Хроніка подій кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології

29 червня 2024 року на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології відбулося засідання проєктної групи освітньої програми «Біологія та здоров'я людини, практична психологія в закладах освіти» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)

На засіданні були присутні:

Гарант програми:

Галій Алла Іванівна, кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології;

Члени:

  1. Дрожик Людмила Володимирівна кандидат  педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри здоров᾽я людини, реабілітології і спеціальної психології
  2. Щербак Ірина Миколаївна, кандидат  педагогічних наук, доцент кафедри здоров᾽я людини, реабілітології і спеціальної психології
  3. Ликова Ірина Олександрівна, кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології.
  4. Науменко Наталія Вікторівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри здоров᾽я людини, реабілітології і спеціальної психології
  5. Савіна Ольга Геннадіївна, практичний психолог Комунального закладу “Харківський ліцей № 164 Харківської міської ради”.
  6. Кочеткова Наталія Костянтинівна, учитель біології і основ здоровʼя Комунального закладу “Харківський ліцей № 124 Харківської міської ради”. 
  7.  Якушевська Діана,  здобувачка 3 року навчання першого (бакалаврського)  рівня вищої освіти освітньої програми «Здоров’я людини і практична психологія» спеціальності 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини).

Метою освітньої програми «Біологія та здоров’я людини, практична психологія в закладах освіти» є підготовка компетентного та конкурентоспроможного вчителя закладу загальної середньої освіти (базовий рівень) за предметною спеціальністю «Біологія та здоров’я людини». Формування висококваліфікованого педагога – громадянина, професіонала, який володіє на високому рівні фундаментальними знаннями в галузі педагогічної освіти щодо навчання і виховання майбутніх поколінь; формування у здобувачів вищої освіти загальних та професійних компетентностей, достатніх для розв’язання комплексних проблем у професійній діяльності учителя біології, основ здоров᾽я та практичного психолога, необхідних для виконання професійних завдань та обов’язків прикладного характеру в галузі сучасної освіти (за предметною спеціалізацією «Біологія та здоров’я людини, практична психологія»), розуміння теоретичних основ, практичних умінь і навичок в біології, здоров’язбережувальній освіті та психологічній галузі, здатності до самостійної педагогічної діяльності в закладах загальної середньої освіти, позашкільних закладів різних типів із широким доступом до продовження навчання;

На засіданні були розглянуті зміни Освітньої програми, які відбулись при підготовці програми на новий навчальний рік. Зміни торкнулись освітніх компонентів циклу професійної підготовки, а саме в складових: біологічної, здоров’язбережувальної і практичної психології. Вводяться ОК: Генетика з основами селекції – 3 кредити, Система органічного світу - 3 кредити, Фізіологія рослин - 3 кредити, Вікова фізіологія та шкільна гігієна, Основи еволюційного вчення 4 кредити.

Введення цих дисциплін відбулось за рахунок зменшення освітніх компонентів здоров’язбережувальної складової, а саме дисциплін: Соціальне та ментальне здоров'я, Валеопрофілактика і психогігієна, Теорія і технологія оздоровчо-рекреаційної рухової активності, Методика здоров'язбережувальних технологій.

В частині психологічної складової зменшення відбулось за рахунок вилучення освітнього компоненту: Психологія здоров᾽я та патопсихологія.

Було введено ще одну курсову роботу з ботаніки та зоології або з питань здоров'збереження, яка повинна підсилити ефективність засвоєння знань здобувачів змісту освітніх компонентів циклу професійної підготовки.

Також зміни відбулись в частині практичної підготовки фахівців, за кількістю кредитів, практичну підготовку було збільшено до 30 кредитів, але практик стало всього чотири: Навчально-польова  практика з зоології та ботаніки; Безперервна пропедевтична педагогічна практика у закладах загальної середньої освіти; Педагогічна практика у закладах загальної середньої освіти (базова школа); Педагогічна практика у закладах загальної середньої освіти (старша школа). Така кількість практичної підготовки повністю відповідає проекту стандарту за спеціальністю.

В результаті обговорення переліку освітніх компонентів, щодо змін, які відбулись, прийнято рішення, переглянути робочі програми і ввести необхідні теми за рахунок вилучених дисциплін для компенсації змістової складової блоку здоров’язбережувальної складової.

Також було прийнято рішення внести зміни у зміст освітнього компоненту Методики викладання основ здоров’я з урахуванням проведеної реформи НУШ в Загальноосвітній школі.


29 травня 2024 року на базі Харківського ліцею №141 в онлайн режимі відбувся семінар учителів біології «Створення здоров'язбережувального середовища на уроках біології в умовах воєнного стану», співорганізатором якого виступила кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Викладачі кафедри та здобувачка першого бакалаврського рівня, 4 курсу, 41гр. спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) Ковальчук Софія забезпечили проведення теоретичного модуля даного семінару.

Метою заходу було:

- ознайомити учасників семінару з теоретичними засадами створення здоров’язбережувального середовища на уроках біології в умовах воєнного стану;

- сприяти реалізації компетентнісного підходу у професійній діяльності педагогів в умовах воєнного стану для формування здоров'язбережувальної компетентності учнів;

- підвищити рівень досвідченості вчителів з прикладних питань запровадження компетентнісного підходу в освіту.

В семінарі взяли участь: Галій Алла Іванівна к.б.н., доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології з доповіддю «Здоров’язбережувальні технології в закладі освіти в умовах воєнного стану», в програмі була заявлена доповідь Дрожик Людмили Володимирівни к.п.н., доцент, в.о. завідувача кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Інноваційні технології у корекційно-розвитковій роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями» та доповідь Ковальчук Софії здобувачки першого бакалаврського рівня, 4 курсу, 41гр. спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Методи зняття стресу».

В межах семінару були підняті питання впровадження здоров'язбережувальних технологій на уроках біології та основ здоров’я в умовах воєнного стану, продемонсторовані наробки кафедри з питань здоров’язбереження як в роботі зі студентами так і в межах формування здоров’язбережувальних компетентностей під час проведення освітнього процесу. В доповідях була всебічно висвітлена робота кафедри з даного вектору розвитку: робота «Валеоклубу» під керівництвом к.п.н. доцента Щербак І.М., участі в різних форумах з питань здоров’язбереження, які проводились під егідою МОН України, формування у студентів мотивації щодо ведення здорового способу життя.

У своєму виступі здобувач Ковальчук Софія, науковий керівник к.п.н. доцент Щербак І.М., продемонструвала на високому рівні знання з предмету дослідження і частину виступу провела із застосуванням англійської мови, тим самим показала, що здобувачі факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ідуть шляхом інтеграції в Европейський простір, набувають професійного рівня знань англійської мови.

В підготовці теоретичного матеріалу для семінару була надана допомога д.психол.н., професором кафедри Бацилєвою О.В. у вигляді підбору літератури і проведенням консультацій.

Також в ході семінару було проведено знайомство учителів Салтівського району м. Харкова з Освітніми програмами, якими опікується кафедра. Показані перспективи розвитку відповідних напрямів підготовки здобувачів: здоров’язбережувального і спеціальної освіти.


25 травня 2024 року відбулася підсумкова конференція з Виробничої (дефектологічної) практики в ЗДО і ІРЦ для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти ОП «Олігофренопедагогіка», в ході якої магістранти представили свої звіти, поділилися враженнями щодо проходження практики.

Під час виробничої (дефектологічної) практики магістранти набули нових знань, умінь та навичок професійної діяльності. Ознайомилися з діяльністю ЗДО для дітей з інтелектуальними порушеннями та ІРЦ, набули навичок складання планів-конспектів занять за змістовими лініями та корекційно-розвиткових занять, навчились добирати дидактичний матеріал до занять та використовувати інноваційні технології у навчальній та корекційно-розвитковій роботі, ознайомилися з правилами ведення документації вчителя-дефектолога, навчилися проводити комплексну оцінку розвитку дитини з інтелектуальними порушеннями та багато іншого.
Виражаємо щиру вдячність керівникам баз практики:
Крупівського навчально-реабілітаційного центру, Волинської області, Луцького району, с. Крупа – директору Гринчук Юлії Юріївні, вчителю-дефектологу Матвіїшиній Наталії Миколаївні
Комунального закладу «Харківський інклюзивно-ресурсний центр №1 Харківської міської ради» - директору Вишневій Ірині Миколаївні,
які за таких складних для країни обставин змогли забезпечити потужну практичну підготовку майбутніх вчителів-дефектологів, яких на сьогодні так потребує наше суспільство!!!


21 травня 2024 року на кафедрі здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології відбувся захист курсових робіт здобувачів освіти 4 року навчання денної форми спеціальності 016.02. Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка

З вітальним словом до учасників зібрання звернулася в.о. завідувача кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат педагогічних наук, доцент Людмила ДРОЖИК, яка привітала здобувачів з початком відповідального етапу професійного розвитку - фінальною сесією, побажала успішного складання заліків та іспитів.
Члени комісії по захисту курсових робіт - д.пед.н, проф. Олена КАЗАЧІНЕР, к.пед.н., доц. Наталія НАУМЕНКО, к.біол.н.,доц. Алла ГАЛІЙ побажали здобувачам успішного захисту.

Протягом засідання здобувачі освіти презентували свої наукові дослідження, висвітлюючи різні аспекти розвитку психічної сфери дітей з інтелектуальними порушенням та наголошуючи на актуальності обраної проблематики, обгрунтовували ефективні шляхи корекційної навчально-виховної роботи у розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями.
Всі здобувачі успішно пройшли захист! Бажаємо подальших успіхів у складанні сесії!


Міжнародна конференція «Природничий форум»

17 травня 2024 року на кафедрі спеціальної педагогіки і кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної, інклюзивної та здоров’язбережувальної освіти» VII Міжнародної конференції молодих учених «ХАРКІВСЬКИЙ ПРИРОДНИЧИЙ ФОРУМ» у рамках тижня науки ХНПУ імені Г.С. Сковороди
З вітальним словом до учасників секційного засідання виступили завідувачка кафедри спеціальної педагогіки, доктор педагогічних наук, доцент КОВАЛЕНКО Вікторія Євгенівна та в.о. завідувача кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидат педагогічних наук, доцент ДРОЖИК Людмила Володимирівна, які наголосили на актуальності проведення досліджень в галузі спеціальної, інклюзивної і здоров’язбережувальної освіти, які є ключовими для розвитку сучасного демократичного суспільства.

ДРОЖИК Л.В. акцентувала увагу присутніх на тому, що серед багатьох викликів, що стоять перед людством сьогодні, є організація навчання і виховання дітей з ООП в умовах воєнної агресії, а також збереження і зміцнення здоров’я підростаючого покоління під час освітнього процесу.
КОВАЛЕНКО В.Є. визначила шляхи покращення дистанційного навчання дітей з інтелектуальними порушеннями в умовах війни.
Серед іншого, доповідачами було представлено дослідження проблеми збереження психічного здоров’я дітей та дорослих під час війни.

Зокрема:
ВПЛИВ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ НА ФІЗИЧНЕ І ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я УЧНІВ
Мухоян Ганна Сергіївна (ХНПУ імені Г. С. Сковороди)
ВПЛИВ СТРЕСУ НА ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН ПІДЛІТКІВ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ
Маркіна Олена Валеріївна (ХНПУ імені Г.С. Сковороди)
ЕПІДЕМІОЛОГІЯ ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ У СТУДЕНТІВ ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО МЕДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ПІД ЧАС ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ
Ліннік Катерина Сергіївна (Харківський національний медичний університет)
РЕЗУЛЬТАТИ ЕМПІРИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ
Олійник Оксана Юріївна (ХНПУ імені Г.С. Сковороди)
Також викликали інтерес дослідження здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ХНПУ імені Г.С. Сковороди, а саме:
ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК ПЕРЕКАЗУ ТЕКСТУ В ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ЗНМ ІІІ РІВНЯ
Гнашко Катерина Анатоліївна

ДІАГНОСТИКА ПОТЕНЦІЙНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ ПІДЛІТКІВ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ ДО ПРОЯВІВ КРЕАТИВНОСТІ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ
Журавльова Маргарита Дмитріївна

ФОРМУВАННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ЧИСЛО У ДІТЕЙ СЕРЕДНЬОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ЗНМ ІІІ РІВНЯ ЗАСОБАМИ ІГРОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бриль Аліна Григорівна
На секційному засіданні були також присутні здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти Харківського національного медичного університету Верховодова Богдана Андріївна і Волошко Денис Олександрович, які представили результати дослідження СТАНУ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ СЕРЕД СТУДЕНТІВ ЗА ДОПОМОГОЮ АНКЕТУВАННЯ.
Всі доповіді були змістовні, актуальні і носили науковий характер. Ми дуже вдячні всім учасникам конференції за жваві дискусії і плідну роботу. Чекаємо на нові зустрічі!


13 травня 2024 року в межах тижня Науки на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології було проведено засідання Круглого столу, яке було присвячене актуальним питанням спеціальної та інклюзивної освіти.

В обговоренні питань Круглого столу взяли участь викладачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і здобувачі освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка.
Магістранти кафедри щороку залучаються до активної науково-дослідної діяльності, проводячи психолого-педагогічні дослідження, зосереджуючи увагу на питаннях пошуку ефективних шляхів корекції всіх сфер психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами різних вікових категорій. В межах наукових досліджень здобувачі магістерського рівня освіти здійснюють діагностику стану сформованості пізнавальних процесів, мовлення, емоційно-вольової сфери тощо, добираючи відповідний діагностичний інструментарій, розробляють корекційно-розвиткові програми з метою впровадження наукових наробок в корекційно-розвитковий процес навчання та розвитку особистості дитини з ООП.

Під час засідання Круглого столу магістранти презентували учасникам свої наукові доробки, визначаючи актуальність обраної проблематики на сучасному етапі розвитку суспільства,  об’єкт, предмет, завдання дослідження, а також план реалізації експериментального дослідження

Результати обговорень підтвердили сучасність та інноваційність наукових тем, що були представлені магістрантами. Тож, бажаємо успішної реалізації наукових задумів в подальшій професійній діяльності.


13 травня 2024 року в межах тижня Науки на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології було проведено засідання Круглого столу, яке було присвячене актуальним питанням спеціальної та інклюзивної освіти.

В обговоренні питань Круглого столу взяли участь викладачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і здобувачі освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка.
Магістранти кафедри щороку залучаються до активної науково-дослідної діяльності, проводячи психолого-педагогічні дослідження, зосереджуючи увагу на питаннях пошуку ефективних шляхів корекції всіх сфер психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами різних вікових категорій. В межах наукових досліджень здобувачі магістерського рівня освіти здійснюють діагностику стану сформованості пізнавальних процесів, мовлення, емоційно-вольової сфери тощо, добираючи відповідний діагностичний інструментарій, розробляють корекційно-розвиткові програми з метою впровадження наукових наробок в корекційно-розвитковий процес навчання та розвитку особистості дітини з ООП.

Під час засідання Круглого столу магістранти презентували учасникам свої наукові доробки, визначаючи актуальність обраної проблематики на сучасному етапі розвитку суспільства,  об’єкт, предмет, завдання дослідження, а також план реалізації експериментального дослідження

Результати обговорень підтвердили сучасність та інноваційність наукових тем, що були представлені магістрантами. Тож, бажаємо успішної реалізації наукових задумів в подальшій професійній діяльності.

 


10 травня 2024 року куратором групи здобувачів освіти спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка 3 року навчання канд. пед. наук, доцентом Науменко Н.В. проведена кураторська година з нагоди Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – 8 травня та Дня Європи – 9 травня.

8 травня, в День пам’яті та перемоги, Україна вшановуватиме кожного, хто боровся з нацизмом. Для Європи 8 травня – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу війни, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією й несправедливістю.

Щодо 9 травня, то з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру і стабільності на Європейському континенті Указом Президента України від 8 травня 2023 року № 266 в Україні встановлено День Європи.

Під час зустрічі зі студентами було обговорено передумови появи цих визначальних днів в календарі України, істині причини, що сприяли початку та перебігу Другої світової війни;  участь українців в боротьбі над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини та як москва перетворила перемогу на культ.


09 травня 2024 року відбулося підбиття підсумків роботи університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі ХГ № 19 у 2023-2024 навчальному році.

Так, директор ХГ № 19 Булавінцева Ольга Миколаївна відзначила плідну діяльність кафедри, яка здійснювалася за багатьма напрямами і працювала як для педагогічного, так і для учнівського колективів.

Заступник директора з НВР Коваленко Тетяна Олександрівна підкреслила гарну роботу здобувачів, які готували та проводили цікаві заходи з учителями та учнями гімназії.

Здобувачка вищої освіти 4 року навчання зі спеціальності 016 Спеціальна освіта Літвінчук Анастасія наголосила на тому, що участь у діяльності кафедри принесла користь, надала можливість здобути нові знання, оволодіти професійними уміннями та навичками.

Керівник університетської кафедри, д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер відзначила реалізацію поставленої мети і завдань, виконання плану роботи кафедри в повному обсязі, а також висловила вдячність колективу кафедри за співпрацю.

Сподіваємося на продовження діяльності університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі ХГ № 19 у 2024-2025 навчальному році. До нових цікавих зустрічей!


Гостьова лекція

08 травня 2024 року за ініціативи кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та участю здобувачів освіти і викладачів факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, відбулася гостьова лекція, яку провела лікар терапевт вищої категорії, сімейний лікар, асистент кафедри спортивної, фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії, ерготерапії Харківського національного медичного університету СУШЕЦЬКА Аліна Сергіївна за темою:
 

«Загальні принципи надання першої допомоги при невідкладних станах»

Під час лекції спікерка акцентувала увагу на тому, на скільки важливо розвивати навички першої невідкладної допомоги цивільним людям, особливо зараз, в умовах війни, коли наша країна потерпає від ракетних обстрілів і життя громадян щодня знаходиться під загрозою. Іноді бувають такі випадки, коли швидка не може прибути вчасно на місце події, тому вміння кожного з нас надати першу необхідну допомогу постраждалим до прибуття служб порятунку може збільшити шанси потерпілих на порятунок. Кожна людина має знати хоча б найпростіші медичні заходи для порятунку життя, щоб зменшити страждання потерпілого від надзвичайної ситуації і попередити розвиток можливих ускладнень.
Учасники зустрічі дізналися про основні принципи надання першої допомоги, ознайомилися із загальновизнаним алгоритмом дій, створеним МОЗ України, з тим, як оцінити стан пацієнта, що робити під час сильної кровотечі, припиненнях серцевої діяльності та дихання, при переломах, опіках, переохолодженні, втраті свідомості, судомах та багато іншого.
Щиро дякуємо Аліні Сергіївні за вагому і змістовну лекцію, чекаємо на нові зустрічі!!!


26 квітня 2024 року д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер провела кураторську годину, присвячену запобіганню лісових пожеж і дотриманню правил безпечної поведінки на воді. Захід відбувся у 52 групі зі спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти.

Під час зустрічі Олена Семенівна розповідала про причини виникнення, різновиди пожеж у лісі, статистику лісових пожеж в Україні за останні роки, про попередження лісових пожеж.

Друга частина зустрічі була спрямована на ознайомлення з правилами безпечної поведінки людини на воді. В інтерактивному форматі за допомогою малюнків і завдань здобувачі визначали, які правила були порушені дітьми. Також обговорювали правила та особливості надання першої домедичної допомоги людині, що потопає у природному водоймищі.

У зв’язку з безпековою ситуацією в нашій країні, настанням теплого весняно-літнього періоду тема виявилася надзвичайно важливою та необхідною.

Дякуємо здобувачам зі спеціальності 016 Спеціальна освіта за активну та плідну роботу!


23 квітня 2024 року в межах роботи IV весняної школи Сковородинівської академії молодих учених для молодих науковців, запрошених гостей та викладачів була проведена лекція "Організація безпечного освітнього середовища в закладах освіти", спікеркою якої виступила кандидатка педагогічних наук, доцентка, доцентка кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Наталія НАУМЕНКО.

Протягом лекції піднімалося питання, яке останнім часом турбує кожного з нас, та яке особливо гостро постало від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, – це безпека і збереження життя та здоров’я населення нашої країни, зокрема, підростаючого покоління.

Під час лекції спікеркою було визначено багатоаспектне поняття "безпека людини" та виділено основні її види; надано характеристику безпечному освітньому середовищу та окреслено напрями організації безпечного освітнього середовища в закладах освіти, розбудова якого це багатокомпонентний структурований комплекс дій, які нерозривно пов'язані один з одним.

Було наголошено, що безпечне освітнє середовище є основою якісної освіти. В умовах реформування освіти для забезпечення прав дітей на освіту та надання їм якісних освітніх послуг необхідним є створення безпечного освітнього середовища

Щиро дякуємо організаторам зустрічі, особисто Ольга Башкир, за надану можливість для спілкування в колі однодумців!

Бажаємо всім здорового і безпечного життя!


Акредитація освітніх програм

Шановні друзі!

Раді повідомити вам, що кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедра спеціальної педагогіки успішно пройшли акредитацію двох освітніх програм за спеціальностями:

016. 01 Спеціальна освіта. Логопедія (Гарант програми - доктор педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Коваленко В.Є.)

016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка (Гарант програми - кандидат педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Дрожик Л.В.)

Факультетська родина щиро вітає колективи кафедри з успішним завершенням акредитаційного процесу і бажаємо ефективної реалізації подальших стратегічних цілей розвитку, таких актуальних на сьогодні, освітніх програм по підготовці корекційних педагогів!

Шановні майбутні вступники 2024 року!

Запрошуємо Вас на навчання за акредитованими програмами!


16 квітня 2024 року д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер провела кураторську годину у 52 групі (016. Спеціальна Освіта. Логопедія, Олігофренопедагогіка), що була присвячена ознайомленню здобувачів із законодавством з охорони праці.

Під час заходу розглядалися питання:

Трудові відносини, ризики і наслідки незадекларованої праці та трудової експлуатації в умовах воєнного стану.

Легалізація / нелегалізація трудових відносин між роботодавцем та працівником.

