Останні новини кафедри спеціальної педагогіки

Гостьова лекція

12 листопада, для здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, відбулася гостьова лекція доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри спеціальної освіти Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського Супруна Миколи Олексійовича на тему: «Особистість сучасного корекційного педагога» присвячена міжнародному Дню логопеда та дефектолога. Відео лекції


«Магістранти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» ознайомились з електронними ресурсами Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди»

14 листопада в рамках «Науково-дослідної практики» для магістрантів спеціальності 016 «Спеціальна освіта», денної форми навчання, які здобувають освіту за освітньо-професійними програмами «Тифлопедагогіка. Сурдопедагогіка», «Логопедія», «Олігофренопедігогіка» відбулась зустріч з директоркою Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Коробкіною Оленою Геннадіївною.
Коробкіна Олена Геннадіївна ознайомила здобувачів з електронними інформаційними ресурсами Наукової бібліотеки, з послугами бібліотеки для здобувачів, особливостями та порядком перевірки наукових робіт на плагіат, провела он-лайн екскурсію по сторінці Наукової бібліотеки.
Здобувачі були активні на зустрічі та ставили Олені Геннадіївні питання щодо користування ресурсами бібліотеки.


"Участь у IV Всеукраїнській конференції з психолого-педагогічного супроводу дітей з інтелектуальними порушеннями"

8 листопада 2024 року науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної педагогіки взяли участь у ІV ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ з міжнародною участю «ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СУПРОВІД ДІТЕЙ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ В УМОВАХ СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ», організованою кафедрою спеціальної та інклюзивної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка у співпраці з Сумським державним педагогічним університетом імені А. С. Макаренка, Харківським національним педагогічним університетом імені Г. С. Сковороди, Херсонським державним університетом, Волинським національним університетом імені Лесі Українки, ГО Центр психологічної допомоги «Гармонія», ГО «УАКП», Управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради.
Щиро дякуємо воїнам ЗСУ та організаторам за можливість участі в конференції, за високий рівень доповідей, обмін думками та створення платформи для подальшої співпраці. Незважаючи на те, що співробітники кафедри спеціальної педагогіки відвідали конференцію в онлайн-форматі, відчувалась атмосфера присутності та комфорт спілкування.


VII Всеукраїнська науково-практична конференція: Інноваційні підходи в освіті та реабілітації дітей з особливими потребами

6 – 7 листопада 2024 року в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова під егідою громадської асоціації «Українська асоціація корекційних педагогів» відбулась VII Всеукраїнська науково-практична конференція «ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ В ОСВІТІ ТА РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ІЗ ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ». Співорганізаторами конференції виступили Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка. 

З вітальними словами до учасників конференції звернувся ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор – Юрій Бойчук.

Модераторами конференції виступили президент ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», деканеса факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова – Ірина Маркусь та виконавчий директор ГО «УАКП», завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди – Вікторія Коваленко. 

На пленарному засіданні були заслухані доповіді провідних науковців у галузі спеціальної та інклюзивної освіти. Спектр питань, які піднімалися доповідачами були пов'язані із сучасними викликами спеціальної та інклюзивної освіти в умовах війни та післявоєнної відбудови.

Робота  конференції продовжилася на секціях:

Секція 1. Актуальні проблеми спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану (модератори: проф. С. Конопляста  та ст. н.с. В. Тищенко) 

Секція 2. Сучасні здоров’язбережувальні, реабілітаційні, психокорекційні та інформаційні технології в спеціальній та інклюзивній освіті (модератори: доц. С. Геращенко та доц. І. Омельянович)

Секція 3. Мультидисциплінарний підхід до організації супроводу дітей раннього, дошкільного та шкільного віку з особливими освітніми потребами (модератори: доц. Т. Гребенюк та доц. І. Сасіна).

У ході конференції були проведені майстер-класи фахівцями-практиками з м. Хмельницького щодо роботи з дітьми, які мають порушення слуху; практичними психологами з використання ефективних психокорекційних технік.

7 листопада відбувся Усеукраїнський конкурс науково-методичних робіт зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта» на базі Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка. Відкрив засідання ректор університету, доктор педагогічних наук, професор Юрій Лянной.

За результатами презентації роботи магістрантка ІІ року навчання Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди спеціальності 016.01 «Спеціальна освіта. Логопедія» Тетяна Московченко здобула диплом ІІ ступеню.

Вітаємо Тетяну Московченко та її наукового керівника д.п.н., доц. Вікторію Коваленко з перемогою в конкурсі.

Вітаємо переможців!!!

Висловлюємо вдячність партнерам та учасникам конференції за можливість обмінятися досвідом, обговорити важливі питання та спільно шукати рішення для подальшого розвитку спеціальної освіти та спеціальної психології в складних умовах воєнного часу.


Круглий стіл «Наукові пошуки молодих дослідників спеціальності 016 Спеціальна освіта», присвячений 220-річчю ХНПУ імені Г.С. Сковороди

1 листопада 2024 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедрою спеціальної педагогіки було проведено круглий стіл «НАУКОВІ ПОШУКИ МОЛОДИХ ДОСЛІДНИКІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 016 Спеціальна освіта», який було присвячено 220-річчю ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 
З вітальним словом виступили завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, доцент Людмила ДРОЖИК і завідувачка кафедри спеціальної педагогіки, доцент Вікторія КОВАЛЕНКО. 
ОСНОВНИМИ НАПРЯМАМИ РОБОТИ КРУГЛОГО СТОЛУ БУЛИ:
• Сучасні стратегії допомоги дітям та підліткам з порушенням психофізичного розвитку.
• Підготовка спеціалістів (корекційних педагогів, спеціальних психологів, логопедів, реабілітологів) до навчальної, виховної, розвиткової та корекційної роботи з дітьми з порушенням психофізичного розвитку.
• Комплексний та особистісний підходи до інклюзивного навчання учнів з порушенням психофізичного розвитку.
• Реалізація компетентністного підходу до освіти дітей з порушеннями психоізичного розвитку.
• Особливості психолого-педагогічної підтримки та соціально-реабілітаційна допомога особам з порушенням психофізичного розвитку

В межах круглого столу з доповідями виступили магістранти 2 року навчання за ОП «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка», які знаходяться на завершальному етапі своєї професійної підготовки. Здобувачі освіти представили результати своїх досліджень за науковою темою кафедр. Побажаємо їм успіхів на захисті своєї кваліфікаційної роботи та в професійному зростанні!!!


Співпраця з КЗ «Харківський інклюзивно-ресурсний центр № 1" Харківської міської ради

15 жовтня 2024 року кафедрою спеціальної педагогіки та кафедрою здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології проведено консультативну нараду з фахівцями-консультантами Комунального закладу «Харківський інклюзивно-ресурсний центр № 1" Харківської міської ради. 
У ході зустрічі д.п.н., доц., завідувач кафедри спеціальної педагогіки Вікторія Коваленко та к.м.н., доц. кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Олена Луценко розкрили питання диференціації функціональних (моторних) і фізичних освітніх труднощів.


Науково-дослідна практика магістрантів спеціальності 016 «Спеціальна освіта»

30 вересня 2024 року розпочалась науково-дослідна практика у магістрантів спеціальності 016 «Спеціальна освіта», які здобувають вищу освіту за освітньо-професійними програмами підготовки «Тифлопедагогіка. Сурдопедагогіка», «Логопедія», «Олігофренопедагогіка».
У межах науково-дослідної практики наукові співробітники Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України та консультанка Юнісеф, співзасновниця громадського об’єднання «Спільнота АДК в Україні» провели гостьові лекції для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня, окреслили актуальні проблеми навчання, виховання, розвитку та соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.
3 жовтня гостьову лекцію для магістрантів спеціальності 016 «Спеціальна освіта» на тему «Альтернативна і додаткова комунікація (АДК)» провела Ганна Усатенко – докторка філософії, психологиня, консультантка дитячого фонду ООН (Юнісеф), соціальна підприємниця, співзасновниця громадського об’єднання «Спільнота АДК в Україні», членкиня Асоціації розвитку допоміжних технологій в Європі (AAATE) та Європейського товариства вивчення травматичного стресу.
9 жовтня із гостьовою лекцією на тему «Відділ освіти дітей з порушеннями сенсорного розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України: сучасні підходи та навчально-методичні розробки» виступила докторка педагогічних наук, старша наукова співробітниця, завідувачка відділу освіти дітей з порушеннями сенсорного розвитку Світлана Литовченко. 
9 жовтня із гостьовою лекцією на тему «Технологічні аспекти навчання та підтримки дітей з порушеннями інтелектуального розвитку» виступила докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Олена Чеботарьова. 
10 жовтня для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» прочитала гостьову лекцію «Інноваційні вітчизняні підходи до аналізу мовленнєвого дефіциту» кандидатка педагогічних наук, старша наукова співробітниця, завідувачка відділу логопедії  Еляна Данілавічютє. 
Лекції викликали жвавий інтерес у здобувачів, які активно ставили запитання та отримували докладні відповіді від провідних фахівців у галузі спеціальної та інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами. 
Слухачі високо оцінили прослухані лекції, активно долучалися до розгляду проблемних питань, на яких акцентували лектори, що дало змогу здобувачам вищої освіти визначитися з проблематикою дослідницької роботи, яку вони висвітлюватимуть у кваліфікаційних (магістерських) роботах.
Щиро дякуємо вельмишановним Ганні Володимирівні Усатенко, Світлані Віталіївні Литовченко, Олені Валентинівні Чеботарьовій та Еляні Анатоліївні Данілавічютє за цікаві й інформативні лекції, прочитані на високому академічному рівні! Професорсько-викладацький колектив кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди радо реалізує можливість співпраці з колегами з Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України, громадським об’єднанням «Спільнота АДК в Україні», а студентська спільнота має нагоду познайомитися з ширшим колом науковців, почути інтерпретацію актуальних проблем спеціальної та інклюзивної освіти, здійснену на засадах різних наукових шкіл.
У межах науково-дослідної практики для здобувачів також проведено вебінар директором наукової бібліотеки ХНПУ імені Г. С. Сковороди Оленою Коробкіною. Під час зустрічі Олена Геннадіївна розкрила питання оформлення списку використаних джерел у кваліфікаціних роботах за ДСТУ 8302:2015 «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання», схарактеризувала специфіку науково-інформаційного супроводу навчальної діяльності та наукових досліджень здобувачів вищої освіти. 
Студенти та колектив кафедри сердечно дякують Олені Геннадіївні Коробкіній за приділену увагу та внесок у професійне становлення майбутніх фахівців зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».


Участь у програмі академічної мобільності Erasmus+

Упродовж 23 – 27 вересня 2024 року завідувач кафедри спеціальної педагогіки Вікторія Коваленко у межах програми академічної мобільності Erasmus+ взяла участь у щорічному «Мовному фестивалі» у Норвегії, який традиційно проводиться наприкінці вересня з нагоди Європейського дня мов (26 вересня).
25 вересня докторка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди Вікторія Коваленко на запит норвезької сторони прочитала в Університетському коледжі Естфола (м. Халден) гостьову лекцію на тему: «Розвиток системи освіти дітей з особливими освітніми потребами: від сегрегації до інклюзії. Психолого-педагогічний супровід дітей з функціональними (мовленнєвими) освітніми труднощами в умовах інклюзивного навчання».
Щиро дякуємо організаторам і учасникам мовного фестивалю у Норвегії за цікаві заходи, радість спілкування та теплий прийом!


I Міжнародний науково-практичний форум «Основні цілі стратегії сталого розвитку: проблеми та перспективи».

26.09.24 завідувачка кафедри спеціальної педагогіки, д. пед. н., доц. Вікторія Євгенівна Коваленко та доцентка кафедри спеціальної педагогіки, к. пед. н, доц. Оксана Анатоліївна Міщенко взяли участь із доповідями в роботі I Міжнародного науково-практичного форуму «Основні цілі стратегії сталого розвитку: проблеми та перспективи». Захід відбувся на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, під головуванням членкині-кореспондентки Національної академії педагогічних наук України, докторки педагогічних наук, професорки, ректорки цього закладу Марини Вікторівни Гриньової. Захід об`єднав у науковій та культурологічній колаборації представників провідних вітчизняних університетів та вельмишановних науковців іноземних установ. Із доповідями виступили представники Австрії, Данії, Великобританії, Ізраїлю, Італії, Німеччини, Польщі, США, Філіпін, Франції, Шотландії, Японії та інших країн, які висловили  свою підтримку та щире захоплення героїчним спротивом народу України. 
Робота форуму відбувалася за семи науково-практичними платформами в межах яких науковою спільнотою обговорювалися проблеми миротворчої, здоров`язбережувальної, освітньої, інклюзивної, екологічної та соціально-економічної парадигм. Варто наголосити, що кошти, зібрані в межах проведення науково-практичного форуму, були передані на підтримку протиповітряної оборони.


Вітаємо наших освітян із заслуженими нагородами!

З нагоди Дня працівників освіти очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов відзначив кращих педагогів регіону! Серед них науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної педагогіки:
Вікторія Коваленко, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки, нагороджена Подякою ХОВА.
Наталія Сінопальнікова, доцентка кафедри спеціальної педагогіки, нагороджена Подякою ХОВА.
Леся Якуба, викладачка кафедри спеціальної педагогіки, нагороджена Подякою ХОВА.
Віра Лященко, доцентка кафедри спеціальної педагогіки, нагороджена Подякою ХОВА.
Ці нагороди – визнання сумлінної праці, професіоналізму та відданості освітній справі. Попри всі виклики, наші педагоги продовжують підтримувати освіту на високому рівні, навчають молодь та роблять вагомий внесок у майбутнє України.
Щиро дякуємо нашим колегам за натхнення та працю на благо університету та країни! Разом до Перемоги! 


Проведення курсів підвищення кваліфікації

 

У межах імплементації проєкту "Посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, зокрема дітей з інвалідністю, в Харківській області" від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та підтримки Департаменту освіти та науки ХОВА, науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної педагогіки та кафедри здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології проводять з 01 по 30 серпня 2024 року курси підвищення кваліфікації для 276 педагогів Харківської області, які надають корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами. 

Підвищення кваліфікації організовано за наступними освітніми програмами:

1. Освітня програма організації та проведення підвищення кваліфікації 
за напрямом «Спеціальна психологія» для практичних психологів закладів освіти (д.п.н., к. психол. н., доцент Вікторія КОВАЛЕНКО, к.б.н., доцент Алла ГАЛІЙ);
2. Освітня програма організації та проведення підвищення кваліфікації 
для учителів фізичної культури закладів загальної середньої освіти з 
комплексної реабілітації осіб (дітей) з особливими освітніми потребами (к.м.н. Олена ЛУЦЕНКО, доктор філософії Віра ЛЯЩЕНКО, к. н. з фізичного виховання і спорту, доцент Олена НЕСЕН);
3. Освітня програма організації та проведення підвищення кваліфікації
логопедів (к.п.н., доцент Наталія СІНОПАЛЬНІКОВА, к.п.н., доцент Наталія ГОЛУБ, доктор філософії Віра ЛЯЩЕНКО, Леся ЯКУБА);
4. Освітня програма організації та проведення підвищення кваліфікації
вчителів-дефектологів закладів дошкільної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів (к.п.н., доцент Людмила ДРОЖИК);
5. Освітня програма організації та проведення підвищення кваліфікації  для вчителів закладів загальної середньої освіти «Розвиток інклюзивної компетентності вчителя» (д.п.н., професор Олена КАЗАЧІНЕР).

Зустріч імплементаційних партнерів ЮНІСЕФ у Харківській області

12 серпня 2024 року д.п.н., к.психол.н., доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки Вікторія КОВАЛЕНКО брала участь у зустрічі імплементаційних партнерів ЮНІСЕФ у Харківській області. У ході зустрічі Вікторія Євгенівна розкрила стратегію реалізації проєкту дитячого фонду ООН (Юнісеф) "Посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, зокрема дітей з інвалідністю, в Харківській області", який реалізовує Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди спільно з БФ "Харків з тобою", ГО "Спільнота небайдужих "ДІЯ" за підтримки Департаменту освіти та науки ХОВА.


Запуск проєкту Дитячого фонду ООН (Юнісеф)

5 липня 2024 року Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди спільно з БФ «Харків з тобою» та ГО «Спільнота небайдужих «Дія» розпочав реалізацію проєкту Дитячого фонду ООН «Strengthen inclusive education for children with special educational needs, especially children with disabilities, in Kharkivska oblast» (UKR/PCA2024395/PD2024482).

Метою проєкту є створення безпечного, безбар’єрного, комфортного інклюзивного освітнього простору для дітей з особливими освітніми потребами (ООП), в тому числі з інвалідністю, за місцем проживання.

Основне завдання проєкту – створення належних умов для індивідуального розвитку дітей з ООП в освітньому середовищі для здобуття нами якісної освіти, соціалізації, підготовки до самостійного життя.

Відповідно до Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на 2023-2030 роки в Харківській області в умовах воєнного стану стратегія реалізації проєкту передбачає наступні етапи:

Етап 1. Вивчення потреб дітей з ООП/інвалідністю та їхніх сімей (науковий консультант к.п.н., доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди Наталія Сінопальнікова).

Етап 2. Надання додаткових корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП/інвалідністю (науковий консультант доктор філософії, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди Віра Лященко).

Етап 3. Створення інклюзивного освітнього та корекційно-розвивального середовища в громадах (науковий консультант викладач кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди Леся Якуба).

Етап 5. Організація діяльності «Школи батьківства» (науковий консультант д.п.н., професор, декан факультету початкового навчання, ХНПУ імені Г. С. Сковороди Тетяна Довженко)

Загальне наукове консультування проєкту від ХНПУ імені Г. С. Сковороди здійснює д.п.н., к.психол.н., доцент, виконавчий директор ГО «Усеукраїнська асоціація корекційних педагогів», завідувач кафедри спеціальної педагогіки Вікторія Коваленко.


В рамках проєкту "Посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, зокрема дітей з інвалідністю, в Харківській області" від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), за участі БФ "Харків з тобою", ГО "Спільнота небайдужих "ДІЯ", ХНПУ імені Г. С. Сковороди та підтримки Департаменту освіти та науки ХОВА, впроваджено курси підвищення кваліфікації за освітніми програмами «Логопедія», «Спеціальна психологія», «Олігофренопедагогіка» та «Реабілітологія».

17 серпня 2024 року доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної педагогіки Луценко Олена Володимирівна та викладач кафедри спеціальної педагогіки Якуба Леся Станіславівна провели заняття  в змішаному форматі для слухачів ОП «Реабілітологія» та «Логопедія» на базі ХНПУ імені Г.С. Сковороди в безпечному приміщенні.


Участь у Міжнародній весняній школі „Sustainable Development and Social Innovations” в рамках проєкту „AMU Summer Schools 2.0”

Доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Вікторія Коваленко упродовж 21-27.04.2024 брала участь у роботі Міжнародної весняної школи „Sustainable Development and Social Innovations” в рамках проєкту „AMU Summer Schools 2.0”, організованої Університетом імені Адама Міцкевича в Познані.

21.04.2024 р. лекції проводив д-р Костянтин Мазур, який презентував Університет імені Адама Міцкевича в Познані та EPICUR Consortium, акцентував увагу на міжнародній співпраці університету та роботі в межах різноманітних проєктів.

22.04.2024 р. обговорювалися питання взаємозв'язку сталого розвитку та сучасних проблем, пов'язаних із кліматичними змінами та забрудненням зовнішнього середовища. Професорка Університету імені Адама Міцкевича в Познані Агнєшка Козловська прочитала лекції „Origins and development of the idea of sustainable development”, „Climate change: a most serious consequence of unsustainable development”, „Sustainability and green development policies – global, European and national  perspectives”, які викликали високу зацікавленість та сприяли жвавій дискусії серед учасників Міжнародної школи.

23.04.2024 р. обговорювалися питання імплементації цілей сталого розвитку в університетську систему на прикладі Університету імені Адама Міцкевича в Познані. Лекторки Анна Шмідт Фідлер і Катажина Вала прочитали лекції „Sustainable Development (Goals) at universities”, „Community Engagement”, „Green Campus & Climate Actions”. Проблематика висвітлена в цих лекціях є актуальною в сучасних умовах глобалізаційних змін.

24.04.2024 р. учасники Міжнародної школи були залучені до захоплюючих практичних занять Анна Шмідт Фідлер та Катажина Вала „Future oriented staff – SDG Excellence, Social Innovations”, які дозволити учасникам сповна розкрити свій творчий потенціал.

25.04.2024 р. учасники Школи мали можливість відвідати Університет Адама Міцкевича та визначні місця міста Познань. За результатами міжнародного стажування всі учасники отримали цікавий досвід та незабутні враження.

Проєкт фінансується NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej


Акредитація освітніх програм

Шановні друзі!

Раді повідомити вам, що кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедра спеціальної педагогіки успішно пройшли акредитацію двох освітніх програм за спеціальностями:

016. 01 Спеціальна освіта. Логопедія (Гарант програми - доктор педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Коваленко В.Є.)

016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка (Гарант програми - кандидат педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Дрожик Л.В.)

Факультетська родина щиро вітає колективи кафедри з успішним завершенням акредитаційного процесу і бажаємо ефективної реалізації подальших стратегічних цілей розвитку, таких актуальних на сьогодні, освітніх програм по підготовці корекційних педагогів!

Шановні майбутні вступники 2024 року!

