Наукова діяльність факультету дошкільної освіти





 

Звіт СНТ факультету дошкільної освіти за 2023 рік

Звіт про наукову діяльність викладацького складу факультету дошкільної освіти 2022

Звіт СНТ факультету дошкільної освіти за 2022 рік

Звіт про наукову діяльність викладацького складу факультету дошкільної освіти 2021

Звіт про наукову діяльність викладацького складу кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти 2021

Презентація звіту голови студ наукового товариства Випирайло Марини за 2021 рік

Звіт про наукову діяльність викладацького складу кафедри теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін 2020

Наука – найпотужніший двигун суспільного прогресу. Вона дозволяє нам продовжувати життя, стежити за станом нашого здоров'я і зміцнювати його, задовольнити базові потреби, в тому числі в їжі, і добувати енергію. Наука також робить наше життя цікавішим, надаючи нам численні засоби для розваги, включаючи спорт і музику, і можливість користуватися останніми досягненнями в сфері комунікаційних технологій.

Наука допомагає нам знаходити рішення для проблем повсякденного життя і шукати відповіді на безліч питань. Іншими словами, вона є одним з найважливіших джерел знань. В житті людини вона відіграє певну роль і виконує цілий ряд функцій: створення нових знань, вдосконалення освіти та підвищення якості життя.

Наука повинна відповідати потребам суспільства й допомагати йому справлятися з глобальними проблемами. Загальне розуміння ролі наук і залучення громадян до участі в науковому житті, в тому числі за допомогою популяризації наукових знань, відіграють вирішальну роль у формуванні знань і умінь, що дозволяють людям робити свідомий вибір як в особистому, так і в професійному плані. Уряди повинні приймати рішення на основі достовірної наукової інформації, а парламенти повинні враховувати останні наукові досягнення при прийнятті законодавчих актів з усіх питань, що стосуються суспільства.

Щоб належним чином протистояти проблемам, що стоять на шляху до сталого розвитку, уряд і громадяни повинні розуміти мову науки та бути грамотними з наукової точки зору. У свою чергу, вченим необхідно прагнути підвищувати актуальність результатів своїх досліджень і їх доступність для сприйняття широкою публікою.

Проблеми сучасного суспільства виходять за традиційні межі окремих дисциплін і охоплюють весь життєвий цикл інновацій, від досліджень до накопичення знань і їх застосування на практиці. Наука, техніка та інновації повинні стати основою забезпечення більш справедливого і сталого розвитку країни.

Дошкільна освіта – перший рівень загальної освіти.

Дошкільна освіта спрямована на формування загальної культури, розвиток фізичних, інтелектуальних, моральних, естетичних і особистісних якостей, формування передумов навчальної діяльності, збереження та зміцнення здоров'я дітей дошкільного віку.

Освітні програми дошкільної освіти спрямовані на різнобічний розвиток дітей дошкільного віку з урахуванням їх вікових та індивідуальних особливостей, в тому числі досягнення дітьми дошкільного віку рівня розвитку, необхідного та достатнього для успішного освоєння ними освітніх програм початкової загальної освіти, на основі індивідуального підходу до дітей дошкільного віку й  специфічних для дітей дошкільного віку видів діяльності.

Коли і як розповідати дітям про науку? Та й чи треба це робити?

Щоб розповісти дитині про сучасну науку, зовсім не обов'язково студіювати з ним підручники і незрозумілі книжки. Досить проводити більше часу разом: гуляти в парку, розглядати природу, вивчати життя звірів та птахів. Спостереження, порівняння, вимір, дослідження – основа наукового знання. Щоб дитина в майбутньому вивчала складні явища, треба підтримувати її інтерес до явищ. Завдання вихователів та батьків навчити дитину мислити критично, спостерігати та робити висновки зі спостережень, розуміти причинно-наслідкові зв'язки між речами. Ставити правильні питання і знаходити на них відповіді самостійно.

Розвинений інтелект і гарна освіта завжди були соціальним пріоритетом. І хоча начебто всім зрозуміло, що «начитаний», «освічений» і «розумний» -- не синоніми, в той же час варто визнати, що людина розумна (тобто здатна критично мислити, аналізувати події, робити вірні висновки) має більше шансів і здобути освіту, і грамотно скористатися перевагами, які воно надає, щоб досягти успіху в житті.

Наука навколо нас

Ефективним методом розвитку дитячої допитливості, а в наслідку пізнавальної активності, є дитяче експериментування. Це пояснюється тим, що дошкільнятам властиво наочно-дієве і наочно-образне мислення, і експериментування, як ніякий інший метод, відповідає цим віковим особливостям. У дошкільному віці він є провідним, а в перші три роки - практично єдиним способом пізнання світу.

При формуванні основ природничо-наукових і екологічних понять експериментування можна розглядати як метод, близький до ідеального. Знання, отримані в результаті власного дослідницького пошуку, значно міцніше тих, що отримані репродуктивним шляхом. Чим різноманітніше і цікавіше пошукова діяльність, тим більше нової інформації отримує дитина, тим швидше і повноцінніше він розвивається. Діти в знайомих предметах визначають нові і невідомі для себе властивості. Невимушені заняття у формі захоплюючої гри розвивають уяву і творчий потенціал.