Кодекс законів про працю України:

Стаття 2. Основні трудові права працівників

Стаття 8. Регулювання трудових відносин громадян, які працюють за межами своїх держав

Стаття 21. Трудовий договір. Стаття 21-1. Трудовий договір з нефіксованим робочим часом

Стаття 22. Гарантії при укладенні, зміні та припиненні трудового договору

Стаття 23. Строки трудового договору

Стаття 27. Строк випробування при прийнятті на роботу

Стаття 28. Результати випробування при прийнятті на роботу

Стаття 29. Обов’язок роботодавця до початку роботи працівника за трудовим договором

Стаття 74. Щорічні відпустки

Стаття 212. Час надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у закладах освіти

Стаття 215. Пільги працівникам, які навчаються у закладах вищої освіти

Стаття 253. Особи, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню

Уважаємо, що законодавча грамотність має бути однією зі складових професійної підготовки майбутнього фахівця. Сподіваємося, що здобувачі скористуються набутими знаннями під час пошуку роботи, а також під час роботи, яка у них уже є, і з якою вони поєднують навчання у магістратурі.


Гостьова лекція

15 квітня 2024 року за ініціативою кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та участю здобувачів освіти і викладачів факультету, відбулася гостьова лекція доктора психологічних наук, професора, професора кафедри кризової психології, декана факультету психології і соціальної роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, Яланської Світлани Павлівни за темою:

«Творчість як інструмент відновлення внутрішніх ресурсів особистості»

Під час лекції Світланою Павлівною було розкрито сутність таких понять як «творчість» і «креативність»

Учасники зустрічі визначилися:

  • чим творчість відрізняється від креативності
  • чому потрібно в наш час приділяти увагу розвитку творчості,
  • як творчість впливає на відновлення внутрішніх ресурсів особистості.

Під час інтерактиву Світлана Павлівна допомогла зрозуміти, що саме у людини забирає енергію, яка так потрібна для повноцінного життя; над чим потрібно працювати, щоб знайти той ресурсний стан, який допоможе людині бути щасливою та впевненою у собі.

Щиро дякуємо Світлані Павлівні за цікаву лекцію, чекаємо на нові зустрічі!!!


13 квітня 2024 р. у межах діяльності Центру інклюзивної освіти, а також академічної мобільності відбулася розширена зустріч «Технологія диференційованого викладання в інклюзії».

Авторкою та ведучою зустрічі була Ленів Зоряна Павлівна, українська фахівчиня з інклюзії, логопединя, спеціальна психологиня, арттерапевтка, доцент кафедри логопедії та інноваційних технологій в інклюзії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидатка педагогічних наук, доцент., директорка Міжнародного інституту інклюзії, голова ГО «СМАРТ-Персона», авторка методик і навчальних курсів для освітян, спікерка та організаторка всеукраїнських і міжнародних конференцій.

Виступ було проведено за таким планом:

1. Що таке технологія? – визначення;

2. Які є психолого-педагогічні технології в інклюзії?

3. Представлення кейсу у Канаді на уроці математики;

4. Різні визначення технології диференційованого викладання – чому НЕ навчання!

5. Кейс Донни Мак Річмонд!

6. Які є способи диференціації:

- за здібностями

- за стилем навчання

- за формами роботи

- за фізичним середовищем

- за методом навчання (асоціацій, проектним, дискусій, мозкового штурму…)

- за гнучкістю - за матеріалом (планшети, арт-матеріали, посібник шр. Брайля, технічні пристрої)

- за інтересами та здібностями (колаж, конструктор, тік-ток…).

7. Проведено практикум за авторським методом: «Світлофор»: стій, думай, йди : довго думати, вагатись, швидко приймати рішення і братись за виконання. Які це можуть бути діти? Тема «Народні ремесла» (Дошкільники, початкова школа - основа книжечка)!

Завдання:

Група дітей 1. назвати, або прочитати, зробити звуковий аналіз слів;

Група дітей 2. подумати який це народний промисл, яке мистецтво?

Група дітей 3. знайти відповідний предмет, схожий предмет (кошик - корзина, ваза…). Поміняти дітей у групах.

8. За допомогою Вишиванки: за здібностями:

1 група: Шукають зигзаги, елементи букв;

2 група: Букви шукають і знаходять;

3 група: Складають слова зі знайдених букв: П, Н, О, І, Ш, Т, М, А, Л.

Інтерактив: учасники придумали безліч слів:

9. Початкова школа (практичні завдання)

- Види речень. Підсумковий урок за технологією диференційованого викладання.

10. Домашнє завдання: придумати гру, оповвдання, скласти конспект уроку, або фрагмент уроку до Всесвітнього дня вишиванки.

У нашому заході взяло участь понад 50 осіб!

Дякуємо, шановна Зоряно Павлівно, за Ваш професіоналізм та участь у діяльності нашого Центру інклюзивної освіти! Сподіваємося на подальші зустрічі та плідну співпрацю!


Науково-практична конференція

09 квітня 2024 року розпочала свою роботу ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція (із міжнародною участю) «Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти».

З вітальним словом до учасників зібрання виступив ректор Харківського національного університету імені Г.С. Сковороди, д.пед.н., професор, член-кореспондент НАПН України БОЙЧУК Ю.Д., віце-президент ВГО «Української асоціації корекційних педагогів», дійсний член НАПН України, проф. каф. спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди, д.пед.н., професор БОНДАР В.І., проректор з наукової роботи Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, д.пед.наук, професор МИРОНОВА С.П., які наголосили на актуальності проблеми формування життєвої компетентності осіб з ООП, особливо в умовах воєнного стану.

Модератором конференції виступила завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, доцент КОВАЛЕНКО Вікторія Євгенівна
На конференції було розкрито важливі питання позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.

 Віце-президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», головний науковий співробітник Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами, член-кореспондент НАПН України, д. пед. н., професор ШЕВЦОВ А.Г. висвітлив питання мультидисциплінарного підходу до супроводу сім’ї дитини з порушеннями психофізичного розвитку в професійному стандарті «Фахівець із раннього втручання»;

 завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, д.пед.н. ЧЕБОТАРЬОВА О.В. наголосила на важливості психолого-педагогічного супроводу дітей раннього та дошкільного віку з ООП;

професор кафедри психокорекційної педагогіки та реабілітології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, д.психол.н., професор ШУЛЬЖЕНКО Д.І. торкнулася важливих питань позашкільної освіти учнів із ООП, зосереджуючи особливу увагу на участі батьків у навчанні і вихованні дітей;

професор кафедри спеціальної освіти Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, д.пед.н, професор СУПРУН М.О. говорив про видатних корекційних педагогів, які присвятили своє життя олігофренопедагогіці;

професор кафедри спеціальної педагогіки і психології та інклюзивної освіти Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, доктор педагогічних наук, професор САВІНОВА Н.В. розкрила організаційні форми логопедичної корекції в умовах безбар’єрного освітнього середовища, які сприяють розвитку мовлення дітей з порушенням мовленнєвого розвитку, приділила увагу питанням навчання дітей в дистанційному форматі, що на сьогоднішній день є дуже актуальним;

Завідувачка кафедри технологій спеціальної та інклюзивної освіти ДВНЗ Донбаського державного педагогічного університету», д.пед.н., професор ДМИТРІЄВА І. В. у своїй доповіді наголосила на важливості естетичного виховання учнів з порушенням інтелектуального розвитку у процесі трудового навчання;

Завідувач кафедри спеціальної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру консультування та психотерапії Terra Kolping асоціації Familia Kolping de Lisboa, д.психол. н., професор ОСТРОВСЬКА К.О. наголосила на важливості розробки технологічного маршруту супроводу дітей розладами аутизму. Було ознайомлено з результатами апробації індивідуального маршруту дітей з РСА з використанням розроблених технологічних карт, які свідчать про позитивні зміни показників інтелектуального та соціального розвитку дітей.

Протягом дня роботи конференції науковцями на обговорення було винесено багато актуальних питань позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами, основні тези яких буде занесено до резолюції за підсумками зібрання та опубліковано в матеріалах конференції.

Дякуємо науковій спільноті за плідну роботу!


Конкурс Студентських наукових робіт 2024

5 квітня 2024 року на факультеті відбулася церемонія нагородження призерів І туру конкурсу Студентських наукових робіт зі спеціальностей 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини); 091 Біологія; 016 Спеціальна освіта.

Сьогодні факультетська родина вітала переможців:

Спеціальність 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини):

І місце - Чуйко Юлія здобувачка 3 курсу наук. керівник Анжела Чаплигіна д.б.н., професор;

ІІ місце - Тур Микола, здобувач 3 курсу, наук. керівник Инта Журавлева., к.с.-госп. н., доцент.

Спеціальність 091 Біологія:

І місце - Мавроді Софія, здобувачка 4 курсу, з наук. керівник Ольга Мухина, к.б.н., доцент;

ІІ місце - Похильчинко Крістіна здобувачка 4 курсу, наук. керівник Olena Yarys , PhD, викладач кафедри зоології

ІІІ місце - Пушкар Софія, здобувачка 3 курсу, наук. керівник Olena Yarys, PhD, викладач кафедри зоології.

Спеціальність 016 Спеціальна освіта:

ІІ місце - Олійник Оксана, здобувачка 3 курсу, наук. керівник Наталья Науменко, к. пед. н., доцент;

ІІ місце - Журавльова Маргарита здобувачка 2 курсу наук. керівник Вікторія Коваленко, д. пед. наук, доцент.

Учасниці конкурсу від спеціальності 016 Спеціальна освіта - Бочарнікова Анастасія, Лисенко Карина, Ямпольська Наталія, наук. керівник доц. Науменко Н.В. отримали почесні сертифікати учасників конкурсу!

Шановні наші здобувачі! Ми щиро вітаємо вас з перемогою! Бажаємо вам не зупинятися на досягнутому, сміливо дивитися в очі викликам, ставити цілі і досягати ще більш успішних результатів! Ви всі абсолютні молодці! Ми пишаємося вами!!!!


До Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм

2 квітня щороку відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму, встановлений у резолюції Генеральною Асамблеєю ООН, прийнятої 18 грудня 2007 року № A/RES/62/139

Студенти 45 групи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти підготували і провели захід, на який були запрошені студенти першого курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта 12 і 13 груп. Безручко Настя, Докійчук Ірина і Горєлова Ганна розповіли про проблему аутизму, історію визначення і поширення хвороби.

Дослідження проблеми аутизму та їхнє значення для теорії і практики аутологіїМКХ-10 класифікує аутизм як первазивний (загальний) розлад розвитку, що характеризується якісними порушеннями соціальної взаємодії, своєрідними і обмеженими формами комунікації, стереотипіями, повторюваним репертуаром поведінки та інтересів (ВООЗ, 1992).

Сучасне значення поняття «аутизм» в якості назви хвороби, за даними проекту DilovaMova.com, з’явилося не так давно. У минулому сторіччі, в 1938-му році австрійський педіатр і психіатр Ганс Аспергер на одній зі своїх лекцій з дитячої психології став використовувати термін, введений швейцарським психіатром Ейгеном Блейлером для визначення досліджуваної їм симптоматики, названої Аспергером як «аутістічні психопати». Саме Блейлеру належить сучасне поняття термінології аутизму.

Аутизм є розлад, який виникає внаслідок порушення розвитку дозрівання синоптичних зв’язків в головному мозку зростаючого організму дитини. Цей розлад характеризується вираженим і всебічним дефіцитом спілкування і соціальної взаємодії, досить обмеженими інтересами, а також часто повторюваними діями. Гостроту цих ознак можна визначити вже у віці до трьох років. Захворювання має генетичний характер і його основні причини поки не відомі науці, однак своєчасна реабілітація дитини з ранніх років його життя дозволяє у багатьох випадках домогтися впевнених результатів у соціальній адаптації, що сприяє більш повноцінному життю.

Здобувачі першого курсу були дуже вдячні  старшокурсникам за цікаву інформацію та доповіді, які надали можливість долучитись до поширення інформації про проблему аутизму та отримали досвід спілкування зі студентами старших курсів.


28 березня 2024 року на факультеті відбувся захист конкурсних наукових робіт здобувачів освіти зі спеціальності 016 Спеціальна освіта.

У складі конкурсної комісії засідали докт. психол. наук, професор Бацилєва О.В., канд. пед. наук, доцент Сінопальнікова Н.М.

Серед присутніх були наукові керівники: докт. пед. наук, доцент Коваленко В.Є., канд.пед.наук, доцент Науменко Н.В., ст. викл. Якуба Л.С.

Протягом засідання здобувачами освіти було представлено актуальні теми корекційної психопедагогіки, що стосувалися проблем емоційного розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями, розвитку їхнього мислення, сприймання, уваги, креативності тощо, та корекційно-розвиткові програми із застосуванням інноваційних корекційних методик і технологій.


Засідання Валеоклубу

27 березня 2024 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка "ВАЛЕОКЛУБ" з теми: "Методи подолання стресу». На заході була присутня керівник гуртка Щербак Ірина Миколаївна, яка мала слово на заході.

Засідання проводила голова клубу Ковальчук Софія.

Учасники валеологічного клубу підготували змістовну та цікаву доповідь чотирма мовами:  українською, польською, німецькою та англійською.

Найактивнішими були такі учасники:

Неронова Олена заступниця голови «Валеоклубу» (доповідала українською мовою)

Пахомова Анастасія (доповідала українською мовою)

Гонтар Софія (доповідала англійською мовою)

Шуляк Аліна (доповідала англійською мовою)

Котляревська Софія (доповідала англійською мовою)

Трегуб Олександр (доповідав польською мовою)

Пятіна Дар'я (доповідала польською мовою)

Биковський Максим (доповідав польською мовою)

Варуша Віолетта (доповідала німецькою мовою)

Усі охочі взяли активну участь в обговоренні  проблематики засідання та поділилися своїми враженнями та досвідом. Протягом заходу нами були опрацювані та випробувані різноманітні вправи для подолання стресу, які підходили до різних вікових категорій. Це дало змогу зрозуміти, як на уроках заохотити дітей різного віку до стресознижувальних активностей.

У кінці заходу голова валеоклубу Ковальчук Софія підбила підсумки заходу та подякувала усім присутнім за активність під час обговорення. Цей захід об'єднав здобувачів освіти з факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти та український мовно-літературний факультет імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.


26 березня 2024 року факультет природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди долучився до загальноміської профорієнтаційної акції "Харківські університети - формула вибору", що відбулася у метрошколі, для учнів 9-11 класів.

Здобувачі освіти та вчителі Харківських шкіл ознайомилися з кафедрами факультету та їхньою діяльністю, які дуже захоплююче представили декан факультету проф. Микитюк С.О., доц. Ликова І.О., доц. Науменко Н.В., ст. викл. Мамотенко А.В., ст. викл. Якуба Л.С., ст. викл. Коваленко Л.П.

Учні мали можливість познайомитися з методиками і технологіями корекції розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку та спробувати їх на собі, дізнатися про актуальні можливості і перспективи навчання на спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Біологічні кафедри познайомили гостей з антропометричними діагностичними методиками, запросивши учнів безпосередньо долучитися до вимірювань, розказали про цікаву біологію.

Здобувачі освіти мали змогу в потужному мікроскопі розглянути тканини шкіри та кісток людини, тваринні та рослинні препарати...

Родзинкою була зустріч гостей з рукокрилими, яких радушно представили студенти та випускники факультету Альона Шуленко і Анжела Бут, які опікуються ними в Центрі охорони рукокрилих. Учні мали можливість їх покормити, попестити, дізнатися про їхню користь для навколишнього середовища.

Загалом, здобувачі освіти ознайомилися зі спеціальностями факультету та перспективами навчання на них.

Бажаємо всім правильного вибору!!!


Університетська кафедра

21 березня 2024 р. у межах діяльності університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі ХГ № 19 для учнів 8-9 класів було проведено квест, присвячений Всесвітньому дню людини з синдромом Дауна.

На початку заходу було зосереджено увагу дітей на тому, що Всесвітній день людини з синдромом Дауна – це не свято. Сьогодні потрібно подивитися на цих людей, звернути увагу на те, що вони, як і кожний із нас, – особистості, мають право на гідне ставлення до себе, гідне життя, недискримінацію в суспільстві, якісну освіту і за можливості реалізувати себе у тій чи іншій професії. А наше завдання – це підтримка й допомога. Суспільство має переглянути й докорінно переосмислити погляди щодо ставлення до «особливих» людей.

Керівник університетської кафедри, д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер розповіла, чому Всесвітній день людини з синдромом Дауна відзначається саме 21 березня.

На станції «Історична» асистент учителя Юлія Ігорівна Гончарова розповіла про історію виникнення СД, про те, як розвивалася наука в контексті знань про СД, і провела онлайн вікторину з учнями. Під час вікторини ставилися цікаві питання, за допомогою яких діти набули нових знань про СД.

На «Відеостанції» здобувачка Шевченко Злата показала мультиплікаційний фільм про толерантність щодо ставлення до дитини з СД, розповіла про флешмоб “Lots of Socks”, що зазвичай проводиться 21 березня щороку в усіх країнах світу. Злата провела вікторину, під час якої було використано ідею непарних шкарпеток. Діти добирали відповідь, яка містилася на шкарпетці, до кожного питання.

На станції «Успішні люди» здобувачка Рижих Марія розповіла про людей із СД, які досягли успіху в житті, змогли реалізувати себе у житті. Марія підкреслила, що люди із СД – гідні, можуть і вміють навчатися, працювати за різними професіями так само, як і інші. Після цього на учнів чекала гра у програмі Kahoot.

Дякуємо ведучим квесту за підготовку та за цікавий захід! Сподіваємося на те, що школярам було цікаво та корисно дізнатися про синдром Дауна, його особливості, про людей із СД, які досягли успіхів у житті. Наша кафедра працює і для педагогічних працівників, і для учнів! Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю й інші цікаві зустрічі!


19 березня 2024 року відбулася чергова зустріч здобувачів освіти 36 групи спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка з куратором групи доц. Наталією НАУМЕНКО.

Під час кураторської години було обговорено ряд питань, що стосувалися освітньої, наукової і творчої діяльності студентів на березень-квітень 2024 року.

Зокрема, зі здобувачами освіти було намічено перспективні плани і терміни виконання:

  • участі у наукових конференціях "Природничий форум" і "«Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти" і підготовка доповідей до них ;
  • підготовка до педагогічної практики здобувачів освіти в закладах спеціальної освіти на посаді вихователя ;
  • підготовка до загальноуніверситетського конкурсу "Студентська весна - 2024" і робота над творчими проєктами ;
  • підготовка до загальноуніверситетського конкурсу "Лист мамі" 
  • підготовка до всеукраїнського конкурсу "Моя академічна доброчесність" 

Також під час зустрічі було обговорено поточні питання та просто приємне спілкування з відкритими камерами 

Розвиваємося далі! Рухаємося до Перемоги! 


Центр інклюзивної освіти

09 березня.2024 року в межах діяльності Центру інклюзивної освіти було проведено одну з чергових зустрічей, присвячену розповіді про «особливих» людей, які досягли успіхів у житті.

Олена Семенівна Казачінер, д.пед.н., професор, керівник Центру інклюзивної освіти, розповіла про Анреа Бочеллі, італійського оперного співака, Вінні Харлоу, світову модель із вітіліго, Елісон Лаппер та Крісті Брауна, художників без рук, що малюють ногами, Ліну По, сліпу скульпторку, Леслі Вільяма Нільсена, американського комедійного актора з порушеннями слуху, а також про Йоно Ланкастера – людину з рідкісним генетичним захворюванням – синдромом Трічера-Коллінза.

Під час розповідей відбулося активне обговорення життєвих кредо цих людей – не втрачати оптимізм, крокувати з ним по життю, впавши – підводитися, навчатися, шукати себе та реалізовувати свої здібності і таланти.

Дякуємо всім за участь! Чекаємо на наступні, не менш цікаві, зустрічі!


Сковородинівський конкурс «Жінки в науці і мистецтві – 2024»

7 березня 2024 року на передодні жіночого дня, дня весни і краси у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди в межах проведення загальноуніверситетського свята "Жінка в освіті і науці – 2024" підведено підсумок конкурсу "Видатні жінки Сковородинівського університету", під час якого всіх присутніх привітали прем'єрою мюзиклу "Кабаре "Skovoroda".

Дипломом переможниці конкурсу у номінації "Жінка в освіті" нагороджено Коваленко Вікторію Євгенівну, доктора педагогічних наук, доцента, завідувачку кафедри спеціальної педагогіки.

Дипломами дипломанта конкурсу нагороджено співробітниць факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти:

●  "Жінка в науці": Коц Сюзанна Миколаївна, кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри анатомії і фізіології людини імені проф. Я.Р. Сінельникова;

● "Жінка в суспільному житті": Козачек Надія Олексіївна, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки;

● "Жінка волонтер": Редькіна Ірина Володимирівна, старший лаборант кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології;

● "Краща господарка": Зеленська Любов Михайлівна, старший лаборант кафедри зоології.

У феєричному мюзиклі "Кабаре "Skovoroda" взяли участь провідні творчі колективи: народний ансамбль бального танцю (керівники: Бугаєць Н.А. та Пінчук О.І., викл. Косиченко В.А.), ансамбль сучасного та естрадного танцю "StarLight" – художній керівник і постановник, зав. кафедри хореографії Олена Єфімова, солісти здобувачі і випускники факультету мистецтв: Наталія Калініна, Олександр Канунніков, Микола Мирошниченко, викл. Нікітенко А.М., доц. Ковтун А.В.

Дякуємо нашому керівництву і особисто ректорові університету Юрію Дмитровичу Бойчуку за святковий настрій, позитив, можливість втілення таких яскравих, амбітних, успішних художніх ідей! 


Продовжується діяльність університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі КЗ «ХГ № 19»!

04 березня 2024 р. відбулася віртуальна подорож «Інклюзивна освіта в різних країнах світу».

