Історія факультету фізичного виховання і спорту

Факультет фізичного виховання і спорту Харківського педагогічного інституту ім. Г.С. Сковороди був створений у 1947 р., а у 1958 р. відбулась його реорганізація у Харківський педагогічний інститут фізичного виховання імені Г.С.Сковороди. Це був час активізації спортивного життя міста, і новостворений інститут відігравав у ньому провідну роль. Потреба формування факультету фізичного виховання знову постала після створення у 1962 році на базі Харківського педагогічного інституту фізичного виховання імені Г.С.Сковороди Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С.Сковороди.

За роки свого існування факультет фізичного виховання і спорту підготував понад двадцяти тисяч учителів фізичної культури, тренерів, організаторів фізкультурно-масової та спортивної роботи. Серед випускників факультету п’ять олімпійських чемпіонів: М. Гороховська (1952 р., Гельсінки, спортивна гімнастика), Ю.Поярков (1964 р. Токіо, 1968 р. Мехіко, волейбол), Л.Жаботинський (1964 р. Токіо, 1968 р. Мехіко, важка атлетика), Ю.Венгеровський (1964 р. Токіо, волейбол), К.Куришко (1972 р., Мюнхен, веслування), бронзовими призерами Олімпійських ігор були А.Новіков (1972 р., Мюнхен, дзю-до)– В.Долгов (1980 р., плавання ІІІ місце), М.Тишко (1988 р., Сеул, фехтування ІІІ місце), О.Гвоздик (2012р., Лондон, бокс ІІІ місце), бронзові нагороди параолімпійських ігор вибороли М.Литовченко (2016 р., Ріо-де-Жанейро, настільний теніс) і Є.Бреус (2016 р., Ріо-де-Жанейро, фехтування на візках), Жильцов А. (2004, 2008р.р. призер параолімпійських ігор, легка атлетика).  Учасниками Олімпійських ігор були – С. Толстопльот (1960 р. Рим, плавання), Г.Блізнецов (1964 р., Токіо, стрибки з жердиною V місце та 1968 р., Мехіко VІ місце), В.Аксьонов (1964 р., Токіо, метання спису), В.Еверт (1968 р., Мехіко, метання спису), Л.Ткаченко (1968 р., Мехіко, легка атлетика, біг 100, 200 метрів), В.Пантелей (1972 р., Мюнхен, легка атлетика, біг 1500 метрів), І.Щербак (1972 р., Мюнхен, легка атлетика, марафон), О.Маначинський (1976 р., Монреаль, плавання), В.Шестеров (1980 р., Москва, легка атлетика біг 10000 метрів), М.Конева (2008 р.,тхеквондо), Д.Карюченко, О. Горбачук, М. Хворост (фехтування), К. Садурська (2016 р. Ріо-де-Жанейро, плавання синхронне).

Рекордсменами Світу з легкої атлетики були: О.Вахрушева (біг 800 метрів у закритих приміщеннях), М.Вінниченко (спортивна ходьба 20000 метрів).

Більше сорока студентів факультету ставали чемпіонами Світу та Європи з різних видів спорту. 

Понад вісімдесят випускників факультету стали заслуженими тренерами СРСР та України з різних видів спорту. 

Майже у кожній школі міста Харкова та Харківської області вчителями фізичної культури працюють випускники факультету, серед яких – понад п’ятдесят відмінників народної освіти.        

Звання Герой України отримав випускник факультету Б.Ф. Білаш. 

Сьогодні факультет забезпечує підготовку фахівців освітнього ступеня «бакалавр» за спеціальністю 014 Середня освіта (Фізична культура) та 017 Фізична культура і спорт з присвоєнням відповідної професійної кваліфікації «Вчитель фізичної культури» і «Тренер з (вид спорту)» денної і заочної форми навчання.

Підготовка магістрів відбувається також за спеціальностями 014 Середня освіта (Фізична культура) кваліфікація «Вчитель фізичної культури») та спеціальність 017 Фізична культура і спорт кваліфікація «Викладач фізичної культури і спорту». «Тренер з (вид спорту)». 

Види спорту, які стали традиційними на факультеті, це - легка атлетика, плавання, лижні гонки, спортивна та художня гімнастика, чирлідинг, аеробiка (фанк, база, степ), футбол, футзал, волейбол, баскетбол, гандбол, туризм, скелелазіння, спортивні види боротьби (греко-римська, вiльна, самбо, дзюдо, бокс, тхеквондо) та фехтування.

Факультет очолює кандидат педагогічних наук, доцент Коробейнік Віталій Анатолійович.