Запрошуємо Вас на навчання за акредитованими програмами!


Науково-практична конференція

09 квітня 2024 року розпочала свою роботу ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція (із міжнародною участю) «Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти».

З вітальним словом до учасників зібрання виступив ректор Харківського національного університету імені Г.С. Сковороди, д.пед.н., професор, член-кореспондент НАПН України БОЙЧУК Ю.Д., віце-президент ВГО «Української асоціації корекційних педагогів», дійсний член НАПН України, проф. каф. спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди, д.пед.н., професор БОНДАР В.І., проректор з наукової роботи Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, д.пед.наук, професор МИРОНОВА С.П., які наголосили на актуальності проблеми формування життєвої компетентності осіб з ООП, особливо в умовах воєнного стану.

Модератором конференції виступила завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, доцент КОВАЛЕНКО Вікторія Євгенівна
На конференції було розкрито важливі питання позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.

 Віце-президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», головний науковий співробітник Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами, член-кореспондент НАПН України, д. пед. н., професор ШЕВЦОВ А.Г. висвітлив питання мультидисциплінарного підходу до супроводу сім’ї дитини з порушеннями психофізичного розвитку в професійному стандарті «Фахівець із раннього втручання»;

 завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, д.пед.н. ЧЕБОТАРЬОВА О.В. наголосила на важливості психолого-педагогічного супроводу дітей раннього та дошкільного віку з ООП;

професор кафедри психокорекційної педагогіки та реабілітології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, д.психол.н., професор ШУЛЬЖЕНКО Д.І. торкнулася важливих питань позашкільної освіти учнів із ООП, зосереджуючи особливу увагу на участі батьків у навчанні і вихованні дітей;

професор кафедри спеціальної освіти Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, д.пед.н, професор СУПРУН М.О. говорив про видатних корекційних педагогів, які присвятили своє життя олігофренопедагогіці;

професор кафедри спеціальної педагогіки і психології та інклюзивної освіти Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, доктор педагогічних наук, професор САВІНОВА Н.В. розкрила організаційні форми логопедичної корекції в умовах безбар’єрного освітнього середовища, які сприяють розвитку мовлення дітей з порушенням мовленнєвого розвитку, приділила увагу питанням навчання дітей в дистанційному форматі, що на сьогоднішній день є дуже актуальним;

Завідувачка кафедри технологій спеціальної та інклюзивної освіти ДВНЗ Донбаського державного педагогічного університету», д.пед.н., професор ДМИТРІЄВА І. В. у своїй доповіді наголосила на важливості естетичного виховання учнів з порушенням інтелектуального розвитку у процесі трудового навчання;

Завідувач кафедри спеціальної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру консультування та психотерапії Terra Kolping асоціації Familia Kolping de Lisboa, д.психол. н., професор ОСТРОВСЬКА К.О. наголосила на важливості розробки технологічного маршруту супроводу дітей розладами аутизму. Було ознайомлено з результатами апробації індивідуального маршруту дітей з РСА з використанням розроблених технологічних карт, які свідчать про позитивні зміни показників інтелектуального та соціального розвитку дітей.

Протягом дня роботи конференції науковцями на обговорення було винесено багато актуальних питань позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами, основні тези яких буде занесено до резолюції за підсумками зібрання та опубліковано в матеріалах конференції.

Дякуємо науковій спільноті за плідну роботу!


Конкурс Студентських наукових робіт 2024

5 квітня 2024 року на факультеті відбулася церемонія нагородження призерів І туру конкурсу Студентських наукових робіт зі спеціальностей 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини); 091 Біологія; 016 Спеціальна освіта.

Сьогодні факультетська родина вітала переможців:

Спеціальність 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини):

І місце - Чуйко Юлія здобувачка 3 курсу наук. керівник Анжела Чаплигіна д.б.н., професор;

ІІ місце - Тур Микола, здобувач 3 курсу, наук. керівник Инта Журавлева., к.с.-госп. н., доцент.

Спеціальність 091 Біологія:

І місце - Мавроді Софія, здобувачка 4 курсу, з наук. керівник Ольга Мухина, к.б.н., доцент;

ІІ місце - Похильчинко Крістіна здобувачка 4 курсу, наук. керівник Olena Yarys , PhD, викладач кафедри зоології

ІІІ місце - Пушкар Софія, здобувачка 3 курсу, наук. керівник Olena Yarys, PhD, викладач кафедри зоології.

Спеціальність 016 Спеціальна освіта:

ІІ місце - Олійник Оксана, здобувачка 3 курсу, наук. керівник Наталья Науменко, к. пед. н., доцент;

ІІ місце - Журавльова Маргарита здобувачка 2 курсу наук. керівник Вікторія Коваленко, д. пед. наук, доцент.

Учасниці конкурсу від спеціальності 016 Спеціальна освіта - Бочарнікова Анастасія, Лисенко Карина, Ямпольська Наталія, наук. керівник доц. Науменко Н.В. отримали почесні сертифікати учасників конкурсу!

Шановні наші здобувачі! Ми щиро вітаємо вас з перемогою! Бажаємо вам не зупинятися на досягнутому, сміливо дивитися в очі викликам, ставити цілі і досягати ще більш успішних результатів! Ви всі абсолютні молодці! Ми пишаємося вами!!!!


28 березня 2024 року на факультеті відбувся захист конкурсних наукових робіт здобувачів освіти зі спеціальності 016 Спеціальна освіта.

У складі конкурсної комісії засідали докт. психол. наук, професор Бацилєва О.В., канд. пед. наук, доцент Сінопальнікова Н.М.

Серед присутніх були наукові керівники: докт. пед. наук, доцент Коваленко В.Є., канд.пед.наук, доцент Науменко Н.В., ст. викл. Якуба Л.С.

Протягом засідання здобувачами освіти було представлено актуальні теми корекційної психопедагогіки, що стосувалися проблем емоційного розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями, розвитку їхнього мислення, сприймання, уваги, креативності тощо, та корекційно-розвиткові програми із застосуванням інноваційних корекційних методик і технологій.


26 березня 2024 року факультет природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди долучився до загальноміської профорієнтаційної акції "Харківські університети - формула вибору", що відбулася у метрошколі, для учнів 9-11 класів.

Здобувачі освіти та вчителі Харківських шкіл ознайомилися з кафедрами факультету та їхньою діяльністю, які дуже захоплююче представили декан факультету проф. Микитюк С.О., доц. Ликова І.О., доц. Науменко Н.В., ст. викл. Мамотенко А.В., ст. викл. Якуба Л.С., ст. викл. Коваленко Л.П.

Учні мали можливість познайомитися з методиками і технологіями корекції розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку та спробувати їх на собі, дізнатися про актуальні можливості і перспективи навчання на спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Біологічні кафедри познайомили гостей з антропометричними діагностичними методиками, запросивши учнів безпосередньо долучитися до вимірювань, розказали про цікаву біологію.

Здобувачі освіти мали змогу в потужному мікроскопі розглянути тканини шкіри та кісток людини, тваринні та рослинні препарати...

Родзинкою була зустріч гостей з рукокрилими, яких радушно представили студенти та випускники факультету Альона Шуленко і Анжела Бут, які опікуються ними в Центрі охорони рукокрилих. Учні мали можливість їх покормити, попестити, дізнатися про їхню користь для навколишнього середовища.

Загалом, здобувачі освіти ознайомилися зі спеціальностями факультету та перспективами навчання на них.

Бажаємо всім правильного вибору!!!


Сковородинівський конкурс «Жінки в науці і мистецтві – 2024»

7 березня 2024 року на передодні жіночого дня, дня весни і краси у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди в межах проведення загальноуніверситетського свята "Жінка в освіті і науці – 2024" підведено підсумок конкурсу "Видатні жінки Сковородинівського університету", під час якого всіх присутніх привітали прем'єрою мюзиклу "Кабаре "Skovoroda".

Дипломом переможниці конкурсу у номінації "Жінка в освіті" нагороджено Коваленко Вікторію Євгенівну, доктора педагогічних наук, доцента, завідувачку кафедри спеціальної педагогіки.

Дипломами дипломанта конкурсу нагороджено співробітниць факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти:

●  "Жінка в науці": Коц Сюзанна Миколаївна, кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри анатомії і фізіології людини імені проф. Я.Р. Сінельникова;

● "Жінка в суспільному житті": Козачек Надія Олексіївна, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки;

● "Жінка волонтер": Редькіна Ірина Володимирівна, старший лаборант кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології;

● "Краща господарка": Зеленська Любов Михайлівна, старший лаборант кафедри зоології.

У феєричному мюзиклі "Кабаре "Skovoroda" взяли участь провідні творчі колективи: народний ансамбль бального танцю (керівники: Бугаєць Н.А. та Пінчук О.І., викл. Косиченко В.А.), ансамбль сучасного та естрадного танцю "StarLight" – художній керівник і постановник, зав. кафедри хореографії Олена Єфімова, солісти здобувачі і випускники факультету мистецтв: Наталія Калініна, Олександр Канунніков, Микола Мирошниченко, викл. Нікітенко А.М., доц. Ковтун А.В.

Дякуємо нашому керівництву і особисто ректорові університету Юрію Дмитровичу Бойчуку за святковий настрій, позитив, можливість втілення таких яскравих, амбітних, успішних художніх ідей! 


23 лютого 2024 року о 15.00 факультетом природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти за участі факультету початкового навчання було проведено майстер-клас до дня народження Лесі Українки в межах засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» за темою «Розробка та виконання жестовою мовою пісні Христини Соловій, саундтрек до м/ф «Мавка. Лісова пісня» / «Mavka. The Forest Song» за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня».

У «Zoom»-конференції взяли участь дев’яносто вісім респондентів. До заходу були запрошені учні та вчителі ХЛ №1, 184, 154, 167, КЗ «Тернівський ліцей» Чугуївського району Харківської області, КЗ «Червонохвильський ліцей» Куп’янського району Харківської області.

Розпочався майстер-клас із привітання всіх учасників заходу завідувачкою кафедри спеціальної педагогіки, д. пед. н., доцентом Коваленко Вікторією Євгеніївною. Оголошення теми та завдань майстер-класу, а також супровід виступів проводився ведучою заходу – к. пед. н., доцентом Міщенко Оксаною Анатоліївною. Наголошено, що захід направлений на підвищення рівня інформованості про жестове мовлення як засіб спілкування дітей з ООП. А серед завдань зазначено ознайомлення із особливостями калькулюючого жестового мовлення з метою розуміння культури спілкування із дітьми та дорослими із сенсорною недостатністю по слуху. Адже не існує людей із обмеженими можливостями слуху, є слабочуючі та нечуючі люди, які здобувають вищу освіту серед студентів нашого університету та успішно реалізують власну педагогічну діяльність у закладах спеціальної освіти.

Надалі відбувся виступ Кудрявцевої Віталії Володимирівни, учителя Харківського ліцею № 184 Харківської міської ради, стейкхолдера кафедри спеціальної педагогіки, із піснею (Х. Соловій) саундтрек до м/ф «Мавка». Лісова пісня» / «Mavka. The Forest Song» жестовою мовою.

Також присутні продивилися проєкт здобувачів освіти факультету початкового навчання щодо вшанування пам’яті Лесі Українки: «Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає…», підготовлений Купіною І. О., Гнатовською К. С. та студентами факультету початкового навчання.

У презентації здобувачі освіти маніфестували цікавинки життєпису Лесі Українки, пояснили фабулу драми-феєрії «Лісова пісня», наголосили на тропах твору, пояснили, що в порівняннях відображено не тільки українську народну картину світу, а й специфіку ставлення до природи та довкілля.

Доповіли, що драма-феєрія Лесі Українки перекладена багатьма мовами світу – англійською, німецькою, польською, французькою та ін. Монолог Мавки прочитали різними мовами з метою підтримки Національної екосистеми, яка була розроблена МОН у межах проєкту впровадження англійської мови як мови міжнародного спілкування в Україні.

Здобувачі освіти факультету початкового навчання завершили проєкт вікториною «Kahoot».

Надалі присутні ознайомилися з аналізом анімаційного фільму «Мавка», у межах проєкту «Ну, як таки, щоб воля – та пропала? Се так колись і вітер пропаде?» студентів 34 групи факультету природничої, спеціальної і здоров`язбережувальної освіти (Гузєва А., Казакова В., Ковальова В., Момот Т., Наумчук А.), який було підготовлено під керівництвом Міщенко О. А.

Практичний блок заходу складався із виступу Козачек Надії Олексіївни, старшого викладача кафедри спеціальної педагогіки, яка акцентувала увагу на особливостях розробки та виконання пісень жестовою мовою, і студіювання основних жестів пісні до м/ф «Мавка. Лісова пісня» / «Mavka. The Forest Song» Козачек Н.О. та Шаталовою М. (за технічної підтримки Казакової В., Ковальової В., Момот Т.).

Завершився захід демонстрацією відео факультетського перформансу з попереднього майстер-класу з розробки та виконання пісні «Думи» (за мотивами поетичного твору Т. Г. Шевченка) жестовою мовою.

Захід має освітньо-виховне, патріотичне, навчально-методичне, профорієнтаційне спрямування та передбачає отримання учасниками сертифікатів за умови виконання завдання: запис відео з 1 куплетом та приспівом пісні до м/ф «Мавка» жестовою мовою. У чат надано електронну адресу для відеоробіт: viktoriakovaleva516@gmail.com

Та розміщено посилання на зразок виконання та детальний розбір жестів пісні.

На завершення О. А. Міщенко, І. О. Купіна, Н О. Козачек подякували всім, хто приєднався до заходу та зробив крок до розуміння культури спілкування із дітьми та дорослими із сенсорною недостатністю по слуху, а також, є не байдужим до творчості Лесі Українки.

Майстер-клас традиційно завершився жестом єднання «Відчути серцем» (продемонструвала Н. О. Козачек, присутні долучилися) та фотоколажем розробників заходу від 2-х факультетів у образі «Мавки» (Маракіна А.), адже саме почуття волі, краси й кохання здатне врятувати світ.


23 січня 2024 року о 16:00  відбулася зустріч викладачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди зі здобувачам Полтавського національного університету імені В.Г. Короленка у рамках Академічної мобільності. У зустрічі брали участь Друганова Олена Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди; Луценко Олена Володимирівна, кандидат медичних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та студенти 2 курсу ОП «Спеціальна освіта (Логопедія. Спеціальна психологія)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

У ході зустрічі зі здобувачами було обговорено призначення дисципліни «Причини та механізми виникнення порушень розвитку дитини. Формування мовлення в онтогенезі», мету та основні завдання навчальної дисципліни, що спрямовані на набуття відповідних загальних і професійних компетенцій. Здобувачів було ознайомлено з тематикою навчальних модулів курсу, вимогами та критеріями оцінювання навчальних здобутків тощо. Для швидкої зворотної комунікації було створено групу в соціальній мережі Telegram, а також надано гостьовий доступ до курсу на дистанційній платформі Moodle.

В цілому здобувачі освіти отримали позитивні враження від проведеної зустрічі, подякували за можливість, що надається їм для отримання якісної вищої освіти і набуття професійних навичок в рамках програми Академічної мобільності.


19 січня 2024 року об 11:00 відбулася зустріч викладачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди із студентами Волинського національного університету імені Лесі Українки у рамках Академічної мобільності. У зустрічі брали участь Старікова Людмила Павлівна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті ХНПУ імені Г.С. Сковороди; Мірошниченко Ольга Миколаївна, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди та студенти 3 курсу ОП Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки.

У ході зустрічі було обговорено значення дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії» для набуття професійних компетенцій майбутніх педагогів. Обговорено мету та основні завдання вивчення навчальної дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії», а саме: навчальні завдання, методичні, дослідницькі, конструктивні, організаторські, спеціальні та практичні. Розглянуто модулі курсу. Проаналізовано перспективи курсу.

Розглянуті побажання здобувачів освіти щодо особливостей організації освітнього процесу

Був обмін контактними даними, створено групу у Вайбері для швидкої зворотної комунікації, надано гостьовий доступ до курсу Спеціальна методика природознавства та географії у Moodle.

В цілому здобувачі освіти отримали позитивні враження від проведеної зустрічі, подякували за можливість, що надається їм для отримання якісної вищої освіти і набуття професійних навичок в рамках Академічної мобільності та сподіваються на успішну співпрацю з вивчення навчальної дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії».


15 січня 2024 року відбулося розширене засідання проєктних груп ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, в якому взяли участь гаранти освітніх програм: докт. пед. наук, доц. Вікторія КОВАЛЕНКО і канд. пед. наук, доц. Людмила ДРОЖИК, члени проєктних груп - викладачі, що забезпечують навчання за освітніми програмами, вчителі-практики, стейкхолдери та здобувачі вищої освіти, що навчаються на ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».

На засідання була запрошена директор Комунального закладу «Харківський ІРЦ № 1»  Ірина Вишнева, яка проаналізувала освітні програми, надала пропозиції щодо їхнього вдосконалення з урахуванням регіонального контексту.

На порядку денному засідання стояли питання:

  • про внесення змін до складу проєктних груп;
  • про внесення змін до профілю освітніх програм «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка» (Наказ МОН від 29.12.2023р. № 1583 «Про внесення змін до деяких стандартів вищої освіти»);
  • про формування проєктів ОП Логопедія і ОП Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти;
  • про результати опитування здобувачів.

В ході засідання відбулася жвава дискусія з обговорення зазначених питань, були заслухані пропозиції вчителів-практиків і стейкхолдерів до внесення змін в освітні програми відповідно до наказу МОН і викликів сьогодення, розглянуті побажання здобувачів освіти щодо особливостей організації освітнього процесу.

В цілому здобувачі освіти висловили позитивні відгуки про навчання на освітніх програмах та можливості, що надаються їм для отримання якісної вищої освіти і набуття практичних навичок.

Всі пропозиції були внесені до протоколу засідання та прийняті до уваги всіма членами проєктних груп.


«Сковородинівський Олімп 2023»

27 грудня 2023 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за підсумками 2023 року відбулося нагородження переможців «Сковородинівського Олімпу».

Від факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти у номінації «Кращий молодий науковець» отримала відзнаку доктор педагогічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна;

у номінації «Інноваційний прорив року» була відзначена доктор біологічних наук, професор Чаплигіна Анжела Борисівна;

у номінації «Кращий наставник молоді» перемогла кандидат педагогічних наук, доцент Науменко Наталія Вікторівна.

Факультетська родина щиро вітає Вас з отриманням заслуженої нагороди, яка є підтвердженням Ваших високих професійних і особистісних якостей. Бажаємо Вам успішного подальшого життєвого шляху, виконання задуманого, якнайшвидшої реалізації масштабних цілей. Нехай ця висока відзнака додасть Вам наснаги, віри, сили для нових звершень, незгасимої енергії та невтомності у нових професійних досягненнях!!!


Виробнича практика магістрів

25 грудня 2023 року відбулася підсумкова конференція з виробничої практики магістрантів 2 року навчання денної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка, яка тривала 8 тижнів.

Під час практики здобувачі освіти мали працювати як вчителі-дефектологи у спеціальних закладах освіти, викладаючи різні навчальні предмети у 5-9 класах. Практика магістрантів проходила у спеціальній школі № 3 для дітей з інтелектуальними порушеннями дистанційно. Під час конференції практиканти звітували про результати практики, ділилися досвідом проведення занять онлайн, інструментами мотивації, корекційно-розвитковими технологіями, що використовували вчителі-дефектологи в своїй роботі.

Керівник виробничої практики від факультету доц. Науменко Н.В. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла успішно, про що засвідчують характеристики здобувачів від школи.


Університетська кафедра «Корекційної психопедагогіки та логопедії»

Упродовж І семестру 2023 – 2024 н.р. в межах роботи Сковорода-хабу та університетської кафедри «Корекційної психопедагогіки та логопедії» в устаткованому укритті Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди проведено 48 індивідуальних корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими потребами, учнями першого класу КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.

До проведення занять було залучено 16 здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти освітніх програм «Логопедія» та «Олігофренопедагогіка».

Під керівництвом д.п.н., доцента, завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторії Коваленко та старшого викладача кафедри Надії Козачек здобувачам вищої освіти надавались рекомендації щодо діагностики освітніх труднощів дітей, організації та проведення корекційно-розвиткових занять. 

Викладач кафедри спеціальної педагогіки Леся Якуба демонструвала здобувачам технологію проведення обстеження мовленнєвого розвитку дітей, проводила консультації для батьків дітей. Здобувачі мали можливість вивчати передовий педагогічний досвід учителя-дефектолога КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ Світлани Положій.

Така синергія теорії та практики спеціальної освіти дала змогу дітям з особливими освітніми потребами здобути нові знання, уміння й навички, покращити показники їх розвитку та соціалізації, отримати новий позитивний досвід соціальної взаємодії, а здобувачам вищої освіти – отримати унікальний практичний досвід і поринути у світ майбутньої професії.

Більше світлин за покликанням


Перша сесія

18 і 19 грудня 2023 року здобувачі освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП "Логопедія" і ОП "Олігофренопедагогіка" склали свій перший іспит у закладі вищої освіти - "Вступ до спеціальності та ОНД" викл. доц. Дрожик Л.В.

Наразі студенти отримали високі оцінки, що стало для них гідним початком зимової сесії. Під час вивчення дисципліни здобувачі освіти переконалися у правильності свого рішення - стати в майбутньому вчителем-дефектологом, фахівцем своєї справи, допомагаючи дітям з особливими освітніми потребами долати освітні труднощі та інтегруватися у суспільний простір.

