Новини кафедри українознавства і лінгводидактики

26 березня 2024 року за сприяння Міського департаменту освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди провів масштабний профорієнтаційний захід у Метрошколі в рамках міської акції «Харківські університети – формула вибору». Школярі мали можливість відвідати дев’ять локацій, де були представлені спеціальності факультетів університету. 

Український мовно-літературний факультет імені Г.Ф Квітки-Основ’яненка представляли доктор філологічних наук, професор Голобородько К.Ю., завідувач кафедри українознавства і лінгводидактики імені професора О.Г. Муромцевої доктор філологічних наук, професор Маленко О.О., кандидат філологічних наук, доцент Нестеренко Н.П., здобувачки 1 курсу бакалаврського рівня Пятіна Д., Неронова О., Шуляк А. 

 Сковородинівці ознайомили учнів із досягненнями факультету, особливостями навчання на різних спеціальностях, освітніх програмах, відповіли на питання вступників про прохідні бали на бюджет, проходження практики, можливості міжнародних програм академічної мобільності, працевлаштування.

Студентки провели інтерактивний мовно-літературний брейн-ринг, під час якого школярі змогли відповісти на цікаві питання з української мови і літератури, а також поповнити свої знання з підготовки до НМТ.

Три години зустрічі пролетіли дуже швидко, захід по собі залишив незабутні враження як у гостей дійства, так і сковородинівців від живого невимушеного спілкування.


Роль професора Муромцевої Ольги Георгіївни в піднесенні престижу української мови та в обстоюванні її як державної

Викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики систематично як на заняттях, так і в позанавчальний час знаходять можливість проаналізувати вагомі події в житті країни й світу, відзначити знаменні дати, прояснити їх відбиття в долі університету тощо.

21 лютого на кураторській годині в 32 СО було вдало поєднано вшанування пам’яті науковця й громадського діяча О.Г. Муромцевої зі святкуванням Міжнародного дня рідної мови. Куратор - наукова учениця професора, доцент Н.І.Варич висвітлила постать знаного професора як обстоювача цінності української мови, її функціонування як державної, піднесення її престижу.

Студентка В.Кравчинська підготувала презентацію, що актуалізувала цінність рідномовного слова в сьогоденні, в екзистенцій борні українців. Здобувачі поділилися своїми міркуваннями щодо ролі вчителя й науковця у формуванні самосвідомості молоді, в плеканні любові до національних цінностей, запропонували шляхи поліпшення мовленнєвої культури й піднесення престижу української мови як в Україні, так і за її межами.


День пам’яті професора Ольги Георгіївни Муромцевої

16 лютого викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики традиційно вшановують пам’ять засновниці кафедри — доктора філологічних наук, професора Ольги Георгіївни Муромцевої (1938 – 2008). До війни цього дня відбувалися наукові читання та вручення іменної стипендії імені професора О. Г. Муромцевої, ініційованої родиною мовознавиці та її науковими учнями. Цією стипендією відзначали студентів нашого університету й інших ЗВО міста Харкова, які мають гарні результати в опануванні українською мовою та виявили свою активну громадянську позицію.

Цьогоріч пам’ять про професора О.Г. Муромцеву пошанували на кураторській годині в 12 СО групі нашого факультету. Куратор групи — наукова учениця професора, доцент Л. П. Петрова Озель, яка підготувала презентацію про здобутки О. Г. Муромцевої в науковій та викладацькій діяльності. Відбулося цікаве спілкування зі студентами й викладачами кафедри про збереження пам’яті й наукового досвіду провідних професорів нашого факультету.

На честь цих видатних мовознавців була проведена кураторська година у 22 С О групі на тему «С. І. Дорошенко, Л. А. Лисиченко, О. Г. Муромцева як знакові філологи рідної альма-матер» (куратор — доцент О.В. Ткач). Також заплановано тематичне засідання українознавчої студії студентського наукового гуртка кафедри (наукова учениця О. Г. Муромцевої, доцент Н. І. Варич).

Учімо наших студентів шанувати науковий здобуток провідних мовознавців нашого університету — гідних представників Харківської філологічної школи.


Створюємо новорічний настрій

У цей складний воєнний час дуже важливо підтримувати позитивною емоцією дітей, які мають запам’ятати дитинство не гучністю ракет, а несподіваними чи очікуваними приємностям. Незабаром магічне Різдво й Новий 2024 рік, тож студенти українського мовно-літературного факультету вирішили привітати з новорічними святами харківських учнів. Студенти І й ІІІ курсів, а разом з ними й дорослі створили новорічну атмосферу казки, гри, конкурсів, змагань, сюрпризів. І головний сюрприз — поява Святого Миколая (наш декан), який приніс цілу торбу смачних пряників для слухняних учнів. Було весело й цікаво.


9 листопада 2023 року відбувся І етап ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, який традиційно приурочений до Дня української писемності та мови, який  відзначають у день памʼяті Преподобного Нестора-Літописця. Конкурс покликаний сприяти утвердженню державного статусу української мови, піднесенню її престижу серед молоді та вихованню поваги до культури й традицій українського народу.

У конкурсі взяли участь представники всіх факультетів нашого університету. Організаторами й членами журі цього заходу є викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики імені О.Г. Муромцевої.

Усі учасники продемонстрували високий рівень володіння українською мовою як під час виконання теоретичних завдань, так і під час написання есе. За результатами конкурсу І місце посіла Летуча Дар’я Сергіївна (факультет іноземної філології); ІІ – Доля Яна Сергіївна (факультет початкового навчання), Велика Вікторія Віталіївна (факультет іноземної філології); ІІІ – Корнієнко Єлизавета Романівна (факультет історії і права), Межирицька Євгенія Віталіївна (фізико-математичний факультет), Ріпа Катерина Миколаївна (факультет іноземної філології).


Цікаве спілкування в Польському центрі ХНПУ

20 жовтня 2023 у рамках роботи Польського культурного центру (кафедра українознавства і лінгводидактики) відбулася онлайнова лекція відомого польського перекладача Вітольда Сковронського про традиції перекладацької школи, яку він заснував у Познанському університеті Адама Міцкевича. Організувала зустріч керівниця Польського центру викладач Яна Василенко, технічну підтримку здійснювала доцент Вікторія Піддубна.

До лекції долучилися 50 учасників з університетів Харкова, Києва, Тернополя, Неаполя. Після лекції пан Вітольд дав відповіді на численні питання. Усі слухачі отримали задоволення від змістовного, насиченого, емоційного, корисного фахового спілкування.


З новими силами в новий навчальний рік!

Урочиста посвята першокурсників у студенти.

1 вересня 2023 року наш університет розпочав навчальний процес традиційною посвятою першокурсників у студенти. Відбулася така посвята й на нашому факультеті, до організації та проведення якої долучилися представники студентського самоврядування факультету.

На онлайновий захід, де були присутні всі першачки, завітали декан, заступники декана, завідувачі кафедри й викладачі. Представники професорсько-викладацького складу привітали студентів, розповіли про наше факультетське життя, побажали студентам комфортного навчання й успіхів.

Освітні програми кафедри українознавства і лінгводидактики стали продуктивними для вступників, тож маємо студентів — майбутніх учителів української мови і літератури й польської мови.

Сподіваємося, що цей навчальний рік наблизить нас до Перемоги!


Літня школа в Познані

26–30 червня 2023 року студенти українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка Васильєва Аліна (3 курс), Давидова Катерина (3 курс), Печериця Софія (5 курс) та Локайчук Анастасія (1 курс), разом з доцентом кафедри українознавства і лінгводидактики Марцин Світланою Олександрівною відвідали Літню школу в Познані.

Програму школи реалізували професор Ярослав Поліщук, доктор Ришард Купідура, професор Ганна Горнятко-Шумілович та запрошені професори з України Тетяна Гребенюк та Софія Філоненко.

Програма літньої школи передбачала лекційні заняття, майстер-класи, оглядову екскурсію містом Познань, візит на факультет сучасних мов і літератур, зустріч з польськими студентами, які вивчають українську мову в Познанському університеті.

Перебування в літній школі подарувало студентам багато яскравих вражень, вони познайомилися зі студентами інших вишів України та Польщі, поповнили свій багаж знань, навчилися працювати та взаємодіяти в колективі, а найголовніше, отримані знання тепер можуть втілювати в Україні, адже після Перемоги саме молодь буде розбудовувати країну та втілювати європейські стандарти в освіті.


Вшановуємо пам’ять просвітителей св. Кирила і Мефодія

Напередодні Дня слов’янської писемності та культури 23 травня 2023 року в ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбулася ІІІ Міжнародна славістична конференція, присвячена пам’яті святих Кирила і Мефодія. Це партнерський проєкт нашого університету (кафедра українознавства і лінгводидактики) й Шуменського університету імені св. Костантина Преславського (кафедра історії і теорії літератури). Співорганізатороми конференції стали Національна академія наук України й Болгарська академія наук (інститути мови й літератури). Провідна тема: «Національні наукові традиції в слов’янському світі). Конференція зібрала провідних науковців — професорів з академій і майже 20 університетів України й Болгарії, які виступили з актуальними доповідями з питань історії та сьогодення української та болгарської мов і літератур. Це був справжній науковий форум, який поєднав славістів в одному дружному колі.

Тож разом з наукою крокуємо до Перемоги!


Заходи кафедри українознавства і лінгводидактики

до Тижня науки в ХНПУ імені Г.С. Сковороди

З 15 по 19 травня 2023 року в ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся тиждень науки, упродовж якого викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики разом зі студентами й аспірантами підготували й провели низку цікавих і пізнавальних наукових заходів.

