Новини  кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти

Запрошуємо до публікації наукових праць!

Електронний збірник «Дошкільна освіта в Україні та зарубіжжі: традиції, досвід, інновації»


13 листопада відбулась онлайн зустріч із доцентом Університету Редінга (Великобританія, графство Беркшір), заступником директора PGCert Healthcare Education Джеффом Таггартом та представниками факультету дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, яка організована в межах проєкту волонтерської допомоги Британських академіків закладам вищої освіти України з продовження освітньої діяльності в умовах війни.

На зустрічі були присутні: декан факультету дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Танько Т. П., зав. кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Тарарак Н. Г., зав. кафедри психологічної та педагогічної антропології, доктор філософських наук, професор Дорожко І. І., зав. кафедри технологій дистанційного навчання та цифрової дидактики в дошкільній освіті, доктор педагогічних наук, професор Доценко С. О., заступник декана з навчальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент Донченко О.В., координатор з виховної роботи факультету, кандидат педагогічних наук, доцент Ковтун А.В., координатор з наукової роботи факультету, кандидат психологічних наук, доцент Малихіна О. Є., доцент кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Шевченко Н.О.  та в.о. Голови студентської ради факультету Гур'єва В., які окреслили основні напрями освітньої, наукової та виховної роботи факультету дошкільної освіти. Модератором зустрічі виступила кандидат філологічних наук, доцент Гуліч О.О.

У ході зустрічі Джефф Таггарт висловив інтерес до дисциплін, що викладаються на факультеті, зазначив коло своїх наукових інтересів і запропонував провести низку лекцій з проблем дошкільної освіти для здобувачів. У  ході зустрічі відбувся обмін думками щодо проблем розвитку дітей дошкільного віку, професійної підготовки вихователів, окреслені перспективи наступних зустрічей. Усі присутні висловили готовність щодо продовження плідної співпраці в освітній та науковій діяльності!

Очікуємо наступних зустрічей!


10.11.2023 р. за графіком проведення відкритих занять на факультеті, кандидатом пед. наук, доцентом кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Валерією Кирилівою проведено практичне заняття з дисципліни «Організаційно-методична та управлінська діяльність у ЗДО» на тему: «Планування та організація освітнього процесу в ЗДО» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти другого року  навчання.

На занятті були присутні: декан факультету дошкільної освіти  - д.п.н., проф. Т.П.Танько, завідувачка кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти – д.п.н., проф. Н.Г. Тарарак, координатор з виховної роботи А.В. Ковтун та викладач М.О. Давидова.

Здобувачі розкрили у своїх презентаціях та доповідях актуальні питання, такі, як: зміст і структура річного плану ЗДО, робота методичного кабінету, організаційно-педагогічна робота ЗДО та ін. На практичному занятті всі добувачі приймали активну участь в обговорені, наводили цікаві приклади з професійної діяльності. 


07 листопада 2023 року в рамках «Методичного тижня разом з ХНПУ імені Г.С. Сковороди» на факультеті дошкільної освіти було проведено онлайн-лекцію для вихователів ЗДО та здобувачів вищої освіти «Сутність організації співпраці ЗДО з родинами в умовах гуманістичної особистісно-орієнтованої, освітньої парадигми». Захід відбувся в онлайн-форматі. Його спікером виступила доцент кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Давидова Марина Олександрівна. У ньому взяли участь понад 77 слухачів, серед яких – педагогічні працівники ЗДО м. Харкова,  викладачі і здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної освіти.

Під час заходу спікерка розкрила актуальні питання співпраці закладів дошкільної освіти з родинами вихованців, а саме: зміст та умови ефективної взаємодії ЗДО з родинами вихованців; сучасна сім’я та її роль у вихованні дошкільників; психолого-педагогічні засади родинного виховання; сучасні форми партнерської взаємодії закладу дошкільної освіти з батьками вихованців; проблеми педагогізації батьків; вплив засобів інформації на педагогічну освіту сім'ї.

На завершення онлайн-лекції його учасники отримали від спікерки поради і рекомендації щодо організації ефективної співпраці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти з родинами під час воєнного стану в Україні.

Зустріч виявилася цікавою, інформаційно насиченою. Слухачі дуже уважно сприймали виступ спікерки. Щиро вдячні Марині Олександрівні за інформативний захід!


Гостьова лекція

На факультеті вже стало доброю професійною традицією підтримувати творче і наукове спілкування з провідними науковцями в галузі дошкільної освіти з інших вишів України, проводити спільні засідання кафедри, круглі столи за їх участю, творчі зустрічі із нашими здобувачами – майбутніми бакалаврами і магістрами.