Знання з основ наукових досліджень сприятимуть розвитку дослідницької компетентності здобувачів освіти та допоможуть здійснювати пошук ефективних шляхів розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку.

Бажаємо нашим здобувачам позитивного настрою та вдалої сесії!


ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВЯ: ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ СЬОГОДЕННЯ»

Більше фото

12 грудня 2023 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедрою спеціальної педагогіки факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди було проведено круглий стіл «Ментальне здоров’я: виклики і перспективи сьогодення».

Співорганізаторами круглого столу стали Луганський державний університет імені Т. Шевченка, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Уманський державний педагогічний інститут імені Павла Тичини, Харківський національний медичний університет. В обговоренні проблематики круглого столу взяли участь понад 75 учасників.

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.

Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

З вітальним словом виступили: Литвиненко Микола Ігоревич – декан IV медичного факультету Харківського національного медичного університету, доцент кафедри гігієни та екології №2, кандидат медичних наук, доцент і Науменко Наталія Вікторівна – заступник декана з виховної роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди

З доповідями виступили: Казачінер Олена Семенівна – доктор педагогічних наук, професор, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди від колектива авторів: Бойчук Юрій Дмитрович – член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Галій Алла Іванівна – кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Використання засобів казкотерапії для формування та розвитку емоційної сфери дитини»;

Матохнюк Людмила Олександрівна – доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри психології, Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» з темою «Біосугестивна терапія як метод збереження психічного здоров’я»;

Яланська Світлана Павлівна – доктор психологічних наук, професор, професор кафедри кризової психології, декан факультету психології і соціальної роботи, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка з темою «Збереження ментального здоров’я учасників освітнього процесу у ЗВО»;

Атаманчук Ніна Михайлівна – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри кризової психології, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка тема доповіді «Особистісні ресурси ментального здоров'я майбутніх фахівців з кризової психології»;

Рибалка Олена Яківна – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри кризової психології, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка з темою «Шляхи покращення ментального здоров’я викладачів ЗВО»;

Мухіна Анастасія Юріївна – кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної освіти навчально-наукового інституту педагогіки і психології, ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» з темою «Психологічна допомога при емоційному вигоранні батьків які мають дітей з особливими освітніми потребами»

Коваленко Вікторія Євгенівна – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Педагогічна підтримка дітей із загальним недорозвиненням мовлення ііі рівня  в умовах інклюзивного навчання»;

Луценко Олена Володимирівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Фізичне і психічне здоров’я: взаємозв’язок та взаємовплив».

Також зі своїми доповідями виступили здобувачі першого бакалаврського і другого магістерського рівнів :

Блінова Тетяна Андріївна – здобувачка другого магістерського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Особливості емоційної сфери дітей їз зпр, як аспект формування навичок самообслуговування»;

Іванова Людмила Олександрівна – здобувачка другого магістерського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Формування життєвої компетентності молодших школярів з інтелектуальними порушеннями засобами інтегрованого навчання»

Горєлова Ганна Андріївна – здобувачка першого бакалаврського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Стратегії стабілізації психічного здоров’я дітей з ооп в освітньому середовищі»;

Фісун Олена Валеріївна – здобувачка першого бакалаврського рівня, 4 медичний факультет, спеціальність 227 «Фізична терапія, ерготерапія», Харківський національний медичний університет від колектива авторів: Манучарян Світлана Валентинівна – старший викладач кафедри спортивної фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії, ерготерапії, Харківський національний медичний університет, Сідельніков Вячеслав Володимирович – викладач кафедри спортивної фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії, ерготерапі з темою «Огляд сучасних доказових методик психологічної самодопомоги в умовах стресу»

Сучасний світ поставив перед суспільством значущі виклики, які впливають на наше фізичне та психічне благополуччя. Сьогоднішні обговорення мають особливе значення, оскільки ми стикаємося з проблемами, які торкнулися всіх нас. Як педагогів нас не може не турбувати стан наших дітей. Болить, коли ми думаємо про маленьких героїв, які виростають в умовах війни. Про тих, які вчаться у Метро-школі, тих, хто під час повітряної тривоги змушений бігти у бомбосховище, тих, хто вже ніколи не повернеться у рідну домівку. Занепокоєні ми і станом наших сьогоднішніх студентів. Їхнє ментальне здоров’я ‒ це не просто абстрактний термін, а найбільша турбота нашого суспільства. Мабуть, навіть фахівці сьогодні до кінця не усвідомлюють глибину цієї проблеми, оскільки сучасний світ ще ніколи не стикався з жорстокістю такого масштабу.

Спільно розглядаючи проблеми та перспективи сьогодення, ми мали унікальну можливість обмінятися ідеями, знаннями та досвідом для спільної побудови шляхів поліпшення ментального здоров’я. Довіра, співчуття та ефективна психологічна допомога можуть стати визначальними чинниками у підтримці духовного здоров’я українського народу під час цього важкого періоду.

В обговореннях круглого столу взяли участь провідні фахівці галузі психології, спеціальної педагогіки, фізичної культури і реабілітації, здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта».

Кафедра здоров’я людини, реабілітології, спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди за наказом МОН України впроваджує курс формування стратегії на здорове майбутнє підростаючого покоління, через освітні технології ще з дев’яностих років. В нашому університеті завжди був девіз, за висловом колишнього керманича нашого університету, ректора академіка АПН України Прокопенка І.Ф. «Освіта збереже Україну» і відповідно вся наша наукова, методична і виховна робота на усіх ланках діяльності була спрямована на формування фахівця-педагога, який буде плекати і формувати здоров’я майбутнього громадянина, людину ХХІ століття.

І на сьогодні під керівництвом ректора нашого університету професора Бойчука Юрія Дмитровича, кафедра успішно розвиває два напрямки в своїй роботі: здоров’язбережувальний і спеціальної освіти – олігофренопедагогіку.


Більше світлин 

6 грудня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в закладах освіти на посаді вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта, ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка».

На зустрічі були присутні керівник від факультету доц. Науменко Н.В., керівник з фаху ст. викл. Якуба Л.С, методисти зі спец. психології проф. Казачінер О.С., доц. Дрожик Л.В. та здобувачі освіти 441 і 442 груп.

Педагогічна практика здобувачів освіти проходила у двох спеціальних закладах освіти № 3 і № 12. Кожен заклад має свою специфіку роботи з дітьми з порушеннями розвитку (інтелектуальні порушення і порушення зору), тому і особливості практики також відрізнялися. Як показали звіти практикантів, контингент дітей в двох школах відрізнявся ставленням до дистанційного навчання, взаємодією з вчителями, участю в освітній діяльності. В спеціальному закладі освіти № 3 здебільшого акцент був зроблений на співпрацю з батьками дітей, тому як в школі навчаються діти з помірним і важким ступенем інтелектуальних порушень, більшість з них не мовні. Навпаки, в спец. школі № 12 діти охоче беруть участь у всіляких заходах, активні на заняттях, краще сприймають інформацію тощо.

Всі здобувачі виявили задоволення від практики, поділилися досвідом проведення занять, своєю участю в усіх заходах школи. Вчителі-дефектологи та інші фахівці закладів були завжди відкриті до спілкування  та надання консультації студентам. Свою практику практиканти оцінили як успішну.

Дякуємо закладам освіти за надану можливість і підтримку!


5 грудня 2023 року зі здобувачами освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка» 1-3 курсів відбулася інформативна зустріч із співробітниками Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди, особисто п. Ольгою РОМАНОВСЬКОЮ, на тему «Академічна доброчесність».

Ця тема є вкрай важливою в умовах стрімкого розвитку інформатизації освіти та науки. Сьогодні ми дедалі більше стикаємося з такими проявами плагіату, як фальсифікація, обман, списування, хабарництво тощо, що призводить до зниження якості освіти та зниження довіри до освітніх закладів.

Під час зустрічі наші здобувачі дізналися про ці та багато інших питань, що стосувалися законодавчо-нормативної бази з академічної доброчесності, сутністю, видами плагіату та відповідальністю за порушення академічної доброчесності. Студенти отримали відповіді на питання: як запобігти плагіату? Як правильно цитувати? Як робити посилання? Як оформити список використаних джерел? Які послуги надає наукова бібліотека здобувачам освіти для продуктивної, а головне, доброчесної освітньої і наукової діяльності.

Щиро вдячні п. Ользі за цікаву, інформативну і корисну зустріч! Розвиваємо культуру академічної доброчесності! Будьмо чесними і відповідальними, перш за все, до себе і до інших!


Засідання проєктних груп

30 листопада 2023 р. відбулося розширене засідання проєктних груп, у яких узяли участь гаранти освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальністю 016 Спеціальна освіта за спеціалізаціями 016.01 Логопедія та 016.02 Олігофренопедагогіка к.психол.н., доцент Коваленко В.Є., д.пед.н., професор Казачінер О.С., к.пед.н., доценти Дрожик Л.В. та Сінопальнікова Н.М., члени проєктних груп, стейкхолдери та здобувачі вищої освіти.

На порядку денному висвітлювалися такі питання:

1. Внесення змін до кадрового складу проєктних груп ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

2. Обговорення проєкту професійного стандарту на групу професій «вчитель-логопед», «логопед», «терапевт мови і мовлення»

3. Академічна мобільність здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта, що навчаються за освітніми програмами (Волинський державний університет, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка)

4. Результати практичної підготовки здобувачів освіти ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

5. Результати анкетування здобувачів освіти ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

На засіданні проєктних груп також обговорювався зміст освітньої програми «Логопедія» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, її освітніх компонентів, чи задовольняє цей зміст державні вимоги до професійної підготовки та освітні потреби здобувачів.

Дякуємо всім за участь і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


18 листопада 2023 року кафедрою спеціальної педагогіки та кафедрою здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ ім. Г.С. Сковороди в рамках діяльності студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» була проведена інтерактивна гра-квест, присвячена міжнародним дням логопеда та дефектолога. У заході прийняли участь 41 здобувач бакалаврського рівня освітніх програм “Логопедія” та Олігофренопедагогіка”.

 Гра проводилася в онлайн і офлайн форматах для забезпечення максимального залучення студентів. Квест надав можливість здобувачам відчути належність до спільноти спеціальних педагогів, а також приніс багато позитивних емоцій всім учасникам. Під час проводження заходу було здійснено посвяту студентів першого курсу у професію логопеда та олігофренопедагога.

Організатори дуже вдячні за надання безпечних офлайн-локацій та активну підтримку проведення заходу майданчикам “Спільно -Unicef” ( ст.м.23 серпня та ст.м.Спортивна).

Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися, спілкуватися та радіти зустрічам!


Гостьова лекція

17.11.2023 перед здобувачами освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з гостьовою лекцією на тему "Сучасні підходи до освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку в умовах кризових викликів" виступила доктор педагогічних наук, завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України Олена Валентинівна Чеботарьова.

Олена Валентинівна схарактеризувала технології корекційного навчання дітей з інтелектуальними та складними порушеннями; описала змістовне наповнення модельних навчальних програм для дітей з помірними інтелектуальними порушеннями; зупинилася на проблемі надання психологічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами в екстремальних ситуаціях; презентувала методичні поради для роботи з дітьми з ООП під час воєнного стану.

Здобувачі з цікавістю слухали лекцію та вступили у жваву дискусію з Оленою Валентинівно.

Завідувач кафедри спеціальної педагогіки В.Є.Коваленко подякувала Олені Валентинівні за змістовну та цікаву лекцію, висловила надію на подальшу співпрацю.


9 листопада 2023 року відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Психолого-педагогічний супровід дітей з інтелектуальними порушеннями в умовах спеціальної та інклюзивної освіти», організаторами якої були Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, Херсонський державний університет, Волинський національний університет імені Лесі Українки, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, ГО Центр психологічної допомоги «Гармонія», Українська асоціація корекційних педагогів. Під час конференції були висвітлені актуальні питання супроводі дітей з ООП у спеціальній та інклюзивній освіті.

У роботі конференції прийняли активну участь завідувачка кафедри спеціальної педагогіки, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко В.Є. і викладач кафедри Якуба Л.С.  Коваленко В.Є. виступила на пленарному засіданні та представила доповідь на тему: «Реалізація корекційного й соціалізуючого потенціалу позашкільної освіти у процесі корекційного виховання учнів з інтелектуальними порушеннями».


Гостьова лекція

09.11.2023 року з гостьовою лекцією для здобувачів спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія виступила завідувач відділу логопедії Інституту спеціальної педагогіки імені Миколи Ярмаченка АПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Еляна Анатоліївна Данілавічютє.

Пані Еляна розкрила історію розвитку відділу логопедії; психолінгвістичний і психолінгвосинергетичний підходи до подолання порушень мовлення; схарактеризувала змістове наповнення корекційно-розвивальних програм, підручників з української мови для дітей з тяжкими порушеннями мовлення.

Здобувачі вступили у жваву дискусію з пані Еляною та дякували за цікаву та змістовну лекцію.


Круглий стіл до 85-річчя академіка В. І. Бондаря «СИСТЕМА ОСВІТИ І ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ: ДОСВІД МИНУЛОГО – ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ»

1 листопада 2023 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди в режимі онлайн відбувся Круглий стіл до 85-річчя академіка В. І. Бондаря «Система освіти і виховання дітей з особливими освітніми потребами: досвід минулого – погляд у майбутнє».

Співорганізаторами заходу виступили: 
Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації
Український державний університет імені Михайла Драгоманова
Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів»

Участь у роботі конференції взяли науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові співробітники установ НАПН України, докторанти, здобувачі вищої освіти з України, педагоги закладів загальної середньої та спеціальної освіти, фахівці ІРЦ (178 осіб).

Учасники представили понад 25 закладів і установ, зокрема, такі: 
  1. Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України (Київ, Україна);
  2. ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів» (Київ, Україна);
  3. Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди (Харків, Україна); 
  4. Український державний університет імені Михайла Драгоманова (Київ, Україна);
  5. Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (Кам'янець-Подільський, Україна);
  6. Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради (Запоріжжя, Україна);
  7. Центральноукраїнський державний університет ім. В. Винниченка (Кропивницький, Україна);
  8. Рівненський державний гуманітарний університет (Рівне, Україна);
  9. Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет»;
  10. Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка (Чернігів, Україна);
  11. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (Чернівці, Україна);
  12. Київський університет імені Бориса Грінченка (Київ, Україна);
  13. Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради (Харків, Україна); 
  14. Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка (Суми, Україна);
  15. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ, Україна);
  16. Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського (Миколаїв, Україна);
  17. ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (Слов’янськ, Україна);
  18. Житомирський державний університет імені Івана Франка (Житомир, Україна);
  19. Коробочкинський ліцей Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області (Коробочкино, Харківська область, Україна);
  20. КЗ «Спеціальна школа» Гармонія» КМР (Кривий Ріг, Україна);
  21. КЗ «ДНЗ № 286» (Харків, Україна);
  22. Білоцерківський заклад дошкільної освіти 32 «Перлинка» Білоцерківської міської ради Київської області (Біла Церква, Україна)
  23. Харківський ліцей 138 (Харків, Україна);
  24. Інклюзивно-ресурсний центр №1 м. Харків (Харків, Україна);
  25. Солобковецький навчально реабілітаційний центр Хмельницької обласної ради (Кам'янець-Подільський, Україна).

Робочі мови конференції: українська, англійська.

Дискусії проходили за такими напрямами:

1. Життєвий шлях, наукова спадщина і творчий доробок академіка В. І. Бондаря.
2. Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи з дітьми з ускладненнями процесів соціалізації й розвитку.
3. Становлення спеціальної й інклюзивної освіти в Україні та за кордоном.
4. Актуальні проблеми професійно-трудової соціалізації осіб з особливими освітніми потребами.
5. Соціальна реабілітація та соціальна підтримка осіб з особливими освітніми потребами.
6. Сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти.

Учасники засідання круглого столу одноголосно ухвалили: 

Рішення Круглого столу до 85-річчя академіка В. І. Бондаря «СИСТЕМА ОСВІТИ І ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ: ДОСВІД МИНУЛОГО – ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ»

  1. Роботу Круглого столу визнати задовільною.
  2. Створити робочу групу для оптимізації освітніх програм з трудового навчання з опорою на ремісничу працю.
  3. За результатами роботи круглого столу сформувати збірник наукових і науково-методичних праць та розмістити його у вільному доступі в мережі Інтернет.

Більше фото


Шановні колеги!

Запрошуємо Вас узяти участь у роботі Круглого столу до 85-річчя академіка В. І. Бондаря

«СИСТЕМА ОСВІТИ І ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ З ООП:

ДОСВІД МИНУЛОГО – ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ»

ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ КРУГЛОГО СТОЛУ:

1. Життєвий шлях, наукова спадщина і творчий доробок академіка В. І. Бондаря.

2. Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи з дітьми з ускладненнями процесів соціалізації й розвитку.

3. Становлення спеціальної й інклюзивної освіти в Україні та за кордоном.

4. Актуальні проблеми професійно-трудової соціалізації осіб з особливими освітніми потребами.

5. Соціальна реабілітація та соціальна підтримка осіб з особливими освітніми потребами.

6. Сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти.

Реєстрація за покликанням

Інформаційний лист розміщено за покликанням

Посилання на програму засідання круглого столу


Вітаємо, завідувачку кафедри спеціальної педагогіки, Коваленко Вікторію Євгенівну з успішним захистом дисертаційного дослідження!

25.10.23 року Вікторія Євгенівна успішно захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора педагогічних наук в спеціальзованій Вченій раді Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за спеціальністю 13.00.03 – корекційна педагогіка,  на тему: «Позашкільна освіта як фактор розвитку та соціалізації школярів з інтелектуальними порушеннями». Науковий консультант – доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України Віктор Миколайович Синьов.


Зустріч із завідувачем наукової бібліотеки ХНПУ імені Г. С. Сковороди

10 жовтня 2023 р. перед здобувачами вищої освіти спеціальності 016 "Спеціальна освіта" виступила завідувач наукової бібліотеки Олена Геннадіївна Коробкіна. Пані Олена презентувала ресурси репозитарію наукової бібліотеки, схарактеризували вимоги до оформлення наукових публікацій, розкрила технологію перевірки наукових текстів системою Unicheck.


2 жовтня відбулася настановна конференція з Виробничої (логопедичної) практики у спеціальних закладах середньої освіти для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Мета «Виробничої (логопедичної) практики у спеціальних закладах середньої освіти» є удосконалення й поглиблення професійної компетентності магістра спеціальної освіти: уміння здійснювати діагностико-прогностичну діяльність, уміння застосовувати сучасні технологій та методики логокорекційної роботи; здійснювати консультативну діяльність.

Здобувачі направлені в спеціальні заклади середньої освіти м. Харкова: КЗ «Харківська спеціальна школа № 2» ХОР, КЗ «Харківська спеціальна школа № 7» ХОР, КЗ «Харківська спеціальна школа імені В. Г. Короленка» ХОР, згідно договорів практики.


21 вересня відбувся успішний захист  дисертаційного дослідження Лященко Віри Михайлівни на здобуття ступеню доктора філософії з галузі знань 01 Освіта/Педагогіка, за спеціальністю 015 Професійна освіта (за спеціалізаціями) на тему "Формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти".

Науковий керівник - доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди - Казачінер Олена Семенівна.

Вітаємо Віру Михайлівну із блискучим захистом дисертації! Бажаємо нових успіхів та досягнень у подальшій роботі, натхнення до здійснення нових задумів, відчуття підтримки рідних та колег!


19 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» і ОП «Логопедія» відбулася онлайн зустріч з керівництвом Харківської спеціальної школи № 3 для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, особисто з заступником директора з навчально-виховної роботи закладу освіти Тетяною Іванівною Літвищенко.

На зустрічі також були присутні фахові керівники та методисти зі спеціальної педагогіки і психології.

Тетяна Іванівна познайомила студентів зі Статутом спеціальної школи № 3, основними напрямками освітньої діяльності, особливостями освітнього процесу в умовах воєнного стану,  організацією виховної роботи з учнями тощо. Також відбувся розподіл практикантів за вчителями-дефектологами для подальшої взаємодії з виконання завдань практики, створено спільний чат для ефективної комунікації.

Фаховий керівник, канд. біол. наук, доцент Алла Іванівна Галій, звернула увагу студентів на важливість проведення дослідницької роботи (добір діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості всіх сфер розвитку дитини, планування корекційно-розвиткової роботи відповідно до предмету дослідження) для подальшого написання курсового проєкту у 8 семестрі професійної підготовки.

Методисти зі спеціальної педагогіки окреслили сутність завдань з виховної діяльності здобувачів освіти під час практики.

Факультетський керівник, канд. пед. наук, доцент Наталія Вікторівна Науменко, наголосила на необхідності активної взаємодії з керівниками практики щодо виконання завдань та максимальному включенні в освітній процес закладу освіти.


18 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога здобувачі освіти зустрілися з керівниками практики закладу спеціальної освіти імені В. Короленка. В спеціальній школі для дітей з порушеннями зору будуть проходити практику студенти, які навчаються на ОП «Логопедія».

Керівник практики Андрій ОРЛОВ привітав практикантів та познайомив з захоплюючою історією навчального закладу. Школі для дітей з порушеннями зору вже більше 100 років. Освітній заклад має давні традиції та пишається своїми вихованцями, які беруть активну участь в спортивній, мистецькій та громадській діяльності і є золотими і бронзовими призерами різних параолімпійських ігор та творчих конкурсів.