 

 

На факультеті працює 5 спеціалізованих кафедр: кафедра теорії і методики фізичного виховання, кафедра олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму, кафедра циклічних видів спорту, кафедра гімнастики, музично-ритмічного виховання і фітнесу, кафедра одноборств, фехтування та силових видів спорту.    Кафедри факультету забезпечують високий методичний рівень викладання фахових дисциплін. На факультеті працює методичний кабінет, який забезпечує студентів усією необхідною методичною й науковою літературою. Штат викладачів і співробітників цих кафедр укомплектований повністю й становит 33 викладача та 8 чоловік допоміжного персоналу. Докторів наук, професорів – 4, кандидатів наук, доцентів – 14, доцентів без вченого ступеня – 3, ЗМС – 3, МСМК – 2, МС – 14, ЗТУ – 3.       

Академічні заняття проводяться на спортивних базах і в аудиторіях нашого університету зокрема, в 3-х спеціалізованих залах спортивного комплексу імені Ю.М.Пояркова; (зал гімнастики імені Юрія Макуріна, зал спортивних ігор і зал ритміки та хореографії), у спортивному залі імені В.А. Титаря, який знаходиться в навчальному корпусі по вул. Алчевських, 29, на стадіоні й відкритих спортивних майданчиках лижної бази університету, яка розташована в лісопарку, в залі боротьби  гуртожитку №3, у басейні МК СДЮШОР Яни Клочкової, а також на відкритому футбольному полі із штучним покриттям  біля спортивного комплексу імені Ю.М.Пояркова. Усі місця занять забезпечені спеціальним спортивним устаткуванням і обладнанням і повністю відповідають вимогам, які пред'являються до споруджень даного типу. Заняття літнього табірного збору проходять у спортивно-оздоровчому таборі «Гайдари», де також є два спеціалізованих спортивних майданчика, один з них для гри в гандбол і міні-футбол, інший, у центральній частині табору, для гри у волейбол й занять іншими спортивними та рухливими іграми. Заняття з плавання проходять на відкритому водоймищі, на річці Сіверський Донець, у спеціально обладнаному для цього місці.    

Фізичне виховання та формування здорового способу життя у студентів факультету здійснюється відповідно до Цільової комплексної програми «Фізичне виховання – здоров’я нації», Концепції національно-патріотичного виховання. Здобувачі вищої освіти факультету – активні учасники заходів, що проходять у рамках діяльності федерацій з видів спорту м. Харкова, Харківської області, України.    Діяльність Окремого науково-освітнього центру українського козацтва, що створений в Університеті, щільно пов’язана з факультетом, на базі якого відбуваються численні заходи («Посвята в козаки», «Козацькі забави», «Кубок Отамана», мандрівки стежками бойової та козацької слави).    Збірні команди університету, до складу яких переважно входять здобувачі вищої освіти факультету, беруть участь в обласних щорічних спортивних змаганнях «Спорт протягом життя» серед студентів закладів вищої освіти Харківської області з понад тридцяти видів спорту.

C:\Users\User\OneDrive\Рабочий стол\Новая папка\Olympic Hall of Fame.jpg

На факультеті традиційними стали зустрічі студентів з ветеранами спорту, видатними спортсменами, тренерами, учителями, діячами у галузі фізичної культури і спорту.

C:\Users\User\OneDrive\Рабочий стол\Новая папка\Bubka SN.jpg

Починаючи з 2015 року здобувачі вищої освіти факультету мають змогу вчитися за програмою подвійного дипломування в межах Угоди з Університетом Економіки (WSG) у м. Бигдощ (Польща). 

C:\Users\User\OneDrive\Рабочий стол\Новая папка\Platonov VM.jpg24 січня 2017р. вперше в історії нашого університету відбулось урочисте вручення студентських квитків Університету Економіки м.Бидгощ (Польща) студентам факультету фізичного виховання і спорту, що навчаються за програмою «подвійного дипломування». Вручення квитків відбулося  в деканаті факультету особисто заступником директора інституту здоров’я і фізичної культури доктором Т. Скалій .

Здобувачі вищої освіти факультету мають можливість розвивати свої творчі здібності у понад 50-ти гуртках художньої самодіяльності, що діють в університеті. Надбанням факультету є Народний колектив естрадно-спортивного танцю «Бумеранг» (керівник к.біол.наук, проф. Санжарова Н.М.).

 

C:\Users\User\OneDrive\Рабочий стол\Новая папка\zbirna cheerlidead.jpg

Навчаючись на нашому факультетi, ти зможеш пiдвищити свою спортивну майстернiсть i взяти участь у змаганнях на мiському, обласному, всеукраїнському та мiжнародному рiвнях. Поєднання розумового та фiзичного навантаження сприяє формуванню сучасної гармонiйно розвиненої особистостi, справжнього фахiвця справи, яка створює здорову нацiю! Якщо твоє життя пов'язане зi спортом, якщо ти бачиш себе фахiвцем, який упроваджує здоровий спосiб життя, – факультет фiзичного виховання і спорту  запрошує тебе!

 


61168,  м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, навчально-спортивний комплекс, к. 131,

тел. (0572) 68-06-13

E-mail: faculty-sport@hnpu.edu.ua

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.