Практична підготовка факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти

Виробнича  Навчально-польова  Організаційно-виховна  в ДЗОВ

Педагогічна практика в закладах освіти на посаді асистента вчителя

20 лютого 2024 р.  в межах педагогічної практику в закладах освіти на посаді асистента вчителя для здобувачів освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», ОП «Логопедія» 2 року навчання денної форми відбулася зустріч здобувачів освіти  з керівництвом, асистентами вчителів та практичним психологом КЗ "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 139 Харківської міської ради".

Директор школи Сєнік Людмила Степанівна ознайомила здобувачів освіти з базою практики, з особливостями організації інклюзивного навчання дітей з ООП в ліцеї, з універсальним дизайном закладу, з категоріями дітей, що мають особливі освітні потреби, які навчаються в умовах інклюзивного навчання. Відбувся розподіл здобувачів освіти за класами, в яких навчаються діти з ООП.

Заступник директора з освітньої діяльності Балицька Ірина Іванівна познайомила практикантів із документацією школи, яка ведеться асистентом вчителя, презентувала особливості проведення корекційно-розвиткових занять в умовах дистанційного навчання і поділилася досвідом ефективної роботи в умовах сьогодення, наголошуючи на позитивному результаті навчальної діяльності дітей та позитивних відгуках батьків.

Ірина Іванівна дуже емоційно розповіла про виховну роботу, що проводиться в школі, представила різноманітність виховних заходів.

Асистент вчителя, соціальний педагог і практичний психолог освітнього закладу познайомили здобувачів освіти з роботою команди фахівців, а також провели знайомство зі здобувачами освіти за допомогою вправи-тренінгу «Автопортрет». Наші студенти мали намалювати свій портрет, де замість очей мало бути те, на що вони полюбляють дивитися замість вух – що полюбляють слухати, замість  носа – що полюбляють нюхати, а в голові свої думки. Майже всі студенти в своїх думках намалювали МИР і нашу ПЕРЕМОГУ!

Практикантів було закріплено за асистентом вчителя, з яким майбутні фахівці будуть працювати протягом практики.

Бажаємо нашим здобувачам освіти вдалої і цікавої практики!


Педагогічна практика в закладах освіти на посаді асистента вчителя

19 лютого 2024 р.  розпочато педагогічну практику в закладах освіти на посаді асистента вчителя для здобувачів освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», ОП «Логопедія» 2 року навчання денної форми.

Студенти-практиканти для проходження практики були розподілені у Харківську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 139 і  Харківський ліцей № 124 з інклюзивною формою навчання.

Сьогодні відбулася зустріч здобувачів освіти  з керівництвом та асистентами вчителів КЗ "Харківського ліцею №124 Харківської міської ради".

Директор ліцею, Макєєв Сергій Петрович, ознайомив здобувачів освіти з базою практики, з особливостями організації інклюзивного навчання дітей з ООП в ліцеї, з універсальним дизайном закладу, з категоріями дітей, що мають особливі освітні потреби, які навчаються в умовах інклюзивного навчання. Відбувся розподіл здобувачів освіти за класами, в яких навчаються діти з ООП.

Практикантів було закріплено за асистентом вчителя, з яким майбутні фахівці будуть працювати протягом практики. Асистент вчителя, вчитель-дефектолог ліцею ознайомила з документацією, яка ведеться асистентом вчителя, презентувала особливості проведення занять в умовах дистанційного навчання і поділилася досвідом ефективної роботи в умовах сьогодення, наголошуючи на позитивному результаті навчальної діяльності дітей та позитивних відгуках батьків.

Бажаємо нашим здобувачам освіти вдалої і цікавої практики!


Більше світлин 

6 грудня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в закладах освіти на посаді вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта, ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка».

На зустрічі були присутні керівник від факультету доц. Науменко Н.В., керівник з фаху ст. викл. Якуба Л.С, методисти зі спец. психології проф. Казачінер О.С., доц. Дрожик Л.В. та здобувачі освіти 441 і 442 груп.

Педагогічна практика здобувачів освіти проходила у двох спеціальних закладах освіти № 3 і № 12. Кожен заклад має свою специфіку роботи з дітьми з порушеннями розвитку (інтелектуальні порушення і порушення зору), тому і особливості практики також відрізнялися. Як показали звіти практикантів, контингент дітей в двох школах відрізнявся ставленням до дистанційного навчання, взаємодією з вчителями, участю в освітній діяльності. В спеціальному закладі освіти № 3 здебільшого акцент був зроблений на співпрацю з батьками дітей, тому як в школі навчаються діти з помірним і важким ступенем інтелектуальних порушень, більшість з них не мовні. Навпаки, в спец. школі № 12 діти охоче беруть участь у всіляких заходах, активні на заняттях, краще сприймають інформацію тощо.

Всі здобувачі виявили задоволення від практики, поділилися досвідом проведення занять, своєю участю в усіх заходах школи. Вчителі-дефектологи та інші фахівці закладів були завжди відкриті до спілкування  та надання консультації студентам. Свою практику практиканти оцінили як успішну.

Дякуємо закладам освіти за надану можливість і підтримку!


09 листопада 2023 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики для бакалаврів четвертого року навчання зі спеціальності 014 Біологія та здоров'я людини, яка проходила протягом семи тижнів з 18.09.23 по 04.11.23 р. На конференції були присутні здобувачі освіти, завідувачка відділу практики Кабанська Г.А., керівник практики від факультету канд. с.-г. н., доцент кафедри ботаніки Журавльова І.М., керівники практики з фаху та керівники з психолого-педагогічних дисциплін.

На початку конференції Кабанська Г.А. привітала студентів із закінченням практики, підкреслила, що практика пройшла успішно, усі завдання виконано. Здобувачі звітували про проходження практики від кожного закладу у вигляді презентацій, вони подякували керівникам за професійну підтримку та консультації.

Керівник з психолого-педагогічних дисциплін Білик В.М зробила зауваження, щодо помилок у оформленні документації практики.

Керівник практики від факультету к. с.-г. н.  доц. Журавльова І.М. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла на достатньому рівні, всі студенти впоралися із завданнями практики, отримали сертифікати про проходження курсів «Шкільне життя онлайн», «Успішне вчителювання – прості рішення на щодень», «Стартуємо до успішної школи», на таких освітніх платформах як «На Урок», «EdЕra», «Promiteus». Серед побажань здобувачів було скоріше повернення до очного навчання.


31 жовтня 2023 року в межах педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта і виробничої практики в спеціальних закладах освіти здобувачів 6 курсу денної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася зустріч практикантів із практичним психологом спецшколи № 3 Кравченко М.С. та вчителями-дефектологами спецшколи Романовою Н.Ю., Халєєвою В.О., Зубриловою О.

На початку зустрічі керівник від факультету доц. Науменко Н.В. подякувала керівникам практики від школи за високий рівень організації практики на 4 курсі денної форми та можливості, які були надані практикантам для вдосконалення професійних навичок.

Практичний психолог Кравченко М.С. розповіла студентам про особливості роботи шкільного психолога та його значення в команді фахівців; познайомила із напрямами співпраці з вчителями-дефектологами з питань діагностики, корекції та розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями; представила види консультативної роботи з батьками дітей.