Андрій Валерійович зорієнтував здобувачів щодо організації їхньої практичної діяльності під час практики, також студенти були закріплені за керівниками - вчителями-дефектологами для виконання завдань.

Практиканти висловили вдячність за можливість доторкнутися до традицій освітнього закладу і на деякий час стати його часткою!

 


18 вересня 2023 року розпочато педагогічну практику в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» 4 року навчання денної форми. Згідно навчального плану педагогічна практика триватиме протягом 5 тижнів.

Педагогічна практика бакалаврів спеціальної освіти розпочалася з настановчої конференції, під час якої керівник практики від факультету канд. пед. наук, доцент Наталія НАУМЕНКО познайомила студентів із метою, особливостями та завданнями практики; зорієнтувала, як користуватися методичними рекомендаціями до проходження практики, що розміщені на освітній дистанційній платформі Moodle; розповіла про напрямки діяльності практикантів в якості вчителів-дефектологів та розподілила здобувачів по закладам спеціальної освіти для виконання завдань практики.

Канд. пед. наук, доцент Наталія СІНОПАЛЬНИКОВА звернула увагу здобувачів освіти, які навчаються на ОП «Логопедія», на особливості і завдання логопедичної практики.

Методисти зі спеціальної педагогіки і спеціальної психології охарактеризували завдання з виховної роботи, особливості складання психолого-педагогічної характеристики на учня, консультативних бесід з батьками тощо.

По завершенню конференції здобувачі освіти пройшли анкетування щодо організації освітнього процесу за освітніми програмами «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка».

З побажаннями цікавої та плідної практики студенти приступили до практичної діяльності!


Залучення зовнішніх стейкхолдерів до освітнього процесу 

12 вересня 2023 року керівник Центру розвитку й удосконалення мовлення 
Lalio Ірина Коваль провела лекцію для здобувачів вищої освіти першого 
(бакалаврського) рівня спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія на
тему «Командний менеджмент як інноваційна форма управління
логопедичним центром».
У процесі інтерактивної роботи зі здобувачами Ірина Григорівна розкрила
такі питання:
1. Психолого-педагогічний супровід дітей з порушеннями мовлення та
їхніх сімей в умовах Центру розвитку та вдосконалення мовлення.
2. Командний підхід як технологія освітнього менеджменту.
3. Організація логокорекційної та логотерапевтичної роботи з дітьми та
дорослими в умовах онлайн та офлайн роботи.
Здобувачі з цікавістю прослухали відеолекцію та поставили запитання, що
стосуються подальшої професійної діяльності.


Підсумки академічної мобільності

Упродовж ІІ семестру 2022–2023 навчального року здобувачі вищої освіти ОП «Олігофренопедагогіка» першого (бакалаврського) та ОП «Логопедія» другого (магістерського) рівнів вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди брали участь у програмі внутрішньої академічної мобільності з Волинським національним університетом імені Лесі Українки.

Доцент кафедри спеціальної та інклюзивної освіти ВНУ імені Лесі Українки Ірина Брушневська та асистент Іванна Король високо оцінили якість підготовки здобувачів вищої освіти в ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Доценти кафедри спеціальної педагогіки О. М. Мірошниченко, Н. М. Туренко відмітили старанність, наполегливість у процесі здобуття знань і високий рівень сформованості фахових компетентностей у здобувачів ВНУ імені Лесі Українки.

Завідувач кафедри спеціальної педагогіки подякувала колегам з ВНУ імені Лесі Українки за продуктивну співпрацю. Сторони висловили побажання продовжити практику впровадження програм внутрішньої мобільності.

 


Запрошуємо на відкрите лекційне зайняття


23.06.2023 р. на кафедрі початкової та професійної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбувся фаховий семінар (попередній захист) дисертаційного дослідження Лященко Віри Михайлівни на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 015 «Професійна освіта, теорія і методика професійної освіти» на тему «Формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти» (науковий керівник – д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна).

Лященко Віра Михайлівна є завідувачем Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». Її наукове дослідження – результат багаторічної практичної діяльності.

Під час обговорення результатів дисертації було обґрунтовано актуальність обраної теми, необхідність підготовки фахівців ІРЦ до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. У роботі розроблено складові, критерії, показники, рівні сформованості, компонентну структуру, структурно-функційну модель професійної компетентності фахівців ІРЦ в умовах післядипломної освіти, представлено її навчально-методичне забезпечення, приклади освітніх програм курсів підвищення кваліфікації, спецкурсів, різних видів семінарів, вебінарів, тренінгів, Школи фахівця тощо. Особливий акцент було зроблено на формуванні професійної компетентності цієї категорії педагогічних працівників в умовах воєнного стану, висвітлено шляхи розв’язання цієї проблеми в непростій ситуації сьогодення.

Теоретична значущість та практична цінність дисертаційного дослідження стали підставою до рекомендації її до захисту.


В межах співпраці з волонтерською організацією м. Харкова, за підтримки ректора ХНПУ імені Г.С.Сковороди Юрія Бойчука, розпочинаємо проєкт із надання логокрекційної допомоги українським захисникам, які мають розлади мови та мовлення внаслідок травм головного мозку, отриманих у боях за нашу країну!

Наразі триває підготовчий етап роботи. Створено робочу групу на чолі з в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторії Коваленко, доцентів Голуб Н.М., Глущенко І. І., Сінопальнікової Н. М., викладача Якуби Л. С. та здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів зі спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Провідні фахівці кафедри спеціальної педагогіки к.п.н, доцент Н. Голуб, к.п.н., доцент І. Глущенко, к.п.н., доцент Н. Сінопальнікова та кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології к.м.н., доцент О. Луценко проводять консультативні наради та методичні семінари для магістрантів спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія для узгодження стратегії та тактики здійснення подальшої діагностико-корекційної роботи.

Наразі проведено наради з Володимиром Коростієм, д.м.н., професором, заступником директора з медичної частини ННМК «Університетська клініка» ХНМУ, професором кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Харківського національного медичного університету; Іриною Лапшиною, к.м.н., керівником неврологічного відділення ННМК «Університетська клініка» і сплановано подальшу співпрацю.

Фото за покликанням


19 травня 2023 року у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».

Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.

Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:

Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»

Трубавіна Ірина Миколаївна   «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»

Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку

Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»

Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання

Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій)    «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»

Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»

Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»

Климов Максим   «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»

Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко)        «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»

Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.

Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!


Вектор «Інклюзивна освіта»
Сковорода-хаб ХНПУ імені Г. С. Сковороди відчиняє двері для школярів з особливими освітніми потребами та їхніх батьків!

У межах співпраці з Комунальним закладом «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради впродовж червня 2023 року проводились індивідуальні корекційно-розвиткові заняття з дітьми з особливими освітніми потребами та надавалась консультативна допомога їхнім батькам стосовно оптимізації процесів соціалізації та розвитку.

Було створено робочу групу, до складу якої увійшли викладачі кафедри спеціальної педагогіки на чолі з в.о. завідувача кафедри, к.психол.н., доцентом Вікторією Коваленко та старшим викладачем кафедри Надії Козачек; вчителі-дефектологи Тетяна Наливайко, Олександра Рябіченко, Тетяна Павленко, Євгенія Куценко та здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016 Спеціальна освіта Анна Прокопенко, Анастасія Безродна, Каріна Лисенко, Елеонора Сущенко, Христина Павленко, Вероніка Огородник, Тіна Пара, Вікторія Чихічина.

Відповідно до індивідуальної програми розвитку були розроблені корекційно-розвиткові заняття для дітей, організовано діагностико-консультативну роботу з батьками. Було проведено 18 індивідуальних корекційно-розвиткових занять, надані рекомендації батькам!

Діти здобули нові знання, вміння, навички, отримали новий соціальний досвід, а здобувачі вищої освіти поглибили професійні компетенції.

Щиро вдячні за співпрацю директору комунального закладу «Харківська спеціальна школа №2» Харківської обласної ради Алевтині Мочаліній!

Фото за покликанням


Тиждень науки на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти за напрямом 016 «Спеціальна освіта»

Кафедра спеціальної педагогіки у співпраці з кафедрою здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології організували дуже насичений науковими заходами тиждень науки.

15.05.2023 відбулась онлайн-зустріч «Об'єднані наукою» у межах засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». Спікером заходу виступила Дар’я Супрун, український науковець і педагог, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри спеціальної психології та медицини Українського державного університету імені Драгоманова. Дар’я Миколаївна виступила з доповіддю «Синергія інклюзивної освіти та соціальних цінностей: євроінтеграційні можливості». Здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» вступили в наукову дискусію та зацікавились питанням інтернаціоналізації наукових досліджень».

16.05.2023 відбулась студентська олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта». В олімпіаді взяли участь 42 здобувача першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. З вітальним словом виступив доктор педагогічних наук, професор, декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Сергій Микитюк, кандидат біологічних наук, професор, координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Тетяна Комісова. Олімпіада передбачала проведення трьох етапів: 1. Бліц-опитування; 2 Тестування; 3. Творчий конкурс.

За підсумками було визначено трьох переможців:

І місце – Наумчук Ангеліна (49,22 бали)

Зосімова Віра (49,22 бали)

ІІ місце – Зубко Вікторія (49,15 балів);

ІІІ місце – Бочарнікова Анастасія (48,72 бали).

Вітаємо переможців! Пишаємося!

18.05.2023  на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася VI міжнародна конференція молодих учених «Харківський природничий форум». У роботі Форуму взяли участь молоді науковці з більш ніж шістдесяти закладів вищої освіти, передвищої фахової освіти з різних регіонів України (Закарпаття, Львова, Івано-Франківська, Луцька,Тернополя, Рівного, Києва, Умані, Полтави, Кропивницького, Кривого рогу, Сум, Чернігова, Миколаєва, Запоріжжя, Мелітополя, Луганська, Донецька, Харкова). У конференції взяли участь і наші зарубіжні партнери з Поморської академії м. Слупськ (Польща), Тартуського університету (Естонія), Познанського Університету природничих наук (Польща).Загальна кількість учасників складає більше 200 науковців.

На пленарному засіданні виступила Вікторія Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди «Модель соціалізації та розвитку школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртках еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти».

19.05.2023 у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».

Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.

Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:

Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»

Трубавіна Ірина Миколаївна «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»

Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку

Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»

Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання

Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій) «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»

Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»

Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»

Климов Максим «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»

Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко) «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»

Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.

Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!

24.05.2023 р. у межах співпраці з ресурсним центром інклюзивної освіти Харківської області КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» відбулась навчальна екскурсія «Діяльність мобільного ІРЦ». Захід для здобувачів першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016.01 «Спеціальна освіта. Логопедія» та 016.02 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» був організований Вікторією Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки та Н. Сінопальніковою к. п. н., доцентом, доцентом кафедри спеціальної педагогіки.

В ході заходу здобувачі вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди були ознайомлені із завданнями та призначенням мобільного ІРЦ. Методист Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тетяна Федюшина окреслила функції мобільного ІРЦ та схарактеризувала устаткування, розповіла про процедуру проведення комплексної оцінки розвитку дитини в умовах мобільного ІРЦ, надала практичні рекомендації щодо проведення корекційно-розвиткових занять із дітьми з особливими освітніми потребами.

Програма екскурсії.

24.05.2023-26.05.2023 р. у межах співпраці з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, Волинським національним університетом імені Лесі Українки було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.). Метою конференції було: опрацювання й осмислення актуальних проблем у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, консолідація наукового й прикладного потенціалу щодо визначення шляхів  їхнього вирішення; окреслення перспектив подальших наукових пошуків з огляду на нові виклики сьогодення; сприяння активізації студентського наукового доробку.

Програма Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.).

На конференції працювали такі секції:

1. Психолого-педагогічні, нормативно-правові, організаційні засади розвитку, навчання, виховання, соціалізації дітей із особливими освітніми потребами: сучасний вимір.

2. Зміст, моделі, технології діагностичної, освітньої, корекційно-розвиткової та реабілітаційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах спеціальної та інклюзивної освіти.

3. Кадрове забезпечення спеціальної та інклюзивної освіти та актуальні тенденції підготовки конкурентноздатних фахівців до роботи з дітьми з порушеннями психофізичного розвитку.

З доповідями на планерному засіданні виступили:

Бондар Віталій – академік НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, віце-президент Української асоціації корекційних педагогів Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків «Удосконалення системи професійно-трудової підготовки учнів з інтелектуальними порушеннями»;

Коваленко Вікторія – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків. «Модифікація програми «Історичне краєзнавство» як засіб задоволення освітніх потреб школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртковій роботі».


13.04.23 в межах діяльності наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» студенти спеціальної освіти запрошуються до участі у майстер-класі від практика Ельвіри Попової, консультанта з аутизму та ДЦП, каністерапевта, керівника НРЦ «Соняшник» та «CANIS CLUB», м. Полтава, «Логопедичне кризове втручання під час війни. З досвіду роботи каністерапевта з дітьми переселенцями». Захід проводиться за участю кафедри спеціальної педагогіки, психології та інклюзивної освіти Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

Час: 13 апр. 2023 03:00 PM
Де: Zoom
Идентификатор конференции: 766 9631 4299
Код доступа: 1qhQpw

Звіт

про проведення
науково-методичного семінару:
«Комплексна допомога дітям із розладами аутистичного спектру»
у межах засідання студентського наукового гуртка
«Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з
особливими освітніми потребами»

31.03.2023 кафедрою спеціальної педагогіки ХНП ім.Г.С.Сковороди у межах засідання студентського наукового гуртка був проведений науково-методичний семінар, присвячений дню поширення інформації про аутизм «Комплексна допомога дітям із розладами аутистичного спектру».  З вітальним словом до учасників семінару звернулася в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторія Євгенівна Коваленко.

У роботі семінару й активному обговоренні проблемних питань прийняла участь відома фахівчиня у сфері аутології – Діна Іванівна Шульженко, докторка психологічних наук, професорка, професорка кафедри психокорекційної педагогіки і реабілітології УДУ імені Михайла Драгоманова з доповіддю «Емоційна стійкість фахівця зі спеціальної освіти під час кризових ситуацій (війна)».

Були представлені результати дослідження «Вплив харчової вибірковості на стан соматичного здоров'я дітей з РАС», проведеного здобувачкою першого (бакалаврського) рівня освіти Тараб Катериною. Окрема увага була приділена доповіді «Особливості застосування засобів АДК у роботі з дітьми з РАС», представленої викладачкою кафедри спеціальної педагогіки Лесею Станіславівною Якубою. У роботі семінару прийняли участь здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня освіти, викладачі ХНПУ ім. Г.С.Сковороди.


Шановні викладачі та студенти!

31 березня 2023 в межах діяльності наукового гуртка буде проводиться науково-методичний семінар "Комплексна допомога дітям з розладами аутистичного спектру» , присвячений всесвітньому дню розповсюдження інформації про проблему аутизму.

До участі запрошено відомого науковця, доктора психологічних наук, професора, професор кафедри психокорекційної педагогіки і реабілітології УДУ імені Михайла Драгоманова Шульженко Діну Іванівну.

Посилання на семінар : https://meet.google.com/rmc-sfna-sih

Посилання на програму.

Запрошуємо вас приєднатися!


Міжнародне стажування

З 5 січня по 27 березня (в дистанційному та очному форматах) тривало стажування к. психол. н., доцента, в. о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторії Коваленко на базі інституту педагогіки, кафедри психології Поморської академії в м. Слупську. Керівником стажування та консультантом була керівник кафедри психології Поморської академії в м. Слупську доктор Марія Александрович.

Програмою стажування було передбачено:

Аналіз організації навчання та структура програм підготовки здобувачів вищої освіти у польських університетах.

Ознайомлення зі стипендіальними програмами Польського інституту перспективних досліджень, вивчення вимог до дослідницьких проєктів.

Отримання змістовних консультацій у завідувача кафедри психології Поморської академії в Слупську д-ра Марії Александрович.

Підготовка та проведення навчальних занять для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня спеціальності «Педагогіка», спеціалізації «Психопедагогіка» Поморської академії в Слупську на тему: «Позашкільна освіта як фактор розвитку та соціалізації школярів з інтелектуальними порушеннями» (20 березня 2023 р.).

Зустріч з керівництвом Інституту педагогіки Поморської академії в Слупську: директором інституту, професором Анною Бабінською-Віркус, заступником директора з навчальної роботи, д-ром Гжегожем Пєкарським.

Ознайомлення з напрямами наукових досліджень кафедри загальної педагогіки і методології наук Поморської академії в Слупську.

Отримання змістовних консультацій у професора Анґєшки Залевської-Мелер, завідувача кафедри загальної педагогіки і методології наук Поморської академії в Слупську.

Відвідування засідання проєктної групи освітньої програми другого магістерського рівня вищої освіти «Психологія».

Учать у науково-практичній конференції «Нові технології в діагностиці та психотерапії» (21 березня 2023 р., Познань, онлайн).

Участь у віртуальній конференцій «MAXQDA MAXDAYS» (22-23 березня 2023 р.

Проведення діагностичних і корекційно-розвиткових занять з дітьми дошкільного віку, які набули травматичного досвіду внаслідок війни Росії проти України.

Відвідування занять доктора Марії Александрович.

Ознайомлення з діяльністю бібліотеки Поморського університету в Слупську, в тому числі відділу наукової інформації. Зустріч з доктором Беатою Тарашкевич, директором університетської бібліотеки.

Підготовка до участі у VI Науково-методичній конференції «Współczesna Pedagogika Wczesnoszkolna i Przedszkolna. Zróżnicowane potrzeby edukacyjne».

Розробка польсько-українського дослідницького проекту у співпраці з доктором Марією Александрович (Польська наукова фундація) «Оптимізація психосоціального розвитку дітей з особливими освітніми потребами засобами гурткової роботи».

Підсумкова редакційна робота над науковим виданням.

Більше світлин за посиланням.

Щиро дякуємо нашим польським колегам, які щедро ділилися своїм досвідом науково-дослідної, педагогічної та методичної роботи!


Шановні колеги і здобувачі! 

15 березня о 11:20 відбудеться відкрите практичне заняття канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки Міщенко Оксани Анатоліївни з навчальної дисципліни "Логоритміка з іграми в логопедичній роботі" на тему "Вокальні ігри та  вправи в логаритмічній роботі" для здобувачів 33 групи, 3 року навчання ОР "Бакалавр", спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

Посилання на онлайн зустріч:   

https://meet.google.com/qkx-qfxv-qnn

15 березня о 08:00 відбудеться відкрита лекція канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки Туренко Наталії Миколаївни з навчальної дисципліни "Технологія логопедичного обстеження" на тему "Методика обстеження зв’язного мовлення" для здобувачів 52 групи, 5 року навчання ОР "Магістр", спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

Посилання на онлайн зустріч:  

https://meet.google.com/jgw-muhc-shh

14 березня о 11:20 відбудеться відкрита лекція канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки Сінопальнікової Наталії Миколаївни з навчальної дисципліни "Психолінгвістичні основи мовленнєвої діяльності" на тему "Звукова система мови" для здобувачів 11 групи, 1 року навчання ОР "Бакалавр", спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

Посилання на онлайн зустріч:   

https://meet.google.com/wze-nrix-ozv

Запрошуються усі бажаючі!


09 березня 2023 року у річницю від дня народження великого Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» на тему: «Розробка та виконання жестовою мовою пісні за поетичним твором Т. Г. Шевченка «Думи мої, думи мої…» (муз. А. Пивоварова)»

Захід було проведено разом із здобувачами освіти та викладачами факультету початкового навчання.

Сила й велич Т.Г. Шевченка не лише в його поезії. Він повернув нам, українцям, історичну пам’ять, розбудив національну свідомість і примусив згадати про гідність, надихнув на боротьбу. Нині ми переживаємо найдраматичніший період новітньої історії. Але зараз у нас є чітке усвідомлення «свого шляху широкого»…

Протягом години учасники зустрічі вшановували пам’ять Великого Кобзаря виконанням твору «Тарасові думи» різними мовами – італійською, німецькою, польською, фінською, чеською, литовською,  іспанською тощо; знайомством із сучасними ініціативами українських артистів та відомих людей, які надихаються, популяризують та впроваджують у своїй творчості українську жестову мову.

Родзинкою засідання було познайомити учасників із особливостями розробки виконання пісні жестовою мовою. Стейкхолдером кафедри спеціальної педагогіки Кудрявцевою Віталією Харківської спеціальної вечірньої школи для глухих та слабочуючих № 23 було представлено виконання пісні «Думи мої, думи мої» (вик. А. Пивоваров) жестовою мовою. Після перегляду відео старшим викладачем кафедри спеціальної педагогіки Козачек Надією Олексієвною відбулося студіювання основних жестів пісні «Думи мої, думи мої». Учасники активно долучилися до майстер-класу, а також отримали запрошення до участі в інтерактивному факультетському перфоменсі із виконання пісні «Думи мої» жестовою мовою. Найкращі роботи будуть представлені на підсумковому засіданні гуртка.


Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти"

21 лютого 2023 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти".

Метою науково-практичної конференції стала презентація напрацювань у сфері формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти; обмін досвідом, обговорення актуальних питань та перспектив розвитку спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти в умовах воєнного стану.

Вітальним словом відкрив конференцію ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди,
доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Бойчук Юрій Дмитрович.