Ось і сьогодні, 15 червня 2022 року, в рамках такого спілкування  відбулась гостьова лекція відомого науковця, професора, завідувача кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки, доктора педагогічних наук Олександра Сергійовича Семенова. Тема лекції – "Педагогіка індивідуальності як сучасна парадигма формування творчої особистості".

На лекції були присутні декан факультету дошкільної освіти проф. Т.П. Танько,завідувач кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти  проф. Н.Г. Тарарак, викладачі очолюваної нею кафедри, проф. К.А. Юр'єва. Але головними слухачами лекції були наші здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, адже саме для них її й було призначено і  до них як до діючих вихователів-практиків (а більшість наших магістрантів вже працює за фахом) лектор насамперед і звертався.

Олександр Сергійович – знаний науковець, великий знавець дитячої душі і педагогічних тонкощів поводження із нею, добре знайомий нашій слухацькій аудиторії ще з 2017–2019 рр., коли він три роки поспіль був членом журі другого етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дошкільної освіти, який проводився у Харкові на базі нашого факультету. Слід зазначити, що його лекція стала для багатьох свого роду одкровенням, допомогла глибше збагнути (і навіть пережити) сутність дитячої індивідуальності, переконатися у важливості надання дитині свободи творчого самовиявлення і у шкідливості та згубності впливу на неї всіляких директив та інструкцій. І викладачі, і здобувачі освіти були щиро вдячні О.С. Семенову за натхнення, подароване ним відчуття причетності до справжньої педагогічної творчості, яка розгорталася прямо тут, на очах. Гостьова лекція О.С. Семенова неодмінно запам'ятається усім, хто її прослухав, бо допомогла по-новому подивитися на, здавалося б, знайомі речі, надала досвід глибокого переживання своєї професії і себе у професії. Такі лекції стимулюють і наших викладачів, і магістрантів ще більше в ній вдосконалюватися, надихають на нові наукові пошуки і розвідки.


Вітаємо Шуть Тетяну Олегівну з ПОЧЕСНОЮ ГРАМОТОЮ від  Харківського міського голови Ігора Терехова! 

07.12.2021р.

Сьогодні відбулась знакова для студентів і викладачів нашого факультету подія - за сумлінну й плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток культури міста Харкова та з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва Харківський міський голова Ігор Терехов нагородив нашого провідного викладача, заслуженого діяча естрадного мистецтва України, доцента кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Шуть Тетяну Олегівну ПОЧЕСНОЮ ГРАМОТОЮ виконкому Харківської міської ради. Шановна Тетяно Олегівно! Вітаємо Вас із заслуженою нагородою! Ви блискучий професіонал, майстер своєї справи! Пишаємося Вами, щиро радіємо Вашому успіху і визнанню Ваших професійних досягнень на такому високому рівні! Бажаємо Вам творчої наснаги,  яскравих перемог, підкорення нових вершин, міцного здоров'я, невичерпного оптимізму і щасливого блиску в очах! Нехай Ваша творчість й надалі залишається джерелом натхнення для Вас і усіх нас - Ваших студентів і колег! Вітаємо!


Зустріч з Глібом Головченко

10 листопада доценти кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти  Анна Ковтун та Марина Кордубан мали зустріч з Глібом Головченко - PhD,  секретарем НСЖУ, президентом Всеукраїнської асоціації прес клубів, директором Коледжу преси та телебачення, генеральним продюсером ТК ТАК TV. Обговорили питання функціонування музею іграшки нашого факультету та нагальні проблеми АПН України щодо розвитку освіти.


Робоча зустріч в онлайн форматі зі стейкхолдерами.

У рамках роботи зі стейкхолдерами («Центр професійного розвитку педагогічних працівників Куп’янської міської ради Харківської області»)  4 листопада 2021 року на засіданні кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти відбулась робоча зустріч в онлайн форматі з актуальних проблем дошкільної освіти. У ході зустрічі стейкхолдерами були висвітлені питання щодо внесення пропозицій стосовно змісту освітньої програми здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, представлено педагогічний досвід вихователя Куп’янського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №15 комбінованого типу Куп’янської міської ради Харківської області Вікторії Лебединської за темою: «Розвиток інтелектуальних і творчих здібностей старших дошкільників у процесі дослідно-експериментальної діяльності» та вихователя Куп’янського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №10 комбінованого типу Куп’янської міської ради Харківської області Людмили Скворцової за темою «Вплив інтерактивних методів і технології навчання на розвиток мовленнєвої компетентності дошкільників». В обговоренні питань зустрічі взяли участь члени кафедри проф. Тетяна Танько, проф. Наталя Тарарак, доц. Ана Ковтун, доц. Ірина Ларіна, доц. Марина Кордубан, директор центру професійного розвитку педагогічних працівників Ольга Молчанова, консультант центру Галина Гаркуша.