Учителі-дефектологи розповіли студентам про особливості організації навчання та виховання дітей з інтелектуальними порушеннями, напрями корекційно-розвиткової роботи з дітьми під час уроків; про співпрацю з батьками та взаємодію дітей під час навчальних занять.

Романова Н.Ю., учитель-дефектолог початкової школи представила практикантам дидактичний матеріал, який використовується на уроках в процесі комплексної корекційно-розвиткової роботи з розвитку дрібної моторики, формування навичок просторового орієнтування, уявлень про навколишній світ тощо; поділилася секретами мотивації та формування уваги у дітей під час занять.

Фахівці спеціального закладу освіти запропонували велику кількість можливостей для набуття та вдосконалення здобувачами освіти професійних навичок та виконання завдань практики.


30 жовтня 2023 року в межах педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта і виробничої практики в спеціальних закладах освіти здобувачів 6 курсу денної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася зустріч практикантів із заступником директора з виховної роботи Долганюк О.В. та педагогом-організатором спеціальної школи № 3 м. Харкова Світайло І.Б 

На початку зустрічі керівник від факультету доц. Науменко Н.В. подякувала керівникам практики від школи за високий рівень організації практики на 4 курсі денної форми та можливості, які були надані практикантам для вдосконалення професійних навичок.

Під час конференції студенти дізналися про Статут закладу спеціальної освіти, контингент здобувачів освіти та напрями діяльності, які здійснює освітній заклад. Заступник директора з виховної роботи Долганюк О.В. розповіла здобувачам про види виховної роботи, професійне орієнтування здобувачів, методи і форми виховання в умовах війни та в мирний час.

Світайло І.Б. розповіла про конкурси та інші активності, в яких беруть участь діти, та запросила взяти участь в конкурсі руханки 31 жовтня.


30 жовтня 2023 року відбулася настановча конференція з педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання заочної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із змістом і завданнями практики, основними видами діяльності здобувачів освіти під час практики, критеріями оцінки практики та вимогами до оформлення звітної документації.

В ході зустрічі здобувачі освіти розглянули наповнення курсу на дистанційній платформі Moodle, отримали методичні рекомендації до виконання завдань практики та були розподілені по спеціальним закладам освіти м. Харкова – спеціальна школа №3 і спеціальна школа №12.

Керівник практики доц. Сінопальнікова Н.М. представила особливості та завдання практики для здобувачів освіти ОП «Логопедія», звернула увагу студентів на необхідність проведення дослідницької діяльності для написання в подальшому курсових робіт.


30 жовтня 2023 року відбулася настановча конференція з виробничої практики у спеціальних закладах освіти здобувачів освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання денної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка».

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із змістом і завданнями практики, основними видами діяльності здобувачів освіти під час практики, критеріями оцінки практики та вимогами до оформлення звітної документації.

В ході зустрічі здобувачі освіти розглянули наповнення курсу на дистанційній платформі Moodle, отримали методичні рекомендації до виконання завдань практики та були розподілені у спеціальний заклад освіти м. Харкова – спеціальна школа №3.

Фаховий керівник практики доц. Галій А.І. звернула увагу студентів на необхідність проведення під час виробничої практики експериментального дослідження в межах написання кваліфікаційної роботи та зробила акцент на активності, ініціативності та відповідальності з боку здобувачів освіти для виконання завдань практики.


27 жовтня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в закладах спеціальної освіти на посаді вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія, «Олігофренопедагогіка» денної форми.

Здобувачі освіти протягом 5 тижнів проходили педагогічну практику в 3-х спеціальних закладах освіти: спеціальній школі № 3, № 7 та спеціальній школі імені В.Г. Короленка.

Під час підсумкової конференції здобувачі освіти надали звіти-презентації проходження практики в кожній школі та розказали про особливості її проходження в умовах війни.

Здобувачі освіти, які проходили практику в школі № 3, надали високу позитивну оцінку всім активностям, що були в школі – спостереження за реальною роботою вчителя-дефектолога під час проведення уроків з дітьми з інтелектуальними порушеннями; можливість самостійно провести деякі етапи уроків; взяти активну участь у підготовці та проведенні виховного заходу до дня психічного здоров’я, розробивши руханку для дітей і провівши її; підготувати бесіду з батьками тощо. Студенти отримали потужний досвід та змогли закріпити свої знання та компетентності на практиці.

Здобувачі освіти, які проходили практику в спеціальній школі № 7 та спеціальній школі імені В.Г. Короленка розповіли про особливості співпраці з фахівцями, вчителями-дефектологами та відзначили їхню кваліфіковану консультативну роботу для підготовки завдань практики.

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. оцінила практику студентів як успішну та подякувала здобувачів освіти за активність та ініціативність під час практики.

В цілому, на думку здобувачів, практика пройшла на високому рівні. Із пропозицій – офлайн практика!


4 жовтня 2023 року в межах виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти здобувачів освіти магістерського рівня спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка відбулася чергова зустріч зі вчителями-дефектологами двох освітніх рівнів середньої освіти.

Спікером зустрічі була факультетський керівник та керівник з фаху доц. Науменко Н.В., в обговоренні питань практики взяли також участь керівник з фаху доц. Галій А.І. та вчителі-дефектологи спеціальної школи № 3 – Кіщенко Н.В. та Зубрилова О.М.

До конференції також долучилися здобувачі освіти- практиканти 4 курсу, які проходять педагогічну практику в якості вчителів-дефектологів, та вже перетнули екватор своєї практичної підготовки.

Кіщенко Н.В. познайомила студентів із особливостями організації навчальної діяльності дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, звернула увагу практикантів на важливість створення мотиваційного настрою у дітей на кожному етапі уроку задля ефективного засвоєння необхідної інформації; розказала про структуру корекційно-розвиткового заняття в початковій школі та труднощі, які можуть виникнути в процесі його реалізації.

Зубрилова О.М. розказала про специфіку проведення занять з дітьми з порушеннями інтелектуального розвитку в середній школі; познайомила з особливостями взаємодії дітей різних груп (легкий та помірний ступінь порушення); звернула увагу на особливості складання технологічних карт корекційно-розвиткових занять в середній школі.

Галій А.І. наголосила на необхідності бути активними та ініціативними в ході практики, спрямувала увагу на особливостях планування видів діяльності під час практики та подальшої взаємодії.


3 жовтня 2023 року в межах виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти магістрантів спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка відбулася зустріч практикантів з психологом та педагогом-організатором школи. До зустрічі долучилися здобувачі освіти 4 курсу (бакалаврського рівня), які вже третій тиждень проходять практику в цьому освітньому закладі в якості вчителя-дефектолога.

В ході мітінгу практичний психолог закладу ознайомила практикантів з особливостями своєї роботи, розказала про взаємодію з дефектологами та іншими фахівцями психолого-педагогічного консіліуму, пояснила, як добрати діагностичний інструментарій для психолого-педагогічного обстеження рівня розвитку дітей, наголосила на умовах добору відповідних методик та їх плюси та мінуси в конкретних ситуаціях. Психолог надала відповідні електронні ресурси, затверджені МОН для діагностичної роботи.

Педагог-організатор школи та заступник директора з навчально-виховної роботи презентували здобувачам освіти план виховної роботи школи, розказали про напрями виховної роботи, співпрацю з батьками, поділилися ідеями щодо організації виховної роботи з дітьми з порушенням інтелектуального розвитку.