15 травня студенти 4 курсу організували інтерактивне заняття з методики «Мислення людини: розвиваємо в пізнавальній діяльності» (керівники О. О. Маленко, Л.В. Умрихіна).

16 травня відбулася лекція професора С.Я. Єрмоленко, організована Інститутом української мови НАН України, на тему «Теоретична і практична лінгвістика в західноєвропейському мовознавстві», куди були запрошені й представники Харківської філологічної школи. Було жваве обговорення актуальних питань сучасної лінгвостилістики.

17 травня викладачі кафедри взяли участь у VIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Інноваційний потенціал та правове забезпечення соціально-економічного розвитку України: виклик глобального світу» (з доповіддю на пленарному виступила проф. О.О. Маленко).

Цього ж дня відбулася зустріч викладачів кафедри з аспірантами ІІ року навчання Л. Сінною й А. Штефаном, де здобувачі освіти ІІІ рівня презентували результати свого дослідницького доробку (стан роботи з теоретичним розділом дисертації).

18 травня відбулися чергові засідання студентських наукових гуртків «Українознавча студія» (тема: «Українська родинна етнокультура: традиції і сучасність»; керівники Н.І. Варич; Л.П. Петрова Озель) та гуртка журналістики (тема: «Форми маніпуляції в сучасному інформаційному суспільстві»; керівник Н.П. Нестеренко). Заслухали цікаві виступи студентів і долучилися до жвавого обговорення актуальних проблем родинного й суспільного життя українців.

Завершило тиждень науки 19 травня засідання студентського наукового гуртка «Українсько-польські порівняльні студії» (тема «Методи наукових досліджень тексту (на матеріалі польської мови)». Студенти-полоністи розповіли про методи сучасних досліджень текстів різних стилів, попрацювали з практичними завданнями для учасників зустрічі.

Тож тиждень науки видався плідним, корисним, пізнавальним, цікавим.

Разом з наукою ми впевнено крокуємо до Перемоги!


Разом до фахової успішності:

методичний семінар для вчителів-україністів Харківщини «Мовно-літературна освіта НУШ: зміни й очікування»

20 квітня 2023 року за сприяння Сковорода-хабу ХНПУ відбулася зустріч учителів-україністів Харківщини з викладачами українського мовно-літературного факультету проф. О.О. Маленко й доц. О.В. Муслієнко.

Тема надто актуальна для сьогоденних словесників: мовно-літературна освіта НУШ, але була певна невідомість щодо цільової аудиторії. Чи прийдуть на зустріч колеги, чи знайдуть час і бажання? Але коли побачили кількість учасників, які весь час приєднувалися (усього було понад 70), ми зрозуміли, що потрібні. І на такій емоційній мотивації розпочали діалог.

Багато питань в учителів 5 класів, адже вперше вони працюють з випускниками початкової ланки НУШ. Який мисленнєвий, мовний, літературний і комунікативний потенціал цих учнів, як вони адаптовані до вивчення програмного матеріалу 5 класу, як навчити правильно читати літературні тексти, щоб формувати з учнів компетентних читачів — ці та інші питання стали предметом жвавого обговорення й дискусії на семінарі.

Серед учасників — учителі Харкова, Харківського району, Ізюмського, Дергачівського, Лозівського, Барвінківського, Сахнощанського, Куп’янського, Зміївського. Були з Коломаку, Люботина, Коротича. Приємно було бачити вчителів Донеччини. Приєдналися колеги-викладачі інших вишів.

Але найбільшою емоцією (розчулилися!) були відгуки й щира вдячність від наших випускників — учителів з різних українських міст і сіл: «Дякуємо вам, ви найкращі викладачі», «Ми наче побували на парах, дякуємо, як завжди цікаво», «Дякуємо, що ви з нами, це потрібно нам», «Дуже корисна інформація, знадобиться в роботі», «ХНПУ рулить! Дякуємо!»

Заради цього й варто працювати: готувати заняття з цікавих й актуальних тем, не зупинятися у власному розвиткові, бути в тонусі й мейнстримі сучасних освітніх тенденцій. Щоб наші студенти й випускники отримували потрібну для професійного розвитку інформацію саме тут, в університеті, від найкращих викладачів!

Тож цей ланцюжок «студент — викладач — учитель» не переривається, бо ми разом, в одному човні долаємо бурхливі хвилі освітнього океану.

Подолаємо! Переможемо! Усе буде Україна! 


Методично-практичний семінар учителів-словесників

Салтівського району міста Харкова

31 березня 2023 року в учителів-україністів Салтівського району нашого міста відбувся методично-практичний семінар «Засади ефективної співпраці між учителем та учнем 5 класу НУШ на уроках української літератури», де виступили спікери від нашого університету — проф. Олена Маленко (кафедра українознавства і лінгводидактики) й доц. Олена Муслієнко (кафедра української літератури та журналістики імені проф. Леоніда Ушкалова). Приємно, що взяти участь у семінарі запросили наші випускники, які працюють у школах Салтівського району. Проблеми, що обговорювалися на цій зустрічі, хвилюють насамперед учителі 5 класів, які працюють зараз з учнями нового покоління — вихованцями НУШ. Тож виникає багато питань, на які університетські науковці намагалися дати відповіді.

Наші випускники були вдячні за спілкування, поради, міркування. А особливо раділи, що побачили своїх викладачів, яких дуже шанують. Тож ланцюжок університет — школа — університет не рветься, а міцнішає. Ми потрібні нашим випускникам тепер як консультанти й порадники.


Шануємо видатного мовознавця Харківської філологічної школи

23 березня 2023 року розпочала роботу ХХ Міжнародна конференція з актуальних проблем лінгвістичних дослiджень «Мова, думка, людина», присвячена пам’яті й з нагоди 95-річчя від дня народження доктора філологічних наук, професора Лідії Андріївни Лисиченко. Співорганізаторами цієї конференції є від України: Інститут української мови та Інститут мовознавства імені Олександра Потебні Національної академії наук України. Від міжнародних партнерів: Університет Пейс (Нью-Йорк, США); Ардаханський університет (Туреччина); Університет імені Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка); Університет Нижньої Сілезії (Республіка Польща).

Усього для участі в конференції надійшло понад 130 заявок від представників наукових та освітніх закладів Харкова, Києва, Тернополя, Львова, Кривого Рогу, Дніпра, Херсона, Кам’янця-Подільського, Сум, Запоріжжя, Івано-Франківська, Чернівців, Закарпаття та закладів вищої освіти наших освітніх партнерів. Урочисто відкрив роботу конференції ректор нашого університету професор Юрій Бойчук. З привітальним словом до учасників конференції звернулися директор Інституту української мови НАН України професор Павло Гриценко, керівники українських та європейських вишів. У пленарному засіданні взяли участь представники лінгвістичної еліти України, які у своїх виступах актуалізували наукову вагу мовознавчого доробку професора Лідії Лисиченко (1928  - 2021), яка присвятила своє життя науковій і викладацькій діяльності в ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

24 березня відбувся круглий стіл «Особистість Лідії Андріївни Лисиченко в контексті українського мовознавства й вищої філологічної освіти», на якому презентували такі проєкти:

книга «Професор Лідія Андріївна Лисиченко: життя під знаком філології. Спогади сучасників /за заг. ред. О.О. Маленко. Харків : ХНПУ; ХІФТ, 2023. 140 с.;

відеоролик «Королева філології»;

покажчик праць «Лисиченко Лідія Андріївна, доктор філологічних наук, професор (до 95-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик», укладений сектором довідково-бібліографічного відділу наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди;

віртуальна аудиторія імені професора Л.А. Лисиченко.

Мовознавча спільнота відзначила потужний рівень наукового потенціалу конференції, а також високий пафос пошанування Лідії Андріївни Лисиченко — відомої сковородинівської мовознавиці.

Програма конференції


Шануємо знаного мовознавця — проф. Сергія Івановича Дорошенка

7 березня народився відомий український мовознавець, представник Харківської філологічної школи професор Сергій Іванович Дорошенка (1924  ‑ 2018). Випускник нашого педагогічного вишу, професор пропрацював тут понад 50 років, сформувавши наукову школу послідовників-мовознавців, які зараз викладають у багатьох українських університетах. Наукове й професійне становлення С.І. Дорошенка відбулося в Сумському державному педінституті, де він пройшов шлях від асистента кафедри до проректора.

На пошанування пам’яті професора 7 березня 2023 року відбулося партнерське лекційне заняття з дисципліни «Культура української мови та стилістика» в Сумському педагогічному, на яке були запрошені викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики й декан українського мовно-літературного факультету. Студенти почули про доробок Сергія Івановича в царині лінгводидактики, стилістики й культури мови.

Це була зустріч вдячних колег професора С.І. Дорошенка з Харкова й Сум, які шанують видатного науковця й намагаються передати його спадок молоді.


Воїн Валерій Романовський — козак Невмирака 

з українського факультету

24 лютого 2023 року, на річницю страшної для всіх війни, у харківському пресцентрі «НАКИПІЛО» відбувся вечір пам’яті загиблого воїна, відомого харківського історика, краєзнавця, пам’яткоохоронця Валерія Романовського (1976 – 2023), випускника факультету української мови і літератури, кандидата історичних наук (наук. керівник проф. В.Я. Білоцерківський). 

