25 листопада стартувала Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка завершується 10 грудня у Міжнародний день прав людини. Крім того, 4 грудня розпочався Всеукраїнський тиждень права. Цим подіям було приурочене засідання наукового гуртка «Правознавчі та суспільствознавчі студії» кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін (керівник: доц. Солошенко О.М) на тему: «Права людини в умовах збройного конфлікту», яке відбулось 6 грудня 2023 року.
Здобувачі освіти першого курсу представили змістовні та ґрунтовні доповіді-презентації: «Міжнародний день прав людини: історія виникнення» (Калачов В.), «Міжнародне гуманітарне право про права людини під час збройного конфлікту» (Заєць С.), «Геноцид» в міжнародному праві» (Яресько Т.), «Питання соціального захисту в умовах воєнного стану» (Мелещенко К.), «Право на освіту в умовах воєнного стану» (Войтенко А.), «Безпека в системі загальнолюдських цінностей» (Стрілець В.), «Трудові відносини в умовах воєнного стану» (Діброва Ю.), «Примусове переселення мирного населення: кваліфікація за міжнародним правом» (Шалуєва А.).
Були обговорені питання дотримання норм Міжнародного гуманітарного права в умовах війни, охарактеризовані нагальні проблеми додержання прав людини в Україні під час повномасштабного вторгнення.
Дякуємо всім учасникам за активну участь та інтерес до питань, що обговорювались. Чекаємо на нові зустрічі.
Більше фото за посиланням.
8 листопада 2023 р. відбулось засідання наукового гуртка «Правознавчі та суспільствознавчі студії» кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін (керівник: доц. Солошенко О.М.), присвячене Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку.
До обговорення були представлені доповіді-презентації: «Міжнародна ініціатива Всесвітнього дня науки: історія свята» (Т. Яресько), «Основні тенденції розвитку сучасної правової науки» (О. Гусак), «Видатні науковці сучасності: Ювал Нoй Харарі» (С. Заєць), «Штучний інтелект: від початку до майбутнього» (К. Мелещенко), «Якісна освіта запорука сталого розвитку суспільства» (В. Цицхвая, Д. Шмалько). Актуальні питання перспективи інновацій та формування національної стратегії розвитку української науки стали предметом цікавої дискусії.
Дякуємо всім учасникам за активну участь та інтерес до питань, що обговорювались. Чекаємо на нові зустрічі!
08 листопада 2023 р. докторка філософії (PhD) зі спеціальності 103 Науки про Землю, доцентка кафедри суспільно-економічних дисциплін і географії Коптєва Тетяна Сергіївна провела віртуальну екскурсію палацом Кенінга та горою Кременець для школярів, викладачів, здобувачів, батьків та всіх зацікавлених слухачів з циклу «Мандруємо Слобожанщиною разом».
Тетяна Сергіївна представила відвідувачам загальний огляд, історію і теперішній стан палацу Кенінга та гори Кременець.
По завершенню віртуальної екскурсії слухачі охоче задавали питання спікерці, а також надавали схвальні відгуки, це як свідчення, що захід пройшов ефективно та плідно. Перегляд відеозапису можна згодом прослідкувати за сайтом Сковороди-Хаб.
Цикл заходів під егідою «Мандруємо Слобожанщиною разом» відбувається один раз на місяць, детальна інформація міститься на сайті університету.
Вітаємо Тетяну Сергіївну і бажаємо ще більш корисних та цікавих віртуальних екскурсій!
30 жовтня 2023 року відбулося засідання наукового гуртка «Правознавчі та суспільствознавчі студії» кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін (керівник: доц. Солошенко О.М.) на тему: «Політико-правові погляди Г.С. Сковороди».
Першокурсники ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» із зацікавленістю обговорили суспільно-політичні погляди Г.С. Сковороди та особливості формування його правових ідей. Змістовні доповіді-презентації представили Софія Заєць, Вікторія Стрілець, Анна Шалуєва, Юрій Діброва. Здобувачі освіти жваво дискутували щодо проявів альтруїзму та доцільності ідеї «сродної праці» в українському соціумі ХVIII та ХХІ ст. Учасники засідання переконалися, що ідеї та мудрість творів Великого філософа не втратили актуальності і в наш час.
Дякуємо учасникам засідання наукового гуртка і запрошуємо усіх бажаючих до співпраці!
20 вересня 2023 року відбулось перше засідання наукового гуртка «Правознавчі та суспільствознавчі студії» кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін (керівник: доц. Солошенко О.М.). Першокурсники ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» обговорювали проблему: «Державна мова в освітньому процесі: правовий аспект». З ґрунтовними доповідями-презентаціями виступили Володимир Калачов та Даніїл Міхнов. Здобувачі освіти дискутували з актуальних питань щодо сучасної мовної політики та мовної культури в Україні, мови як чинника національної самоідентифікації та чинника національної безпеки (правові аспекти), окремо піднімалось питання про роль мови в освітньому середовищі.
Дякуємо учасникам засідання наукового гуртка і запрошуємо усіх бажаючих до співпраці!