По закінченню зустрічі фахівці та практиканти визначилися з організацією подальшої взаємодії.


2 жовтня 2023 року розпочалася восьмитижнева виробнича практика у спеціальних закладах середньої освіти для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка заочної форми.

Сьогодні здобувачі освіти завіали на організаційну зустріч до спеціальної школи № 3 для дітей з інтелектуальними порушеннями, яку провела заступник директора з навчально-виховної роботи Літвищенко Тетяна Іванівна. Тетяна Іванівна презентувала освітній заклад, повідомила студентам про особливості і напрями діяльності школи в цілому і в умовах воєнного стану, запропонувала установчі онлайн зустрічі з фахівцями школи – психологом, педагогом-організатором та вчителем-дефектологом та зкоординувала подальшу взаємодію здобувачів освіти з керівниками практики.

В ході зустрічі практиканти були розподілені за керівниками практики від школи - вчителями-дефектологами і класами, в яких вони будуть проходити практику.

Факультетський керівник доц. Науменко Н.В. звернула увагу практикантів на особливості складання індивідуального плану практики та організацію всіх видів діяльності на посаді вчителя-дефектолога.


Сьогодні, 2 жовтня 2023 року, відбулася настановча конференція з виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка заочної форми.

На настановчій конференції були присутні фахові керівники та методисти практики зі спеціальної психології та педагогіки – доц. Науменко Н.В. та доц. Галій А.І.

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із особливостями організації практики,  окреслила її мету і завдання, повідомила про основні види діяльності практикантів на посаді вчителя-дефектолога, звернула увагу на особливості підготовки звітної документації з практики.

Фаховий керівник доц. Галій А.І. наголосила на необхідності проведення дослідницької роботи в межах кваліфікаційного дослідження та подальшої участі у Всеукраїнській конференції, присвяченої 85-річчю від дня народження акад. Бондаря В.І. у вигляді підготовки наукової статті за матеріалами магістерського дослідження.

Практику розпочато. Бажаємо успішної і цікавої діяльності!


28 вересня 2023 року в межах педагогічної практики у закладах спеціальної освіти у якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка денної форми відбулася зустріч за підсумками двох тижнів практики на базі спеціальної школи № 3.

На зустрічі були присутні керівник з фаху доц. Наталія НАУМЕНКО, методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК і керівник практики від спецшколи Тетяна ЛИТВИЩЕНКО. Під час зустрічі здобувачі освіти повідомили про стан виконання індивідуального плану практики, звітували про заплановані заходи з метою виконання завдань практичної підготовки, поділилися враженнями від спостереження за проведенням онлайн-занять вчителями-дефектологами закладу освіти.

В ході спілкування Тетяна ЛИТВИЩЕНКО зорієнтувала студентів щодо наступних онлайн-зустрічей практикантів з фахівцями закладу – психологом, провідними дефектологами, педагогом-організатором; надала пропозиції щодо можливості відвідування індивідуальних занять з дітьми безпосередньо в межах спецшколи.

Керівник з фаху Наталія НАУМЕНКО звернула увагу студентів на особливостях складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять, а методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК пояснила про мету і особливості добору діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості пізнавальної, когнітивної та емоційно-вольової сфер розвитку дитини.

Тож практика триває в активному режимі! Продовжуємо!


19 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» і ОП «Логопедія» відбулася онлайн зустріч з керівництвом Харківської спеціальної школи № 3 для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, особисто з заступником директора з навчально-виховної роботи закладу освіти Тетяною Іванівною Літвищенко.

На зустрічі також були присутні фахові керівники та методисти зі спеціальної педагогіки і психології.

Тетяна Іванівна познайомила студентів зі Статутом спеціальної школи № 3, основними напрямками освітньої діяльності, особливостями освітнього процесу в умовах воєнного стану,  організацією виховної роботи з учнями тощо. Також відбувся розподіл практикантів за вчителями-дефектологами для подальшої взаємодії з виконання завдань практики, створено спільний чат для ефективної комунікації.

Фаховий керівник, канд. біол. наук, доцент Алла Іванівна Галій, звернула увагу студентів на важливість проведення дослідницької роботи (добір діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості всіх сфер розвитку дитини, планування корекційно-розвиткової роботи відповідно до предмету дослідження) для подальшого написання курсового проєкту у 8 семестрі професійної підготовки.

Методисти зі спеціальної педагогіки окреслили сутність завдань з виховної діяльності здобувачів освіти під час практики.

Факультетський керівник, канд. пед. наук, доцент Наталія Вікторівна Науменко, наголосила на необхідності активної взаємодії з керівниками практики щодо виконання завдань та максимальному включенні в освітній процес закладу освіти.


18 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога здобувачі освіти зустрілися з керівниками практики закладу спеціальної освіти імені В. Короленка. В спеціальній школі для дітей з порушеннями зору будуть проходити практику студенти, які навчаються на ОП «Логопедія».

Керівник практики Андрій ОРЛОВ привітав практикантів та познайомив з захоплюючою історією навчального закладу. Школі для дітей з порушеннями зору вже більше 100 років. Освітній заклад має давні традиції та пишається своїми вихованцями, які беруть активну участь в спортивній, мистецькій та громадській діяльності і є золотими і бронзовими призерами різних параолімпійських ігор та творчих конкурсів.

Андрій Валерійович зорієнтував здобувачів щодо організації їхньої практичної діяльності під час практики, також студенти були закріплені за керівниками - вчителями-дефектологами для виконання завдань.

Практиканти висловили вдячність за можливість доторкнутися до традицій освітнього закладу і на деякий час стати його часткою!

 


18 вересня 2023 року розпочато педагогічну практику в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» 4 року навчання денної форми. Згідно навчального плану педагогічна практика триватиме протягом 5 тижнів.

Педагогічна практика бакалаврів спеціальної освіти розпочалася з настановчої конференції, під час якої керівник практики від факультету канд. пед. наук, доцент Наталія НАУМЕНКО познайомила студентів із метою, особливостями та завданнями практики; зорієнтувала, як користуватися методичними рекомендаціями до проходження практики, що розміщені на освітній дистанційній платформі Moodle; розповіла про напрямки діяльності практикантів в якості вчителів-дефектологів та розподілила здобувачів по закладам спеціальної освіти для виконання завдань практики.

Канд. пед. наук, доцент Наталія СІНОПАЛЬНИКОВА звернула увагу здобувачів освіти, які навчаються на ОП «Логопедія», на особливості і завдання логопедичної практики.

Методисти зі спеціальної педагогіки і спеціальної психології охарактеризували завдання з виховної роботи, особливості складання психолого-педагогічної характеристики на учня, консультативних бесід з батьками тощо.

По завершенню конференції здобувачі освіти пройшли анкетування щодо організації освітнього процесу за освітніми програмами «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка».

З побажаннями цікавої та плідної практики студенти приступили до практичної діяльності!


15 вересня 2023 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася настановна конференція з педагогічної практики у закладах загальної та спеціалізованої середньої освіти  здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 1V року навчання зі спеціальностей 014 Середня освіта (Біолоігя та здоров’я людини) денної форми навчання. Ця практика буде проходити впродовж 7 тижнів на базі закладів загальної та спеціалізованої середньої освіти.