Зустріч організували й провели культуролог Михайло Красиков і журналіст Володимир Чистілін. Назвали вечір «Козак Невмирака», на честь оспіваного в легендах українського козака.

На цій зустрічі були харківські історики, філологи, архівісти, архітектори, пам’яткознавці, видавці, духовні особи, актори, художники, барди — ті, для кого Валерій став не тільки колегою, а й другом. Усі говорили про його людські чесноти: порядність, чесність, шляхетність, але водночас і сміливість, принциповість у вирішенні важливих питань. Валерій був майданівцем, захищав будівлю облради в березні 2014, а коли прийшла війна, одразу пішов воювати. Колеги-історики нашого університету Олена Богдашина й Інна Чернікова дуже зворушливо згадували Валерія. Добре пам’ятне слово промовив декан українського факультету Костянтин Голобородько. 

Такі люди, як Валерій, є прикладом для сучасних молодих українців. 

Слава Герою! Герої не вмирають!


21 лютого — Міжнародний день рідної мови

У цей день шанують рідну мову, яка для кожного своя. Для нас такою рідною, а ширше — загальнонародною, тобто національною, є українська. З нагоди цього дня кафедрою українознавства і лінгводидактики були проведені цікаві пізнавальні заходи для студентів і викладачів не тільки нашого, а інших українських університетів. 

Перший захід — відкрита лекція «Мовне сьогодення: «своє» VS «чуже», презентована О. О. Маленко. До лекції долучилося понад 50 слухачів, серед яких студенти й викладачі нашого факультету, аспіранти кафедри, співробітники наукової бібліотеки нашого університету, студенти й викладачі Тернопільського національного педагогічного університету (кафедра української мови і методики навчання). У межах цього заходу учасники переглянули динамічний і сучасний відеоролик про українську мову.

Другий захід за участі наших студентів і модерації наших викладачів Н.І. Варич та Л.П. Петрової Озель — онлайнова міні-вікторина «Як правильно говорити українською», організована Харківською державною науковою бібліотекою ім. В. Г. Короленка. 

Українська мова — надпотужна у своєму лексико-граматичному й стилістичному ресурсові, вона здатна розповісти й зворушити, наснажити й схвилювати. Це мова нашої нації, держави, нашої держави. Бережімо її!


Наукові читання на пошанування професора
Ольги Георгіївни Муромцевої

16 лютого 2023 року відбулися Всеукраїнські наукові читання, присвячені пам’яті та з нагоди 85-річного ювілею доктора філологічних наук, професора, громадської діячки О. Г. Муромцевої (1938-2008) — засновниці кафедри українознавства в ХНПУ імені Г. С. Сковороди (1992). Усе професійне життя мовознавиці пов’язане з нашим закладом, де Ольга Георгіївна стала доктором наук, професором, заснувала й очолила кафедру, впровадила в освітній процес українську мову на всіх факультетах. Коло наукових зацікавлень — лексикологія, словотвір, морфологія, стилістика художнього тексту, соціолінгвістика. Ці лінгвістичні проблеми набули розвитку й у дослідженнях аспірантів і докторантів професора— кандидатів та докторів наук, які працюють зараз у різних вишах Харкова. 

Модерація наукових читань — партнерська співпраця учнів Ольги Георгіївни: професора А. М. Нелюби (ХНУ імені В.Н. Каразіна) й доцента Н. І. Варич (ХНПУ імені Г. С. Сковороди), що символізує наукову єдність лінгвістів Харківської філологічної школи. У наукових читаннях узяли участь мовознавці з харківських університетів, а також з Києва, Івано-Франківська, німецького міста Преслау. Цікавими й актуальними були теми наукового осмислення та їх жваве обговорення в дискусії. 

Тож іде відомої вченої живуть і ширяться в наукових працях наших сучасників. 

Програма


Сковородинівський олімп — 2022

19 грудня, на Миколая, у нашому університеті відбулися урочистості, присвячені нагородженню переможців традиційного конкурсу «Людина року». Цьогорічнацеремонія відбулася не так, як завжди: ми звикли до яскравого свята у великій залі університету, де нагороджували переможців і дипломантів, виступали наші творчі колективи, вітаючи співробітників університету з новим роком.

Війна внесла корективи у формат цього традиційного передноворічного заходу, однак сам конкурс відбувся й переможці та дипломанти були названі. «Людиною року — 2022» визнано професора Марію Култаєву й доцента Тараса Жванію.

Викладачікафедри теж вибороли нагороди. Дипломантом у номінації «Волонтер» стала доцент кафедри Наталія Іванівна Варич, яка із самого початку війни підтримує наших бійців й містян гарячими обідами.

Кафедра українознавства і лінгводидактики була визнана переможцем серед кращих кафедр з профорієнтаційної роботи у 2022 році.

Отримав нагороду — грамоту від Харківської обласної військової адміністрації — декан нашого факультету Костянтин Юрійович Голобородько.

Вітаємо переможців!

Наталія Іванівна Варич отримала відзнаку за волонтерську діяльність.  
Кафедра українознавства і лінгводидактики визнана серед найкращих
кафедр з профорієнтаційної роботи. Завідувачка кафедри О.О. Маленко
отримує подяку від ректора.
Почесну грамоту від Олега Синєгубова деканові нашого факультету вручає ректор університету.

10 років кафедрі українознавства і лінгводидактики.

Презентація колективної монографії кафедри

28 жовтня 2022 відбулося розширене засідання кафедри українознавства і лінгводидактики, приурочене до 10 ювілею кафедри. На це засідання були запрошені декан українського мовно-літературного факультету К.Ю. Голобородько, викладачі інших кафедр факультету, а також представники тих університетів та установ, з якими співпрацює кафедра. Це, зокрема, Інститут української мови НАН України; ПНПУ імені В.Г. Короленка, ТНПУ імені Володимира Гнатюка; СумДПУ імені А.С. Макаренка; Закарпатський угорський університет імені Ференца Ракоці ІІ. Окрім цього участь у заході взяли стейкхолдери й зовнішні рецензенти наших освітніх програм; студенти й аспіранти. Усього послухати про кафедру, її досягнення та перспективи захотіло близько 50-ти гостей. 

До уваги зібрання була представлена презентація про діяльність кафедри, де викладачі розповіли про науково-методичні досягнення всіх секторів і програм кафедри (українознавство, лінгводидактика, полоністика, редагування й медіакомунікація). 

Після цього відбулася урочиста презентація колективної монографії кафедри «Українське буття у слові й тексті : Студії з лінгвоукраїнознавства» (Харків : ХНПУ; ХІФТ, 2022. 288 с.). Презентували книгу дизайнерка макету Т.Ю. Лисиченко й завідувачка кафедри О.О. Маленко. 

Презентація колективної монографії кафедри

На завершення зустрічі гості озвучили свої враження щодо співпраці з кафедрою, самого заходу й подальших планів кафедрян. Пролунали слова вітань і побажань надалі активно й плідно долучатися до підтримки нашої освіти й науки попри складні реалії війни. 

Усе буде Україна!


Учімо турецьких студентів української мови!

Презентація посібника з української мови для турецьких студентів 

У Стамбульському університеті вже багато років існує відділення української мови і літератури, де турецькі студенти опановують українську мову, знайомляться з українською історією та літературою. Однією з викладачок цього відділення є харків’янка, випускниця ХНУ імені В. Н. Каразіна й аспірантка ХНПУ імені Г.С. Сковороди — Олена Фурат. Колектив викладачів, які працюють на українському відділенні, — Тетяна Фецан, Мар‘яна Барчук-Галик, Алла Дудка, Олена Фурат, стали авторами посібника «Українська мова для турецькомовних студентів. Базовий рівень».

Цей підручник, до рецензування якого долучилися науковці нашого університету (проф. О. Маленко) та Тернопільського педуніверситету (проф. О. Петришина), презентували 19 жовтня 2022 року в Генеральному консульства України в Стамбулі. На презентації були авторки посібника — молоді й завзяті викладчки-україністки, а також запрошені викладачі українських вишів, зокрема й Лілія Петрова Озель — доцент кафедри українознавства і лінгводидактики, науковий керівник Олени Фурат. 

Презентацію відкрив консул України в Стамбулі Роман Недільський, розповівши про викладання в Стамбульському університеті української мови та літератури; далі автори розповіли про посібник і надали слово гостям презентації. Було дуже цікаво, змістовно, емоційно! 

Наші стамбульські колеги-філологи із великим завзяттям популяризують українську мову в Туреччині, долучаючи студентів до надбань української культури, історії, мови, літератури. 

І всі разом ми чекаємо на перемогу, щоб наші спільні заходи могли відбуватися наживо! 

Відкриття презентації посібника з української мови для турецькомовних студентів у Генеральному консульству України в Стамбулі. 19 жовтня 2022 року.


Стратегії мовної освіти в НУШ

14 вересня 2022 року в межах дисципліни «Методика навчання української мови в ЗЗО» (викладачі Маленко О.О., Ткач О.В.) на 3 курсі українського мовно-літературного факультету відбулася партнерська інтерактивна лекція із запрошеною спікеркою Галиною Сищук — учителькою початкових класів, психологинею, засновницею центру діяльнісної освіти, півфіналісткою конкурсу Teacher Innovation Cup 2020. Також до лекції були залучені магістранти 6 курсу, викладачі факультету, які читають дисципліни методичного циклу. 

Проблема, яку обговорювали впродовж інтерактивної лекції, торкалися мовної освіти учнів початкової ланки НУШ та подальшого системного засвоєння української мови (теорії та практики) у базовій середній школі.