Здобувачі Бабич Марія, Рижих Марія, Літвінчук Анастасія та Шевченко Злата розповіли про особливості навчання дітей з ООП у США, Нідерландах, Італії та Німеччини. Надзвичайно цікаві доповіді супроводжувалися переглядами «Інклюзивна освіта. Як в Італії навчаються діти з синдромом Дауна», «The Jostinband» (оркестр, у якому беруть участь різні люди з інтелектуальними порушеннями), «Особливі діти, звичайна школа: інклюзивна освіта в Німеччині».

Під керівництвом д.пед.н, професора Олени Семенівни Казачінер відбулося жваве обговорення проблематичних аспектів упровадження інклюзивної освіти в Україні та світі.

Учасники подорожі дійшли висновку про те, що особливості роботи з дітьми з ООП зумовлено менталітетом країни, її рівнем розвитку, системою освіти, законодавством тощо. Саме тому не можна сліпо запозичувати, копіювати та впроваджувати в українських закладах освіти той досвід, який наявний в інших країнах світу. Можна використовувати елементи цього досвіду, його тенденції, основні ідеї, виважено та чітко продумувати, чи буде це ефективним та результативним.

Дякуємо здобувачам за гарні доповіді, змістовні презентації, а усім – за активну участь та сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


01.03.2024 року відбулася гостьова лекція д.пед.н., професора Олени Семенівни Казачінер за темою «Робота педагога з різними типами сімей, що виховують дитину з особливими освітніми потребами» у Хмельницькому національному університеті.

Під час лекції Олена Семенівна висвітлила такі питання:

  1. Проблеми родинного виховання дітей з особливими освітніми потребами. Сім’я дитини з відхиленнями в розвитку як її перший соціалізуючий інститут.
  2. Етапи соціалізації дитини з ООП у сім’ї
  3. Типи сімей, що негативно впливають на розвиток дітей
  4. Стилі виховання дітей у родині

У лекції взяли участь здобувачі та представники професорсько-викладацького складу кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету. Відбулося обговорення актуальних питань, пов’язаних із особливостями виховання дітей із ООП у родині, із особливостями надання психолого-педагогічної підтримки сім’ям та дітям. Гостьова лекція викликала жвавий інтерес, усі учасники мали можливість в інтерактивному режимі висловлювати власні думки та ідеї.

Щиро вдячні за запрошення Андрощук Ірині Василівні, д.пед.н., професорові, завідувачці кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету! Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


Кураторська година

22 лютого 2024 року з нагоди другої річниці повномасштабного вторгнення росії на територію України куратором академічних груп 36 і 33 к.п.н, доц. Наталією НАУМЕНКО було проведено виховну зустріч «Як змінила мене війна?»

Під час зустрічі ми пригадали трагічні події двох років, згадуючи також початок воєнних дій з 2014 року – 2 роки незламності, сили і витримки, 730 днів виборювання права на життя; масові розстріли, депортації, знущання з цивільного населення, воєнні злочини, зґвалтування та надійний тил тисячів українців, які наближають нашу ПЕРЕМОГУ!

Ми визначили, як ти можеш допомогти Україні у важкі часи:

  1. Піклуйтеся про себе. Не забувайте про власні потреби. Подбайте, щоб у вас був час відпочити й набратися сил
  2. Допомога. Допомагайте волонтерам, переселенцям, ЗСУ, всім чим можете. Навіть добре слово може допомогти людині, якій зараз важко.
  3. Розвиток. Навчайтесь, розвивайтесь, знайдіть собі хобі. Переходьте на українську, слухайте українські пісні.

Ми пригадали кодове слово українців, яке важко вимовити загарбникам – ПАЛЯНИЦЯ.

Ми дізналися, хто такі справжні брати, друзі та союзники. Знаємо, що таке підтримка та допомога.

Створили хмару слів, що визначають Україну – сила, мова, незламність, Європа, МИР, ПЕРЕМОГА, ЗСУ, дім, народ, воля, родина, незалежність, борщ, вишиванка…….

Хвилиною мовчання згадали наших загиблих Героїв під Гімн України…

Поділилися думками – «А що для мене є Україна?.....»

Дівчата презентували свої єссе «Війна нашими очима», розповідаючи свої життєві історії від початку війни і що їм надає сили сьогодні, щоб жити, вірити і продовжувати розвиватися.

Найцінніший подарунок для нас — це рідні та близькі поруч.

Найсильніша віра — у мирне небо!

Найзаповітніша мрія і єдине, спільне побажання — Перемоги!

Більше фото


Практичний семінар з підвищення кваліфікації

21 лютого 2024 року здобувачі освіти спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка 36 групи разом із куратором доц. Науменко Н.В. відвідали практичний семінар за темою «Адаптації і модифікації навчального матеріалу», який організували і провели фахівці Інклюзивно-ресурсного центру № 13 Дніпровського району м. Києва. На семінар були запрошені  асистенти вчителів/вихователів, педагогічні працівники закладів освіти.

В межах професійної підготовки наші здобувачі освіти – майбутні фахівці спеціальної освіти дізналися про особливості адаптації та модифікації змісту, навчальної діяльності та оцінювання в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Фахівцями були надані конкретні приклади адаптацій і модифікацій завдань з різних навчальних предметів.

Студенти отримали додатковий досвід, який зможуть використати під час вивчення навчальної дисципліни, зокрема: «Диференційоване викладання в класах з інклюзивним навчанням».

 Усі учасники отримають сертифікат про підвищення кваліфікації Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

Дякуємо за надану можливість організаторам семінару за сприянням керівництва університету.


Педагогічна практика в закладах освіти на посаді асистента вчителя

20 лютого 2024 р.  в межах педагогічної практику в закладах освіти на посаді асистента вчителя для здобувачів освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», ОП «Логопедія» 2 року навчання денної форми відбулася зустріч здобувачів освіти  з керівництвом, асистентами вчителів та практичним психологом КЗ "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 139 Харківської міської ради".

Директор школи Сєнік Людмила Степанівна ознайомила здобувачів освіти з базою практики, з особливостями організації інклюзивного навчання дітей з ООП в ліцеї, з універсальним дизайном закладу, з категоріями дітей, що мають особливі освітні потреби, які навчаються в умовах інклюзивного навчання. Відбувся розподіл здобувачів освіти за класами, в яких навчаються діти з ООП.

Заступник директора з освітньої діяльності Балицька Ірина Іванівна познайомила практикантів із документацією школи, яка ведеться асистентом вчителя, презентувала особливості проведення корекційно-розвиткових занять в умовах дистанційного навчання і поділилася досвідом ефективної роботи в умовах сьогодення, наголошуючи на позитивному результаті навчальної діяльності дітей та позитивних відгуках батьків.

Ірина Іванівна дуже емоційно розповіла про виховну роботу, що проводиться в школі, представила різноманітність виховних заходів.

Асистент вчителя, соціальний педагог і практичний психолог освітнього закладу познайомили здобувачів освіти з роботою команди фахівців, а також провели знайомство зі здобувачами освіти за допомогою вправи-тренінгу «Автопортрет». Наші студенти мали намалювати свій портрет, де замість очей мало бути те, на що вони полюбляють дивитися замість вух – що полюбляють слухати, замість  носа – що полюбляють нюхати, а в голові свої думки. Майже всі студенти в своїх думках намалювали МИР і нашу ПЕРЕМОГУ!

Практикантів було закріплено за асистентом вчителя, з яким майбутні фахівці будуть працювати протягом практики.

Бажаємо нашим здобувачам освіти вдалої і цікавої практики!


Педагогічна практика в закладах освіти на посаді асистента вчителя

19 лютого 2024 р.  розпочато педагогічну практику в закладах освіти на посаді асистента вчителя для здобувачів освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», ОП «Логопедія» 2 року навчання денної форми.

Студенти-практиканти для проходження практики були розподілені у Харківську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 139 і  Харківський ліцей № 124 з інклюзивною формою навчання.

Сьогодні відбулася зустріч здобувачів освіти  з керівництвом та асистентами вчителів КЗ "Харківського ліцею №124 Харківської міської ради".

Директор ліцею, Макєєв Сергій Петрович, ознайомив здобувачів освіти з базою практики, з особливостями організації інклюзивного навчання дітей з ООП в ліцеї, з універсальним дизайном закладу, з категоріями дітей, що мають особливі освітні потреби, які навчаються в умовах інклюзивного навчання. Відбувся розподіл здобувачів освіти за класами, в яких навчаються діти з ООП.

Практикантів було закріплено за асистентом вчителя, з яким майбутні фахівці будуть працювати протягом практики. Асистент вчителя, вчитель-дефектолог ліцею ознайомила з документацією, яка ведеться асистентом вчителя, презентувала особливості проведення занять в умовах дистанційного навчання і поділилася досвідом ефективної роботи в умовах сьогодення, наголошуючи на позитивному результаті навчальної діяльності дітей та позитивних відгуках батьків.

Бажаємо нашим здобувачам освіти вдалої і цікавої практики!


Emotional support animal. Кототерпія.

16 лютого 2024 року здобувачі освіти І курсу (12 і 13 гр.) спеціальності 016 Спеціальна освіта разом з куратором канд. мед. наук, доцентом кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Луценко Оленою Володимирівною відвідали реабілітаційний центр для котитків з окупованих та деокупованих територій.

Назва центру дуже символічна, хоча начебто і не про котів – “Маленький принц”. Але саме з цієї казки в життя пішла концепція відповідальності за тих, кого ми приручили. І котики в цьому сенсі – найрозповсюдженіші домашні улюбленці. “Дім без кота – просто житло”, кажуть в народі.

Метою заходу була кототерапія, що дуже ефективно використовується в корекційно-розвитковій роботі з дітьми, які мають порушення психофізичного розвитку. При чому в унікальному форматі – з користю і для людей, і для пухнастиків. Практично всі котики в центрі – домашні, є дуже породисті. Вони втратили домівки, своїх “шкіряних”, все, що було їхнім життям. Котики дуже соціальні, все їхнє життя пройшло поряд з людьми, вони йшли на руки, залюбки грались та “просили”, щоб їх погладили.

Насправді захід був про почуття, про надію на краще попри все, про величезну цінність спілкування і емоційної підтримки, про щиру вдячність.


8 лютого 2024 р. у межах діяльності Центру інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди (керівник – д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер) відбулася зустріч за темою «Психічне здоров’я особистості: шляхи та засоби збереження», яку провела д.психол.н., професор, професор  кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Ольга Валеріївна Бацилєва.

Під час заходу ми поговорили про поняття психічного здоров’я, його критерії, чинники та детермінанти; згадали про відомі нам шляхи  збереження психічного здоров’я та познайомилися з новими; опрацювали техніку роботи з некорисними думками та дізналися,  що може стати нашим власним  ресурсом на шляху збереження психічного здоров’я.

Обговорення різноманітних тем, пов’язаних зі здоров’язбереженням, також стали доброю традицією у діяльності Центру інклюзивної освіти, адже наше здоров’я – це найцінніший скарб людини!

Дякуємо всім учасникам, яких було понад 30, і сподіваємося на подальші цікаві та корисні зустрічі


05.02.2024 року у межах роботи університетської кафедри на базі ХГ№ 19 відбувся семінар за темою «Створення безпечного та безбар’єрного освітнього середовища в закладі освіти. Розумне пристосування та універсальний дизайн».

Керівник кафедри д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер розкрила суть та зміст понять «універсальний дизайн» та «розумне пристосування», показала мультфільм про принципи універсального дизайну. Учасники семінару поговорили про шляхи адаптації та модифікації в освіті.

Асистенти вчителів (Бухтіярова Р.В.,  Гончарова Ю.І., Полетуха Т.В., Головко С.М., Короткова І.В.) представили власний практичний досвід створення безпечного та безбар’єрного освітнього середовища в класі, розповіли, яким чином вони адаптують та модифікують умови проведення занять, навчальний матеріал та його зміст для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, що здобувають освіту за інклюзивною формою.

У заході взяли участь члени університетської кафедри, а також викладачі та студенти Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

Наша кафедра працює дуже плідно! Дякуємо усім учасникам заходу! Чекаємо на наступні цікаві зустрічі!


Університетська кафедра

У межах роботи університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти (керівник – д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер) 02.02.2024 року на базі ХГ № 19 практичним психологом Сушко Анастасією Олегівною було проведено інтерактивну гру для учнів 7-8 класів за темою «Булінг».

У формі гри діти дізналися про суть та зміст булінгу, його види, емоції, що виникають у людини, яку цькують, навчилися розрізняти булінг від конфлікту.

Під час участі у грі було здійснено пошук розв’язання різних конфліктних ситуацій та знаходження рішення, як припинити булінг.

Щиро дякуємо автору-розробнику гри Яні Кириченко за її цікавий зміст та можливість застосовувати на практиці!

Саме завдяки підготовці та проведенню таких ігрових заходів ми навчаємо школярів соціально прийнятної поведінки та сприяємо припиненню виникнення цькування у суспільстві.

Дякуємо директорові ХГ № 19 Ользі Миколаївні Булавінцевій та практичному психологові Сушко Анастасії Олегівні, а також усім учасникам за цікаву та плідну роботу!


31 січня 2024 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка "ВАЛЕОКЛУБ" на тему: "Здоров'язбережувальні технології в навчальних закладах». Вступне слово про важливу роль здоров'язбережувальних технологій на уроках в закладах освіти висловила керівник гуртка, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Щербак Ірина Миколаївна.

Засідання проводила голова клубу Ковальчук Софія.

Учасники валеологічного клубу підготували змістовну та цікаву доповідь трьома мовами:  українською, польською та англійсько.

Найактивнішими були такі учасники:
Неронова Олена заступниця голови «Валеоклубу» (доповідала українською мовою)
Пятіна Дар'я (доповідала польською мовою)
Гонтар Софія (доповідала англійською мовою)
Котляревська Софія (доповідала англійською мовою)
Трегуб Олександр (доповідав польською мовою)
Шуляк Аліна (доповідала англійською мовою)

 

Усі охочі взяли активну участь в обговоренні  проблематики засідання та поділилися своїми враженнями та досвідом. Обговорення відбувалося українською, польською та англійською мовами.

У кінці заходу голова валеоклубу Ковальчук Софія підбила підсумки заходу та подякувала усім присутнім за активність під час обговорення. Цей захід об'єднав здобувачів освіти з факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти; факультету дошкільної освіти; український мовно-літературний факультет імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.


21 січня 2024 року розпочала роботу кваліфікаційна комісія по захисту магістерських робіт здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016.02. Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка. Головуючою була канд. пед. наук, доц. Дрожик Л.В., члени комісії – докт. пед. наук., доц. Коваленко В.Є., докт. пед. наук., проф. Казачінер О.С., канд. біол. наук, доц. Галій А.І.

На захист було представлено 5 наукових робіт здобувачів освіти денної форми навчання. Під час засідання обговоренню підлягали проблеми корекціно-розвиткової роботи з дітьми, які мають інтелектуальні порушення (ІП), зокрема:  формування уявлень про навколишній світ засобами казкотерапії у дітей молодшого шкільного віку з ІП; розвиток математичних уявлень засобами дидактичних ігор у молодших школярів з ІП; інтерактивні ігри в корекційно-розвитковій роботі з дітьми дошкільного віку з ЗПР; розвиток загальної і дрібної моторики у молодших школярів з ІП засобами кінезіологічних вправ.

За результатами роботи кваліфікаційної комісії всі здобувачі освіти показали достатній рівень підготовки та впоралися із поставленими завданнями магістерських досліджень.


19 січня 2024 року об 11:00 відбулася зустріч викладачів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди із студентами Волинського національного університету імені Лесі Українки у рамках Академічної мобільності. У зустрічі брали участь Старікова Людмила Павлівна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті ХНПУ імені Г.С. Сковороди; Мірошниченко Ольга Миколаївна, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди та студенти 3 курсу ОП Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки.

У ході зустрічі було обговорено значення дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії» для набуття професійних компетенцій майбутніх педагогів. Обговорено мету та основні завдання вивчення навчальної дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії», а саме: навчальні завдання, методичні, дослідницькі, конструктивні, організаторські, спеціальні та практичні. Розглянуто модулі курсу. Проаналізовано перспективи курсу.

Розглянуті побажання здобувачів освіти щодо особливостей організації освітнього процесу

Був обмін контактними даними, створено групу у Вайбері для швидкої зворотної комунікації, надано гостьовий доступ до курсу Спеціальна методика природознавства та географії у Moodle.

В цілому здобувачі освіти отримали позитивні враження від проведеної зустрічі, подякували за можливість, що надається їм для отримання якісної вищої освіти і набуття професійних навичок в рамках Академічної мобільності та сподіваються на успішну співпрацю з вивчення навчальної дисципліни «Спеціальна методика природознавства та географії».


15 січня 2024 року відбулося розширене засідання проєктних груп ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, в якому взяли участь гаранти освітніх програм: докт. пед. наук, доц. Вікторія КОВАЛЕНКО і канд. пед. наук, доц. Людмила ДРОЖИК, члени проєктних груп - викладачі, що забезпечують навчання за освітніми програмами, вчителі-практики, стейкхолдери та здобувачі вищої освіти, що навчаються на ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».

На засідання була запрошена директор Комунального закладу «Харківський ІРЦ № 1»  Ірина Вишнева, яка проаналізувала освітні програми, надала пропозиції щодо їхнього вдосконалення з урахуванням регіонального контексту.

На порядку денному засідання стояли питання:

  • про внесення змін до складу проєктних груп;
  • про внесення змін до профілю освітніх програм «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка» (Наказ МОН від 29.12.2023р. № 1583 «Про внесення змін до деяких стандартів вищої освіти»);
  • про формування проєктів ОП Логопедія і ОП Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти;
  • про результати опитування здобувачів.

В ході засідання відбулася жвава дискусія з обговорення зазначених питань, були заслухані пропозиції вчителів-практиків і стейкхолдерів до внесення змін в освітні програми відповідно до наказу МОН і викликів сьогодення, розглянуті побажання здобувачів освіти щодо особливостей організації освітнього процесу.

В цілому здобувачі освіти висловили позитивні відгуки про навчання на освітніх програмах та можливості, що надаються їм для отримання якісної вищої освіти і набуття практичних навичок.

Всі пропозиції були внесені до протоколу засідання та прийняті до уваги всіма членами проєктних груп.


У межах діяльності Центру інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди 18.01.2024 року відбулася зустріч, присвячена історіям відомих людей з особливостями розвитку, які досягли успіхів у житті і стали відомими навіть поза межами своєї Батьківщини. Цю зустріч провела керівник Центру інклюзивної освіти д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер.

Олена Семенівна розповіла про Пабло Пінеду – викладача, актора та громадського діяча з Іспанії, Реймонда Ху – художника США, Паулу Саж –  акторку, адвокатку з Шотландії, Богдана Кравчука – першого в Україні студента із синдромом Дауна, Мар Гальсеранжінку із синдромом Дауна, яка
стала депутаткою парламенту у Валенсії, Олександру Кутас – першу фотомодель з інвалідністю в Україні, а також про Хелен Келлер – сліпоглухоніму письменницю, політичну діячку і першу людину, яка здобула ступінь бакалавра.

Розповіді про цих цікавих людей, жваве обговорення в інтерактивному режимі надали можливість учасникам зустрічі замислитися й дійти висновку про те, що людина з особливостями психофізичного розвитку може досягти висот і реалізувати свої здібності завдяки таким якостям особистості, як: мати мету у житті, не здаватися, вміти боротися, рішучість, наполегливість, вміння цінити хороше у кожному дні. Звісно, люди з інвалідністю хочуть і мають право на підтримку родини, близьких друзів.

Ця зустріч стала початком окреслення нової тенденції у діяльності Центру інклюзивної освіти – здобувачі з ООП висловили бажання послухати від Олени Семенівни цикл розповідей про життя «особливих» людей. Крім того, у подальших планах розвитку нашого Центру – це організація в режимі онлайн цікавих зустрічей із різними людьми, які є фахівцями у сфері спеціальної та інклюзивної освіти, педагогами-практиками, що працюють із дітьми з ООП у інклюзивних класах або групах. Ці люди зможуть поділитися своїм досвідом зі здобувачами з ООП нашого університету, які є майбутніми педагогічними працівниками і шукатимуть роботу у сфері освіти.


«Сковородинівський Олімп 2023»

27 грудня 2023 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за підсумками 2023 року відбулося нагородження переможців «Сковородинівського Олімпу».

Від факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти у номінації «Кращий молодий науковець» отримала відзнаку доктор педагогічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна;

у номінації «Інноваційний прорив року» була відзначена доктор біологічних наук, професор Чаплигіна Анжела Борисівна;

у номінації «Кращий наставник молоді» перемогла кандидат педагогічних наук, доцент Науменко Наталія Вікторівна.

Факультетська родина щиро вітає Вас з отриманням заслуженої нагороди, яка є підтвердженням Ваших високих професійних і особистісних якостей. Бажаємо Вам успішного подальшого життєвого шляху, виконання задуманого, якнайшвидшої реалізації масштабних цілей. Нехай ця висока відзнака додасть Вам наснаги, віри, сили для нових звершень, незгасимої енергії та невтомності у нових професійних досягненнях!!!


Виробнича практика магістрів

25 грудня 2023 року відбулася підсумкова конференція з виробничої практики магістрантів 2 року навчання денної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка, яка тривала 8 тижнів.

Під час практики здобувачі освіти мали працювати як вчителі-дефектологи у спеціальних закладах освіти, викладаючи різні навчальні предмети у 5-9 класах. Практика магістрантів проходила у спеціальній школі № 3 для дітей з інтелектуальними порушеннями дистанційно. Під час конференції практиканти звітували про результати практики, ділилися досвідом проведення занять онлайн, інструментами мотивації, корекційно-розвитковими технологіями, що використовували вчителі-дефектологи в своїй роботі.

Керівник виробничої практики від факультету доц. Науменко Н.В. підвела підсумки практики та зазначила, що практика пройшла успішно, про що засвідчують характеристики здобувачів від школи.