На зустрічі були присутні здобувачі освіти денної форми навчання, керівники з фаху, методисти зі спеціальної педагогіки та психології.

На початку конференції декан факультету професор Микитюк С.О. привітав здобувачів із початком практики, надав їм завдання з аналізу різних психологічних аспектів при проведенні уроків, та побажав успіхів у проходженні практики.

Під час зустрічі керівник практики від факультету доцент кафедри ботаніки Журавльова І.М. повідомила про мету та завдання практики, визначила основні напрямки та види діяльності студентів під час практики, охарактеризувала основні документи звіту з проходження практики. Керівник з психолого-педагогічних дисциплін доцент Білик В.М. представила до уваги слухачів презентацію з теми «Педагогічна практика у закладах загальної та спеціалізованої середньої освіти», в якій були відображені головні задачі та завдання з виховної роботи у школі вчителя біології.

В ході конференції здобувачі освіти були розподілені по школах для подальшої взаємодії їх з керівництвом та вчителями.

 


10 червня 2023 року відбулася підсумкова конференція здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» ОП «Олігофренопедагогіка», які завершили проходження виробничої (дефектологічної) практики у закладах дошкільної освіти та інклюзивно-ресурсних центрах.

На конференції були присутні керівники та методисти практики від факультету та керівник практики – директор інклюзивно-ресурсного центру м. Південне Харківської області – Наталія САВЕНКОВА.

Людмила ДРОЖИК – керівник практики від факультету – наголосила, що практика, яка тривала 9 тижнів, виявилася успішною, та подякувала керівництво закладів ЗДО та ІРЦ за надану можливість для проходження практики у складних умовах сьогодення. Керівники практики від ЗДО та ІРЦ  доклали максимум зусиль, щоб максимально долучити здобувачів освіти до активностей – онлайн лекції, онлайн тренінги, майстер-класи, дискусії та консультації з метою реалізації завдань практики.

Наталія САВЕНКОВА виступила і подякувала організаторів практики від факультету та самих практикантів за активну участь та відмітила, що  магістранти проявили себе як завзяті та відповідальні студенти, які постійно ставили питання, та пропонували теми для обговорень. Наталія Анатоліївна висловила побажання подальшої плідної співпраці з кафедрами здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки ХНПУ.

Анастасія ПАСІКУН, яка проходила практику в ІРЦ м. Південне, поділилася враженнями від практики та зазначила, що відвідувала всі онлайн лекції, які проводили директор ІРЦ та учитель-дефектолог; була присутня на комплексних оцінках розвитку дітей, брала активну участь в обговоренні результатів оцінки, постійно консультувалася та слідувала рекомендаціям фахівців під час складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять; неодноразово здійснювала аналіз комплексних оцінок розвитку дитини та занять вчителя-дефектолога.

Дар’я ПЛУГАТАРЬОВА проходила практику в ІРЦ м. Мерефа Харківської області, мала змогу бути присутньою очно та брати участь в усіх заходах установи. Дар’я презентувала відео святкового заходу, присвячений Дню захисту дітей та літній порі , де була серед організаторів. Сама практикантка працює асистентом вчителя, і практика дала їй змогу поглибити свої знання.

Світлана КОЛІНЬКО проходила практику в Солоницівському ІРЦ Харківського району та повідомила, що постійно взаємодіяла і з директором, і вчителем-дефектологом Маргаритою ЧЕМОВОЮ, багато корисного для себе взяла з практики – і діагностичний інструментарій, і методичний матеріал, порівняла свій досвід роботи з роботою іншого ІРЦ,  ознайомилася з іншими підходами.

Олена СОРОКА у своєму звіті зауважила, що мала можливість наочно побачити, як відбувається робота спеціалістів ЗДО і ІРЦ, та звернула увагу, що дистанційне навчання важко дається дітям з ООП, все ж таки з ними краще працювати офлайн.

Тож, не зважаючи на виклики сьогодення, і керівники, і практиканти знайшли можливості, щоб практика відбулася на високому рівні, про що свідчать відгуки керівників та звіти магістрантів.


22 травня 2023 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики для магістрів першого року навчання  зі спеціальностей 014 Біологія та здоров'я людини та 014 Природничі науки, яка проходила з 03.04.23 по 06.05.23 р.

На конференції були присутні здобувачі, завідувачка відділу практики Кабанська Г.А., керівник практики від факультету к. с.-г. н., доцент кафедри ботаніки Журавльова І.М., доцент кафедри ботаніки Твердохліб О.В., керівники з психолого-педагогічних дисциплін Васильєва С.О., Білик В.М та Діомідова Н.Ю. На початку конференції Кабанська Г.А. привітала студентів із закінченням практики, підкреслила, що практика пройшла успішно, усі завдання виконано. Здобувачі надали звіти про проходження практики у вигляді презентацій. Керівник з психолого-педагогічних дисциплін Васильєва С.О. зробила зауваження, щодо помилок у оформленні документації практики. Керівник практики від факультету к. с.-г. н.  доц. Журавльова І.М. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла на достатньому рівні, всі студенти впоралися із завданнями практики, отримали сертифікати про проходження курсів "Сміливі навчати".


12 травня 2023 року в межах виробничої дефектологічної практики здобувачів освіти магістерського рівня ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася дуже цікава та корисна зустріч. Директор ІРЦ м. Південне Харківської міської ради Наталія САВЕНКОВА провела з практикантами тренінг «Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини з ООП», під час якого здобувачі аналізували відеокейс. Практикантам було представлено відео первинної комплексної оцінки рівня розвитку хлопчика 10 років, батьки якого звернулися до ІРЦ за рекомендацією школи, тому як дитина мала труднощі у навчанні і не засвоювала навчальну програму 3 класу. Після перегляду магістранти мали визначити сильні сторони розвитку дитини за усіма сферами розвитку – когнітивна, фізична, мовленнєва, емоційно-вольова та навчальна, після чого запропонувати план більш детальної оцінки розвитку кожної сфери та можливі методи діагностики. Практичний тренінг супроводжувався теоретичною інформацією та поясненнями. Практиканти активно брали участь в обговоренні та висловлювали свої міркування. Тож практика триває. 


10 травня 2023 року в межах виробничої (дефектологічної) практики здобувачів освіти другого магістерського рівня в ІРЦ м. Південне Харківської міської ради була проведена зустріч з директором Наталією Савенковою з питання комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей з ООП в умовах ІРЦ. Під час зустрічі керівник установи познайомила практикантів з нормативно-законодавчою базою діяльності ІРЦ, функціями установи та безпосередньо комплексною психолого-педагогічною оцінкою розвитку дітей з ООП. Наголосила на нових підходах до оцінки розвитку дітей з ООП, а саме: категоріях (типах) особливих потреб (труднощів) дітей та характеристиці рівнів підтримки. Наталія Анатоліївна представила особливості висновку за результатами комплексної оцінки. Наприкінці  зустрічі з практикантами була проведена вправа на виявлення


Триває виробнича (дефектологічна) практика в ЗДО і ІРЦ у здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання. 9 травня 2023 року розпочалася друга частина практики, яку здобувачі освіти мають пройти в Інклюзивно-ресурсному центрі м. Південне Харківської міської ради. Наразі магістранти зустрілися з керівником ІРЦ Савенковою Наталією Анатоліївною, яка познайомила здобувачів освіти з закладом, діяльністю різнопрофільних фахівців – логопедів, дефектологів, психологів, реабілітологів.