Семінар «Досягнення та перспективи розвитку дошкільної освіти в Україні» 

26.10.2021 року викладачі факультету дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди  за участю декана проф.Т.Танько та зав.каф. теорії, технологій і методик дошкільної освіти Н.Тарарак долучились (в online форматі) до обговорення актуальних питань розвитку дошкільної освіти в Україні у процесі проведення семінару «Досягнення та перспективи розвитку дошкільної освіти в Україні», який проводили спікери: Нерянова С.І., Піроженко Т.О., Вергун Ю.В. та інші ТОВ «Всеосвіта», викладачі ознайомились із стратегіями та тенденціями, що склали основу для розроблення змісту оновленого Стандарту дошкільної освіти, із нормативно-правовою та навчально-методичною базами забезпечення закладів дошкільної освіти, розглянули напрямки гармонійного розвитку особистості дитини в період дошкільного дитинства та старту Нової української школи. Виходячи з вимог Базового компоненту дошкільної освіти (нової редакції), поважні спікери повідомили фахівцям стратегію реформування освіти в Україні, приділили увагу нагальним проблемам у сучасній державній освітній політиці та стратегії реформування освіти в Україні.


11 жовтня виконувач обов'язків Харківського міського голови, кандидат на цю посаду від партії «Блок Кернеса – Успішний Харків!» Ігор Терехов на зустрічі з трудовим колективом нашого університету відзначив спеціальними нагородами його найшановніших науково-педагогічних працівників, серед яких – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Олександра Устинівна Холтобіна. Ігор Олександрович особисто вручив їй Подяку міського голови, у якій відзначено її багаторічну сумлінну і плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти і науки м. Харкова. Шановна Олександро Устинівно! Вітаємо Вас із заслуженою нагородою! Пишаємося Вами, щиро радіємо Вашому успіху і визнанню Ваших професійних досягнень на такому високому рівні! На довгі роки залишайтесь таким же ентузіастом своєї справи, яскравою, непересічною особистістю, вулканом творчої енергії, педагогом, якого цінують і поважають колеги і обожнюють студенти! Здоров’я Вам, наснаги і Божої благодаті на многії і благії літа! Вітаємо!


ІІ Міжнародна науково-методична конференція
«Проблеми та шляхи реалізації компетентнісного підходу в сучасній освіті»

20-21 травня наша кафедра брала участь у ІІ Міжнародній науково-методичній конференції «Проблеми та шляхи реалізації компетентнісного підходу в сучасній освіті», яку проводила кафедра педагогіки ХНУ імені Н.В. Каразіна. Дякуємо всім організаторам події й особисто д.п.н., завідувачці кафедри Оксані Анатоліївна Жуковій за можливість бути причетними до обговорення освітніх проблем сучасності!


День вишиванки - 2021

Долучаємось до святкування Дня вишиванки. Нехай закодована у вишивці добра сила нашого народу береже і дарує розмай!


Екскурсія бібліотекою.

До цікавих подій: 13 травня разом із співробітниками бібліотеки нашого університету було проведено екскурсію фондами бібліотеки і також представлено виставку наукових робіт к.п.н., доц. Світлани Бакай.


Диспут «Сучасні проблеми дошкільної освіти: погляд в майбутнє».

Чергова подія Тижня науки – 14 травня 2021 року відбувся диспут «Сучасні проблеми дошкільної освіти: погляд в майбутнє»; к.п.н., доц. кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Марина Кордубан разом із колегами і здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти обговорювали питання формування економічної та екологічної свідомості дітей дошкільного віку та відповідальності за свої дії.


Лекція «Естетичний і виховний потенціал мистецтва»

Триває тиждень науки. Сьогодні к.п.н., доцент нашої кафедри Оксана Мкртічян провела лекцію «Естетичний і виховний потенціал мистецтва» зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (1 курс). У ході зустрічі викладачка наголосила на великій ролі мистецтва саме в естетичному вихованні людини. Адже під його впливом формуються естетичні смаки, переконання, погляди на те, що є прекрасним, досконалим та вишуканим.


Науково-методичний семінар: «Традиції та інновації в сучасному культурно-освітньому просторі»

У рамках Тижня науки в ХНПУ імені Г.С. Сковороди 12 травня 2021 року к.п.н., доц. кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Наталія Роман провела науко-методичний семінар «Традиції та інновації в сучасному культурно-освітньому просторі». У роботі семінару взяли участь члени кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик.


Круглий стіл: «Педагогіка ХХІ століття: виклики та рішення».