Університетська кафедра «Корекційної психопедагогіки та логопедії»

Упродовж І семестру 2023 – 2024 н.р. в межах роботи Сковорода-хабу та університетської кафедри «Корекційної психопедагогіки та логопедії» в устаткованому укритті Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди проведено 48 індивідуальних корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими потребами, учнями першого класу КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.

До проведення занять було залучено 16 здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти освітніх програм «Логопедія» та «Олігофренопедагогіка».

Під керівництвом д.п.н., доцента, завідувача кафедри спеціальної педагогіки Вікторії Коваленко та старшого викладача кафедри Надії Козачек здобувачам вищої освіти надавались рекомендації щодо діагностики освітніх труднощів дітей, організації та проведення корекційно-розвиткових занять. 

Викладач кафедри спеціальної педагогіки Леся Якуба демонструвала здобувачам технологію проведення обстеження мовленнєвого розвитку дітей, проводила консультації для батьків дітей. Здобувачі мали можливість вивчати передовий педагогічний досвід учителя-дефектолога КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 2» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ Світлани Положій.

Така синергія теорії та практики спеціальної освіти дала змогу дітям з особливими освітніми потребами здобути нові знання, уміння й навички, покращити показники їх розвитку та соціалізації, отримати новий позитивний досвід соціальної взаємодії, а здобувачам вищої освіти – отримати унікальний практичний досвід і поринути у світ майбутньої професії.

Більше світлин за покликанням


Перша сесія

18 і 19 грудня 2023 року здобувачі освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП "Логопедія" і ОП "Олігофренопедагогіка" склали свій перший іспит у закладі вищої освіти - "Вступ до спеціальності та ОНД" викл. доц. Дрожик Л.В.

Наразі студенти отримали високі оцінки, що стало для них гідним початком зимової сесії. Під час вивчення дисципліни здобувачі освіти переконалися у правильності свого рішення - стати в майбутньому вчителем-дефектологом, фахівцем своєї справи, допомагаючи дітям з особливими освітніми потребами долати освітні труднощі та інтегруватися у суспільний простір.

Знання з основ наукових досліджень сприятимуть розвитку дослідницької компетентності здобувачів освіти та допоможуть здійснювати пошук ефективних шляхів розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку.

Бажаємо нашим здобувачам позитивного настрою та вдалої сесії!


15 грудня 2023 року на кафедрі здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології відбувся захист курсових робіт здобувачів освіти першого бакалаврського рівня спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка 3 року навчання денної форми.

У складі комісії по захисту робіт були к.біол.н., доц. Галій А.І., д.пед.н., проф. Казачінер О.С., к.пед.н., доц. Науменко Н.В.

Відповідно до Положення про організацію та проведення атестації на здобуття освітнього ступеня «бакалавр» здобувачі освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти упродовж навчання виконують курсові роботи з методики корекційно-розвиткової роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями.

Виконання курсової роботи має на меті сформувати у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня навички проведення наукового дослідження, творчої самостійної роботи, сприяти оволодінню загальнонауковими і спеціальними методами сучасних наукових досліджень, поглибленому вивченню будь-якого питання, теми навчальної дисципліни тощо.

Під час захисту студенти показали достатній рівень володіння основами наукових досліджень з методики корекційно-розвиткової роботи з психофізичного розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями.

Здобувачами освіти було представлено особливості розвитку пізнавальних процесів (уваги, мислення, сприймання, пам'яті) дітей з інтелектуальними порушеннями дошкільного і молодшого шкільного віку , розвитку мовлення та засоби впливу з метою їх корекції. Студентами було описано ефективність арт-терапевтичних технологій, ігрової діяльності, фізичних вправ і рухової активності, сюжетних малюнків тощо в корекційно-розвитковій роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями.


Засідання наукового студентського гуртка «Валеоклуб»

13 грудня 2023 року відбулося чергове щомісячне засідання студентського наукового гуртка "ВАЛЕОКЛУБ", під час якого обговорювалися теми: «Гігієнічні аспекти. ВІЛ/СНІД сьогодні»

Учасники засідання ознайомилися з дією та впливом електромагнітного випромінювання побутових приладів і гаджетів, які основані на концепції взаємодії зовнішніх полів з внутрішніми полями організму людини, що в свою чергу негативно впливають на центральну нервову систему, очі, кровотворну систему, серцево-судинну систему, ендокринну та імунну системи і обмінні процеси.

Керівник гуртка, кандидат педагогічних наук, · доцент кафедри здоров'я людини, · реабілітології і спеціальної психології Щербак Ірина Миколаївна зазначила, що регулярна робота з комп'ютером без застосування відповідних захисних засобів приводить до зниження імунітету, захворювання органів зору, до хвороб серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту.

Учасники валеологічного клубу детально доповіли про особливості ВІЛ/СНІД, зокрема про способи захисту та передумови його поширення. З'ясували, що ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції) ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших систем організму.

Голова наукового гуртка Олександр Курко та учасники валеокулубу подвели підсумки та зазначили, що ВІЛ-інфекція відноситься до невиліковних хвороб і має тривалий хронічний перебіг.

Доповіді та обговорення здійснювалися державною та англійською мовами, що в свою чергу розвиває компетентність володіння мовами серед студентської молоді.


ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВЯ: ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ СЬОГОДЕННЯ»

Більше фото

12 грудня 2023 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедрою спеціальної педагогіки факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди було проведено круглий стіл «Ментальне здоров’я: виклики і перспективи сьогодення».

Співорганізаторами круглого столу стали державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Уманський державний педагогічний інститут імені Павла Тичини, Харківський національний медичний університет.

Головою оргкомітету виступив Бойчук Юрій Дмитрович – ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, членкореспондент НАПН України, заступником голови оргкомітету Бережна Світлана Вікторівна – проректор з наукової роботи Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор.

Членами оргкомітету були призначені Бацилєва Ольга Валеріївна – професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор психологічних наук, професор, Галій Алла Іванівна – завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, кандидат біологічних наук, доцент, Коваленко Вікторія Євгенівна – завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, кандидат психологічних наук, доцент, Микитюк Сергій Олександрович – декан факультету природничої, спеціальної і здоров᾿язбережувальної освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор, Науменко Наталія Вікторівна – доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, кандидат педагогічних наук, доцент.

Організатором і модератором заходу була Бацилєва Ольга Валеріївна – професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор психологічних наук.

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.

Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

З вітальним словом виступили: Литвиненко Микола Ігоревич – декан IV медичного факультету Харківського національного медичного університету, доцент кафедри гігієни та екології №2, кандидат медичних наук, доцент і Науменко Наталія Вікторівна – заступник з виховної роботи декана факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

З доповідями виступили: Казачінер Олена Семенівна – доктор педагогічних наук, професор, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди від колектива авторів: Бойчук Юрій Дмитрович – член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Галій Алла Іванівна – кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Використання засобів казкотерапії для формування та розвитку емоційної сфери дитини»;

Матохнюк Людмила Олександрівна – доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри психології, Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» з темою «Біосугестивна терапія як метод збереження психічного здоров’я»;

Яланська Світлана Павлівна – доктор психологічних наук, професор, професор кафедри кризової психології, декан факультету психології і соціальної роботи, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка з темою «Збереження ментального здоров’я учасників освітнього процесу у ЗВО»;

Атаманчук Ніна Михайлівна – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри кризової психології, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка тема доповіді «Особистісні ресурси ментального здоров'я майбутніх фахівців з кризової психології»;

Рибалка Олена Яківна – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри кризової психології, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка з темою «Шляхи покращення ментального здоров’я викладачів ЗВО»;

Мухіна Анастасія Юріївна – кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної освіти навчально-наукового інституту педагогіки і психології, ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» з темою «Психологічна допомога при емоційному вигоранні батьків які мають дітей з особливими освітніми потребами»

Коваленко Вікторія Євгенівна – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Педагогічна підтримка дітей із загальним недорозвиненням мовлення ііі рівня  в умовах інклюзивного навчання»;

Луценко Олена Володимирівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Фізичне і психічне здоров’я: взаємозв’язок та взаємовплив».

Також зі своїми доповідями виступили здобувачі першого бакалаврського і другого магістерського рівнів :

Блінова Тетяна Андріївна – здобувачка другого магістерського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Особливості емоційної сфери дітей їз зпр, як аспект формування навичок самообслуговування»;

Іванова Людмила Олександрівна – здобувачка другого магістерського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Формування життєвої компетентності молодших школярів з інтелектуальними порушеннями засобами інтегрованого навчання»

Горєлова Ганна Андріївна – здобувачка першого бакалаврського рівня факультету природничої спеціальної і здоровʼязбережувальної освіти, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди з темою «Стратегії стабілізації психічного здоров’я дітей з ооп в освітньому середовищі»;

Фісун Олена Валеріївна – здобувачка першого бакалаврського рівня, 4 медичний факультет, спеціальність 227 «Фізична терапія, ерготерапія», Харківський національний медичний університет від колектива авторів: Манучарян Світлана Валентинівна – старший викладач кафедри спортивної фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії, ерготерапії, Харківський національний медичний університет, Сідельніков Вячеслав Володимирович – викладач кафедри спортивної фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії, ерготерапі з темою «Огляд сучасних доказових методик психологічної самодопомоги в умовах стресу»

Сучасний світ поставив перед суспільством значущі виклики, які впливають на наше фізичне та психічне благополуччя. Сьогоднішні обговорення мають особливе значення, оскільки ми стикаємося з проблемами, які торкнулися всіх нас. Як педагогів нас не може не турбувати стан наших дітей. Болить, коли ми думаємо про маленьких героїв, які виростають в умовах війни. Про тих, які вчаться у Метро-школі, тих, хто під час повітряної тривоги змушений бігти у бомбосховище, тих, хто вже ніколи не повернеться у рідну домівку. Занепокоєні ми і станом наших сьогоднішніх студентів. Їхнє ментальне здоров’я ‒ це не просто абстрактний термін, а найбільша турбота нашого суспільства. Мабуть, навіть фахівці сьогодні до кінця не усвідомлюють глибину цієї проблеми, оскільки сучасний світ ще ніколи не стикався з жорстокістю такого масштабу.

Спільно розглядаючи проблеми та перспективи сьогодення, ми мали унікальну можливість обмінятися ідеями, знаннями та досвідом для спільної побудови шляхів поліпшення ментального здоров’я. Довіра, співчуття та ефективна психологічна допомога можуть стати визначальними чинниками у підтримці духовного здоров’я українського народу під час цього важкого періоду.

В обговореннях круглого столу взяли участь провідні фахівці галузі психології, спеціальної педагогіки, фізичної культури і реабілітації, здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта».

Кафедра здоров’я людини, реабілітології, спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди за наказом МОН України впроваджує курс формування стратегії на здорове майбутнє підростаючого покоління, через освітні технології ще з дев’яностих років. В нашому університеті завжди був девіз, за висловом колишнього керманича нашого університету, ректора академіка АПН України Прокопенка І.Ф. «Освіта збереже Україну» і відповідно вся наша наукова, методична і виховна робота на усіх ланках діяльності була спрямована на формування фахівця-педагога, який буде плекати і формувати здоров’я майбутнього громадянина, людину ХХІ століття.

І на сьогодні під керівництвом ректора нашого університету професора Бойчука Юрія Дмитровича, кафедра успішно розвиває два напрямки в своїй роботі: здоров’язбережувальний і спеціальної освіти – олігофренопедагогіку.


8 грудня 2023 року педагоги Харківської гімназії №19 спільно з фахівцями Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди у рамках роботи Університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти провели науково-практичний семінар для майбутніх вчителів-філологів, що зараз здобувають освіту в Харківській гуманітарно-педагогічній академії та Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди. Метою заходу стало висвітлення теоретичних та практичних аспектів організації вивчення філологічних дисциплін учнями з особливими освітніми потребами, що навчаються в інклюзивних класах базової школи. У цьому семінарі взяли участь понад 60 осіб!

У теоретичному блоці Казачінер О.С., доктор педагогічних наук, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня зі спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка Обрізанова Анастасія Олексіївна вдало розкрили особливості розвитку дітей з розладами аутистичного спектру та синдромом Дауна, які створюють бар’єрність під час розвитку мовленнєвої діяльності.

Про проблеми, що виникають у дітей з особливими освітніми потребами під час вивчення української мови та літератури, та шляхи їх розв’язання розповіли та поділилися власним професійним досвідом педагоги Харківської гімназії №19:

- Булавінцева О.М., яка очолює інклюзивний заклад освіти і є вчителем української мови та літератури вищої категорії;

- Гончарова Ю.І., Бухтіярова Р.В., Полетуха Т.В., асистенти вчителів, які працюють у базовій школі. Вони не лише безпосередньо організовують навчання учнів читання і письма (індивідуально чи у групах), а й, як кваліфіковані логопеди-дефектологи, проводять із ними корекційно-розвиткову роботу.

Харківська гімназія №19 є однією з базових щодо організації інклюзивного навчання. Педагоги постійно розвиваються самі, працюють над удосконаленням власної майстерності. І завжди готові ділитися практичними порадами, що ґрунтуються безпосередньо на досвіді та знаннях.

Дякуємо всім за активну участь і запрошуємо до подальшої плідної співпраці!


Більше світлин 

6 грудня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в закладах освіти на посаді вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта, ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка».

На зустрічі були присутні керівник від факультету доц. Науменко Н.В., керівник з фаху ст. викл. Якуба Л.С, методисти зі спец. психології проф. Казачінер О.С., доц. Дрожик Л.В. та здобувачі освіти 441 і 442 груп.

Педагогічна практика здобувачів освіти проходила у двох спеціальних закладах освіти № 3 і № 12. Кожен заклад має свою специфіку роботи з дітьми з порушеннями розвитку (інтелектуальні порушення і порушення зору), тому і особливості практики також відрізнялися. Як показали звіти практикантів, контингент дітей в двох школах відрізнявся ставленням до дистанційного навчання, взаємодією з вчителями, участю в освітній діяльності. В спеціальному закладі освіти № 3 здебільшого акцент був зроблений на співпрацю з батьками дітей, тому як в школі навчаються діти з помірним і важким ступенем інтелектуальних порушень, більшість з них не мовні. Навпаки, в спец. школі № 12 діти охоче беруть участь у всіляких заходах, активні на заняттях, краще сприймають інформацію тощо.

Всі здобувачі виявили задоволення від практики, поділилися досвідом проведення занять, своєю участю в усіх заходах школи. Вчителі-дефектологи та інші фахівці закладів були завжди відкриті до спілкування  та надання консультації студентам. Свою практику практиканти оцінили як успішну.

Дякуємо закладам освіти за надану можливість і підтримку!


5 грудня 2023 року зі здобувачами освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка» 1-3 курсів відбулася інформативна зустріч із співробітниками Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г.С. Сковороди, особисто п. Ольгою РОМАНОВСЬКОЮ, на тему «Академічна доброчесність».

Ця тема є вкрай важливою в умовах стрімкого розвитку інформатизації освіти та науки. Сьогодні ми дедалі більше стикаємося з такими проявами плагіату, як фальсифікація, обман, списування, хабарництво тощо, що призводить до зниження якості освіти та зниження довіри до освітніх закладів.

Під час зустрічі наші здобувачі дізналися про ці та багато інших питань, що стосувалися законодавчо-нормативної бази з академічної доброчесності, сутністю, видами плагіату та відповідальністю за порушення академічної доброчесності. Студенти отримали відповіді на питання: як запобігти плагіату? Як правильно цитувати? Як робити посилання? Як оформити список використаних джерел? Які послуги надає наукова бібліотека здобувачам освіти для продуктивної, а головне, доброчесної освітньої і наукової діяльності.

Щиро вдячні п. Ользі за цікаву, інформативну і корисну зустріч! Розвиваємо культуру академічної доброчесності! Будьмо чесними і відповідальними, перш за все, до себе і до інших!


Засідання проєктних груп

30 листопада 2023 р. відбулося розширене засідання проєктних груп, у яких узяли участь гаранти освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальністю 016 Спеціальна освіта за спеціалізаціями 016.01 Логопедія та 016.02 Олігофренопедагогіка к.психол.н., доцент Коваленко В.Є., д.пед.н., професор Казачінер О.С., к.пед.н., доценти Дрожик Л.В. та Сінопальнікова Н.М., члени проєктних груп, стейкхолдери та здобувачі вищої освіти.

На порядку денному висвітлювалися такі питання:

1. Внесення змін до кадрового складу проєктних груп ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

2. Обговорення проєкту професійного стандарту на групу професій «вчитель-логопед», «логопед», «терапевт мови і мовлення»

3. Академічна мобільність здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта, що навчаються за освітніми програмами (Волинський державний університет, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка)

4. Результати практичної підготовки здобувачів освіти ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

5. Результати анкетування здобувачів освіти ОП «Логопедія»,  «Олігофренопедагогка»

На засіданні проєктних груп також обговорювався зміст освітньої програми «Логопедія» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, її освітніх компонентів, чи задовольняє цей зміст державні вимоги до професійної підготовки та освітні потреби здобувачів.

Дякуємо всім за участь і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


Курси підвищення кваліфікації в Інституті післядипломної освіти і менеджменту ХНПУ імені Г.С. Сковороди

29 листопада 2023 р. д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер провела навчальне заняття з вихователями закладів дошкільної освіти, які проходять курси підвищення кваліфікації в Інституті післядипломної освіти і менеджменту ХНПУ імені Г.С. Сковороди, за темою «Рисункові тести і проєктивні методики діагностики розвитку дітей дошкільного віку: зміст, особливості, призначення».

На занятті Олена Семенівна висвітлила такі аспекти:

  1. Зміни у психічному розвитку дитини дошкільного віку. Особливості діагностики особистісного розвитку дошкільника
  2. Як визначити, чи комфортно дитині у колективі? Діагностична гра «Галявина»
  3. Проєктивний тест для дітей «Моє життя в школі / в дитячому садку»
  4.  Проєктивна методика «Кактус»
  5. Методика «Два будиночки»
  6. Діагностичні казки Луїзи Дьюсс

Заняття було цікавим та практикоорієнтованим. Вихователі закладів дошкільної освіти брали активну участь в обговоренні, ділилися власним досвідом роботи з дітьми, в тому числі з особливими освітніми потребами.


Університетська кафедра

29 листопада 2023 р. у межах діяльності університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти КЗ «ХГ № 19» д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер провела вебінар на тему «Булінг: його види, шляхи розпізнавання, запобігання та подолання».

Під час заходу педагогічні працівники КЗ «ХГ № 19» ознайомилися зі змістом булінгу, причинами його виникнення, різновидами, розбіжністю між булінгом та звичайним конфліктом. Вчителі дізналися, куди можна звертатися учасникам освітнього процесу, якщо виникло цькування, як запобігти його поширенню.

Олена Семенівна надала посилання на відеоматеріали, надіслала презентації щодо кібербулінгу для того, щоб учителі могли користуватися ними під час бесід з учнями, під час проведення позакласних та позашкільних заходів.

Зустріч відбулася в інтерактивному режимі; під час неї директор КЗ «ХГ № 19» Ольга Миколаївна Булавінцева повідомила, що незабаром з’являться рекомендації щодо подолання булінгу в педагогічних колективах, а також щодо способів захисту педагога від учнівського цькування, що, на жаль, спостерігається в закладах освіти.

Наша університетська кафедра працює плідно та результативно! Дякуємо всім за участь і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


29 листопада 2023 року відбулася підсумкова конференція 8 тижневої виробничої практики у закладах спеціальної освіти магістрів спеціальності 016 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка.

На зустрічі були присутні керівник від факультету доц. Науменко Н.В., керівник з фаху доц. Галій А.І., методист зі спеціальної педагогіки доц. Коваленко В.Є., методист зі спеціальної психології доц. Дрожик Л.В.

Студентка Оселедченко Марина звітувала та продемонструвала презентацію результатів проходження виробничої практики у спеціальному закладі освіти «Харківська спеціальна школа №3» та розповіла про чудову організацію виробничої практики закладом освіти. Студентка поділилася своїми враженнями щодо того, як вчителі-дефектологи мотивують дітей під час уроків, про інноваційні інформаційно-комунікаційні технології, які привертають увагу дітей та підсилюють корекціійно-розвитковий вплив, розказала про свою участь в проведенні уроків, підготовці виховного заходу тощо. Марина розказала про особливості та відмінності корекційно-розвиткової роботи з дітьми з ЗПР та дітьми з інтелектуальними порушеннями.

Студентка Колінько Світлана представила свої результати практики у Харківський спеціальній школі № 3 та зазначила, що практика пройшла на високому рівні та подякували керівникам за професійну підтримку та консультації. Магістрантка наголосила, що практика дала можливість відпрацювати професійні компетентності на посаді вчителя-дефектолога та проявити свої організаторські здібності під час підготовки та проведення виховних заходів. Магістрантка відмітила про новий досвід проведення корекційно-розвиткових занять з дітьми з синдромом Дауна.

Студентка Пасікун Анастасія, яка теж проходила практику у спеціальній школі № 3 зазначила, що практика пройшла на високому рівні та подякувала керівникам за професійну підтримку та консультації, а також розповіла про специфіку організації освітнього процесу в школі з використанням платформи Facobook, Zoom, Skipe та ін.

Галій А.І. зробила зауваження, щодо помилок у оформленні документації практики. Науменко Н.В. підвела підсумки практики та зауважила, що практика пройшла на достатньому рівні, всі студенти отримали позитивні оцінки.


Засідання наукового гуртка «Ввалеоклуб»

29 листопада 2023 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка "ВАЛЕОКЛУБ" на тему: "Фізичні вправи. Їх значення для здоров'я". Вступне слово про важливість активного способу життя, зокрема виконання фізичних вправ, висловила керівник гуртка, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Щербак Ірина Миколаївна.

Засідання проводив голова клубу Курко Олександр.

Учасники валеологічного клубу підготували змістовну та цікаву доповідь на 4 мовах, зокрема українською, польською, німецькою та англійською мовами.