Наталія Анатоліївна окреслила перелік заходів на час практики здобувачів та наголосила на можливості бути присутніми очно на корекційно-розвиткових заняттях та під час комплексної оцінки дітей. Практика проходитиме у змішаному форматі.

Керівник з фаху к.п.н, доцент Науменко Наталія Вікторівна за для ефективної організації практики запропонувала здобувачам освіти скласти перелік питань, які стосуються написання кваліфікаційної роботи та проведення дослідження, і спланувати зустрічі, які сприятимуть можливості не тільки виконати завдання практики, а й практичні завдання магістерського дослідження.

Тож практика обіцяє бути насиченою і продуктивною. Магістранти виявили активність та зацікавленість в проходженні виробничої практики.


5 квітня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта у загальноосвітніх закладах з інклюзивною формою навчання на посаді асистента вчителя.

На зустрічі були присутні керівник практики від факультету доц. Дрожик Л.В., керівник зі спеціальної психології доц. Науменко Н.В. та здобувачі освіти, які проходили практику в загальноосвітніх закладах м. Харкова № 124, 139, 158, 58.

В ході зустрічі керівник практики від факультету доц. Дрожик Л.В. підвела підсумки практики та зазначила, що практика відбулася на високому рівні. Всі загальноосвітні заклади сприяли ефективності проходження практики студентів – практиканти були розподілені за класами та асистентами вчителів, створювалися умови для того, щоб студенти максимально були присутніми на уроках, постійно здійснювалися консультації щодо планування конспектів уроків, виховних заходів, організовувалися зустрічі з фахівцями команди супроводу, надавалася методична допомого тощо.

Також для студентів під час практики були організовані зустрічі з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру та фахівцями Солоницівського ліцею, які поділилися досвідом роботи з дітьми з ООП.

Здобувачі освіти звітували про результати проходження практики та представили комплексні звіти від кожної школи. Студенти зазначили, що практика була цікавою та насиченою, кожен мав змогу отримати практичний досвід впровадження теоретичних знань в діяльності асистента вчителя та інших фахівців; побачити, як відбувається освітній процес в умовах сьогодення, та наголосили, що незважаючи на дистанційне навчання освітній процес для дітей з ООП не втратив своєї якості, дякуючи професіоналізму педагогічних працівників. Серед побажань було скоріше повернення до очного навчання.


4 квітня 2023 року в межах виробничої (дефектологічної) практики в закладах дошкільної освіти та інклюзивно-ресурсних цетрах зі здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання відбулася організаційна зустріч із керівництвом Харківської спеціальної школи № 2 для дітей з інтелектуальними порушеннями. Освітній заклад має у своїй структурі дошкільні групи, в яких навчаються діти віком від 3 до 7 років.

Під час зустрічі магістранти познайомилися з навчальним закладом, напрямами освітньої та корекційно-розвиткової роботи, особливостями діяльності вихователів, дефектологів, логопедів та інших фахівців, зокрема, в умовах дистанційного навчання.

Віолета Леонидівна, заступник директора з навчально-виховної роботи представила заходи, в яких залюбки беруть участь діти і продемонструвала їхні успіхи та досягнення в різних сферах.

Вражаючими були здібності та можливості учнів з інтелектуальними порушеннями, які перевершували очікувані результати.

З побажаннями продуктивної, активної та цікавої практики здобувачі освіти приступили до виконання завдань практики.

Бажаємо успіхів!


Практика у Німеччині

З 3 квітня 2023 магістранти факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти, що навчаються на спеціальності 091 Біологія, розпочали дистанційну практику у Грайфсвальдському університеті (Німеччина). Під час занять проф. Дмитро Леонтьєв, що зараз перебуває у Грайфсвальді на стажуванні, розповів здобувачам про організацію наукової роботи у Німеччині, провів екскурсію лабораторіями і ознайомив з обладнанням для дослідження ДНК.

Випускниця аспірантури ХНПУ ім. Г.С. Сковороди 2021 р. Анастасія Кочергіна показала магістратам, як працює технологія гель-електрофорезу.

Магістрантка нашого факультету Марія Леонтьєва, яка паралельно навчається у Грайфсвальді, детально ознайомила однокурсників з тим, як навчальний процес виглядає очима студентів, зокрема розповіла про особливості наукової спеціалізації, вибору предметів, проведення лабораторних занять і літніх практик. Ознайомлення з технологіями полімеразної ланцюгової реакції, гель-електрофорезу та очистки ампліконів було проведено у форматі навчального відео з коментарями викладача.

Знайомство з організацією навчальної і наукової роботи у розвинених країнах сприятиме розширенню професійних обріїв майбутніх науковців, здобуттю ними сучасної і конкурентоспроможної освіти.


31 березня 2023 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася настановна конференція з педагогічної практики у закладах профільної і спеціалізованої середньої освіти здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти 1 року навчання зі спеціальностей 014 Середня освіта (Біолоігя та здоров’я людини) та 014 Середня освіта (Природничі науки) денної і заочної форми навчання. Ця практика буде проходити впродовж 5 тижнів на базі закладів профільної і спеціалізованої середньої освіти.

На зустрічі були присутні здобувачі освіти денної і заочної форми навчання, керівники з фаху, методисти зі спеціальної педагогіки та спеціальної психології.

Під час зустрічі керівник практики від факультету к. с.-г. н., доцент кафедри ботаніки Журавльова І.М. повідомила про мету та завдання практики, визначила основні напрямки та види діяльності студентів під час практики, охарактеризувала основні документи звіту з проходження практики. Керівник з психолого-педагогічних дисциплін Васильєва С.О. представила до уваги слухачів презентацію з теми «Основні напрямки та задачі виховної роботи у старшій школі вчителя біології».

В ході конференції здобувачі освіти були розподілені по школах для подальшої взаємодії їх з керівництвом та вчителями.

Керівники практики побажали здобувачам освіти успіхів у проходженні практики.


14 березня 2023 року здобувачі освіти 2 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» в межах педагогічної практики на посаді асистента вчителя відвідали загальноосвітній заклад № 139 з інклюзивною формою навчання.

Під час зустрічі директор закладу освіти, Сєнік Людмила Степанівна, розповіла практикантам про історію, напрями діяльності закладу та особливості навчання учнів з ООП в умовах військового стану. Також до спілкування були запрошені фахівці команди супроводу – асистенти вчителів, практичний психолог та дефектолог, які представили свою роботу з особливими дітьми та звернули увагу на позитивну динаміку в розвитку цих дітей під час навчання у школі в дистанційному форматі, зазначивши, що дистанційна освіта відкрила для всіх учасників освітнього процесу додаткові ресурси та можливості.

Протягом зустрічі було визначено завдання практики та організовано подальшу взаємодію між нашими здобувачами та асистентами вчителів, розподіливши їх по класам.

Вразило доброзичливе ставлення фахівців закладу до студентів, які запропонували їм свою різнобічну максимальну підтримку протягом двох тижнів задля успішного виконання завдань практики.