11 травня 2021 року у рамках заходів до Дня науки кандидатами педагогічних наук, доцентами кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Ю.В. Грицковою, В.О. Кирилівою зі здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання за спеціальністю «012 Дошкільна освіта» проведено круглий стіл на тему: «Педагогіка ХХІ століття: виклики та рішення». Під час заходу були обговорені актуальні проблеми сучасної дошкільної педагогіки як окремої галузі педагогічної науки. Учасники круглого столу представили науковій спільноті ідеї метрів педагогічної думки, творча і наукова спадщина яких містить відповіді на чисельні питання сьогодення, а організатори заходу ознайомили здобувачів вищої освіти зі стратегічними пріоритетами і напрямами розвитку дошкільної педагогіки та дошкільної освіти в Україні у ХХІ столітті. Дякуємо організаторам та учасникам круглого столу за продуктивну співпрацю!


Практика (кер. -- доц. Кириліва В.О.)

Під час проходження педагогічної практики з 15.03.201 року по 17.04.2021 року здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання проводили  відеозапис фрагменту заняття та розробили дидактичний матеріал.


Семінар-практикум «Технології ігромайстерності»

26 квітня 2021 року кафедрою дошкільної педагогіки і фахових методик факультету дошкільної освіти згідно з Договором про співпрацю з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна (№ 01/07-11 від 05.04.2021) проведено семінар-практикум «Технології ігромайстерності». Ведучий семінару – к.п.н., доцент Шуть Микола Миколайович, який впроваджує авторську школу ігромайстерності; проводить авторські майстер-класи, ігроконцерти «радості і щастя». Семінар присвячено поширенню досвіду використання ігрових технологій у викладацькій діяльності.

До роботи семінару долучились науково-педагогічні працівники  кафедри фізичного виховання Харківського національного економічного університету імені Семена  Кузнеця, кафедри латинської мови та медичної термінології Харківського національного медичного університету  та магістранти спеціальності «Педагогіка вищої школи» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».


Спільне засідання II (обласного) туру конкурсу «Кращий вихователь Харківщини»

14 квітня 2021 року відбулося спільне засідання ІІ (обласного) туру конкурсу «Кращий вихователь Харківщини» у 2021 році, на якому були оголошені переможці і лауреати у кожній номінації.

У номінаціях:

  • «Вихователь дітей різновікової групи» перемогла вихователь Комунального закладу дошкільної освіти «Валківський ясла-садок «Берізка» Валківської міської  ради Харківської області Кулик Т.М.;
  • «Вихователь дітей старшого дошкільного віку» перемогла вихователь Ізюмського дошкільного навчального закладу (ясел-садка) №2 комбінованого типу Ізюмської міської ради Харківської області Мойсеєнко О.О.;
  • «Вихователь-новатор» перемогла вихователь Комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 24 Харківської міської ради Лобанова Н.О.

Журі: кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Кириліва В.О.; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Грицкова Ю.В.,; кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін Холтобіна О.У. ХНПУ іменіГ.С. Сковороди привітали з чесною перемогою.


Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук Мкртічян Оксани Альбертівни

 

9 квітня 2021 року на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.04 у ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук Мкртічян Оксани Альбертівни на тему: «СИСТЕМА ПIДГОТОВКИ ВИХОВАТЕЛIВ ЗАКЛАДIВ ДОШКIЛЬНОЇ ОСВIТИ ДО РОЗВИТКУ МУЗИЧНИХ ЗДIБНОСТЕЙ ДIТЕЙ 4-7 РОКIВ».

Вітаємо Оксану Альбертівну із прекрасною роботою! Бажаємо подальших успіхів!


Третій етап ІІ (обласного) туру конкурсу: Кращий вихователь Харківщини

 

07 квітня 2021 року стартував третій (практичний) етап ІІ (обласного) туру конкурсу «Кращий вихователь Харківщини» у 2021 році. Сьогодні за перемогу боролися вихователі різновікових груп. Компетентним журі оцінювалися надані учасниками відеозаписи проведених за темою педагогічного досвіду занять та повнота і об’єктивність їх самоаналізу. Голова журі у номінації «Вихователь дітей різновікової групи» кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної педагогіки і фахових методик Грицкова Ю.В. ХНПУ імені Г.С. Сковороди подякувала учасникам за цікаві виступи і отримані від них позитивні враження, привітала з участю у фінальному випробуванні конкурсу та побажала чесної перемоги.

Третій етап ІІ (обласного) туру конкурсу «Кращий вихователь Харківщини» | ХНПУ імені Г.С. Сковороди (hnpu.edu.ua)

61168, м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, кор. В, к. 206,
тел. (0572) 68-48-83 (деканат)
e-mail: kaf-music-art@hnpu.edu.ua

Тарарак Наталія Григорівна,
доктор педагогічних наук, професор

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.