Найактивнішими були такі учасники:
Неронова Олена (доповідала українською мовою)
Пятіна Дар'я (доповідала польською мовою)
Варуша Віолетта (доповідала німецькою мовою)
Гонтар Софія (доповідала англійською мовою)
Котляревська Софія (доповідала англійською мовою)
Трегуб Олександр (доповідав польською мовою)
Шуляк Аліна (доповідала англійською мовою)
 

Усі охочі взяли активну участь в обговоренні проблематики засідання та поділилися своїми враженнями та досвідом. Обговорення відбувалося українською та англійською мовами.

У кінці заходу голова валеоклубу Олександр Курко підвів підсумки заходу та подякував усім присутнім за активність під час обговорення. Загалом даний захід об'єднав здобувачів освіти з таких факультетів як: факультет природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти; факультет початкового навчання; україномовний факультет.


Семінар вчителів природничої галузі

27 листопада 2023 р. відбувся семінар для вчителів природничої галузі на базі Харківського ліцею № 23. У ньому взяла участь д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер. Вона виступила з доповіддю «Сучасний урок у НУШ у контексті компетентнісного підходу до навчання дітей з особливими освітніми потребами».

Під час виступу Олена Семенівна висвітлила такі питання:

  1. Ключові проблеми, які є в освіті, і які заважають упровадженню інклюзивного навчання
  2. Практичні виклики щодо створення освітнього середовища,
    у якому всі школярі почуваються безпечно і мають відчуття належності до колективу
  3. Психолого-педагогічні умови реалізації компетентнісно орієнтованої освіти в сучасному інклюзивному закладі
  4. Педагогічні умови професійного розвитку педагогів і реалізації ними компетентнісного підходу в контексті сучасної інклюзивної освіти
  5. Особливості планування та проведення уроку в інклюзивному класі

Зустріч викликала жвавий інтерес із боку педагогів та відбулася в атмосфері творчості та обговорення актуальних питань навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану.

Щиро вдячні аспірантові факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти Миколі Осинському та вчителеві біології та екології Анні Божко за запрошення. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


Зустріч з Науковою бібліотекою ХНПУ

23 листопада 2023 року відбулася зустріч здобувачів освіти бакалаврського рівня вищої освіти з Науковою бібліотекою ХНПУ. На зустрічі були присутні студенти 1-4 курсів факультету.

Директорка бібліотеки Олена КОРОБКІНА познайомила здобувачів освіти з історією наукової бібліотеки; розповіла про послуги, яку надають співробітники бібліотеки, для здобувачів освіти та науково-педагогічних працівників університету; презентувала ресурси для отримання наукової інформації.

Наступним кроком зустрічі була практична демонстрація шляхів знаходження інформації на сайті наукової бібліотеки. Присутні познайомилися з наукометричними базами науковців ХНПУ, електронним каталогом та архівом університету, бібліографічним покажчиком; практично побачили, як здійснювати пошук інформації за допомогою ресурсів бібліотеки.

Факультет щиро вдячний директорці бібліотеки Олені КОРОБКІНІЙ за практичний майстер-клас та всім співробітникам бібліотеки за потужну роботу для осучаснення такого важливого на сьогодні ресурсу пошуку і обробки наукових документів та послуг.

Запис відеозустрічі можна переглянути тут:


Продовжується робота університетської кафедри зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі КЗ «ХГ № 19» ХОР!

22.11.2023 р. здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності 013 Початкова освіта Бабич Марія та Рижих Марія провели цікавий захід для учнів 1-3 класів КЗ «ХГ № 19» ХОР за темою «Усі ми різні, але такі однакові!». Під час зустрічі діти дізналися про те, що люди різняться статтю, кольором шкіри, очей, волосся, національністю тощо. Учні переглянули мультфільм про різноманіття, що викликало жвавий інтерес та обговорення.

Крім того, студентки розповіли про те, як сприймає світ дитина з аутизмом, показали мультиплікаційну стрічку. Це теж у дітей викликало зацікавленість, бажання висловити думки.

Під час зустрічі увагу учнів 1-3 класів було зосереджено на тому, що до дітей з особливостями розвитку потрібно ставитися так само з повагою, доброзичливо, як і до інших, запрошувати до спільної гри, допомагати у навчанні. Бабич Марія та Рижих Марія задавали питання та обговорювали їх разом із дітьми.

Сподіваємося, що, якщо учням змалечку, на елементарному, доступному рівні розповідати про те, що всі люди різні, проте до всіх треба ставитися з однаковою повагою, вони виростуть добрими, толерантними, гідними, порядними людьми, і рівень прояву булінгу (цькування) по відношенню до людей з особливими потребами почне зменшуватися.

Закінчився захід оголошенням про конкурс малюнків, на яких учні намалюють своє ставлення до дітей з особливостями розвитку, як їм можна допомагати, як із ними можна дружити, грати тощо.

Висловлюємо щиру вдячність Бабич Марії та Рижих Марії, директорові КЗ «ХГ № 19» ХОР Ользі Миколаївні Булавінцевій, класним керівникам, асистентам учителів та іншим фахівцям, які працюють у цих класах, за підготовку та участь. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


18 листопада 2023 року кафедрою спеціальної педагогіки та кафедрою здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ ім. Г.С. Сковороди в рамках діяльності студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» була проведена інтерактивна гра-квест, присвячена міжнародним дням логопеда та дефектолога. У заході прийняли участь 41 здобувач бакалаврського рівня освітніх програм “Логопедія” та Олігофренопедагогіка”.

 Гра проводилася в онлайн і офлайн форматах для забезпечення максимального залучення студентів. Квест надав можливість здобувачам відчути належність до спільноти спеціальних педагогів, а також приніс багато позитивних емоцій всім учасникам. Під час проводження заходу було здійснено посвяту студентів першого курсу у професію логопеда та олігофренопедагога.

Організатори дуже вдячні за надання безпечних офлайн-локацій та активну підтримку проведення заходу майданчикам “Спільно -Unicef” ( ст.м.23 серпня та ст.м.Спортивна).

Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися, спілкуватися та радіти зустрічам!


Гостьова лекція

17 листопада 2023 перед здобувачами освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з гостьовою лекцією на тему "Сучасні підходи до освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку в умовах кризових викликів" виступила доктор педагогічних наук, завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України Олена Валентинівна Чеботарьова.

Олена Валентинівна схарактеризувала технології корекційного навчання дітей з інтелектуальними та складними порушеннями; описала змістовне наповнення модельних навчальних програм для дітей з помірними інтелектуальними порушеннями; зупинилася на проблемі надання психологічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами в екстремальних ситуаціях; презентувала методичні поради для роботи з дітьми з ООП під час воєнного стану.

Здобувачі з цікавістю слухали лекцію та вступили у жваву дискусію з Оленою Валентинівно.

Завідувачки кафедри спеціальної педагогіки доц. Коваленко В.Є. та кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології доц. Галій А.І. подякували Олені Валентинівні за змістовну та цікаву лекцію, висловили надію на подальшу співпрацю.


16 листопада 2023 року, відбулася VІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Особистісні та ситуативні детермінанти здоров’я», одним з організатором вже традиційно, разом з Інститутом психології імені Г. С. Костюка НАПН України та Донецьким національним медичним університетом МОЗ України, є Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології. У роботі конференції прийняли участь науковці, практичні діячі та здобувачі вищої освіти зі всіх регіонів України. Свої напрацювання представили понад 60 учасників з різних навчальних, науково-дослідних та лікувально-профілактичних установ, з них 25 докторів наук різних спеціальностей, що свідчить про неодмінний інтерес дослідників до проблеми здоров’я та дійсно міждисциплінарний характер цього феномену. Матеріали конференції традиційно опубліковано та розміщено у репозитаріях установ-організаторів.

Вітаємо учасників конференції та всіх зацікавлених! Бажаємо творчого натхнення та подальших наукових досягнень! До зустрічі на наступних конференціях!


11.11.2023 у межах діяльності Центру інклюзивної освіти відбулася зустріч за темою «Булінг: його види, шляхи розпізнавання, запобігання та подолання». Так склалося, що ця зустріч збіглася з датою 11.11 – Днем боротьби з кібербулінгом (цькуванням у соцмережах).

Під час зустрічі керівник Центру інклюзивної освіти д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер розповіла про булінг, його суть, ознаки, причини виникнення, різновиди. Також учасники зустрічі дізналися про розбіжності між булінгом та звичайним конфліктом, про те, куди звернутися і як себе захистити під час цькування як у реальному житті, так і в соцмережах.

Олена Семенівна навела конкретні приклади з життя батьків та школярів, які відчули на собі булінг та змогли йому запобігти.

Вебінар, як завжди, відбувся у теплій та дружній атмосфері, усі учасники виявили зацікавленість до теми, ставили питання, брали участь у дискусії та діалозі. У заході взяло участь понад 40 осіб.

Центр інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди сподівається на подальшу плідну співпрацю, цікаві та корисні зустрічі! Дякуємо усім учасникам!


08 листопада 2023 р. відбулася гостьова лекція на тему «Інноваційні технології у практиці інклюзивної освіти» (08.11.2023 р.) у Хмельницькому національному університеті для здобувачів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика». Її провела д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна.

Під час лекції Олена Семенівна висвітлила такі аспекти:

  1. Типологія інноваційних педагогічних технологій навчання дітей з особливостями розвитку.
  2. Корекційно-розвивальний комплекс ТІМОКО
  3. Флортайм: як через гру розвивати дитину з РАС
  4. Робота з учнями, які мають розлади мовлення. Методика альтернативної комунікації PECS у навчанні дітей, які не розмовляють.
  5. Книги DAISY для навчання осіб із порушеннями зору
  6. Мобільний додаток «Сурдофон» для навчання осіб із порушеннями слуху
  7.  Технології оптимізації рухової діяльності дітей із порушеннями опорно-рухового апарату. Методики розвитку дрібної моторики. Бломберг-терапія. Техніка квілінг.

Лекція відбулася в інтерактивному режимі, здобувачі виявили зацікавленість до теми, усі мали можливість ставити питання, дискутувати, висловлювати думки.

Щира вдячність за запрошення і тривалу плідну співпрацю Ірині Василівні Андрощук, д. пед. н., професорові, завідувачці кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету!


 

6 листопада 2023 року в межах діяльності Освітнього хабу ХНПУ імені Г.С. Сковороди та співпраці з Криворіжським ліцеєм «Джерело» відбулася інтерактивна лекція канд. пед. наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Наталії НАУМЕНКО на тему «Емоційний інтелект. Запорука здоров’я».

Емоційний інтелект є основою успіху в житті. Але окрім успіху життєвого, є те, що нас хвилює понад усе – це наше здоров’я. Метою лекції було з'ясувати, як наше здоров’я пов’язане з нашим емоційним станом, нашими емоціями та переживаннями і як все це впливає на ефективність нашого життя; що собою являє емоційний інтелект, які його складові та як їх розвивати.

Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники виконували вправи, спрямовані на формування та вдосконалення власної соціальної компетентності, усвідомлення та аналіз своїх емоцій, їх наслідків та впливу на здоров’я людини, формування навичок використання технік НЛП (нейролінгвістичного програмування), розвиток самомотивації. В ході зустрічі учасники активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.

Бажаємо всім здоров’я!


31 жовтня 2023 року в межах педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта і виробничої практики в спеціальних закладах освіти здобувачів 6 курсу денної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася зустріч практикантів із практичним психологом спецшколи № 3 Кравченко М.С. та вчителями-дефектологами спецшколи Романовою Н.Ю., Халєєвою В.О., Зубриловою О.

На початку зустрічі керівник від факультету доц. Науменко Н.В. подякувала керівникам практики від школи за високий рівень організації практики на 4 курсі денної форми та можливості, які були надані практикантам для вдосконалення професійних навичок.

Практичний психолог Кравченко М.С. розповіла студентам про особливості роботи шкільного психолога та його значення в команді фахівців; познайомила із напрямами співпраці з вчителями-дефектологами з питань діагностики, корекції та розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями; представила види консультативної роботи з батьками дітей.

Учителі-дефектологи розповіли студентам про особливості організації навчання та виховання дітей з інтелектуальними порушеннями, напрями корекційно-розвиткової роботи з дітьми під час уроків; про співпрацю з батьками та взаємодію дітей під час навчальних занять.

Романова Н.Ю., учитель-дефектолог початкової школи представила практикантам дидактичний матеріал, який використовується на уроках в процесі комплексної корекційно-розвиткової роботи з розвитку дрібної моторики, формування навичок просторового орієнтування, уявлень про навколишній світ тощо; поділилася секретами мотивації та формування уваги у дітей під час занять.

Фахівці спеціального закладу освіти запропонували велику кількість можливостей для набуття та вдосконалення здобувачами освіти професійних навичок та виконання завдань практики.


30 жовтня 2023 року в межах педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта і виробничої практики в спеціальних закладах освіти здобувачів 6 курсу денної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася зустріч практикантів із заступником директора з виховної роботи Долганюк О.В. та педагогом-організатором спеціальної школи № 3 м. Харкова Світайло І.Б 

На початку зустрічі керівник від факультету доц. Науменко Н.В. подякувала керівникам практики від школи за високий рівень організації практики на 4 курсі денної форми та можливості, які були надані практикантам для вдосконалення професійних навичок.

Під час конференції студенти дізналися про Статут закладу спеціальної освіти, контингент здобувачів освіти та напрями діяльності, які здійснює освітній заклад. Заступник директора з виховної роботи Долганюк О.В. розповіла здобувачам про види виховної роботи, професійне орієнтування здобувачів, методи і форми виховання в умовах війни та в мирний час.

Світайло І.Б. розповіла про конкурси та інші активності, в яких беруть участь діти, та запросила взяти участь в конкурсі руханки 31 жовтня.


30 жовтня 2023 року відбулася настановча конференція з педагогічної практики в якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання заочної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із змістом і завданнями практики, основними видами діяльності здобувачів освіти під час практики, критеріями оцінки практики та вимогами до оформлення звітної документації.

В ході зустрічі здобувачі освіти розглянули наповнення курсу на дистанційній платформі Moodle, отримали методичні рекомендації до виконання завдань практики та були розподілені по спеціальним закладам освіти м. Харкова – спеціальна школа №3 і спеціальна школа №12.

Керівник практики доц. Сінопальнікова Н.М. представила особливості та завдання практики для здобувачів освіти ОП «Логопедія», звернула увагу студентів на необхідність проведення дослідницької діяльності для написання в подальшому курсових робіт.


30 жовтня 2023 року відбулася настановча конференція з виробничої практики у спеціальних закладах освіти здобувачів освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання денної форми спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка».

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із змістом і завданнями практики, основними видами діяльності здобувачів освіти під час практики, критеріями оцінки практики та вимогами до оформлення звітної документації.

В ході зустрічі здобувачі освіти розглянули наповнення курсу на дистанційній платформі Moodle, отримали методичні рекомендації до виконання завдань практики та були розподілені у спеціальний заклад освіти м. Харкова – спеціальна школа №3.

Фаховий керівник практики доц. Галій А.І. звернула увагу студентів на необхідність проведення під час виробничої практики експериментального дослідження в межах написання кваліфікаційної роботи та зробила акцент на активності, ініціативності та відповідальності з боку здобувачів освіти для виконання завдань практики.


27 жовтня 2023 року з нагоди Дня української писемності та мови кураторами 36, 33 та 41 груп факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти доц. Наталією НАУМЕНКО і доц. Людмилою ДРОЖИК була проведена кураторська годину «Мово моя, ти для мене криниця…..», під час якої здобувачі освіти дізналися про історію виникнення свята; згадали старослов’янські писемні та їх назви; побачили перші писемні книги та обговорили сучасний правопис; згадали видатні висловлювання про мову Ліни КОСТЕНКО, Тараса ШЕВЧЕКНО, Максима РИЛЬСЬКОГО, Олеся ГОНЧАРА, Івані ФРАНКА.

Протягом зустрічі лунали вірші про українську мову видатних письменників – Павла ТИЧИНИ, Володимира СОСЮРИ, Дмитра ПАВЛИЧКА у виконанні здобувачів освіти та кураторів груп.

Після коротенької історії та поетичної сторінки здобувачі освіти позмагалися у знаннях мови, відповідали на питання щодо усного і писемного мовлення, заміняли запозичені слова українськими.

Кожен громадянин України повинен добре знати рідну мову, збагачувати її, бути готовим захистити українську мову від тих, хто зневажає її, бо, захищаючи рідну мову, захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Захист рідної мови - найприродніший, найпростіший, найлегший і водночас найнеобхідніший спосіб національного самоствердження і діяльності в ім'я народу. Розмовляйте рідною мовою - своєю і свого народу: скрізь, де її розуміють, з усіма, хто її розуміє. Не поступайтесь своїми мовними правами заради вигоди, привілеїв, лукавої похвали - це зрада свого народу. Ставлення до рідної мови має бути таким, як до рідної матері: її люблять не за якісь принади чи вигоди, а за те, що вона - мати.

Любіть і вивчайте нашу мову. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю так, як заповідав Тарас Шевченко, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову.


27 жовтня 2023 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в закладах спеціальної освіти на посаді вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія, «Олігофренопедагогіка» денної форми.

Здобувачі освіти протягом 5 тижнів проходили педагогічну практику в 3-х спеціальних закладах освіти: спеціальній школі № 3, № 7 та спеціальній школі імені В.Г. Короленка.

Під час підсумкової конференції здобувачі освіти надали звіти-презентації проходження практики в кожній школі та розказали про особливості її проходження в умовах війни.

Здобувачі освіти, які проходили практику в школі № 3, надали високу позитивну оцінку всім активностям, що були в школі – спостереження за реальною роботою вчителя-дефектолога під час проведення уроків з дітьми з інтелектуальними порушеннями; можливість самостійно провести деякі етапи уроків; взяти активну участь у підготовці та проведенні виховного заходу до дня психічного здоров’я, розробивши руханку для дітей і провівши її; підготувати бесіду з батьками тощо. Студенти отримали потужний досвід та змогли закріпити свої знання та компетентності на практиці.

Здобувачі освіти, які проходили практику в спеціальній школі № 7 та спеціальній школі імені В.Г. Короленка розповіли про особливості співпраці з фахівцями, вчителями-дефектологами та відзначили їхню кваліфіковану консультативну роботу для підготовки завдань практики.

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. оцінила практику студентів як успішну та подякувала здобувачів освіти за активність та ініціативність під час практики.

В цілому, на думку здобувачів, практика пройшла на високому рівні. Із пропозицій – офлайн практика!


Університетська кафедра зі спеціальної та інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди та КЗ «ХГ № 19 ХОР» продовжує свою діяльність!

Сьогодні, 26 жовтня 2023 року, педагогічний колектив Харківської гімназії № 19 зібрався, щоб ознайомитися з інноваційними технологіями, які існують у практиці сучасної спеціальної та інклюзивної освіти, і елементи яких доцільно використовувати в роботі з дітьми як із нормотиповим, так і порушеним психофізичним розвитком.

Здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 року навчання Літвінчук Анастасія та Шевченко Злата підготували цікаву та змістовну доповідь. В обговоренні питань використання таких технологій в освітньому процесі взяли участь директор Ольга Миколаївна Булавінцева, заступник директора з НВР Тетяна Олександрівна Коваленко, учителі закладу, асистенти учителів, практичний психолог, соціальний педагог.

Обговорення відбувалося в інтерактивному форматі, усі присутні виявили зацікавленість, бажання працювати в умовах інклюзивного навчання, а також підкреслили проблеми та виклики під час роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Члени університетської кафедри окреслили подальші заходи, що будуть проведені пізніше.

Дякуємо усім членам кафедри за організацію заходу і присутнім за активну участь! Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


23 жовтня 2023 року в онлайн-режимі відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Арттерапія в роботі психолога: інноваційні підходи», організатором якої стала кафедра педагогіки, психології і корекційної освіти Комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» м. Кропивницького.

У роботі цієї конференції взяли участь: д.пед.н., професор Казачінер Олена Семенівна, д.пед.н., професор Бойчук Юрій Дмитрович та к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна.

Олена Семенівна Казачінер провела майстер-клас на тему «Методика «Лікувальна казка» у роботі з дітьми, які потребують використання терапевтичних процедур». Учасники дізналися про необхідність використання такої казки для дітей, що має різне призначення: 1) у доступній формі пояснити дитині, на що вона захворіла, і як позбутися чи коригувати хворобливий стан; 2) зменшення негативних емоцій, пов’язаних із лікуванням чи перебуванням у стаціонарі; 3) формування у дитини стійкого наміру одужання, якщо хворобу складно перемогти. Під час майстер-класу разом спробували написати казку для дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу «Глюкоза та Інсулін у казковій країні Гармонія». Майстер-клас відбувся в інтерактивному режимі.

Висловлюємо щиру подяку за запрошення Войтко Валентині Володимирівні, кандидату педагогічних наук, старшому викладачеві кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти, Жосану Олександру Едуардовичу, кандидату педагогічних наук, завідувачеві кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти, Павлюх Вікторії Вікторівні, старшому викладачеві кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти! Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


18 жовтня 2023 року відбулася настановча зустріч наукових керівників кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки зі здобувачами освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка 3 року навчання з питань написання курсового проєкту з методики корекційної роботи при порушеннях пізнавальної діяльності дітей з інтелектуальними порушеннями.

Галій А.І., канд. біол. наук, доц., зав. кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології познайомила здобувачів освіти з особливостями написання курсової роботи і добору літературних джерел, правилами академічної доброчесності та етапами роботи над курсовою роботою.

Науменко Н.В., канд. пед. наук, доцент звернула увагу здобувачів на правила оформлення курсової роботи та критерії її оцінювання, пояснила можливості використання методичних рекомендацій для написання роботи.

Коваленко В.Є., канд. психол. наук., доц., зав. кафедри спеціальної педагогіки розповіла здобувачам освіти про можливості проведення експериментальної роботи з дітьми з порушеннями інтелектуального розвитку в умовах освітнього хабу ХНПУ імені Г.С. Сковороди, на базі якого будуть проходити корекційно-розвиткові заняття з дітьми; та запросила до участі у Круглому столі з питань спеціальної та інклюзивної освіти, присвяченому 85-річчю від дня народження доктора педагогічних наук, професора, дійсного члена Національної академії педагогічних наук України,
професора кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, заслуженого працівника народної освіти України В.І. Бондаря.

