Природничий факультет відновив свою роботу у 1962 році на базі біолого-географічного факультету Харківського педагогічного інституту. З 1964 року на факультеті працювали кафедри: ботаніки, зоології та хімії.
Підготовку фахівців здійснюють кафедри:
З дня поновлення природничого факультету в різні роки плідно працювали такі доктори наук, професори та кандидати наук, доценти:
З 1958 року по 1991 на кафедрі хімії природничого факультету плідно працював доктор технічних наук, професор Лев Ілліч Каданер.
Він автор понад 500 наукових праць (в тому числі 10 монографій, 6 підручників, 8 навчальних посібників, 32 авторських свідоцтва на винахід), науковий керівник 33 кандидатських дисертацій.
З 1965 по 1990 р. працював доктор медичних наук професор Яков Рафаілович Синельников.
З 1968 року - основний науковий напрямок кафедри - „Вплив факторів зовнішнього середовища на організм людини у віковому аспекті”. Було захищено понад 33 кандидатські дисертації. Під керівництвом проф. Я.Р.Синельникова підготовлено перевидання „Атласу анатомії людини”, за допомогою якого навчаються студенти вищих навчальних закладів.
З 1964 по 1981 рр. кафедру зоології природничого факультету очолював кандидат біологічних наук професор Олександр Павлович Крапивний, він заснував науковий напрям з еколого-етологічного вивчення складних форм поведінки птахів і ссавців. Крапивний О.П. був засновником зоологічного музею, якій сьогодні носить його ім’я .
Овчинніков Микола Миколайович – доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки З 1964 по 1982 р. завідував кафедрою ботаніки у Харківському державному педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди, викладав навчальну дисципліну "Фізіологія рослин".
З 1983 року і до 1985 року виконувала обов’язки зав. кафедрою ботаніки, кандидат педагогічних наук, професор Кузнєцова Віра Іванівна. Автор підручника «Методика викладання біології» (2001), в якому розкриті теоретичні основи методики біології як педагогічної науки, дана характеристика основних завдань, форм, методів і засобів навчання.
З 1987 – 1997 р.р. Шульгіна Людмила Михайлівна – доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри ботаніки, викладала навчальну дисципліну "Фізіологія рослин".
У 1961-1963 роках кафедру зоології очолював видатний радянський вчений - знавець фауни водних жуків, кандидат біологічних наук Захаренко Всеволод Борисович. Він викладав дарвінізм і зоологічні дисципліни студентам. Основними напрямками його наукової діяльності була гідробіологія, бджолярство та дарвінізм. Автор понад 30 наукових праць та книги "Бджолярство" (1968 р.)
З Харківським педагогічним університетом Ігоря Олександрович Кривицького пов’язує 10 років плідної роботи (1963—1973) на природничому факультеті. Почавши асистентом, він продовжував свої дослідження. У 1969 році захистив кандидатську дисертацію «Птахи південних степів Целіноградської області (еколого-фауністичний аналіз). Інтелектуальна спадщина Кривицького І.А. налічує понад 200 публікацій та книг.
З 70-х років на природничому під керівництвом доцента кафедри зоології Максимової Юлії Петрівни започаткований природоохоронний напрямок, який був пов'язаний із практичною діяльністю студентів. З 90-х років започатковані екологічна акція в рамках якої проходить "Свято врожаю".
Автор більше 90 публікацій з ентомології та екологічного виховання
Злотін Олександр Зіновійович – доктор біологічних наук, професор є одним із засновників наукового напрямку – технічна ентомологія. За цією тематикою під керівництвом О.З. Злотіна захищено 26 кандидатських і 5 докторських дисертацій.
Автор 420 публікацій, серед них більше 50 книг (монографії, підручники, учбові посібники, довідники, словники, брошури, науково-популярні книги), деякі з них переведені за кордоном. Він отримав більше 30 авторських свідоцтв та патентів.
МИКИТЮК Олександр Миколайович - кандидат біологічних наук, доктор педагогічних наук, професор, тривалий час працював на посаді проректора з наукової роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
Наукові інтереси та дослідження в галузі біології та педагогіки. Автор понад 400 наукових праць. Сприяв підготовці і становленню молодих вчених – кандидатів біологічних та педагогічних наук. Під його керівництвом підготовлено 11 кандидатів наук.
З 1990 по 2015 рік очолював кафедру анатомії і фізіології людини, а в 2014 році за його сприянням кафедрі присвоєно ім'я проф. Я.Р. Синельникова.
За визначні досягнення в справі розбудови національної освіти в Україні у 1992 році Микитюку О.М. було присвоєно Почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України», «Відмінник освіти України» а у 2005 році він був нагороджений нагрудним знаком «За наукові досягнення», медаллю А. С. Макаренка, отримав Козацький орден «За розбудову України».
Академік Міжнародної кадрової академії та Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності (1998 р.); почесний громадянин Ємільчинського району (від серпня 2000 р.).
61168, м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, кор. Б, к. 224,
тел.(0572) 67-69-92
e-mail:
faculty-natyral@hnpu.edu.ua
Декан:
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.