![](//hnpu.edu.ua/sites/default/files/images/Fak_doshkilnoi_osvit/News/15_04_23_1.jpg)
![](//hnpu.edu.ua/sites/default/files/images/Fak_doshkilnoi_osvit/News/15_04_23_2.jpg)
![](//hnpu.edu.ua/sites/default/files/images/Fak_doshkilnoi_osvit/News/15_04_23_3.jpg)
15 квітня 2023 року в рамках викладання блоку дисциплін вільного вибору «Образотворче мистецтво» відбулось відкрите практичне онлайн-заняття з дисципліни «Дитяча іграшка» доцента кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди Давидової Марини Олександрівни. На відкритому занятті були присутні керівник навчального відділу університету Ворона С. А., декан факультету дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Танько Т. П., завідувач кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Тарарак Н. Г., доцент кафедри Шевченко Н. О., ст. викладач Доля Ю. В. Слухачі – здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти третього року навчання (32 група) спеціалізації «Дошкільна освіта. Образотворче мистецтво» денної форми здобуття освіти.
Практичне заняття проводилося напередодні Великоднього свята Христового Воскресіння, що зумовило вибір його теми – «Великодні іграшки».
Першу частину заняття було присвячено актуалізації знань здобувачів щодо традицій відзначання цього найголовнішого й найсвітлішого в християнському релігійному обряді свята. Викладач нагадала про його витоки, про традиції святкування Великодня в Україні розпочинаючи від часів давніх слов’ян і до наших днів.
Глибше поринути у пов’язані із Великоднем національні традиції і обряди, повніше відчути атмосферу великодніх богослужінь і святкових народних гулянь допомогло звернення до творчості українських художників. На пропозицію М. О. Давидової здобувачі відстежили і проаналізували, як саме і якими засобами відтворили тему Великодня у своїх картинах відомі українські митці Трутовський К. («Великдень в Україні»), Пимоненко М. («Пасхальна заутреня», «Вихід з церкви в Страсний четвер»), Труш І. («Великодні гаївки»), як виглядали українці у цей святковий день, як готували свої великодні кошики і як розважались.
Марина Олександрівна допомогла присутнім по-новому збагнути і усвідомити символічне значення свяченої паски та писанки, пригадати історію і численні різновиди останньої, різноманітні техніки, використовувані для розпису писанок інструменти, технології і матеріали (писанки в трипільському стилі, «мальованки», «дряпанки»; писанки, вишиті бісером; яєчка, декоровані стрічками, квіточками і камінцями; писанки, виготовлені із фетру тощо), докладно зупинилася на символіці кольорів у писанках.
З натхненної розповіді М. О. Давидової слухачі дізналися, що писанки, які упродовж усієї нашої історії супроводжували великодні свята і прикрашали великодній стіл, згодом стали ще й окрасою міських парків і скверів у різних куточках Землі. Викладач провела для здобувачів вражаючу віртуальну екскурсію до Музею писанкового розпису в м. Коломия Івано-Франківської області (неофіційна назва Музей «Писанка»). Це єдиний у світі музей писанкового розпису й водночас – найбільша писанка на Землі: у вересні 2000 р. спеціально для збереження і експонування творів писанкового розпису — писанок було побудовано архітектурну споруду у формі найбільшого у світі писанкового яйця, яка згодом стала візитівкою міста. Висота споруди у формі яйця — 13,5 м, діаметр — 10 м . Колекція музею налічує понад 12 000 писанок і декоративних яєць із різних регіонів України та країн світу Пакистану, Індії, Франції, США, Шрі-Ланки, Чехії, Польщі. Це писанки, мальованки, дряпанки, створені на курячих, гусячих, страусових чи навіть перепелиних яйцях. Найдавнішим і найбільш вражаючим експонатом в музейній колекції є писанка, написана природними барвниками на гусячому яйці ще понад 500 років тому. Вона була знайдена у 2013 р. у Львові у водозабірній башті під час археологічних розкопок. Також у колекції представлено декоративні яйця, оздоблені вишивкою, аплікацією насінням з різних злакових культур, соломкою, дерев'яні інкрустовані й різьблені, керамічні, декоративні яйця з коштовного каміння.
Не менш вражаючими для слухачів виявилися проведені М. О. Давидовою віртуальні мандрівки: до Канади (перший у світі пам’ятник українській писанці, зведений у 1975 році у містечку Вергевіль; висота писанки – понад 20 м, вага – 2 тони); до містечка Вижниця Чернівецької області (розписана в гуцульському стилі триметрова Великодня писанка); до сел Братківці і Доброгостів, що на Львівщині, на острів Хортиця і, нарешті, до Вільнюса і до румунського місті Сучава, де також встановлені оригінальні й неповторні пам’ятники українській писанці.
Далі здобувачі освіти на запрошення М. О. Давидової виступили із заздалегідь підготовленими на її завдання повідомленнями щодо великодніх традицій різних країн світу, що дозволило усім присутнім здійснити віртуальні «подорожі» Австралією, Ізраїлем, Румунією, Італією, Великобританією, США, Іспанією, Фінляндією, Францією, Німеччиною тощо, вивчаючи місцеві особливості святкування. Кожен з виступів здобувачів був проілюстрований яскравою і змістовною презентацією.
Кульмінаційною частиною практичного заняття став майстер-клас з виготовлення великодніх подарунків для малечі. М. О. Давидова показала декілька креативних ідей щодо того, як зробити великодні вироби своїми руками, і запропонувала реалізувати на практиці одну з них, а саме – виготовити яскраву фетрову яйце-сумочку, в якій можна оригінально презентувати улюблені малятами солодощі. За допомогою презентації викладач надала докладний алгоритм виготовлення такої сумочки, показала, як такий виріб з фетру можна власноруч виготовити разом із дітьми вдома або у дитячому садку. Фото створених на занятті виробів здобувачі розмістили на дошці Padlet, влаштувавши в такий спосіб імпровізовану виставку своїх робіт. Окрасою заняття стало відзняте присутньою на занятті здобувачкою Харитюк Н. відео процесу виготовлення такого пасхального яйця-сумочки разом із маленькою донечкою Нікою. Здобувачка методично грамотно побудувала сумісну роботу із дитиною, результатом якої став чудовий виріб з фетру і сяюче від задоволення обличчя дівчинки. Фото її роботи також було прикріплено до дошки Padlet разом із роботою її мами та інших здобувачів.
Резюмуючи, зазначимо, що заняття пройшло яскраво і продуктивно, на єдиному диханні. Здобувачі освіти залишилися дуже задоволеними. Відвідувачі також оцінили заняття схвально, відзначивши його змістову насиченість, високий науково-методичний рівень проведення, професійну майстерність викладача, контакт із аудиторією, здатність уміло керувати і спрямовувати навчальну діяльність здобувачів, створену Мариною Олександрівною творчу, піднесену атмосферу, яка сприяла успішному вирішенню усіх поставлених навчальних завдань!
Також хочеться подякувати шановним відвідувачам за увагу, поздоровити усіх із прийдешніми святами, а Марині Олександрівні Давидовій побажати творчої наснаги і подальших успіхів у роботі.