Дрожик Л.В., канд. пед. наук, доцент нагадала здобувачам освіти про компетентності, необхідні для написання курсової роботи, які вони здобули під час вивчення навчальної дисципліни «Вступ до спеціальності» та «Основи наукових досліджень» на 1 курсі.


17 жовтня 2023 р. відбулася гостьова лекція д.пед.н., професора, професора кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олени Семенівни на тему «Елективний курс «Навчання мови, мовлення та комунікативних навичок дітей з особливими потребами» в Університеті імені Бен Гуріона, Ізраїль» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти факультету іноземної філології та мовно-літературного факультету імені Г. Квітки-Основ’яненка.

Лекція відбулася англійською мовою у форматі віртуальної подорожі. Олена Семенівна розповіла магістрантам про свій короткочасний досвід викладання майбутнім філологам в Університеті імені Бен Гуріона. Учасники лекції ніби опинилися на півдні Ізраїлю, уявно приїхали поїздом до міста Беєр Шева на залізницю, пройшлися кампусом університету, побачили фото парку кактусів та квітучого алое, навчальних корпусів та їх оточення, кафедри іноземної літератури та лінгвістики, фото студентів під час освітнього процесу в аудиторії.

Магістранти дізналися про історію виникнення наймолодшого ЗВО країни Ізраїль, про особливості навчання студентів у ньому.

Олена Семенівна розповіла про зміст курсу, про те, що здобувачі презентували наукові доповіді, виконували тест у системі Moodle, а також показала цікаві проєкти, зроблені студентами під час іспиту. За допомогою розроблених творчих проєктів здобувачі набули умінь навчати спілкування дітей з особливими освітніми потребами. Олена Семенівна викладала курс англійською мовою, проте намагалася трохи спілкуватися зі здобувачами позааудиторно мовою іврит, яку вивчала на курсах і самостійно під час перебування в Ізраїлі.

Елективний курс «Навчання мови, мовлення та комунікативних навичок дітей з особливими потребами» отримав схвальні відгуки від студентів, професорсько-викладацького складу кафедри іноземної літератури та лінгвістики та високу оцінку відповідно до даних анонімного опитування (4 бали за 5-бальною шкалою оцінювання).

Назад учасники віртуально поверталися залізницею, у приміщенні якої на стіні можна побачити незвичайний вислів першого прем’єр-міністра Ізраїлю Давида Бен Гуріона: «Історію ми не пишемо, історію ми робимо».

Сподіваємося на гарні враження магістрантів від уявної подорожі, яка відбулася в теплій, дружній атмосфері.


Зустріч з науковою бібліотекою ХНПУ

10 жовтня 2023 р. перед здобувачами вищої освіти спеціальності 016 "Спеціальна освіта" виступила завідувач наукової бібліотеки Олена Геннадіївна Коробкіна. Пані Олена презентувала ресурси репозитарію наукової бібліотеки, схарактеризували вимоги до оформлення наукових публікацій, розкрила технологію перевірки наукових текстів системою Unicheck.


10.10.2023 року у межах роботи Центру інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди під керівництвом д.пед.н., професора Олени Семенівни Казачінер відбувся захід за темою «Позитивна я-концепція як підґрунтя здорового способу життя особистості», який провела д.психол.н., професор Ольга Валеріївна Бацилєва.

Під час заходу учасники поговорили про поняття здоров’я, його модель та чинники впливу. Усі присутні познайомилися із поняттям «спосіб життя» та його основними категоріями. На заході згадали, що таке здоровий спосіб життя, та які бувають принципи його дотримання, а також дізналися про Я-концепцію особистості, як вона формується, якою буває, і яким чином вона впливає на стан та рівень нашого здоров’я та особистісного благополуччя. 

Зустріч, як завжди, відбулася в теплій та дружній атмосфері. Узяло участь понад 50 осіб! Радо запрошуємо на подальші зустрічі!


10 жовтня 2023 року кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології в межах науково-дослідної співпраці з факультетом соціальних та поведінкових наук долучилася до тематичного засідання СНТ «Соціальна робота в умовах воєнного стану: волонтерство, проєктна та наукова діяльність здобувачів освіти».

На зустрічі від кафедри були присутні здобувачі освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, канд. біол. наук., доц., завідувачка кафедрою Галій А.І., канд. пед. наук, доц. Дрожик Л.В., канд. пед. наук, доц. Науменко Н.В.

На початку зустрічі канд. пед. наук, доцент Науменко Н.В. подякувала організаторам за запрошення долучитися до засідання та презентувала напрями здоров’язбережувальної діяльності кафедри. Наталія Вікторівна наголосила на важливість соціальної роботи (волонерство, соціальні проєкти тощо) як одного із напрямів збереження і зміцнення психічного і соціального здоров’я дітей та молоді в умовах сьогодення.

Здобувачам освіти факультету соціальних і поведінкових наук було представлено СНТ кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології «Валеоклуб», керівником якого є канд. пед. наук, доц. Щербак І.М., та запрошено до науково-дослідної співпраці з питань здоров’язбереження.


9 жовтня 2023 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології була проведена установча зустріч з магістрантами 1 року навчання денної і заочної форми за спеціальністю 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка, метою якої було зорієнтувати здобувачів освіти на написання кваліфікаційних магістерських робіт.

Завідувачка кафедри, канд. біол. наук, доц. Галій А.І. на початку зустрічі представила наукових керівників, познайомила з переліком тем для написання магістерської роботи, розказала про особливості взаємодії магістрантів з керівниками та порядком написання роботи.

Канд. пед. наук, доц. Науменко Н.В. звернула увагу магістрантів на важливість своєчасного виконання всіх пунктів індивідуального плану написання роботи, необхідність визначення категоріально-понятійного апарату дослідження, особливості добору наукових джерел.

В ході зустрічі магістранти ставили питання щодо процесу роботи над магістерським дослідженням, на що отримували вичерпні відповіді.


4 жовтня 2023 року в межах виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти здобувачів освіти магістерського рівня спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка відбулася чергова зустріч зі вчителями-дефектологами двох освітніх рівнів середньої освіти.

Спікером зустрічі була факультетський керівник та керівник з фаху доц. Науменко Н.В., в обговоренні питань практики взяли також участь керівник з фаху доц. Галій А.І. та вчителі-дефектологи спеціальної школи № 3 – Кіщенко Н.В. та Зубрилова О.М.

До конференції також долучилися здобувачі освіти- практиканти 4 курсу, які проходять педагогічну практику в якості вчителів-дефектологів, та вже перетнули екватор своєї практичної підготовки.

Кіщенко Н.В. познайомила студентів із особливостями організації навчальної діяльності дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, звернула увагу практикантів на важливість створення мотиваційного настрою у дітей на кожному етапі уроку задля ефективного засвоєння необхідної інформації; розказала про структуру корекційно-розвиткового заняття в початковій школі та труднощі, які можуть виникнути в процесі його реалізації.

Зубрилова О.М. розказала про специфіку проведення занять з дітьми з порушеннями інтелектуального розвитку в середній школі; познайомила з особливостями взаємодії дітей різних груп (легкий та помірний ступінь порушення); звернула увагу на особливості складання технологічних карт корекційно-розвиткових занять в середній школі.

Галій А.І. наголосила на необхідності бути активними та ініціативними в ході практики, спрямувала увагу на особливостях планування видів діяльності під час практики та подальшої взаємодії.


3 жовтня 2023 року в межах виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти магістрантів спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка відбулася зустріч практикантів з психологом та педагогом-організатором школи. До зустрічі долучилися здобувачі освіти 4 курсу (бакалаврського рівня), які вже третій тиждень проходять практику в цьому освітньому закладі в якості вчителя-дефектолога.

В ході мітінгу практичний психолог закладу ознайомила практикантів з особливостями своєї роботи, розказала про взаємодію з дефектологами та іншими фахівцями психолого-педагогічного консіліуму, пояснила, як добрати діагностичний інструментарій для психолого-педагогічного обстеження рівня розвитку дітей, наголосила на умовах добору відповідних методик та їх плюси та мінуси в конкретних ситуаціях. Психолог надала відповідні електронні ресурси, затверджені МОН для діагностичної роботи.

Педагог-організатор школи та заступник директора з навчально-виховної роботи презентували здобувачам освіти план виховної роботи школи, розказали про напрями виховної роботи, співпрацю з батьками, поділилися ідеями щодо організації виховної роботи з дітьми з порушенням інтелектуального розвитку.

По закінченню зустрічі фахівці та практиканти визначилися з організацією подальшої взаємодії.


2 жовтня 2023 року розпочалася восьмитижнева виробнича практика у спеціальних закладах середньої освіти для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка заочної форми.

Сьогодні здобувачі освіти завіали на організаційну зустріч до спеціальної школи № 3 для дітей з інтелектуальними порушеннями, яку провела заступник директора з навчально-виховної роботи Літвищенко Тетяна Іванівна. Тетяна Іванівна презентувала освітній заклад, повідомила студентам про особливості і напрями діяльності школи в цілому і в умовах воєнного стану, запропонувала установчі онлайн зустрічі з фахівцями школи – психологом, педагогом-організатором та вчителем-дефектологом та зкоординувала подальшу взаємодію здобувачів освіти з керівниками практики.

В ході зустрічі практиканти були розподілені за керівниками практики від школи - вчителями-дефектологами і класами, в яких вони будуть проходити практику.

Факультетський керівник доц. Науменко Н.В. звернула увагу практикантів на особливості складання індивідуального плану практики та організацію всіх видів діяльності на посаді вчителя-дефектолога.


Сьогодні, 2 жовтня 2023 року, відбулася настановча конференція з виробничої практики у спеціальних закладах середньої освіти здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка заочної форми.

На настановчій конференції були присутні фахові керівники та методисти практики зі спеціальної психології та педагогіки – доц. Науменко Н.В. та доц. Галій А.І.

Керівник практики від факультету доц. Науменко Н.В. познайомила практикантів із особливостями організації практики,  окреслила її мету і завдання, повідомила про основні види діяльності практикантів на посаді вчителя-дефектолога, звернула увагу на особливості підготовки звітної документації з практики.

Фаховий керівник доц. Галій А.І. наголосила на необхідності проведення дослідницької роботи в межах кваліфікаційного дослідження та подальшої участі у Всеукраїнській конференції, присвяченої 85-річчю від дня народження акад. Бондаря В.І. у вигляді підготовки наукової статті за матеріалами магістерського дослідження.

Практику розпочато. Бажаємо успішної і цікавої діяльності!


28 вересня 2023 року в межах педагогічної практики у закладах спеціальної освіти у якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка денної форми відбулася зустріч за підсумками двох тижнів практики на базі спеціальної школи № 3.

На зустрічі були присутні керівник з фаху доц. Наталія НАУМЕНКО, методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК і керівник практики від спецшколи Тетяна ЛИТВИЩЕНКО. Під час зустрічі здобувачі освіти повідомили про стан виконання індивідуального плану практики, звітували про заплановані заходи з метою виконання завдань практичної підготовки, поділилися враженнями від спостереження за проведенням онлайн-занять вчителями-дефектологами закладу освіти.

В ході спілкування Тетяна ЛИТВИЩЕНКО зорієнтувала студентів щодо наступних онлайн-зустрічей практикантів з фахівцями закладу – психологом, провідними дефектологами, педагогом-організатором; надала пропозиції щодо можливості відвідування індивідуальних занять з дітьми безпосередньо в межах спецшколи.

Керівник з фаху Наталія НАУМЕНКО звернула увагу студентів на особливостях складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять, а методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК пояснила про мету і особливості добору діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості пізнавальної, когнітивної та емоційно-вольової сфер розвитку дитини.

Тож практика триває в активному режимі! Продовжуємо!


22 вересня 2023 р. розпочала свою роботу університетська кафедра зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі Комунального закладу «Харківська гімназія № 19» Харківської обласної ради.

Керівник кафедри – д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер.

Заступник керівника – Булавінцева Ольга Миколаївна – директор Харківської гімназії № 19, учитель української мови та літератури вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель.

Мета діяльності кафедри – формування високого рівня інклюзивної компетентності педагогічних працівників в умовах інклюзивної педагогічної парадигми та орієнтація його на нову модель збалансованої взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах забезпечення всім здобувачам рівного доступу до освіти.

Під час зустрічі відбулося знайомство зі складом університетської кафедри. Олена Семенівна окреслила завдання та представила план роботи і план різноманітних заходів кафедри на 2023-2024 навчальний рік.

Крім того, Олена Семенівна ознайомила членів кафедри зі змістом Методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023-2024 навчальному році і підкреслила необхідність постійного відстежування появи нових нормативно-правових документів, що регламентують організацію інклюзивного навчання в закладах освіти у поточному навчальному році, їх аналізу та дотримання вимог, визначених у таких документах.

Зустріч відбулася в теплій та дружній атмосфері. Члени кафедри (представники адміністрації, вчителі, практичний психолог, асистент учителя, здобувачі вищої освіти зі спеціальностей 013 Початкова освіта та 016 Спеціальна освіта) планують творчо співпрацювати в межах роботи університетської кафедри.


19 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» і ОП «Логопедія» відбулася онлайн зустріч з керівництвом Харківської спеціальної школи № 3 для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, особисто з заступником директора з навчально-виховної роботи закладу освіти Тетяною Іванівною Літвищенко.

На зустрічі також були присутні фахові керівники та методисти зі спеціальної педагогіки і психології.

Тетяна Іванівна познайомила студентів зі Статутом спеціальної школи № 3, основними напрямками освітньої діяльності, особливостями освітнього процесу в умовах воєнного стану,  організацією виховної роботи з учнями тощо. Також відбувся розподіл практикантів за вчителями-дефектологами для подальшої взаємодії з виконання завдань практики, створено спільний чат для ефективної комунікації.

Фаховий керівник, канд. біол. наук, доцент Алла Іванівна Галій, звернула увагу студентів на важливість проведення дослідницької роботи (добір діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості всіх сфер розвитку дитини, планування корекційно-розвиткової роботи відповідно до предмету дослідження) для подальшого написання курсового проєкту у 8 семестрі професійної підготовки.

Методисти зі спеціальної педагогіки окреслили сутність завдань з виховної діяльності здобувачів освіти під час практики.

Факультетський керівник, канд. пед. наук, доцент Наталія Вікторівна Науменко, наголосила на необхідності активної взаємодії з керівниками практики щодо виконання завдань та максимальному включенні в освітній процес закладу освіти.


18 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога здобувачі освіти зустрілися з керівниками практики закладу спеціальної освіти імені В. Короленка. В спеціальній школі для дітей з порушеннями зору будуть проходити практику студенти, які навчаються на ОП «Логопедія».

Керівник практики Андрій ОРЛОВ привітав практикантів та познайомив з захоплюючою історією навчального закладу. Школі для дітей з порушеннями зору вже більше 100 років. Освітній заклад має давні традиції та пишається своїми вихованцями, які беруть активну участь в спортивній, мистецькій та громадській діяльності і є золотими і бронзовими призерами різних параолімпійських ігор та творчих конкурсів.

Андрій Валерійович зорієнтував здобувачів щодо організації їхньої практичної діяльності під час практики, також студенти були закріплені за керівниками - вчителями-дефектологами для виконання завдань.

Практиканти висловили вдячність за можливість доторкнутися до традицій освітнього закладу і на деякий час стати його часткою!

 


18 вересня 2023 року розпочато педагогічну практику в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» 4 року навчання денної форми. Згідно навчального плану педагогічна практика триватиме протягом 5 тижнів.

Педагогічна практика бакалаврів спеціальної освіти розпочалася з настановчої конференції, під час якої керівник практики від факультету канд. пед. наук, доцент Наталія НАУМЕНКО познайомила студентів із метою, особливостями та завданнями практики; зорієнтувала, як користуватися методичними рекомендаціями до проходження практики, що розміщені на освітній дистанційній платформі Moodle; розповіла про напрямки діяльності практикантів в якості вчителів-дефектологів та розподілила здобувачів по закладам спеціальної освіти для виконання завдань практики.

Канд. пед. наук, доцент Наталія СІНОПАЛЬНИКОВА звернула увагу здобувачів освіти, які навчаються на ОП «Логопедія», на особливості і завдання логопедичної практики.

Методисти зі спеціальної педагогіки і спеціальної психології охарактеризували завдання з виховної роботи, особливості складання психолого-педагогічної характеристики на учня, консультативних бесід з батьками тощо.

По завершенню конференції здобувачі освіти пройшли анкетування щодо організації освітнього процесу за освітніми програмами «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка».

З побажаннями цікавої та плідної практики студенти приступили до практичної діяльності!


Пишаємося!

У виданні «Золотий фонд нації. ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!» в розділі «Науково-освітній потенціал» (№ 2, 2023 р.) було створено сторінку про доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’ялюдини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олену Семенівну.

Джерело

Вітаємо Олену Семенівну з визначною подією та бажаю подальших нових успіхів та здобутків!

01 вересня 2023 року доктором педагогічних наук, професором, професором кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Оленою Семенівною Казачінер було проведено першу лекцію в цьому навчальному році для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти на тему «Освіта заради миру».

Під час лекції Олена Семенівна побажала всім здобувачам здоров’я, мирного та плідного навчального року, успіхів та творчої наснаги у навчанні.

На лекції було зроблено акцент на тих проблемах, що постали перед сучасною українською освітою і були викликані спочатку світовою пандемією, а потім – війною в нашій державі.

В інтерактивному режимі було визначено переваги та виклики дистанційної освіти, проте підкреслено, що саме технології дистанційного навчання дозволяють максимально якісно організовувати освітній процес незважаючи на великі відстані між його учасниками. Також здобувачі ознайомилися з різними учнівськими та студентськими проєктами, які реалізовуються з метою створення якісного безпечного освітнього середовища.

Олена Семенівна навела також кілька реальних прикладів із життя школярів за кордоном, які здобувають як українську освіту, так і освіту іншої країни, розповіла про ті проблеми, які мають сучасні українські здобувачі освіти, перебуваючи за кордоном.

Лекція пройшла в теплій дружній атмосфері, у форматі творчої співпраці. Дякуємо здобувачам та бажаємо усіляких гараздів!


29 серпня 2023 року відбулося перше у новому навчальному році засідання кафедри,  під час якого розглядалися питання щодо організації освітнього процесу в новому навчальному році.

 Викладачами кафедри були затверджені робочі програми і силабуси освітніх компонентів; проведено обговорення проєкту ухвали трудового колективу, яке буде розглядатися на засіданні трудового колективу ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Канд. пед. наук., доцент кафедри Науменко Наталія Вікторівна, як один із укладачів, презентувала  до розгляду підготовлені Методичні рекомендації для самостійної роботи здобувачів освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з курсу «Інклюзивне навчання і педагогічний супровід розвитку дітей з особливими освітніми потребами» та Методичні рекомендації з педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачі освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», які було розглянуто і схвалено до друку.


23.06.2023 р. на кафедрі початкової та професійної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбувся фаховий семінар (попередній захист) дисертаційного дослідження Лященко Віри Михайлівни на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 015 «Професійна освіта, теорія і методика професійної освіти» на тему «Формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти» (науковий керівник – д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна).

Лященко Віра Михайлівна є завідувачем Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». Її наукове дослідження – результат багаторічної практичної діяльності.

Під час обговорення результатів дисертації було обґрунтовано актуальність обраної теми, необхідність підготовки фахівців ІРЦ до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. У роботі розроблено складові, критерії, показники, рівні сформованості, компонентну структуру, структурно-функційну модель професійної компетентності фахівців ІРЦ в умовах післядипломної освіти, представлено її навчально-методичне забезпечення, приклади освітніх програм курсів підвищення кваліфікації, спецкурсів, різних видів семінарів, вебінарів, тренінгів, Школи фахівця тощо. Особливий акцент було зроблено на формуванні професійної компетентності цієї категорії педагогічних працівників в умовах воєнного стану, висвітлено шляхи розв’язання цієї проблеми в непростій ситуації сьогодення.

Теоретична значущість та практична цінність дисертаційного дослідження стали підставою до рекомендації її до захисту.


20 червня 2023 року в межах навчальної здоров’язбережувальної практики здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 «Середня освіта. Біологія, здоров’я людини», які  навчаються за Освітньою програмою "Здоров'я людини та практична психологія", відбулася гостьова лекція «Організація системи здоров'язбережувальної освіти в закладах освіти Харкова і Харківської області. Удосконалення єдиної системи психологічної служби" за участю завідувача Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Володимира НОСЕНКА та старшого викладача кафедри виховання й розвитку особистості Ірини ВОЛКОВОЇ КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти».

На зустрічі були присутні також здобувачі освіти 1-3 курсів, які навчаються на цій спеціальності, та провідні фахівці у сфері здоров’язбереження кафедри  здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди – д.біол.н., проф. Марія ГОНЧАРЕНКО, к.біол.н., доц. Алла ГАЛІЙ, д.пед.н., проф. Олена КАЗАЧІНЕР, к.пед.н.. доц. Наталія НАУМЕНКО, д.психол.н., проф. Ольга БАЦИЛЄВА та ін.

В межах співпраці кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди і Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя і кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО в ході лекції були висвітлені питання організації системи здоров'язбережувальної освіти та системи психологічної служби в Харкові та Харківській області. Володимир НОСЕНКО представив діяльність Центру практичної психології за напрямами «Безпечна школа», «Здорова школа», презентував проєкт «Екосистема психологічної допомоги у сфері освіти 2023», акцентуючи увагу на проблемах психічного здоров’я підростаючого покоління в умовах сьогодення та шляхи їх подолання.