В межах педагогічної практики на посаді асистента вчителя здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 016 "Спеціальна освіта" ми продовжуємо знайомитися з загальноосвітніми закладами м. Харкова, які впроваджують інклюзивну освіту.

14 березня 2023 року студенти-практиканти були присутніми на зустрічі з керівництвом та фахівцями команди супроводу ЗОШ № 124 м. Харкова.

Це навчальний заклад з 50-ти річною історією та традиціями. Але унікальність школи полягає в тому, що починаючи з 2010 року, вона активно впроваджує інклюзивне навчання та на сьогодні є флагманом серед шкіл з інклюзивною формою навчання. В основу моделі освітнього процесу в школі покладено принцип трьох єдностей, який реалізується шляхом розв’язання проблем здоров’я, здібностей та духовності учнів. Саме тому у 2010 році ЗОШ № 124 стала першою у м. Харкові школою рівних можливостей.

За доступну та якісну організацію інклюзивної освіти у 2012 році школа стала переможцем конкурсу «Город для всех» у номінації «Учебные учреждения» та була нагороджена Дипломом Харківського міського голови Г.А. Кернеса.

За значний внесок у розвиток освітньої галузі міста Харкова, інноваційний підхід до навчання, виховання і гармонійного розвитку дітей та учнівської молоді школа стала переможцем конкурсу «Флагмани освіти і науки України» та увійшла до 100 кращих шкіл України, була відзначена Грамотою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України у 2012 році.

Тож нашим здобувачам освіти випала честь протягом двох тижнів доторкнутися до традицій школи та отримати величезний практичний досвід ефективної взаємодії фахівців команди супроводу, бути присутніми на уроках та побачити на власні очі, що дистанційна освіта ні в якому разі не може стати на заваді для отримання якісних освітніх послуг дітьми з ООП.

Директор школи № 124, випускник ХНПУ 2009 року, Макєєв Сергій Петрович розповів про історію закладу, познайомив студентів з організацією інклюзивного освітнього процесу та представив асистентів вчителів, які будуть керувати практикою.

З побажаннями плідної, цікавої та насиченої практики вже завтра студенти-практиканти почнуть в повному обсязі реалізовувати завдання практики.


13 березня 2023 року розпочалася двотижнева педагогічна практика на посаді асистента вчителя здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2 курсу спеціальності 016 "Спеціальна освіта".
Цьогоріч це перша практика на ОП "Олігофренопедагогіка" та ОП "Логопедія" на посаді асистента вчителя, яка пройде у закладах середньої освіти з інклюзивною формою навчання. Здобувачі освіти протягом практики мають ознайомитися з роботою асистента вчителя, з його документацією, а головне - зможуть бути присутніми на уроках та дізнатися про особливості інклюзивного освітнього процесу.
Сьогодні наших здобувачів зустріла загальноосвітня школа № 58, яка вже більше п'яти років впроваджує інклюзивну освіту. Під час зустрічі керівництво закладу розповіло про функціонування закладу, розумне пристосування та представило фахівців команди супроводу - практичного психолога, спеціального педагога, логопеда.
Протягом дискусії асистенти вчителів, які працюють в школі, розповіли про особливі освітні потреби учнів, які навчаються в закладі освіти (їх 15 осіб) та про позитивну динаміку в розвитку та соціалізації своїх підопічних.
Тож практика обіцяє бути цікавою і насиченою.


5 листопада 2022 року відбулася настановна конференція з пропедевтичної педагогічної практики у спеціальних закладах освіти зі здобувачами 2 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» заочної форми навчання.

Під час зустрічі керівник практики від факультету старший викладач Козачек Надія Олексіївна познайомила здобувачів освіти із метою та завданнями практики, особливостями оформлення звіту. В ході конференції практиканти були розподілені у Харківську спеціальну школу Імені В.Г. Короленка для дітей з порушеннями зору, яка має давню історію та традиції. Під час практики здобувачі освіти мають познайомитися із метою, завданнями та напрямами діяльності освітнього закладу, особливостями діяльності фахівців команди психолого-педагогічного супроводу в умовах воєнного стану.

Методист зі спеціальної психології канд. пед. наук, доцент Науменко Наталія Вікторівна пояснила завдання для практикантів зі спеціальної психології, які полягають у визначенні сутності діяльності шкільного психолога, особливостей його спілкування з дітьми та батьками в умовах воєнного стану та діагностичного матеріалу для виявлення особливостей розвитку пізнавальної, когнітивної, емоційної та поведінкової сфери дітей з порушеннями зору.

Керівники практики побажали здобувачам освіти успіхів у проходженні практики.


24 жовтня 2022р.

24 жовтня 2022р. на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики  для бакалаврів четвертого року навчання  зі спеціальностей 014 Біологія та здоров'я людини та 091 Біологія, яка проходила з 19.09.22 по 15.10.22 р. На конференції були присутні здобувачі, завідувачка відділу практики Кабанська Г.А., керівник практики від факультету к. с.-г. н., доцент кафедри ботаніки Журавльова І.М., керівники з психолого-педагогічних дисциплін Васильєва С.О. та Білик В.М. На початку конференції Кабанська Г.А. привітала студентів із закінченням практики, підкреслила, що практика пройшла успішно, усі завдання виконано. Здобувачі надали звіти про проходження практики у вигляді презентацій. Керівник з психолого-педагогічних дисциплін Васильєва С.О. зробила зауваження, щодо помилок у оформленні документації практики. Керівник практики від факультету к. с.-г. н.  доц. Журавльова І.М. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла на достатньому рівні, всі студенти впоралися із завданнями практики, отримали сертифікати про проходження курсів "Базова психологічна допомога в умовах війни".


24 жовтня 2022р.

24 жовтня 2022р. відбулася підсумкова конференція з педагогічної (логопедичної) практики у спеціальних закладах освіти на посадах учителя-логопеда здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта», ОП «Корекційна та інклюзивна освіта» денної і вечірньої форм навчання. На конференції були присутні завідувачка відділу практики Кабанська А.А,, керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В., керівники практики з фаху та методисти зі спеціальної педагогіки та спеціальної психології.

В ході конференції Кабанська А.А. привітала студентів із закінченням практики, підкреслила, що практика пройшла успішно, усі завдання виконано. 

Здобувачі освіти Гнашко Катерина (денна форма навчання) та Хохліна Вікторія (заочна форма навчання) звітували та продемонстрували презентацію результатів проходження педагогічної практики у спеціальному закладі освіти «Харківська спеціальна школа №3» та розповіли про організацію освітнього процесу в школі та труднощі, які виникли під час практики в умовах воєнного стану. 

Студенти Власова Марія, Лагута Віра та Сукачова Єлізавета представили результати своєї практики у Харківський спеціальній школі № 8 та зазначили, що практика пройшла на високому рівні та подякували керівникам за професійну підтримку та консультації, а також розповіли про специфіку організації освітнього процесу в школі з використанням платформи Facobook, Zoom, Skipe та ін. 

Здобувачі освіти Моргун Катерина та Ресіна Оксана звітували про проходження практики у спеціалізованій школі імені В.Г. Короленка та зазначили, що практика дала можливість відпрацювати професійні компетентності на посаді вчителя-логопеда та проявити свої організаторські здібності під час підготовки та проведення виховних заходів.