З привітаннями і доповідями до учасників конференції звернулися провідні науковці у галузі спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти, видатні педагоги-дефектологи: декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, віце-Президент ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», почесний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Шеремет Марія Купріянівна; президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член НАПН України, заслужений юрист України; професор кафедри психокорекційної педагогіки та реабілітології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор Синьов Віктор Миколайович; віце-президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член Національної академії педагогічних наук України, професор кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор Бондар Віталій Іванович.

В ході конференції своїм досвідом надання комплексної допомоги дітям з особливими освітніми потребами поділилися провідні науковці закладів вищої освіти республіки Польща.

В конференції прийняли участь більше 300 осіб в очному та заочному форматах.

Під час конференції працювали три секції в яких розглядалися актуальні питання позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти осіб з особливими освітніми потребами.

Секція1. Актуальні питання та перспективи розвитку позашкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами.

Секція 2. Досягнення та перспективи розвитку спеціальної освіти в умовах сьогодення.

Секція 3. Актуальні питання організації інклюзивної освіти в умовах воєнного стану.

За результатами проведення конференції ухвалили:

І. Започаткувати традицію щорічного проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ».

ІІ. Вважати за доцільне запозичувати досвід організації гурткової роботи спеціальних закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами. Закладам позашкільної освіти з інклюзивним навчанням сприяти укладанню договорів зі спеціальними закладами освіти для дітей з особливими освітніми потребами для надання консультацій та використання напрацьованого досвіду.

ІІІ. Підтримати освітню політику МОН України щодо широкого залучення дітей з особливими освітніми потребами до закладів позашкільної освіти.

ІV. Інституту підвищення кваліфікації педагогічних працівників і менеджменту освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди включити у навчальні плани підвищення кваліфікації педагогічних працівників педагогів закладів позашкільної освіти ЗНЗ з інклюзивними та спеціальними класами навчальні курси зі спеціальної педагогіки та психології.

V. Розробити проект змiн до Закону Украiни "Про повну загальну середню освiту" у зв’язку з впровадженням воєнного стану.

VІ. Узагальнити досвід професійно-технічної підготовки молоді з ООП в державних та недержавних інституціях України (до наступної тематичної конференції).

Модератором та головним організатором конференції виступила в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна.

Організатори конференції:

  • Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації
  • Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди
  • Український державний університет імені Михайла Драгоманова
  • Волинський національний університет імені Лесі Українки
  • Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
  • ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів»
  • КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»
  • КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради

Шановні колеги і здобувачі! 

25 лютого о 8:00 відбудеться відкрита лекція старшого викладача кафедри спеціальної педагогіки Райчук Марини Іванівни з навчальної дисципліни "Логопедія" на тему "Дизартрія" для здобувачів 2 року навчання ОР "Бакалавр", спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/keh-gmco-oef 

Запрошуються усі бажаючі!


Шановні колеги і здобувачі! 

24 лютого о 8:00 відбудеться відкрита лекція канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки Голуб Наталії Михайлівни з навчальної дисципліни "Організація і керівництво логопедичної роботи. Логопедична допомога дітям з сенсорними та інтелектуальними порушеннями" на тему "Організація роботи логопеда у школі" для здобувачів 3 року навчання ОР "Бакалавр". 

Посилання на онлайн зустріч:   //meet.google.com/vdj-pkws-zbu

21 лютого о 11:20 відбудеться відкрита лекція канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки Мірошніченко Ольги Миколаївни  з навчальної дисципліни "Спеціальна методика природознавства і географії" на тему "Організаційні форми навчання природознавству у спеціальній школі для розумово відсталих дітей" для здобувачів 3 року навчання ОР "Бакалавр", спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Посилання на онлайн зустріч:   //meet.google.com/fuh-nosy-zwa

Запрошуються усі бажаючі!


26 січня 2023 року відбулася зустріч виконуючої обов’язки завідувачки кафедри спеціальної педагогіки канд.псих.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки, гаранта ОП «Корекційна та інклюзивна освіта» для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Коваленко Вікторії Євгенівни, канд.пед.наук, доцента кафедри спеціальної педагогіки, гаранта ОП «Логопедія» для другого (магістерського) рівня вищої освіти Сінопальнікової Наталії Миколаївні з адміністрацією КЗ «Харківська спеціальна школа № 2» ХОР, директоркою Мочаліною Алевтиною Олександрівною та заступницею директорки з виховної роботи Гавричковою Віолеттою Леонідівною, випускницею нашого факультету спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Зустріч пройшла в затишних стінах Харківської спеціальної школи № 2 в теплій  дружній обстановці. Будівля закладу постраждала від ворожої агресії але відновлюється і чекає своїх учнів. Відчутна відданість колективу своїй справі, атмосфера любові та поваги до дітей, професіоналізм адміністрації.  

Представники закладів освіти обговорили можливості співпраці в умовах військового стану країни, створення сумісних проєктів, проведення педагогічних практик для здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта на базі спеціальної школи в дистанційному форматі, підписання угоди про співпрацю і договору на проведення практик, участь у науково-практичній конференції «Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти»


Академічна мобільність здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта

24 січня 2023 року відбулось засідання НПП Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди та Волинського національного університету імені Лесі Українки. Ініціаторами заходу виступили д.п.н., професор, завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти І.Б.Кузава та к.психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки В.Є.Коваленко. На зустрічі обговорювалися питання організації внутрішньої академічної мобільності здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

В ході зустрічі к.п.н., доцент Н.М. Туренко розкрила мету, завдання, зміст ОК "Технології логокорекційної роботи з дітьми із ТПМ", к.м.н., доцент О.В.Луценко  схарактеризувала ПРН, якими мають оволодіти здобувачі вищої освіти в результаті опанування ОК "Сучасна модель сімейно-центрованої допомоги дітям раннього віку". К.п.н, доцент О.М. Мірошниченко та к.п.н., доцент Л.П.Старікова розкрили зміст ОК "Спеціальна методика природознавства та географії", охарактеризували ПРН та компетентності, які набувають здобувачі після його вивчення. Зустріч пройшла в теплій і дружній атмосфері, виникло багато ідей щодо поглиблення подальшої співпраці!


20.01.2023 року відбулася зустріч членів проєктних груп освітніх програм зі спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія та 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти (кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кафедра спеціальної педагогіки).

Під час зустрічі були представлені нові члени проєктних груп.

Обговорювалися мета, завдання та зміст проєктів освітніх програм.

У першу чергу, гарантами освітніх програм, к.психол.н. доц. Коваленко В.Є., д.пед.н., проф. Казачінер О.С., к.пед.н., доц. Сінопальніковою Н.М., к.пед.н., доц. Дрожик Л.В. було наголошено на тому, що в січні 2023 року вийде в світ нова редакція Стандарту вищої освіти зі спеціальної освіти. Його концептуальні положення мають бути враховані в майбутньому для розробки освітніх програм.

Члени проєктної групи – викладачі обох кафедр, представники адміністрації закладів спеціальної освіти ХСШ № 2, ХСШ № 3, а також здобувачі першого (бакалаврського) та другого магістерського рівнів вищої освіти – висловили слушні побажання та пропозиції щодо оновлення та поліпшення змісту освітніх програм «Логопедія» та «Олігофренопедагогіка»

Такими пропозиціями та побажаннями були:

  • у зв’язку з тривалими воєнними діями в Україні стрімко збільшується кількість дітей з РАС; особливості роботи з ними потрібно відобразити у змісті програм;
  •  проходження різних видів практик у дистанційному форматі: переваги та виклики. Звернути увагу на труднощі, пов’язані з організацією зв’язку. Використовувати широкий спектр платформ для навчання як здобувачів вищої, так і дошкільної та загальної середньої освіти;
  • передбачення навчання у синхронному та асинхронному режимі; розробка занять у різних форматах навчання у зв’язку з великим обсягом навантаження як на вчителів, так і на викладачів;
  • передбачення у змісті освітніх компонентів висвітлення питання організації виховної роботи з дітьми з ООП та роботи з їх батьками (ознайомлення з типами батьків, стилями сімейних відносин);
  • під час проходження практики – забезпечення можливості перегляду відео, спрямованих на ознайомлення з особливостями роботи з дітьми з різними порушеннями;
  • у змісті освітнього компонента «Менеджмент спеціальної та інклюзивної освіти» (ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка») передбачити висвітлення питання забезпечення проєктної діяльності адміністрації закладів спеціальної освіти та закладів освіти з інклюзивним навчанням;
  • уникнення уживання дискримінаційної лексики у змісті освітніх програм;
  • ініціювання з боку гарантів ухвалення договорів про співпрацю з іншими закладами освіти у відділі практики.

Усі члени проєктної групи брали активну участь у обговоренні питань покращення освітнього процесу, висловлювали надзвичайно слушні та важливі побажання і зауваження.


Дорогі випускники – магістри 2022 року!

Вітаємо Вас з довгоочікуваною подією – отриманням диплома магістра!

Нині завершується черговий знаковий етап вашого життя: ви з успіхом пройшли підсумкову атестацію та впевненою ходою рухаєтеся далі, у світ професійного зростання, кар’єрних злетів і особистих перемог.

Впевнені, що навчання в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди назавжди залишиться палким спогадом про веселі студентські роки у ваших серцях. А наразі кожен з вас має унікальну можливість розпочати життя з чистого аркуша і, спираючись на здобуті знання та власні амбіції, стати творцем своєї долі. А для цього будьте відважними та рішучими, постійно навчайтеся та дбайте про оновлення професійних знань, користуйтеся набутим інтелектуальним багажем з користю і головне – не втрачайте людяності та життєвого оптимізму, мудрості та розважливості.

Дорогі наші випускники! Ви – гордість навчального закладу, люди, від яких залежить майбутнє нашої держави. Тож хай ваша дорога життя буде легкою та цікавою, сповненою захоплюючих пригод, неймовірних відкриттів і неперевершених звершень. Хай особисті надбання та скарби душі – доброта, щирість, совість – допоможуть впевнено досягати нових вершин. Натхнення вам, наполегливості, професійних здобутків, особистих перемог, реалізації задумів і творчих планів! Божого вам благословення, щедрої долі, вірних друзів, наснаги та невичерпної енергії!

Всеукраїнська науково-практична конференція «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»

Шановні колеги! Запрошуємо Вас узяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ», яка розпочнеться в режимі онлайн 21 лютого 2023 року о 10.00 

ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ:

1. Інноваційні технології розвитку дітей з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
2. Організаційно-методичні аспекти діяльності закладів позашкільної освіти в процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.
3. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами та її сім’ї в умовах воєнного стану.
4. Підготовка фахівців до професійної діяльності в інклюзивному освітньому середовищі.
5. Соціалізація осіб з особливими освітніми потребами в гуртковій роботі закладів  позашкільної освіти в післяшкільний період.
6. Сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти в умовах воєнного стану.
7. Здоров’язбережувальна діяльність у закладах позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
8. Фізичне виховання, ерготерапія, фізична реабілітація та рекреація у відновленні здоров’я дітей з особливими освітніми потребами.

Для приєднання до участі в науково-практичній конференції та отримання електронного сертифіката учасника необхідно пройти онлайн реєстрацію за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyXfT9pIb6oEgtN21rfPryG_J4kKGmemerb0N9hA7Ehc2W2w/viewform

Більш детальну інформацію розміщено в інформаційному листі.


В. о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к. псих. н, доцент Коваленко В. Є. та доцент кафедри, к. пед. н. Міщенко О. А. успішно пройшли міжнародне підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників «ВИКОРИСТАННЯ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ У ПІДГОТОВЦІ БАКАЛАВРІВ ТА МАГІСТРІВ: ДОСВІД КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ТА УКРАЇНИ» (м. Люблін, Польща).
Отримали знання з питань впровадження, розвитку та удосконалення процесів неформальної освіти при підготовці бакалаврів та магістрів у закладах вищої освіти України, розглянули актуальні аспекти багаторічного європейського досвіду використання неформальної світи. Плануємо впроваджувати набуті знання у освітній процес ХНПУ імені Г. С. Сковороди та кафедри спеціальної педагогіки, зокрема.


В. о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки к. псих. н, доцент Коваленко В. Є. та доцент кафедри, к. пед. н. Міщенко О. А. з 19.12.22 розпочали проходження міжнародного підвищення кваліфікації наукових, науково-педагогічних працівників та працівників освітніх закладів «ВИКОРИСТАННЯ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ У ПІДГОТОВЦІ БАКАЛАВРІВ ТА МАГІСТРІВ: ДОСВІД КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ТА УКРАЇНИ» (м. Люблін, Польща), дистанційно.

Мета підвищення кваліфікації – звернути увагу освітян на питання впровадження, розвитку та удосконалення процесів неформальної освіти при підготовці бакалаврів та магістрів у закладах вищої освіти України та актуальні аспекти Європейського досвіду використання неформальної світи в освітньому процесі. Передбачено набуття таких компетентностей: професійні та загальні навички набуття знань та умінь використання неформальної освіти в освітньому процесі.

Передбачено наступні види діяльності: лекційних – 12 год., практичних – 20 год., самостійна робота – 13 годин.

Строки проходження міжнародного підвищення кваліфікації: з 19.12.2022 по 26.12.2022 р.

Напрями: 

№1 Розуміння неформальної освіти в країнах Європейського союзу та Україні: 

1.1. Understanding non-formal education. Speakers: Maria Lvova, Anna Kahlson, Michel Aribaud, Maria Rosenstock (англійською). Обґрунтовано переваги та відмінності між формальною (formal), неформальною (non-formal) та інформальною чи неофіційною (informal) освітою. Піднято питання визнання та легітимізації результатів неформальної освіти (механізм валідації), яка виступає дієвим практичним та вузькопрофільним доповненням формальної освіти, проте, потребує необхідності перевірки отриманих знань та навичок та інше.

1.2. Особливості розвитку неформальної освіти в Україні. Спікер - Гук Ольга (к. е. н., доц. каф. менеджменту підприємств КПІ ім. Ігоря Сікорського (українською)). Розкрито сутність неформальної освіти в Україні, яка часто кидає виклик та складає конкуренцію формальній освіті (ймовірно, обумовлено недоліками останньої). Акцентовано увагу, що наразі в Україні не існує визнаних стандартів неформальної освіти. Здійснено ознайомлення з відкритими освітніми ресурсами неформальної освіти та із положеннями про визнання в КПІ імені І. Сікорського результатів навчання, які набуті шляхом неформальної освіти здобувачів.

№ 2 Неформальна освіта - підтвердження та визнання в країнах Європейського союзу та Україні: 

2.1. Why validation and recognition of prior informal and non-formal learning. Speakers: Anders Ahlstrant, Michal Karpisek, Barbara Birke (англійською) та інші. Зосереджено увагу на існуючій тенденції зростання попиту серед роботодавців країн ЄС до потенційних співробітників на користь тих, які мають здобутки у неформальній освіті. Проте, деякі доповідачі наголошують на необхідності певної дозованості неформальної освіти у підготовці майбутніх фахівців, яка у поєднанні із формальною освітою, здатна підвищити їх конкурентоздатність.

2.2. How to validate and recognize prior informal and non-formal learning. Speakers: Anders Ahlstrant, Susanna Boldrino, Deirdre Goggin (англійською). Надано статистичні зрізи використання здобувачами країн ЄС неформальної та інформальної освіти, наголошено на багаторічній традиції визнання результатів неформальної освіти країнами ЄС.

2.3. Неформальна освіта в Україні: особливості, переваги та недоліки (українською). Донесено, що на законодавчому рівні в Україні закладено врахування лише формальної освіти, неформальна освіта (відсутність визначених стандартів) слугує доповненням. Розглянуто порядок визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної або інформальної освіти, шляхом розробки закладами освіти власних структурних підрозділів, форматів оцінювання та інше. Запропоновано механізм поєднання різних видів здобуття освіти.

Підвищення кваліфікації триває, програмою передбачено розгляд таких тем:

№ 3 Особливості неформальної та формальної освіти - досвід країн ЄС та України. 

№ 4 Неформальна освіта - практичний досвід країн Європейського союзу та України.


Залучаємо до освітнього процесу експертів у галузі 016 «Спеціальна освіта»

17.11.2022 р. в межах співпраці з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України перед здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта виступила кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу логопедії Юлія Валентинівна Рібцун.

У своїй доповіді «Науково-дослідна та освітня діяльність відділу логопедії Інституту спеціальної педагогіки і психології імені М. Ярмаченка АПН України» Юлія Валентинівна розкрила актуальні питання спеціальної освіти та інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами; сучасні логокорекційні технології в корекційно-розвивальному навчанні дітей з порушеннями мовлення.

Щиро дякуємо Юлії Валентинівні за змістовну доповідь, сподіваємось на подальшу співпрацю!


14 листопада 2022 року світ відзначає Міжнародний день логопеда, день учителя-дефектолога святкується на міжнародному рівні 19 листопада. Це свято олігофренопедагогів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, ортопедагогів, сурдопедагогів, аутологів.

З цієї нагоди в онлайн-режимі на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося свято «Посвята у дефектологи» здобувачів 1 курсу бакалаврського рівня вищої освіти, які у вересні 2022 року обрали свій професійний шлях та вступили на спеціальність 016 Спеціальна освіта, на ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».

Заходи, які відбуваються в світі в ці дні, спрямовані на поширення знань про особливості психофізичного розвитку дітей і дорослих із особливими освітніми потребами, фахівців-логопедів і корекційних педагогів, які допомагають подолати недоліки розвитку дитини.

Традиційно в ці дні професорсько-викладацький склад кафедри спеціальної педагогіки і кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології організовує урочистості для наших першокурсників. 

Із вітальним словом виступили декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти доктор педагогічних наук, професор Микитюк Сергій Олександрович, завідувачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна та  кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна.

До проведення заходу, ведучими якого були здобувачка вищої освіти 26 групи Чіхічина Вікторія і здобувач вищої освіти 43 групи Скидан Роман, були залучені студенти різних курсів спеціальності «Спеціальна освіта» нашого факультету. Ними для наших майбутніх логопедів і корекційних педагогів було підготовлено презентації про особливості роботи учителя-олігофренопедагога та логопеда, вітальні вірші та інтерактивні вправи.

Кандидат медичних наук, доцент Луценко Олена Володимирівна та Ткаченко Дар’я, студентка 24 групи запропонували здобувачам виконати пальчикову гімнастику, опанувати ази артикуляційної гімнастики, дати відповіді на бліц-запитання. Переможці конкурсів отримали призи – пам’ятні дипломи майбутніх логопедів та майбутніх дефектологів.

Здобувачі переглянули вражаючу відеороботу Кудрявцевої Віталії Володимирівни «Думи» на слова Т.Г. Шевченко. 

Видатний випускник та почесний доктор ХНПУ,  український письменник, перекладач, громадський діяч, фронтмен гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма» Сергій Вікторович Жадан  привітав майбутніх логопедів з професійним святом.

Музичне привітання надіслав Дмитриченков Артем Володимирович, лауреат всеукраїнських і міжнародних джазових фестивалів і конкурсів, магістр мистецтвознавства, викладач Харківського національного університету імені І.П.Котляревського, соліст оркестрів і ансамблів.

Свято нікого не залишило байдужим та допомогло всім зрозуміти, що професії вчителя-логопеда та вчителя-дефектолога є важливими, затребуваними у суспільстві, цікавими, творчими, проте надзвичайно відповідальними. А осіб з інвалідністю потрібно не вітати, а обов’язково робити для них добрі справи, щоб полегшити та змінити їх життя на краще.


Попередній захист дипломних робіт

Шановні здобувачі!

31 жовтня 2022 року о 15:00 в дистанційному форматі на кафедрі спеціальної педагогіки, відбудеться попередній захист дипломних робіт здобувачів вищої освіти другого (магістерського) за спеціальністю -  016"Спеціальна освіта", освітньої програми "Логопедія". 

Посилання для приєднання до Google Meet: https://meet.google.com/ojd-qvqm-rza


21 жовтня 2022 р. відбулась зустріч науково-педагогічних працівників кафедри спеціальної педагогіки зі здобувачами ОП "Логопедія". Викладачі кафедри спеціальної педагогіки продовжують знайомити здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти зі сферою власних наукових інтересів і допомагають їм вибудовувати індивідуальну освітню траєкторію, визначитися із проблематикою магістерського дослідження


Засідання Регіонального круглого столу «Шляхи збереження здоров’я дітей, підлітків і студентської молоді в умовах воєнного стану»

20 жовтня 2022 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося засідання Регіонального круглого столу «Шляхи збереження здоров’я дітей, підлітків і студентської молоді в умовах воєнного стану», організоване кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедрою спеціальної педагогіки та присвячене 300 річчю від дня народження Г.С.Сковороди.

З вітальним словом і побажаннями плідної роботи, цікавих дискусій до учасників круглого столу виступив ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди доктор педагогічних наук, професор, член кореспондент НАПН України Бойчук Ю.Д. 

У роботі засідання Регіонального круглого столу взяли участь директор ДУ «Інститут охорони здоров᾿я дітей та підлітків НАМН України», доктор медичних наук, професор Даниленко Георгій Миколайович, координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, завідувачка кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, кандидат біологічних наук, доцент, професор кафедри Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка Ресурсного Центру з підтримки інклюзивної освіти Лященко Віра Михайлівна.

Науменко Н.В., к. пед. наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди зазначила, що співорганізаторами заходу виступили Департамент науки і освіти Харківської області, Державна установа «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». 

