Історія кафедри українознавства і лінгводидактики

Кафедра українознавства була створена 1992 року за ініціативою провідної української лінгвістки, громадської діячки, доктора філологічних наук, професора Ольги Георгіївни Муромцевої, яка стала першим завідувачем кафедри.

До складу навчальних предметів українознавчого циклу було введено різноспрямовані курси, зокрема, українознавство, культура мови вчителя, ділова українська мова, ораторське мистецтво. Для цих дисциплін були розроблені навчальні плани, з’явилися методичні й навчальні посібники, було сформовано бібліотечний фонд відповідної тематики й проблематики. Спочатку кафедра складалася з 6 викладачів, серед яких професор О.Г. Муромцева й представники її наукової школи Н.І. Варич, В.Ф. Жовтобрюх, В.В. Мерінов, А.М. Нелюба, Л.П. Петрова; до складу допоміжного персоналу кафедри ввійшли М. І. Войтенко та І. М. Ходарєва.

З 2000 року кафедру українознавства ХНПУ імені Г.С. Сковороди очолила відома українська синтаксистка, авторка підручників з розвивального навчання, одна з перших розробників стратегій ЗНО з української мови, доктор філологічних наук, професор С. В. Ломакович. 2004 року за наслідками наукової й педагогічної роботи професор С.В. Ломакович була визнана «Людиною року університету». У цей період була сформована синтаксична школа професора С.В. Ломакович, представники якої поповнили викладацький склад кафедри.

Упродовж 2007 – 2009 років кафедрою українознавства завідував професор К.Ю. Голобородько. За цей час були оновлені навчальні дисципліни кафедри, а основними предметами стали українська мова за професійним спрямуванням та риторика, які викладали на всіх факультетах університету. З 2009 до 2012 року кафедра перебувала в структурі кафедри української мови українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка.

2012 року внаслідок реорганізації було створено кафедру українознавства і лінгводидактики, яку очолила доктор філологічних наук, професор О. О. Маленко. Під егідою кафедри перебувають такі спеціалізації: польська мова, редагування освітніх видань, українознавство. Відповідно до цього збільшилася кількість навчальних дисциплін, які викладають на цих спеціалізаціях.

До складу професорсько-викладацького складу кафедри різних часів її функціонування входили такі мовознавці: д. ф. н, проф. Муромцева О.Г.; д. ф. н, проф. Ломакович С.В.; д. ф. н, проф. Нелюба А.М.; к. ф. н., доц. Жовтобрюх В.Ф.; к. ф. н., доц. Дьолог О.С.; к. ф. н., проф. Черемська О.С.; д. ф. н., проф. Голобородько К.Ю.; к. ф. н., доц. Терещенко В.М.; к. ф. н., доц. Ткач П.Б.; к. ф. н., доц. Мерінов В. В.; викладачі Медвідь І.В., Ходєєва Т.М.; старший лаборант Захаревська А.А.

Сьогодні на кафедрі працюють д. ф. н., проф. Маленко О.О.; к. ф. н., доц. Варич Н.І.; к. ф. н., доц. Василенко Я.В.; к. ф. н., доц. Марцин С.О. (директор Українського культурного центру університету); к. ф. н., доц. Нестеренко Н.П.; к. ф. н., доц. Петрова Озель Л.П.; к. ф. н., доц. Піддубна В. В.; к. ф. н., доц. Полозова О.О.; к. ф. н., доц. Ткач О.В.; к. ф. н., доц. Умрихіна Л.В.; старший лаборант Меркулова Н.І.

Учнями й родиною професора О.Г. Муромцевої започаткована іменна стипендія (щорічна одноразова), якою нагороджують студентів нашого університету й університетів міста, що мають певні досягнення в опануванні українською мовою, є патріотами, активними учасниками суспільного й громадського життя міста. Урочисте вручення стипендії відбувається вже впродовж 5 років 16 лютого, у день народження О.Г. Муромцевої, на українському мовно-літературному факультеті, де перед студентами виступають представники наукової школи проф. О.Г. Муромцевої з доповідями й повідомленнями щодо актуальних лінгвістичних питань.