Було висловлено багато цікавих думок про сучасних учнів, про зміни й реформи в українській школі, про стратегії й тактики навчання української мови в молодших класах, зокрема 1 – 4-х і далі — у 5 – 6-х (так званий адаптаційний період). Особливо цікаво й корисно було послухати Галину Сищук, яка поділилася власним учительським досвідом, і доцентку кафедри української мови Юлію Миколаївну Лебеденко, дочка якої є ученицею НУШ. 

Дякуємо всім, хто долучився до дискусії та обговорення, хто ставив питання й коментував полемічні ситуації! Така партнерська форма проведення лекцій і занять — це сучасно й пізнавально!


Навчання в співпраці університетів і кафедр: Харків — Суми

6 вересня 2022 року викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики проф. О.О. Маленко й доц. О.В. Ткач були залучені до проведення ознайомлювальної лекції з дисципліни «Культура мови і стилістика», яку читає проф. О. М. Семеног у Сумському державному педуніверситеті імені А.С. Макаренка. 

Це був певний експеримент — провести заняття в навчальній колаборації з викладачами різних вишів. Ми ознайомили сумських студентів із презентацією про ХНПУ та український мовно-літературний факультет, розповіли, чому важливо вивчати цю дисципліну. Лекція виявилася дуже пізнавальною для всіх, про що висловилися студенти по її завершенні. Особливо цікавим для сумчан стала інформація про наш університет, його історичне минуле, відомих випускників, про наші плани щодо відбудови й поновлення звичного студентського життя. Тож сподіваємося, що попереду спільні міжуніверситетські проєкти. 


Волонтери наближають Перемогу!

Волонтерити зараз — це насамперед служити людям, які потребують допомоги, і тим самим наближати Перемогу! Саме так розуміє цю місію викладачка кафедри українознавста і лінгводидактики, канд. філол. наук, доцент Варич Наталія Іванівна. Ще з 2014 року вона допомагала мешканцям та біженцям з тимчасово окупованих територій: разом із громадською організацією «Яскросвіт» збирала й передавала речі тим, у кого їх відібрала агресія з боку РФ, спільно із деякими, небайдужими колегами-сковородинівцями через Денисенко Анжелу й «Help Army» долучалася до збору найнеобхіднішого для наших захисників і постраждалих цивільних.

Напад 2022 року спонукав ще більше вдатися до волонтерської діяльності. Не чекаючи жодних розпоряджень і вказівок, разом з іншими завзятими (на чолі з Денисенко Анжелою), кого турбує доля міста, України й світу загалом, Наталія Іванівна почала опікуватися мешканцями сусідніх будинків (близько 60 осіб). На особливу підтримку чекали самотні старенькі (допомога з розміщенням у сховищі, налагоджування побуту і забезпечення харчуванням та медикаментами). Долучалася до формування, розвантаження й розподілу гуманітарної допомоги. «Іноді потрібно було за лічені хвилини розвантажити/ завантажити фуру, аби вона встигла між обстрілами доїхати до потрібного місця», — розповіла Наталія Іванівна. Відвідувала й поранених бійців у госпіталі, у команді волонтерів-сковородинівців готувала пакети адресної гуманітарної допомоги для працівників нашого університету, хто особливо її потребував, для медичних закладів, дитячих будинків та переселенців і мешканців «гарячих» зон Харківщини, куди наші сміливці все вчасно довозили. За своє волонтерство Наталія Іванівна має офіційну подяку.

«Але найприємнішою роботою, за яку якраз і відповідальна, — ділиться емоціями викладачка-волонтерка, — стало приготування (разом зі Скрипник Надією, Ушаковою Іриною) обідів та смаколиків для мужніх добровольців-оборонців Харкова й волонтерів». 

Дякуємо нашим волонтерам, які своєю працею наближають Перемогу!


Тематична лекція з актуальних питань лінгводидактики

Студенти З курсу цього навчального року опановують дисципліну «Методика навчання української мови в закладах загальної середньої освіти». Цикл теоретичної підготовки (лекції) читає проф. Маленко О.О., цикл практичної підготовки з дисципліни читають проф Маленко О.О. (31 група) й доцент Ткач О.В. (32, 33 групи). 

24 серпня 2022 року в тематичних межах дисципліни студенти прослухали онлайнову лекцію з презентацією «Аналіз модельних програм і підручників з української мови та інтегрованого курсу мовно-літературної галузі: зміна пріоритетів у формуванні змісту й структури навчання в умовах НУШ», яку прочитала Оксана Олександрівна Румянцева-Лахтіна — методист Центру методичної та аналітичної роботи Харківської академії неперервної освіти. 

Доповідачка цікаво, змістовно, динамічно ознайомила студентів з тими актуальними питаннями, що постають у вимірі стратегій мовної освіти в Україні на всіх рівнях, основним з яких є базова середня освіта. Студенти із зацікавленням слухали доповідачку й висловили щиру подяку за цікаве спілкування. У планах — навчальне спілкування з провідними українськими методистами-україністами з метою ознайомлення з їхнім фаховим досвідом.


Висока місія доцента кафедри Ольги Вікторівни Ткач

Починаючи з 8 липня 2022 року, у волонтерському центрі для мешканців Салтівки доцент кафедри українознавства і лінгводидактики Ольга Вікторівна Ткач проводить бесіди духовно-психологічного спрямування на тему «Як знайти внутрішній мир під час війни». Щоб відчувати себе більш упевнено й переконливо, Ольга Вікторівна закінчила дистанційний курс «Доступна допомога» на освітній платформі «Соціальна перспектива» й отримала сертифікат. «Наші бесіди, — говорить Ольга Вікторівна, — поєднані з арт-терапією (малювання, співи тощо). Розглядаємо такі проблеми: як подолати наслідки травм; як перемогти тривогу, занепокоєння, образу та інші сильні емоції; як навчитися пробачати; як з упевненістю дивитися в майбутнє. І дуже радісно спостерігати, коли люди починають усміхатися, спілкуватися на мирні теми, наповнювати сенсом кожну хвилину свого життя». Зустрічі відбуваються щосереди й щоп'ятниці 16.00 −18.00 та щосуботи 14.00 − 16.00.

Лікувати людські душі під час війни — потрібна й вдячна справа, тож дякуємо Ользі Вікторівна за її місію. 

На світлині: один із сеансів групової духовно-психологічної допомоги у волонтерському центрі. Вчилися висловлювати свої почуття і переживання мовою фарб.


Українську народну культуру не знищити!

6 липня 2022 року Харківський Сковородинівський університет спіткало велике лихо: у центральний корпус університетської будівлі на вулиці Валентинівській, 2, влучили рашистські ракети. Великих пошкоджень зазнав вхід до університету, центральний хол, приміщення й аудиторії українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка. На жаль, постраждав й Український культурний центр, у якому знаходився музей української народної культури — гордість факультету, місце зберігання народних раритетних артефактів, зокрема колекцій рушників, вишиванок, гончарних виробів, предметів українського хатнього начиння ХІХ ст. 

Напередодні цього ворожого терористичного акту, ніби передчуваючи біду, директорка Центру доцент С. О. Марцин і доцент О. В. Ткач зняли з полиць й упакували раритетні колекції, убезпечили від падінь глеки, тарелі та інші глиняні вироби. 

Мабуть, у речей теж є свої обереги, які й зберегли все наше етнографічне багатство. Більшість артефактів вижили! 

Але постала проблема дістати ці речі з-під завалів. На допомогу Світлані Олександрівні Марцин прийшли наші випускники — Роман Коробенко (український факультет), Євгеній Горяєв (юридичний факультет), аспірант Ігор Алексєєв (український факультет) і німецький волонтер Йоганнес Вайдеман. Хлопці дружно розчищали й прибирали наш музей, визволили колекції, предмети побуту й народної культури. Усі речі Світлана Олександрівна разом зі своїм чоловіком перевезли в безпечне місце. 

Так що все збереглося! І чекатиме тепер на нове помешкання!

Дякуємо всім, хто долучився й допоміг не втратити нашу культурну пам’ять!

Ось такий вигляд має зараз наш Український культурний центр. Світлана Олександрівна Марцин з випускником Романом Коробенком та аспірантом Ігорем Алексєєвим звільняють від каміння й скла народні раритети
До цієї роботи долучилися німецький волонтер Йоганнес Вайдеман (ліворуч) та випускник юридичного факультету Євгеній Горяєв (праворуч).
Наші раритетні рушники – у безпечному місці! Це справжнє диво!
Ми готові створювати новий університетський музей української культури.

ІІ Міжнародна славістична конференція, 

присвячена пам’яті святих Кирила й Мефодія

18 травня 2022 року в нашому університеті відбулася ІІ Міжнародна славістична конференція, присвячена пам’яті святих Кирила й Мефодія, день пошанування яких припадає на 24 травня. Ініціаторами конференції є Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, зокрема кафедра українознавства і лінгводидактики, та Шуменський університет імені Єпископа Константина Преславського. Співорганізаторами цієї конференції стали інститути мови та літератури Національної академії наук України та Болгарської академії наук. 

На цей науковий форум, який припав на тиждень науки в ХНПУ, надійшло 158 заявок від зрілих і молодих науковців-філологів та істориків з 35 наукових та освітніх закладів із Києва, Харкова, Полтави, Тернополя, Запоріжжя, Чернівців, Мелітополя, Херсона, Одеси, Берегова (Закарпаття); Софії, Шумена, Познані, Братислави, Стамбулу. 