Ірина ВОЛКОВА, старший викладач кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО презентувала організацію діяльності закладів освіти щодо здоров’язбереження у м. Харкові та Харківської області; познайомила присутніх з принципами і напрямами розбудови безпечного і здорового освітнього середовища; визначила провідну роль здоров’язбережувальної компетентності вчителя закладу загальної середньої освіти; представила інтегративні курси соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі, серед яких «Здоров’я, безпека та добробут», «Вчимося жити разом» тощо.

Ірина ВОЛКОВА акцентувала увагу здобувачів освіти на актуальності освітньої програми «Біологія, здоров’я людини та практична психологія», тому як саме сьогодні, у складний для всіх час, держава потребує висококваліфікованих фахівців в цій галузі.

Зустріч  пройшла на високому рівні та на заключному етапі обговорення проведеного заходу були висловлені ініціативи щодо подальшої співпраці на рівні кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди та Центру  практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя та кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО.

Щиро дякуємо КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та особисто її ректору Людмилі ПОКРОЄВІЙ, завідувачу Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Володимиру НОСЕНКУ та старшому викладачу кафедри виховання й розвитку особистості Ірині ВОЛКОВІЙ за сприяння та співпрацю щодо проведення гостьової лекції.


Шановні викладачі та здобувачі освіти!

20 червня 2023 року  об 11:00 кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» Центр практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя і кафедра виховання й розвитку особистості запрошують Вас на гостьову лекцію завідувача Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Носенка Володимира Вікторовича і старшого викладача кафедри виховання й розвитку особистості  Волкової Ірини Василівни 

"Організація системи здоров'язбережувальної освіти в закладах освіти Харкова і Харківської області. Удосконалення єдиної системи психологічної служби"

Зустріч відбудеться в онлайн режимі за посиланням: https://meet.google.com/omu-eskv-dmq?hs=224


10 червня 2023 року відбулася підсумкова конференція здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» ОП «Олігофренопедагогіка», які завершили проходження виробничої (дефектологічної) практики у закладах дошкільної освіти та інклюзивно-ресурсних центрах.

На конференції були присутні керівники та методисти практики від факультету та керівник практики – директор інклюзивно-ресурсного центру м. Південне Харківської області – Наталія САВЕНКОВА.

Людмила ДРОЖИК – керівник практики від факультету – наголосила, що практика, яка тривала 9 тижнів, виявилася успішною, та подякувала керівництво закладів ЗДО та ІРЦ за надану можливість для проходження практики у складних умовах сьогодення. Керівники практики від ЗДО та ІРЦ  доклали максимум зусиль, щоб максимально долучити здобувачів освіти до активностей – онлайн лекції, онлайн тренінги, майстер-класи, дискусії та консультації з метою реалізації завдань практики.

Наталія САВЕНКОВА виступила і подякувала організаторів практики від факультету та самих практикантів за активну участь та відмітила, що  магістранти проявили себе як завзяті та відповідальні студенти, які постійно ставили питання, та пропонували теми для обговорень. Наталія Анатоліївна висловила побажання подальшої плідної співпраці з кафедрами здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки ХНПУ.

Анастасія ПАСІКУН, яка проходила практику в ІРЦ м. Південне, поділилася враженнями від практики та зазначила, що відвідувала всі онлайн лекції, які проводили директор ІРЦ та учитель-дефектолог; була присутня на комплексних оцінках розвитку дітей, брала активну участь в обговоренні результатів оцінки, постійно консультувалася та слідувала рекомендаціям фахівців під час складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять; неодноразово здійснювала аналіз комплексних оцінок розвитку дитини та занять вчителя-дефектолога.

Дар’я ПЛУГАТАРЬОВА проходила практику в ІРЦ м. Мерефа Харківської області, мала змогу бути присутньою очно та брати участь в усіх заходах установи. Дар’я презентувала відео святкового заходу, присвячений Дню захисту дітей та літній порі , де була серед організаторів. Сама практикантка працює асистентом вчителя, і практика дала їй змогу поглибити свої знання.

Світлана КОЛІНЬКО проходила практику в Солоницівському ІРЦ Харківського району та повідомила, що постійно взаємодіяла і з директором, і вчителем-дефектологом Маргаритою ЧЕМОВОЮ, багато корисного для себе взяла з практики – і діагностичний інструментарій, і методичний матеріал, порівняла свій досвід роботи з роботою іншого ІРЦ,  ознайомилася з іншими підходами.

Олена СОРОКА у своєму звіті зауважила, що мала можливість наочно побачити, як відбувається робота спеціалістів ЗДО і ІРЦ, та звернула увагу, що дистанційне навчання важко дається дітям з ООП, все ж таки з ними краще працювати офлайн.

Тож, не зважаючи на виклики сьогодення, і керівники, і практиканти знайшли можливості, щоб практика відбулася на високому рівні, про що свідчать відгуки керівників та звіти магістрантів.


27.05.2023 року у межах діяльності Центру інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся вебінар за темою «Діяльність тьютора в закладах вищої освіти світу».

Під час зустрічі керівник Центру д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер розповіла учасникам про історію виникнення тьюторства, про функції, завдання, права, алгоритм тьютора. Олена Семенівна ознайомила здобувачів та викладачів із основними тьюторськими технологіями, а також зі змістом компетентності викладача-тьютора.

Видами тьюторства є: тьютор-наставник, тьютор-куратор, тьютор-консультант, тьютор-керівник освітньої траєкторії, тьютор у міждисциплінарній освіті. Окремим видом діяльності тьютора в системі додаткової освіти є супровід обдарованих здобувачів.

Таким чином, під час вебінару було зроблено акцент на тому, що тьютор – це педагогічна професія з якісно вищою педагогічною позицією і потенціалом. Вона охоплює новий простір і вибудовує інтерактивну модель інноваційної педагогічної взаємодії. Прогресивними тенденціями, на яких базується тьюторство, є толерантність, духовні системи цінностей, суб’єкт-суб’єктна взаємодія, людиноцентризм, аксіологічні орієнтири, індивідуально-гуманістична парадигма.

Проаналізувавши вимоги роботодавців до професійної діяльності тьютора, можна дійти висновку про досить широке розуміння суті самого поняття «тьютор»: на нього покладаються як навчальні й організаторські функції, так і функції виховання, розробки та супроводу індивідуальної траєкторії навчання, загалом всебічного розвитку підопічних, якими можуть бути як окремі особи, так і групи осіб різного віку.

Отже, на сьогодні в світі наявне розмаїття педагогічних тьюторських практик, що потребує їх осмислення у вітчизняній педагогічній науці.

Зустріч, як завжди, відбулася в теплій дружній атмосфері спілкування та обговорення. Усі учасники виявили зацікавленість та погодилися із надзвичайною важливістю ролі викладача-тьютора в закладі вищої освіти.

Із презентацією можна ознайомитися за посиланням.


19 травня 2023 року у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».

Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.

Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:

Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»

Трубавіна Ірина Миколаївна   «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»

Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку

Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»

Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання

Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій)    «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»

Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»

Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»

Климов Максим   «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»

Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко)        «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»

Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.

Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!


Тиждень науки на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти за напрямом 016 «Спеціальна освіта»

Кафедра спеціальної педагогіки у співпраці з кафедрою здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології організували дуже насичений науковими заходами тиждень науки.

15.05.2023 відбулась онлайн-зустріч «Об'єднані наукою» у межах засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». Спікером заходу виступила Дар’я Супрун, український науковець і педагог, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри спеціальної психології та медицини Українського державного університету імені Драгоманова. Дар’я Миколаївна виступила з доповіддю «Синергія інклюзивної освіти та соціальних цінностей: євроінтеграційні можливості». Здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» вступили в наукову дискусію та зацікавились питанням інтернаціоналізації наукових досліджень».

16.05.2023 відбулась студентська олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта». В олімпіаді взяли участь 42 здобувача першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. З вітальним словом виступив доктор педагогічних наук, професор, декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Сергій Микитюк, кандидат біологічних наук, професор, координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Тетяна Комісова. Олімпіада передбачала проведення трьох етапів: 1. Бліц-опитування; 2 Тестування; 3. Творчий конкурс.

За підсумками було визначено трьох переможців:

І місце – Наумчук Ангеліна (49,22 бали)

Зосімова Віра (49,22 бали)

ІІ місце – Зубко Вікторія (49,15 балів);

ІІІ місце – Бочарнікова Анастасія (48,72 бали).

Вітаємо переможців! Пишаємося!

18.05.2023  на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася VI міжнародна конференція молодих учених «Харківський природничий форум». У роботі Форуму взяли участь молоді науковці з більш ніж шістдесяти закладів вищої освіти, передвищої фахової освіти з різних регіонів України (Закарпаття, Львова, Івано-Франківська, Луцька,Тернополя, Рівного, Києва, Умані, Полтави, Кропивницького, Кривого рогу, Сум, Чернігова, Миколаєва, Запоріжжя, Мелітополя, Луганська, Донецька, Харкова). У конференції взяли участь і наші зарубіжні партнери з Поморської академії м. Слупськ (Польща), Тартуського університету (Естонія), Познанського Університету природничих наук (Польща).Загальна кількість учасників складає більше 200 науковців.

На пленарному засіданні виступила Вікторія Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди «Модель соціалізації та розвитку школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртках еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти».

19.05.2023 у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».

Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.

Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:

Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»

Трубавіна Ірина Миколаївна «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»

Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку

Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»

Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання

Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій) «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»

Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»

Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»

Климов Максим «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»

Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко) «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»

Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.

Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!

24.05.2023 р. у межах співпраці з ресурсним центром інклюзивної освіти Харківської області КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» відбулась навчальна екскурсія «Діяльність мобільного ІРЦ». Захід для здобувачів першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016.01 «Спеціальна освіта. Логопедія» та 016.02 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» був організований Вікторією Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки та Н. Сінопальніковою к. п. н., доцентом, доцентом кафедри спеціальної педагогіки.

В ході заходу здобувачі вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди були ознайомлені із завданнями та призначенням мобільного ІРЦ. Методист Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тетяна Федюшина окреслила функції мобільного ІРЦ та схарактеризувала устаткування, розповіла про процедуру проведення комплексної оцінки розвитку дитини в умовах мобільного ІРЦ, надала практичні рекомендації щодо проведення корекційно-розвиткових занять із дітьми з особливими освітніми потребами.

Програма екскурсії.

24.05.2023-26.05.2023 р. у межах співпраці з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, Волинським національним університетом імені Лесі Українки було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.). Метою конференції було: опрацювання й осмислення актуальних проблем у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, консолідація наукового й прикладного потенціалу щодо визначення шляхів  їхнього вирішення; окреслення перспектив подальших наукових пошуків з огляду на нові виклики сьогодення; сприяння активізації студентського наукового доробку.

Програма Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.).

На конференції працювали такі секції:

1. Психолого-педагогічні, нормативно-правові, організаційні засади розвитку, навчання, виховання, соціалізації дітей із особливими освітніми потребами: сучасний вимір.

2. Зміст, моделі, технології діагностичної, освітньої, корекційно-розвиткової та реабілітаційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах спеціальної та інклюзивної освіти.

3. Кадрове забезпечення спеціальної та інклюзивної освіти та актуальні тенденції підготовки конкурентноздатних фахівців до роботи з дітьми з порушеннями психофізичного розвитку.

З доповідями на планерному засіданні виступили:

Бондар Віталій – академік НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, віце-президент Української асоціації корекційних педагогів Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків «Удосконалення системи професійно-трудової підготовки учнів з інтелектуальними порушеннями»;

Коваленко Вікторія – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків. «Модифікація програми «Історичне краєзнавство» як засіб задоволення освітніх потреб школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртковій роботі».


12 травня 2023 року в межах виробничої дефектологічної практики здобувачів освіти магістерського рівня ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася дуже цікава та корисна зустріч. Директор ІРЦ м. Південне Харківської міської ради Наталія САВЕНКОВА провела з практикантами тренінг «Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини з ООП», під час якого здобувачі аналізували відеокейс. Практикантам було представлено відео первинної комплексної оцінки рівня розвитку хлопчика 10 років, батьки якого звернулися до ІРЦ за рекомендацією школи, тому як дитина мала труднощі у навчанні і не засвоювала навчальну програму 3 класу. Після перегляду магістранти мали визначити сильні сторони розвитку дитини за усіма сферами розвитку – когнітивна, фізична, мовленнєва, емоційно-вольова та навчальна, після чого запропонувати план більш детальної оцінки розвитку кожної сфери та можливі методи діагностики. Практичний тренінг супроводжувався теоретичною інформацією та поясненнями. Практиканти активно брали участь в обговоренні та висловлювали свої міркування. Тож практика триває. 


10 травня 2023 року в межах виробничої (дефектологічної) практики здобувачів освіти другого магістерського рівня в ІРЦ м. Південне Харківської міської ради була проведена зустріч з директором Наталією Савенковою з питання комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей з ООП в умовах ІРЦ. Під час зустрічі керівник установи познайомила практикантів з нормативно-законодавчою базою діяльності ІРЦ, функціями установи та безпосередньо комплексною психолого-педагогічною оцінкою розвитку дітей з ООП. Наголосила на нових підходах до оцінки розвитку дітей з ООП, а саме: категоріях (типах) особливих потреб (труднощів) дітей та характеристиці рівнів підтримки. Наталія Анатоліївна представила особливості висновку за результатами комплексної оцінки. Наприкінці  зустрічі з практикантами була проведена вправа на виявлення


Триває виробнича (дефектологічна) практика в ЗДО і ІРЦ у здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання. 9 травня 2023 року розпочалася друга частина практики, яку здобувачі освіти мають пройти в Інклюзивно-ресурсному центрі м. Південне Харківської міської ради. Наразі магістранти зустрілися з керівником ІРЦ Савенковою Наталією Анатоліївною, яка познайомила здобувачів освіти з закладом, діяльністю різнопрофільних фахівців – логопедів, дефектологів, психологів, реабілітологів.

Наталія Анатоліївна окреслила перелік заходів на час практики здобувачів та наголосила на можливості бути присутніми очно на корекційно-розвиткових заняттях та під час комплексної оцінки дітей. Практика проходитиме у змішаному форматі.

Керівник з фаху к.п.н, доцент Науменко Наталія Вікторівна за для ефективної організації практики запропонувала здобувачам освіти скласти перелік питань, які стосуються написання кваліфікаційної роботи та проведення дослідження, і спланувати зустрічі, які сприятимуть можливості не тільки виконати завдання практики, а й практичні завдання магістерського дослідження.

Тож практика обіцяє бути насиченою і продуктивною. Магістранти виявили активність та зацікавленість в проходженні виробничої практики.


28 квітня 2023 року для студентів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» у Хмельницькому національному університеті відбулася гостьова лекція на тему «Формування комунікативних навичок у дітей з особливими освітніми потребами» Казачінер Олени Семенівни, доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Практична цінність теми лекції обумовлена потребою підготовки майбутніх педагогів, здатних здійснювати освітній процес з урахуванням індивідуальних особливостей, освітніх потреб і можливостей учнів, зокрема й в інклюзивних класах.

Під час лекції було детально схарактеризовано особливості комунікативної діяльності у дітей з особливими освітніми потребами, особливості формування комунікативних навичок у різних категорій дітей з особливими освітніми потребами (діти з порушеннями зору, слуху; діти з ДЦП, діти з інтелектуальними порушеннями та ЗПР).

Окрему щиру подяку хочемо висловити д.пед.н., професорові Андрощук Ірині Василівні за запрошення та к.пед.н., доцентові Хреновій Вікторії Валеріївні за допомогу в організації заходу.

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю між нашими кафедрами та закладами вищої освіти!

Більше інформації та світлин за посиланням.


28 квітня 2023 року відбувся вебінар за темою «Використання терапевтичних іграшок у роботі з дітьми з ООП», який провела д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер О.С. Учасниками вебінару стали працівники Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода Полтавської області та батьки дітей.

Під час вебінару висвітлювалися питання:

  1. Ігротерапія. Її суть та зміст
  2. Види іграшок
  3. Критерії вибору іграшок
  4. Ознаки терапевтичної іграшки
  5. Різновиди іграшок, які мають терапевтичне спрямування

Крім того, особливу увагу було звернено на використання іграшок із метою корекції агресивної поведінки дитини, зменшення депресивного стану малюків під час сучасних воєнних дій в Україні.

Вебінар мав суто практичне спрямування, було зроблено широкий огляд різноманітних іграшок, що застосовуються у практиці сучасного фахівця зі спеціальної освіти.

Щиру подяку хочемо висловити Сіваченко Валентині Михайлівні, директору Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода Полтавської області, педагогічним працівникам – за активну участь в обговоренні та технічну підтримку, батькам – за небайдужість та зацікавленість!

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


20 квітня 2023 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології було організовано та проведено загальнофакультетський захід «Як я зміцнюю своє здоров’я в умовах сьогодення», присвячений Всесвітньому дню здоров’я.

Метою зустрічі було обговорення актуальних питань здоров’язбереження, які висвітлювалися в темах: шляхи зміцнення фізичного, психічного, духовного здоров’я в умовах сьогодення; методи зняття стресу в сучасних умовах, особливості застосування здоров’язбережувальних технологій у закладах освіти; створення здоров’язбережувального та безпечного освітнього середовища в закладах освіти.

На заході були присутні викладачі та здобувачі освіти факультету, вчителі та учні закладів загальної середньої освіти, вчителі основ здоров’я загальноосвітніх закладів м. Харкова та області.

Протягом двох тижнів тривала підготовка до заходу – вчителі та здобувачі вищої та середньої освіти готували тематичні проєкти, в яких висвітлювали власний досвід здоров’язбереження за різними напрямами.

З вітальним словом відкрили захід декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, доктор педагогічних наук, професор Сергій МИКИТЮК та завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна.

Керівник факультетського наукового гуртка «Валеоклуб» кандидат педагогічних наук, доцент Щербак Ірина Миколаївна представила досвід здоров’язбережувальної діяльності на факультетах ХНПУ імені Г.С. Сковороди та в межах роботи валеоклубу. Було наголошено на особливостях співпраці з закладами середньої освіти, в межах якої студентами факультету постійно здійснюється моніторинг стану здоров’я учнівської молоді з подальшою організацією заходів щодо його збереження та зміцнення.

В межах співпраці Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з  Криворізьким ліцеєм «Джерело» Дніпропетровської обласної ради, взяти участь у заході було запрошено педагогів та здобувачів освіти закладу.

 Заступник директора з навчальної роботи Терещенко Наталія Дмитрівна та вчителі закладу Пронуза Наталя Ігорівна і Кукушкіна Ірина Володимирівна представили досвід створення здоров’язбережувального освітнього середовища в закладі освіти. Цікавим було висвітлення концепції ліцею та моделі створення здоров’язбережувального простору, які були представлені закладом у вигляді проєкту на Всеукраїнському конкурсі «Будь активним заради миру», в якому серед 2000 учасників посіли призове місце. Учасники факультетського заходу мали змогу переглянути відеоролики зі здоров’язбережувальною діяльністю ліцею.

Студенти факультету були зацікавлені темою здоров’я, особливо в умовах війни, яка викликала у молодого покоління не тільки певні обмеження, але й спричинила розлади у фізичному, психічному та соціальному здоров’ї. Тому вони охоче представили форми та методи відновлення всіх складових здоров’я. Особливо гостро постала проблема стресів, тому здобувачі освіти поділилися досвідом зняття стресу в сучасних умовах, представивши відповідні техніки та методики, супроводжуючи свої презентації відеороликами з власним виконанням вправ.

В контексті актуальності тематики заходу та з метою профорієнтації кандидатом педагогічних наук, доцентом Науменко Наталією Вікторівною було представлено освітні програми, за якими здійснюється професійна підготовка на кафедрі та факультеті, зробивши акцент на ОП «Біологія, здоров’я людини і практична психологія», ОП «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія».

Зустріч тривала понад двох годин, та зі спільним бажанням зустрічатися для обговорення актуальних питань здоров’язбереження, кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології запропонувала свої можливості як майданчик для спільних форумів.


19 квітня 2023 року відбулося чергове засідання Центру інклюзивної освіти, яке було присвячено проблемі здоров’я та здоров’язбереження у системі освіти. Оскільки саме у квітні відзначається всесвітній день здоров’я, цілком логічним та доречним стало проведення подібного заходу в колі майбутніх педагогів. В межах засідання було представлено результати науково-дослідної роботи «Особливості ставлення здобувачів до здоров’я як напряму здоров’язбережувальної діяльності в закладах освіти», виконаної на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології здобувачкою ОП «Олігофренопедагогіка» Іриною Докійчук (науковий керівник професор О. В. Бацилєва).

Під час заходу присутні мали змогу ознайомитися з сучасними поглядами на феномен ставлення до здоров’я, основними підходами до його дослідження та чинниками, що впливають на його формування, зокрема у дитячому та підлітковому віці. Особливу зацікавленість викликала надана можливість прямо під час заходу прийняти участь в емпіричному дослідженні ставлення до здоров’я, яке було проведено в онлайн режимі за допомогою google-форм із використанням як широко відомих опитувальників, так і спеціально розробленої Анкети оцінки уявлень молоді про здоров’я.

Окрема увага була приділення інформації про можливості та шляхи формування відповідального ставлення до здоров’я здобувачів в межах здоров’язбережувальної діяльності в закладах освіти, а також представлена програма формування відповідального ставлення до здоров’я, що покликана сприяти не тільки особистісному зростанню здобувачів, а й їх професійному становленню як майбутніх фахівців. Жвава дискусія та низка обговорених додаткових питань стали яскравою ілюстрацією актульності порушеної проблеми.

Дякуємо всім за активну участь! Бажаємо всім здоров’я! До нових зустрічей!