Шебатинська Марія окреслила сутність проходження практики у спеціальній школі № 7 та висловила позитивне враження від взаємодії між вчителем-логопедом, студентами та адміністрацією закладу в умовах воєнного стану та подякувала педагогічному колективу школи, що створили сприятливі умови для вирішення завдань практики.

Козачек Н.О. зробила зауваження, щодо помилок у оформленні документації практики. Керівник практики від факультету к.пед.н., доц. Науменко Н.В. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла на достатньому рівні, всі студенти впоралися із завданнями практики.


12 жовтня 2022р.

У межах підготовки до проведення безперервної пропедевтичної практики у спеціальних закладах освіти в період з 17.10.22 по 29.10. 22 для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 2 курсу навчання  спеціальності «Спеціальна освіта»  12.10.22р.  викладачем Козачек Н.О. було проведено настановну конференцію. До участі були залучені здобувачі освіти, керівники практики з фаху, зі спеціальної педагогіки та спеціальної психології. Під час заходу були висвітлені питання проходження практики у дистанційному режимі, здійснено розподіл студентів за спеціальними освітніми закладами м. Харкова: «Харківська спеціальна школа № 7», «Харківська спеціальна школа імені В. Г. Короленка», «Харківська спеціальна школа № 3», «Харківська спеціальна школа № 12». Здобувачам були повідомлені завдання практики, роз’яснено деталі їх виконання та заповнення звітньої документації.  Керівники практики відповіли на запитання здобувачів освіти щодо проходження практики та взаємодії з педагогічними працівниками загальноосвітніх спеціальних закладів.


23 вересня 2022 року в межах педагогічної (логопедичної) практики у спеціальних закладах освіти на посадах учителя-логопеда відбулася зустріч здобувачів освіти із керівництвом спеціального навчального закладу №3 для дітей з інтелектуальними порушеннями.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Литвищенко Тетяна Іванівна познайомила  студентів із сайтом навчальним закладом, видами діяльності в межах закладу, особливостями освітнього процесу в умовах воєнного стану. 

В ході зустрічі практиканти були розподілені за вчителями-логопедами, які познайомили їх зі специфікою проведення логопедичних корекційно-розвиткових занять з учнями та надали рекомендації щодо виконання завдань практики.


21 вересня 2022 року в межах педагогічної (логопедичної) практики у спеціальних закладах освіти на посадах вчителя логопеда відбулася зустріч здобувачів освіти з керівництвом  Харківської спеціальної школи імені В.Г.Короленка для дітей з порушеннями зору.  

Для проходження практики в цей освітній заклад було розподілено 10 студентів денної форми навчання та 5 студентів заочної форми навчання. В ході зустрічі керівництво закладу познайомило здобувачів освіти з сайтом освітнього закладу, історією існування школи, шкільними традиціями, музеєм, що функціонує в школі, та особливостями організації освітнього процесу в умовах військового стану. 

 Студенти були закріплені за вчителями-логопедами, які познайомили їх зі специфікою проведення логопедичних корекційно-розвиткових занять з учнями та надали рекомендації щодо виконання завдань практики.


19 вересня 2022 року відбулася настановча конференція з педагогічної (логопедичної) практики у спеціальних закладах освіти на посаді учителя-логопеда в закладах спеціальної освіти  для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» ОП «Корекційна та інклюзивна освіта» 4 року навчання денної і заочної форми навчання.

Практика проводиться відповідно до навчального плану  у 7 семестрі протягом чотирьох тижнів. Як складова освітнього процесу, педагогічна (логопедична) практика у спеціальних закладах освіти на посадах учителя-логопеда в закладах спеціальної освіти дозволяє майбутньому фахівцю в конкретній діяльності осмислити закономірності розвитку вищих психічних функцій дітей в нормі та при порушеннях, принципи діагностики, корекції, профілактики мовленнєвих порушень та систему логопедичної роботи у спеціальних закладах освіти для різних категорій дітей з ООП.

На зустрічі були присутні здобувачі освіти денної і заочної форми навчання, керівники з фаху, методисти зі спеціальної педагогіки та спеціальної психології. 

Керівник від факультету кандидат педагогічних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Науменко Наталія Вікторівна повідомила про мету та завдання практики, визначила основні напрямки та види діяльності студентів під час практики, охарактеризувала основні документи звіту з проходження практики. В ході конференції здобувачі освіти були розподілені по школах для подальшої взаємодії з їх керівництвом та вчителями.

Педагогічна (логопедична) практика розпочалася з позитивним настроєм та налаштуванням на продуктивну роботу.


19 вересня 2022 року в межах педагогічної (логопедичної) практики у спеціальних закладах освіти на посадах вчителя логопеда відбулася зустріч здобувачів освіти з керівництвом  Харківської спеціальної школи № 7. Для проходження практики в цій школі було розподілено 8 студентів денної форми навчання та 5 студентів заочної форми навчання. В ході зустрічі заступник директора з навчально-виховної роботи познайомила здобувачів освіти з сайтом освітнього закладу, історією існування школи, особливостями організації освітнього процесу в умовах військового стану.  Студенти були закріплені за вчителями-логопедами, які познайомили їх зі специфікою проведення логопедичних корекційно-розвиткових занять з учнями та надали рекомендації щодо виконання завдань практики.


23 травня 2022р.

23 травня 2022р. в рамках проведення педагогічної практики здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» і «Спеціальна освіта. Логопедія» у закладах освіти на посаді асистента вчителя відбулася відеозустріч щодо питання організації інклюзивного освітнього простору у загальноосвітніх закладах. 

В ході зустрічі свій досвід педагогічної роботи у Солоницівському ліцеї № 1 презентували вчителі закладу, серед яких Чемова Маргарита Євгенівна, яка є випускницею ОП «Олігофренопедагогіка» заочної форми навчання.

 Маргарита Євгенівна розповіла про особливості створення інклюзивних класів в Солоницівському ліцеї № 1, обов’язки асистента вчителя, взаємодію фахівців команди психолого-педагогічного супроводу, а також звернула увагу учасників зустрічі на труднощі, які виникають з методичним забезпеченням освітнього процесу та під час роботи з батьками.

Здобувачі освіти активно долучилися до обговорення важливих питань.


13.05.2022 р.

13.05.2022 року  доцентами кафедри здоров’я людини реабілітології і спеціальної психології  Дрожик Л.В. та Науменко Н.В. зі здобувачами освіти 2 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта була проведена настановча конференція з педагогічної практики в закладах освіти на посаді асистента вчителя.  Під час конференції було розглянуто завдання та зміст практики.


03.05.22 р.

відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики для магістрів першого року навчання зі спеціальностей 014 Біологія та здоров'я людини та 014 Природничі науки. Практика проходила з 21.02 по 24.02 та з 01.04 по 30.04.22 р. На конференції були присутні магістри, керівник відділу практики Г.А. Кабанська, керівник практики від факультету кандидат с-х. наук доцент кафедри ботаніки І.М. Журавльова та керівник з психолого-педагогічних дисциплін доктора педагогічних наук, професор С.О. Васильєва. Магістри надали звіти про проходження практики у вигляді презентацій.


