випусковою і забезпечує підготовку здобувачів вищої освіти зі спеціальності 053 Психологія, першого (бакалаврського), другого (магістерського) рівнів вищої освіти, третього освітньо-наукового рівня (доктор філософії) та викладає дисципліни психологічного спрямування у фахівців з галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки за спеціальностями 052 Політологія, 053 Психологія, 054 Соціологія та 231 Соціальна робота.

Викладання психологічних дисциплін забезпечують: доктори психологічних наук, професори кафедри Т.Б. Хомуленко, М.А. Кузнєцов, І.В. Гордієнко-Митрофанова, К.І. Фоменко, В.О. Крамченкова, Г.І. Меднікова, Л.М. Абсалямова; кандидати психологічних наук, доценти кафедри Н.В. Даниленко, Т.М. Єльчанінова, Т.В. Жванія, О.І. Кузнецов, Л.М. Лисенко, М.О. Нестеренко, Є.В. Підчасов, А.В. Поденко та викладач кафедри Н.Г. Скрипник. Допомогу у забезпеченні навчального процесу надають завідувач кабінетом Л.М. Моргун та старший лаборант К.А. Титаренко.


 

61002, м. Харків, вул. Чернишевська, 60, к. 5-А

тел. (057) 702-66-15

Наш сайт:
доктор психологічних наук, професор,
завідувач кафедри психології

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.