Засідання круглого столу відбувається в умовах воєнного стану, тому приємно вражає академічне представництво учасників конференції, серед яких науковці зі сфери здоров’язбереження, спеціальної освіти та здобувачі бакалаврського і магістерського рівнів вищої освіти факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта».

Серед доповідей, які представлені науковцями, були «Важливі зміни, які потребує освіта України» (д.б.н., проф. Гончаренко М.С.), «Психічна саморегуляція як засіб збереження особистісного благополуччя учасників освітнього процесу» (д.психол.н., проф. Бацилєва О.В.), «Роль і значення позашкільної освіти як чинника збереження нервово-психічного здоров’я дітей з особливими освітніми потребами» (к.психол.н., доц. Коваленко В.Є.), «Застосування хібукі-терапії у психологічній реабілітації дітей, що постраждали внаслідок військових дій в Україні» (д.пед.н., проф. Казачінер О.С.), «Безпечне освітнє середовище: профілактика дитячого травматизму в умовах військового стану» (к.пед.н. Астахова М.С.), «Шляхи формування загальних компетентностей майбутніх фахівців спеціальної освіти засобами дисципліни «Фізичне виховання» в умовах воєнного стану» (к.пед.н., доц. Науменко Н.В.) тощо.

Організатори Регіонального круглого столу:

  • Бацилєва О.В. – д. психол. н., проф., проф. кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди
  • Галій А. І. – завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди, к.б.н., доц.
  • Коваленко В. Є. – в.о. завідувачки кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди, к. психол. н., доц.
  • Комісова Т. Є. – координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров᾿язбережувальної освіти, завідувачка кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, к.б.н., доц., проф. кафедри ХНПУ імені Г. С. Сковороди
  • Микитюк С. О. – декан факультету природничої, спеціальної і здоров᾿язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди, д.п.н., проф.
  • Науменко Н. В. – к.п.н., доц. доц. кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

20 жовтня 2022 року

Сьогодні  колектив Сковородинівського університету щиросердно вітає доктора педагогічних наук, професора, академіка НАПН України, професора кафедри спеціальної педагогіки Віталія Івановича Бондаря з Днем Народження.

Шановний Віталіє Івановичу, ви Все своє життя присвятили улюбленій справі, були вірні обраному шляху та невтомно працювали задля розвитку науки та на благо своєї Батьківщини. Результатом цього стали не тільки вагомі наукові результати, отримані в галузі дефектології, але й щира повага, шана і високий авторитет.

У цей святковий день від усієї душі бажаємо, дорогий Віталіє Івановичу, щоб і надалі Ви залишалися таким же надійним і невтомним штурманом  наукового корабля кафедри спеціальної педагогіки, який впевнено рухається вперед, незважаючи на всі перешкоди. Нехай новий рік Вашого життя принесе нові відкриття і творчі здобутки, великі успіхи і перемоги та буде щедрим на приємні й радісні події.

Міцного здоров’я Вам, щастя, миру, добра, а також невичерпного джерела життєвих сил, енергії й наснаги задля розвитку української науки.


12 жовтня 2022р.

У межах підготовки до проведення безперервної пропедевтичної практики у спеціальних закладах освіти в період з 17.10.22 по 29.10. 22 для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 2 курсу навчання  спеціальності «Спеціальна освіта»  12.10.22р.  викладачем Козачек Н.О. було проведено настановну конференцію. До участі були залучені здобувачі освіти, керівники практики з фаху, зі спеціальної педагогіки та спеціальної психології. Під час заходу були висвітлені питання проходження практики у дистанційному режимі, здійснено розподіл студентів за спеціальними освітніми закладами м. Харкова: «Харківська спеціальна школа № 7», «Харківська спеціальна школа імені В. Г. Короленка», «Харківська спеціальна школа № 3», «Харківська спеціальна школа № 12». Здобувачам були повідомлені завдання практики, роз’яснено деталі їх виконання та заповнення звітньої документації.  Керівники практики відповіли на запитання здобувачів освіти щодо проходження практики та взаємодії з педагогічними працівниками загальноосвітніх спеціальних закладів.


Проведення круглого столу «Культура академічної доброчесності

03.10.22 в межах засідання студентського наукового гуртка факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти «Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» був проведений круглий стіл «Культура академічної доброчесності». У заході брали участь здобувачі освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності «Спеціальна освіта», викладачі кафедри спеціальної педагогіки та кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти. 

Спікерами заходу виступили – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри корекційної педагогіки та спеціальної психології КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Ольга Тельна та голова студентського комітету з академічної доброчесності ХНПУ імені Г. С. Сковороди Роман Скидан. Доповідачами були представлені матеріали щодо поняття академічної доброчесності  у контексті глобалізації освіти, особливостей уникнення плагіату у наукових роботах.  Кандидат психологічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторія Коваленко підняла питання щодо правил використання цитування у наукових роботах здобувачів освіти. Наприкінці заходу здобувачі вищої освіти висловили подяку спікерам та учасникам круглого столу.


Засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». 

Шановні здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта», колеги!

Запрошуємо вас 3 жовтня о 17.00 на засідання круглого столу на тему: «Культура академічної доброчесності».

Під час проведення заходу планується розглянути дискурс культури академічної доброчесності у контексті глобалізації освіти, окремі питання перевірки на плагіат наукових робіт за допомогою програмного забезпечення.

Спікерами заходу будуть кандидат педагогічних наук, доцент, доцент  кафедри корекційної педагогіки та спеціальної психології КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» ХОР, відома дослідниця у галузі інклюзивної та спеціальної освіти О. А. Тельна та голова студентського комітету з академічної доброчесності Р. Ф. Скидан 

До участі запрошуються здобувачі освіти та викладачі. Захід буде проведений на платформі ZOOM за посиленням:

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/87194322473?pwd=UHg1cDBxQWxMbVMydGFOaCsyNUpHQT09 

Meeting ID: 871 9432 2473

Passcode: 201328


Лекція практичного психолога Харківського ІРЦ для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 "Спеціальна освіта"

Більше світлин за покликанням

Викладачі кафедри спеціальної педагогіки продовжують залучати практиків до освітнього процесу! Так, 28.09.2022 р. перед здобувачами бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти спеціальності 016 "Спеціальна освіта" виступила практичний психолог Харківського інклюзивно-ресурсного центру Лариса Олегівна Дем'яненко. Було розглянуто питання проведення комплексної оцінки розвитку дітей в умовах ІРЦ. Лариса Олегівна зупинилася на специфічних рисах виконання завдань діагностичних методик дітьми з РАС, інтелектуальними порушеннями, СДУГ, мовленнєвими порушеннями; аналізі та якісно-кількісній інтерпретації результатів діагностичної процедури. Щиро вдячні Ларисі Олегівні, сподіваємось на подальшу співпрацю!!!


23 вересня 2022 року в межах ІІІ міжнародної науково-практичної конференції «Природнича наука та освіта. Сучасний стан і перспективи розвитку» відбулося секційне засідання з проблем здоров’язбереження та корекційно-розвивальної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, організаторами якого виступили кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедра спеціальної педагогіки факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди.

З вітальним словом та побажанням плідної роботи до учасників секційного засідання звернулася кандидат біологічних наук, доцент, професор та в.о. завідувачки кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, координатор з наукової роботи факультету Комісова Тетяна Євгенівна.

Відкрила секцію кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Галій Алла Іванівна з доповіддю щодо питань професійної освіти в умовах педагогічного університету.

Цікавий досвід роботи «Центру позашкільної освіти «Джерело»» Височанської селищної ради Харківського району Харківської області представила у своїй доповіді методист, гуртковод закладу, колишня випускниця природничого факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди Глуховецька Вікторія Вікторівна.

Загалом участь у секційному засіданні взяли здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня 1-3 років навчання факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти та факультету дошкільної освіти та магістранти спеціальності 016 Спеціальна освіта. Логопедія та Олігофренопедагогіка. Також перед учасниками з науково-практичними наробками виступили к.психол.н., доц. каф. спеціальної педагогіки Коваленко Вікторія Євгенівна, д.пед.н., доц., проф. каф. здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна.

Протягом трьох годин тривала дискусія навколо питань: «Ігрова діяльність як засіб корекції у дітей із ЗПР», «Соціалізація дітей молодшого шкільного віку з інтелектуальними порушеннями (синдром Дауна) засобами дитячої  літератури», «Особливості проведення логопедичної роботи з дітьми з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю», «Психотерапевтичні технології як засоби корекції психоемоційного стану дітей з інтелектуальними порушеннями», «Мелатонін та його вплив на сон людини» та ін.

Модератором секційного засідання виступила кандидат педагогічних наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології  Науменко Наталія Вікторівна.


1 вересня 2022 р.

1 вересня 2022 р. відбулася зустріч гаранта ОП "Логопедія" для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти - Сінопальнікової Наталії Миколаївни, зі стейкхолдерами ОП: директором КЗ "Харківський інклюзивно-ресурсний центр" - Вишневою Іриною Миколаївною, вчителем-логопедом - Давиденко Ксенією Андрієвною. В ході зустрічі укладено угоду про проходження здобувачами ХНПУ імені Г.С. Сковороди спеціальності 016 Спеціальна освіта "Виробничої (логопедичної) практики в ЗДО та ІРЦ" на базах інклюзивно-ресурсного центру та його філії. Обговорено особливості проходженн здобувачами практики під час воєнного стану країни, в онлайн умовах .


23 травня 2022р.

23 травня 2022р. в рамках проведення педагогічної практики здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» і «Спеціальна освіта. Логопедія» у закладах освіти на посаді асистента вчителя відбулася відеозустріч щодо питання організації інклюзивного освітнього простору у загальноосвітніх закладах. 

В ході зустрічі свій досвід педагогічної роботи у Солоницівському ліцеї № 1 презентували вчителі закладу, серед яких Чемова Маргарита Євгенівна, яка є випускницею ОП «Олігофренопедагогіка» заочної форми навчання.

 Маргарита Євгенівна розповіла про особливості створення інклюзивних класів в Солоницівському ліцеї № 1, обов’язки асистента вчителя, взаємодію фахівців команди психолого-педагогічного супроводу, а також звернула увагу учасників зустрічі на труднощі, які виникають з методичним забезпеченням освітнього процесу та під час роботи з батьками.

Здобувачі освіти активно долучилися до обговорення важливих питань.


КРУГЛИЙ СТІЛ «РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ:
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»

20 травня 2022 року в дистанційному форматі відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Розлади аутистичного спектру: актуальні питання психолого-педагогічного супроводу». 

На захід завітали 73 учасника з Київської, Донецької, Полтавської, Хмельницької та Харківської областей, які презентували свій досвід роботи з дітьми з аутизмом. 

Учасники конференції зосередили увагу на проблемах налагодження соціальної взаємодії (у контексті міжнародного й вітчизняного досвіду), використанні мовлення в комунікації, особливостях підготовки студентів до роботи з дітьми з розладами аутистичного спектра, розвитку навичок дітей із РАС тощо.


19 травня 2022 р

19 травня 2022 року в межах тижня науки, який триває у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.сковороди на кафедрах спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології відбулося секційне засідання V Міжнародної наукової конференції «Харківський природничий форум».

З вітальним словом до гостей та учасників секційного засідання звернулися координатор з наукової роботи кандидат біологічних наук, доцент, професор, в.о. завідувача кафедри анатомії і фізіології людини і тварин Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат біологічних наук, доцен Галій Алла Іванівна, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна, які подякували молодим науковцям за участь в роботі конференції та побажали цікавих наукових дискусій.

В ході засідання обговорювалися питання ролі вчителя з тьюторськими компетентностями в освітньому процесі в умовах військового стану; впливу йододифіциту на розвиток дітей; ролі диференціальної діагностики у напрямі вивчення дітей із порушеннями розвитку; ролі інноваційних методів у процесі корекційної роботи з дітьми з порушенням мовлення; розглянуто польський досвід супроводу дітей із посттравматичним стресовим розладом внаслідок війни росії проти України тощо.

Дякуємо нашим здобувачам за активну участь та ґрунтовні доповіді!

Разом до перемоги!


26 квітня 2022 р. відбулася гостьва лекція для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОП "Логопедія" в онлайн режимі на платформі Zoom "Орофоціальні дисфункції у дітей з ТПМ". Лектор: кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Київського університета імені Бориса Гринченка Бабич Наталія Миколаївна


16.04.2022

16 травня 2022 року в межах Тижня науки з 16.05.2022р. по 21.05.2022р., який розпочався у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди,на факультеті природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти стартувала Олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».

До Олімпіади долучилися студенти І-IV курсів, які навчаються за ОП «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка», ОП «Спеціальна освіта. Логопедія», ОП «Корекційна та інклюзивна освіта». 

На початку Олімпіади з вітальним словом перед здобувачами освіти виступили координатор з наукової роботи кандидат біологічних наук, доцент, професор, в.о. завідувача кафедри анатомії і фізіології людини і тварин Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна та організатор Олімпіади кандидат психологічних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології  Коваленко Вікторія Євгенівна.

Науковці привітали здобувачів освіти з початком олімпіади, під час якої вони зможуть перевірити знання з фаху та вдосконалити набуті уміння та навички. Було зазначено, що олімпіада триватиме протягом двох днів, а її результати будуть оголошені під час засідання Круглого столу 20 травня 2022р. та визначені переможці.

Бажаємо всім успіхів та наснаги! Разом до Перемоги!


12.04.2022

Сьогодні, 12.04.22, на платформі Google Meet, студенти 2 курсу спеціальності «Логопедія» разом з викладачем Якубою Л.С. провели онлайн-семінар на тему: «Методичні основи проведення фронтальних корекційних занять з дітьми з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення», під час якого закріпили знання щодо змісту фронтальної роботи логопеда у спеціальному ЗДО, планування та структури проведення фронтальних занять з формування правильної звуковимови. Під час проведення другої частини семінару майбутні логопеди спільно розробили зразковий план можливого фронтального заняття за допомогою застосування додатку Jamboard, попрактикувалися у підборі дидактичних ігор та різних форм роботи, заплановані для формування правильної звуковимови дітей дошкільного віку.


02.04.2022

Всесвітній день поширення інформації про РАС

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про РАС (розлад аутистичного спектру). На жаль, у нас, СНТ гуртка спеціальної освіти, немає змоги сьогодні провести зустріч з приводу обговорення РАС та допомоги особам з ООП, однак ми всеодно пам'ятаємо про цей день.

Щорічно кількість дітей з цією нозологією зростає і важливо вчасно діагностовувати РАС, аби надати дитині усі корекційно-розвиткові послуги якомога раніше. Із початком вторгнення РФ, вочевидь, для багатьох родин цей процес став недоступним.

Сьогодні я не хочу казати про символи цього дня, приводити статистику та інше. Але мені дуже хочеться звернути увагу на ті додаткові складнощі, які виникають у сімей в період війни (окрім стандартних):

  • часткова або повна відсутність доступу до медичної, психологічної і педагогічної допомоги
  • регрес у дитини; погіршення поведінки; втрата набутих навичок
  • складнощі при перебуванні із дитиною з РАС у підвалах та бомбосховищах. При ярко вираженій проблемній поведінці родини можуть і не мати можливості сховатися із дитиною
  • неможливість нагодувати дитину при відсутності "звичних" продуктів - при харчовій вибірковості
  • зміна звичного розкладу життя може стати значною трагедією для дитини з аутизмом
  • зміна місця проживання, оточення, у т.ч мовного оточення
  • сенсорні перевантаження, гіперчутливість до звуків, світла та інші

Все це лише ускладнює процес "виживання".

Бажаю, щоб якомога швидше у нас з'явилася можливість допомагати родинам з особами з РАС, а також - мирного неба нам усім. Будьте добрими, толерантними і терплячими до осіб з аутизмом - їм теж дуже важко.


Розширене засідання проєктних груп ОП «Корекціійна та інклюзивна освіта», «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія»

8 лютого 2022 року на базі кафедр здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки відбулося розширене засідання проєктних груп ОП «Корекціійна та інклюзивна освіта», «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівня вищої освіти під керівництвом гарантів ОП та стейкхолдерів. На засіданні були присутні працівники ІРЦ, закладів дошкільної освіти і спеціалізованих шкіл для дітей з інтелектуальними і мовленнєвими порушеннями.

Обговорювалися питання щодо внесення змін в освітні програми та освітні компоненти. Наші  стейкхолдери поділилися своїми думками відносно того, якими компетенціями мають володіти майбутні фахівці в галузі спеціальної та інклюзивної освіти, говорили про труднощі, що стоять перед сучасними спеціалістами, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами. Запропонували більше уваги приділяти формуванню знань у здобувачів освіти про вікові особливості дітей з порушеннями
психофізичного розвитку, більше часу приділяти вивченню питань здійснення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини на основі прийнятого нового чинного нормативного супроводу, визначенню особливих освітніх потреб. Колеги ділилися особливостями своєї роботи в закладах спеціальної освіти та інклюзивно-ресурсних центрах, надали рекомендації щодо методик, які застосовуються сьогодні для діагностики розвитку дітей.
На засіданні також порушувалися питання щодо труднощів в організації педагогічної практики в закладах спеціальної освіти на посадах вчителя-дефектолога в дистанційному форматі, які викликані пандемією, обмеженням у доступі здобувачів освіти до закладів спеціальної освіти.
Колеги обіцяли поділитися своїми наробками, відеофрагментами занять та методичними матеріалами, які допоможуть здобувачам освіти в оволодінні професійними навичками в організації корекційно-розвиткової роботи з дітьми з порушенням психофізичного розвитку.

Члени проектної групи уточнили завдання і обов’язки фахівців в галузі спеціальної освіти: вчитель-реабілітолог, вчитель-дефектолог, спеціальний психолог, вчитель ЛФК тощо.

Зустріч пройшла цікаво, і всі учасники були відкриті до спілкування.


04.02.2022 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: нові технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» в онлайн-форматі за темою «Використання технологій казкотерапії та лялькотерапії у спеціальній та інклюзивній освіті».

У засіданні взяли участь доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри спеціальної педагогіки Перетяга Людмила Євгенівна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки Сінопальнікова Наталія Миколаївна та викладач кафедри спеціальної педагогіки Якуба Леся Станіславівна.

Доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна розповіла здобувачам суть і зміст казкотерапії та лялькотерапії як окремих напрямів у арт-педагогіці. Авторка представила зміст розроблених нею практикумів
«Основи казкотерапії», «Казкотерапія: поглиблений курс», «Основи лялькотерапії», розповіла про різні творчі завдання, які передбачені у них. Крім того, Олена Семенівна акцентувала увагу на книзі Л.Стрєлкової «Уроки казки», яка є цікавим посібником та призначена для роботи педагогів із дітьми, пояснила, як працювати з книгою.

Під час засідання було представлено для ознайомлення діагностичну методику Т.Д.Зінкевич-Євстигнєєвої «Карта казкової країни». Усі присутні із задоволенням переглянули мультиплікаційний фільм за мотивами казки Г.Х.Андерсена «Про дівчинку, яка наступила на хліб», що має корекційний зміст, і яку можна застосовувати у практиці казкотерапії.

І нікого не залишила байдужим можливість заспівати пісню «В гостях у казки» та поділитися спогадами дитинства про те, яка казка була улюбленою.

Професорсько-викладацький склад кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки сподівається на те, що у здобувачів виникло бажання теоретично та практично оволодіти технологіями казкотерапії та лялькотерапії, попрацювати з практикумами, написати власні казки, розробити фрагменти уроків або занять із використанням казок та ляльок та обов’язково підтримає усі творчі починання здобувачів у цьому надзвичайно цікавому та важливому напрямі роботи з дітьми дошкільного, молодшого шкільного, підліткового віку, а також із дітьми з особливими освітніми потребами.

Практикуми для завантаження доступні за посиланням


Більше світлин за посиланням

25 листопада 2021 року в он лайн-режимі відбулося свято, присвячене одразу кільком подіям: Дню логопеда, Дню дефектолога та Дню осіб з інвалідністю.

Свято було організовано професорсько-викладацьким складом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки.

У заході, ведучою якого була здобувач вищої освіти 43 групи Анастасія Копійко, узяли участь студенти (Владислава Прийма 23 гр., Олена Сорока 43 гр., Анастасія Колодько 62 гр.) різних курсів факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти.

Почесними гостями свята були Зоряна Павлівна Ленів, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри професійної освіти та інноваційних технологій ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», директор Міжнародного інституту інклюзії, почесна членькиня Української асоціації корекційних педагогів та Валентина Михайлівна Сіваченко, директор Центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргород Полтавської області, лікар-психотерапевт.

Із вітальним словом також виступили завідувачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна иа кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, а також кандидат психологічних наук, доцент, доцент  кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, докторант кафедри психокорекційної педагогіки і реабілітології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова Коваленко Вікторія Євгенівна, Бесєдін Олексій, голова Благодійного інклюзивного фонду «Дім людини», член громадської ради при Харківській районній держадміністрації.

Свято було повним на вірші та розваги: викладачі (кандидат педагогічних наук, доцент Сінопальнікова Наталія Миколаївна, кандидат медичних наук, доцент Луценко Олена Володимирівна, старший викладач Козачек Надія Олексіївна) запропонували здобувачам участь у квесті, виконати пальчикову гімнастику, опанувати ази жестової мови. Переможці конкурсів отримали призи – пам’ятні дипломи майбутніх логопедів та майбутніх дефектологів.

Здобувачі переглянули вражаючу відеороботу Євгена Мереніса, який займається в студії пісочної анімації «Міраж» (науковий керівник Марина Пріхода).

