Волонтерська діяльність майбутніх соціальних педагогів та працівників

Характерною формою просоціальної активності здобувачів спеціальності «Соціальна робота» є волонтерська діяльність за покликом серця задля допомоги тим, хто її найбільш потребує. Майбутні фахівці соціальної галузі активно долучаються до реалізації волонтерських ініціатив і проєктів з дітьми, дорослими, людьми старшого віку в закладах освіти, центрах соціальних служб, центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, благодійних та громадських організаціях, набуваючи досвіду професійної діяльності.

В умовах воєнного стану здобувачі вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» допомагають постраждалим внаслідок військових дій, у тому числі сприяючи евакуації й наданню соціально-психологічної допомоги населенню, яке перебуває в зоні активних бойових дій. Як волонтери, майбутні фахівці соціальної галузі співпрацюють з ГО «Захисник Краю», ВЦ «Добро», «Одне Серце», Міжнародною гуманітарною організацією «Дорога Допомоги», беручи участь у діяльності із забезпечення їжею, ліками, засобами гігієни та одягом військових, внутрішньо переміщених осіб, людей старшого віку, представників інших вразливих категорій населення; здійснюють роботу в кризових центрах, закладах освіти, геріатричних центрах, у тому числі організовуючи святкові заходи в деокупованих громадах.

Здобувачі та випускники спеціальності «Соціальна робота» також долучаються до волонтерської діяльності в інших країнах, працюючи в міжнародних волонтерських організаціях (Erasmus та Europsky Sbor Solidarity Словаччині та ін.). Зокрема, вони допомагають біженцям з України, сприяючи адаптації дітей і дорослих, організовуючи дозвіллєві заходи, ігри та розвивальні заняття для дітей. Адже переконані, що волонтерство є справою честі, посильним внеском у перемогу, інструментом особистісного та професійного розвитку, дієвим способом покращення життєдіяльності суспільства.

Основними напрямами волонтерської діяльності здобувачів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» є організація різноманітних заходів соціально-педагогічного спрямування у:

  • Харківському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей (м. Харків, вул. Краснодарська, 102-А), де майбутні фахівці соціальної галузі сприяють реабілітації й творчому розвитку дітей через організацію свят, спектаклів, театралізованих вистав, квестів, конкурсів, майстер-класів та інших заходів для вихованців;

  • Харківському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей «Гармонія» (м. Харків, вул. Фісановича,4);

  • громадській організації «Асоціація багатодітних родин «АММА»;

  • дитячих будинках сімейного типу «Дитячого містечка «Отрадне»;

  • Всесвітній благодійній акції «Щедрий вівторок» в Українській Біржі Благодійності до Дня Святого Миколая;

  • Благодійній організації "Благодійний фонд "КАРІТАС Харків", де майбутні фахівці реалізують спільні волонтерські проєкти з дітьми з сімей, що знаходяться у складних життєвих обставинах, переселенцями з зони АТО, самотніми людьми літнього віку;

  • Харківському міському  центрі соціальних служб «Довіра»; 

  • Харківській обласній організації Товариства Червоного Хреста України;

  • Українському науково-дослідний інститут протезування  в м. Харків;

  • районних відділах Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, де на волонтерських засадах спільно з фахівцями сектору ювенальної пробації м. Харкова майбутні соціальні педагоги та працівники організовують спільні соціально-виховні заходи;
  • закладах дошкільної, загальної середньої та спеціалізованої освіти м. Харкова та Харківської області, де майбутні фахівці організовують соціально-виховні, профілактичні, просвітницькі заходи, на волонтерських засадах проводять  роботу з національно-патріотичного виховання учнівської молоді;

  • профорієнтаційні заходи в закладах загальної та професійної освіти «Наш університет – наша гордість», «Соціальна робота – мій вибір!», «Обирай професію вчителя», «Наш педагогічний – найкращий!»
  • Харківському міському притулку для тварин;

В якості волонтерів беруть участь у важливих подіях та житті міста (Ярмарок професій «Освіта Слобожанщини», «Харківський міжнародний марафон», «Міжнародний день захисту дітей» та інших.

На кафедрі працює студентський науковий гурток «Волонтер», діяльність якого спрямовано на ознайомлення зі специфікою організації волонтерської діяльності в різних соціальних сферах; оволодіння майбутніми соціальними педагогами та працівниками формами, методами, прийомами волонтерської діяльності, спільну розробку й реалізацію творчих соціально-виховних, розвивальних, просвітницьких, рекламно-інформаційних, профілактичних, корекційно-реабілітаційних заходів для їх реалізації в навчальних закладах, реабілітаційних центрах, громадських організаціях (свят, театралізованих вистав, конкурсів, колективних творчих справ). Засідання гуртка проводяться у формі тренінгових занять та майстер-класів, які проводять як викладачі, так і студенти-досвідчені волонтери.

Інноваційною формою волонтерської діяльності  майбутніх соціальних педагогів та працівників став Театр-студія соціально-педагогічної клоунади, створений спільно зі студентами у 2013 р. в межах діючого на кафедрі соціальної роботи і соціальної педагогіки гуртка «Волонтер». Діяльність театру спрямовано на опанування основ акторської, сценічної майстерності, майстерності клоунади, спільну розробку вистав-мініатюр, спрямованих на ствердження позитивних цінностей у життєдіяльності.

Відзначимо, що майбутні соціальні педагоги та працівники не лише самі є активними волонтерами, а й активно діють для популяризації волонтерської діяльності в молодіжному середовищі      організують круглі столи, ток-шоу, рекламні акції, масові заходи для популяризації волонтерської діяльності, професії соціального педагога та працівника у суспільстві. 

Так, з метою обміну досвідом в галузі волонтерської діяльності майбутніми соціальними педагогами та працівниками було організовано загальноуніверситетський круглий стіл «Допомогти легко» й ток-шоу «Я волонтер і з гордістю несу це звання». Під час означених заходів, які були проведені під гаслом «Піклуючись про щастя інших, ми знаходимо своє власне», майбутні соціальні педагоги та працівники ознайомили студентів з історією виникнення волонтерства, волонтерським рухом у світі й у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, розглянули ситуації, в яких волонтерська допомога є вкрай необхідною, презентували власний досвід волонтерської діяльності, зокрема з питань профорієнтації молоді, адаптації дітей до умов навчально-виховних закладів, створення позитивної атмосфери й дружніх стосунків у дитячих колективах, профілактики жорстокого поводження й правопорушень серед підлітків (в тому числі, з використанням засобів арт- і казкотерапії), організації змістовного розвивального дозвілля дітей та молоді. Під час заходу майбутні фахівці презентували досвід організації ігрової діяльності з масовою аудиторією, ознайомили зі специфікою організації такої взаємодії з людьми різного віку, організували яскравий виступ діючого на кафедрі театру-студії соціально-педагогічної клоунади, презентували авторський відеоролик «Робити добрі справи легко!», намагаючись створити незабутню атмосферу для того, щоб у результаті якнайбільше людей виявили бажання розкривати свої серця кожному, хто потребує людського тепла й доброти. 

Майбутні соціальні педагоги і працівники переконані, що волонтером може бути кожен – це можливість для реалізації творчого й професійного потенціалу, особистісної самоактуалізації, формування почуття суспільної значущості, набуття досвіду самовдосконалення.


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.