Традиційно, у червні 2023 р., під керівництвом доцента кафедри Солошенко Олени Михайлівни відбулося засідання гуртка, на якому учасники наукового гуртка кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін «Правознавчі та суспільствознавчі студії» до Дня Конституції України обговорюють основні проблеми сучасного конституційного процесу в державі. У цьому році тема засідання: «Конституція України – основний закон держави», крім аналізу теоретичних питань, була присвячена особливостям дотримання конституційних норм в умовах режиму воєнного стану.
Здобувачі 12 групи підготували ґрунтовні та змістовні доповіді та презентували результати своїх досліджень. Про історію Конституції в історичній ретроспективі доповіла Х. Маринченко. Проблеми національних менших відповідно до Основного закону держави висвітлила А. Черкашина. Н. Федоренко у доповіді на тему: «Конституційно-правове регулювання державних символів України» наочно довела важливість відповідних атрибутів для сталого розвитку демократичної держави. Найбільш жвавого обговорення отримали доповіді А. Лук’янчук «Права та обов’язки людини та громадянина в період війни» та А. Лавриненко «Обмеження конституційних прав та свобод людини і громадянина в Україні», в яких висвітлювались нагальні проблеми сьогодення. Дякуємо всім учасникам наукового гуртка кафедри за активну участь і чекаємо креативних та актуальних доповідей та цікавих дискусій в наступному навчальному році!
В межах Тижня науки, кафедра теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін 17 травня 2023 р. провела засідання наукового гуртка кафедри «Правознавчі та суспільствознавчі студії» на тему: «Сучасні проблеми суспільно-правових наук» під керівництвом доц. Солошенко О.М.
Були заслухані та обговорені доповіді-презентації здобувачів 12 групи. Учасники засідання дізнались про історію започаткування свята Дня науки в Україні (доповідь Д. Сергєєва), з’ясували важливість та нагальність дотримання академічної доброчесності не тільки в наукових дослідженнях, а і в освітньому процесі (доповідь А. Черкашиної). Актуальні питання правової науки сьогодення ґрунтовно та всебічно охарактеризував у своїй доповіді М. Хоха, приділяючи увагу екологічним (кліматичним) питанням, кібербезпеці та іншим сучасним глобальним проблемам і шляхам їх розв’язанню у правовому полі. Важливою проблемою сучасної правової науки стали нові напрямки розвитку ІТ-технологій, зокрема штучний інтелект. У своїй доповіді М. Рідкокаша «Основні пріоритети розвитку штучного інтелекту» торкнувся і проблеми недосконалості його правового регулювання. Питання розвитку сучасної науки та її перспектив викликали інтерес та жваве обговорення учасниками засідання гуртку. Дякуємо всім за участь!
28 квітня в Україні відзначають день Охорони праці. Цьогоріч, він присвячений безпечному та здоровому робочому середовищу як фундаментальному принципу та праву на роботі. Напередодні, кафедра теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін провела засідання наукового гуртка «Правознавчі та суспільствознавчі студії» під керівництвом Солошенко Олени Михайлівни. Тема засідання: «Охорона праці очима студентів» викликала інтерес та жваве обговорення. Із змістовними доповідями та презентаціями виступили студенти 12 групи: Черкашина Аліна «Охорона праці жінок: гендерний апект у новому світлі», Сарафанов Дмитро «Охорона праці у закладах освіти», Литвин Єлізавета «Досвід європейських країн у сфері охорони праці».
Дякуємо здобувачам за активну участь у роботі гуртка!
18 квітня 2023 року відбулося засідання наукового гуртка «ПРАВОЗНАВЧІ ТА СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧІ СТУДІЇ» під керівництвом Олени Михайлівни Солошенко. Було розглянуто і обговорено тему поведінки в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру. З доповіддю виступила здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 12 групи факультету історії і права Лук’янчук А.Є.
КРУГЛИЙ СТІЛ
«ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ У СФЕРІ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ І ТЕРИТОРІЙ ВІД НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ВОЄННОГО ХАРАКТЕРУ»
В сучасних умовах війни питання цивільної оборони набувають особливого практичного значення. У березні відзначається Всесвітній день цивільної оборони. 27 березня 2023 року учасники наукового гуртка кафедри теорії і методики викладання суспільно-правових дисциплін «Правознавчі та суспільствознавчі студії» провели круглий стіл щодо проблем цивільного захисту та поводження під час воєнних дій: «Права громадян України у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій воєнного характеру».
Із змістовними доповідями виступили здобувачі освіти 12 групи. Анастасія Лавриненко у презентації на тему «Кодекс цивільного захисту України як правова основа захисту населення від надзвичайних ситуацій» докладно та змістовно роз’яснила законодавчі засади питання. Анастасія Лук’янчук ретельно ознайомила учасників круглого столу з основними правилами поведінки в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру. Арсен Бровар запропонував шляхи вирішення відповідних ситуацій, що складаються у воєнних умовах. Кристина Маринченко наочно продемонструвала у презентації «Екстрена валіза» як першочергове забезпечення людини у надзвичайних ситуаціях воєнного характеру» основні правила підготовки такої валізи.
Були обговорені правила та обов’язки громадян у сфері цивільного захисту, особлива увага була приділена поведінці при виявленні вибухонебезпечних предметів.
Дякуємо всім учасникам за активну участь та інтерес до питань, що обговорювались. Чекаємо на нові зустрічі!
Засідання гуртка, присвяченого 300-річчю з Дня народження Г.С.Сковороди