Наукові конференції кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова

НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «(НЕ)МОЖЛИВІСТЬ КАНОНУ:
СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА / ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКА»
(12 листопада 2021 року)
та
КРУГЛИЙ СТІЛ «13-е. СИНІЙ ЛИСТОПАД»
(спільно з Центром транскультурних посттоталітарних студій Філологічного факультету Вроцлавського університету,
13 листопада 2021 року)

Наукова конференція «(Не)можливість канону: світова література / література українська» приурочена до ювілею професора Леоніда Ушкалова. Її назва враховує насамперед етимологію слова канон від грецького κανών / західно-семітського noeh/ānuеталон точності при вимірюванні довжини на будівельних роботах, що могло б бути характеристикою стилю вченого, вченого, який для багатьох інших залишається зразком життя в науці.

Окрім того, назва сигналізує про науковий простір ученого, співвідносний, як правило, із канонічними, узаконеними літературними текстами. Однак ця назва відбиває сьогодні чи не найпарадоксальніші процеси в науці, яка апелює як до перегляду канонічного (того, що перегляду не мало б підлягати), як до розхитування канонічного (традиційного, усталеного, консервативного), так і до обґрунтованого сумніву щодо можливості канону, що відповідає традиційній/канонічній характеристиці живого пізнання допитливого розуму — від апофатичного богослов’я до деконструкції.

Пропоновані питання, які могли б визначити окремі секції:

  1. Канон / канонічність: (не)можливий перетин філософії й теорії літератури.
  2. (и) українського літературного канону.
  3. Канон української літератури: поміж канонами культури Заходу і Сходу.
  4. Українська література як канон: місія у світі.
  5. Мовний канон української літератури: історія, традиції, сучасність.
  6. Жива канонічність: (не)можливий зразок сучасності.

Робочі мови — українська, англійська.

Круглий стіл «13-е. Синій листопад» — нова спроба доторкнутися до Миколи Хвильового, необхідність якої виникла замість попередньої: Міжнародної науково-культурної акції «Квадратура трикутника: чотири дні з Хвильовим» (2013 – 2019).

Співорганізатор — Центр транскультурних посттоталітарних студій Філологічного факультету Вроцлавського університету.

Хвильовий — унікальна особистість в історії української літератури останніх 100 років. Його поетизм «романтика вітаїзму» є знаком апорії (не)можливого українського канонічного мислення вже з причини своєї незбагненної суперечності й мультисемантики, своєї аналогії хорі — феномену філософії перепрочитуваної Старої Греції. Ця складність і невловність редукує письменника з усіх схем, з усіх спроб одним жестом заповнити всі пустоти в його пізнанні, що, зрештою, відповідає самому стилю його мислення і письма: «безумній подорожі» одержимого «загірною/заозерною комуною», романтизованому хіазму політики й поетики.

Звідси винесення в назву циклу зустрічей назви новели письменника «Синій листопад» (1923) — справжньої Симфонії Революції у кризовий постреволюційний час. Аналіз цього ЄДИНОГО ТЕКСТУ і пропонується на першій зустрічі. Можлива її тема — «ЧИ БУКВА ”В”: ВІТЕР? (WINTER?) / ВАДИМ? ВІДЧАЙ? ВІРА?..». Її провокативна нечіткість — імпульс до мультиоптичного прочитання тексту, де кожен учасник оперує власною оригінальною оптикою, якій чужа будь-яка формульність. Потреба мультиоптичності співвідноситься з потребою трансдисциплінарності.

Мови зустрічі — українська, польська, англійська.

Детальну інформацію дивитися за посиланням


    ХІ ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ
    СТУДЕНТСТВА Й НАУКОВОЇ МОЛОДІ
    «ФІЛОЛОГІЯ ХХІ СТОЛІТТЯ»

    15 квітня 2021 року на Українському мовно-літературному факультеті імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка відбулася ХІ Всеукраїнська науково-практична конференція студентства й наукової молоді «ФІЛОЛОГІЯ ХХІ СТОЛІТТЯ». Співорганізаторами конференції виступили: кафедра української і зарубіжної літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова, кафедра української мови, кафедра українознавства і лінгводидактики. 62 учасники й учасниці з Києва, Львова, Харкова й навіть Китаю виявили бажання взяти участь у роботі конференції. Доповідачі продемонстрували фахову компетентність, зацікавленість і креативність.


    МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
    «ВІД БАРОКО ДО ПОСТМОДЕРНУ: ПРОБЛЕМА АВТОРА»,
    ПРИСВЯЧЕНА СВІТЛІЙ ПАМ’ЯТІ ПРОФЕСОРА ЛЕОНІДА УШКАЛОВА

    25—26 лютого 2020 р. на українському мовно-літературному факультеті імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди проходила Міжнародна наукова конференція «Від бароко до постмодерну: проблема автора». Вона була присвячена світлій пам’яті видатного літературознавця професора Леоніда Ушкалова. Співорганізаторами конференції виступили: Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, кафедра української і зарубіжної літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова, кафедра української мови, кафедра українознавства і лінгводидактики та лабораторія з досліджень літературної спадщини Г.С. Сковороди Навчально-наукового інституту Г.С. Сковороди при Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди.

    Напрями роботи конференції:

    Літературознавство:

    • Проблеми української літератури в наукових студіях Леоніда Ушкалова.
    • Харківська філологічна школа: авторські вектори наукових досліджень.
    • Медієвістика: автор і канон.
    • Класична українська література: наративна автономія автора.
    • Українська література ХХ ст.: автор і герой.
    • Сучасний український літературний процес: автор і стиль.
    • Категорія автора у літературознавстві.

    Мовознавство:

    • Ідіостиль літературознавчих студій професора Леоніда Ушкалова.
    • Актуальні проблеми лінгвістичної антропології.
    • Автор і перекладач в інтерпретаційному текстовому полі.

    За матеріалами конференції  видано монографію

    Завантажити

     

    Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.