Із розповіддю-презентацією про Інклюзивний арт-хаб, який працює в нашому університеті, виступила доктор педагогічних наук, доцент Олена Семенівна Казачінер – член проєкту за підтримки Українського культурного фонду.

Свято нікого не залишило байдужим та допомогло всім зрозуміти, що професії вчителя-логопеда та вчителя-дефектолога є важливими, затребуваними у суспільстві, цікавими, творчими, проте надзвичайно відповідальними. А осіб з інвалідністю потрібно не вітати, а обов’язково робити для них добрі справи, щоб полегшити та змінити їх життя на краще.


8-9 листопада у ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбувся Міжнародний  круглий стіл за темою «Якість сучасної освіти в контексті постнеокласичної  парадигми: методологія, теорія, практика» за участі Національної академії  педагогічних наук України та польських колег. Викладачі кафедри здоров'я  людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної  педагогіки узяли активну участь у ньому з доповідями. Викладачі  продемонстрували кабінет спеціальної педагогіки, кабінет реабілітології,  наукові досягнення з питань спеціальної та інклюзивної освіти: збірники тез  конференцій, монографії, навчально-методичні посібники (в т.ч. англійською  мовою), зошити на друкованій основі.  

У межах заходу викладачами обох кафедр було продемонстровано навчально-методичний матеріал для логопедичної, психолого-педагогічної та  корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: матеріал для  здійснення діагностики розвитку дитини дошкільного та молодшого шкільного  віку, логопедичні, пальчикові ляльки, ляльки-перчатки (лікар Айболить), дитячі  книги англійською мовою.


За підтримки Українського національного фонду в університеті створено креативний художньо-мистецький ХАБ для студентів та викладачів з особливими потребами.

Окреме приміщення розділено на зони творчості, коворкінгу, психологічного розвантаження, Hand Made. Зони обладнані зручними місцями для творчої роботи осіб з обмеженими можливостями за різними напрямами мистецтва (гончарство, монотипія, музика, живопис, ручна праця, пісочна анімація). Фахівці проведуть 13 майстер-класів, які будуть записані на відео, що забезпечить вільний доступ до них. Одночасно у хабі можуть працювати до 20 осіб.

Через місяць діяльності хабу буде організовано виставку творчих робіт його учасників. Інклюзивний хаб функціонуватиме постійно, що сприятиме соціалізації та творчій самореалізації студентів з різними видами нозології.


Семінар «Основні аспекти супроводу незрячих студентів під час навчання»

Більше світлин

6-7 жовтня 2021 року представники Спілки студентів і молоді факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди, а також здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із завідувачем кафедри спеціальної педагогіки професором Перетягою Л.Є. відвідали дводенний семінар «Основні аспекти супроводу незрячих студентів під час навчання», що був організований фахівцями Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ) та директором Харківського Центру реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» Бутенко В.А., при участі польських спеціалістів і проходив на базі Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ).

Ведучими семінару були українські та польські фахівці-тифлопедагоги, студенти, які поділилися своїм досвідом щодо організації супроводу осіб із порушеннями зору в освітньому середовищі. 

Для студентів ХНПУ імені Г.С. Сковороди була організована екскурсія під час якої присутніх ознайомили зі специфікою роботи центру зайнятості, показали інклюзивний коворкінг «Доступна зайнятість», який обладнаний спеціальним устаткуванням для осіб з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату. 

Семінар залишив багато позитивних вражень. Матеріал був викладений доступно, змістовно, на високому професійному рівні. Найбільшою перевагою було те, що на семінарі обговорювалися не тільки теоретичні, але й практичні питання. 

Дякуємо фахівцям Харківського міського центру зайнятості і особисто заступнику начальника відділу профорієнтації  Омельяненко Олені та  провідному фахівцю із профорієнтації  Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ)  Виходцевій  Олені,  а також директору  ГО Харківський центр реабілітації "Право вибору" Бутенко В.А.  та польській делегації за чудову організацію, цінні знання та досвід.  

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


Вітаємо

Орлова Андрія Валерійовича к.пед.н., доцента кафедри спеціальної педагогіки, заступника директора з виховної роботи КЗ «Харківська спеціальна школа імені В. Г. Короленка» Харківської обласної ради  з нагородженням Нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти»! Цією почесною нагородою відзначаються педагогічні, науково-педагогічні працівники за значний особистий внесок у розвиток освіти і науки, плідну педагогічну, науково-педагогічну діяльність, професійну та наукову підготовку студентської молоді, організацію навчальної, виховної, науково-методичної та науково-дослідної роботи.

Вітаємо Орлова Андрія Валерійовича з отриманням престижної відзнаки, бажаємо міцного здоров’я та подальших професійних звершень!


Засідання проєктної групи освітніх  програм «Олігофренопедагогіка» та «Логопедія»

29.06.2021 відбулося розширене засідання проєктної групи освітніх  програм «Олігофренопедагогіка» та «Логопедія» другого (магістерського)  рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» під керівництвом гарантів,  докторів педагогічних наук Казачінер Олени Семенівни та Перетяги  Людмили Євгенівни. 

Присутні:

к.пед.н., доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і  спеціальної психології Дрожик Л.В. – гарант освітньої програми  «Олігофренопедагогіка» для здобувачів вищої освіти першого  (бакалаврського) рівня; 

члени проєктних груп: завідувач кафедри здоров’я людини,  реабілітології і спеціальної психології Галій А.І., доцент кафедри здоров’я  людини, реабілітології і спеціальної психології, к.психол.н. Коваленко В.Є.,  доцент кафедри спеціальної педагогіки Орлов А.В., доцент кафедри  спеціальної педагогіки, к.пед.н. Сінопальнікова Н.М., І. Коваль, керівник центру "Lalio" з розвитку та вдосконалення мовлення, Голова Спілки  студентів та молоді природничого факультету А.Гладкіх, здобувач вищої  освіти другого (магістерського) рівня Колодько А.О. 

Запрошені до участі в засіданні:

к.мед.н., доцент кафедри здоров’я  людини, реабілітології і спеціальної психології Гордієнко І.В., старший  викладач кафедри спеціальної педагогіки Н.О.Козачек, стейкхолдер ОП  «Олігофренопедагогіка» В. Лященко, завідувач Ресурсного Центру з  підтримки інклюзивної освіти Харківської академії неперервної освіти,  стейкхолдер ОП «Логопедія» Ю. Єфременко, заступник директора з виховної  роботи КЗ «Харківська спеціальна школа №7» ХОР, здобувач вищої освіти  першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 33 групи природничого  факультету спеціальності 016 Спеціальна освіта О.Заскалько.  

Порядок денний: 

1. Обговорення результатів весняно-літньої сесії 
2. Аналіз результатів опитувань здобувачів, роботодавців
3. Зміни в освітніх програмах у зв’язку з прийняттям нового Стандарту  вищої освіти за спеціальністю 016 Спеціальна освіта (січень 2021 р.) 4. Можливості майбутнього працевлаштування випускників, які  навчаються за ОП 
5. Обговорення звіту самоаналізу 
6. Особливості навчання здобувачів за ОП відповідно до  епідеміологічної ситуації 

Ухвалили: 

1. Переглянути зміст освітніх компонентів ОП та впровадити  інтегрований модуль, пов’язаний з ознайомленням із технологіями  дистанційного навчання 
2. Відобразити в наскрізних програмах практик видів роботи в ІРЦ на  основі договорів про співпрацю з ІРЦ 
3. Спланувати розробку програм факультативних курсів із логопедії та  олігофренопедагогіки у межах платних послуг, зокрема на базі Інституту  підвищення кваліфікації педагогічних працівників і менеджменту освіти  ХНПУ. 
4. Взяти до відома пропозиції щодо покращення ОП «Логопедія»  (2021) та ОП «Олігофренопедагогіка» (2021).

 

Більше світлин

26 травня 2021 року відбулася поїздка здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти 1-5 курсів природничого факультету спеціальності 016 Спеціальна освіта до Комунального закладу «Куп’янська спеціальна школа» Харківської обласної ради. Поїздка була організована докторантом Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, к. психол. н., доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Коваленко Вікторією Євгенівною. До цього долучився професорсько-викладацький склад кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки: завідувачі кафедр доц. Галій Алла Іванівна, проф. Перетяга Людмила Євгенівна, д.пед.н., доц. Казачінер Олена Семенівна, а також директор Харківської обласної станції юних туристів Редіна Валентина Андріївна.

Директор школи Пушкар Наталія Борисівна презентувала здобувачам відеофільм про історію школи, розповіла про особливості роботи з дітьми з ООП у межах становлення закладу, про проблеми та виклики розвитку та діяльності спеціальних шкіл.

Програмою було передбачено екскурсію закладом освіти; представники адміністрації школи та вчителі показали майстерні, бібліотеку, спортивну залу, ігрові кімнати з корекційно-розвивальним обладнанням, тренажерну залу, музей, а також спеціалізоване обладнання: комп’ютерний клас, класи реабілітації з навчально-корекційним обладнанням, з розвитку мовлення, роботи практичного психолога, логоритміки, лікувальної фізкультури, кімнату з сенсорного розвантаження, образотворчого мистецтва, естетики. Також у школі працює фізіотерапевтичний кабінет, у якому учням надаються необхідні лікувально-профілактичні послуги. На території закладу розташовано ігрові майданчики для молодших школярів, футбольне поле зі штучним покриттям, майданчик з вуличними тренажерами.

Крім того, здобувачі вищої освіти взяли участь у майстер-класах, які проводили педагоги закладу: «Визначення родючості ґрунтів своєї місцевості засобами STEM-технологій» (предмет «Трудове навчання (квітникарство)» (5 клас), «Декорування предметів побуту для кухні у стилі Прованс «Лавандовий настрій» (Образотворче мистецтво, 8 клас), «Складання ТАН-історій «Україна – моя Батьківщина» (Розвиток мовлення, 4 клас), «Розучування вірша «12 місяців» (літературне читання, 1 клас)  та інші.

Здобувачі вищої освіти мали можливість оцінити рівень підготовки дітей з ООП, ставлення педагогів до проблем цих дітей, умови, що створені у закладі з метою навчання, виховання, розвитку та корекції психофізичного розвитку учнів різних нозологій і майбутньої інтеграції цих дітей у суспільство, набули практичних професійних знань, умінь та навичок роботи з дітьми з особливостями психофізичного розвитку.

Професорсько-викладацький склад та здобувачі вищої освіти щиро вдячні адміністрації та педагогам закладу за цінний досвід, увагу, турботу та надані можливості підвищення якості професійної підготовки.

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю із закладом!


IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум»

Більше світлин

17 травня 2021 року у ХНПУ імені Г.С. Сковороди до Дня Науки відбулася IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум». У межах конференції на природничому факультеті у змішаному форматі працювала секція «Здоров’я людини, корекційна освіта». 

У роботі секції з вітальним словом виступив Бойчук Юрій Дмитрович, д.пед.н., професор, член-кореспондент НАПН України, ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Бондар Віталій Іванович, д.пед.н., професор, дійсний член НАПН України, професор кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди, заслужений працівник освіти України, взяла участь Золотоверх Владлена Віталіївна, к.пед.н., доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 

Модераторами та активними доповідачами конференції були науково-педагогічні працівники кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Галій А.І., Перетяга Л.Є., Казачінер О.С., Голуб Н.М., Сінопальнікова Н.М., Коваленко В.Є., Козачек Н.О., Міщенко О.А.  Під час роботи секції «Здоров’я людини, корекційна освіта» з цікавими та змістовними доповідями, що висвітлювали питання роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та здоров’язбереження, виступали здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівня.

Дякуємо всім учасникам конференції та запрошуємо до подальшої плідної співпраці. Бажаємо нових наукових звершень та відкриттів у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.


Вивчаємо досвід

Завідувач кафедри проф. Перетяга Л.Є. та к.п.н. Міщенко О.А. вивчають досвід закордонних колег у рамках міжнародного проєкту «Мистецтво в дії. Арт-терапія в практиці польських спеціалістів», що реалізується Посольством Республіки Польща та Польською асоціацією арт-терапії. Вже відбулися  три зустрічі, які пройшли дистанційному форматі, а саме:

16.03.2021 р. Лекція 1. Музикотерапія на тлі різних форм використання мистецтва в терапії.

Спікер: Кшиштоф Стахира - музичний терапевт, музичний педагог, доктор наук, Голова правління Польської асоціації арт-терапії та Польської асоціації музичних терапевтів (PSMT).

30.03 2021 р. Лекція 2. Музикотерапія. Створення та виконання пісень у терапії дітей та молоді з травматичним досвідом.

Спікерка: Людвіка Конєчна-Новак - музикотерапевтка, доктор наук, завідувачка кафедри музикотерапії Академії музики ім Карола Шимановського у Катовіцах, віце-президент Польської асоціації музичних терапевтів.

06.04.202 р. Лекція 3. Потенціали візуальної арт-терапії - зростання та зміни у творчому процесі.

Спікерка:  Барбара Каспршак - педагог, художник-візуаліст, арт-терапевт, терапевт нейролінгвістичного програмування, активний учасник та співорганізатор багатьох конференцій у галузі арт-терапії.

Найцікавіше ще попереду!


15-16 квітня 2021 року викладачі кафедри взяли участь у роботі ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «Спеціальна і інклюзивна освіта: проблеми та перспективи». Цей захід об’єднав понад 400 представників з 20 областей України та закордону (Республік Польща, Білорусь, Словаччини, Норвегії, Казахстану). Серед них доктори, кандидати наук, провідні спеціалісти у галузі спеціальної освіти з понад 20 ЗВО України та зарубіжжя.


Науково-практична конференція «Корекційна спрямованість допомоги дітям та підліткам з розладами аутистичного спектру»

7 квітня 2021 року викладачі кафедри спеціальної педагогіки взяли участь у науково-практичній конференції «Корекційна спрямованість допомоги дітям та підліткам з розладами аутистичного спектру» (м.Київ). Завідувачка кафедри спеціальної педагогіки проф. Перетяга Л.Є. та Маркова Л.В. ознайомили учасників конференції із особливостями застосування методики DIR Floortime у корекційному вихованні та розвитку дітей з розладами аутистичного спектру.

Програма


2 квітня 2021 року завідувачка кафедри спеціальної педагогіки проф. Перетяга Л.Є. та здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта», художній керівник студії пісочної анімації «Міраж» Пріхода М.В., провели для учасників V Міжнародної науково-практичної конференції «Психолого-педагогічні проблеми вищої і середньої освіти в умовах сучасних викликів: теорія і практика» майстер-клас «Використання методу «SAND-ART» у роботі з дітьми».


17 лютого 2021 року викладачі кафедр здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки взяли участь у роботі  Регіонального науково-практичного семінару «Використання ресурсів позашкільної освіти у процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами», що пройшов в режимі онлайн-відео конференції на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди

Більше світлин

Метою проведення заходу було: обмін досвідом і обговорення шляхів використання ресурсів позашкільної освіти у процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами. У науково-практичному семінарі взяли участь 252 учасника, які мали можливість залучитися до заходу як на платформі Googl-Meet, так і в режимі онлайн-трансляції на YouTube.

Учасників семінару привітали: ІГНАТЬЄВ Володимир Васильович – заступник директора Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації – начальник управління науки, вищої, професійної освіти та кадрового забезпечення; СИНЬОВ Віктор Миколайович – професор кафедри психокорекційної педагогіки Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, президент Асоціації корекційних педагогів України; ШЕРЕМЕТ Марія Купріянівна – декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор, почесний академік НАПН України; БОНДАР Віталій Іванович – професор кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України.

Модератором науково-практичного семінару виступала КОВАЛЕНКО Вікторія Євгенівна – докторант кафедри психокорекційної педагогіки Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, кандидат психологічних наук, доцент.

Учасниками семінару були провідні науковці у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, видатні педагоги-дефектологи, доктори наук, професори, академіки, представники Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України; Державного вищого навчального закладу "Донбаський державний педагогічний університет"; Криворізького державного педагогічного університету, Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького; Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Серед гостей науково-практичного семінару – керівництво Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, представники місцевих органів управління освіти, малої академії наук; директори центрів дитячої та юнацької творчості; центрів позашкільної освіти; центрів туризму та краєзнавства; станцій юних натуралістів; станцій юних техніків; комплексних дитячо-юнацьких спортивних шкіл; будинки творчості дітей та юнацтва; директори, методисти закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням та спеціальних шкіл Харківської, Полтавської, Житомирської, Донецької, Луганської, Чернігівської, Волинської та Сумської областей.

У центрі уваги учасників семінару були висвітлені питання щодо перспектив і моделей залучення дітей з особливими освітніми потребами до закладів позашкільної освіти за нахилами та інтересами.


Випуск магістрів 2020

 

22.12.2020 року на природничому факультеті відбувся випуск здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти денної та заочної форми навчання зі спеціальності 016 Спеціальна освіта.  Через карантинні обмеження випускників довелося поділити на групи, щоб не допустити великого скупчення людей.

Бажаємо випускникам  успіхів у професійній діяльності!


Захист випускних кваліфікаційних робіт 

15-18 грудня 2020 року на кафедрах  спеціальної педагогіки  та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбувся захист випускних кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта».  Тематика наукових досліджень магістрів охоплювала широкий спектр проблем. Представлені наукові дослідження мали наукову новизну, аргументованість, практичне спрямування, що підтверджує глибину знань і практичних навичок, отриманих під час навчання.

Професорсько-викладацький склад кафедр спеціальної педагогіки  та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології бажає випускникам максимально реалізувати свій потенціал у практичній роботі.


Міжнародний день логопеда-дефектолога

14 листопада 2020 р. відзначається міжнародний день логопеда-дефектолога, і стало уже традиційним святкувати його на кафедрах спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології. В цьому році свято пройшло 13 листопада в режимі on-line. В ньому взяли участь студенти природничого факультету, які в майбутньому стануть логопедами, дефектологами.

З вітальним словом до них звернулися завідувачка кафедрою спеціальної педагогіки, д.пед.н, проф. Перетяга Л.Є. та завідувачка кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доц. Галій А.І. Вони побажали студентам стати достойними представниками цієї професії. Старшокурсники передали професійну естафету першокурсникам, що супроводжувалось музичним вітанням, конкурсом скоромовок і чистомовок. Свято пройшло в дружній родинній атмосфері, залишивши по собі теплі спогади.


Каністерапія в корекційній роботі з дітьми з ООП

8 жовтня 2020 року кафедра спеціальної педагогіки провела відкрите засідання наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» за темою «Каністерапія в корекційній роботі з дітьми з ООП».

На засіданні виступила з доповіддю сертифікований каністерапевт, автор проєкту Angel Dog каністерапії в Харкові, член Всеукраїнської асоціації каністерапевтів – Ярослава Косогова зі своїми собаками-терапевтами Мірою та П’єро.

Каністерапія – це новий для України метод реабілітації за допомогою спеціально відібраних і навчених собак. Зв'язок з собакою є ефективним відволіканням для людей, які страждають від психічних розладів, депресії або тих, хто просто відчуває себе самотнім. Для людей з фізичною інвалідністю терапія з собаками є частиною реабілітації, оскільки допомагає тренувати (навантажувати) деякі частини тіла. У дітей каністерапія найбільш часто використовується в логопедії, реабілітації слуху. Для осіб з аутизмом собака може довго працювати як посередник між їхнім світом і оточенням.

Каністерапія також використовується як допоміжний психотерапевтичний метод для вирішення різних ситуацій, коли інші методи не є ефективними або непридатними. 

Ярослава розповіла про особливості підготовки сертифікованих фахівців з каністерапії в Україні та Європі. Розкрила питання відбору собак до участі у каністерапії.  Показала прийоми які використовуються на заняттях з дітьми з ООП.

У всьому світі, є великі доробки і досягнення у цьому напрямку. В Україні лише за останні 5-7 років цей метод став відомим, тому дуже приємно, що в нашому місті він існує, набирає популярності, а найголовніше розвивається під керівництвом спеціалістів.


Пишаємося нашими викладачами!

25 вересня 2020 року старший викладач кафедри спеціальної педагогіки Н.О.Козачек взяла участь у роботі регіональної афілійованої (не) конференції mini EdСamp Kharkiv S5. Захід проходив в онлайн форматі на базі КЗ «Харківська спеціальна школа №5» Харківської обласної ради. Він об’єднав багато фахівців з України та закордону, серед яких  були представники Інституту спеціальної педагогіки та психології імені М.Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, а також українсько-канадського альянсу глухих та слабочуючих.

Надія Олексіївна познайомила учасників конференції із сучасною типологією та класифікацією порушень слуху у дітей. Свій виступ вона супроводжувала сурдоперекладом.

23 вересня 2020 року під керівництвом старшого викладача кафедри спеціальної педагогіки Козачек Н.О., було проведено захід, присвячений Міжнародному дню жестових мов та Міжнародному тижню глухих.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ ухвалено на 72-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 19 грудня 2017 року і відзначатиметься щороку 23 вересня, починаючи з 2018 року.
Дата 23 вересня була обрана не випадково, адже саме у цей день 1951 року у Римі (Італія) була заснована Всесвітня федерація глухих (ВФГ), яка натепер об’єднує понад 70 мільйонів глухих людей у всьому світі та 135 національних асоціацій глухих. Однією з головних цілей ВФГ є збереження жестових мов та культури глухих як передумов реалізації прав людини для глухих осіб.