12 квітня 2023 р. відбулось засідання проєктної групи Освітньої програми Біологія та основи здоров'я, практична психологія за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). Проводила засідання гарант ОП к.б.н., доцент, завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Галій А.І.. В складі проєктної групи на засіданні були присутні науково-педагогічні працівники: к.п.н., доцент Науменко Н.В., к.п.н., доцент Щербак І.М., д.психол.н., професор Бацилєва О.В., к.б.н, доцент кафедри зоології, заступник з навчальної роботи факультету природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти Ликова І.О., стейкхолдери Савіна Ольга Геннадіївна - практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ступенів № 164, Кочеткова Наталія Костянтинівна - учитель біології і основ здоров'я ЗОШ І-ІІІ ступенів № 124, здобувач першого бакалаврського рівня другого курсу навчання за цією ОП Порфилко Вікторія. Були обговорені зміни до освітньої програми, надані рекомендації щодо покращення змісту освітніх компонентів, враховані сучасні вимоги переходу середньої школи на платформу Нової української школи.


Сьогодні 8 квітня 2023 року свій ювілей відзначає доктор біологічних наук, професор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Марія Степанівна Гончаренко,  яка є одним із провідних українських учених-валеологів.

Будучи за фахом біологом і постійно перебуваючи в науковому пошуку, М.С. Гончаренко стала відомим фахівцем у царині медичної біохімії, екологічної фізіології, а з середини 90-х років XX ст. - і валеології.

Вона з великим ентузіазмом пропагує здоровий спосіб життя, бере активну участь у науково-педагогічній і громадській діяльності, яка спрямована на формування культури здоров’я, на поліпшення благополуччя нації, покращення особистого здоров’я, яке розглядається нею в єдності його головних складових фізичного, психічного, соціального та духовного здоров’я.

Починаючи з 1997 р., під керівництвом М.С. Гончаренко науковці валеологічної лабораторії, а потім і кафедри валеології університету здійснювали численні науково-дослідні розробки, серед яких: «Розробка і створення системи неперервної валеологічної освіти і комплексного оздоровлення дітей дошкільного, шкільного віку та студентів»; «Розробка системи валеологічного забезпечення життєдіяльності дітей та молоді України» тощо. Здобуті результати свідчать про вихід на рівень показників світових досягнень та перевершують рівень найкращих вітчизняних винаходів і розробок.

На чолі з М.С. Гончаренко було створено Модуль неперервного валеологічного навчання та валеоосвіти «Сім’я - дитячий садок - школа - вищий навчальний заклад», розроблено систему сучасних валеологічних методів діагностики здоров’я і засобів для підвищення рівня здоров’я дітей і молоді.

Завдяки зусиллям М.С. Гончаренко  відбулося внесення до Державного класифікатора нових професій «педагог-валеолог», «асистент педагога-валеолога», «методист-валеолог» і «науковий співробітник («валеологія»).

Наступним її позитивним кроком на шляху розвитку валеологічної освіти було включення у 2003 році спеціальності «Валеологія» до «Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями».

За наукові розробки Марія Степанівна здобула багато міжнародних нагород, серед них: орден Шевальє Бельгійської палати винахідників (2006 р.), звання «Посол Світу» (2006 р.), дві золоті медалі Всесвітнього салону винаходів і нових технологій за два винаходи і патенти щодо енерго-інформаційної корекції здоров’я (Брюссель, 2006-2007 рр.), золота медаль Десятого Міжнародного салону промислової власності «Архімед – 2007» (м. Москва, 2007 р.), орден Командора Бельгійської палати винахідників (2008 рік), Почесна медаль Санкт-Петербурзької Ради ВТВР «За вклад у винахідництво» (2009 р.) та багато інших, які підтверджують значний її особистий внесок до іміджу розвитку науки валеології в Україні та світі.

Марія Степанівна має низку державних нагород: у 1986 році нагороджена медаллю «За трудовую доблесть»; присвоєно звання «Відмінник освіти України» (2004); у 2002 р. отримала Подяку Кабінету Міністрів України «За сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток наукової сфери»; у 2005 р. нагороджена нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України Софії Русової, її професійна діяльність неодноразово відзначалися грамотами Департаменту освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації та ректорату ХНУ імені В. Н. Каразіна.

Марія Степанівна за наказом МОН України брала участь у розробці Галузевих стандартів підготовки вчителів валеології і вчителів основ здоров’я (2006 р., 2014 р.) та Проекту стандарту вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта «Здоров’я людини» (2017 р.).

Марія Степанівна – член комісії Наукової ради МОН України, секції за фаховим напрямом «Педагогіка, психологія, фізичне виховання та спорт» та комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи з проблем виховання, розвитку дітей та учнівської молоді у загальноосвітніх навчальних закладах Науково-методичної ради з питань освіти МОН України.

Марія Степанівна Гончаренко – талановитий учений із унікальним масштабним і далекоглядним науковим мисленням, справжній громадянин і патріот України, справжня Людина з великим серцем і щирою душею. Внесок Марії Степанівни в розвиток валеологічної науки важко переоцінити, а її ім’я само по собі вже науковий бренд, який сформувався в результаті невтомної наукової, педагогічної та громадської діяльності

Шановна Маріє Степанівно! Від імені всієї факультетської родини вітаємо Вас із ювілеєм й зичимо невичерпної енергії, міцного здоров’я, яскравого і повноцінного життя, особистого щастя, благополуччя, творчих злетів, втілення всіх наукових замислів і нових інноваційних дослідницьких проектів!!!

Відеозапис за посиланням.


7 квітня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбулася інтерактивна лекція «Антропометрія як спосіб визначення фізичного здоровя людини», спікером якого виступила кандидат педагогічних наук, доцент Щербак Ірина Миколаївна.

На зустрічі були присутні здобувачі середньої та вищої освіти, вчителі та педагогічні працівники. Під час спілкування учасники дізналися про способи визначення  фізичного здоров‘я; визначали за формулою рівень функціонального стану організму, свій адаптаційний потенціал, дізналися про способи визначення артеріального тиску, життєвої ємності легенів, види постави, характеристики пульсу тощо.

Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники визначали власний рівень фізичного стану організму.  В ході зустрічі студенти та викладачі активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.


24 березня 2023 року для здобувачів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» відбулася гостьова лекція на тему «Створюємо власну корекційно-терапевтичну казку: підходи та алгоритм» Казачінер Олени Семенівни, доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Практична цінність теми лекції обумовлена потребою коригування психологічних  проблем (завищена або занижена самооцінка; втрата надії; формування умінь співпрацювати з іншими учасниками освітнього процесу; усунення шкідливих звичок, знаходити вихід з депресивних станів пов’язаних з військовою агресією та ін.) в освітньому процесі, зокрема засобами казки.

Особлива увага під час лекції була приділена прийомам («перервності-постійності», «динамізації-статичності», «персоніфікації-деперсоніфікації», «універсалізації-обмеження», «відновлення-відкидання», «творча помилка» та ін.) та підходам до створення казки.

Олена Семенівна ознайомила з технологією створення карти-подорожі та продемонструвала різні способи представлення карти-подорожі. Великий інтерес викликала також технологія створення авторської корекційно-терапевтичної казки.

Особливу вдячність висловлюємо д.пед.н., професору Хмельницького національного університету Андрощук Ірині Василівні за запрошення та плідну співпрацю!

Більш детально ознайомитися з презентацією гостьової лекції можна за посиланням.


24 березня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбулася інтерактивна лекція «Емоційний інтелект. Запорука здоровя», спікером якого виступила кандидат педагогічних наук, доцент Науменко Наталія Вікторівна.

На зустрічі були присутні здобувачі середньої та вищої освіти, вчителі та педагогічні працівники. Під час спілкування учасники дізналися про емоційний інтелект та як його розвивати, як емоції впливають на здоров’я людини, як розвивати свою емоційну компетентність, як стати емоційно зрілим, опанувавши техніками та методиками по управлінню емоціями.

Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники виконували вправи, спрямовані на формування та вдосконалення власної соціальної компетентності, навичок використання технік НЛП (нейролінгвістичного програмування), розвиток самомотивації. В ході зустрічі студенти та викладачі активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.

З відеозаписом лекції можна ознайомитися за посиланням.

Звертаємо Вашу увагу на тещоб отримувати актуальну інформацію щодо наших подальших зустрічей, доєднуйтеся до групи в Telegram за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli


10 березня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбувся майстер-клас з "Казкотерапії", спікером якого виступила д.пед.н., професор Казачінер Олена Семенівна Метою заходу було створення учасниками заходу терапевтичної казки.

Протягом години запрошені учні, вчителі та інші фахівці закладів освіти м. Харкова та Харківської області дізналися про особливості застосування арттерапевтичної методики «Казкотерапія» в роботі практичного психолога, дефектолога та логопеда, та навчилися технології самостійного створювання різних видів казок для їх використання в професійній діяльності.
Казкотерапія – це унікальний метод психологічної корекції для всіх вікових груп. І якщо для дитини це абсолютно природньо, то для дорослого це можливість розібратися в собі, розкрити свій внутрішній світ і не боятися творити.
Звертаємо Вашу увагу на тещоб отримувати актуальну інформацію щодо наших подальших зустрічей, доєднуйтеся до групи в Telegram за посиланням.


Шановні друзі! Ми продовжуємо наші зустрічі в межах профорієнтаційного освітнього проєкту «EDUCAMP», організатором якого виступила кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальнлї психології.

22 лютого 2023 року відбулася друга зустріч - інтерактивна лекція "Інтелект на кінчиках пальців ". Спікер: к.мед.н., доцент Луценко Олена Володимирівна

До зустрічі доєдналося понад 35 учасників, серед яких здобувачі освіти, вчителі та випускники факультету, які наразі працюють вчителями у закладах освіти. Протягом зустрічі наші гості дізналися про інтелект, що знаходиться на кінчиках пальців; спробували самостійно виконати деякі вправи та довідалися, яким чином логопед, дефектолог та практичний психолог може використати цей досвід в своїй професійній діяльності.

Зустріч пройшла в дружній теплій атмосфері з побажаннями "До зустрічі в освітньому Educamp".

Нагадуємо, що наш освітній «EDUCAMP» триватиме протягом лютого-травня 2023 року два рази на місяць. Про теми наступних зустрічей ми будемо повідомляти заздалегідь, і Ви зможете обрати ті, які є цікавими саме для Вас!

Приєднатися до нашої групи в телеграм ви зможете за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli

Тут ви буте слідкувати за актуальною інформацією щодо освітнього "EDUCAMP" та отримувати відповіді щодо вступної компанії 2023 року.

Розказуйте про нас! Чекаємо на нові цікаві зустрічі!


Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти"

21 лютого 2023 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти".

Метою науково-практичної конференції стала презентація напрацювань у сфері формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти; обмін досвідом, обговорення актуальних питань та перспектив розвитку спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти в умовах воєнного стану.

Вітальним словом відкрив конференцію ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди,
доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Бойчук Юрій Дмитрович.

З привітаннями і доповідями до учасників конференції звернулися провідні науковці у галузі спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти, видатні педагоги-дефектологи: декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, віце-Президент ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», почесний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Шеремет Марія Купріянівна; президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член НАПН України, заслужений юрист України; професор кафедри психокорекційної педагогіки та реабілітології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор Синьов Віктор Миколайович; віце-президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член Національної академії педагогічних наук України, професор кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор Бондар Віталій Іванович.

В ході конференції своїм досвідом надання комплексної допомоги дітям з особливими освітніми потребами поділилися провідні науковці закладів вищої освіти республіки Польща.

В конференції прийняли участь більше 300 осіб в очному та заочному форматах.

Під час конференції працювали три секції в яких розглядалися актуальні питання позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти осіб з особливими освітніми потребами.

Секція1. Актуальні питання та перспективи розвитку позашкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами.

Секція 2. Досягнення та перспективи розвитку спеціальної освіти в умовах сьогодення.

Секція 3. Актуальні питання організації інклюзивної освіти в умовах воєнного стану.

За результатами проведення конференції ухвалили:

І. Започаткувати традицію щорічного проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ».

ІІ. Вважати за доцільне запозичувати досвід організації гурткової роботи спеціальних закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами. Закладам позашкільної освіти з інклюзивним навчанням сприяти укладанню договорів зі спеціальними закладами освіти для дітей з особливими освітніми потребами для надання консультацій та використання напрацьованого досвіду.

ІІІ. Підтримати освітню політику МОН України щодо широкого залучення дітей з особливими освітніми потребами до закладів позашкільної освіти.

ІV. Інституту підвищення кваліфікації педагогічних працівників і менеджменту освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди включити у навчальні плани підвищення кваліфікації педагогічних працівників педагогів закладів позашкільної освіти ЗНЗ з інклюзивними та спеціальними класами навчальні курси зі спеціальної педагогіки та психології.

V. Розробити проект змiн до Закону Украiни "Про повну загальну середню освiту" у зв’язку з впровадженням воєнного стану.

VІ. Узагальнити досвід професійно-технічної підготовки молоді з ООП в державних та недержавних інституціях України (до наступної тематичної конференції).

Модератором та головним організатором конференції виступила в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна.

Організатори конференції:

  • Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації
  • Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди
  • Український державний університет імені Михайла Драгоманова
  • Волинський національний університет імені Лесі Українки
  • Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
  • ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів»
  • КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»
  • КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради

Шановні друзі! Раді повідомити Вам, що 10 лютого 2023 року стартував профорієнтаційний освітній проєкт «EDUCAMP»,організатором якого виступила кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальнлї психології.

Метою проєкту є популярізація освітніх послуг, які пропонує кафедра, в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія»).

Викладачі кафедри підготували цікаві інтерактивні лекції та майстер-класи, які допоможуть більше дізнатися про професії вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда, вчителя основ здоров’я та практичного психолога.

Ці професії сьогодні дарують дітям шанс на щасливе життя. Вони є затребуваними на ринку праці і на ринку освітніх послуг у час розвитку інклюзивної і спеціальної освіти, а також дають можливість поєднувати роботу і приватну практику.

Також Ви поринете у таємничий світ психології. Ментальне здоров’я не менш важливе за фізичне. І сьогодні це розуміє все більша кількість людей. Однак вперше зіткнувшись з вибором спеціаліста, можна заплутатись у багатьох термінах. Потрібна консультація психолога, але до кого саме звернутись? Давайте розберемося.

Сьогодні для вашої уваги була перша інтерактивна лекція "Хто він - вчитель-дефектолог? І як він працює з особливими дітьми?". Спікер: д.пед.н., професор Казачінер Олена Семенівна

До зустрічі доєдналося понад 40 здобувачів освіти та вчителів, які ставили питання щодо освітніх програм і вступу 2023 року та брали участь в інтерактивних вправах.

Зустріч пройшла в дружній теплій атмосфері з побажаннями "До зустрічі в освітньому Educamp".

Наш освітній «EDUCAMP» триватиме протягом лютого-травня 2023 року два рази на місяць. Про теми наступних зустрічей ми будемо повідомляти заздалегідь, і Ви зможете обрати ті, які є цікавими саме для Вас!

Приєднатися до нашої групи в телеграм ви ззможете за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli

Тут ви буте слідкувати за актуальною інформацією щодо освітнього "EDUCAMP"


03 лютого 2023 року у межах діяльності Центру інклюзивної освіти відбулася віртуальна подорож «Світовий досвід навчання здобувачів з інвалідністю в ЗВО».

Керівник Центру, д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер ознайомила викладачів факультетів та здобувачів з особливостями навчання в ЗВО в Європейських країнах, США, Канаді, Ізраїлі. Мова йшла про те, як навчаються здобувачі з інвалідністю в університетах світу, які програми допомоги з боку країн їм надаються, як працює тьюторська служба тощо.

Під час подорожі учасники дізналися про реальні життєві історії здобувачів з інвалідністю, про різноманітні проєкти, започатковані з метою працевлаштування здобувачів, які мають порушення розвитку тощо.

Захід у вигляді світової академічної подорожі нікого не залишив байдужим. У ньому взяло участь понад 100 осіб! Зустріч, як і завжди, пройшла в теплій дружній атмосфері, і здобувачі та викладачі з нетерпінням чекають на наступні.

Презентацію матеріалів заходу можна переглянути та завантажити тут


Академічна мобільність здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта

24 січня 2023 року відбулось засідання НПП Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди та Волинського національного університету імені Лесі Українки. Ініціаторами заходу виступили д.п.н., професор, завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти І.Б.Кузава та к.психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки В.Є.Коваленко. На зустрічі обговорювалися питання організації внутрішньої академічної мобільності здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта. 

В ході зустрічі к.п.н., доцент Н.М. Туренко розкрила мету, завдання, зміст ОК "Технології логокорекційної роботи з дітьми із ТПМ", к.м.н., доцент О.В.Луценко  схарактеризувала ПРН, якими мають оволодіти здобувачі вищої освіти в результаті опанування ОК "Сучасна модель сімейно-центрованої допомоги дітям раннього віку". К.п.н, доцент О.М. Мірошниченко та к.п.н., доцент Л.П.Старікова розкрили зміст ОК "Спеціальна методика природознавства та географії", охарактеризували ПРН та компетентності, які набувають здобувачі після його вивчення. Зустріч пройшла в теплій і дружній атмосфері, виникло багато ідей щодо поглиблення подальшої співпраці!


20.01.2023 року відбулася зустріч членів проєктних груп освітніх програм зі спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія та 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти (кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кафедра спеціальної педагогіки).

Під час зустрічі були представлені нові члени проєктних груп.

Обговорювалися мета, завдання та зміст проєктів освітніх програм.

У першу чергу, гарантами освітніх програм, к.психол.н. доц. Коваленко В.Є., д.пед.н., проф. Казачінер О.С., к.пед.н., доц. Сінопальніковою Н.М., к.пед.н., доц. Дрожик Л.В. було наголошено на тому, що в січні 2023 року вийде в світ нова редакція Стандарту вищої освіти зі спеціальної освіти. Його концептуальні положення мають бути враховані в майбутньому для розробки освітніх програм.

Члени проєктної групи – викладачі обох кафедр, представники адміністрації закладів спеціальної освіти ХСШ № 2, ХСШ № 3, а також здобувачі першого (бакалаврського) та другого магістерського рівнів вищої освіти – висловили слушні побажання та пропозиції щодо оновлення та поліпшення змісту освітніх програм «Логопедія» та «Олігофренопедагогіка»

Такими пропозиціями та побажаннями були:

  • у зв’язку з тривалими воєнними діями в Україні стрімко збільшується кількість дітей з РАС; особливості роботи з ними потрібно відобразити у змісті програм;
  •  проходження різних видів практик у дистанційному форматі: переваги та виклики. Звернути увагу на труднощі, пов’язані з організацією зв’язку. Використовувати широкий спектр платформ для навчання як здобувачів вищої, так і дошкільної та загальної середньої освіти;
  • передбачення навчання у синхронному та асинхронному режимі; розробка занять у різних форматах навчання у зв’язку з великим обсягом навантаження як на вчителів, так і на викладачів;
  • передбачення у змісті освітніх компонентів висвітлення питання організації виховної роботи з дітьми з ООП та роботи з їх батьками (ознайомлення з типами батьків, стилями сімейних відносин);
  • під час проходження практики – забезпечення можливості перегляду відео, спрямованих на ознайомлення з особливостями роботи з дітьми з різними порушеннями;
  • у змісті освітнього компонента «Менеджмент спеціальної та інклюзивної освіти» (ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка») передбачити висвітлення питання забезпечення проєктної діяльності адміністрації закладів спеціальної освіти та закладів освіти з інклюзивним навчанням;
  • уникнення уживання дискримінаційної лексики у змісті освітніх програм;
  • ініціювання з боку гарантів ухвалення договорів про співпрацю з іншими закладами освіти у відділі практики.

Усі члени проєктної групи брали активну участь у обговоренні питань покращення освітнього процесу, висловлювали надзвичайно слушні та важливі побажання і зауваження.


Дорогі випускники – магістри 2022 року!

Вітаємо Вас з довгоочікуваною подією – отриманням диплома магістра!

Нині завершується черговий знаковий етап вашого життя: ви з успіхом пройшли підсумкову атестацію та впевненою ходою рухаєтеся далі, у світ професійного зростання, кар’єрних злетів і особистих перемог.

Впевнені, що навчання в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди назавжди залишиться палким спогадом про веселі студентські роки у ваших серцях. А наразі кожен з вас має унікальну можливість розпочати життя з чистого аркуша і, спираючись на здобуті знання та власні амбіції, стати творцем своєї долі. А для цього будьте відважними та рішучими, постійно навчайтеся та дбайте про оновлення професійних знань, користуйтеся набутим інтелектуальним багажем з користю і головне – не втрачайте людяності та життєвого оптимізму, мудрості та розважливості.

Дорогі наші випускники! Ви – гордість навчального закладу, люди, від яких залежить майбутнє нашої держави. Тож хай ваша дорога життя буде легкою та цікавою, сповненою захоплюючих пригод, неймовірних відкриттів і неперевершених звершень. Хай особисті надбання та скарби душі – доброта, щирість, совість – допоможуть впевнено досягати нових вершин. Натхнення вам, наполегливості, професійних здобутків, особистих перемог, реалізації задумів і творчих планів! Божого вам благословення, щедрої долі, вірних друзів, наснаги та невичерпної енергії!


Всеукраїнська науково-практична конференція «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»

Шановні колеги! Запрошуємо Вас узяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ», яка розпочнеться в режимі онлайн 21 лютого 2023 року о 10.00 

ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ:

1. Інноваційні технології розвитку дітей з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
2. Організаційно-методичні аспекти діяльності закладів позашкільної освіти в процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.
3. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами та її сім’ї в умовах воєнного стану.
4. Підготовка фахівців до професійної діяльності в інклюзивному освітньому середовищі.
5. Соціалізація осіб з особливими освітніми потребами в гуртковій роботі закладів  позашкільної освіти в післяшкільний період.
6. Сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти в умовах воєнного стану.
7. Здоров’язбережувальна діяльність у закладах позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
8. Фізичне виховання, ерготерапія, фізична реабілітація та рекреація у відновленні здоров’я дітей з особливими освітніми потребами.

Для приєднання до участі в науково-практичній конференції та отримання електронного сертифіката учасника необхідно пройти онлайн реєстрацію за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyXfT9pIb6oEgtN21rfPryG_J4kKGmemerb0N9hA7Ehc2W2w/viewform

Більш детальну інформацію розміщено в інформаційному листі.

 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.