Програма конференції

За традицією конференцію відкрив ректор нашого університету Юрій Бойчук, наголосивши на логічному зв’язку діяльності болгарських просвітителів Кирила й Мефодія та вчення українського філософа Григорія Сковороди, який вважав великою духовною цінністю знання, науку й освіту, завдяки яким і відбувається рух нашого життя. 

Зі словами підтримки України в цей складний час на початку конференції виступили болгарські науковці, які українською мовою звернулися до наших учених і побажали найшвидшої перемоги. І впродовж усієї конференції лунав наш традиційний заклик: «Слава Україні», на який науковий форум відповідав: «Героям слава»!

Що цікавить сучасних слов’янських філологів та істориків? Питання історичних перетинів слов’янських народів, мовні контакти, джерела правописних систем, літературні традиції та новації в слов’янській письменницькій культурі. Особливого наснаження набула тема мови воєнного сьогодення, зокрема, тексти війни в їхній стилістичній анормативності, яка постає викликом духовним параметрам мови. Також суголосною часові стала тема ціннісних орієнтирів студентів — майбутніх учителів-словесників в умовах війни. 

Відчувалося, що вчені скучили за цікавим науковим спілкуванням, продуктивними дискусіями, обговоренням нагальних суспільних питань. Завершилася конференція зворотнім зв’язком, рефлексією, яка була раціональною й емоційною, а головне — пафосною, життєствердною, націленою на перемогу. Віримо, що наука, освіта, знання врятують світ, здобудуть перемогу і подолають темряву війни!


Зустріч студентів і викладачів із Сергієм Жаданом

2 травня 2022 року в нашому університеті відбулася зустріч із відомим усьому світові письменником і громадським діячем Сергієм Жаданом — випускником факультету української мови і літератури (1996), почесним доктором Сковородинівського університету. 

Зустріч відбулася за ініціативи студентського активу нашого факультету: студенти ІІІ курсу Валерія Тарасова та Євген Бондаренко написали Жадану листа з проханням зустрітися для спілкування. Попри свій щільний графік Сергій погодився, адже зустрічі зі студентами для нього завжди дуже важливі. 

На онлайновому заході були присутні студенти, ректор і викладачі університету. А вели зустріч наші третьокурсники Валерія Тарасова, Євген Шишков та Євген Бондаренко, які зібрали питання, що цікавлять університетську спільноту. 

Чому саме Харків і педінститут були обрані для навчання? Яким був шлях до студентського Харкова? Що й досі згадується зі студентських років? Які викладачі стали знаковими? Як починався шлях у велику поезію? — на ці та інші питання про студентську пору й навчання в педагогічному університеті Жадан відповідав із теплом і вдячністю рідному факультету, згадавши професорів Леоніда Володимировича Ушкалова, Кіма Хомича Балабуху, Івана Степановича Маслова. 

Особливо важливими для студентів стали міркування Сергія Жадана про професію вчителя, його роль у суспільстві, у формуванні громадянської свідомості учнів, про місію вчителя зараз, у складні для держави часи, і в майбутній відбудові України. Зацікавила студентів волонтерська діяльність Жадана, якою він опікується з 2014 року, допомагаючи ЗСУ і людям.

Жадан як завжди — відвертий і щирий у словах і думках, емоційний, з почуттям гумору, з власним поглядом на речі й ситуації. 

Торкнувся він і своєї творчості, зокрема, теми війни в романі «Інтернат», тих змін, які відбуваються з людьми в кризових ситуаціях воєнного часу. 

Прочитав свої вірші. Поговорив про свою перекладацьку діяльність. 

Усе було цікаво, усе було важливо для учасників цього спілкування. 

Ми пишаємося тим, що наш випускник — відома всьому світові людина, талановитий письменник, громадський діяч, волонтер. 

Підтримуємо пропозицію літераторів з Польської академії наук висунути Сергія Жадана на присудження йому Нобелівської премії миру в літературі! 


Медійний образ України

Міждисциплінарний науковий семінар

16 лютого, у День єднання України, відбувся цікавий науковий захід — онлайновий науковий семінар, присвячений формуванню медійного образу України в наших і зарубіжних виданнях. Ініціаторами й модераторами семінару стали Інститут української мови НАН України, кафедри журналістики й комунікації, бізнес-лінгвістики київських університетів, а також кафедра українознавства і лінгводидактики ХНПУ. Цільова аудиторія — науковці, викладачі, студенти багатьох українських вишів.

Теми, з якими виступили спікери, торкалися цікавих питань медійного висвітлення українського буття в його образах, подіях, персоналіях — усього, що творить загальний імідж України у свідомості українських і зарубіжних читачів. Тож, говорили про традиційні й нові ЗМІ, їхні особливості відповідно до потреб часу (проф. Марина Навальна); про інтерпретацію образу України в міжнародних медіа «Німецька хвиля» й «Радіо Свобода» (професор Лариса Кравець); про стан мовного впорядкування ЗМІ, стрімку експансію англізмів (професор Олена Маленко). Модерували зустріч київські професорки Галина Сюта й Лариса Козловська.

Кожна доповідь викликала жваву дискусію, обговорення, рефлексію, тож семінар супроводжувала енергетика небайдужості до України, її теперішнього й майбутнього. І всіх учасників семінару наснажував день 16 лютого, що вже став символом єднання всього світу за найважливішу життєву цінність — МИР!


Мовознавиця Ольга Муромцева:
життєтворчість у науці, культурі, соціумі

16 лютого кафедра українознавства і лінгводидактики організувала й провела загальноуніверситетський науково-навчальний захід на пошанування знаної лінгвістки, громадської діячки й відданої доньки України, засновниці кафедри українознавства (однієї з перших в Україні) — «Мовознавиця Ольга Муромцева: життєтворчість у науці, культурі, соціумі».

З вітальним словом і теплими спогадами виступила донька Ольги Георгіївни, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін і географії нашого університету Юлія Ігорівна Муромцева, яка акцентувала любов професорки до студентів, повагу до їхньої думки й інтелектуальних пошуків. Декан українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф.Квітки-Основ’яненка, проф. К.Ю. Голобородько відзначив знаменні віхи наукової діяльності О.Г. Муромцевої, згадав її колег й учнів, звитяжну працю мудрих наставників на факультеті. І. А. Скразловська, очільниця Турецького культурного центру ХНПУ імені Г.С.Сковороди, спираючись на погляди Муромцевої, привернула увагу до важливості міжкультурної комунікації в сучасних контекстах.

Різнопланові аспекти наукової, культурної, громадської діяльності О. Г. Муромцевої успішно висвітлили здобувачі освіти І ‑ ІІ курсів, засвідчивши розкутість думки, самостійність мислення, орієнтацію на професійну діяльність, виважену громадянську позицію. Серед них Істоміна Анастасія (юридичний факультет), Красновський Микита (історичний факультет), Литвин Поліна (факультет психології та соціології), Чернова Світлана та Шапран Лідія (факультет мистецтв), Капут Вікторія і Кондратенко Дар’я (український мовно-літературний факультет). Студенти різних факультетів щиро зацікавилися науковим доробком Ольги Муромцевої, підкреслюючи його актуальність, що засвідчила жвава дискусія, у якій узяли участь також члени СНТ історичного факультету та факультету іноземної філології.

Усі учасники підкреслили знаковість цієї події саме 16 лютого 2022 року, у День єднання України. Представники різних факультетів єдналися і у творчому завзятті, і в обстоюванні національної гідності. Підсумки заходу підбила проф. О. О. Маленко, відзначивши потужність наукової думки Ольги Георгіївни Муромцевої, і її сміливість як ученої і громадянки.

Модерували зустріч доценти кафедри Л.П. Петрова Озель та Н.І. Варич.

1993 рік. Юрій Шевельов у Харкові, спілкується з харківськими професорами-мовознавцями. Ліворуч професор Ольга Георгіївна Муромцева.

Наукова академія до 30-річчя Інституту української мови НАН України

«УКРАЇНСЬКА МОВА В РОЗБУДОВІ ДЕРЖАВИ»

30 листопада 2021 року відбулося онлайнове засідання урочистої наукової академії, приуроченої до 30-річчя Інституту української мови НАН України. Учасниками академії стали всі мовознавці Інституту — завідувачі відділів, наукові співробітники, провідні україністи країни, які виступили з доповідями про сьогодення та перспективи української мови. Також на урочистому зібранні були присутні відомі мовознавці з українських університетів, які взяли участь в обговоренні доповідей.

Харківський національний університет представили професор К. Ю. Голобородько і професор О. О. Маленко, які розповіли про освітньо-наукову співпрацю з Інститутом, про стажування викладачів українського мовно-літературного факультету у відділі культури мови, стилістики та соціолінгвістики, про спільні наукові проєкти, гостьові лекції.

Доповіді, що були виголошені мовознавцями Інституту: «Українська мова як чинник державотворення: романтика міфу чи невідворотна реальність?» (проф. П.Ю. Гриценко, директор Інституту); «Національно-мовна ідентичність в добу глобалізації» (академік С.Я. Єрмоленко), «Білінгвізм в Україні та проблеми національної ідентичності» (проф. С.О. Соколова); «Словник у мовному й суспільному вимірах» (проф. Є.А. Карпіловська).

Сподіваємося на подальшу освітньо-наукову співпрацю з Інститутом української мови НАН України!