Подорож у світ мистецтва

Що це таке «творчість» з точки зору маленького майстра? Трудомісткий творчий процес або просто вироби з підручних матеріалів? Безумовно, це мистецький твір, що заслуговує на найвищу оцінку.

Естетичний і художній розвиток це одне з важливих завдань в освіті дітей. У дошкільні роки у дитини розвивається почуття прекрасного, високі естетичні смаки, вміння розуміти й цінувати твори мистецтва, красу та багатство рідної природи. Це сприяє формуванню духовно багатої, гармонійно розвиненої особистості.

За результатами наукових досліджень, гра на музичних інструментах і просто прослуховування музики розвивають просторове сприйняття, покращуючи творчі, математичні здібності, навички письма, пам'ять і уяву.  Дослідження, проведені в Канаді в 2010 році Гленном Шеленбергом, довели, що у маленьких дітей заняття музикою прискорюють темпи підвищення коефіцієнта інтелекту.

За словами Даніела Шона, директора дослідницького відділу Інституту нейронаук при Національному науково-дослідному інституті охорони здоров'я та медицини: музика оптимізує ритми роботи мозку і тим самим краще готує його до отримання потоків інформації, покращує його комунікаційні можливості. Так, гра на музичному інструменті дозволяє поліпшити взаємодію між моторною і слуховою зонами мозку.

Досить прищепити інтерес дитини до музики, познайомити з різними музичними напрямками, в тому числі джазом і класикою. Саме з цією метою вчені-педагоги розробляють авторські системи музичного розвитку дитини: В основі творчого методу Карла Орфа – розвиток музичних здібностей через імпровізацію, вільне музикування в поєднанні з елементами пластики, хореографії, театру. Сузукі вважав, що музика заснована на музичній мові, що складається зі звуків нот, так само як мова заснована на розмовному мовленні, що складається з вимовлених букв. “Якщо дитина чує прекрасну музику з самого дня свого народження та навчається грати її сама, то в неї розвиваються чуйність, дисципліна та стійкість. І у неї буде благородне серце”.

Всі діти прагнуть до пізнання навколишнього світу, захоплюються різними процесами. Вони багатьом цікавляться, освоюють нові навички легко й швидко. Саме тому вже в ранньому віці корисно виховувати в дитині почуття естетики, розвивати творчі нахили. Малювання розвиває у дошкільників творчість – створення нового, оригінального, проявляючи уяву, реалізуючи свій задум, самостійно знаходячи засіб для його втілення. Так, кольоротерапія – це спосіб коригування психоемоційного стану дитини за допомогою певних кольорів. Сучасні вчені вважають, що кольоротерапія є одним з найбільш перспективних і надійних методів лікування та оздоровлення. Вони з'ясували, що наш мозок сприймає колір, і колір надає сильний вплив на самопочуття людини, її працездатність та настрій.

Художня література відкриває та пояснює дитині життя сучасного суспільства, світ людських почуттів і взаємин. Вона розвиває мислення, мову, моральні якості, збагачує його емоції. Величезне її виховне, пізнавальне та естетичне значення, розширюючи знання дитини про навколишній світ, література впливає на особистість дитини.

Дослідження питань впливу літератури на дітей грають величезну роль в їх вихованні. Згідно культурно-історичної теорії психічного розвитку Л.С. Виготського психічний розвиток можливий лише як привласнення дитиною культурних зразків дії. Автор показав, як структура художнього тексту впорядковує безпосередні емоції читача, тобто твори художньої літератури активно впливають на психічний розвиток дошкільників. А.В. Запорожець вказував на те, що перші кроки, які робить дитина на своєму шляху розуміння художнього твору, можуть зробити істотний вплив на формування особистості дитини, на його естетичне і моральне розвиток: «художня література приводить дитину до усвідомлення морального сенсу людських вчинків, допомагає прийняти більш високі суспільні мотиви героїв художніх творів».

Ми пишаємось науковцями-практиками, які все своє життя присвятили вивченню питань освіти дошкільників. Серед них:

Шуть Микола Миколайович – кандидат педагогічних наук, доцент. Відомий дитячий композитор (понад 600 опусів, 6 нотних збірок, 18 дисків), автор музики для хору, оркестру, вистав. Пісні й музичні ігри автора увійшли в практику галузей освіти України та зарубіжжя. Автор теорії практики ігромайстерності, експерт з ігрових технологій, автор понад 650 семінарів, більше 400 ігрових програм, майстер-класів і форумів.

Бакай Світлана Юріївна – кандидат педагогічних наук, доцент. Автор музики і текстів пісень для дітей дошкільного віку, автор методичних посібників, зокрема: Комплект матеріалів англійською мовою "Англійські пісня для малят" (з іграми та методичними рекомендаціями), Музичні інсценівки за мотивами байок Григорія Сковороди  для старших дошкільників "Мудра іграшка...", а також збірки пісень з нотами "Осінній настрій", "Зимова подорож", "Зустрічаймо весну", "Пісні літа", "Пісні для дошкільнят".

          Бажаємо успіхів і нових яскравих звершень нашим науковцям!


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.