 

30.04.2022

відбулася настановча конференція з педагогічної практики для здобувачів третього року навчання заочного відділення зі спеціальностей 014 Біологія та здоров'я людини та 014 Хімія. Практика буде проходити з 02.05 по 28.05. 2022 р. На конференції були присутні здобувачі, керівник відділу практик Г.А. Кабанська, керівник практики від факультету кандидат с-х. наук доцент кафедри ботаніки І.М. Журавльова,  методист з хімії кандидат технічних наук доцент, завідувачка кафедри хімії О.В. Сидоренко та керівник з психолого- педагогічних дисциплін доктора педагогічних наук, професор С. О. Васильєва. Вони ознайомили студентів з завданнями практики та пакетом документів, які здобувачі мають зробити за час проходження практики.


22.04.2022

відбулася настановча конференція з педагогічної практики для магістрів першого року навчання заочного відділення. Здобувачі будуть проходити практику дистанційно на кафедрі ботаніки. Керівники практики: доцент кафедри ботаніки І.М. Журавльова та керівник з психолого-педагогічних дисциплін доктора педагогічних наук, професор С. О. Васильєва ознайомили магістрів з основними вимогами до її проведення в сучасних умовах. Перед здобувачами були поставлені та роз'яснені завдання з організаційної, навчальної, методичної та виховної роботи.


8 квітня 2022 відбулась підсумкова конференція з педагогічну практику студентів третього курсу 31 групи. Практика проходила у дистанційному форматі під керівництвом доцентів кафедри ботаніки І.М. Журавльової, А.А. Пінського, О.В Твердохліб та керівників з псих.-пед. дисциплін: Білик В.М., Васильєвої С.О., Микитюк С.О. 

Як зазначають наші здобувачі: «В ході практики були здобуті знань та умінь, які необхідні в майбутній професії». Були розроблені та проведені уроки, виховні та позакласні заходи в дистанційній формі. Досвід проведення уроків та заходів у дистанційному форматі актуальний в сучасному світі та суспільстві, адже він дає змогу навчатися учням  не виходячи з дому, подорожуючи та знаходячись на великій відстані від навчального закладу. На звітній конференції наші студенти з захопленням розповідали про свій досвід проходження курсів на таких освітніх платформах як «На Урок», «EdЕra», «Promiteus».


Оснащення кабінету біологія Харківської загальноосвітньої школи №68


Майстер-клас для студентів практикантів вчителя біології Коробєйнікової Людмили Петрівни


Підсумкова конференція

7 грудня 2021 року була проведена підсумкова конференція по проходженню науково-викладацької практики в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди зі здобувачами ступеня доктора філософії 3 року навчання спеціальності «091 Біологія». Де були розглянуті звітні презентації. Кожен здобувач висловив свої враження та побажання. (Відповідальний за організацію, проведення та контроль науково-викладацької практики від природничого факультету доцент кафедри анатомії та фізіології людини Коц В.П.)


Педагогічна (логопедична) практика в спеціальних закладах освіти

20.09.21 р. по 16.10.21 р.  здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти спеціальності «016 Спеціальна освіта» проходили педагогічну (логопедичну) практику в спеціальних закладах освіти на посадах вчителя-логопеда м. Харкова.

Перед початком практики на настановній конференції здобувачі освіти отримали завдання. Адміністрація, вчителі спеціальних закладів освіти були ознайомлені з вимогами щодо організації проведення цієї практики, а також з конкретними завданнями, які повинні виконувати студенти.

Студенти отримали завдання на практику та були направлені на базу практики. В перші дні практики здобувачі освіти склали індивідуальні плани на період практики.

У перший день практики студенти ознайомилися з системою навчально-виховної роботи закладу, з режимом роботи, вчителями-логопедами, учнями.

Студенти ознайомились з обладнанням навчальних кабінетів та систематизацією наочно-дидактичного матеріалу.

Здобувачі освіти під керівництвом вчителів-логопедів проводили обстеження учнів за допомогою мовленнєвих карт та робили самостійно висновки.

Практиканти відвідували, здійснювали аналіз уроків учителів-логопедів, вели записи уроків, брали участь в їх обговоренні. Відвідували та брали участь у всіх виховних і позакласних заходах в класі.

За обраними темами розробили конспекти і провели фронтальне, підгрупові та індивідуальні заняття з учнями, проводили бесіди з батьками.

Вчителі-логопеди та адміністрація закладів були задоволені практикою студентів, їх самостійністю, старанністю, творчим підходом, ініціативою.

Впродовж всієї практики методисти допомагали  студентам правильно організувати діяльність, робити аналіз занять, вести звітну документацію. Поради методистів практикантам були кваліфіковані та відповідали вимогам часу. Студенти відмітили, що практика була цікавою та корисною.

19 листопада 2021 року відбулася підсумкова конференція з практики, під час якої студенти представили свої звіти, а також розповіли про свої враження, очікування, результати, переваги та недоліки практики. Здобувачі в цілому зазначили, що практика сприяла формуванню професійних умінь та навичок, дала можливість відчути на практиці всі труднощі, з якими можуть стикатися вчителі-логопеди, і відповідно вирішувати складні професійні завдання, брати на себе відповідальність та приймати рішення.

Студенти висловили подяку керівнику практики, вчителям-логопедам та адміністрації закладу за організацію практики та допомогу.

В цілому практику можна оцінити позитивно.


Настановча конференція

28 жовтня 2021 року була проведена настановча конференція по проходженню науково-викладацької практики в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди зі здобувачами ступеня доктора філософії 3 року навчання спеціальності «091 Біологія». Де були розглянуті організаційні питання, планування, підготовка звітної документації. (Відповідальний за організацію, проведення та контроль науково-викладацької практики від природничого факультету доцент кафедри анатомії та фізіології людини імені проф. Я.Р. Синельникова Коц В.П.)


Підсумки проходження педагогічної практики у закладах загальної середньої освіти здобувачів вищої освіти ІV (бакалаврського) року навчання

15 вересня 2021 року відбулась настановча конференція з приводу проходження педагогічної практики для здобувачів вищої освіти 4 курсу.

Присутніми були: гарант освітньої програми "Біологія та валеологія в закладах освіти" – Людмила Харченко, студенти-практиканти, методисти. З виступами та побажаннями виступили: методисти з біології – Інта Журавльова, Олена Твердохліб, Олександр Пінський, методист з педагогіки – Світлана Васильєва, а також вчителька Харківського ліцею #141 Харківської міської ради – Світлана Колодязна.

Усі студенти мали змогу задати питання, які їх турбували та з упевненістю піти на практику.

Педагогічна практика тривала 4 тижні: з 20 вересня по 16 жовтня. За цей час студенти збільшили свої педагогічні надбання, відвідували уроки вчителів, колег, вчитись правильно оформлювати шкільну документацію, весли шкільний журнал, проводили уроки самостійно тощо. Усі поставлені завдання було досягнуто, про що здобувачі вищої освіти звітували на підсумковій конференції - 19 листопада, на якій були присутні: в.о. декана факультету природничої, здоров’язбережувальної та спеціальної освіти – Сергій Микитюк, гарант освітньої програми «Біологія і здоров’я людини» - Людмила Харченко, керівник педагогічної практики – Інта Журавльова, методисти з біології – Олександр Пінський і Олена Твердохліб, методист з педагогіки – Світлана Васильєва.

З приємними враженнями та натхненням майбутні педагоги та педагогині готові імплементувати кращі практики у своїй подальшій педагогічній діяльності!

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.