Конкурс знавців української мови імені Петра Яцика 2021

Рейтинг учасників

18 листопада 2021 року відбувся І етап ХХІІ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, що традиційно об’єднує натхненників мовного руху в Україні та за її межами. У конкурсі взяли участь представники всіх факультетів нашого університету. Організаторами й членами журі цього заходу є викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики.

Усі учасники продемонстрували високий рівень володіння українською мовою як під час виконання теоретичних завдань, так і під час написання есе. За результатами конкурсу І місце посіла Світличної Анна Олександрівна (факультет іноземної філології); ІІ місце – Дульська Софія Олександрівни (факультет іноземної філології); Наумчук Ангеліна Романівна (факультет природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти); ІІІ місце – Беспалова Софія Сергіївна (юридичний факультет); Лубяна Ярослава Олегівна (факультет початкового навчання), Подтьосова Аміна Анатоліївна (факультет природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти).


Затвердження Наукової школи проф. Лідії Андріївни Лисиченко на засіданні вченої ради ХНПУ імені Г.С. Сковороди

У нашому університеті впродовж багатьох років його науково-освітньої діяльності були започатковані наукові школи, фундаторами яких стали провідні вчені, доктори наук, професори з різних галузей науки. Зараз в ХНПУ відбувається офіційна реєстрація цих шкіл. 22 листопада 2021 року на засіданні вченої ради університету була затверджена наукова школа професора Лідії Андріївни Лисиченко, назва якої «Наукова школа комплексного дослідження української мови в діахронійно-синхронійному вимірі: від мовознавчих доробків представників і послідовників Харківської філологічної школи до сучасних наукових парадигм вивчення мови» (укладач реєстраційної картки Школи – проф. О.О. Маленко).

Лідія Андріївна стояла у витоків системних наукових досліджень української мови в ХНПУ (раніше ХДПІ) імені Г.С. Сковороди, є авторкою численних наукових монографій і статей, підручників і посібників з українського мовознавства. Під науковим керівництвом проф. Лисиченко захищено 4 докторські й 25 кандидатських дисертацій. Багато викладачів-мовознавців не тільки нашого університету, а й багатьох вишів Харкова й України є продовжувачами наукових ідей відомої української мовознавиці.


Готуємося до НУШ

22 листопада 2021 року для студентів ІІІ курсу українського мовно-літературного факультету була проведена гостьова лекція з дисципліни «Шкільний курс української мови та методика навчання», яку прочитала Тетяна Іванівна Ніколашина — кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Тема лекції достатньо актуальна для шкільної мовної освіти: «Сучасний урок української мови в умовах НУШ». До слухання лекції приєдналися наші викладачі, які читають курси з методики, а також студенти ПНПУ й наші освітні партнери — викладачі й студенти Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Лекторка ознайомила слухачів із теоретичним аспектом — вимогами НУШ до формування предметних компетентностей учнів у процесі опанування українською мовою, новітніми підходами до сучасної шкільної освіти, зокрема, технологією STREAM, яка реалізується в міждисциплінарному підході до навчання різних предметів, у поєднанні гуманітарних, точних та природничих наук.

Практичною частиною лекції стала презентація розробки авторського уроку для 6 класу на тему «Розряди прикметника» (6 клас), здійсненої з урахуванням вимог НУШ до формування мовних та мовленнєвих компетентностей, до розвитку емоційного інтелекту учнів, формуванню в їхній свідомості конкретного мислеобразу на мовному та соціокультурному матеріалі.

Після лекції розгорнулася жвава дискусія й рефлексія за участі викладачів і студентів. Це було цікаво, емоційно, пізнавально й корисно!

Гостьові лекції — дуже гарний винахід в умовах дистанційної освіти!


Святкування Дня незалежності Польщі на українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф. Квітки-Основяненка

11 листопада студенти-полоністи першого та других курсів і викладачі українського мовно-літературного факультету ХНПУ імені Г. С. Сковороди долучилися до святкування Дня незалежності Республіки Польща. Разом із викладачем кафедри українознавства і лінгводидактики Піддубною В.В. вони підготували й провели онлайн-захід «Polska w okresie zaborów». Студенти розповідали про польські історичні події й відомих поляків, демонстрували презентації, розповідали вірші, співали польських пісень, здійснили мандрівку польськими містами і навіть танцювали. До уваги учасників заходу була запропонована презентація «Полоністика в ХНПУ імені Г. С. Сковороди», у якій представлена інформація про вивчення польської мови нашими студентами від початків (1996) і до сьогодення, а також про співпрацю нашого факультету й університету з Харківським товариством польської культури (президент Товариства пані Юзефа Чернієнко).

До проведення заходу долучилися викладачі школи «Polonia» Анна Омельченко й Антон Штефан, які розповіли про можливості наших студентів-полоністів здобувати подальшу освіту в польських університетах і проходити стажування в літніх школах Польщі. На заході була присутня методист харківського обласного відділення МАН Анна Букій, яка повідомила, що нещодавно була відкрита секція польської мови для школярів. Ця інформація стане нашим студентам у нагоді, адже може допомогти їм знайти своє місце в професії вчителя чи викладача польської мови. Тож вітаємо наших полоністів із цікавою подією й бажаємо подальших творчих проєктів!

Полонез у виконанні Каріни Ляш, студентки українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка

Наукові зустрічі з учителями-філологами Одеси

 
Перед початком вебінару. Налаштування на роботу. Спікер Маленко О.О., доцент кафедри Ткач О.В., аспіранти Сінна Л., Букій А.
 

24 вересня 2021 року відбувся науково-практичний вебінар «Мовне сьогодення. Комунікація. Виклики й перспективи». Спікером стала проф. Маленко Олена Олегівна, завідувач кафедри українознавства і лінгводидактики» нашого університету, цільова аудиторія — учителі-філологи міста Одеси. Захід відбувся в рамках проєкту «Науковці — освітянам» й був ініційований методистами комунальної установи «Одеський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Одеського департаменту освіти. До одеських учителів доєдналися викладачі й аспіранти-першокурсники нашої кафедри.

Проблематика вебінару — сучасний стан української мови в лексичному наповненні; сьогоденні тенденції стилістичного впорядкування мови; норми нового українського правопису, фемінітиви.

Ці теми зараз хвилюють багатьох філологів і звичайних українців, яким не байдужі стан і суспільне функціонування української мови. Експансія запозичень — проблема, що хвилює європейську спільноту, адже за стрімким входженням англізмів у мовний простір, багато мов можуть втратити свою автентичність.

Співробітництво наших викладачів з учителями-філологами України є важливим складником науково-методичної та профорієнтаційної роботи кафедри українознавства і лінгводидактики.


Науково-методичний семінар «Український правопис від давнини до сучасності: формування орфографічних норм»

22 вересня 2021 року на українському мовно-літературному факультеті відбувся науково-практичний семінар, присвячений актуальному питанню сьогодення — українському правописові. Учасниками семінару стали вчителі-україністи Московського району міста Харкова й аспіранти-філологи; модератор семінару — канд. філол. наук, доц. Веретюк Тетяна Володимирівна (кафедра української літератури та журналістики імені проф. Леоніда Ушкалова); спікер — докт. філол. наук, проф. Маленко Олена Олегівна (кафедра українознавства і лінгводидактики). Ініціатором проведення семінару стали вчителі Харківського ліцею №141, з яким факультет плідно співпрацює вже багато років. 

Учасники семінару прослухали доповідь з презентацією О.О. Маленко, обговорили нагальні питання правописного внормування української мови в динаміці, виявили проблемні місця в сучасному правописі, проговорили методичні стратегії й тактики засовєння учнями правописних норм. 

По закінченні заходу всі вчителі отримали сертифікат учасника семінару, який став вагомим кроком до професійного вдосконалення словесників.  


Відкриття навчально-наукової лабораторії «Лінгвістичний центр» у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка

15 вересня 2021 року на факультеті філології та журналістики ПНПУ імені В. Г. Короленка відбулося урочисте відкриття навчально-наукової лабораторії «Лінгвістичний центр», облаштованої кафедрою української мови (завідувач кафедри — канд. філол. наук, доцент Ірина Павлова). 

На запрошення полтавських колег на відкритті були присутніми Костянтин Голобородько, декан українського мовно-літературного факультету ХНПУ імені Г. С. Сковороди, та Олена Маленко, завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики нашого університету. 

Давні й тісні науково-методичні взаємини полтавські лінгвісти мають із харківською лінгвістичною школою. Спільні наукові семінари, обговорення нагальних проблем мовознавства і лінгводидактики, виступи перед учителями з навчальними презентаціями, участь у наукових конференціях Харкова й Полтави, виступи з гостьовими лекціями перед студентами та викладачами цих педагогічних вишів. К. Голобородько та О. Маленко — рецензенти й стейкхолдери освітньо-наукової програми ПНПУ «Філологія», яка була успішно акредитована навесні. 

У форматі відкриття «Лінгвістичного центру» був проведений міжвузівський науковий семінар з актуальних питань лінгвістики й лінгводидактики, перебіг якого відбувався онлайн. На семінарі виступили провідні викладачі кафедри української мови ПНПУ, кафедри української мови та кафедри українознавства і лінгводидактики ХНПУ. 

Тож бажаємо «Лінгвістичному центру» плідної наукової діяльності й продуктивної співпраці з нашими сковородинівськими мовознавцями та студентами! 