Під час заходу студенти дізналися про здобутки людей з порушеннями слуху у різних царинах, розширили свої знання про історію виникнення жестів та жестову мову.


Акредитація

23 липня 2020 року кафедра спеціальної педагогіки та кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології отримали сертифікат про успішну акредитацію освітньої програми «Корекційна та інклюзивна освіта» за спеціальністю 016 спеціальна освіта перший (бакалаврський) рівень. Гарант освітньої програми -  кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки Сінопальнікова Наталія Миколаївна.

Акредитаційна експертиза проводилась експертною групою дистанційно з 20.05.2020 по 22.05.2020 р. Освітня програма отримала позитивні оцінки експертної групи, які були підтримані Галузевою Експертною Радою.


Під час карантину сучасні комп’ютерні технології приходять на допомогу не лише для здійснення дистанційного навчання здобувачів освіти, а і для проведення планових засідань кафедри, що регулярно проходять у форматі онлайн-конференції на платформі Zoom.

Обговорюються вирішення повсякденних питань і підготовка документації для забезпечення організації освітнього процесу. 


Завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Л.Є.Перетяга пройшла конкурсний відбір і стала учасницею унікального проєкту міської школи соціального проєктування та грантрайтингу Ореn Grants Sсhool, що проводився Управлінням інноваційного розвитку та іміджевих проектів Харківської міської ради під патронатом Харківського міського голови Геннадія Кернеса.

Вітаємо пані Людмилу з успішною презентацією проєкту «Школа здорового голосу» та завершенням Харківської міської школи соціального проєктування та грантрайтингу Ореn Grants Sсhool!


22 – 23 квітня 2020 р. відбувся науково-методичний семінар «Педагогічний діалог: теорія, практика, досвід». Організаторами семінару виступили ХНПУ імені Г.С. Сковороди та Управління освіти адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради. У роботі семінару в якості спікера взяла участь і завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Л. Є. Перетяга, яка розповіла учасникам про Міжнародний день голосу та ознайомила педагогів із ефективними способами підтримання голосового апарату у здоровому та працездатному стані.

Програма семінару


Під час карантину сучасні комп’ютерні технології приходять на допомогу не лише для здійснення дистанційного навчання здобувачів освіти, а і для проведення планових засідань кафедри, що регулярно проходять у форматі онлайн-конференції на платформі Zoom. Обговорюються вирішення повсякденних питань і підготовка документації для забезпечення організації освітнього процесу.


8 квітня 2020 року пройшов он-лайн семінар «Академічна доброчесність», який провела завідувачка кафедри математики д.п.н., професор О.А.Жерновникова для викладачів кафедр спеціальної педагогіки,  здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології. 

Під час семінару були розглянуті теоретичні та практичні питання забезпечення академічної доброчесності, а також було визначено алгоритм написання та захисту курсових робіт на засадах академічної доброчесності. 


Карантин – час для саморозвитку!


Карантин не стоїть на заваді підвищенню кваліфікації! Закликаємо колег до власного професійного зростання он-лайн.


17 квітня 2020 р.

Колектив ХНПУ імені Г.С. Сковороди вітає  з ювілейним днем народження старшого викладача кафедри спеціальної педагогіки Козачек Надію Олексіївну.

Шановна Надіє Олексіївно!

Прийміть щиросердні вітання з ювілейним днем народження!

Ваш професіоналізм, багаторічна послідовна та наполеглива праця внесли вагомий внесок у професійну підготовку багатьох педагогів.

Ми пишаємося тим, що нам випала можливість працювати з Вами і досягати разом професійних висот. 

Нехай доля шле Вам добро і щастя, міцне здоров’я та достаток, а віра, надія та любов будуть вірними супутниками на Вашому життєвому шляху.

Нехай тепло і затишок родинної оселі надійно захищає Вас від негараздів, а в майбутньому на Вас чекає ще багато наповнених корисними справами та земними радощами років.

Живіть довго, у щасті, благополуччі та при доброму здоров’ї!

 З повагою,

Ваші колеги


26 березня 2020 року

Колектив щиро вітає з ювілеєм члена-кореспондента НАПН України доктора педагогічних наук, професора, проректора з наукової роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди Бойчука Юрія Дмитровича.

Вельмишановний Юрію Дмитровичу!

Прийміть щиросердні вітання з нагоди Вашого ювілейного Дня народження!

Найвищий професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали змогу Вам досягти значних успіхів у Вашій діяльності, здобути шану та повагу серед колег та студентства.

Нехай Ваш шлях буде наповненим новими злетами й досягненнями, а людська шана буде подякою Вам за плідну працю, чуйність, уміння творити добро.

Міцного здоров'я Вам, благополуччя, миру, щедрої долі, щастя у житті, творчої наснаги у відповідальній роботі, здійснення заповітних, мрій та сподівань! Успіхів у всьому задуманому та нових плідних здобутків! Ми безмежно цінуємо Вашу людяність, щирість та раді нашій співпраці! 

Нехай Господь береже Вас та подарує многії і благії літа!

З повагою, колективи кафедр
 здоров’я людини, реабілітології і 
спеціальної психології 
та спеціальної педагогіки.

Учні 3-А класу Харківського технологічного ліцею №9 проявили інтерес до того, щоб навчитися спілкуванню альтернативними засобами комунікації з їх однолітками, які, на жаль, мають ваду слуха. Другий рік поспіль викладачі кафедри спеціальної педагогіки Н.О.Козачек та М.І. Райчук проводять практичні заняття з жестової мови декілька раз на рік.

У цьому році діти вирішили прийняти участь у міському конкурсі "Харків очима небайдужих дітей", перший (районний) етап якого відбувся  04.03.2020 на базі методичного центру. За підсумками журі, учні ХТЛ № 9 пройшли у міський етап конкурсу у номінації "Харків – місто щастя і добра": "Школа для всіх".


Всеукраїнська науково-практична конференція “Педагогіка здоров’я”

Сьогодні здоров’я є педагогічною категорією і зараз як ніколи необхідно спрямувати зусилля психолого-педагогічної науки на інтенсивний пошук ефективних моделей побудови здоров’язбережувального освітнього простору, створення сприятливого інклюзивного середовища для осіб з особливими освітніми потребами. Це дозволить оптимізувати фізичний і психологічний розвиток учнів і студентів в умовах навчально-виховного процесу, максимально забезпечити гармонійних розвиток їх особистості, реалізацію соціальних і найвищих духовних потреб, сформувати свідоме ставлення до власного здоров’я та активну життєву позицію щодо здорового способу життя, оволодіння високим рівнем валеологічної культури.

Матеріали конференції сприять впровадженню отриманих наукових знань та досвіду здоров’язбереження в навчально-виховний процес дошкільних, загальноосвітніх та вищих навчальних закладів нашої держави.

Інформаційний лист


27 лютого 2020 р. Рішенням оргкомітету І місце на внутрішньоуніверситетському етапі олімпіади зі спеціальної педагогіки здобули:
1. Филипова Поліна Сергіївна, студентка 1 курсу магістратури.
2. Заскалько Олена Михайлівна, студентка 2 курсу.
Щиро вітаємо переможців!

Бажаємо подальших успіхів у навчанні та здійснення всіх професійних задумів та сподівань!


25-26 лютого 2020 року на кафедрах спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології пройшов І тур Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальної педагогіки для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів. Програма олімпіади включала в себе тести, а також завдання теоретичного, практичного і творчого спрямування.


21 лютого 2020 р. за участю викладачів кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди на базі НВК № 8 м. Чугуєва проведено науково-практичний семінар "Система психолого-медико-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання". 

З доповіддю "Технологія проведення спільних уроків (занять) учителем (вихователем) та асистентом учителя (вихователя) в класах (групах) з інклюзивним навчанням дітей з особливими освітніми потребами" виступила завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко В.Є. Доповідь доцента кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидата медичних наук Гордієнко І.В. була присвячена темі "Міжнародна класифікація функціонування у практиці роботи міждисциплінарної команди". З доповіддю "Використання корекційних методик у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами" виступила доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, доктор педагогічних наук Казачінер О.С. Доцент кафедри спеціальної педагогіки, кандидат педагогічних наук Голуб Н.М. представила до уваги слухачів доповідь на тему "Профілактика та корекція порушень писемного мовлення". 

В обговоренні доповідей науковців прийняли участь учителі, вихователі, асистенти вчителів і вихователів, практичні психологи, соціальні педагоги, методисти, керівники гуртків м. Чугуєва. Робота семінару була дуже цікавою і плідною. Дякуємо за організацію заходу начальнику управління освіти Чугуївської міської ради Проценко М.В.,  директору НВК № 8 Висоцькому М. І., завідувачу методичним кабінетом управління освіти у м. Чугуєві Сєдих Т.М


6-7 лютого 2020 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди пройшла Перша Міжнародна науково-практична конференція «Освіта дорослих: світові тенденції, українські реалії та перспективи». 

Основні напрями роботи конференції:

  • освіта дорослих як чинник розвитку людського капіталу в умовах глобалізаційних та євроінтеграційних процесів;
  • неперервна освіта та освіта впродовж життя в історії вітчизняної й зарубіжної педагогічної думки;
  • досвід організації і розвитку систем освіти дорослих у зарубіжних країнах;
  • андрагогіка та управління людськими ресурсами;
  • професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації педагогів й андрагогів до роботи з різними категоріями дорослого населення;
  • освітні потреби різних категорій дорослого населення;
  • психологічний супровід освіти дорослого населення.

З вітальним словом виступив ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України – Іван Федорович Прокопенко, який розповів про традиції та багатий досвід  викладачів університету у формуванні особистості майбутнього вчителя.

Серед учасників заходу були почесні гості:

  • Юрій Васильович Телячий – доктор історичних наук, професор, директор Департаменту контролю у сфері вищої, фахової, передвищої освіти і освіти дорослих Державної служби якості освіти України. 
  • Лариса Борисівна Лук’янова – директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України.
  • Нелля Григорівна Ничкало – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України.
  • Олена Миколаївна Пєхота – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, директор Центру «Європейська освіта дорослих», голова Громадської ради з освіти дорослих Миколаївського міськвиконкому. 
  • Олена Валеріївна Аніщенко – доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені  Івана Зязюна НАПН України.
  • Ольга Василівна Баніт – доктор педагогічних наук, старший дослідник Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. 
  • Олена Григорівна Коваленко – доктор психологічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України.

Лариса Борисівна Лук’янова урочисто вручила свідоцтво  про підвищення кваліфікації завідувачу кафедри спеціальної педагогіки Л.Є.Перетязі.


 

9 січня 2020 року на природничий факультет ХНПУ імені Г.С.Сковороди завітали майбутні абітурієнти, які поспілкувалися з керівництвом факультету, викладачами та студентами, відвідали музеї, лабораторii та аудиторiї,  у яких проходять заняття.


Щиро вітаємо всіх з Новим 2020 роком та Різдвом Христовим!

Рік, що минає, був для нас повним викликів і щедрим на здобутки. Цього року ми відсвяткували грандіозну подію – 215-річчя з дня заснування університету. Радіємо з того, що з кожним роком наша велика і дружня сковородинівська родина зростає. Це свідчить про якість освіти, яку тут здобувають. Віримо, що для наших студентів Alma mater є не просто місцем, де вони здобудуть фах, а частиною їхнього життя.

Сподіваємося, що наступний рік для кожного, кому він став рідним, буде щедрим на нові досягнення.


Захист-презентація результатів індивідуального наукового дослідження здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» освітньої програми «Логопедія і реабілітологія»

16-18 грудня 2019 року на кафедрах  спеціальної педагогіки  та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбувся захист-презентація результатів індивідуального наукового дослідження здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта», які навчались за освітньою програмою «Логопедія і реабілітологія». Успішно захистили наукові дослідження 38 осіб. Тематика наукових досліджень магістрів охоплювала широкий спектр проблем у галузі логопедії і реабілітології.

Голова державної екзаменаційної комісії – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди Н. М. Голуб зазначила, що наукові дослідження, представлені здобувачами, характеризуються теоретичною та методичною цінністю, практичним спрямування, науковою новизною, аргументованістю та достовірністю результатів. Це підтверджує глибину знань і практичних навичок, отриманих здобувачами вищої освіти під час навчання, свідчить про їхні значні можливості щодо подальшого працевлаштування за фахом.

Професорсько-викладацький склад кафедри  спеціальної педагогіки та кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології під керівництвом доктора педагогічних наук, професора Л. Є. Перетяги  та к. психол. н., доцента В. Є. Коваленко бажають всім випускникам магістратури успіху та наснаги у професійній діяльності!


11 грудня 2019 року викладачі кафедри спеціальної педагогіки прийняли участь у науково-практичному семінарі «Сфери та можливості застосування міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків в умовах інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами», який відбувся на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, природничого факультету на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології.

Матеріали конференції 2019 


10-12 грудня 2019 року проводилася акредитаційна експертиза освітньої  програми "Логопедія і реабілітологія". Експерти Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (керівник експертної групи – Найда Руслана Григорівна (Рівненський державний гуманітарний університет, Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету); Алексєєнко-Лемовська Людмила Владиславівна (Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова); Панченко Оксана Олександрівна – здобувач вищої освіти (Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького) зустрілись з керівництвом навчального закладу, гарантом освітньої програми, ознайомились із матеріально-технічною базою університету, зустрілись з викладачами кафедр, випускниками освітньої програми та роботодавцями.


14 листопада відзначається міжнародний день логопеда, і стало уже традиційним святкувати його на кафедрах спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології. В цьому році в святкуванні взяли участь студенти природничого факультету, від другокурсників до магістрів, які в майбутньому стануть логопедами, дефектологами й реабілітологами. З вітальним словом до них звернулися завідуюча кафедрою спеціальної педагогіки, д. пед. н, проф. Перетяга Л. Є. та завідуюча кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к. псих. н., доц.Коваленко В.Є. Вони побажали студентам стати достойними представниками цієї професії. Третьокурсники передали професійну естафету другокурсникам, що супроводжувалось вимовлянням скоромовок і чистомовок, та підготували для всіх викладачів та студентів концертну програму, яка завершилася спільним чаюванням. Свято пройшло в дружній родинній атмосфері, залишивши по собі теплі спогади.


Завідувачка кафедри спеціальної педагогіки д.п.н., професор Л.Є. Перетяга взяла участь у Міжнародній конференції «Сучасна практична логопедія. Нові стратегії», що проходила 9-10 листопада 2019 року в Одесі.


7 листопада 2019 р. на базі Національного педагогічного університету імені  М.П. Драгоманова відбувся II з`їзд корекційних педагогів України «Актуальні проблеми навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами в освітніх реаліях України», присвячений 185-річчю Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова та 100-річчю факультету спеціальної та інклюзивної освіти.  У роботі з’їзду взяли участь завідувач кафедри здоров`я людини, реабілітології і спеціальної психології, к. психол. н. В. Є. Коваленко, завідувач кафедри спеціальної педагогіки,  д. п. н., проф. Л. Є. Перетяга, к. п. н., доцент Н. М. Голуб та студентка 1-го курсу спец. 016 «Спеціальна освіта» Катерина Тараб.

В.Є. Коваленко, Л.Є. Перетяга та Н.М. Голуб привітали професорсько-викладацький склад факультету спеціальної та інклюзивної освіти  НПУ імені М.П. Драгоманова зі 100-річчям. В.Є. Коваленко провела майстер клас «Технології роботи педагога та асистента педагога в закладах освіти з інклюзивною формою навчання».


 

29 жовтня 2019 року відбувся урочистий захід, присвячений підведенню підсумків реалізації грантового проекту ХНПУ імені Г.С. Сковороди за підтримки Українського культурного фонду «Візуальне мистецтво як засіб подолання емоційного вигорання педагогів». 

Проректор з наукової роботи Ю.Д. Бойчук вручив учасникам сертифікати серед яких була і завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Л.Є. Перетяга.


9 жовтня 2019 року д.п.н., професор кафедри спеціальної педагогіки Л.Є.Перетяга взяла участь у Круглому столі «Актуальні проблеми сучасної освіти і науки», присвяченому 20-річчю від дня заснування наукового інформаційного журналу «Новий Колегіум».

9 жовтня 2019 року д.п.н., професор кафедри спеціальної педагогіки Л.Є.Перетяга разом зі студентами відвідали майстер-клас «Орф-підхід у розвитку дитини», що провів професор Ін Сук Лі (Німеччина).
Професор Ін Сук Лі – унікальна людина! Він викладав в Інституті Карла Орфа (Моцартеум, Зальцбург), у Вищій школі музики і театру (Мюнхен) та проводив семінари у Німеччині, Австрії, Словенії, Чехії, Польщі, Швейцарії, Італії, Франції, Кореї, Тайвані, Замбії та Греції.


20 жовтня 2019 р. Колектив Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди сердечно вітає академіка НАПН України, доктора педагогічних наук, професора кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Бондаря Віталія Івановича з Днем народження.

Вельмишановний Віталіє Івановичу!

Від усієї душі бажаємо Вам на довгі-довгі роки міцного здоров’я, щастя, благополуччя, оптимізму та нових творчих успіхів. Нехай у всіх починаннях Вас супроводжують розуміння і підтримка з боку однодумців, а професійна діяльність буде сповнена новими досягненнями і перемогами.

Хай обминають дім Ваш тривоги,
Цвітом і рястом проляжуть дороги.
Щоб серце завжди  зігрівало тепло,
Щоб завжди в душі панувало добро,
Краси і наснаги, здоров’я без ліку
І довгого, довгого щедрого віку.

З повагою, колектив кафедри 


З ЮВІЛЕЄМ!

30 вересня свій ювілейний день народження відзначає Голуб Наталія Михайлівна – провідний фахівець кафедри спеціальної педагогіки, автор логопедичних бестселлерів.

Шановна Наталія Михайлівна! Колектив Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди сердечно вітає Вас з ювілеєм!

Ви – талановита особистість, прогресивний викладач, відданий справі й наполегливий науковець, який упевнено може пишатися своїм духовним та інтелектуальним потенціалом, успіхами та досягненнями. Ваша життєва позиція, служіння ідеалам добра і справедливості є прикладом для нас.

Зичимо Вам міцного здоров’я, духовних і фізичних сил, невичерпної життєвої наснаги. Нехай роки залишають тільки світлі спогади, а майбутнє дарує ще багато щасливих літ, сповнених радості, добра, надії. Нехай удача та професійні успіхи будуть вашими постійними супутниками у житті!


3 квітня 2019 року в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова (м. Київ) відбулась ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Інноваційні підходи до освіти та соціалізації дітей зі спектром аутистичних порушень», в роботі якої прийняли участь науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної, інклюзивної та здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, професор В. І. Бондар та к. психол. н., доцент кафедри В. Є. Коваленко. В. І. Бондар виступив із доповіддю на тему «Освітня інтеграція дітей із особливостями інтелектуального розвитку як ключова категорія концепції «Нової української школи», а В. Є. Коваленко сумісно з професором кафедри психокорекційної педагогіки НПУ імені М. П. Драгоманова – Ю. О. Бистровою провели майстер-клас на тему «Діяльність команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами».


15 листопада 2018 року викладачi кафедри спецiальної, iнклюзивної i здоров'язбережувальної освiти Козачок Н.О. і Райчук М.I. ознайомили учнiв лiцею №9 з жестовою мовою.

Розповiли учням по охорону слуху i про дiтей, якi мают проблему зi слухом.


14 листопада 2018 року колектив кафедри та заведующа Туренко Н.М. и 13 гр. студентiв-дефектологiв, 52 гр. магистрiв-логопедiв обмiнялись привiтаннями у Мiждународний день логопеда.


З 5 по 15 листопада 2018 року студенти першого курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта» - Коваленко А., Швачка А. та Земляна К. під керівництвом доцента кафедри спеціальної, інклюзивної та здоров’язбережувальної освіти Коваленко В.Є. здійснювали психопросвітницьку та профорієнтаційну роботу на базі Першотравненської загальноосвітньої школи № 3, Зміївської загальноосвітньої школи І-ІІІ тупенів № 2 імені І. П. Волка та Попасненської загальноосвітньої школи I-III ступенів. Дівчата розповіли школярам про особливості розвитку мовлення дітей в онтогенетичному аспекті, охарактеризували чинники, що впливають на становлення мовленнєвої функції, а також повідали одинадцятикласникам про насичене студентське життя майбутніх корекційних педагогів-логопедів.


11 жовтня 2018 р. у ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся регіональний круглий стіл за темою «Стан і перспективи впровадження інклюзивного та інтегрованого навчання на Харківщині в світлі нового закону України «Про освіту».

Більше світлин


Пашинський П.П. у ЗОШ № 111 на педрадi розповiдав вчителям про використання здоров'язберигаючих технологii (23.10.18 р.).


27 вересня 2018 року "Харкiвський спецiальний НВК" зустрiчав разом з кафедрою Спецiальноi, iнклюзивноi i здоров'язбережувальноi освiти гостей з КНР святковим концертом та дiлилися досвiдом корекцiйноi роботи.


26 вересня 2018 року у м. Нікополі відбулась Міжнародна науково-практична конференція "Сучасні спеціальні освітні послуги в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами". В роботі конференції взяла участь В.Є.Коваленко - к. психол. н., доцент кафедри спеціальної, інклюзивної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди. У своїй доповіді Вікторія Коваленко акцентувала увагу на технологіях адаптації та модифікації компонентів освітнього середовища закладів освіти для забезпечення корекційного впливу на розвиток учнів з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання.

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.