Всеукраїнський диктант з польської мови «Я пишу, ти пишеш, ми пишемо»

18 вересня 2021 року відбувся захід, ініційований Товариством польської культури в Харкові, — написання всеукраїнського диктанту з польської мови. Цей диктант пишуть усі охочі — і школярі, і студенти, і дорослі, які вивчають польську мову (сьогодні було 65 осіб). Цьогоріч текстом диктанту слугував уривок з твору відомого польського письменника-фантаста Станіслава Лема, століття з дня народження якого відзначаємо у вересні цього року. 

Організаторами заходу стали Товариство польської культури в Харкові й наш університет. Урочисте відкриття диктанту відбулося за участі проректорату університету (проректор пан Володимир Борисов) та консулату Республіки Польща в Харкові, які відзначили важливість опанування іноземними мовами й побажали учасникам достойної перемоги. Наші студенти-полоністи завжди активні учасники цього правописного конкурсу, тож і цього разу дружною командою (від першого до четвертого курсів) прийшли писати текст. Долучилися до написання диктанту й наші аспіранти-філологи — Анна Омельченко й Антон Штефан. 

На підведення підсумків диктанту й вручення дипломів та призів переможцям завітали ректор ХНПУ імені Г. С. Сковороди пан Юрій Бойчук та генеральний консул пан Пьотр Стаханчик, який вручив переможцям подарунки від консулату. 

Серед призерів цьогорічного диктанту — аспірантка ІІ року навчання спеціальності «Філологія», випускниця українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка — Анна Омельченко, яка продемонструвала переконливі знання польської мови.

Вітаємо наш університет із цією важливою подією, а нашу переможницю й учасників з успішним досвідом випробування здобутих знань з польської мови! 


Польські літературні читання в Харкові

У Польщі є гарний культурний проєкт — проведення літературних читань одного тексту в один день по всій країні. Зазвичай обирають відомий твір польського письменника й ставлять його як виставу. Тож уся країна в один день і час читає й дивиться обраний сюжет. Ця подія вже має свій невеличкий ювілей — 10 років, тобто маємо сформовану культурну традицію, яка певною мірою згуртовує, надихає, виховує, наснажує публіку й тих, хто презентує або презентують твір. 

Не тільки Польща, але й польська спільнота різних країн і міст стає учасницею літературних читань. Товариство польської культури в Харкові із самого початку бере участь у цій імпрезі, здійснюючи своїми силами постановку. Цього року було обрано п’єсу відомої польської письменниці Габріели Запольської «Мораль пані Дульської» («Moralność pani Dulskiej»). 

На цю подію були запрошені викладачі О. О. Маленко, В. В. Піддубна, Я. В. Василенко й студенти-полоністи українського мовно-літературного факультету, які із цікавістю спостерігали за фабулою вистави й грою акторів-аматорів. На виставі був присутній новий генеральний консул Республіки Польща в Україні — Пьотр Стаханчик, який привітав учасників дійства й зачитав вітання від Президента Польщі з нагоди читань. 

Сподіваємося, що наші спільні заходи будуть активними й плідними в цьому навчальному році. А попереду — всепольський диктант, який писатимуть усі охочі. Захід відбудеться 18 вересня 2021 року в нашому університеті, у корпусі на вул. Алчевських, 29. Запрошуємо!


Готуємося до НУШ

На фото: Олена Маленко, Олена Жадан, Галина Сищук, Ольга Богаєнко на записі подкасту.
 

Наприкінці серпня українські освітяни налаштовувалися на новий навчальний рік, який буде випробувальним не тільки для вчителів початкової ланки НУШ, та батьків першокласників, але й для тих, хто буде навчатися за пілотним проєктом НУШ — середня школа, тобто 5 клас. 

З метою допомоги вчителям і батькам харківські освітні видавництва провели низку заходів і випустили декілька тематичних подкастів для широкої спільноти. Так, видавництво «Ранок» спільно з Університетом менеджменту освіти та Інститутом психології Г. С. Костюка (Київ, НАПН) ініціювало і провело Всеукраїнську онлайн-конференцію «Пілотування НУШ у 5 класі: запитання та відповіді». Для експертизи модельних програм з української мови та літератури були запрошені науковці-філологи Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди — професорка Олена Маленко й докторантка Олена Муслієнко, які прокоментували зміст програм, дали відповіді на питання учасників, обговорили дискусійні питання НУШ. 

Видавнича група «Основа» стала модератором запису подкасту «Дитина йде до школи». Подкаст складався з трьох епізодів, темою яких були гострі питання: мотивація дитини до навчання в школі, адаптація дитини до шкільного середовища, страхи й побоювання батьків щодо комфортного перебування першокласника в школі (стосунки з учителем та однолітками, соціалізація). Ведучою подкасту стала Олена Маленко, професорка ХНПУ імені Г. С. Сковороди, учасниками — учитель-методист початкової школи Галина Сищук; практичний психолог, тренер з методики навчання вчителів початкових класів, аспірантка ХНПУ Олена Жадан; лінію батьків представила Ольга Богаєнко, редакторка ВГ «»Основа». Запис відбувся у форматі жвавої дискусії, продуктивного діалогу, обміну думками. Незабаром аудіальний варіант подкасту з’явиться в мережі. Буде цікаво!


21.05.2021. Методичний семінар «Новітні методи й прийоми навчання української мови та літератури: застосування, виклики, перспективи»

21 травня 2021 року в Харківському приватному навчально-виховному комплексі «Авторська школа Бойка» для вчителів української мови та літератури було проведено методичний семінар «Новітні методи й прийоми навчання української мови та літератури: застосування, виклики, перспективи». Спікер семінару — завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики, докт. філол. наук., проф. Маленко О.О.

Школа Бойка охоче бере на вчительську роботу випускників і студентів українського мовно-літературного факультету. І зараз студентки 4 курсу Катерина Сергієнко і Влада Ситник успішно навчають учнів молодших класів української мови та літератури. Керівник шкільного методоб’єднання вчителів-україністів — випускниця українського факультету Вікторія Сідельнік, яка за підтримки дирекції закладу вже не перший рік ініціює проведення для колег методичних семінарів, де своїм дидактичним досвідом діляться викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики.

Проблематика семінару активізувала продуктивний діалог його учасників, що втілилося в подальшому обговоренні питань методично грамотного використання на уроках новітніх форм навчання мови і літератури.


18.05.2021. Науково-практичний семінар «Тематична навчальна аудиторія: дидактичний, пізнавальний, професійний виміри»

18 травня 2021 року в нашому університеті відбувся онлайновий науково-практичний семінар «Тематична навчальна аудиторія: дидактичний, пізнавальний, професійний виміри», організатором якого стала кафедра українознавства і лінгводидактики. Окрім кафедр нашого університету (кафедра зарубіжної літератури та слов’янських мов, кафедра східних мов, кафедра української літератури та журналістики), партнерами заходу стали мовно-гуманітарні кафедри університетів міста, а також Києва й Закарпаття.

Спікери продемонстрували на презентаціях тематичні й професійно орієнтовані аудиторії, що є дидактичним ресурсом у підготовці майбутніх рятівників служби надзвичайних ситуацій (Національний університет цивільного захисту України), майбутніх технологів харчової промисловості й рестораторів (Харківський державний університет харчування та торгівлі), аудиторії вивчення української та іноземних мов (Закарпатський угорський інститут), культурні центри нашого університету. Після виступів спікерів відбулася дискусія щодо перспектив сучасних навчальних аудиторій в освітньому процесі, їхньої місії в підготовці фахівців, а також ролі викладача у створенні продуктивного освітнього середовища. Було цікаво й пізнавально ознайомитися із досвідом колег!


11.05.2021. І Міжнародна славістична конференція, присвячена пам'яті святих Кирила і Мефодія

11 травня за історичною традицією південні слов’яни вшановують пам’ять святих Кирила й Мефодія — відомих слов’янських просвітителів. Саме до цієї події була приурочена І Міжнародна славістична конференція, співорганізаторами якої стали Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Савича Сковороди (кафедра українознавства і лінгводидактики) й Шуменський університет імені Єпископа Констатина Преславського (кафедра історії та теорії літератури). Цим науковим форумом розпочався тиждень науки в нашому університеті, який урочисто відкрив ректор Юрій Дмитрович Бойчук.

Участь у конференції засвідчили близько 80 провідних і молодих науковців з академічних установ та університетів України, Болгарії, Молдови, Туреччини. Болгарію представляли доктори й професори Шуменського університету імені Єпископа Констатина Преславського, Великотирновського університету імені Святих Кирила та Мефодія; Інституту болгарської мови імені Професора Любомира Андрейчина при Болгарській академії наук; Софійського університету імені Святого Климента Охридського. Болгаристи Республіки Молдова представили Тараклійський державний університет імені Григорія Цамблака.

Українська наукова спільнота була представлена докторами й професорами з Інституту української мови НАН України, Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України; Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ ; університетів Києва, Харкова, Запоріжжя, Полтави, Мелітополя.

Актуальні проблеми розвитку й функціонування слов’янських мов та літератур, давної та новітньої історії слов’янського світу були предметом обговорення на цій масштабній конференції, де лунали українська, болгарська, російська, польська мови. Жива емоція, наснаженість, полеміка — невід’ємні складники наукового спілкування залюблених у свою справу вчених, які вчора натхненно виступали з доповідями, долучалися до обговорення спільних наукових та суспільних питань, окреслювали майбутні перспективи. Сподіваємося, це стане початком нових наукових проєктів у царині славістики.


22.04.2021. Науково-методичний семінар університету

Методику традиційно вважають додатковою до фахових предметів дисципліною. Звісно, що зміст освіти — це насамперед формування знаннєвих компетентностей, володіння всім поняттєво-термінологійним апаратом фахової галузі, загалом професійність у її широкому й вузькому розумінні. Але сьогодні надто важливими є форми навчальної взаємодії суб’єктів навчання, тож постала потреба в активізації саме методичного складника освітнього процесу в закладах вищої освіти.

Це розуміють у нашому університеті й тому намагаються активізувати науково-методичну діяльність викладачів для вдосконалення власного педагогічного досвіду й обміну з досвідом колег. 

Тому за ініціативи ректора університету професора Юрія Бойчука наприкінці квітня було проведено науково-методичний семінар, який має стати початком цілеспрямованої й системної роботи в царині дидактики вищої школи (модераторка — проф. Олена Маленко, завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики). Семінар відкрили проректор Володимир Борисов і директорка Центру ліцензування, акредитації і контролю якості освіти Ірина Єсьман. Основним спікером семінару була проф. Наталія Іванівна Тучина, завідувачка кафедри англійської філології, яка виступила з презентацією, де висвітлила основні проблеми сучасної методики. У жвавому обговоренні презентації взяли участь доц. Олександр Пінський, проф. Світлана Криворучко, директорка школи №162 Оксана Зінченко та інші. 

Сподіваємося, що робота науково-методичного семінару втілиться в цікавих методичних проєктах, виступах, дискусіях, публікаціях, виданнях. 


27.04.2021. Круглий стіл «Філологічна школа українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка очима студентів»

27 квітня 2021 року об 11.20 з нагоди Тижня науки та за ініціативи викладачів кафедри українознавства і лінгводидактики (проф. Маленко О.О., доц. Ткач О.В.) і за участі здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня другого року навчання відбувся круглий стіл «Філологічна школа українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка очима студентів». Студенти намагалися змалювати імена представників філологічної школи факультету, науковців і викладачів, які тією чи іншою мірою вплинули на професійне зростання здобувачів вищої освіти 21ф групи. У перших доповідях учасники круглого столу згадали фундаторів філологічної школи у Харкові – О. Потебню, Д. Овсянико-Куликовського, О. Попова, М. Сумцова та ін. На думку студентів, яскраві сторінки в філологічну науку факультету вписали С.І. Дорошенко, Н.О. Батюк, Л.А. Лисиченко, С.Б. Стасевський, В.Д. Тимченко, І.С. Маслов, К.Х. Балабуха, В.П. Андрусенко, І.В. Тимченко, Л.В. Ушкалов, С.В. Вакуленко, О.О. Маленко, О.А. Олексенко, К.Ю. Голобородько, Н.В. Піддубна, Н.М. Левченко, Р.В. Мельников, О.В. Варенікова, науковому доробку яких і присвятили свої виступи. Не оминули увагою студенти теоретичну та практичну діяльність молодої генерації науковців-викладачів факультету: В.В. Глушич, В.В. Піддубної, О.О. Полозової, Н.П. Нестеренко. Зацікавленістю було наповнене кожне сказане на зустрічі слово. За матеріалами круглого столу планується видання збірника.

 

01.03.2021. Екскурсія до етнографічного музею для гостей з Туреччини

У межах профорієнтаційної роботи доктор філологічних наук, доцент кафедри зарубіжної літератури та слов'янських мов Радчук О.В. і завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики, професор Маленко О.О. провели екскурсію до етнографічного музею нашого університету для іноземних студентів-заочників з Туреччини. Відвідувачі були у захваті від колекції рушників та інших експонатів музею.


25.02.2021. Екскурсійний проєкт «Знайомтесь: Харків»

Восени 2020-го року викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики започаткували екскурсійний проєкт «Знайомтесь: Харків», метою якого є ознайомлення студентів факультету з історичними місцями Харкова: вулицями, площами, храмами, музеями, видатними харківцями. На жаль не лише приїжджі студенти, але й харківські не знають свого міста, історії його зародження й розвитку, тих людей, хто був долучений до розбудови освіти, науки, культури, виробництва в Харкові.

Тож перша подорож відбулася в жовтні — це була пішохідна екскурсія Університетською вулицею зі студентами ІІІ курсу, яку провела завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики О.О. Маленко. Ми пройшлися від Академії культури до першого приміщення Харківського університету, завітали до Покровського монастиря, відвідали Покровський собор і Трапезну церкву, вклонилися нашому патрону — Григорію Сковороді, пам’ятник якому височить у Покровському сквері. Дізналися багато цікавого з історії нашого міста.

Друга мандрівка відбулася 25 лютого 2021 р. Студенти І і ІІ курсів завітали до римо-католицького кафедрального костелу — Собору Успіння Пресвятої Діви Марії, який було збудовано в 1892 р. Служниця собору провела зі студентами екскурсію, розповіла про драматичну долю костелу від його відкриття до сьогодення, про зображення на вітражах історії Ісуса Христа, про католицькі обряди пошанування Бога, Діви Марії, святих.

Тож відкриваємо для себе наше славне місто.


25.02.2021. Екскурсія до харківської регіональної телекомпанії АТН

25 лютого 2021 року студенти-редактори І та ІІ курсів українського мовно-літературного факультету імені Г. Квітки-Основ'яненка відвідали харківську регіональну телекомпанію АТН, яка розташована в самому центрі міста. Це одна з найперших приватних телекомпаній у Харкові (1993), яка щодня виробляє випуски новин АТН і демонструє щоденне ток-шоу «Віддзеркалення». Наші студенти побували в усіх "секретних" приміщеннях, студіях, операторській, монтажній, редакторській кімнатах. А також дізналися, як працюють ведучі новин, як взаємодіють із технічним суфлером, як збирають матеріал і формують зміст новин. Усе було цікаво й захопливо. Шеф-редактор каналу — наша випускниця Наталія Діденко. Модератор зустрічі — Р.В. Мельников, завідувач кафедри української і зарубіжної літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова. Чекатимемо на нові зустрічі в харківських масмедіа!


25.02.2021. «Шляхами Лесі Українки»

25 лютого 2021 року на українському мовно-літературному факультеті імені Г. Ф. Квітки-Основяненка відбувся захід на тему «Шляхами Лесі Українки» за підтримки Українського культурного центру.

Завідчувачка кафедри українознавства і лінгводидактики, професор О.О. Маленко розповіла студентам про культурний феномен Лесі Українки, про сьогоденні тенденції в науковій рецепції життя й творчості письменниці, про долання стереотипів у загальному сприйманні образу Лесі Українки учнями, студентам і читачами. Від стандартних кліше сильна, мужня, незламна, борець, дочка Прометея — до тих визначень, що характеризують Лесю як мисткиню універсального таланту з модерною художньою свідомістю, позачасовістю створених нею поем і драм, інтелектуалку, поліглотку, володарку енциклопедичних знань. А ще — емоційну, чуттєву, тонку натуру, яка мала у своєму недовгому житті великі пристрасті, сильні почуття кохання, болю за втраченим. Тож відкриваймо іншу Лесю Українку в її творах, листах, щоденниках, проєктах!

Доцентка кафедри українознавства і лінгводидактики С.О. Марцин, яка родом з Лесиного краю — чудового Полісся, представила презентацію, де розповіла про пам’ятні місця, музеї, історико-літературні комплекси, пов’язані з Лесею Українкою. Світлана Олександрівна знає ці місця з дитинства, тож емоційно поділилася зі студентами своїми враженнями.

Лунало й поетичне слово Лесі Українки. Студенти 2 та 4 курсів підготували улюблені поезії з доробку письменниці та продекламували їх. 

Дуже добре, що ми пам’ятаємо й шануємо нашу гордість — велику Лесю Українку!


Події, де взяли участь наші викладачі

http://edu-post-diploma.kharkov.ua/wp-content/uploads/2017/12/y4utel-roky_D-M_2018.jpg

У країні зараз складні карантинні часи, але життя продовжується. Усі види змагань і конкурсів, які є частиною освітянського буття, трансформувалися в онлайновий режим перебігу. Нещодавно розпочався обласний етап конкурсу «Учитель року — 2021» (номінація «українська мова»), модератором якого є Харківська академія неперервної освіти. Головою журі вже декілька років поспіль є Олена Олегівна Маленко, завідувач кафедри українознавства і літератури, яка працює з учителями області щодо вдосконалення їхньої дидактичної грамотності. 

22 січня відбулися перші випробування учасників конкурсу. Завдання: текстуальний аналіз поезії. Учителям треба було продемонструвати вміння працювати з текстом поетичного твору, здатність до його смислових інтерпретацій з учнями, формування асоціативно-образного мислення школярів. Це завдання виявилося складним для словесників. Попереду дистанційні уроки, написання есеїв. Чекатимемо на переможця!


Новини навчального процесу

Нещодавно на українському мовно-літературному факультеті з’явився незвичайний магістрант. Це Ван Дацзюнь — громадянин Китаю, аташе з питань освіти посольства Китайської Народної Республіки в Україні. У планах магістранта — отримати диплом філолога-україніста, що допоможе йому й надалі працювати в нашій країні. Викладачі нашої кафедри почали працювати з дорослим студентом і відзначають його замотивованість, старанність, відповідальність. 

Справжнім викликом для Ван Дацзюня стане дисципліна «Комунікативна майстерність і риторика» (викладач Л.В. Умрихіна), де йому потрібно буде продемонструвати вміння виступати перед аудиторією з певною темою (українською мовою!). Побажаємо нашому магістранту успіхів!


 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.